Twijfel aan democratisch gehalte Litouwen groeit iloluUkcrs en s Islamitische fundamentalisten versterken greep op Gaza-strook Weer r Politieke stabiliteit inzet van verkiezingen in Portugal 'opambtenaar P Rechtsstaat Rapport: Een op ho jrinkeldieven veroo destemeseei E n 'j3tste uitspraak bevreemding heeft gev jJ h eerste plaats omdat het een uiterst v iiden legt eWe9'n9SVri'he'd V3n de vakbond endien gaat het vonnis lijnrecht in tegen so LUrtspraken- Natuurlijk is het zo dat iedere 'pn dus ma9' nee sterker: moet, iedere re eging komen. Maar in die eigen afweging z gen houden met het klimaat dat ontstaan is *0rssen- Doet hjj dat niet, dan loopt hi p aak aan autoriteit verliest. DE STEM ACHTERGROND VRIJDAG 4 OKTOBER 1991 Muur DESTEM STEM Twijfels oelmatiger Het is bijna twee jaar geleden, dat in Berlijn de Muur omviel. Een jaar later volgde de hereniging. Iedereen dacht, dat met de be tonnen scheidslijn een belang rijk obstakel voor de eenheid in Europa was verdwenen. Een tevreden, herenigd Duits land zou het smeermiddel worden in het Europese rader werk. Dat is niet gebeurd. Integen deel. Duitsland is eigenlijk steeds Duitser geworden. We hadden het kunnen weten. Toen buitenland-minister Genscher voor het eerst zijn geboortegrond in Oost-Duits- land bezocht, leek zich een soort Nibelungen-vreugde van de man meester te maken. Duitser kon het niet. Zijn Westeuropese collega's keken verbaasd toe. In feite gebruikt Duitsland het Europese huis uitsluitend als ambassade voor de eigen bui tenlandse politiek. Europa zelf is te klein voor het Duitse denkraam, dat sinds de een wording vooral gevuld lijkt met dromen over wereld macht. Dat lag ook voor de hand. Al les wat de Duitse politici sinds de oorlog wilden bereiken, werd immers met de hereni ging binnengehaald: veilig heid, politieke rehabilitatie en economisch herstel. Ze kon den zich nu gaan richten op hun economische, monetaire en politieke rol op het wereld toneel. Duitsland liet dan ook in de Golfoorlog andere grote mo gendheden de kastanjes uit het vuur halen en beperkte zich tot een soort chequeboek-di- plomatie. De landen, die wel vochten kregen 18 miljard D- mark toegestopt. Om het on genoegen af te kopen. De enige Duitsers, die in de Golf in de voorhoede zaten waren de ondernemers. Een kleine honderd, waaronder het industriële paradepaardje Daimler-Benz, ontdoken het VN-embargo tegen Irak. Maar daar bleef het bij. Duitsland gaat nog steeds zijn eigen gang. Ook al doet onze oosterbuur alsof hij bezig is om van de Europese Gemeen schap een eenheid te maken. President Von Weizsacker zegt dat een groter Duitsland een groter Europa opgeleverd heeft. Dat meent die man eer lijk, daar ben ik van overtuigd. Maar de echte politici, de Mannschaft van Kohl dus, denken daar heel anders over. Een politieke of een mone taire unie in Europa? Prachtig, maar alleen als er 'Made in Germany' op staat. Een oplos sing voor Joegoslavië? Uitste kend, zo lang die maar aan sluit bij de Duitse buiten landse politiek. Dat Neder land, als voorzitter van de EG, het slachtoffer wordt van de Duitse dadendrang is natuur lijk vervelend, maar niet onlo gisch. Tegen onze vaderland se, politieke grutters is het ge makkelijk scoren. Waarbij je overigens de afgang van Nederland niet alleen maar op het Duitse conto kan schuiven. De Fransen en En gelsen zijn ook grote machts kikkers. Die proberen nog steeds hun vergane glorie op te poetsen. Opmerkelijk is het historisch decor van de Duitse Weltpoli- tik. Het lijkt soms alsof de tij den van Bismarck zijn weerge keerd. Een man, die lenig la veerde tussen de grote naties en Europa als uitvalsbasis ge bruikte voor zijn buitenlandse politiek. Door de expansiedrift van de Duitse ondernemers, alweer zij, werd hij meege sleurd in de race om de-kolo niën. Sinds Bismarck heeft Duits land steeds zijn eigen koers bepaald als het om wereldpoli tiek ging. Met als resultaat vele