SE m/v nng m/v ;AAN?I Massale wao-demonstratie vermurwt kabinet niet m Volleybalteam naar Spelen CDA en WD positief over Taiwan-bestelling Roosendaler redt invalide voor aanstormende trein Economische sancties als bestand niet nageleefd wordt Bush heeft prohlemen met 'ontwapeningsrace' Motor van elektrische rolstoel valt midden op de spoorlijn stil \atiseerde verkoop-1 sneert als ïiveau met ens- en/of j jke eigen- itief. Een rering, ge- j ische test. Interpolis, |M Tilburg.! ydA-raadslid weg i wao-perikelen [inieuw verlies VCV Zeeland -Axel beticht plagiaat Comori wint itch Open igoede :IN DEZE KRANT: B.V. Merijntje bok vormt nieuwe artij-commissie W: Gijzelaar is conditie VN willen hervatting ivoorhandel Belgisch kabinet mag niet opstappen Radicaal ontwapenings-voorstel Gorbatsjov M - ^SfcBIBLf 0| ^OoiLB^ >E STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,40 zaterdag: 1,70 MAANDAG 7 OKTOBER 1991 131ste jaargang I I I I I klemstad - Het Willemstadse bA-raadslid M. Struijt-De hg stapt per 1 november op. 1 is het niet eens met het be- i van haar partij op het ge- d van de ziektewet en de wao. k op het partijcongres stemde Lijt tegen. „Het was voor mij inogelijk om het vertrouwen jlVim Kok uit te spreken, zon- l zijn beleid inzake de wao en (ziektewet te aanvaarden. Nog iger in de partij blijven zie ik het bevuilen van je eigen It". hsingen - Een grote dosis jskracht heeft niet kunnen Êrkomen dat VCV Zeeland op- luw een nederlaag leed. De Sssingse club ging met 0-2 ten [der tegen Eindhoven. IZIE SPORT - B1 Hukten, hgssystemen ordelijkheden nredig belang bdgeschreven [cel Temeuzen - Het Toeris- jch Bureau Zeeuwsch-Vlaan- [ren heeft de VW-Axel beticht plagiaat. De grensover- rijdende Monumentenroute (toont een 'zeer grote overeen- nst in stijl, woordkeus en de ze van de beschreven onder pen en de feiten met onze gave 'Zeeuwsch-Vlaanderen voeten uit", aldus de vice- fcrzitter van het bureau in een ief aan de VW. ZIE ZEELAND - A4 meer B.V. ting in het en in de ij in afbouw- Heijden irmeer, 1684-4130 bedrijven tegeli Vandaag 2 katernen Extra op maandag A2 Binnen buitenland A3 «eland A4 A5 [-onsument A6 ^/-programma's A7 f.P0rt deel B uitslagen en standen betaald voetbal B2 i geinteressei verkt voor ormatie: :erde 1 u geheel VN gedragen zich als 'n olifant in de porseleinkast 0748/21655 nodig) iELANDVOORA1"' •nstmedewerkefs, urs. Van onze Haagse redactie Den Haag - De massale de monstratie zaterdag, een kwart miljoen mensen waren op de been, tegen de wao- en ziektewetplannen wijzigt het kabinetsstandpunt niet. Minister De Vries (Sociale Za ken en Werkgelegenheid) roept de vakcentrales desondanks op in overleg te blijven met het ka binet. De dreigende groei van de werkloosheid maakt het bitter nodig dat de sociale partners met elkaar blijven praten, vindt de bewindsman. Hoewel De Vries onder de in druk bleek van het grootste na oorlogse vakbondsprotest, zei hij geen nieuwe informatie te heb ben gekregen, die aantoont dat de ingrepen in wao en ziektewet niet nodig zijn. De cijfers over de ontwikkelin gen van arbeidsongeschiktheid en ziekteverzuim blijven alarme rend, zodat het onverantwoorde lijk is nu de koers te wijzigen. De voormannen van de vakcen trales FNV, CNV en MHP toon den zich na afloop van de de monstratie op het Haagse Malie veld zeer tevreden met de op komst. FNV-voorzitter Stekelen burg waarschuwde dat veel mensen zich van de politiek zul len afwenden als het kabinet 'dit brede signaal niet oppikt'. Tevoren had Stekelenburg onder luide bijval de politiek opgeroe pen nog eens goed te kijken of de kabinetsplannen 'juridisch en deugdelijk zijn, maar vooral ook of ze rechtvaardig zijn'. De Tweede Kamer kan volgens Ste kelenburg maanden van arbeids onrust voorkomen. Als de plan nen niet worden afgewezen of drastisch bijgesteld zullen de vakbonden volgens