Vierde editie "Theater Chantant' op stapel in Axel UËMÊliOrganisatie moet bewoners in Zeeuwse bejaardenhuizen meer inspraak geven Mffffl/i PLAATSELIJK nieuws Drie nieuwe cursussen Kreatieve Vorming Hulst Gemengde huwelijken, dat is Europa Hulst huldigt sportlieden Politie pakt melders bommen Ambtenaar verdacht van verduistering ZEELAND Verklaring Axel Clinge Kloosterzande Nieuw-Namen St.-Jansteen SCHIETINGEN KAARTINGEN DONDERDAG 10 OKTOBER 1991 Van onze correspondente Hulst - Na de herfstvakantie start Kreatieve Vorming Hulst met drie nieuwe cursussen: batikken en schilderen op zijde en twee poëzieworkshops. De cursussen vinden plaats in de eigen ruimte in het gemeenschapscentrum 'Den Dullaert'. De najaarscursus batikken en schilderen op zijde start op maandag 21 oktober en loopt tot en met 16 december. De cursus is toegankelijk voor volwassenen vanaf 18 jaar. De lessen worden op de maandag gegeven tussen 20.00 en 22.00 uur, behalve op 9 en 16 december, dan beginnen de lessen om 19.30 uur. Docente van de negen weken du rende cursus is Maria Le Roy. Onder haar leiding leert men het ontwerpen en vormgeven van eigen ideeën en het schilderen of batikken op zijden stoffen. Aan de cursus kunnen vijftien peso- •nen deelnemen. Inschrijven moet voor 19 oktober bij coördinator J. Bartsch-Heirbaut. Een van de onderdelen van de serie 'Kunst en Cultuur' is de poëzie. Dinsdag 29 oktober be gint de serie van tien lessen poë zie voor kinderen van 8 tot 14 jaar. De lessen van 15.30 tot 17.00 uur worden gegeven door dichteres Johanna Kruit. Zij maakt de kinderen op speelse wijze vertrouwd met het lezen en maken van gedichten en neemt met hen de geheimen van de dichter onder de loupe. De jeugd wordt aangezet tot het schrijven van poëzie en boven dien maken ze met begeleiding van Levin de Blaey zelf de illu straties bij hun pennevruchten. Het resultaat wordt samengevat in een eigen dichtbundeltje. Dichtvormen De poëzieworkshop voor vol wassenen begint eveneens dins dag 29 oktober voor belangstel lenden vanaf 18 jaar. De lessen Van onze correspondent Hulst - Burgemeester A. Kessen van Hulst huldigt vrijdag in de burgerzaal van het stadhuis sportlieden die zich in het afge lopen seizoen verdiensteljk heb ben gemaakt. In totaal zijn 47 sportlieden uit genodigd voor de huldiging. Ze hebben zich in de volgende tak ken van sport onderscheiden: hockey, basketball, atletiek, ten nis, zwemmen, wandelen, ge- weerschieten, honden- paarden en hengelsport. De sportavond begint om 19.30 uur. zijn tussen 18.45 en 20.45 uur en ook hier is het Johanna Kruit die vertelt hoe gedichten gemaakt kunnen worden. In het theoreti sche gedeelte wordt aandacht besteed aan werken van Neder landse dichters en de verschil lende dichtvormen. Inschrijven kan nog tot 23 oktober. De Kreatieve Vorming is dit jaar goed van start gegaan. Uit de ge meenten Hulst en Hontenisse hebben 360 cursisten ingeschre ven voor de 38 cursussen die verzorgd worden. Er zijn nog en kele cursusplaatsen vrij bij de lessen Tai chi chuan op zaterdag van 10.30 tot 12.00 uur en de de lessen kinder-, jazz- en klassiek ballet. Van onze correspondent Oostburg - De rijkspolitie in Oostburg heeft na intensief onderzoek de opgevers van een tweetal valse bommel dingen op 23 september van dit jaar aangehouden. G. J.