botsingen met andere lan den. Die leidden uiteindelijk tot twee wereldoorlogen en de bouw van een muur. De historische parallel is na tuurlijk niet dat opnieuw het politieke klimaat geschapen wordt, voor een oorlog. Maar wel, dat Genscher in het spoor van Bismarck, als een poli tieke koorddanser de belan gen van andere landen onder geschikt maakt aan de Duitse. Dat zal geen nieuwe, betonnen muur opleveren, wel een poli tieke. Genscher (links) en Van den Broek: als er maar Made in Germany op staat. foto anp Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. S 076-236911 Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41S 236326, fax 076-200462. Voor bezorgklachten: S 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, S 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1S 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, S 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, S 01650-37150, fax 01650- 44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32, S 01150-17920, fax 01150- 96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP S 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: per kwartaal 77,90, per half jaar 155,25 óf per jaar 302,25. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 26,00, per kwartaal 75,90, per half jaar 151,25 óf per jaar 294,75. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m vrijd. 1,40; zat. 1,70. Service-afdeling abonnementen: S 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice- Centrale reclame-afdeling S 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje S 076-236882. Grote advertenties uitsluitend S 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties S 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur S 076-236394/236911 RnnlfrpIfltiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. »-», i tT~\r\ QH TV/TrVliilrlmvc riio He» Door Peter-Paul van Vugt OP 9 FEBRUARI van dit jaar togen de 3,7 miljoen Li touwers naar de stemhokjes om massaal 'ja' te antwoor den op de vraag of men vond dat de de Baltische staat een 'onafhankelijke, democratische republiek' moest worden. Een half jaar later is die onaf hankelijkheid een feit. Maar aan het democratische gehalte van de jonge Oostzee-staat wordt steeds openlijker getwij feld. „Litouwen is hard op weg naar de dictatuur", waarschuwde oud-premier Prunskiene vorige week tijdens een bezoek aan Nederland. „Velen in Litouwen hebben de nieuwe vrijheid na de verdwijning van het com munistische regime psycholo gisch niet verwerkt. Het hui dige regime, onder leiding van president Landsbergis, streeft naar vergroting van de macht van de staat en naar beknotting van de persvrijheid." Praten over politiek doen de Litouwers tegenwoordig liever niet meer hardop, beweert Prunskiene. De eerste knok ploegen bij vergaderingen van anti-regeringsgezinde partijen heeft ze al gesignaleerd. Ziet Prunskiene, die tot januari de naar afscheiding van Mos kou strevende regering leidde, spoken? Te vrezen valt van niet. Steeds vaker wordt gesignaleerd dat de Litouwers het communisme hebben ingeruild voor een vorm van nationalisme die in het Westen geen prettige herin neringen oproept. Daarbij komt dat binnen de rechtse, soms rabbiaat anti-communis tische partijen - waaronder het regerende Volksfront Sajudis- het autoritair denken zeer le vendig is: het land is na vijftig jaar Sovjet-overheersing einde lijk soeverein. Daarmee is het doel bereikt. Wie verder nog eisen heeft, doet alleen maar moeilijk, lijken de huidige machthebbers te denken. Opmerkelijk hierbij is dat juist de vroegere communisten als voormalig partijleider Algirdas Brazauskas opvallen door hun democratische gezindheid. Het groeiend nationalisme heeft minder prettige gevolgen voor de verdraagzaamheid je gens andere volken. De Russi sche en Poolse minderheden in de Oostzee-staat weten daar van mee te praten. Begin sep tember maakte de regering in