hem 'in de komende cao-onderhandelingen gaan repareren wat de politiek kapot maakt. Vakantiedagen veilig stellen. Honderd procent ziekengeld terug halen en aan vullende uitkeringen voor ar beidsongeschikten'. Ook voorzitter Van Dalen van de vakcentrale MHP voor middel baar en hoger personeel waar schuwde voor een hard cao-sei zoen. „De werkgevers zullen nog spijt krijgen dat ze zich de laat ste weken zo stil hebben gehou den". CNV-voorman Hofstede liet we ten dat werknemers en werkge vers zelf wel zullen bepalen hoe een en ander in de cao's kan worden geregeld. „We kunnen Den Haag missen als kiespijn". ZIE BINNEN-/BUITENLAND A-3: Fanfare van buttons en petjes EG dreigt Joegoslavië Isterhout - De Japanner Co- bri schreef in Oosterhout voor 1 tweede maal in drie jaar de J3B Dutch Open driebanden op naam. Hij versloeg in de Istrijd de Italiaan Zanetti in sets. Raymond Ceulemans !rd derde door Dick Jaspers te [slaan. BE SPORT-B3 Haag - Het partijbestuur 1 de PvdA heeft een eommis- ingesteld, die de toekomst 1 de verzorgingsstaat onder de gaat nemen. Het initiatief lor de commissie komt van rtijleider Kok. In het voorjaar et het PvdA-congres zich over [nota uitspreken. De komende |anden zal de PvdA discussie leenkomsten over de toekomst 1 de verzorgingsstaat organi- sn. IZIE BINNEN-/BUITENLAND - A3 pshington - De Amerikaanse Maar Terry Anderson is vol- ps het Amerikaanse televisie- Jtion CNN in goede conditie. 7N heeft de beschikking ge- igen over een videoband met srop een in Libanon gemaakt paggesprek met Anderson. De rjarige Anderson, in 1985 ont- pd, zag er volgens CNN-me- werkers gezond uit. de videoband meldt Ander- li dat er goed nieuws voor de celaars in aantocht is, zonder per in details te treden. Van onze redactie buitenland Haarzuilens Zagreb - De EG-landen hebben de strijdende partijen in Joe goslavië een ultimatum ge steld. Ais de vrijdag overeengekomen wapenstilstand niet voor vandag middernacht wordt nageleefd, zal de Europese Gemeenschap economische sancties uitvoeren. Een algehele economische boy cot wordt daarbij niet uitgeslo ten. Dat hebben de twaalf EG-minis- ters van Buitenlandse Zaken tij dens hun informele bijeenkomst afgelopen weekeinde in Haar zuilens besloten. Terwijl de bewindslieden in kas teel Haar de Joegoslavische cri sis bespraken, ging in het ver scheurde land de strijd onver minderd door. De Kroatische president Tudjman kondigde za terdagnacht een algehele mobili satie af. En gisteren werd in de afvallige republiek volop ge vochten, Ernstige gevolgen De EG is voornemens de samen- werkings- en handelsovereen komst met Joegoslavië definitief te verbreken, wanneer het be stand niet in acht wordt geno men. Die overeenkomst kan al leen worden vernieuwd met die republieken, die 'een conrete bij drage' leveren aan het vredes proces in Joegoslavië. De EG-ministers hebben de Eco nomische Commissie gevraagd welke andere economische maatregelen nog genomen kun nen worden. Een compleet eco nomisch embargo wordt daarbij niet uitgesloten. „Iedere economische maatregel zal worden gebruikt om een vrede in Joegoslavië te bewerk stelligen", aldus minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) gisteren. EG-commissievoorzitter Delors zei dat de gevolgen van econo mische sancties tegen Joegosla vië zeer ernstig zijn, 'vooral om dat dat land voor zijn exporten voor 60 procent afhankelijk is van de Gemeenschap'. De Verenigde Naties is gevraagd om onmiddellijk een speciale af gezant naar Joegoslavië te stu ren. Buitensporig Volgens Van den Broek heeft 'de EG de grenzen bereikt van wat ze in het Joegoslavisch conflict kan doen'. De situatie in Joego slavië is snel aan het verslechte ren, aldus Van den Broek. VERVOLG OP BINNEN-/BUITENLAND -A3 Londen - De Afrikaanse olifant, één van de meest be dreigde diersoorten ter wereld, loopt opnieuw het