rijs: 7- 'Iedereen lacht nog naar me Of? o Powell: 'Ik had even tijd nodig om leven opnieuw in te delen' John van den Berk hunkert naar revanche 3? Barry Hulshoff heeft het naar zijn zin in het Griekse Ioannina I fex de stem SPORT B3 Bingo Bingo Snookeren- Biljarten Reuze Bingo Helderziende Osse motorcrosser voelt zich verraden, bespot en gelouterd 91 X 60 VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1991 Zonder enige ruchtbaarheid verhuisde Barry Hulshoff enige tijd geleden van Wechelderzande naar Ioannina, een Griekse stad op 70 km van de Albanese grens. Op zoek naar een nieuwe uitdaging als trainer, op zoek naar nieuwe horizonten. Voor de tiende maal in zijn carrière pakte hij wat persoonlijke spullen in, stapte op het vliegtuig en ontdekte op 3000 km van Nederland dat hij nog altijd een be- kend persoon is. „Ik heb hier al meer handteke ningen gezet dan de afgelopen tien jaar in België en Nederland. Voorlopig bevalt het me daar zo goed, dat ik misschien nooit meer terug kom". Vorige week was hij even over in Eijsden om zijn auto op te halen. Omdat hij in Ancona de boot naar Igumenitsa miste, hij kwam een uur te laat bij de haven aan, moest hij 24 uur wachten. Daarna zat hij 24 uur op de boot en nog een uur in de auto. Al met al was hij drie dagen en drie nachten onderweg naar Ioannina, zijn nieuwe thuis. Het nomadenbestaan van een trainer. ;Vt - r'. indien: r leren stuurwiel e ruiten rendeling i regeling eeld Pontiac Trans Sport SE 6 ks breda Door Theo Vaessen Ioannina - Zonder zijn avontuurlijke inslag was hij nooit begonnen aan datgene wat het merendeel van zijn collega's een gok noemt. In de trainerswe reld is alom bekend dat werken bij een Griekse club nog moeilijker is dan het juist invullen van de lotto. Barry Hulshoff is echter nog nooit een uitdaging uit de weg gegaan. Hij greep zijn kans en tekende een tweejarig contract bij Ioannina, afgelopen seizoen gedegradeerd uit de hoogste af deling. Van dat moment af wa ren de dagen vergeten dat hij, na zijn voortijdige en gedwongen vertrek bij Lierse, mentaal en moreel met lood in de schoenen door de bossen van Wechelder zande wandelde. Barry Hulshoff mist de allesver- schroeiende ij delheid van men sen die denken het gemaakt te hebben, hij zal nooit roepen dat de wereld kan barsten. Hij is blij dat hij weer voor brood op de plank kan zorgen, dat hij uit dat donkere dal is geklauterd I waarin hij na zijn ontslag bij Lierse SK was terechtgekomen. Zijn vrouw Hilda, die zich in het I verleden het gesol met haar man I meer dan eens erg aantrok, zegt met veel gevoel voor realiteit: „We leven nu gewoon van dag I tot dag. Ik ben blij dat ik de I Grieken niet kan verstaan en de I kranten niet kan lezen. Hoef ik I me tenminste niet meer druk te I maken". I I Helpende hand I Zen Griekse restauranthouder uit Brussel stak Barry, op zoek naar een nieuwe werkgever, twee maanden geleden de hel pende hand toe en bracht hem in contact met Ioannina. Na drie dagen praten, wikken en wegen, kwam hij tot een akkoord met de club. Twee maanden na zijn eerste kennismaking met Ioannina is Hulshoff enthousiast over zijn keuze. „Iedereen lacht voorlopig nog tegen me. Costa Kristides, de voorzitter van de club en eigenaar van een tv-station, geeft me zelfs iedere keer als we elkaar ontmoeten twee dikke klapzoenen. Pas wanneer die worden gereduceerd tot een, dan weet ik dat ik moet oppassen". Op 