Burgervluchten op Woensdrecht 1JDNI WEEK. Even de grens over voor een '.22' is verleden tijd Luchtoorlog boven de Scheldemond PLAATSELIJK NIEUWS Vliegbasis verwacht voorlopig nog geen druk zakelijk verkeer ei Duur rest Spaanse straf Bredanaar niet bekend ZEELAND C4 DERTIFICAATLASSERS TEKENAAR (MTS-W+W) PRODUKTIEMEDEWERKERS ASSISTENT-ACCOUNTANT MBA/SPD) jEDIPL. SEJAARDENVERZORGENDEN Afweergeschut Messerschmitt Hoofdwond Luchtalarm Zware verliezen Nieuwe Yuurwapenwet in België treedt vandaag in werking IJzendijke F. de Jong opnieuw kampioen IJzendijkse hengelvereniging Keuk enbr andj e in Westdorpe Advocaat wil informatie uit Spanje Bloemenzee als wao-protest Zeilwedstrijd op Otheense kreek DINSDAG 1 OKTOBER 1991 Van onze verslaggever Middelburg - De militaire vlieg basis Woensdrecht kan in de toe komst wellicht ook gebruikt worden voor zakenvluchten. Dit heeft staatssecretaris Van Voorst tot Voorst gisteren in Middelburg geant woord op een verzoek van het provin ciebestuur van Zeeland. De staatssecretaris van Defensie zei de mogelijkheden van het medegebruik van Woensdrecht door de burgerlucht vaart te willen onderzoeken. Hij stelde wel een aantal voorwaarden. Zo moet het aanbod van vluchten geen te grote milieubelasting veroorzaken, inpasbaar zijn binnen de geluidszone ring en begrenzing van baanbelasting en binnen de gehanteerde openingstij den vallen. Burgerluchtverkeer op Woensdrecht is niet helemaal nieuw. Vliegtuigfabrikant Fokker maakt al jaren gebruik van de start- en landingsbanen van de basis. Volgens luchtmachtvoorlichter majoor L. Baltussen betekent de uitspraak van Van Voorst tot Voorst niet dat op korte termijn een druk zakelijk vliegverkeer van en naar Woensdrecht te verwachten is. De voorwaarden die de staatssecre taris noemde, zullen een groei van het vliegverkeer beperken. De provincie Zeeland verwacht dat een openstelling van Woensdrecht voor de burgerluchtvaart haar aantrekkelijker maakt voor het zakenleven. Zeeland heeft zelf een vliegveld nabij Arnemui- den, maar deze grasbaan wordt vooral gebruikt voor recreatieve vluchten. Voor iets zwaardere vliegtuigen is de baan ongeschikt. De Zeeuwse Kamer van Koophandel heeft in het verleden herhaaldelijk gepleit voor medegebruik van Woensdrecht door de burgerlucht vaart. Overigens deed Woensdrecht ook op een andere manier van zich spreken in Mid delburg. Het vliegen van de Pilatus PC7-lesvliegtuigen boven Walcheren heeft volgens de luchtmacht tot een 'be trekkelijk groot aantal' klachten over geluidhinder geleid. isparant schuif-/kanteldak met ja- Ir nog eens f 1210,- levert de Opel- phtmetalen 'Cross-spoke'-velgen bij (ie banden. is er natuurlijk dat andere juweel gamond. Zowel zakelijk als privé biedt les wat u maar wenst. Onder andere abouwset met 6 speakers, stuurbe- getint glas, mistlampen, lichtmetalen jusief lederen stuurwiel,centrale deur met anti-diefstalsysteem en twee- c- of mica-lak... als klap op de vuurpijl: de Calibra z'n ongelooflijke Cw-waarde van 0.25 ierlijk ruime binnenafmetingen. /iseren u dan ook deze week nog - i de Opel-dealer te brengen. Want die wel erg ver ebben direct werk voor: Dor diverse projecten iv. bedr. in regio) roor informatie of kom langs. ïnstraat 10 - 4531 EK Terneuzen 01150-95002 HET was al meer dan een jaar geleden dat de Tweede Wereld oorlog ook over ons land was losgebarsten. Van het oorlogs geweld merkte je in die tijd weinig, alleen maakte je nogal eens het overkomen van vlieg tuigen mee. 12 augustis 1941 was weer zo'n drukke dag. In de vroege morgen begon het al met het overkomen van Duitse bommenwerpers, die 's-nachts naar Engeland waren geweest en nu terugvlogen naar hun thuishaven Gilze-Rijen. In Engeland had het Bomber Command een plan uitgewerkt om overdag twee electriciteits- centrales in de buurt van Keu len aan te vallen. Van zes vliegvelden in Engeland stegen die morgen 