Misstanden in Chinese gevangenissen Azië loopt nog niet warm voor Oostblok Indiaas kastenstelsel eist nog altijd slachtoffers lAfscheiding Sovjet-republieken zet Beijing aan het denken BUITENLAND A 7 .324.96 (50 cpm.J. Regering probeert systeem met modelinrichtingen te verbloemen S SEXGESPREK I Vooral de afscheiding van de di- I verse republieken van de Sovjet- I unie met een grote islamitische I minderheid of meerderheid zet I Beijing ernstig aan het denken. Voor de Chinese autoriteiten is ,vooral de provincie Xinjiang, [dat grenst aan de Sovjet-repu- |blieken Kazachstan, Tadzjikis tan en Kirgizië, een van de arm- ste streken van China waar 15 miljoen moslims wonen, een zor genkind aan het worden. In april van dit jaar werd in Xinjiang een separatistische opstand neergeslagen met een kracht die gewoonlijk alleen wordt ontwik keld voor het neerslaan van pro testbewegingen in Tibet. VRIJDAG 4 OKTOBER 1991 Door Surya Gangadharari (ips) Singapore - De fel anti communistische Zuidoos- taziatische landen van de Asean hebben weliswaar de val van de communisti sche regimes in Oost- Europa met volle instem ming begroet, maar begin nen nog maar schoorvoe tend zaken te doen in die regio. De onverminderde politieke en economische instabiliteit, een wegroestende infrastructuur en het ontbreken van converti- bele valuta's zijn slechts drie van de redenen voor de koud watervrees van de Asean-lan- den. Toch geloven bankiers en in vesteringsadviseurs dat er wel degelijk kansen liggen voor al thans sommige leden van de Asean, waar Brunei, de Fili- pijnen, Indonesië, Malaysia, Singapore en Thailand bij zijn aangesloten. Sommige regeringen hebben in elk geval de eerste stappen reeds gezet. Zo heeft de Indo nesische minister van buiten landse zaken Ali Atalas hulp gezocht bij Oostenrijk om de economische banden tussen Zuidoost-Azië en Oost-Europ' te verstevigen. Singapore heeft economische verkenningsmis sies erop uitgestuurd en is doende commerciële vertegen woordigingen te openen. En de Filipijnen zijn op zoek naar defensiematerieel uit het voor malige Oostblok. Het probleem zit hem vooral in het gebrek aan informatie. Informatie was ook precies waar Atalas bij zijn bespre kingen in april met Oosten rijkse leiders in de eerste plaats op uit was. Oostenrijks strategische ligging en oude relaties met Oost-Europa ma ken het bij uitstek geschikt om een brugfunctie tussen de twee regio's te vervullen. Singapore Inmiddels probeert Singapore al een voet tussen de deur te krijgen. Het door de overheid gerunde handelshuis Intraco is ver gevorderd in zijn plan een vertegenwoordiging in Buda pest op te zetten. Dit idee kon werkelijkheid worden na uit gebreide gesprekken met acht bedrijven die deelnamen aan een Hongaarse handelsexpo in Singapore in februari. „Het geeft ons een voorsprong bij het grijpen van commerciële kansen in Oost-Europa", meent Intraco-topman Tien Sing Cheong. Ook de Singaporaanse Raad voor Ontwikkeling van de Handel (TDB) heeft alert ge reageerd op de nieuwe ont wikkelingen. Voor de jaarwis seling zal ook deze een kan toor in Budapest openen. De inspanningen richten zich vooral op Hongarije met het oog op 'de al twintig jaar oude Hongaarse ervaring met eco nomische liberalisering en de strategische ligging van het land in het hart van Oost- Europa', aldus de TDP. De particuliere sector van Sin gapore begint ook acte de pre sence te geven. De spijsolie producent Hwa Hong heeft sa men met Oosteuropese part ners drie gemeenschappelijke ondernemingen opgezet, die overigens in de stadstaat zelf gevestigd zijn. Deze doen za ken met de Sovjetunie, Tsje- choslowakije en Joegoslavië. Maar de drie hebben al de no dige problemen voor de kiezen gekregen. Trage betalingen en on'voorziene