22 september begint de com petitie van de eerste divisie en Barry's zesde vuurdoop. Na zijn actieve carrière als voetballer was hij manager bij Fortuna, trainer en manager bij Sturm Graz, trainer van Wuustwezel, Ajax en Lierse SK. Alleen bij Ajax ,waar hij als opvolger van Johan Cruijff in mei 1988 de Europacup II-finale bereikte, was hij succesvol. Ioannina hoopt door de inbreng van de ex-Ajacied weer zo snel mogelijk terug te keren in de hoogste klasse van de Griekse competitie. „Ik weet natuurlijk niet of me dat in het eerste jaar al lukt. Ik heb geen slecht elftal, maar de vraag is of de spelers oppakken wat ik wil. Vooral de oudere spelers, de zogenaamde vedetten, hebben moeite met mijn aanpak. Maar dat interes seert me niet. Ik heb, via een tolk die ook Engels spreekt, mijn stem al laten horen en mijn ge zag laten gelden". Barry Hulshoff, gelukkig in Griekenland. Voor het eerst in zijn trainers carrière woont Barry Hulshoff niet in een riante villa, meestal door de club beschikbaar ge steld. Omdat hij en Hilda hun twee zonen in Nederland hebben achter gelaten, (Barry jr studeert rechten in Amsterdam, Brian, li bero van het tweede team van MW, betrekt binnenkort een appartement in Eijsden), hebben ze niet zo veel ruimte meer no dig. De Hulshoffs wonen nu in klein maar modern ingericht ap partement dat midden in de stad ligt. Vanaf het balkon hebben ze een spectaculair uitzicht op een 2000 meter hoge berg en zien ze in de verte ook nog een stukje van het prachtige Pambotismeer waarin het eiland Nisi ligt te pronken met zijn twee beziens waardige oude kloosters. Barty: „De omgeving hier is in één woord schitterend. Op mijn vrije dag zullen we zeker vaak gaan - foto anp' toeren. Vandaar dat ik mijn auto heb opgehaald". Herkenning Ioannina, een stad van 35.000 inwoners, is voor Barty Hulshoff niet langer een naam op de land kaart, maar een gebied van hui zen en afmetingen, van een oude stadswijk, waar de Turkse over heersing van weleer voelbaar is. In het knusse centrum van Ioan nina, een doolhof van straatjes en piepkleine winkeltjes, wordt Barry ieder dag door veel men sen aangeklampt. Tot zijn verba zing blijken ze hem nog altijd te kennen van zijn gouden Ajax- periode. „Veel Grieken kennen de ge schiedenis van Ajax beter dan ik. Ik heb ook al twee maal mee gemaakt dat een oudere man mijn hand wel vijf minuten vast hield en van ontroering begon te huilen. Zo blij zeiden ze te zijn dat ze mij nog in levende lijve konden ontmoeten. Ze vertelden me dat ze vroeger zes kilometer te voet gingen om Ajax te zien voetballen op de televisie. Het Nederlandse voetbal is, vooral sinds de gouden jaren van Ajax, populair in Griekenland. Zelfs in Ioannina". Ontmoeting Een van meest opwindende ont moetingen had Hulshoff op het eiland Korfoe waar hij met zijn ploeg op een zandvlakte een wedstrijd speelde. „Plotseling stapte er een kalende lange man lachend op me af die ik niet kende. Hij bleek Antonis Antoniadis te zijn, de vroegere kopsterke spitsspeler van Pana- thinaikos. Op 2 juni 1971 was hij mijn directe tegenstander, toen ik met Ajax in Londen de Euro pacupfinale tegen de Griekse kampioen speelde. We wonnen met 2-0 door treffers van Dick van Dijk en Arie Haan. Twintig jaar later is hij natuurlijk veran derd, maar zijn herinneringen aan die wedstrijd waren niet vervaagd. Antoniadis is nu de voorzitter van de Griekse spe lersvakbond. Speciaal