Servië grijpt macht Joegoslavië Nieuwe Israël akkoord met uitstel Amerikaanse kredietgaranties Tudjman: Kroatië zal vechten tot het bittere einde Tegenspoed is bindmiddel voor Oosteuropese landen Jap OAS: Missie naar Haï 'Ho buitenland KOR] BUITENLAND EG bereikt in Londen akkoord over hulp voor de Sovjetunie fnuiuchtmathtvoeMnevoornd; Buitenlanders in Duitsland opnieuw doelwit van geweld Polen, Tsjechoslowakije en Hongarije beleggen topconferentie Europarlementariër Verbeek wil blijven Zweden heeft nieuwe premier Belegg IISS: Sovjetunie is geen supermacht mej QygfJlftniC KH- Oecumenische patriarch overleden Thatcher wordt Gravin van Finchley Vijfde democratische kandidaat VS Mijnbouw op Antartica wordt verboden 'Pechiney's nee kan tactische zet zijn' Winstdeling voor bijna eenderde van werknemers Uittocl DE STEM VRIJDAG 4 OKTOBER 1991 )E STEM Washington Jeruzalem (ap) - Israël is akkoord met het plan van president Bush om een definitieve beslissing over Amerikaanse kredietga ranties van 10 miljard dollar uit te stellen. Ook Democratische leiders heb ben er nu in toegestemd het Congres pas volgend jaar een oordeel te laten vellen. Het Witte Huis zei het geld alleen onder voorwaarden aan Israël vrij te zullen geven. Israël heeft om de garanties ge vraagd om Sovjet-joden te kun nen huisvesten. Washington wil niet dat de emigranten in de be zette gebieden worden onderge bracht. Yossi Ben-Aharon, de belang rijkste poltieke adviseur van de Israëlische premier Yitzhak Sha mir, zei dat Israël het standpunt van Bush accepteert, maar het tevens betreurt dat de president het blijkbaar nodig heeft geacht de kwestie van de garanties te koppelen aan het vredesproces in het Midden-Oosten. Het Witte Huis is bang dat de inspanningen om een vredescon ferentie op poten te zetten op niets uitlopen als Israël met Amerikaans geld nederzettingen zou bouwen in de bezette gebie den, een doorn in het oog van de Arabische overlegpartners. Shamir onderstreepte gisteren nog eens dat hij voorstander is van voortzetting van de neder zettingenpolitiek. In Shaked op de Westoever zei hij in een toe spraak tot joodse kolonisten dat de bezetting van de Arabische gebieden in 1967 'het land van Israël' geopend heeft en moge lijkheden heeft geschapen die al leen in de verbeelding beston den. Israël moet doorgaan op het pad van de nederzettingen, voegde de premier er aan toe. De Democraten in het Ameri kaanse Congres lieten gisteren weten dat zij hun verzet tegen het uitstel van de kredietgaran ties opgeven. Het nieuwe stand punt werd bekendgemaakt door Thomas Foley, voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Ri chard Gephardt, Democratisch fractieleider in het Huis, en George Mitchell, leider van de Democratische Senaatsfractie. De joodse lobby, wiens invloed bij het Amerikaanse parlement legendarisch is, moet daarmee een nederlaag slikken. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington toonde zich ingenomen met het Demo cratische besluit en zei dat even tuele financiële nadelen van het uitstel aan Israël vergoed zullen worden. Het Congres debatteert nu in ja nuari over de kredietgaranties aan Israël. De regering-Bush liet weten dat Israël alleen voor de financiële hulp in aanmerking komt als bepaalde 'voorwaar den' worden geaccepteerd. Het Witte Huis liet in het midden welke eisen aan de joodse staat gesteld zullen worden. Regeringsfunctionarissen zeggen dat Washington Israël mogelijk zal vragen de bouw of uitbrei ding van nederzettingen in de bezette gebieden op te schorten. Van onze redactie buitenland Belgrado Zagreb - Servië heeft, met hulp van het fede rale Joegoslavische leger, in feite de macht overgenomen in Joegoslavië. Het staatspresidium, dat gisteren louter door vertegen woordigers van het Servische kamp werd