veranderingen in im- en exportbepalingen moe ten ingecalculeerd worden. Pas opgerichte bedrijven met wie men zaken doet, dienen terdege te worden gescreend op hun kredietwaardigheid. Echt gunstige vooruitzichten zijn er in wezen pas op de lan gere termijn, beaamt een woordvoerder van Hwa Hong. De totale handel van Singa pore met Oost-Europa blijft tot nu toe steken op 1,3 mil jard dollar. Maar het blijft een feit dat 'niemand om een markt van 420 miljoen mensen heen kan', aldus de woord voerder. De Filipijnen zijn een ander soort handel van zins: Manila hoopt uit Hongarije en Tsje- choslowakije stalen plaatwerk te betrekken voor een pantser voertuig dat het in eigen land aan het ontwikkelen is. Vol gens brigade-generaal Manuel Mariano, hoofd logistiek van het Filipijnse leger, staan ook speciale rupsbanden en andere onderdelen op het boodschap penlijstje. Nu de Amerikaanse bases verdwijnen, moet Ma nila elders zoeken als het zijn strijdkrachten op het niveau van de Asean-partners wil brengen. Zuid-Korea Oostaziatische landen buiten de Asean zijn niet veel voort varender, al zijn twee Zuidko- reaanse bedrijven wel al actief in Oost-Europa. Autoprodu cent Hyundai zette in 1990 al tienduizend voertuigen af in de regio, terwijl elektronicagi gant Samsung in Tsjechoslo- wakije een fabriek voor koel- kastonderdelen aan het bour wen is. De handel van Taiwan met Oost-Europa beliep in de eer ste vier maanden van dit jaar 194 miljoen dollar, 82 procent meer dan een jaar geleden. Ook heeft het land economi sche steun toegezegd en moe digt het zijn computerfabri kanten aan te investeren in de regio. Maar economen menen dat Taiwan, waar het midden- en kleinbedrijf dominant zijn, niet in een positie verkeert om grootscheeps geld in de voor malige communistische landen te pompen. De terughoudende Oostaziati sche respons is een afspiege ling van de Japanse houding. Alleen Hongarije heeft het voor elkaar gekregen kapitaal uit Japan aan te trekken. Su zuki bouwt er een auto-assem blagefabriek en farmaceuti sche bedrijven uit hetzelfde land overwegen een aandeel te nemen in Richter, de grootste Hongaarse firma op dit ter rein. Japanse functionarissen klin ken bijna verontschuldigend als deze omzichtige benade ring ter sprake komt. „Onze bedrijven kijken te zeer de kat uit de boom", vindt een diplo maat. „Ze lopen daardoor kansen mis". Maar zolang de situatie in Oost-Europa niet stabieler wordt, zullen Japanse bedrij ven hun activiteiten in dat ge bied als een aanhangsel van die in West-Europa blijven be schouwen. De Zuidoostaziati- sche firma's lijken daarin mee te gaan. - FOTO AP gelijkheden. je een sexrelatie 1 LEKKERE meid? 120.320.44 snel SEXKONTAKT! .ive Afspreeklijn 120.320.55 Nieuw: •-KONTAKTLIJN, voor partnerruil 120.320.92 _jt op sexbezoek John en Petra {20.320.95 je een hete MEID? Jan de Tippelbox 120.326.66 URVROUW Chantal ordinaire Live-sex 320.328.01 Jonge Meisjes bel =ISJESKONTAKT: 320.328.00 (18) is zo'n lekker onden tienermeisje 320.328.88 TEASE: Hete Wendy haar korte rokje..- >6-320.330.56 'SPRAAKJESviadf uter, direkt reaktie!. 320.330.79 DIREKT KONTAKT een afspraakje! Bel de afspreekinn 06.320.320.33 VRIENDIN? «el dm De'1'* 06.320.330.01 x datinglijn. Direkt reageren 06.320.330.41 fiUW: Plezier voor Twee ste manier om een leuke vriend ndin te versieren! Altijd succes 06.320.322.05 rugkeer naar de verschrikkingen uit de middeleeuwen". In de veertig jaar dat India onaf hankelijk is hebben talloze ge- meenschapsoorlogen gewoed die voortkwamen uit het kastenstel sel, aan de hand waarvan iemands plaats in samenleving, waarin hindoes de meerderheid vormen, wordt bepaald. Op het platteland zijn de leden van de lagere kasten vaak arm en moeten ze apart wonen van