voor mij was naar Korfoe gekomen". Hulshoff is iemand in Ioannina. Daarom is genieten van de ano nimiteit er niet bij. Regelmatig wordt hij geïnviteerd voor etentjes bij mensen thuis of in restaurants. „Ik heb ervaren dat er voor de Griek geen groter ge noegen bestaat zijn gast tijdens het diner een schapekop aan te bieden. Dus, op een avond, kwam zo'n kop als hoofdgerecht op tafel. Smakelijk lepelde de gastheer de hersenen en de ogen eruit en nodigde me uit dat ook te doen. Ik heb me uitgeput in excuses en vriendelijk bedankt. Gelukkig werden die aanvaard en ik heb een ander deel van het schaap verorberd. We gaan lie ver eten in Italiaanse restau rants, dat is meer onze smaak". Mike Powell in actie tijdens de recordsprong, die tot zijn verbazing veel teweeg bracht in de Verenigde Staten. - foto afp Door Giel Hendrix Brussel - Mike Powell heeft zich danig vergist. Nadat hij in Tokyo tijdens het WK atletiek het legendarische verspringre- cord van Bob Beamon (8,90 meter) had verbeterd (8,95), ging hij er van uit dat zijn prestatie in Amerika nauwelijks erken ning zou krijgen. „Baseball, football en basketbal zijn de populaire sporten in Amerika", aldus Powell toen. „Atletiek maar eens in de vier jaar. Vlak voor een Olympiade. Ervoor en erna interesseert bijna niemand zich voor onze sport. Daarom doen wij ook aan zoveel wedstrijden mee in Europa. Daar weten de mensen ons op onze waarde te schatten. De sta dions zijn vaak uitverkocht en dus krijgen wij er ook onze hoogste gages". Vergissing De sprong van Powell heeft ech ter in Amerika meer los gemaakt dan iedereen had gedacht. Met een na het WK in Japan reisde de 27-jarige verspringer naar Amerika, Los Angeles. „Ik ver wacht niet dat ik op het Witte Huis ontvangen wordt door de president", aldus Powell voordat hij in het vliegtuig stapte. „Wat er wel te gebeuren staat? Ik heb er geen flauw idee van. Mijn vriendin en mijn moeder vertel len me dat ze veel reacties krij gen, maar dat zal wel vlug voor bij zijn", Daarin vergiste Powell zich da nig, want hij is in Amerika in eens een beroemdheid geworden. De man die tegelijkertijd Lewis onttroonde, Myricks versloeg en het legendarische record van Be- Zat. 21 sept. om 20 i café de Kroon, St. Jan steen. Informeer voor goedkope I uren Café Brasserie as Smickel Hulst, 01149- 13271 Reservering ge- wenst. - I Zond. 22-9 Café De Kroon, j Hulst 14.00 uur. 1 consult na tel. afspraak 01150-17142 01150-17911 Door Jan Brouwers 0SS - John van den Berk fi nishte dit seizoen als kleur loze en naamloze zestiende in de slag om de wereldtitel der 250 cc'ers. Met 67 pun ten, behaald in vier GP's. Ver achter de toppers met wie hij zich jaren had kunnen me len en met wie hij zich had voorgesteld opnieuw een stevig robbertje te zullen uitvechten. Het werd niets. Een overwin ning in de eerste manche van de Finse WK-ronde leek even de start van een ommekeer, Maar het was en bleef van het ®e gat in het andere dal tui melen. John van den Berk die ondanks een enkeloperatie nog WK- brons greep, belandde pijlsnel van het voetstuk van de held in de hel van roddel en ach terklap. Supporters keerden hem de rug toe. Er onstond ver wijdering tussen zoon en vader J°, die jarenlang zijn manager was. Organisatoren van wed- slnjden zagen hem liever gaan en wegblijven dan komen. »"an den Berk rijdt te weinig waagt te veel", luidde het harde oordeel over de 24-jarige