gevormd, be sloot zich 'bepaalde rechten' van het federale parlement toe te eigenen, met als reden dat het land wordt gecon fronteerd met 'de dreiging van oorlog'. Vice-president Branko Kostic uit Montenegro, een trouwe bondgenoot van Servië, deelde gisteren in een toespraak voor de televisie mee dat vanaf nu Servië en zijn drie bondgenoten, Vojvo- dina, Montenegro en Kosovo, de zeggenschap over het normaal uit acht leden bestaande staats presidium hebben overgenomen. Hij zei dat het presidium beslui ten kan nemen die slechts de in stemming nodig hebben van een meerderheid van de aanwezige deelnemers. Tot nu toe was de aanwezigheid van alle acht le den noodzakelijk om tot besluit vorming te komen. Het Servi sche kamp kan nu dus naar eigen goeddunken beslissen. Kostic zei bovendien dat het staatspresidium de legerleiding volledig zal steunen in zijn strijd tegen Kroatië. Rechten Het besluit om de rechten van het federale parlement op te Londen (rtr) - De Europese Gemeenschap (EG) heeft gis teren overeenstemming be reikt over een 'afdoend' pak ket humanitaire noodhulp voor de Sovjetunie. Dat heeft de Britse premier Major ge zegd na een onderhoud in Londen met de voorzitter van de Europese Commissie, Jac ques Delors, en premier Lub bers, die Nederland als EG- voorzitter vertegenwoordig de. Major zei dat de omvang van het 'rampenpakket' groter is dan verwacht. Hij wilde geen exacte gegevens noemen. De Europese ministers van Fi nanciën moeten maandag in Luxemburg nog instemmen met de hulp. Major leidde de ontmoeting omdat Groot- Brittannië momenteel voor zitter is van de G-7, de groep van de zeven rijke landen. Een EG-woordvoerder in Brussel zei gisteren dat het akkoord niet veel afwijkt van het bedrag van twee miljard dollar (ruim 3,7 miljard gul den), dat Delors eerder noemde voor de hulp aan de Sovjetunie. De hulp zou voornamelijk bestaan uit kredietgaranties voor de aan schaf van voedsel. De Sovjet unie had de EG gevraagd om hulp ter waarde van 10,2 miljard dollar (ruim 19 mil jard gulden). Major zei tevens dat de Sov jetunie meer details bekend moeten maken over de soort hulp die het wenst. De Britse premier zei toe na maandag te zullen overleggen met Ja pan, de Verenigde Staten en Canada over de hulp van deze landen aan de Sovjet unie. Zowel Lubbers als Major verklaarde na afloop van het beraad dat de meningsver schillen over de Europese Po litieke Unie (EPU) niet zijn besproken. Lubbers liet de verklaringen over de EG- hulp voor de Sovjetunie over aan Major. schorten werd genomen in afwe zigheid van vertegenwoordigers van de andere vier republieken, Kroatië, Slovenië, Macedonië en Bosnië-Hercegovina. Aan de zit ting van het staatspresidium werd wel deelgenmomen door de federale minister van Defensie, generaal Veljko Kadijevic, en het hoofd van de Joegoslavische strijdkrachten, generaal Blagoje Adzic. President Stipe Mesic had vooraf al de deelnemers aan de zitting van het staatspresidium gekwalificeerd als 'verraders en putschisten'. Het leger heeft gisteren zijn of fensief in de regio's van Dubrov- nik (aan de Adriatische kust) en Vukovar (in het oosten van Kroatië) voortgezet met grond- aanvallen en intensieve bombar dementen. Volgens de Kroati sche televisie zijn daarbij tien tallen doden gevallen. Bombardementen Het federale leger riep de Kroa tische strijdkrachten - op zich over te geven of uit Dubrovnik i i i-v i i i i derde achtereenvolgende dag bombardementen uit op deze en andere belegerde havensteden in Kroatië. In heel Duitsland was het gisteren onrustig. In Hamburg greep de politie hard in tijdens een demonstratie tegen het toene mende geweld tegen buitenlanders. - foto epa In een poging de haven van Za- dar af te sluiten van de rest van de republiek viel de luchtmacht een brug aan die het schier