gevaar te worden neergeschoten door jagers op zoek naar ivoor. Milieu-deskundigen van de Verenigde Naties willen een eind maken aan het wereldwijde handelsverbod op slagtanden. Volgens wetenschappers, aldus de Londense Sunday Times, zijn de kudden olifanten in zuidelijk Afrika nu groot genoeg om een jaarlijkse jacht te doorstaan. Hun rapport, dat deze week uitkomt, zal naar verwachting lei den tot een internationale campagne door milieu-deskundigen om de resterende 600.000 olifanten te blijven beschermen. Van onze verslaggever Den Haag - Een Kamermeerderheid van CDA en WD staat positief tegenover levering van onderzeeboten aan Taiwan door de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij (RDM). Brussel - De Belgische koning Boudewijn heeft zondagavond geweigerd het ontslag van de regering-Martens te aanvaar den. Premier Mariens zag vorige week vrijdag geen kans meer om verder te regeren en diende het ontslag van zijn kabinet in. Boudewijn, die afgelopen weekeinde overleg heeft gevoerd met de voormannen van de diverse politieke partijen, is van mening dat het kabinet niet op kan stappen voordat het een regeringsverklaring in zake de toekomstige wijziging van de Belgische grondwet heeft ge produceerd. De Belgische vorst is ook van mening dat de regering eerst Kamer en Senaat een aantal wetsontwerpen inzake de toekomstige grondwets wijziging moet voorleggen. De fractiewoordvoerders Mate- man (CDA) en Rempt (VVD) lie ten gisteren voor de Avro-radio nadrukkelijk weten een even tuele levering van onderzeeboten aan Taiwan in elk geval niet te willen uitsluiten. Vorige week schreef de krant China Times dat Taiwan op het punt staat zes onderzeeboten te kopen van Nederland, voor een bedrag van drie miljard dollar. CDA-staatssecretaris Van Rooy (Economische Zaken) is echter een ander standpunt toegedaan dan partijgenoot Mateman. Ze zei in antwoord op Kamervragen voor een dergelijke order geen vergunning te willen geven. Mateman wees echter op de enorme impuls voor de werkge legenheid in deze noodlijdende bedrijfstak. De kans op een di plomatieke rel tussen China en Nederland vindt hij geen door slaggevend argument meer om een order te blokkeren. „De Fransen bouwen zestien fre gatten voor Taiwan. Wat Frank rijk kan, mag voor Nederland niet zonder meer verboden zijn", aldus Mateman. Hij wees bovendien op de veran derende betrekkingen tussen Taiwan en communistisch Chi na, dat Taiwan nog steeds als onderdeel van het eigen grond gebied beschouwt. Rempt liet zich in gelijke zin uit. Tien jaar geleden verkocht Ne derland al eens twee onderzee boten aan Taiwan, waarmee het zich de toorn van China op de hals haalde. Poev°ets: 'Zo'n trein is een enorm gevaarte als het zo op je af komtfoto de stem ben steffen Van onze verslaggever Roosendaal - Roosendaler L. Koevoets heeft zaterdagmid dag het leven gered van zijn 52-jarige plaatsgenoot M.J. De elektrische rolstoel van J. was op de overweg aan de Gastelseweg in Roosendaal stil gevallen, net toen daar een trein aankwam. Koevoets slaagde er ternauwernood in de man - en hemzelf - in veiligheid te bren gen. J. werd nog wel geraakt door de trein en is ernstig gewond naar het Roosendaalse gebracht. Koe voets zelf kwam er slechts met een pijnlijke schouder vanaf. Koevoets, zag, toen hij in zijn auto de bewuste overweg nader de, dat de rolstoel niet meer vooruit kwam. Hij rende met ge vaar voor eigen leven het spoor op en probeerde de wagen van de gehandicapte man voor de aanstormende trein weg te trek ken. Dat lukte maar ten dele. De trein sleurde beide mannen en het invalidewagentje ettelijke tientallen meters mee. Wonder wel kwam Koevoets er praktisch zonder kleerscheuren vanaf. J. liep een gecompliceerde been breuk, een gebroken schouder en een hersenschudding op. Zijn toestand is inmiddels stabiel. Koevoets kon gisteren weer