Minder acties dan verwacht Alleen regeringspartijen redelijk tevreden over kabinetsplannen Zware gevechten in Zagreb ondanks bestand EKENDMAKING Begroting puntsgewijs De derde week van september zit weer vol voordeelnota's. V&D: Massa-ontslag dreigt X 63 ct dat uw huid gaat vragen. Biodroga, biologische verzorgingsprodukten, reeds 25 jaar toonaangevend over de hele wereld. HARD 5TIKKE LEUK Compromis over 'kleine kernen' Spanning neemt toe in Georgië I Tbilisi - De spanningen in de I Sovjet-republiek Georgië nemen I met de dag toe. Gisteren protes- I teerden tienduizenden mensen I tegen het 'dictatoriale bewind' I van president Gamschoerdia. De betogers laakten ook diens op- treden tegen oppositieleiders. WV-PSV pas na 15 oktober Te veel Chinezen heten Wang Musical over Josephine Baker Van Goghmuseum breekt met VNV IN DEZE KRANT: Merijntje 600.000 vakbondsleden protesteren tegen wao-plan Vendex wil fors ingrijpen „Zomerse prijzen" Mooi en zacht 18,19,20 en 21 september _HEMA De normaalste zaak van de wereld.. Schoonheids-kapsalon XBCDXESTH'SFCD) I Graaf Jansdijk 22 4571 SH AXEL 01155-4693 wil onderscheiden van che hemden. Een grote essineringen. Uni-ach-^ t modebeeld. Verfijnde tboorden, bijvoorbeeld jurlijk ook mee aan de dw „KMfnIJm" In D» Stam. Omdat ar icvaal blirondara an intaraaaanta aanbladlngan In staan. Elka dag waar I DE STEM I Temeuzen - De rijksbijdrage Ivoor projecten voor verbetering 1 van de leefbaarheid in de kleine [kernen is veilig gesteld. De I Zeeuws-Vlaamse colleges van b I en w bereikten gisteren een com- I promis over de hoogte van hun I eigen inbreng. Van de twee ton I wordt 120.000 gulden naar rato van het inwonertal opgebracht. I Daarnaast betaalt elke gemeente tien mille. ZIE ZEELAND-C1. ZIE BUITENLAND-A4 j Zeist - Twee eredivisiewedstrij den die door een burgemeesters verbod geen doorgang vonden, I zuilen niet voor 15 oktober wor- [den inghaald. De KNVB heeft j geen nieuwe datum vastge- I steld voor WV-PSV en FC Gro- I ningen-Ajax. Binnen een maand I zijn er door het drukke interna- I tonale programma geen data (woensdag en in het weekeinde) I meer beschikbaar. I ZIE SPORT-BI Beijing - In China lopen onge- I veer 70 miljoen mensen rond met I de familienaam Wang. Dat zorgt 1 voor administratieve ver- I warring. Ook Li, Zhang en Liu I zijn in China familienamen waar men over struikelt. De staats- I krant China Daily schrijft dat I maar liefst een op de vier Chine zen Wang, Li, Zhang of Liu heet. I De regering overweegt daarom I samengestelde namen in te voe- I ren. I Campina Melkunie in moeilijkheden I Den Bosch - Zuivelgigant Cam- lpina Melkunie verkeert in moei- llijkheden. De directie van het I bedrijf bereidt een ingrijpende I reorganisatie voor. Sluiting van I een of meer van de 27 produktie- I bedrijven en het ontslag van I werknemers wordt niet uitgeslo- Iten. ZIE ECONOMIE-A5 I Botterdam - In Rotterdam is gis- I teren de musicial 'Josephine' I over het leven en werk van Jose- I phine Baker in première gegaan, j De musical komt op 18 oktober I naar Bergen op Zoom en volgend I jaar naar Terneuzen en Breda. ZIE GIDS - D1 Amsterdam - Het Van Goghmu- Iin®1 en het beveiligingsbedrijf ™V hebben hun samenwerking I beëindigd. Aanleiding hiervoor is de schilderijendiefstal in april I van dit jaar. De twee partijen I yershcillen van mening over de J indertijd afgesproken procedu- I res rond de beveiliging. ZIE BINNENLAND-A3 VANDAAG 4 KATERNEN Achtergrond Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids RTV-programma's Miljoenennota A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D D2 deel E Kabinet kraakt een harde Nota met wao'ers Van onze verslagevers Den Haag/Breda - De be reidheid onder werknemers om op Prinsjesdag actie te voeren tegen de wao- en ziektewetplannen van het kabinet, is minder gebleken dan verwacht. In heel Nederland gaven 600.000 van de 1,6 miljoen vakbondsle den gehoor aan de oproep om tijdens het uitspreken van de Troonrede het werk neer te leg gen. Een van de felste acties, de 24- uurs staking van