53 Blenheim-bom- menwerpers op en koersten, begeleid door Spitfires, over de Noordzee richting Schelde mond. De actieradius van de jachtvliegtuigen was echter onvoldoende om de bommen werpers de gehele tocht te be geleiden. Ze moesten reeds voor Antwerpen terugkeren. Op de terugweg zouden de bommenwerpers dan weer door een nieuwe groep Spitfi res worden opgevangen, zodat ze weer onder escorte de thuis reis konden aanvaarden. Een andere groep Spitfires zou bo ven Zeeland afleidingsvluchten uitvoeren. Toen de eerste formatie Blen heims laag over de Wester- schelde vloog probeerden de Duitsers met hun afweerge schut de toestellen te raken. Deze vlogen echter zo laag, dat de omhoog geplaatste stukken niet ver genoeg naar beneden gedraaid konden worden, zo dat de granaten niets raakten en bij terugkeer in de buurt van de Zeeuws-Vlaamse kust terechtkwamen. Bij het bin nenvliegen van het Duitse luchtruim vielen de eerste slachtoffers. Vier bommenwer pers werden neergeschoten. De rest vervolgde zijn weg, bom bardeerde de centrales en keerde terug. Rond kwart voor één die mid dag werd de luchtafweer ge alarmeerd voor de terugke rende toestellen en was het af weergeschut in Vlissingen en aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust paraat. Van de vliegvel den Vlissingen en Haamstede stegen Messerschmitt M 109- jagers op om ze te onderschep pen. Een Blenheim, waarin zich één van de vluchtleiders bevond, kwam heel laag over, werd door het afweergeschut onder vuur genomen en kreeg ten slotte door één van de Mes- serschmitts de volle laag. Het toestel stortte brandend neer in de monding van de Wester- schelde. Er waren geen ovele- venden. De andere vluchtleider kwam eveneens om het leven. Zijn toestel kwam neer op de boer derij van de familie Dumolein te Philippine. Het zou door af weergeschut geraakt zijn, maar ooggetuigen verklaarden dat het door Messerschmitts was neergeschoten. Na met een vleugel een PZEM-transforma- tiegebouw te hebben geraakt, kwam het toestel tegen de bij keuken van de boerderij te recht en stortte neer in de aan grenzende boomgaard. Een ar beider die toevallig in de keu ken aanwezig was werd daar bij gedood. De bemanning, be staande uit piloot G. I. Lewis, waarnemer N. C. Cardell en marconist J. C Woods, vond eveneens de dood. Hun licha men werden zwaar verminkt. Enkele minuten later werd een Spitfire door het afweerge schut geraakt. De piloot wist een geslaagde buiklanding te maken op een stuk bouwland een paar kilometer ten zuid westen van Breskens, op het grondgebied van de gemeente Groede. Hij bracht het er le vend af en had alleen een hoofdwond opgelopen. Hij werd door de Duitsers gevan gen genomen en overgebracht naar een militair hospitaal in Vlissingen. Een andere Spitfire kwam heel laag over en werd tijdens een luchtgevecht geraakt. Het toe stel kwam terecht op de land- bouwschuur van Maurice Giel- liet- Dellaert in de Koningin- nepolder onder Biervliet. Zo wel het vliegtuig als de schuur werden door brand volledig verwoest. De piloot, sergeant G. D. White, kwam daarbij in het toestel om het leven. De brandweer van Biervliet, die vrij spoedig ter plaatse was, kon de brand tenslotte blussen. Politie en Duitse militairen zetten terstond de omgeving af en hielden de burgers op af stand. Ongeveer op hetzelfde tijdstip kwam een Blenheim laag over de Westerschelde aanvliegen. Weer werd er van alle kanten hevig op geschoten. Een Mes serschmitt gaf hem tenslotte het genadeschot. Met draai ende motoren raakte de bom menwerper het water. Een enorme fontein spoot op. De bemanning slaagde er evenwel in het vliegtuig te verlaten en wist in een inmiddels opgebla zen rubberboot te komen. Een Duitse patrouilleboot haastte zich vanuit Vlissingen om de Engelsen op te pikken. Ze wer den naar het vliegveld van Een formatie Blenheims bommenwerpers. Vlissingen overgebracht en