anderen. Leden van lagere kas ten mogen geen water drinken uit de bronnen van de hogere kasten. Zij die de regels, die nog stammen uit de eerste eeuwen van het hindoeïsme, overtreden staan bloedige straffen te wach ten. In India is discriminatie naar kaste verboden, maar er wordt zelden tegen opgetreden. De kasten zijn zo'n 2.500 jaar geleden ontstaan en de indeling is gebaseerd op vier beroepsca tegorieën: priesters, strijders, kooplieden en arbeiders. Deze vier hoofdkasten zijn weer on derverdeeld in duizenden sub- kasten. Helemaal onderaan, ze zijn feitelijk niet eens opgeno men in het kastensysteem, staan de onaanraakbaren (zij die dooi leden van de hogere kasten niet mogen worden aangeraakt of ge naderd): de lijkverbranders, po- legers en schoenlappers. Onge veer 100 miljoen mensen worden gerekend tot de lagere kasten en 74 74Vi 47 46% 10% 10% 14% 13 25% 25% 55% 53% 44 44% 42 42 60% 59% 29% 30 70% 69% 37 37% 44% 43% 47% 46 101% 99 56% 56 16 16% 62% 60 130 129% 68% 68% 25% 25% 17% 17% 35 35 80% 80% 38% 38% 9% 9% 63% 63% 43 43% 22% 22% 12% 12 29% 29% 150-21,750 per kg 23,350 per kg 215-285 per kg 330 per kg Door onze correspondent Dirk-Jan van den Bergh Jinan - Gevangenis nummer 1 van de provincie Shandong in de Volksrepubliek China is een scha kel in de keten van inrichtingen voor 'Hervorming door Arbeid (HdA)'. Gelegen vlak buiten hoofdstad Jinan ziet het_gebouw er op het eerte gezicht - met prikkeldraad, hoge muren en wachttorens - grimmig uit, maar binnenin gaat het er vrolijk aan toe. Buitenlandse gasten worden eerst getracteerd op een kop thee, snoepjes en sigaretten, en krijgen vervolgens een toespraak van de directeur te horen. Daarna wordt er een rondleiding door het complex verzorgd. De cellen zijn vrij ruim en worden door vier personen gedeeld. Slechts een klein slotje aan de buitenkant van de deur moet ervoor zorgen dat de gevangenen niet ont snappen. Een gesprek met een tot twaalf jaar gevange nisstraf veroordeelde moordenaar wekt de indruk dat het leven binnen het detentiecentrum aangenaam is. „We kunnen kiezen uit verschillende cursussen. Calli- grafie, vioolspelen en schilderen. Verder moeten we in de werkplaats werken. Maar er blijft genoeg tijd over voor prettige dingen". 1 Een bezoek aan deze 'modelgevangenis' die in de En gelstalige China Daily ooit werd omschreven als 'een aards wonder', staat in schril contrast met het rapport dat onlangs door Amnesty International werd vrijgege ven. Hierin is sprake van het willekeurig oppakken en martelen van miljoenen, vaak onschuldige mensen die onder meest schrijnende omstandigheden gevangen wor den gehouden. Het Chinese gevangenissysteeem was laatst ook al doel wit van het Amerikaanse weekblad Newsweek dat in sa menwerking met het CBS-televisieprogramma 60 Minu tes een felle aanklacht leverde tegen de praktijk van dwangarbeid binnen Chinese penitentiaire inrichtingen. Harry Wu, een Chinees die zelf negentien jaar door bracht in Chinese gevangenissen en instellingen voor dwangarbeid, keerde tot woede van de Chinese autori teiten, voorzien van een verborgen videocamera, terug naar de kampen. Hij bezocht niet de modelinrichtingen zoals de no. 1 ge vangenis van Shandong, maar de onbekende kampen, die naar analogie van het terreursysteem van Stalin als 'De Chinese Goelag' worden omschreven. Hij deed zich voor als inkoper voor een Amerikaans bedrijf en leverde het bewijs dat de Chinese Goelag dwangarbeiders ge bruikt om produkten te maken voor de export, iets wat bij de Amerikaanse wet streng verboden is. Is de praktijk van het Chinese gevangenissysteem gru welijk, in theorie ziet het er allemaal mooi uit. Al vroeg ontwikkelde Grote Roerganger Mao Zedong de theorie dat 'een mens kan veranderen. Wanneer het beleid