éé/7A le/ra Kok geliefd bij WD en ondernemers brillen Pearle l EKENDMAKING Studenten belagen Ritzen Kerncentrale weken langer uit bedrijf Irak houdt VN-team vast: Bush woedend Merijntje Fransen en Belgen evacueren duizenden Europeanen uit gistend Kinshasa Weer vier arrestaties in hormonenzaak Dopharma Bezuinigingen bij welzijn gaan te ver Veel tips over vondelingetje Jan Terlouw gaat naar Gelderland 'Meer macht aan Europarlement' Overleg over crisis bij SW/Dordrecht Fors verlies voor bandenindustrie Ook EO wil snel A-omroep worden I DEZE KRANT: Eend gemist, mannen geraakt Knaap (12) pleegt meer dan 200 seksuele delicten Massale grenscontrole „Zomerse prijzen" Stem-lezer week In wi ..Kleintjes" dag vele tiei i mensen Het moet dan wel I als juist uw ..kleintje" niet zou worden gelezen. DE STEM zutfjié. WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1991 losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,40 zaterdag: 1,70 131ste jaargang Middelburg - Het provinciale welzijnsveld in Zeeland vindt dat de reorganisatie in deze sec tor te ver gaat. Dat maakte de sector gisteren zelf duidelijk in de vergadering van de Staten commissie Welzijn en Bestuurs zaken. Het is onder meer 'niet aanvaardbaar' dat arbeidsplaat sen verdwijnen bij de betrokken instellingen. ZIE ZEELAND - C1 Breda - De politie heeft gister avond 87 telefoontjes ontvangen na een tv-oproep omtrent de identiteit van het meisje, dat on langs te vondeling is gelegd in Breda. De politie gaat het onder zoek nu uitbreiden naar Duits land. De bij het negen maanden oude meisje gevonden attributen zijn waarschijnlijk van Duitse makelijk. Den Haag - De voormalige lei der van D66, Jan Terlouw, is be noemd tot Commisaris van de Koningin in Gelderland. De be noeming is geen echte verrassing want de benoeming van de 60-jarige oud-minister hing al een tijdje in de lucht. Met Ter louw krijgt D66 haar eerste Commissaris van de Koninging. ZIE ACHTERGROND-A2 EN BINNENLAND-A3 Den Haag - Nederland wil de macht van het Europees Parle ment aanzienlijk uitbreiden. Op die manier zou het parlement EG-wetten en regels kunnen af wijzen. De diverse EG-landen hebben gisteren zeer verschil lend gereageerd op de Neder landse notitie. Londen is fel te gen, Bonn is voorstander van het plan, ZIE BUITENLAND - A4 Dordrecht - Volgende week zal de spelersvakbond met het sec- tiebestuur van de KNVB praten over de crisis bij SW/Dordrecht '90. Ex-vice-voorzitter en spon sor John van Dijk, 'eigenaar' van veertien spelers, zou daags na zijn aftreden, afgelopen maan dag, al bij Feyenoord aangeklopt hebben. ZIE SPORT - B1 Amsterdam - De bandenindus- trie kampt met grote verliezen, boor de krimpende markt leed gigant Michelin in de eerste helft van dit jaar een verlies van 350 "jiljoen gulden. Michelin ziet zich genoodzaakt 16.000 banen 'c schrappen. Ook een kleiner bedrijf als Pirelli verwacht over 1991 'zwaar negatieve resulta ten'. ■ZIE ECONOMIE - A5 1 Hilversum - In navolging van de jPRO start ook de Evangelische Omroep (EO) een ledenwerfactie °m snel de status van A-omroep 6 bereiken. De EO telt nu 119 000 leden. Om A-omroep te *orden zijn 160.000 nieuwe le- tanodig. vandaag 2 katernen Achtergrond wnnenland Buitenland Economie Beurs Sport Eeeland Gids BTV-programma's A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D D2 Het hagelt, het hagelt, grote korrels lood Kok: ..geliefd bij VVD.. foto de stem/johan van gurp Van onze verslaggever Den Haag - PvdA-leider Kok geniet op dit moment het vertrouwen van nog niet de helft van de PvdA-kiezers. Bij WD, CDA en ondernemers daarentegen is de vice-premier populairder dan ooit. Had een jaar geleden nog slechts 48 procent van de ondernemers vertrouwen in Kok, nu ziet maar liefst 70 procent van de onderne mers de minister van Financiën wel zitten. Vrijwel alle andere ministers boeten bij de ondernemers aan populariteit in, zelfs premier Lubbers. Een jaar geleden had nog 72 procent van de PvdA-kiezers veel vertrouwen in Kok, nu is dat nog slechts 48 procent, blijkt uit een onderzoek, dat in op dracht van de Vara-tv door het bureau Inter/View is verricht. De CDA-aanhang maakt zich blijkens dat onderzoek niet druk over wao, ziektewet en koppe ling: 45 procent van de CDA- kiezers heeft veel vertrouwen in de viee-premier en dat was een jaar geleden ook al zo. Opmerkelijk is de populariteit van Kok bij de WD-achterban. Zag een jaar geleden nog slechts een op de vijf WD-kiezers hem wel zitten, nu is dat het geval bij een op de drie WD'ers. Wat de andere politieke leiders betreft: premier Lubbers is nog steeds het meest geliefd bij de kiezers, al brokkelt