Profcoureur uit Oss, die nu of- icieel domicilie heeft in Mona- ho, „Hij moet maar eens bij een Psychiater te biecht gaan", wisten vele wijsneuzen. „Het «t tussen zijn oren". °nn van den Berk weet het al- Maal. Het heeft hem aange spen. Maar geveld is hij nooit g weest. Dan alleen door de essures en de operaties die vereist waren. tis inmiddels bezig even kei- hrd terug te knokken en zijn meedogenloze kritikasters de lat i6 snoeren- Blij en uitge- hi,e? in z'in beginjaren was daarom met de triomf in de oor-stadioncross te Heeren- Motorcrosser John van den Berk heeft de keer zijde van de medaille keihard leren kennen. De glorieuze wereldkampioen van 1987 (125 cc) en 1988 (250 cc) verzeilde na nog twee derde plaatsen op de wereldranglijst (1989 en 1990) naar het donkere, trieste en verlaten dieptepunt van zijn carrière. Sinds zijn zege van onlangs in de indoorcross van Heerenveen, ziet Van den Berk weer licht aan het eind van de lange donkere tunnel. veen. Het was de eerste ronde, voor de Rodil Cup, het WK in dit gespecialiseerde werk dat hij al eens als 's werelds beste afsloot. „Presteren en laten zien dat ik met mijn 24 jaar nog allerminst ben afgeschreven, is het enige dat ik nu kan en moet doen. Hoe dan ook. Anders houden de praatjes en verhaaltjes nooit op", zegt de kwiek, superfit en afgetraind ogende motorspor tatleet. Met fel flitsende ogen, scherpe, overtuigende stem en eigenlijk te ongeduldig om het nieuwe seizoen af te wachten. Klein wereldje John van den Berk voelt zich niet geklopt, wel verraden, be spot en gelouterd. „Ach", zegt hij nu, „je weet hoe dat gaat. Als je wint, is iedereen je vriend. Als het minder gaat, wordt het al anders. En als het niets is, kun je dood vallen. Ons wereldje is klein. Ons kent ons. Iedereen weet van iedereen wel wat. Van elke scheet wordt een donderslag gemaakt. Ik vond het allemaal niet leuk, niet fijn. Maar ik kon en kan er tegen heb ik gemerkt. Gelukkig maar. Omdat ik toch de juiste vrienden overhield. Omdat ik zelf het beste wist wat er alle maal aan de hand was. Dat heb ik me steeds voor ogen gehou den". John van den Berk begon afge lopen seizoen voor zichzelf, zo gezegd. Hij keerde het Chester- fieldSuzuki-team van de Ita liaanse manager Rinaldi, waar toe ook wereldkampioen Puzar behoorde, de rug toe. Met de zelfde hoofdsponsor en een ma chine van dezelfde Japanse ma kelij startte hij het eenrijders- team van hem zelf. En dat werd een ongekend drama. Ik presteerde maar niet, terwijl ik een bereconditie had. Testen op „Papendal wezen dat tel kens uit. Maar zat ik op de mo tor in de wedstrijd, dan was ik na twintig minuten total loss. Op, leeg, kei kapot, honds moe. Geen kracht in de armen. Ho peloos. Om tureluurs van te worden". John van den Berk zocht en raadpleegde eindeloos talloze deskundigen. Hij paste op zich zelf tal van trainingsmethodie ken toe, ging anders rijden, liet de machine verbouwen. Stuurde tenslotte zijn vader weg uit het team. „Omdat hij zich overal mee bemoeide. Be grijpelijk. Maar ik ben einde lijk oud en wijs genoeg, om zelf te beslissen. We hebben geen ruzie gemaakt en zijn geen vij anden. Maar we moesten ge woon voorlopig uit elkaar. Ik wilde mijn eigen problemen uitvechten en oplossen". Zoeken, maar er werd niets ge vonden. „Ik ben naar Eric Ge- boers (veelvoudig wereldkam pioen) gegaan. Hij heeft een speciale triathlon-training ont wikkeld waarmee hij