eiland van Zadar verbindt met het eiland Pag, de laatste ver binding met Zadar. De oproep tot overgave van ge neraal Andrija Raseta, plaats vervangend commandant van het Vijfde Militaire District, waaronder Kroatië ressorteert, werd door de Kroatische presi dent Franjo Tudjman genegeerd. Hij zei dat zijn republiek zal vechten tot het einde. „We hebben de capaciteit om onze vrijheid, democratie en bo ven al onze nationale identiteit te verdedigen", aldus Tudjman voor de Italiaanse radio. Berlijn (ap) - Buitenlanders waren ook gisterem, op de eerste verjaardag van de Duitse eenwording, weer het doelwit van geweld van rechts-radicalen. Er kwamen meldingen van gewelddadig heden tegen buitenlanders binnen uit 16 steden in zowel het Westen als het oosten van het land. Minstens 12 mensen raakten gewond. Tijdens een gala ter gelegenheid van de dag van de Duitse een wording veroordeelde de Ham- burgse burgemeester Henning Voscherau het geweld en de in tolerantie tegen buitenlanders. Hij werd in zijn veroordeling ge steund door Bondsdagvoorzitter Rita Suessmuth. De SPD-politi- cus Voscherau bracht het nazi verleden in herinnering en stelde dat 'er vooral in Duitsland geen vreemdelingenhaat, racisme en geweld tegen mensen uit andere landen mag zijn'. Door de media werd gisteren uitgebreid stilgestaan bij de ver ontrustende opleving van uitin gen van vreemdelingenhaat in het land. In de afgelopen drie weken hebben zich talloze inci denten voorgedaan waarbij asielzoekers en andere buiten landers het doelwit waren van vooral neo-nazi's en andere rechts-extremisten. Donderdagochtend werd bij een opvanghuis voor asielzoekers in Huenxe, een voorstad van Dues- seldorf, een brandbom naar bin nen gegooid. Twee Libanese meisjes van zes en acht jaar lie pen levensgevaarlijke brand wonden op. Twee andere kinde ren hadden rookvergiftiging en brandwonden aan de voeten. In de loop van de dag hield de poli tie vier verdachten in de leeftijd van 18 en 19 jaar aan. Het open baar ministerie overweegt hun poging tot moord ten laste te leggen. In Monchengladbach, vlakbij de Nederlandse grens, keken 'tal loze voorbijgangers' rustig toe terwijl een dronken man een 47- jarige Turk met een mes stond te bewerken. Het incident deed zich woensdagavond voor; de Turk moest met zware verwon dingen in het ziekenhuis worden opgenomen. Ook elders in Duitsland deden zich van dergelijke incidenten voor. In de Hamburgse metro werden niet-Duitse passagiers aangevallen door een groep skinheads. In Hamminkeln, even ten noorden van Düsseldorf, werden zelfvervaardigde 'gas- granaten' naar binnen geworpen bij een opvanghuis voor asiel zoekers. Bij een opvanghuis in Bremen werden brandbommen naar bin nen gegooid. Gelijksoortige ge weldplegingen deden zich voor op het eiland Rügen, in Gelsen- kirchen, Issum, Strahlen, Ros tock, Norderstadt, München, Karlsruhe, Pforzheim, Königs- bach en Luckenwalde. In Hamburg en Berlijn demon streerden duizenden mensen te gen de opkomende intolerantie. Na afloop van de demonstratie in Berlijn richtten honderden vermomde jongeren, onder wie veel buitenlanders, vernielingen aan. In Hamburg moesten tien tallen auto's het ontgelden. In Leipzig gingen linkse demon stranten met leuzen als 'Buiten landers blijven-Nazi's verdrij ven' de straat op. Van onze correspondent Stevo Akkerman Praag - Het einde van de communistische dictatuur betekende voor Polen, Tsje choslowakije en Hongarije ook het einde van van de af gedwongen onderlinge broe derschap. Daar hebben deze landen dankbaar gebruik van gemaakt door elkaar 'een tijdje wat minder vaak te zien'. Maar nu gebleken is dat ze alle drie ten opzichte van de Sovjet unie dezelfde angsten en ten op zichte van de Europese Gemeen schap dezelfde frustraties heb ben, groeien ze langzaam maar zeker