de BBA, heeft in West-Brabant niet voor grote problemen gezorgd. Het leek erop dat veel mensen er op wa- ren voorbereid. De meesten hadden dan ook snel voor een alternatief gezorgd. Al leen op het NS-station in Breda strandden nogal wat reizigers. Het ontbreken van bussen zorgde voor een stormloop op de taxi's die wel reden. De demonstratieve bijeenkomst in Breda, waar de bonden 2.000 mensen hadden verwacht, trok slechts 500 demonstranten. De stemming was mat. Philip Morris in Bergen op Zoom zag door de acties van het perso neel de produktie dalen: er wer den in plaats van 200 miljoen slechts 150 miljoen sigaretten gemaakt. Veel wsw'ers kwamen in Roosendaal bijeen. Hen viel de solidariteit van de ambtenaren tegen. Aan Etten-Leur en omge ving zijn de acties vrijwel onge merkt voorbij gegaan. In de regio Oosterhout werd wel hier en daar het werk neergelegd en ook scholen gingen enkele uren plat. Bij de Oosterhoutse Zoetwaren Fabriek, voorheen Jamin, waren de acties het hard st. De voedingsbond koos daar voor een staking van een dag. Volgens de directie loopt de schade in de zes cijfers. In Zeeuwsch-Vlaanderen bleven de bonden een hete herfst belo ven. Maar daar was de opkomst dan ook boven alle verwachting. In Axel kwamen ongeveer 700 actievoerders bijeen. 'Ons Zeeu wen bin nie bange', was het mot- Kritiek op begroting De prinsen Constantijn (l) en Willem Alexander helpen koningin Beatrix met het uitstappen na aankomst van de Gouden Koets bij de Haagse Ridderzaal. - foto anp Zagreb/Igalo (rtr/dpa) - Luttele uren na de totstandkoming van een bestandso vereenkomst tussen de Joegoslavische leiders is de Kroatische hoofdstad Za greb gisteravond opgeschrikt door luide explosies en zware artilleriebeschietin gen. Oranje lichtspoorkogels verlichtten de nach telijke hemel en in het centrum waren gra naatinslagen en het geratel van machinege weren hoorbaar. Ook het luchtalarm klonk. In de omgeving van de chemische fabriek Oki aan de oostelijke kant van de stad woedde een grote brand. Zagreb was uit voorzorg tegen mogelijke luchtaanvallen vrijwel verduisterd. Het openbaar vervoer reed zonder licht. De be volking was opgeroepen schuilplaatsen op te zoeken en kalm te blijven. De gevechten In Zagreb concentreerden zich aan de zuidelijke en oostelijke randen van de stad. Het geweld lijkt het einde te betekenen van de wapenstilstand, die door EG-bemidde- laar Lord Carrington was bereikt.' Ook voor gaande bestandsovereenkomsten werden na hooguit enkele dagen weer gebroken. Kroatië had gisteren eerder op de dag de Nationale Garde bevolen een einde te ma ken aan de blokkades van de kazernes van het Joegoslavische federale leger in Kroatië. De Kroatische president Tudjman, de Servi sche president Milosevic en de Joegoslavi sche minister van Defensie Kadijevic, en Carrington - bijeen in de stad Igalo - teken den na een vier uur durende vergadering een document waarin zij verklaarden hun poli tieke en militaire invloed aan te wenden om de gevechten te stoppen. In de verklaring werd het bestand een laat ste kans genoemd om een einde te maken aan de burgeroorlog. VERVOLG OP BUITENLAND Van onze economische redactie Amsterdam - De vakbonden vrezen hedenochtend om half acht van de hoofddirectie van Vroom en Dreesmann te horen te krijgen dat mogelijk 500 verkoopleiders en assistent-verkoopleiders hun baan zullen kwijtraken. Bovendien komt Vendex Inter- baan'. Daarbij wordt zowel hun (ADVERTENTIE) national met ingrijpende maat regelen met betrekking tot de warenhuizen. De Centrale On dernemingsraad is gistermiddag daarover geïnformeerd. Bij het personeel van V D is grote ongerustheid over de me dedelingen, die vanmorgen ge daan zullen worden. Bestuurder Geert Rijzinga van de CNV Dienstenbond stelde gisteravond dat gedwongen ontslagen dit keer niet te vermijden lijken. Het is de tweede ronde van een stevige reorganisatie die V&D doorvoert. Deze zomer werd be kend dat 20 van de 60 bedrijfs leiders een andere baan moesten zoeken. Nu is het middenkader aan de beurt. De functies van