en de methoden correct zijn dan lukt dat'. Het idee is dat je misdadigers (en daarmee worden niet alleen dieven en moordenaars, maar ook vijanden van het socialistische systeem bedoeld) niet stomweg moet executeren, en zelfs niet gewoon moet opsluiten of laten werken. Integendeel. Men moet, volgens de theorie, uit gebreide studieklassen volgen. Hier moet een misdadiger eerst begrijpen wat zijn mis daad is, en vervolgens moet hij leren hoe hij zijn gedrag moet veranderen om weer in de maatschappij te kunnen functioneren. Om dat doel te bereiken moeten de autoriteiten in de in richtingen voor bijvoorbeld Opvoeding door Arbeid (OdA's,woornamelijk bedoeld voor jeugdige delinquen ten, waar een lichter regime is dan in de HdA-inrichtin- gen) zich houden een de 'san xiang', de 'Drie Gelijkenis sen: men moet zich gedragen als vader en moeder tegen over een zoon, als een leraar tegenover een student en als een arts tegenover een patiënt. Het is uiterst moeilijk om door de fa?ade heen te dringen die de autoriteiten van de 'Hervorming door Arbeid'- en 'Opvoeding door Arbeid'-inrichtingen hebben getrok ken. Een uitgewerkte theorie en wat modelgevangenis sen is het enige wat een oppervlakkig onderzoek aan kan tonen. Maar met de diepgravende rapporten van Amnesty en ook van de mensenrechtenorganisatie Asiawatch over de misstanden binnen het Chinese gevangenissysteem lijkt, tot ongenoegen van de Chinese autoriteiten, een beerput te zijn opengegaan die niet meer te sluiten zal zijn. Door Dilip Ganguly (ap) Mathura - Eerst bonden de ■mannen de handen van de schoenlapperszoon vast. Toen staken ze zijn ogen uit spietsten ze hem op een ij zeren staaf. Ze bleven de hele nacht wachten, tot de jongen tegen zonsopgang stierf. „Ik hoorde hem schreeuwen en wist dat hij doodging, maar ik kon niks doen", zegt Shanti De vi, de moeder van de jongen, de 21-jarige student Ravinder Ja- tav. Shanti Devi en haar familie zijn onaanraakbaren, de kastelozen uit het Indiase kastenstelsel, die geen rechten hebben. Jatav werd vermoord door man nen uit een hogere kaste, die hem ervan beschuldigden een jonge vrouw uit het dorp Ma thura te hebben verleid. In het nabijgelegen Mehrana waren zo n 500 mensen getuige van het lynchen van twee mannen uit een lagere kaste, van wie de een was beschuldigd van het hebben van een relatie met een meisje uit een hogere kaste en de ander het verliefde paar zou hebben geholpen weg te lopen. »En deze gevallen zijn nog maar j sPreekwoordelijke topje van de ijsberg", zegt K.G. Kannabi ran, het hoofd van een burger rechtenorganisatie uit Andhra radesh. „Ze zullen de Indiase geschiedenis ingaan als de te- de onaanraakbaren. Mahatma Gandhi, die India naai de onafhankelijkheid leidde, gal de onaanraakbaren de naam ha- rijanen, Burgers van God in he.t Hindi, in de hoop dat die naam hen aanzien en waardigheid zou bezorgen. Veel leden uit de lagere kasten komen tegenwoordig, zich dank zij een opleidingsniveau dat ho ger ligt dan dat van eerdere ge neraties bewust geworden van hun rechten, in opstand tegen het feit dat hun status wordt be paald door hun afkomst. Ook de verstedelijking heeft ervoor ge zorgd dat het kastenstelsel zich zelf voorbij is gehold: hoe kan men immers in een volle stads bus voorkomen dat men iemand aanraakt? Toch blijft het stelsel voortbe staan. Kranten maken geregeld melding van kaste-moorden. Veel moorden worden niet be kend. De in augustus gepleegde moord op Ravinder Jatav bij voorbeeld werd niet gemeld in de landelijke kranten. Andere, zoals de ophangingen in Mehra na, groeien uit tot nationale schandalen. De autoriteiten brengen moor den liever niet in verband met het kastenstelsel. Hare Krishna, de hoogste autoriteit in de regio Mathura, bevestigt de