Kaping loopt met sisser af WEU: Geen vredesmacht EVEN KIJKEN Alleen een onderzoek naar mogelijke steun aan waarnemers Studenten zorgen voor drukte in trein Paniek in Moskou tijdens coup: ^sleutels' kernarsenaal zoek Ook PvdA vraagt extern onderzoek Zeelandbrug hoef je Jarenlai kleintjes te letten Irak mag weer olie verkopen Groedenaar komt om bij ongeval inlichtingen' IN DEZE KRANT: Dader geeft zich aan politie over West-Brabant Beeldentuin Welzijnsveld verliest 10 banen Therapeut PSV uoet bijscholen' erbod bordelen blijft van kracht ieuw nummer Vrouw weer vrij man STEENGRILLEN A 9 even kijk> Zuidzande DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,40 zaterdag: 1,70 131ste jaargang VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1991 I I I I I Hew York - Irak mag van de Veiligheidsraad van de VN weer olie verkopen voor de internatio nale markt. De V-raad staat toe dat Irak in een half jaar tijd voor drie miljard gulden aan olie le vert. De raad handhaaft echter een handelsembargo tegen het land. Groot-Brittannië en de Sovjetunie steunen Amerika in de waarschuwing aan Irak. |ZIE BUITENLAND - A4 Nieuwvliet - De 08-jarige P. Vergouwe uit Groede werd gis termiddag bij een verkeersonge val op de provinciale weg Bui- tenlust-Sluis gedood. De be jaarde man stak met zijn fiets de kruising Mettenijendijk-Ter Moere over en werd daarbij ge schept door een auto, bestuurd door L. Z. uit het Belgische Bas- sevelde, die uit de richting Groede kwam. Bij de aanrijding werd de personenauto zwaar be- Vandaag katfrnen Achtergrond Binnenland Buitenland economie Sport Zeeland Grote Gids "^/-programma's A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D D4 y* Merijntje OV-staankaart Van onze correspondent Rome - De Arabische man die gistermiddag een Ita liaans vliegtuig - dat op weg was naar Tunesië - kaapte en dwong naar de Algerijnse hoofdstad te vliegen, is gear resteerd. Een half uur na het opstijgen van de tweemotorige DC-9 van de Italiaanse luchtvaartmaat schappij Alitalia, die 130 passa giers en zeven bemanningsleden aan boord had, nam een man, die later is geïdentificeerd als de Tunesiër Adi Bouchna, een ste wardess in gijzeling. Hij dreigde met het doen ont ploffen van een bom die hij op zak zou hebben, maar achteraf bleek hij volledig ongewapend te zijn. Hij dwong de gezagvoerder om koers te zetten naar Algiers, maar de verkeersleiders aldaar weigerden om toestemming voor de landing te geven. De piloot stelde de kaper voor om dan maar uit te wijken naar de Siciliaanse hoofdstad Paler mo, maar daar wilde de Arabier niets van weten. Daarom werd in arren moede alsnog besloten om naar Tunesië te gaan. In Tunis cirkelde het vliegtuig twee uur boven de stad, terwijl de kaper onderhandelde met de autoriteiten. Kort voor zessen landde het vliegtuig, waarna eerst de passagiers uitstapten en de kaper zich vervolgens overgaf aan de politie. De Tunesische politie die de 26- jarige man arresteerde, nam ook een vriend van hem vast van wie onduidelijk was of hij eveneens bij de kaping was betrokken. De kaper verklaarde tijdens on derhandelingen met de Tunesi sche autoriteiten dat hij in Italië slecht behandeld was. Kennelijk had hij problemen met zijn ver blijfsvergunning. De Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie (PLO) heeft later beves tigd dat haar vertegenwoordiger in Rome, Nemer Hammad, zich aan boord van het toestel be vond. Middelburg - Tien arbeidsplaat sen kost de reorganisatie van het provinciale welzijnsveld. Die operatie levert jaarlijks tenmin ste vijf ton op. Belangrijkste on derdeel is