daar door de Duitsers aan een verhoor onderworpen. Volgens Britse gegevens zou den nog twee Blenheims van het 18e squadron in de Schel demond neergekomen zijn. Het hoofd van de luchtbescher mingsdienst te Breskens ver meldde in zijn rapport dat 10 h 15 Engelse vliegtuigen werden achtervolgd door 7 Duitse ja gers en dat er boven de Wes terschelde een luchtgevecht plaatsvond. Omdat het gevecht zich op zeker moment boven Breskens afspeelde werd lucht alarm gegeven. In de namiddag startten van een Engels vliegveld drie Blen heims om in de Scheldemon- ding te zoeken naar rubberbo ten met overlevenden. Ze von den niets en moesten onver- richterzake terugkeren. De En gelsen voerden in de regel hun bombardementsvluchten 's- nachts uit, maar hadden voor deze precisie-aanval voor over dag gekozen. De verliezen wa ren echter zwaar. Van de 53 Blenheims werden er elf neer geschoten, een hoog percenta ge. Weer was gebleken dat bommenwerpers zonder be scherming van jachtvliegtuigen een groot risico liepen. Een formatie jachtvliegtuigen. Spitfires Terneuzen - Even de grens over om in België een vuurwapen te kopen is er vanaf vandaag niet meer bij. Dan treedt bij onze zuiderburen de nieuwe Vuurwapenwet in. Daarmee wordt het in ieder geval op papier een stuk moeilijker om in België vuurwapens te kopen. Liefhebbers van de populaire .22, ook wel long rifle genoemd, worden voortaan te leurgesteld. De Belgen hebben er jaren over gedaan om de nieuwe wet tot stand te brengen. Aanleiding om de van '33 daterende oude wet te wijzigen, was midden van tachtiger jaren de reeks bloedige roofovervallen waarmee de beruchte uende van Nijvel het land teisterde, uaarnaast was er vanuit onder meer Nederland politieke druk om de touwtjes aan te trekken en het minder gemakkelijk te maken in de grensstreek 'inkopen' te doen. Maar de Belgische wapenindustrie keerde zich tegen strenge regelgeving en heeft de nieuwe wet lang kunnen vertragen. „Dat je in België met gemak allerlei wapens kunt kopen, is een hardnekkig misverstand", zegt een wapenhandelaar. „Vuistvuur wapens en militaire wapens zijn er al tijd verboden geweest en alleen op ver gunning te krijgen. Maar sport en jacht geweren zijn vrij te koop. Dat blijft ook zo. Er gaat niettemin het een en ander ver anderen. Halfautomatische vuurwapens en alle karabijnen '.22' worden verbo den. Verder mogen geen nepwapens meer worden gedragen; wordt de ver koop van wapens op schriftelijke be stelling verboden en mogen personen beneden de achttien jaar geen wapens meer kopen. Ook bepaalde types munitie indrin gende kogels, brandkogels, ontplof fingskogels en zogenoemde dumdum kogels (met opensplijtende punt) mogen niet meer worden verkocht. Verder wordt een gapende maas in de oude wet wat gedicht: er komt controle op de ver koop van onderdelen van vuistvuurwa pens en militaire wapens. Want die worden tot op heden simpel in 'bouw- pakketvorm' aangeboden. Voor verboden bezit komen er zwaar dere straffen: maximaal drie jaar cel en zo'n 180.000 gulden boete. Voor het 'vuurwapentoerisme' naar België is met name het verbod op de .22-wapens van belang, aldus de Nederlandse wapen handelaar. „Dat zijn de zogenaamde flobertgeweren. Daarvoor gaan de Ne derlanders naar België, of het nu is om te stropen of om iets te hebben om huis en haard te beschermen. Dat komt om dat het relatief goedkoop is: niet alleen in aanschaf, de prijzen liggen tussen de 250 en 500 gulden, maar ook in gebruik: de munitie is goed te betalen. Andere type wapens, met zogeheten centrale ontsteking zijn gemiddeld tien keer zo duur." Voor zijn eigen zaken heeft de nieuwe Belgische wet geen gevolgen, verwacht de wapenhandelaar. In Nederland is immers voor ongeveer ieder wapen een vergunning nodig. Maar hij vreest wel een neveneffect. „Ik krijg hier gemid deld vijf keer per week mensen over de vloer die zo'n goedkoop wapen