zijn aanhang gestadig af. Hij geniet momenteel nog het vertrouwen van 53 procent van de kiezers, op de voet gevolgd door leider Van Mierlo van D66, die bij 49 procent van de kiezers veel vertrouwen geniet. Het onderzoek wijst tevens uit dat de PvdA zich iets herstelt. Als er nu verkiezingen zouden worden gehouden zouden de so cialisten 27 zetels bezetten, al tijd nog een verlies van 22 zetels. Maar de PvdA zou met dit resul taat op de derde plaats komen. Enkele weken geleden moest de partij nog genoegen nemen met de vierde plaats. Het CDA zou vier zetels verlie zen en op 50 uitkomen, de WD handhaaft zich op het huidige zeteltal van 22. De opmars van D66 lijkt niet te stuiten: de partij van Van Mierlo kan volgens de nieuwste peiling rekenen op 35 zetels, een winst van 23 zetels. Groen Links tenslotte weet nog steeds niet te profiteren van de malaise bij de PvdA: bij verkie zingen nu zou deze partij slechts twee Kamerzetels van de PvdA afsnoepen en op acht zetels ko men. Para's in actie in Zaïre Van onze redactie buitenland Brussel - Meer dan duizend Franse en Belgische para chutisten zijn ingezet om duizenden Europeanen te eva cueren uit Zaïre. In deze voormalige Belgische ko lonie zijn hevige gevechten uit gebroken tussen regeringsge trouwe troepen en muitende sol daten. De onrust breidt zich volgens de Belgische premier Martens steeds verder uit. Behalve in de hoofdstad Kinshasa zijn mui tende soldaten ook aan het plun deren in andere steden. De onlusten, die zondagnacht in Kinshasa begonnen onder onte vreden militairen, zijn overge slagen naar Lubumbashi, Kol- wesi en Likassi in de zuidelijke mijnprovincie Shaba en Kisan- Van onze verslaggever Prinsenbeek - Een 74-jarige jager uit Prinsenbeek zag gistermiddag de eendejacht eindigen in een klein drama. Verdekt opgesteld schoot hij op een opvliegende water vogel. Hij miste, maar raakte wel twee mannen, die in een volkstuin aan de overkant van de straat ston den. Een van hen werd met oog letsel naar het AMC in Am sterdam overgebracht. De andere man kon naar huis nadat er drie loden ko geltjes uit zijn gezicht ge haald waren. Van onze verslaggever Raamsdonksveer - Er zijn twee dierenartsen, de echtgenote van een dierenarts en de echtgenote van een medewerker gearres teerd in de Dopharma-affaire. In de zaak van de illegale handel in groei-hormonen, waarvan alle lijnen samenkomen bij het Raamsdonksveerse bedrijf Dop harma, komt het totale aantal arrestaties daarmee op zes. Officier van justitie mr. Koops wil van de dierenartsen niet meer zeggen dan dat er een uit Noord-Brabant komt en een uit Gelderland. Zij worden ervan verdacht clenbuterol als dierge neesmiddel met groeibevorde- rende werking te hebben gele verd aan veehouders. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 (ADVERTENTIE) Tegen j inlevering j van deze bon. (geldig t/m 28 sept. 19 De gratis bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel betaalt mag niet goedkoper zijn dan f100,-. Het montuur van de gratis bril komt uit 'de collectie monturen met het rode labeltje. O PTtCiENS In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. •Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tiid. Op beide brillen 1 jaar o o k h f i n m k 11 m garantie. Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederland. s Bergen op Zoom Breda Hulst Terneuzen g Roosendaal Oosterhout «Tilburg i. i gani in het noordwesten van het land. Tijdens een spoedzitting van het Belgische kabinet werd besloten direct 500 para's naar Zaïre te zenden om de Belgische burgers te evacueren. Eerder al had Frankrijk 500 parachutisten in gezet om de Franse burgers in Kinshasa te beschermen. Er is voor zover bekend één Franse para bij de acties om het leven gekomen. Volgens Martens zijn veel Belgen geïsoleerd en omringd door plunderaars, maar volgens de premier zijn er voor zover be kend geen burgerslachtoffers ge vallen. Een groep van zo'n tach tig Belgen uit Kolwezi is ge vlucht en op weg naar de Zim babwaanse hoofdstad Harare. Er zijn 10.000 Belgen en 6000 Fransen in Zaïre. De Amerikaanse regering heeft inmiddels ook besloten de Ame rikanen in Zaïre te evacueren. Washington zet vooralsnog geen militairen in. De Franse parachutisten bezet ten dinsdag het internationale vliegveld N'Djili bij Kinshasa. De luchthaven is nu in handen van Franse en reguliere Zaïrese troepen. De Franse militairen hebben ook posities ingenomen rond de woning van de Franse ambassadeur. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 Naar schatting honderdvijftig studenten hebben gisteren in Amsterdam geprotesteerd tegen de bezuinigingsplannen van minister Ritzen (Onderwijs). De demonstranten be toogden aanvankelijk voor de aula van de Universiteit van Amsterdam. Onder het motto 'Geen feest met dit beest' verstoorden ze ver volgens de viering van twintig jaar universi teitsraden in Nederland, door de aula massaal binnen te dringen. Met veel lawaai werd Rit zen het woord onmogelijk gemaakt. Wel zou hij later de tentoonstelling 'Twintig jaar uni versitair democratisch bestuur' openen in het Maagdenhuis. fotoanp De adressen vindt u inde Gouden Gids onder Pearle (rubriek opticiens). Enschede (anp) - Een 12-jarige jongen uit Enschede heeft be kend dat hij meer dan 200 jonge kinderen seksueel heeft mis bruikt. Aanvankelijk had de jongen, die al begin juni door de politie is aangehouden, bekend 60 zeden delicten te hebben gepleegd. De delicten kwamen aan het licht nadat één van de mis bruikte kinderen tegenover de ouders had verklaard dat de jon gen 'iets naars' met haar had ge daan. Tijdens het onderzoek kwamen steeds meer gevallen van on tucht aan het licht. De jongen, die inmiddels dertien jaar is, verblijft in een therapeu tisch instituut. Van onze verslaggever Borssele - De kerncentrale in Borssele blijft, na het begin september aan het licht ge komen lek, enkele weken langer uit bedrijf dan aan vankelijk was verwacht. Dat komt omdat de Elektrici- teits-Produktiemaatschappij Zuid-Nederland (EPZ) wel het lek in een van de twee stoomge neratoren heeft kunnen dichten, maar de oorzaak nog moet op sporen. Bij inspectie bleken enkele span banden, die pijpen bij elkaar moeten houden, het te hebben begeven. Dat was ook het geval in de tweede stoomgenerator, die men voor de zekerheid ook maar even onderzocht, hoewel er geen lek was ontstaan. In beide generato ren zullen nu de spanbandcon structies worden gerepareerd. EPZ denkt aan een methode die al met succes elders is toegepast. De directie voert daarover nog overleg met de toezichthoudende instanties. Het bedrijf wijst er overigens op dat de storing 'geen radiologische of andere gevolgen voor de omgeving heeft gehad'. Op een internationale schaal van 0 tot 8, die de ernst van proble men in kerncentrales aangeeft, scoort dit incident 0. 'Dit bete kent dat de storing van geen be lang is voor de nucleaire veilig heid', aldus EPZ. Gisteravond en vannacht zijn de gemotoriseerde passanten van de Belgisch-Nederlandse grens bij Zundert in een reuze-fuik van douane en politie terecht gekomen. Alles werd gecontroleerd, of het nu ging om de auto zelf, het bezit van drugs of het gebruik van alcohol. ZIE ZEELAND -C1 Vandaag veel bewolking en perioden met lichte regen. De wind zwakt af tot matig. Van onze redactie buitenland New York - De Amerikaanse president Bush is woedend op de Iraakse regering, omdat sinds gisteren een VN-inspectie- team in Baghdad wordt vastgehouden. Vannacht was de Veiligheids raad van de Verenigde Naties nog steeds in spoedzitting bijeen om zich te beraden over even tuele maatregelen. Eerder had de VN de Iraakse re gering enkele uren de tijd gege ven om het VN-team vrij te laten en de VN-eisen inzake het on derzoek naar massavernieti gingswapens in te willigen. Voorzitter Mérimée van de Vei ligheidsraad liet weten dat er niets anders op zit dan geweld te gebruiken, als Irak de VN-eisen blijft afwijzen. President Bush dreigde gister avond in niet mis te verstane woorden met geweld, als Irak de VN-teams het werk onmogelijk blijft maken. De Amerikaanse regering be reidt een militaire begeleiding voor van de VN-helikopters. Dit voor het geval Husayn blijft vasthouden aan zijn verzet tegen het gebruik van Duitse helikop ters door de VN in Irak. Irak had maandag al het VN- team enkele uren vastgehouden. De deskundigen waren docu menten op het spoor gekomen die te maken hebben met een Iraaks programma voor de ont wikkeling van kernwapens. (ADVERTENTIES) Bankstel kuipmodel in leder 3-2 zits vanaf f. 2495,- Diverse kasten w.o. broodkasten vanaf f 1495,- Toogkast f. 1995,- Vitrinekast vanaf f 895,- Salontafels vanaf f. 195,- Eetkamertafels vanaf f. 295,- Bankstel eiken met stof (speciale prijs) 3-2 zits f. 1595,- Bankstel kuipmodel in stof 3-2 zits f. 2995,- Bankstel 3-1-1 zits in stof vanaf f. 1895,- DE EIKEN SCHUUR Strijbeekseweg 14 - Ulvenhout. Tel: 076 - 612614 - Vrijdag koopavond - Lid interieur Waarborgfonds - Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: o kwartaal acceptgirof77,90 o maand automatischf26,00 o kwartaal automatischf 75,90 bank/gironummer: De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda, DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. I

de Stem | 1991 | | pagina 1