Vilnius een einde aan het zelf bestuur voor deze bevolkings groepen. Met name binnen de Poolse gemeenschap liepen de emoties hoog op. In Litouwen werden sinds an derhalf jaar twee etnische Poolse regio's bestuurd door Poolse regionale raden. Het parlement besliste op 4 septem ber dat de regio's weer onder het directe bestuur van de Li touwse regering moesten ko men. Reden voor de maatregel: de leiders van de regionale ra den zouden de mislukte staats greep in de Sovjetunie ge steund hebben. In buurland Polen werd woe dend op de maatregel gerea geerd. De Poolse president Wa lesa uitte zijn bezorgdheid in een brief aan Landsbergis en de Poolse minister van Buiten landse Zaken tekende sterk protest aan. Om het ongenoe gen te onderstrepen ontbrak twee weken geleden een rege ringsvertegenwoordiger onder aan de vliegtuigtrap toen Landsbergis in Warschau landde voor een tussenstop op weg naar het Westen. Vandaag houden Polen en Li touwen een nieuwe ronde be sprekingen om de onenigheden over de positie van de Poolse minderheid glad te strijken. Maar Landsbergis heeft al la ten weten dat zijn regering niet zal terugkomen van haar be sluit de Poolse regionale raden te ontbinden. „Wie denkt dat druk uit Polen onze beslissing beïnvloedt, zit er naast", beklemtoonde hij vo rige week. Volgens de president zouden 'revisionisten' de one nigheid over de kwestie mis bruiken om de Poolse minder heid op te stoken de wapens op te nemen. De Poolse onderhandelaar drukt zich diplomatieker uit: De Litouwers hebben meer dan veertig jaar lang niet met Euro pese en internationale wette lijke en morele normen te ma ken gehad. Als zij tot de Euro pese familie wil gaan behoren, moeten zij zich wel aan die re gels gaan houden." Een andere kwestie die de ge moederen -met name in het Westen- recentelijk heeft be ziggehouden is de beschuldi ging dat Litouwen nazi-oor logsmisdadigers heeft gereha biliteerd. Ook zij zouden zou den hebben geprofiteerd van de de amnestie die de Litouwse regering in mei 1990 afkondig de. Hoewel president Lands bergis vrijwel onmiddellijk alle beschuldigingen van de hand wees - oorlogsmisdadigers zou den van de regeling zijn uitge sloten -, bleef de zaak voor me. nigeen een luchtje houden. Vol. strekte duidelijkheid hebbben de autoriteiten in Vilnius nog steeds niet verstrekt. De negatieve publiciteit van de laatste tijd zet de sympathie en de goodwill, waarover de Balti sche staat in het Westen in grote hoeveelheden kon be schikken, onder druk. De kleine Goliath Vilnius die het opnam tegen de reus Mos- kou, die verbrijzeld dreigde te worden door Sovjet-tanks, die staat kon rekenen op volledige Westerse solidariteit. Voor ex treem nationalisme en beknot ting van democratische rechte; bestaat echter heel wat minde bewondering. In de Westerse hoofdsteden zal de richting die het land uitgaat dan ook met argusogen worden gevolgd. Een (geassocieerd) lidmaatschap van de EG lijkt in ieder geval door de ontwikkelingen niet dichterbij gekomen. Ook binnen de Sovjetunie be- staan zorgen omtrent de koen die Litouwen en enkele andere republieken inslaan, na het al- werpen van het communisti- sche juk. De na de mislukte augustus-coup geheel gezui- verde veiligheidsdienst KGB wees deze week in een rapport op het gevaar dat in de ver schillende republieken natio nalistische regimes met popu listische of fascistische inslaj het voor het zeggen krijgen. "„Deze staten die op het punt staan te ontstaan riskeren een internationaal isolement en kunnen het internationale vei ligheidssysteem opblazen", al dus de dienst. en Bosch (anp) - De 37 Molukkers die de re- atie-overeenkomst met de staat voor hun 'ineen in het woonoord Lunetten in Vught dusverre niet wilden tekenen, zullen op ree na alsnog hun handtekening zetten, o onlossing wist de president van de rechtbank Den Bosch, mr. G. André de la Porte gisteren dens een kort geding te bereiken. >t geding was door