willen. Die stuur ik nu naar België. Als dat straks niet meer kan, zullen ze gaan proberen de wapens gewoon te roven. Gelukkig is mijn beveiliging goed in or de." Het 'echte' criminele circuit haalt volgens hem zijn wapens niet in België. „Dat gebeurt allemaal in Nederland. Er wordt hier op grote schaal illegaal ge handeld." Anders ligt dat voor de wapenhandel aan de Belgische kant van de grens. Me vrouw Van Steenbergen van de gelijk namige wapenhandel in Poppel zegt dat „we alleen nog hagelgeweren mogen verkopen. Voor alle andere wapens moet u eerst naar de politie voor een vergunning." Ze wil niet ingaan op de vraag in hoeverre de zaak nadelen zal ondervinden van de nieuwe wet. Dat dat het geval is, staat voor Van de Ven wel vast. „Binnen 50 kilometer van de grens op Belgisch grondgebied kun je op ongeveer 300 plaatsen wapens ko pen. Dat zijn vaak letterlijk melkboeren en groentezaken die er wat enkelloops jachtgeweren bij verkopen. Van die za ken leveren er 275 uitsluitend aan Ne derlanders. Die handel is afgelopen." VROUWENBOND - De afde ling IJzendijke van de vrou wenbond FNV houdt woens dag 2 oktober een bijeen komst in de RK school in IJ zendijke. Vanaf 20.00 uur zal Coks van Eysden een inlei ding houden over het onder werp 'de stem van de vrouw'. Coks van Eysden is colum niste en publiceert om de twee weken artikelen met daarin haar visie op de ac tuele gebeurtenisen. Ze geeft de vrouwen inzicht in de eigen situatie en roept haar lezeressen tevens op verant woordelijkheid te dragen en de eigenwaarde te vergroten. Deze bijeenkomst is ook toe gankelijk voor niet leden. Van onze correspondent IJzendijke - Ferdi de Jong is opnieuw kampioen geworden van de IJzendijkse heiigel- sportvereniging 'Lukt het vandaag niet, dan lukt het morgen'. De laatste zeehengelwedstrijd was erg spannend. Toch slaagde De Jong er in om tijdens het laatste half uur enkele vissen te vangen, waardoor hij opnieuw verzekerd was van het kam pioenschap. Robert de Jaeger werd verdien stelijk tweede met slechts vijf punten verschil. De Jaeger ving wel de grootste vis van 36 centi meter en won ook deze laatste wedstrijd in zee. „De vangsten waren dit jaar heel slecht. Ook in de laatste wed strijd was de vangst erg matig, waardoor de animo bij de vissers steeds minder werd. We begon nen met 17 vissers bij de eerste wedstrijd. Zaterdag waren er slechts 9 over. In deze laatste wedstrijd werden er 13 vissen gevangen," aldus een woord voerder van HSV IJzendijke. Uitslag zeedstrijd: 1. Robert de Jae ger 99 punten, 2. Luc Seegers 82, 3. Ferdi de Jong 49, 4. Michel Groos- man 34, 5. Jurgen de Vendt 29 pun ten. Eindstand kampioenschap: 1. Ferdi de Jong 104 punten, 2. Robert de Jaeger 99, 3. Luc Seegers 82. 4. Er- win de Meij 57, 5. Jurgen de Vendt 52, 6. Michel Groosman 34, 7. Peter de Putter 27, 8. Roy de Jager 27 (ju nior), 9, Clement Haers 22 punten. Van onze correspondent Westdorpe - De vrijwillige brandweer van Westdorpe moest maandagavond rond 18.00 uur uitrukken voor een keukenbrand aan de Graaf Jansdijk. Toen de brandweer ter plaatse was hadden de bewoners het vuur zelf al met een poederblus ser geblust. De brandweer voerde nog enige controle uit en bluste nog wat smeulende resten na. De oorzaak van de brand lag in het verlij men van tegels met contactlijm terwijl een waak vlam brandde in de afgesloten keuken. Door de verdampende oplosmiddelen uit de lijm was een explosief mengsel ontstaan dat door de waakvlam tot ont branding kwam. Ondanks het feit dat de brand snel onder con trole was, liep de schade door de ontstane hitte toch in de duizen den guldens. Van onze rechtbankverslagggever Breda - Het is nog niet duidelijk of de 28-jarige J. B. uit Breda de rest van zijn Spaanse straf van acht jaar en drie maanden in een Nederlandse cel moet uitzitten. Raadsman mr. C. Spitters kon de raadkamer van de Bredase rechtbank gisteren