(17) en T. B. (16) uit Aar denburg en P. S. (16) uit Oost burg hebben bekend zich schul dig te hebben gemaakt aan de meldingen. Hun motief: balorig heid. Op genoemde datum kwamen zowel bij het scholengemeen schap 't Zwin en bij scholenge- menschap Oostdijke in Oostburg telefonische meldingen binnen dat in beide gebouwen een bom was geplaatst. De leerlingen werden naar huis gestuurd en de politie sloot de wegen in de om geving af voor alle verkeer. De drie jongens zijn na het opma ken van een proces verbaal weer op vrije voeten gesteld. Breda - Een ambtenaar van de Sociale Dienst in Breda wordt verdacht van yerduistering van 10.000 van een 61-jarige cliën te. De man is gearresteerd. Het ging om een erfenis, waar van de cliënt dacht dat ze hem af moest geven omdat ze een bij standsuitkering geniet. Het be drag was later in het dossier van de vrouw niet terug te vinden. ren op gepaste wijze de belangen van de bewoners van verzorgingshuizen in Zeeland te behartigen. Volgens hem moet de positie van de bewoner worden versterkt en dient deze nadrukkelijk een rol te vervullen op basis van gelijk waardigheid. „Van de inseiiingen wordt verwacht dat zij kwaliteitszorg leveren, de LOBB is de schakel tussen de provincie, de verzorgingshuizen en de bewoners. De commissie kan nagaan of de juiste din gen gedaan worden voor de bewoners en of het goed gebeurt," aldus Dijkwel die even aanhaalde dat het jammer was dat er in het dagelijks bestuur geen vrouwen zetelden. Zeeland is opgedeeld in negen regio's (Oost-, West Zeeuwsch-Vlaanderen, Groot Terneuzen, Goes Noord Beve- ''LOBB biedt ondersteuning' 33, zal op DINSDAG inschrijving verkopen toren merk Douglas, Tiachines, computer- ielen-kasten-bureau 's, bestelauto's. 30 x 6,80 meter. KavellijstenenvoJ waarden zijn gratis verkrijgbaar tijdenjJ kijkdagen ter plaats] waar de goeder»?] zijn opgeslagen. Er worden geen kavellijsten perpojl toegezonden. J Van onze correspondente Hulst - In de Blaauwe Hoeve in j Hulst is gisteren officieel het LOBB Zeeland opgericht. De Landelijke Organisatie van Be woners commissies Bejaarden- i huizen stelt zich tot doel op pro vinciaal niveau de belangen en het welzijn van de bewoners van verzorgingshuizen te beharti gen. De negen regio's in Zeeland i stelden ook een dagelijks be stuur aan. Gedeputeerde A. Dijkwel complimen teerde de vertegenwoordigingen van de 1 Zeeuwse regio's en hield hen voor dat I zij door middel van de ontwikkelde de- f mocratische structuur nu in staat wa- land, Tholen, Schouwen Duiveland, Vlissingen Oost Souburg, Middelburg en Reimerswaal Borssele Kapelle 'Re- BoKa'). Deze leveren allen twee leden voor het LOBB Zeeland. Uit hen is het dagelijks bestuur gekozen met als voor zitter G. Alting, secretaris T. van Bavel en de leden G. Joosten, F. Huber en C. Dellebeke. Zij gaan nu lobby-en voor de Zeeuwse deelnemers bij het lande lijke bestuur en de Raad van afgevaar digden die het laatste woord heeft in alle beslissingen die ten behoeve van de ouderen worden genomen. Voorzitter G. Lanting onderstreepte in zijn toespraak dat de LOBB een organi satie is van en voor de bewoners. „De organisatie is 13 jaar geleden opgericht door een aantal bewonerscommissies in Nederland. Zij zagen in, dat een geza menlijke belangenbehartiging meer ge wicht in de schaal legt, dan wanneer ieder voor zich, los van elkaar werkt. Het ledenaantal is intussen gegroeid tot ongeveer duizend en van de Zeeuwse bewonerscommissies heeft bijna tachtig procent zich aangesloten. Beslist een hoge score", vertelde Lanting. De democratiseringsregelingen voor verzorgingshuizen houden volgens Lanting in dat de bewoners inspraak en zeggingschap krijgen inzake de totale organisatie van het huis. „Als we recht van spreken hebben, moeten onze uit spraken en besluiten ook serieus geno men worden en niet opzij gelegd wor den, zoals zo vaak gebeurt, als 'niet be langrijk'. Door de oprichting van het LOBB is het mogelijk om op plaatse lijk, regionaal en provinciaal gebied met en over ons te beslissen", aldus de nieuwe voorzitter die iedereen vroeg om alert te zijn op wat er gebeurt in huis en omgeving en zeker niet te schromen dit door te geven aan de be wonerscommissies. „De