toe naar een nieuwe, een werkelijke vorm van broeder schap. Belangrijk moment in deze ontwikkeling is de confe rentie die de leiders van de drie landen dit weekeinde zullen houden in het Poolse Krakau. De ontmoeting in Krakau is de derde in zijn soort; eerder al troffen de heren Walesa, Havel en Antall elkaar in Bratislava (Tsjechoslowakije, begin 1990) en Visegrad (Hongarije, begin 1991). Was er toen nog sprake van afwachtendheid en enige re serve (in Visegrad al minder dan in Bratislava), intussen is er zo veel veranderd dat de landen van Centraal-Europa beseffen echt niet zonder elkaar te kun nen. Dat is in de eerste plaats te dan- Antall ken aan de mislukte coup in de Sovjetunie. Op dat moment be seften de voormalige vazalstaten van Moskou eens te meer hoe zeer ze tussen wal (Oost) en schip (West) terecht dreigden te komen. En zonder dat ze daar lang over hoefden te denken, wendden ze zich tot elkaar om raad en bijstand. Zich wel bewust van het feit dat het weinig effectief zou zijn elk op eigen gelegenheid te zoeken naar een of andere vorm van permanente militaire bescher ming, hebben de drie landen de afgelopen weken druk overlegd Walesa over een gezamenlijk diploma tiek offensief, waarvoor in Kra kau het startsein moet worden gegeven. Ze zullen waarschijn lijk voorstellen de CVSE (Confe rentie voor Veiligheid en Samen werking in Europa) zodanig te hervormen dat deze organisatie in staat zal zijn in te grijpen bij militaire conflicten, naar model van de Verenigde Naties. Is het veiligheidsvacuüm waarin ze verkeren de ene reden voor de Centraaleuropese landen om elkaar in de armen te vallen, het economische vacuüm is de ande- Havel foto's ap re. Alledrie kampen ze met enorme problemen als gevolg van het wegvallen van de mark ten in de Sovjetunie, alledrie staan ze te springen om toegang tot de markten van de Europese Gemeenschap. Aanvankelijk dacht elk voor zich daar de beste kaarten voor te hebben, maar in middels beseffen ze dat het ver standiger is het gezamenlijke doel met gezamenlijke middelen te bevechten. In Krakau zullen ze daarover verdere afspraken ibaken. Ze zijn het er in elk ge val over eens dat het plan- Dienstbier (laat de Westerse hulp aan de Sovjetunie via Oost- Europa lopen) nu eindelijk eens een positief antwoord van het Westen verdient. Maar onder geen beding, zo voegen ze daar aan toe, mag dit plan verward worden met de entree tot de EG- markten. Dat er het gevaar uit het Oosten en de weigerachtigheid van het Westen voor nodig is geweest om Polen, Tsjechoslowakije en Hon garije nader tot elkaar te bren gen mag op het eerste gezicht vreemd lijken, maar is dat van wege de tamelijk grote onder linge conflicten niet. Er bestaat het nodige historisch zeer: de stichting van de staat Tsjechoslowakije in 1918 ging in het noorden gepaard met een in lijving van een gedeelte van Po len, in het zuiden met een ge deelte van Hongarije. Daarnaast, of misschien wel mede als gevolg daarvan, is ook de dag van van daag niet vrij van wrijvingen. Het heeft bijvoorbeeld tot afge lopen mei moeten duren voordat de Tsjechen hun grenzen open stelden voor hun Poolse buren (tot die tijd bleef de visumplicht gehandhaafd) en tussen Tsjecho slowakije en Hongarije bestaat een levensgroot conflict over een dam in de Donau (het Gabci- kovo-Nagymaros-project). De wijze waarop de drie landen met dergelijke meningsverschillen omgaan, zal bepalend zijn voor het succes van hun samenwer king. Den Haag - Het partijbestuur van Groen Links heeft beslob dat Europarlementariër H. Verbeek per 1 januari 1992 #j. langer kan worden beschouwd als vertegenwoordiger J Groen Links in het Europese parlement. Verbeek (ex-PPR) weigert zich te houden aan de afspraak n hij per 1 januari zijn zetel op de helft van de vijfjarige zitting- periode van het Europees parlement beschikbaar zou stel aan J. Hontelez (ex-PSP), aldus het partijbestuur. Stockholm - Het Zweedse parlement heeft donderdag de l servatieve partijleider Carl Bildt benoemd tot premier. De jarige Bildt zal een centrumrechtse coalitie van vier partijl gaan leiden. 