onvoldoende bewijs overhandigen dat B., als hij nog in Spanje vast had geze ten, nu in voorlopige vrijheid zou zijn gesteld. B. kreeg de straf omdat hij met 43 kilo has- jies betrapt is toen hij vanuit Marokko in Spanje kwam. Reductie De advocaat vroeg de rechtbank zijn cliënt in afwachting van na der onderzoek in vier Spaanse gevangenissen direct naar huis te sturen. Mocht later blijken dat B., volgens de Spaanse re gels, voor minder reductie in aanmerking komt dan mr. Spit ters voorrekende, dan kan de Bredanaar alsnog de rest gaan uitzitten. In feite gaat het er om of de rechtbank twee mededelingen gelooft: a. de eigen mededeling van B. dat hij vanaf zijn aanhou ding begin september 1989 tot zijn overbrenging naar Neder land alle dagen gewerkt heeft; b. die van mr. Spitters dat volgens Spaans recht voor elke dag wer ken een dag straf in mindering wordt gebracht. Werkbriefjes De Bredanaar kon gisteren maar drie werkbriefjes tonen van zo'n 180 werkdagen. Dat komt, zei Van onze verslaggever Bergen op Zoom - Patiënten van ziekenhuis Lievensberg in Ber gen op Zoom worden woensdag in de bloemen gezet door perso neel van Philip Morris. De werk nemers van de sigarettenfabri- kant willen op een vriendelijke manier protesteren tegen de plannen van het kabinet met de Ziektewet en de wao. De bloemenzee in Lievensberg is een idee van de Ondernemings raad van Philip Morris. „We hebben gezocht naar mogelijk heden om ons protest kenbaar te maken aan de buitenwereld, zonder de productie van het be drijf in gevaar te brengen. Uit een aantal scenario's hebben we gekozen voor deze bloemenac- tie", aldus een woordvoerder van de Ondernemingsraad. Het personeel van Philip Morris overweegt tevens een duidelijk signaal af te geven aan politiek Den Haag. Door middel van een handtekening op een intekenlijst geven zij aan dat ze de wao- plannen van de regering niet pikken. hij, omdat een gevangene -in Spanje volledig overgeleverd is aan de luim van zijn bewakers. Hij had er niet meer gekregen. Hij zou in vier gevangenissen vanaf het begin zeven dagen per week gewerkt hebben. Officier van justitie mr. W. Tiel- kemeijer ging niet akkoord met het verzoek. Hij voorziet een 'vloed aan oncontroleerbare za ken uit Spanje' als justitie B. nu in vrijheid zou stellen. „Dan ontstaat er een beleidsmatig pre cedent", aldus de officier. Strafkorting Rechtbankvoorzitter mr. P. Paalvast las een brief voor van het ministerie van justitie in Spanje. Daarin werd een andere berekening voor de strafkorting' gebruikt. Volgens die brief moet iemand na goed gedrag en een volledige arbeidstijd in de ge vangenis in de praktijk de helft van zijn straf uitzitten. Mr. Spit ters ging uit van een kwart. De rechtbank zal op 2 oktober de duur van de rest-straf bekend maken. Van onze correspondent Terneuzen - Op de Otheense Kreek werd door een Dow-zeilclub een zeilwedstrijd gehou den waaraan 28 boten deelnamen. Dat aantal stemde de organisatie tot grote tevredenheid. De deelnemende boten wer den verdeeld in vier klasse. Bij de optimisten in de A- klasse won Dorinde Kleine- gris en in de B-klasse was de ëerste plaats voor Diede- rik de Jonge van Ellemeet. In de handicap-klasse was Mijke Holtkamp de sterkste en de hoogste eer in de la ser-klasse viel Marc vain Eetveldt ten deel. UITSLAGEN Optimisten A-klasse: 1. Do rinde Kleinegris, 2. Ingeborg Velthoen, 3. Luuk Alberti. Optimisten B-klasse: 1. Diede- rik de Jonge van Ellemeet, 2. Boris Broere, 3. Paul de Jonge van Ellemeet. Handicap-klasse: 1. Mijke Holtkamp, 2. Els van Geldre, 3. Edwin Ollefers. Laser-klasse: 1. Marc van Eet veldt, 2. Robert Hogendoorn, 3. John Rieff. Jaarbeker optimisten A: Do rinde Kleinegris. Jaarbeker optimisten B: Paul de Jonge van Ellemeet. Jaarbeker laser-klasse: Mare van Eetveldt. Jaarbeker handicap-klasse: Edwin Ollefers/Gino van Driessche.

de Stem | 1991 | | pagina 17