LOBB biedt ondersteuning en levert informatie en advies". Voorzitter Lanting overhandigde daarna het concept werkplan aan gede puteerde Dijkwel. Namens de Blaauwe Hoeve sprak T. van Bavel en secretaris Moors van het landelijk bestuur felici teerde de LOBB en sprak zijn waarde ring uit voor de initaitiefnemers. „Zee land is wereldwijd bekend voor zijn water, bruggen en dijken. Vandaag is er een nieuwe brug geslagen tussen de provincie en de ouderen. Hopenlijk wordt hiervoor geen tol geheven". Op zoek naar Europa in Zeeuwsch-Vlaanderen klop je op de voordeur van Gerard Focke, een Belg van 79 jaar, die als burgemeester tal van gemengde huwelijken heeft gesloten. Dat is Europa, vindt hij. „En niet één is gescheiden, nee meneer. Het schoonste voorbeeld van dat het kan." Zijn theo rie van het verbasterd bloed. Door Cees Maas Wanneer Gerard Focke door zijn mooie Vlaamse land fietst, langs die iets scheve grenspaal, komt het weer bóven. Vroeger, toen ze een buis onder de weg wilden leggen, zakte die paal scheef. Ze schrokken, want: 'respect voor de grens is onze nationale plicht'. De werkmensen bonden snel een dik touw aan een boom en de paal om verder wegzakken te voorkomen. „Maar we wa ren daarmee niet klaar. Nee, meneer. De douaniers kwamen en er was veel discussie. Over een millimeter zouden ze nog discussiëren en dit was iets meer. Maar goed, de paal is rechtgezet, maar nooit hele maal. Nu staat hij nog een beetje uit het lood, je kunt het nog zien." Gerard Focke (79) woont in Sint-Margriete, een Belgisch dorpje aan de grens. Een kleine man van boerenafkomst die geen onderscheid ziet in ka rakter tussen Vlaamse Belgen en Nederlanders, pardon, Zeeuwsvlamingen, 'want die Friezen en die Hollanders dat is toch een slag apart.' Hij beaamt de stelling van de schrijver Max Dendermonde die in het Zeeuws Tijdschrift schreef dat er nauwelijks na tionale gevoelens leven bij grensbewoners. „Ik ben er trots op Belg te zijn. De grens hebben wij altijd gerespec teerd, dat was onze plicht. En ik zou mijn nationaliteit niet afleggen." Zijn eigen band met Zeeuwsch-Vlaanderen, de overeenkomsten in karakter en cultuur van de grensbewoners, daar heeft Gerard Focke een simpele verklaring voor. „Ik ben tien jaar burgemeester ge weest van de gemeente Sint- Laureins en veertien jaar eer ste schepen. Tientallen huwe lijken heb ik gesloten tussen Belgen en Nederlanders. Dat ging vroeger ook zo, men trouwde veelvuldig over de grens. Dus zit er in de mensen hier aan de grens, in Sint-Mar griete, in Aardenburg, Sint- Kruis, overal tot aan Hulst, hetzelfde bloed. Men is verbas terd. Al die huwelijken hebben kinderen voortgebracht met Belgisch en Nederlands bloed, daarom gaat het zo goed tussen de mensen aan weerskanten van de grens. Het huwelijk is het schoonste voorbeeld dat ik u kan geven van Europa hier. Het huwelijk is een wettelijke samenvoeging en daarom gaat het geen problemen geven tus sen mensen als Vlaanderen met Zeeuws-Vlaanderen wordt sa mengevoegd. Tussen mensen, want pas op hè, economisch is het nog een andere zaak. Dan gaat het om de deviezen. Op het bordes van het gemeen tehuis in Aardenburg maakte de burgemeester zich bijzonder populair toen hij zei: 'Wij wer ken samen, wij drinken samen, wij smokkelen samen.' Hij lacht bij de herinnering. „Dat was rond 1970 toen de grote verbroedering met de grensge meenten hier in gang werd ge zet. De volkspelen, de bejaar den, de sport, de taptoes, alles. Nu is men daar niet meer zo actief in, wat niet wil zeggen dat de broederschap over is, want zondag werd er hier nog een mis opgedragen aan een vrouw die in Sint-Kruis over de grens, is gestorven. Ze was lid van onze bejaardenbond, zoals tachtig procent van de bejaarden in Sint-Kruis. Dat