moord op Jatav, maar zegt: „Ik ben niet bereid om in te gaan op de kaste-factor". Volgens de politie zijn in verband met de moord twee mensen gearresteerd, van wie er een op borgtocht is vrijge laten. Op moord staat in India levens lange gevangenisstraf of de doodstraf. Op het aanzetten tot vijandigheid op basis van kaste staat drie jaar gevangenisstraf. „Maar heel weinig gevallen ko men voor de rechtbank en zelfs zaken die wel worden aange bracht blijven vaak hangen in de trage procedures van het Indiase rechtssysteem", zegt de socio- .oog Niranjan Lal Gupta. Kannabiran heeft een onderzoek ngesteld naar de massamoord ip 6 augustus op 20 boeren uit ;en lagere kaste in de zuidelijke ieelstaat Andhra Pradesh, die legon met een ruzie in de bio-' scoop van het dorp Tsundur. In iet rapport van Kannabiran ;taat dat de politie heeft gezegd lat de moordenaars hun slacht offers in jutezakken stopten, de zakken vervolgens dichtnaaiden ai in een diepe irrigatiegeul gooiden. „Het zal niet helpen om stren gere wetten te maken of meer politie in te zetten", zegt de In diase minister van Welzijn Sita Ram Kesri, zelf een harijaan. „Wat we moeten doen is de men sen uit hogere kasten duidelijk maken dat ook het bloed van ha- rijanen rood is". Op het platteland in India zijn de leden van de lagere kasten vaak arm en moeten ze apart wonen van anderen. China vreest nationalisme s isteren 320.321.13 320.330.13 bovendien voor gezorgd dat de levensstandaard in Xinjiang ho ger is dan over de grens. In het verleden waren de Chine zen zeer bezorgd voor een ex pansionistische politiek van de Sovjetunie. Volgens Beijing zou Moskou gebruik kunnen maken van nationalistische spanningen in Xinjiang om China binnen te vallen. Zo'n dertig jaar lang be schuldigde China de Sovjets er van tot opstand aan te zetten in Xinjiang. Sovjet-dreiging Echter vanaf het moment dat de Sovjet-dreiging afnam heeft Bei jing zich er vanaf 1988 op toege legd om elke manifestatie van onrust zo snel mogelijk de kop in te drukken of zelfs te voorko men. In die politiek paste bij voorbeeld de sluiting van de re ligieuze scholen, die de wieg zouden kunnen worden van toe komstige anti-communistische bestuurders. Ook werden dit jaar drie boeken over de geschie denis van Xinjiang en de islami tische cultuur door de autoritei ten verboden. De secretaris van het regionale Centraal Comité van de commu nistische partij, Song Hanlin, verklaarde onlangs op een forum in Urumqi, de hoofdstad van Xinjiang, dat de boeken de 'ge schiedenis van Xinjiang verval sten en bovendien separatisti sche ideeën bevatten'. Beijing is bang voor in Xinjiang aanwezige krachten die naai zelfstandigheid voor de provin cie streven en dat is de reden dat de buitenlandse pers zo veel mo gelijk op een afstand wordt ge houden. Volgens een in Beijing gestationeerde diplomaat is het nu voor de Chinese autoriteiten veel moeilijker geworden om buitenlandse krachten de schuld te geven van onrust in Xinjiang. „Als er nu nieuws uitlekt over opstanden van de islamitische bevolking, dan is het voor ieder een duidelijk dat het om aspira ties van de bevolking zelf gaat en niet om een door het buiten land ingegeven streven". gen lex dividend dividend laten ex dividend fl bieden ex dividend 3.40 J1.00 ■1.70 4,00 [0,90 4,20 13.00 B 5,20 b 16,20 16.30 11,90 11,20 14,20 11.10 I !,90 1.10 17.30 fk 80 0,30 11,00 I 2,50 10,90 no.oo I 4,40 1 1,00 9,00 I 3,80 no.oo 0,60 2,60 3,10 I 0,10 315.18 324.16 325.09 323.36 hsex327.56 Pb. 75141 A'dam hel Lenie privé .s. Zeer vele In China krijgen jonge cri minelen in de gevangenis een heropvoeding. - fotoanp I Door Yojana Sharma (ips) Hongkong - De Chinese autoriteiten zijn sinds de mislukte coup in de Sov jetunie en de daaropvol gende