de samenvoeging van drie instellingen: het opbouwor- gaan Stichting Zeeland, de pro vinciale raad volksgezondheid (RAV0Z) en het Zeeuws steun punt kunstzinnige vorming. "ZIEZEELAND - C1 en - Voetbalclub PSV et haar fysiotherapeut eens ten bijscholen. Dit stelt de raziliaanse fysiotherapeut Nil- n Petrone. Volgens hem is V-voetballer Romario De uza Faria opgeknapt van een ïapie met laserstralen in Bra- Romario kampte met een "ontsteking in het enkelge- cht. Fysiotherapeut Monne Wit van PSV betitelt de op- erking van Petrone als 'waan- IZIE SPORT-B1 n Haag - Het bordeelverbod lijft van kracht. Minister ch Ballin (Justitie) wil een et die de legalisering van bor en regelt, terugtrekken. Die et is al goedgekeurd door de eede Kamer maar nog niet Joor de Senaat. Ofschoon het om n papieren verbod gaat, zijn de nadelen van het schrappen an het bordeelverbod volgens ch Ballin groter dan de "rdelen. ZIE BINNENLAND - A3 De familie Zugaj uit het Kroatische dorpje Siak treurt om de dood van haar zoon en neefdie eerder deze week als leden van de Kroatische Nationale Garde omkwamen in gevechten met het federale leger in Petrinja. - foto ap hen Haag - Omdat de cijfercom binatie '00' voortaan alleen nog aar gebruikt zal worden als gangsnummer voor interna- cnaal telefoneren (in plaats '09'), wordt een aantal Ne- mandse telefoonnummers ge logd. Het nummer waarop in entingen kunnen worden ver- ™ien, wordt per 1 november mderd van 008 in 06-8008. de nummers 004 en 007 arden aangepast en omgezet in n 06 nummer. In een eerder dium werden 002 en 003 al Wijzigd in 06-8002 en 06-8003. Van onze correspondente Bergen op Zoom - „U hoeft hier niet ter plekke te bewij zen dat u een man bent hoor", stelde de Bergse kan tonrechter rnr. G. van der Ven gisteren de jongemah R. van der B. uit Bergen op Zoom gerust. Hij had vorig jaar onverze kerd op een bromfiets gere den. De agent die het proces verbaal had opgemaakt had hem echter als vrouw opge voerd. „En zo te zien bent u geen vrouw en dus ook geen bestuurster, of u moet zich alsnog om laten bouwen", grapte de kantonrechter. Van der B. werd vrijgespro ken. Grijnzend en opgelucht verliet hij de rechtzaal. Van onze verslaggeefster Breda - Doordat studenten meer gebruik maken van de OV-studentenkaart dan voor de zomer, is de drukte in de treinen in West-Brabant en Zeeland enorm toegenomen. Medio 1992 komen er extra treinstellen naar deze regio. Maar tot die tijd is het af zien. De Nederlandse Spoorwegen hebben in januari 1991 angstig uitgekeken naar de stroom stu denten, die met hun groene kaart de treinen zouden bestor men. De drukte bleef uit. Tot september van dit jaar. „Studenten hadden blijkbaar even tijd nodig om te wennen aan de vrij-vervoerkaart", zegt C. Verwimp van NS-rayon Zuid west-Brabant. Bovendien is het aantal 'norma le' treinreizigers met zes tot ze ven procent toegenomen en is er 'een nieuwe groep studenten met een OV-kaart bijgekomen. De gevolgen hiervan zijn over volle treinen in de spits, een te kort aan zitplaatsen en vertra gingen. De Nederlandse Spoorwegen (ADVERTENTIE) Wat zegt u Nooit van gehoord Da's al zo oud als de weg naar Rome. Het leuke is dat dit de maag ën de avond vult. Gezellig lek ker lang genieten in de romantische sféer van de oudheid. Wij dragen daar een steentje aan bij. Dat Is dan zonder vlam toch een avontuurtje waar u Stoeiend bij bent. nn p»a mH 'oor slechts kom en blijf je eten HUISTEN BOSCH AAN DE MARKT IN ETTEN-LEUR RESERVEREN 01608-12340 wijten de drukte in de ochtend spits vooral aan de ongewijzigde aanvangstijden van Hogescholen en Universiteiten. In