de staat aangespannen om de ólukkers te dwingen alsnog met de renovatie- ALS ABU Abid een vrouw ziet zonder sluier of een 'pornofilm' in een video theek in de door Israël be zette Gazastrook, dan rap porteert hij dat trouw aan de Harnas, de verboden Is lamitische Weerstandbewe ging- En als de vrouw na zijn 'advies' weigert haar hoofd te bedek ken, dan besmeurt hij haar met verf. Vrouwen, die ongesluierd over straat lopen, zijn een zeld- zaaipheid geworden in de Ga zastrook, waar volgens Harnas meer dan de helft van de 750.000 inwoners het idee van de stichting van een islamiti sche staat aanhangt in de Gaza of eventueel in heel Palestina. Alcohol wordt in de Gaza strook, in tegenstelling tot de Westelijke Jordaanoever, in restaurants en bars niet meer verkocht, zelfs niet onder de toonbank. De moskeeën zijn vrijdags vol en zijn het symbool geworden van verzet tegen de Israëlische overheersing. De 21-jarige Abu Abid (een pseudoniem) wil niet zo zeer een islamitische staat vestigen als een doel op zich, maar ziet zijn acties vooral als middel te gen de Israëlische overheer sing. „De discipline van de is lam maakt het makkelijker in opstand te komen tegen de be zetting. Door de sharia (islami tische wet) aan te nemen, zul len we overwinnen...god zal met ons zijn", aldus Abu Abid. Hij is slechts een van de vele Palestijnse jongeren die zich bij Harnas hebben aangesloten sinds de intifadah in 1987 be gon. Harnas (betekent 'geloofsijver') heeft de verantwoordelijkheid opgeëist van moordaanslagen op joden en Palestijnen die ver dacht werden van collaboratie. De afgelopen vier jaar zijn ze ker 800 Palestijnen gedood die verdacht werden van samen werking met de Israëliërs. Hoe wel Harnas na de arrestatie van 600 leden vorig jaar een flinke klap heeft gekregen, is de orga nisatie nog steeds intact en goed georganiseerd, aldus Abu Haider, een andere Hamas-ac- tivist. Veel activiteiten van de Harnas halen niet de krantenkoppen, maar de organisatie is niette min overal in de samenleving en op straat aanwezig. „Wij hebben de videowinkel in Palestinastraat in brand gesto ken", staat op een muur ge schreven met daaronder als af zender 'de zedenpolitie'. De be wuste winkel was een video zaak zoals er zovele zijn en die in het Westen en veel Aziati sche landen geen enkele aan stoot geven. Anonieme voor vechters van de islam blijken hier anders over te denken. Leuzen op de muren roepen studenten op geen talencursus sen te volgen bij Britse en Franse culturele centra. Want 'in de klas dragen vrouwen ma- ke-up en doen ze hun hoofd doek af. En er is corruptie', weet Abu Haider. Studenten van het British Council zeggen dat ze de waarschuwing zullen negeren. Volgens Abu Abid zijn de muurleuzen en pamfletten slechts de eerste wapens in de strijd van Harnas voor naleving van de sharia. „Als een vrouw weigert zich te sluieren, zullen we dreigbrieven naar haar en haar familie sturen", zegt hij. „En als ze dan nog met zichzelf te koop blijft lopen, dan ge bruiken we fysieke middelen", vervolgt hij dapper. In het verleden zijn al herhaal delijk vrouwen gemolesteerd door Hamasleden. Vrouwen die verdacht worden van prostitu tie worden soms overgoten met zuur, waardoor ze brandwon den oplopen. Abu Abid rechtvaardigt deze praktijken door erop te wijzen dat 'morele zwakheden' als prostitutie en alcohol- en drugsgebruik leiden tot colla boratie, in zijn ogen de grootste misdaad die een Arabier kan begaan. In recente pamfletten worden vrouwen opgeroepen Leden van de harnas zien er op toe dat Palestijnse vrou wen traditioneel gekleed gaan. niet langer naar de kapper te gaan, omdat de kapsalons in handen zouden zijn van colla borateurs. Harnas richt zijn activiteiten vooral op drugshandelaren en verslaafden, omdat die gemak kelijk door de Israëliërs ge chanteerd zouden kunnen wor den om als informant te funge ren. Sinds kort gebruikt Harnas ook theatervoorstellingen