re delijk nuchter tegen het ge beurde aankijken. „Je denkt echt niet na op zo'n moment. Ik sta voor die overweg en zie die man daar zitten. Hij was echt helemaal in paniek. Zat te zwaaien met zijn armen. Ja, en Het Nederlandse vrouwenvolleybalteam kwalifi ceerde zich zaterdag voor de Olympische Spelen door Italië in de halve finales van het Europees kampioenschap te verslaan. Oranje werd in Rome tweede. De Sovjetunie was in de eindstrijd te sterk. ZIE SPORT-BI Het mooie weer houcft-vtSorlopig nog enkele dagen aan. Vooral vandaag mogen we rekenen op geregeld zon en een aangename temperatuur. In de vroege ochtend kunnen zich mistbanken vormen. Van onze redactie buitenland Washington - Het aanbod van Sovjet-president Gorbatsjov om nog verdergaande nucleaire wapenvermindering in de Sovjetunie aan te kondigen dan president Bush vorige week van Amerikaanse zijde meedeelde, zorgde in Washington voor gemengde gevoelens. Gespannen bekijkt een Kroatische soldaat het strijdtoneel aan de Dalmatische kust. Hij heeft zijn helm beschilderd met witte kruisen... cnTniB Het 'ontwapeningsvoorstel' van Gorbatsjov behelst onder meer afschaffing van de tactische kernwapens. Daarnaast wil hij komen tot een drastische ver mindering van de strategische kernwapens. Maar de Amerikaanse regering wil niet in een 'ontwapenings race' worden betrokken, die de VS nucleair loskoppelt van West-Europa en die in de Ame rikaanse politiek tot polarisatie rond het 'vredesdividend' kan leiden. De lof van president Bush voor het plan van zijn Sovjet-ambtge noot ('positief'; 'ik denk dat dit goed nieuws is voor de hele we reld') klonk dan ook nogal plichtmatig. Kenmerkender voor het poli tieke ongemak dat het 'concur rerende' Sovjetvoornemen in de .Amerikaanse hoofdstad teweeg brengt, was de verzekering van de VS-president dat het nog lang geen tijd is voor een 'nucleaire ontwapenings-top' tussen Bush en Gorbatsjov, zoals de laatste heeft voorgesteld. Washington is er vooral beducht voor dat de huidige sfeer waarin beide atoomgrootmachten tegen elkaar opbieden in vredelievend heid, zal leiden tot verwijdering van alle Amerikaanse tactische kernwapens uit Europa. Verbre king van die nucleaire 'band zou kunnen bijdragen tot een Ameri kaans politiek en daarmee ook commercieel isolement van Europa. De regering Bush heeft daarom vooral moeite met Gorbatsjov's voorstel om ook nucleaire bom men en -raketten van gevechts vliegtuigen in Europa (zoals de F-16's van de Navo) te verwijde ren. Bush heeft in diens tacti sche ontwapeningsplan van tien dagen geleden de atomaire luchtwapens in Europa nadruk kelijk uitgezonderd. De Nederlandse minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) noemde het voorstel van Gor batsjov 'zonder meer positief'. ZIE EXTRA OP MAANDAG A-2: Plan Gorbatsjov veroorzaakt sociale onrust Inhoud ontwapeningsvoorstellen GRATIS .Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. dan stap je uit de auto en rent er naar toe. Ik kreeg die wagen echter bijna niet weg. Zo'n elek tromotor geeft heel veel weer stand. Uiteindelijk heb ik hem een metertje of wat kunnen ver plaatsen". Ondertussen hoorde Koevoets de trein aankomen, luid toeterend. „Dus heb ik maar nog wat extra kracht gezet. Dat is toch een verdomd groot geval, zo'n trein als je die op je af ziet komen". Eenmaal weer thuis kreeg de schrik Koevoets pas te pakken. „Ik barste van de koppijn. Ik heb toen maar een paar aspi rientjes ingenomen. Mijn handen bibberden wel toen ik dat glas water vastpakte. Maar ja, als ik dat spoor niet was opgerend, had die man het misschien niet overleefd". Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: o kwartaal acceptgirof 77,90 o maand automatischf26,00 O kwartaal automatischf 75,90 bank/gironummer: :De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda,

de Stem | 1991 | | pagina 1