januari is hierover veel gediscussieerd, maar een minimum aantal scho len heeft er daadwerkelijk wat aan gedaan. Dat breekt de NS nu op. Tot zomer 1992 zal de situatie niet veranderen, want dan pas sturen de NS extra materieel naar het zuidwesten. Deze trein stellen komen uit de Randstad, waar men wacht op dubbeldeks- treinen, die nog in de maak zijn. In deze regio zullen de treinstel len aan treinen op drukke tra jecten, als Roosendaal-Den Bosch, worden gekoppeld. Tot die tijd blijven de treinen ook vertraagd. De vertraging komt vooral door 'een te korte instaptijd van twee tot vier mi nuten. En doordat er meer reizi gers zijn, krijgen de treinen ook eerder mankementen. Van onze correspondent Jo Wijnen Den Haag - Er gaat voorlo pig geen vredesmacht van de landen van de Europese Ge meenschap naar Joegoslavië. Wel zal de West Europese Unie (WEU) gaan onder zoeken op welke manier de EG-waarnemers in Joegosla vië kunnen worden onder steund. Dat hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de 12 EG-landen gisteren tijdens hun spoedoverleg over het Joegosla- visch conflict in Den Haag be sloten. Waarnemers In hun slotverklaring zeiden de ministers dat 'geen militaire in terventie in Joegoslavië wordt overwogen'. Zij kwamen slechts te spreken over een 'versterkte waarnemersmissie', maar die gaat niet eerder aan het werk dan nadat een blijvend staakt- het-vuren overeen is gekomen en alle betrokken partijen het daar mee eens zijn. Het enige dat de ministers van de 'Twaalf' gisteren in Den Haag hebben vastgesteld, is dat de huidige EG-waarnemersmissie 'niet langer in staat is zijn werk volledig te doen'. Werkgroep Maandag al komt in Bonn een speciale werkgroep van de WEU bijeen, die wellicht nog de vol gende week aanbevelingen voor steun aan de EG-waarnemers missie zal doen. Die aanbevelingen zullen vervol gens aan de WEU-ministerraad worden voorgelegd, die dan weer de EG informeert. Resultaten Verwacht wordt bovendien dat midden volgende week de Haagse vredesconferentie over Joegoslavië zal worden hervat. In hun verklaring zeiden de 12 ministers dat zij in een later sta dium zullen praten over de re sultaten van het onderzoek dat de WEU over de steun aan de EG-waarnemers instelden. Bovendien verklaarden ze dat de EG-landen bij het bereiken van een oplossing voor het Joegosla- visch conflict steun gaan zoeken bij de 35 landen van de Confe rentie voor Veiligheid en Samen werking in Europa (CVSE) en de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties. ZIE VERDER BUITENLAND - A4 ZIE OOK ACHTERGROND - A2 Moskou (dpa) - Een golf van paniek trof tijdens de staats greep in augustus het Krem lin toen verscheidene uren een koffer zoek was dië de toegangscode tot het strate gische kernarsenaal van de Sovjetunie bevat. vj'L'Wsr WÊÊÊÊ Dit schrijft het Duitse weekblad Die Zeit in de editie die gisteren verscheen. Het blad, dat zich beroept op Sovjet-bronnen, beschrijft de bezorgdheid die het opperbevel in Moskou in de avond van 18 augustus in de greep kreeg nadat was gebleken dat de officier van dienst die in de nabijheid van president Gorbatsjov was belast met de permanente bewaking van het koffertje 'zonder een spoor achter te laten was ver dwenen'. Dat was kort nadat aan Gor batsjov de staatsgreep was mee gedeeld en de president onder militaire bewaking was ge plaatst. De koffer bevatte de 'sleutels'. Het 'combinatie/veiligheidsslot' dat toegang geeft tot het nu cleaire arsenaal bevond zich in het vliegtuig van Michail Gor batsjov, dat was geparkeerd op het vliegveld van Belbek op de Krim, in de buurt