om zijn boodschap te verkondigen. Op karikaturale wijze worden le den van de Israëlische geheime dienst (met zwarte pijpekrui- len, zonnebrillen en jeans) ge- portretteerd die van iemand een verslaafde maken en ver. volgens belonen met een snail cocaïne voor elke geleverde ia. formatie. In een ander toneel stuk wordt getoond hoe Israëli- sche ondervragingstechnieken weerstaan kunnen worden. In zekere zin heeft de Israëli sche regering de opleving van fundamentalistische organisa ties als de Harnas aan zichzell te danken. In een poging de overwegend seculiere Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) van Yasir Arfat te ver snipperen, moedigde Jeruzalem tien jaar geleden de oprichting aan van moslimbewegingen. Is raël plukt nu de wrange vruch ten van deze strategie. „Wi zijn nu in staat de islam op te leggen aan individu en samen leving wegens het ontbreken van gezag in de Gaza", aldus, Mahmud Zahar, een prominent Hamaslid. Israël kan zijn wet ten hier niet aanwenden...de moskeeën vullen het machtsva cuüm. Palestijnen die geen banden hebben met Harnas zeggen dal de militaire bezetting van dt insterdara (anp) - Topambtenaar overheic -leid H. Pont heeft het ambtenarenko: "huwd dat er een volgende grote reorganis overheid op komst is. int sprak gisteren in Amster- m op een bijeenkomst over >nstcommissies (onderne- ngsraden bij de overheid) van Praktijkblad Medezeggen- reorganisatieronde zal nog nijpender zijn dan de grote ■iciency operatie (GEO), de roverweging op overheidsta- n die minder overheidsperso- el tot gevolg zal hebben. Het at bij volgende rondes om het elkaar schuiven van of ophef- van directies, directoraten- neraal en zelfs ministeries. 3e tijd is aangebroken voor een alyse van de kerntaken van de erheid". ilgëns Pont is bij de afslan- agsoperatie van de Rijksover- id de overcapaciteit uit het erheidsapparaat geperst. [etzelfde werk wordt door nder mensen gedaan, mede or het verzelfstandigen en pri- tiseren van diensten". gen worden niet zal er eerst wore herplaatsing mo denkt aan een eer bank voor de ovei De dienstcomm Rijksoverheid 1 aan de haalba GEO. De 660 mil de operatie moet tekent aan mens mindering van bi ambtenaren. Uit een gisteren derzoek van h( voor Medezeggen 32 procent van c dienstcommissie! gen van de opei baar' acht. Slee noemt ze onve; rlgens Pont breekt de tijd aan t het overheidsapparaat doel- atiger gaat werken en dat de nvang van de stafdiensten in ereenstemming wordt ge acht met de grootte van het euwe rijksapparaat. Volgende eek krijgt de Kamer het voor- el akkoord te gaan met de ote efficiency operatie die 660 iljoen gulden moet opleveren. intliët weten dat de vraag of GEO doorgaatjjiet;meer van epassing is, wel' waar zij gaat aatsvinden. Het voorstel gaat rgèzeld van een pakket sociale aatregelen. Gedwongen ontsla- Iets meer dan 31 ze 'waarschijnlij andere opvattin| cent van de dien: meededen. De respons op hi droeg overigens de 700 commiss: mee. Een kwart niet eens geïnfo cent wel maar c nu toe gebleven bedoelingen va: wachten vrijwel missies inkrimp: met meer dan commissies hou< meer personeel. Slechts weinig tevreden over op de plannen r meer dan 6 proj ontevreden tot is 63 procent. malaise een dingsbodem voor het islamitisch fundamen. talisme, omdat het hoop en zelf-respect biedt, (rtr) Door Edwin Winkels PORTUGAL, HET kleine achtergebleven broertje van de Europese Gemeenschap, is hard bezig volwassen te worden. De democratie, ingesteld na de Anjerrevolutie van 1974, is bijna meerderjarig en haar ruim tien miljoen inwoners vie ren dat zondag bij de landelijke verkiezingen met een stabiliteit die het land en zijn politiek nimmer hebben gekend. Van 1974 tot 1987 had Portugal twaalf verschillende regerin gen, een gemiddelde van één machtswisseling per jaar. In dat laatste jaar verkregen de centrum-rechtste sociaal-de mocraten (PSD) van Anibal Cavaco Silva een verrassende absolute