1 Voor hem stemden 163 parlementariërs, 147 waren tegen ent onthielden zich. Met de aanvaarding van het voorstel vanj Rijksdagvoorzitter krijgt Zweden voor het eerst in meer zestig jaar een Conservatieve premier. Tokyo (rtr/upi) - De Japanse [minister van Financien, Ryu- karo Hashimoto, heeft giste ren zijn ontslag aangeboden aan premier Toshiki Kaïfu. Hü heeft daarmee de verant woordelijkheid genomen voor de schandalen die de F laatste maanden zijn voorge- vallen in de financiële wereld van Japan. I Hashimoto bood zijn ontslag aan nadat het parlement een aantal bepalingen in de wet op aandelen en effecten had aange- i scherpt. „Nu een eerste stap is I gezet om te voorkomen dat der- I eeliike schandalen zich opnieuw [■voordoen, wil ik mijn ontslag aanbieden", zo heeft Hashimoto rop een persconferentie ver klaard. L0p verzoek van premier Kaifu •blijft de minister nog in functie I tot hij verslag heeft uitgebracht van de verg| reldbank eif Monetaire Die vergadil oktober, tie ambtstermij Het vertrek niet onverwj dat de beeif openbarstte, over zijn on die de minis' was dat hij procent kort Sinds juni huizen toeg^ cliënten heb voor hun ve gen. Dat wa Londen - Hoewel de Sovjetunie over het grootste strategist! kernwapenarsenaal ter wereld beschikt, kan dat land niet n» als een supermacht worden gekwalificeerd. Dat is de menii van het Internationaal Instituut voor Strategische Studies; zijn jaarlijkse rapport inzake de internationale militaire! lans. „De republieken worden alleen nog bijeengehouden door kele dringende gemeenschappelijke belangen op economisch; militair terrein. Voor de centrale machthebbers in Moskou het zaak op deze terreinen snel en daadkrachtig te handelt Dat biedt hoop op ontwapeningsvoorstellen die verder zuil; reiken dan tot nu toe in akkoorden is vastgelegd", aldus! IISS. „Voor het Westen zijn de Sovjet-kernwapens de grootsj bron van zorg", zo staat in het rapport. De meeste kernwapa zijn ondergebracht in Rusland, maar ook in de Oekraïne, Vl| Rusland en Kazachstan bevinden zich dergelijke wapens. Istanbul - De oecumenische patriarch Demetrios I, geestelij leider van de 250 miljoen oosters-orthodoxe christenen ina wereld, is in de nacht van woensdag op donderdag overleden] De patriarch werd maandagavond na een hartaanval opgei men in een Amerikaans ziekenhuis in Istanbul. Hij is 77 j geworden. Demetrios, die in 1972 oecumenisch patriarch werd, wasaj warm voorstander van de dialoog met andere christelijke 1 ken. Twaalf jaar geleden kwam hij met paus Johannes Paul] II overeen de banden tussen de oosters-orthodoxen en room] katholieken te intensiveren. Londen - Premier Major van Groot-Brittannië staat op 1 punt zijn voorganger Margaret Thatcher te benoemen tot gi vin. Haar adellijke titel wordt erfelijk. Thatcher zal vermoei lijk de titel 'gravin van Finchley' kiezen, naar het kiesdistrii in Londen dat ze sinds 1959 in het Lagerhuis vertegenwo» digt. Thatcher, die een jaar geleden door haar Conservatiel Partij tot aftreden gedwongen werd, was de eerste vrouweliji premier van Groot-Brittannië. Ruim tien jaar lang woonde! op Downing Street 10. Little Rock - De gouverneur van Arkansas, Bill Clinton, heti zich gisteren kandidaat gesteld voor de nominatie van de Dl mocratische Partij voor- het presidentschap .van de Verenigd Staten. In een toespraak waarin hij zijn kandidatuur bekendmaakt zei Clinton dat de president George Bush het land verdeelds verwaarloosd. I Madrid - De 39 landen die deelnemen aan het Verdrag vod