vind ik mooi, dat een Belgische mis wordt opgedragen aan een Hollandse." Generalisaties Je vervalt al snel in generalisa ties als het over karakters en culturen van Belgen en Hollan ders gaat, erkent hij. De ene mens is de ander niet, maar ook dat is relatief. „Hier be staan merkbare verschillen tussen de dorpen onderling en dat zal in Holland hetzelfde zijn, toch kun je grote lijnen in de karakters van de grensbe woners ontdekken en die lijnen zeggen mij dat ze elkaar goed liggen." Het woord dwingelandij, om het Nederlandse bestuur te ty peren, vindt Gerard Focke te zwaar en het klinkt te negatief. Maar het komt wel in de buurt. „Laat ik het zo zeggen: Hollan ders zijn gedisciplineerder dan wij en leggen zich makkelijker neer bij wetten. Wij gooien onze kop er nogal eens tegenin. En we leven veel gemakkelij ker, dat zijn algemene ver schillen die overbrugbaar zijn. Samenvoeging kan heel goed, Gerard, Focke. „Ik ben er trots op Belg te zijn.' maar praktische zaken zuilen belemmerend werken. Belgen zijn altijd bezorgd als het om Europa gaat hoe het met de frank zal aflopen." Collectief verzet In de Tweede Wereldoorlog hielpen de grensbewoners elk aar veelvuldig. Er bestond col lectief verzet tegen de Duitsers ('hoewel aan deze kant van de grens meer Duitsgezinden woonden'), de Belgische ver zetsgroep De Witte Brigade, spioneerde ook over de grens, werkte samen met Zeeuws- vlaamse verzetsgroepn. „En bij de bevrijding hebben we de mensen van Sint-Kruis, dat heel zwaar getroffen werd, on derdak geboden." - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Gerard Focke zou het een 'zware handicap' vinden als er echte ruzie tussen België en Nederland zou ontstaan. „Waarom? Waarom verbroede ring zo nodig moet? Wel, voor de gezelligheid. De kwaliteit van het leven. Als wij over de grens boos gaan roepen: jullie zijn Hollanders en zij zouden boos terugroepen: jullie zijn Van onze correspondente LEZING - Pater Mikkers, oud-voorzitter van de Zeeuwsvlaamse afdeling van het genootschap Nederland- Israël, houdt dinsdag 15 ok tober een lezing voor deze af deling. Onderwerp: Jodendom en christendom, twee wijzen van geloven. De bijeenkomst is in het wijkgebouw aan de Pironstraat en begint om 20.00 uur. COLLECTE - De collecte voor de Nierstichting Neder land heeft in Axel 7581,-, in Overslag 141,50, in Koe wacht 1363,45 en in Zuid- dorpe 645,- opgebracht. HENGELEN - De Clingse Hengelaarsvereniging hield de vierde wedstrijd zoetwa tervissen, die meetelde voor het clubkampioenschap. Te vens werd gevist om De Trou badourbeker. Uitslag: 1. P. Everix, Beveren 3150 gram; 2. G. Hoskens, St.-Gillis-Waas 1350; 3. R. Bertram, Clinge 1090; 4. R. Vertenten, Clinge 1050; 5. M. Kegels, Kieldrecht 1000 gram. De Troubadour beker werd gewonnen door G. Hoskens en P. Vertenten uit De Klinge met een brasem van 40 centimeter. KOERSBAL - Aan de koers- balwedstrijd in het parochie huis te Groenendijk namen 22 personen deel. Uitslag: 1. H. Baart-E. Kint, 2. C. van Mee- len-R. de Bakker, 3. L. Neve- M. van Heeze. DIASERIE - Vogelvereniging Zang en Kleur vertoont vrij dag 11 oktober in café zaal Molenhof een diaserie over de natuur. De vogelvereniging heeft een aantal vogels vier seizoenen lang gevolgd en doet daar in beel verslag van. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. KAARTCLUB - Kaartclub De Stoere Spelers start vrij dag 11 oktober met de win tercompetitie in De Reizende Man. Er zijn twaalf avonden vastgelegd, waarvan er tien meetellen voor de einduitslag. De kaartingen zijn 11 okto ber, 1, 15 en 22 november, 6 en 27 december, 3, 17 en- 31 januari, 14 en 28 februari en 20 maart. Alle kaartingen be ginnen om 20.00 uur. Er kun nen nog nieuwe leden ge bruikt worden. Deze kunnen zich opgeven in café De Rei zende Man. KAARTING - In de kantine van voetbalvereniging Honte nisse wordt vrijdag 11 okto ber een kaarting in bieden en jokeren gehouden voor leden en huisgenoten. Aanvang 20.00 uur. OUD PAPIER - Leden van de voetbalvereniging Hulsterloo halen zaterdag 12 oktober vanaf 09.00 uur weer oud pa pier op. DORPSRAAD - De dorps raad St.