meerderheid. Een po sitie die de regering in staat heeft gesteld een ongekend re cord te vestigen. Voor het eerst is er door een kabinet een vol ledige termijn van vier jaar volgemaakt. Regering en kabinet is mis schien een beetje te veel ge zegd. Ogenschijnlijk wordt Portugal geleid door slechts één man. Niet Mario Soares, die begin dit jaar als president herkozen werd voor een tweede termijn van vijf jaar en tot zijn 'pensioen' die vooral protocol laire functie mag vervullen, doch de 52-jarige Cavaco Silva, premier, die in de verkiezingen van komende zondag de abso lute meerderheid wil herhalen. De campagne is wekenlang ge voerd alsof het presidentsver kiezingen betrof. Niet de partij telde, niet de politieke plannen De Portugese premier Cavaco Silvo stapt op als zijn partij zondag een verkiezingsnederlaag lijdt. - foto ap en ideeën, maar slechts de man. Op de talloze aanplakborden in het land speelde het voornaam ste duel zich af tussen Cavaco Silva en zijn belangrijkste ri vaal, de socialist Jorge Sam- paio. De eerste verkondigde steeds hoe goed hij is geweest voor het land, de tweede riep dat dat wel meevalt en dat het veel be ter kan. Een week voor de ver kiezingen was in de verschil lende enquêtes de stand in het voordeel van de huidige pre mier ongeveer 47 tegen 33, in procenten van mogelijke stem men. De koele economische cijfers geven Cavaco Silva een stevige steun in de rug. In 1984, een jaar voordat hij voor het eerst, met een minderheidsregering, aan de macht kwam, was 7,1 procent van de beroepsbevol king werkloos, bedroeg de jaar lijkse inflatie 28,8 procent en daalde het bruto nationaal pro- dukt met 2,3 procent. In 1989 stond de werkloosheid op 5,1 .procent, de inflatie op 12,6 en was het BNP sinds 1984 jaar lijks met gemiddeld 4,3 procent gestegen. Sindsdien hebben die cijfers zich iets minder spectaculair ontwikkeld, maar de stabiliteit is een feit. Geen kunst aan, vindt de - vooral socialistische - oppositie. De regeerperiode van Cavaco Silva is geheel sa mengevallen met het lidmaat schap, sinds 1 januari 1986, van de Europese Gemeenschap. De premier zal volgens zijn te genstanders het 'economische wonder' vooral dankzij de overvloedige steun van de Ecu's hebben kunnen verrich ten. Toch is de integratie van Por tugal in een modern en welva rend Europa allerminst een voudig. In de jaren voordat er in Brussel, Straatsburg en Lu xemburg langdurig over poli tieke en monetaire eenheid werd gediscussieerd, waren het de Landbouwministers die het meest met elkaar overhoop la gen. Nieuwkomers als Spanje, Por tugal en Griekenland ontdek ten dat concurrenten als Frankrijk en Italië hoge barriè res opwierpen en dat het niet eenvoudig was hun talloze landbouwprodukten richting West-Europa te vervoeren en er ook nog een beetje geld mee te verdienen. Portugal is na Griekenland het meest agrarische land van de EG en zoals in zoveel 'ontwik kelingslanden' kost het grote moeite het platteland in de Europese vaart der volkeren mee te sleuren. Ook Cavaco Silva heeft het daar moeilijk mee en zijn grootste winst heeft hij dan ook op andere terreinen geboekt. Liberalisering van de economie en privatisering van talloze be drijven die na de Anjerrevolu tie waren genationaliseerd heb ben het land geeif kwaad ge daan en de premier zou, als hij herkozen wordt, op dezelfde voet verder gaan. Maar ook die plannen heeft hij tijdens zijn campagne nauwe lijks hoeven uitleggen. Anibal Cavaco Silva heeft de kiezers gewoon voorgehouden: „Jullie zien dat het beter gaat met Portugal en om die stijgende lijn voort te zetten moeten jul lie mij opnieuw een absolute meerderheid geven". Dat laatste is niet eenvoudig door het Portugese kiesstelsel van evenredige vertegenwoor diging. Maar dat dachten de uitslagen-voorspellers vier jaar geleden ook en des te groter was de verrassing toen de PSD 148 van de 250 zetels behaalde. De PSD was op dat moment al