van de vakan tiewoning van de president. De bezorgdheid in de hoofdstad werd groter nadat men op basis van onvolledige berichten begon te geloven dat het vliegtuig in handen was van KGB-functio- narissen, die men er tevens van verdacht dat zij het beroemde koffertje in bezit hadden. Het vliegtuig werd uiteindelijk in de avond van maandag de 19e augustus naar Moskou terugge vlogen. Die Zeit haalt generaal Igor Maltsev, opperbevelhebber van de luchtverdediging aan die zei: „De instabiliteit van onze maat schappij heeft uiteraard de we reld doen rillen, maar wij heb ben ook gerild tijdens de uren dat het opperbevel de veiligheid van het vliegtuig moest waar borgen". Een tweede koffertje, meldt het blad, was in handen van de tot de coupplegers behorende minis- ln de nabije toekomst zullen de Westbrabanders worden geconfronteerd met acht reusachtige kunstwerken, die op markante verkeersknoop punten komen te staan. Weggebruikers zullen de regio nooit meer kunnen vergeten. ZIE GROTE GIDS - DEEL D Mooi herfstwee/ -v-""- Met een zuidoosten tot oostelijke luchtstroming wordt vrij warme lucht aangevoerd. De eventuele ontstane nevel en mist lost op en het wordt een mooie herfstdag. Van onzëvérslaggever' Middelburg - In navolging van de gemeenten op Schou- wen-Duiveland wil nu ook de PvdA-fractie in de Zeeuwse staten een extern onderzoek naar de gang van zaken rond de Zeelandbrug. De vragen waren bijna alle sta tenleden uit het hart gegrepen, al zit het CDA in een wat andere positie. Deze fractie stemde in 1990 als enige tegen het ophef fen van de tol. Een accountant zou deze ham vraag moeten beantwoorden: hoe konden de onderhoudskos ten zo verkeerd geraamd worden dat nog jaren na de beloofde 'tolvrij-datum' van begin 1993, een kaartje moet worden ge kocht voor de oversteek? Die recente mededeling van ge deputeerde J. Hennekeij dreunde ook gisteren in een vergadering van de statencomissie bestuurs zaken nog na. PvdA'er G. de Kok liet het niet bij die ene vraag. Bijvoorbeeld: welke kosten zijn nu zo sterk gestegen ten opzichte van de cijfers waar men in no vember vorig jaar nog van uit ging, toen de staten besloten tot opheffing van de tol? Ligt dat aan de verscherpte milieu-eisen van het Rijk? Toch had woordvoerder Chris- tiaanse de kwestie gisteren al willen bespreken, maar gedepu teerde Bruinooge moest de ant woorden schuldig blijven. Een notitie van het college komt pas in oktober aan de orde. i „Dit doet de nieuwe frisse be stuurscultuur geen goed," ver zuchtte Jorritsma-van Oosten (D66). Waarmee ze aansluiting vond bij de term 'kiezersbedrog', die commissie-voorzitter Van Zwieten (WD) al eerder liet val len. ter van Defensie Dmitri Jazov. De officier die het bewaakte werd op woensdag 21 augustus op het Moskouse vliegveld Vnoe- kovo gearresteerd door functio narissen van de KGB die loyaal waren aan Boris Jeltsin. Jazov was toen al vertrokken naar de Krim om Gorbatsjov te ontmoe ten. De derde koffer was die van de stafchef het leger, generaal Mi chail Moissejev, die later ver klaarde tijdens de coup de codes op eigen initiatief te hebben op geheven. Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze êrin gegraveerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam:......: Adres: Postcode:Plaats: .Telefoon (voor controle bezorging):., De nieuwe abonnee betaalt per: O kwartaal acceptgirof 77,90 O maand automatischf 26,00 O kwartaal automatischf 75,90 bank/gironummer: De Parkerpen zenden aan: Naam: ■Adres: Postcode:Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. E STEM. EEN KRANT

de Stem | 1991 | | pagina 1