Antartica zijn donderdag in het Spaanse El Escorial (bij Mi drid) overeengekomen mijnbouw op Antartica voor vijftig jat te verbieden. De overeenkomst bepaalt voorts dat de natul van dit werelddeel, dat een tiende van het wereld-oppervlakli beslaat en voor 98 procent met ijs is bedekt, wordt beschemi Het Wereld Natuur Fonds noemt het besluit een overwinniii voor de mensheid. In juni leken de partijen al een akkoord te hebben bereikt maar toen trokken de Verenigde Staten zich op het laatste»; ment terug. Washington heeft zich nu toch kunnen vinden ij het besluit. FVan onze economische redactie Amsterdam - Met enige vertraging is d< 'automatiseringsdivisie van het nood. [vdamse havenconglomeraat Internatio e De drie bedrijven, operend on- de financiëli der de naam KH-Electronics, der te make: zijn na ruim een half jaar onder handelen nu in handen van het Amsterdamse Getronics. De lange onderhandelingsduur 'duidt er al op dat de overname "van de automatiseringsdivisie van Internatio - die overigens precies past in het streven van het havenbedrijf zich te beper ken tot kernactiviteiten teneinde Washington Port-au-Prince - De 34 lidstaten van de Oi nisatie van Amerikaanse Staten (OAS) hebben gisterent niem een resolutie aangenomen waarin zij eisen dat dei dreven president Jean-Bertrand Aristide weer aan de iffi komt in Haïti en dat de democratie in dat land herst wordt. De OAS heeft besloten vandaag een missie naar Haïti te sturen. De missie van de OAS zal negen leden tellen en wordt geleid door de secretaris-generaal van de OAS Joao Baena Soares, zo staat in de resolutie die de ministers van Buitenlandse Zaken van de OAS-landen tijdens hun spoed beraad aannamen. De delegatie moet proberen de militairen die onder leiding van generaal Raoul Cédras de macht in Haïti gegrepen hebben, er van te overtuigen zich terug te trek ken. Ten slotte worden de lidstaten van de OAS in de resolutie opge roepen hun diplomatieke, econo mische en militaire banden met Haïti te verbreken zolang de mi litairen er aan de macht blijven. De militaire junta in Haïti heeft gisteren alle politieke bijeen komsten, uitgezonderd die in het parlement, verboden. De maat regel moet 'de veiligheid van mensen en goederen' verzekeren, aldus de junta die begin deze week de macht overnam. De beslissing werd genomen na dat burgemeester Evans Paul van Port-au-Prince, een vertrou weling van de afgezette presi dent Jean-Bertrand Aristide, in zijn stadhuis een bijeenkomst wilde organiseren. Een perscon ferentie van Paul kon geen door gang vinden. Het stadhuis was hermetisch gesloten en in de buurt patrouilleerden politie en leger intensief. Het normale leven in Port-au- Prince en andere steden kwam gisteren langzaam weer opq De winkels waren open mensen waagden zich w« straat. De nieuwe machtheli generaal Raoul Cedras, heef niet gereageerd op de veros lingen van zijn machtsgi door onder meer de Orga® voor Amerikaanse Staten f en de Europese Gemeenscha! Aristide zou vanochtend ij de Veiligheidsraad van de' enigde Naties toespreken, Franse VN-ambassadeur, J( Bernard Merimee, zei dat tji de Veiligheidsraad zou a gen op steun voor de inspant gen van de OAS, die de mil® machthebbers tot opstapp® bewegen. Sommige VN-led® de staatsgreep zien als ee® terne kwestie in Haïti, 'z®>! echter huiverig zijn voor1 krachtige resolutie. Vrijdag ontmoet Aristide] Amerikaanse president G®1 Bush. Aan de vooravond van bedankte de afgezette pS] dent de Amerikanen en landen donderdag al, in e sprek met de commissie van tl tenlandse zaken van het van Afgevaardigden, voor inspanningen om hem in ambt te herstellen. Op de Amerikaanse basis G®j tanamo in Cuba staan bij®] mariniers klaar voor een fij tuele evacuatie van AmeriWl burgers in Haïti. Amerika»] woordvoerders zeiden do®] dag dat