ontbinding van de communistische partij aanzienlijk zenuwachtiger geworden. Die verhoogde nervositeit uit zich ook in I de omgang met de ver schillende culturele min derheden in het ruim één I miljard inwoners tellende I land. Beijing probeert nu vooral te voorkomen dat het nationalisti sche vuur weer aanwakkert en in het kader daarvan wordt de buitenlandse pers de laatste tijd streng gecontroleerd. Onlangs werd de Duitse tv-zender ZDF beschuldigd van het aanzetten tot 'separatisme', omdat het sta tion een interview had uitgezon den met de vice-gouverneur van het gebied, die toegaf dat in Xinjiang een sterk anti-Chinees nationalisme bestaat. Uitwijzing Al eerder werd de correspondent van een Brits dagblad uitgewe zen, omdat hij op illegale wijze vertrouwelijke documenten over de situatie in Xinjiang in bezit had gekregen. Daarom menen in Chinese moslims demonstreren in Beijing voor meer religieuze vrijheid. De autoriteiten in China vrezen dat in 'moslim-repu blieken' de roep om onafhankelijkheid toe zal nemen. - foto anp Hongkong gevestigde China- deskundigen dat Beijing bang is dat er een wereldwijde golf van sympathie zou kunnen ontstaan voor de 15 miljoen Turks spre kende islamitische inwoners van Xinjiang. Met de aandacht die de zaak van het Tibetaanse volk kreeg in de wereldpers nog vers in het ge heugen, zijn de Chinese autori teiten ervan overtuigd dat een soortgelijke internationale be langstelling voor Xinjiang ertoe zou kunnen leiden dat de natio nalistische beweging de wind opnieuw in de zeilen zou kunnen krijgen. „China probeert nu de nationa listische beweging in Xinjiang in de kiem te smoren, voordat ze kans krijgt zich goed te ontwik kelen", aldus een in Beijing ge vestigde diplomaat. Volgens een aantal westerse his torici zijn de protesten in Xin jiang lange tijd meer ingegeven geweest door anti-Han senti menten dan door het verlangen een zelfstandige staat te stich ten. In China bestaan al eeuwen lang spanningen tussen de Han- Chinezen en de diverse minder heden. Beijing heeft tot nu toe altijd volgehouden dat afscheidingsbe wegingen altijd uit het buiten land werden geimporteerd. In het begin van dit jaar zei de gou verneur van Xinjiang, Tomur Dawamet, nog dat 'buitenlandse krachten' steun gaven aan de nationalistische aspiraties van de Oejgoeren in zijn provincie. Daarbij noemde hij met name de 90-jarige Yusuf Isa Alptekin, die zichzelf heeft uitgeroepen tot leider van 'de onafhankelijke re gering van Oost-Turkistan'. Deze was volgens Tomur Dawa met een van de hoofdsamen zweerders. Isa woont in Istanbul en waagt zich maar zelden buiten Turkije. Westerse diplomaten geloven dat zijn invloed aanzienlijk getaand is na zijn hoogtijdagen in de ja ren dertig en veertig. Toch gaan Chinese leiders ervan uit dat hij nog steeds een grote invloed heeft, vooral omdat er tot nu toe binnen Xinjiang geen charisma tische nationalistische leider is opgestaan. Tomur erkende dat de ideeën van Isa weliswaar enige invloed hebben, maar 'verreweg het grootste deel van volk en rege ring moet niets hebben van zijn gedachtengoed'. De communistische partij be roemt zich er tevens op dat zij met haar politiek om minderhe den op te nemen voor leidende functies in de partij in Xijiang aanzienlijk beter geslaagd is dan in Tibet. Volgens recente rap porten zou de helft van de par tijkaderleden in Xinjiang niet Chinees zijn. in 1978 was dat nog maar 28 procent. Cijfers voor deze verhouding in Tibet ontbreken echter. In het algemeen zijn de levens omstandigheden volgens des kundigen in Xinjiang nooit zo slecht geweest als in Tibet, waardoor de onvrede altijd bin nen de perken is gebleven. De economische hervormingen van de afgelopen tien jaar hebben er

de Stem | 1991 | | pagina 7