twee jaar aan de macht met een minderheidsregering, nadat bij de verkiezingen van 1985 de socialisten van Soares een vre selijke klap hadden opgelopen en van 36 naar twintig procent van de stemmen duikelden. Zes jaar later heeft de socialis tische partij (PS) zich nagenoeg van die teruggang hersteld. Het voeren van een verenigde oppo sitie heeft hen beter gedaan dan de deelname tot 1985 aan coalitieregeringen die door rel len en conflicten om de ha verklap uit elkaar spatten. Ma rio Soares kreeg het voor elk aar om drie keer premier en vier maal minister te zijn. Maar anno 1991 heeft zelfs de felle anti-communist eindejijle-ivat respect gewonnen en begin dit jaar kreeg hij bij de presidents verkiezingen zeventig procent van de stemmen. De samenwerking tussen presi dent en premier is al die jaren vrijwel vlekkeloos verlopen en dat leidde er zelfs toe dat Ca vaco Silva president Soares in januari zelfs openlijk steun be tuigde bij zijn poging de troon in het Belem-paleis nog eens vijf jaar te mogen bestijgen. Ook zo'n verstandshuwelijk is iets wat lange tijd in Portugal voor onmogelijk werd gehou den. Het spreekt allemaal in het voordeel van Cavaco Silva, die zondag naar de stembus gaat met een verplichting die hij zichzelf heeft opgelegd, op nieuw een absolute meerder heid behalen, ofwel zo'n 1' procent van de stemmen - af hankelijk van hoe die over het land zijn verspreid. De premier wil met minder geen genoegen nemen, hij heeft geen zin in het vormen van coalities die ge doemd zijn ruziënd door het parlementsgebouw te rollen. Bovendien wil Cavaco Silva helemaal alleen met de moge lijke eer van het voorzitter schap van de EG gaan strijken. Portugal is op 1 januari na Ne derland aan de beurt de Euro pese politiek door het woelige vaarwater te leiden. Met het bezoek van alle Euro pese bewindslieden aan Portu gal kan de Portugese premier zijn eigen volk eindelijk bewij zen dat het land écht bij de Europese Gemeenschap hoort en ooit net zo welvarend als ®e jjrote sterke broers kan wor den. Van onze Haagse redactie - A nsterdam - Van alle honderd winkeldieven «'"Wrapt. Uiteindelijk word. er één ,ero, heeft gemaakt cter- f it blijkt uit een gisteren gepresenteerd onderzoel isch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf dt jaarlijks 1,3 miljard gulden schade door wink 90 groeide het aantal roofovervallen, diefstal I nkels met 59 procent. Icijfers kwamen naar voren tijdens de ledenvc I ad voor het Filiaal- en Grootwinkelbedrijf in A I ze week al vroeg het Bedrijvenplatform het kt I lden om de roofovervallen in Nederland aan te| I de politie-bijstandsteams. De Tweede Kamer I :ek gisteren. I Kamerleden Smits (CDA), Swildens-Roozenda. I asperger (D66) vinden dat politie en justitie èr j ter moeten samenwerken om de groei van de I stoppen. Alleen WD-woord voerder Korthals |fn fractie extra geld voor de politie gaat bepleite: EL VAN de werknemers in de Rotterdamse h eren tegen de wao- en ziektewetplannen van (de rechter in een kort geding de Vervoersbo ■f iedere vorm van actie verboden heeft. Voor ■Jt soort eigenmachtig optreden is niet goed ersbond FNV zou zijn leden uitdrukkelijk mo Wspraak te eerbiedigen. allerhande partijen zich niets aantrekken van H onafhankelijke rechter, dan wordt het langzat 'os in dit land. De rechtsstaat kan alleen o\ ereen zich aan de belangrijkste spelregels hoi ■*-h is het verhaal daarmee niet af. Een belan ■pr het voortbestaan van de rechtsstaat is na Ekegels voor iedereen te volgen zijn en conse 3St. dat laatste heeft het de afgelopen twee m 'Ken. De allereerste geraadpleegde rechter - Dood een 24-uursstaking bij het bedrijf Roe was nog geen duidelijkheid geschapen, t nt®rsJegden de acties beperking op (streekvi Bf ie hevigheid toe (Campina) of kwamen nie datn°tm i de eis werd ingetrokken (Volvo). Dt B[m tenslotte verbood - in het tot nu toe meest ■eaere vorm van actie.

de Stem | 1991 | | pagina 2