wereld kampioen werd. Veel zwem men, lopen en fietsen. Ik dacht: dat kan dus nooit slecht zijn. Maar ook dat hielp niet". De oplossing kwam uiteindelijk van de Belgische arts en chi rurg Marc Mariens. Dezelfde specialist die voetbalvedette Ruud Gullit aan zijn knieletsel hielp, ontdekte wat er met de armen van 'Berky' loos was. In zijn kliniek in Deurne bij Ant werpen opereerde hij eind juni beide armen. Met doorslaand succes, zoals het zich laat aan zien. Aangespannen „Het bleek dat botten en spie ren te dicht op elkaar gegroeid waren", aldus Van den Berk. „Dat gaf te weinig zuurstof als de armen werden aangespan nen, kracht moesten zetten. Een verschijnsel dat ook an dere sporters als surfers ken nen. Martens vertelde me dat opereren het enige was dat de oplossing kon bieden. Ik had daar eigenlijk niet zoveel zin in. Per slot van rekening had ik nog niet zo lang geleden een zware operatie aan een enkel ondergaan. Maar ja, ik had weinig te kiezen. Dus werd het opereren. En achteraf ben ik blij. Binnen drie weken was ik weer in staat te rijden". Maar de geplande rentree op de circuits in de GP van Zweden begin augustus ging niet door. Weer een blessure, nu aan een schouder. „Ja", zegt John van den Berk. „Ongelooflijk eigen lijk. Tijdens een training viel ik. Bleek ik een ontsteking in de schouder te hebben. Ik ben daarom ook maar niet meer naar de laatste GP in Japan ge- Dat laatste deed John van den Berk doelbewust. Want on danks alle ellende van 1991 vond hij dat hij een kans moest krijgen op een plaats in het Ne derlandse team voor de Cross des Nations. Hij wilde, begrij pelijk, graag starten in dit we reldkampioenschap voor lan denploegen dat volgend week einde in Valkenswaard wordt gehouden. De laatste kans om zich dit seizoen nog in de kijker te rijden. John van den Berk behoorde ook tot de acht door teamleider Gerrit Wolsink ge selecteerde coureurs. Maar hij haalde het Oranje-shirt niet. Evenmin als collegaftivaal Dave Strijbos. „Ik kan me best voorstellen dat ik er naast sta", blijft John van den Berk de realist. „Maar de manier waarop alles is ge beurd, lijkt nergens op. Ik heb uit de krant moeten lezen hoe de ploeg er/üit zag. Dave ook. Zo ga je toch niet met jongens om die wereldkampioen waren. i Wolsink heeft nooit meer con tact opgenomen. Kees van der Ven die dan nog reserve is," heeft hetzelfde ervaren. Ach, ik hoop dat de ploeg (Van Doorn, Evertsen, Tragter) hoog ein digt. Maar Wolsink is niet meer de man die het team moet be palen. Hij is zelf een goede cou reur geweest, maar nooit we reldkampioen. Net geen top dus. Dat zie je ook in zijn keu ze. Hij laat twee wereldkam pioenen thuis. Omdat ze op dit moment niet zouden kunnen vechten. Nee, dit is een ploeg waaraan hij zich geen buil kan vallen. Als het mis gaat kan hij altijd zeggen dat de sterksten John van den Berk met een van de vele door hem ver overde trofeeën in zijn hand. - fotoanp niet beschikbaar waren". In Parijs De (naaste) toekomst voor, van en door John van den Berk? „Ik hoop nu eerst goed te scoren in de stadion- en indoorwedstrij- den. Vooral in die uit de serie om de Masters of Motorcross. Madrid, Monte Carlo, Maas tricht, Genua, Bologna, Villars. En natuurlijk Paris-Bercy. Maar dat is een aparte wed strijd". John van den Berk blaakt van strijdlust, is gebrand op klin kende revanche. Maar in welke omgeving volgend GP-seizoen? Hij: „Wat me nog