-Jansteen en omstre ken houdt maandag 14 okto ber in gemeenschapscentrum 't Heike in Heikant een bij eenkomst. De dorpsraad wil duidelijkheid over het aantal aansluitingen op het kabel net. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. JEUGDSOOS - In gemeen schapscentrum De Warande wordt vrijdag 11 oktober weer een jeugdsoos gehouden, aanvang 19.00 uur. Naast de gebruikelijke spelen is er weer een disco aanwezig. AGENDA Lamswaarde Café de 4 Jaargetijden-14.30 u. schieting voor bejaarden. Kloosterzande Café de Kombuis-19.30 u. vleesprijskaarting. Café de Kastanje - 20 u. vlees prijskaarting. Ie kant. Stelt u zich ernstige ziekte krijgt- iedereen een Donor Codici taal een Donor Codicil' b'i Van levensbelang. Axel - Voor de vierde maal vindt in het cultureel cen trum 'De Halle' in Axel het 'Theater Chantant' plaats. De Culturele commissie 'De Halle' nam vier jaar geleden het initiatief en driemaal leverde dat al een volle zaal op. Woensdag 26 oktober volgt de vierde editie. Deze keer werken aan 'Theater Chantant' Sankie Koster, Am- bras, Frans de Schepper en de familiegroep Seraratefrent mee. Sankie Koster is Axelse van geboorte en woont nu in Over slag. Zij is verbonden aan de toneelgroep 'Axellent' uit Axel, maar heeft inmiddels al vele solo-voorstellingen op haar naam staan. Zij treedt op in het Axels dialect en de inhoud van haar voordrachten is afge stemd op de regio, maar ook bet aanwezige publiek heeft mvloed op haar teksten. Voor Sankie Koster is het de derde maal dat ze haar gekruide con ferences in Theater Chantant brengt. Ambras is voldoende bekend in jfeeuwsch-Vlaanderen. Het kwartet muzikanten: Piet Scheerders, Jos Neve en Hans Rob van Bellen staat be- end als de ambassadeur van net Zeeuwsvlaamse volkslied, a de tweede langspeelplaat P het Randje', radiooptre- pens voor Omroep Zeeland, en overzeese' optredens in Zuid ievel?nd samen met trouba- j ur Engel Reinhoudt, komen oe mannen van Ambras deze er met een matter' program- zal'w3t i?at Precies inhoudt krijgen S"el ln de gaten Verschillend groen'u16? is een femüie- P die bestaat uit tien per- De artiesten die optreden tijdens het 'Theater Chantant': Ambras, Sankie Koster, Frans de Schepper en Serratefrent. sonen die de naam Serrarens dragen of met een Serrarens zijn getrouwd. Het eerste ge deelte van de naam van de groep wordt hiermee ver klaard. Het woord 'tefrent' is goed dialect voor 'verschillend' en dat grijpt terug naar het uiterst gevarieerde repertoire aan liedjes dat in 'De Halle' ten gehore wordt gebracht. Goed in het gehoor liggende oude liedjes, sommige heel be kend, andere voorzien van een eigen tekst. De leden van de groep begeleiden zichzelf daar bij met tal van muziekinstru menten. Frans de Schepper, bekend van vele creaties, is ook dit jaar weer van de partij. De plaatse lijke politici worden op de hem bekende wijze ludiek op de hak genomen, ze worden in het zonnetje gezet. Frans de Schepper weet jong en oud te boeien. Hij kruipt in de huid van zeer uiteenlopende perso nages zoals bijvoorbeeld clown Francesco en de orgeldraaier. Welke huiden hij deze keer in zijn verkleedkoffer heeft zit ten, blijft nog even geheim. De avond in De Halle in Axel begint om 20.00 uur. De toe gangskaarten kosten 7,50 en zijn verkrijgbaar aan de balie van het cultureel centrum. Te lefonisch te bestellen via 01155-2140.

de Stem | 1991 | | pagina 19