het er naar uitziet da j niet meer in actie hoeven tej men. Er wonen circa 8.000 i»1 rikanen in Haïti. J VERVOLG VAN VOORPAGINA J Achter de weigering van Pechi- ney vermoedt hij ook een takti- jsche zet. Het jaar 1996 is niet -meer zo ver weg en sluiting van je Zeeuwse vestiging zou slecht ;vallen in de provincie. -Bovendien hebben de aandeel houders van Pechiney weer nauwe banden met die van de verwerkingsfabriek in het Franse Cap Le Hague. „Het kan uitdraaien op een hele juridische toestand en dat kan inderdaad geld gaan kosten. An derzijds, in de besprekingen zijn we nu goed op gang. En er liggen nog andere mogelijkheden". Waarbij Eyssens doelt op een zo genaamd 'matching-fonds' van het rijk, waarmee bepaalde on gelijkheden in Europa voor be drijven kunnen worden wegge werkt. Pechiney weigerde gisteren iedere vorm van commentaar op het conflict. „Het is nog altijd een geheim contract. Daar doen wij geen mededelingen over", al dus een woordvoerder. 'en Haag (anp) - Bijna een- erde van de werknemers in grote en middelgrote bedrij nen in de marktsector deelde jein 1988 in één of andere vorm [Ljn de winst. De gemiddelde winstuitkering bedroeg ongeveer 3.300 gulden. Dat komt overeen met circa 6,5 j procent van het bruto salaris. Dat blijkt uit een onderzoek van j(de Loontechnische Dienst van het ministerie van Sociale Zaken ^onder ruim 1.100 particuliere ondernemingen met minstens 1 twintig werknemers. In 16 pro- hent van de bedrijven is er een formele winstdelingsregeling. In l(13 procent van de gevallen s'wordt in de winst gedeeld zon der formele regeling. In ruim de helft (53 procent) van i de bedrijven met winstdeling F ontvingen in 1988 alle werkne- mers een winstuitkering. In ruim I een kwart van de bedrijven ging v de winstuitkering naar minder ;i dan 25 procent van het perso- j neel. Uit de nota 'Fiscale faciliëring jg.van resultaatafhankelijke belo- ningsvormen' blijkt dat werkge- vers, werknemers en de overheid jr, verschillend denken over de f] wenselijkheid om winstdeling te L stimuleren met belastingmaatre- Ljgelen. - Werkgevers zijn voor het stimu- F leren van winstdeling, onder L meer omdat dit de betrokken- Ij heid van de werknemers bij het bedrijf vergroot. De organisaties van werknemers zien de winstdeling niet als een f alternatief voor het gewone loon, r £8ar a^s een aanvulling daarop. winstdelingsregelingen zouden E.daardoor niet leiden tot loonma- j-j. "ging. De vertegenwoordigers j, van de overheid vinden juist dat winst deling zou moeten bijdra- s,gen aan een beheerste ontwikke ling van de lonen. rozen is gegi Divisie-direi helemaal nii plannen moi harrewar (i" zelfs aan ti veld ruimen rectieleden moesten hel hun vertrek het manager name gebrok Het Amsterc nies heeft n de voormalij een flinke vi: De expansie wordt flink volop moge in landen aj Portugal. Ook de col eigen land sterkt, aldu Risseeuw. sinds 1986 o Getronics kcj 20 miljoen Zelf haalde een omzet v den. De aanwinst beri gecpnso; denkt dat de autonome op 750 a 800; Het aantal \J tronies grog 1990 tot bijni Bij de bedrii tronies wer mensen. Risseeuw w zeggen hoeve, name - die taald - is ger Getronics is teresseerd i Engeland, o wikkelingen wereld altij' rest van Eur< Echt iets o] concern ni; steeds mogel! De verslecht;' digheden leii drijven ziel is veel te ko< len nu graa; len", aldus .Van onze eci Den Bosch miljoen gul veel wil W. Overma: concern C besparen o ten. De ders moete cent per lit nen overhoJ Met dat gege siedirecteure Melkunie op versnelling reorganisatie produktieves velondernemj volg daarvan Half decemb, plannen op vakbonden ei nemingsraad blijft dat e: ontslagen voortbestaan ming in het g Om een extr prijs te vern gevormd was ten en extra nen worden deel is dat tientallen mi vat, gevoed

de Stem | 1991 | | pagina 4