het meest meevalt en eigenlijk genoegen doet, is dat blijkt dat nog niet iedereen me heeft laten vallen. Ik kan kiezen uit drie ploegen, of liever merken. Ja, allemaal Japans. En dat na zo'n pechvol jaar. Misschien dat ik met een of twee jongere rijders een ploeg ga vormen. Ik moet ook echt fabrieksmateriaal hebben. Zowel voor WK als NK. In no vember zal ik meer weten. Sterker nog: dan moeten de za ken rond zijn". amon uit 1968 verbeterde. Ja, daar ligt men zelfs in de Ver enigde Staten even wakker van. Powell, inmiddels geld makend in Europa, was er zelf door ver rast. „Ik geloof niet dat er een krant in Amerika is waar mijn foto niet in gestaan heeft", ver telde hij in Brussel. „Mijn hele programma liep in de war. Het duurde even voordat ik de zaken onder controle had. Ik bundelde de aanvragen voor interviews in plaats van 50 keer per dag iemand te woord te staan". Belangstelling „Ik weet niet meer hoeveel inter views ik gegeven heb. Ik heb voor bijna iedereen de deur open gedaan. Ik werd er zelf niet be ter van, maar dat vond ik niet. belangrijk. Door mijn prestatie had ik de kans om atletiek in de belangstelling van de grote massa te brengen en daar heb ik snel aan meegewerkt". De meeste indruk heeft in Los Angeles een ontmoeting met de vroegere recordhouder Bob Bea mon gemaakt. In Tokyo was de nieuwe kampioen niet zo lovend over zijn voorganger. „Hij praattte steeds maar over My ricks en Lewis. Mijn naam noemde hij nooit als het wereld record ter sprake kwam. Een keer heeft hij me zelfs de rug toegekeerd in een stadion. Lewis en Myricks hadden gesprongen en toen het mijn beurt was, stond Beamon op, draaide me de rug toe en verliet het stadion. Dat vatte ik op als een beledi ging, maar tegelijkertijd putte ik er moed uit. Ik heb mezelf altijd voor gehouden dat ik dat we reldrecord zou kunnen pakken. De houding van Beamon was een extra motivatie". Begrip Ondertussen heeft Powell meer begrip gekregen voor de houding van Beamon. „In Beverly Hills ontmoetten we elkaar. Beamon omhelsde me en huilde. Het was een emotioneel moment. Na de tv-uitzending zijn we nog uren blijven praten. Hij heeft me uit gelegd waarom hij mijn naam nooit noemde. Na zijn legendari sche sprong in Mexico trok hij zich terug uit de atletiek. Hij hield er zich niet meer intensief mee bezig. Hij kende me gewoon niet, wist niet wat gaande was. Ik begrijp nu ook dat zijn uit spraken niet voortkwamen uit gebrek aan eerbied voor mij, maar uit onwetendheid. Ik neem het hem dan ook niet meer kwa lijk". Bijna twee weken heeft Powell zich laten bev/ieroken in Ameri ka. Zelfs in eigen omgeving, want de buren in Los Angeles kennen hem nu ook. Aanvanke lijk dacht Powell: „Over een paar dagen zullen ze zich in de straat afvragen: „Waar ken ik die man ook weer van die daar midden op de dag zijn auto staat te wassen, hoeft die niet te wer ken?" Maar ook dat bleek een misvatting, want de buurt bleek wel degelijk te weten welke ve dette er in de straat woont. Hij genoot met volle teugen van de belangstelling. Na Tokyo is zijn gage vervier voudigd. Powell moet nu oog sten, want hij beseft ook wel dat volgend jaar de kaarten weer heel anders kunnen liggen. „Voorlopig geniet ik echter", al dus Powell. „Spelen met publiek was steeds een deel van mijn werk. Mijn baantje is alleen maar leuker geworden nu de mensen mij kennen en enthou siast reageren".

de Stem | 1991 | | pagina 11