verkoopleider en assistent-verkoopleider zullen volgens de plannen van de hoofddirectie verdwijnen. Daar voor in de plaats komt de nieuwe functie verkoop-chef. Maar het bijbehorend salaris ligt tussen de 15 en 30 procent lager dan die van de huidige verkoop functies. De duizend huidige leden van het middenkader mogen op nieuw solliciteren op hun 'oude huidige salaris als functioneren meegewogen. VERVOLG OP ECONOMIE - A5 Bankstel kuipmodel in leder 3-2 zits vanaf f. 2495,- Diverse kasten w.o. broodkasten vanaf f 1495,- Toogkast f. 1995,- Vitrinekast vanaf f 895,- Salontafels vanaf f. 195,- Eetkamertafels vanaf f. 295,- Bankstel eiken met stof (speciale prijs) 3-2 zits f. 1595,- Bankstel kuipmodel in stof 3-2 zits f. 2995,- Bankstel 3-1-f zits in stof vanaf f. 1895,- DE EIKEN SCHUUR Strijbeekseweg 14 - Ulvenhout. Tel: 076 - 612614 - Vrijdag koopavond - Lid interieur Waarborgfonds - losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,40 zaterdag: 1,70 131ste jaargang WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1991 t I I I I to. Hoewel het landelijke bestuur van de CNV vorige week nog de verwachting had uitgesproken dat 'enkele miljoenen' werkne mers gedurende twee uur met werken zouden stoppen, kwa men landelijk gezien niet meer dan 600.000 mensen op de been. De actiecoördinatoren van FNV, CNV en MHP willen desondanks niet van een tegenvallend resul taat weten. CNV-bestuurder Westerlaken wijst erop dat al leen actievoerende vakbondsle den zijn geregistreerd en dat de vakbeweging bij de schattingen aan de voorzichtige kant is ge bleven. „Dus het zou best kun nen dat het er meer waren". VERVOLG OP BINNENLAND A3 Van onze Haagse redactie Den Haag - Los van de om streden kabinetsvoorstellen rond wao en ziektewet, waartegen de acties gisteren in alle hevigheid losbarstten, omvat de Miljoenennota van minister Kok de volgende hoofdpunten: Uitkeringsgerechtigden, amb tenaren en werknemers in de ge subsidieerde en gepremieerde sector krijgen drie procent méér. De vorig jaar herstelde koppe ling tussen lonen en uitkeringen wordt losgelaten. Door compen serende maatregelen is er niette min koopkrachtbehoud voor de sociale minima (bijstandsuitke ringen en aow'ers zonder aan vullend pensioen). Het arbeidskostenforfait -de vaste aftrekpost voor mensen met een baan - gaat met 450 gul den omhoog naar iets meer dan 1.500 gulden. De belastingvrije voet wordt in totaal verhoogd met 425 gulden (225 gulden uit het pakket van de Tussenbalans en 200 gulden extra) tot ruim 5.000 gulden voor de grootste groep inkomens. De belasting over het inko- mensdeel boven de 50.000 gul den wordt in 1992 niet meer vol gens de inflatie gecorrigeerd (waarschijnlijk 3,25 procent). Dat levert de schatkist 1,2 mil jard gulden. De wao-premie gaat omhoog van 12 naar 13 procent. De vaste premie voor de awbz/ziekenfonds gaat omhoog van 234 naar 333 gulden per jaar. De maximale premie voor een gezin met twee of meer kin deren komt op duizend gulden. Ter compensatie wordt de op slag op de kinderbijslag ver hoogd met vijftig gulden voor een gezin met één kind en hon derd gulden voor een gezin met twee of meer kinderen. Daar naast gaat de kinderbijslag om hoog met 48 gulden voor het eer ste kind tussen zes en twaalf jaar. De accijns op sigaretten (pakje van 25 stuks) wordt in drie ge lijke stappen verhoogd met 75 cent; op 1 januari, op 1 juli en opnieuw op 1 januari 1993. Shag (50 gram) wordt 1,15 gulden duurder (ook in drie stappen: 40, 35 en 40 cent). Het openbaar vervoer wordt zes procent duurder. De huren stijgen per ingang van 1 juli met 5,5 procent. Het lesgeld voor leerlingen ouder dan 16 jaar gaat met 287 gulden omhoog. Wie twee keer blijft zitten, betaalt nog eens 250 gulden extra. Ook het studeren in deeltijd in het hoger onder- Van onze Haagse redactie Den Haag - De oppositie, werkgevers en werknemers hebben weinig goede woor den over voor de kabinets plannen voor 1992. Allerlei belangenorganisaties kraken het voorgenomen kabi netsbeleid. De coalitiefracties CDA en PvdA zijn daarentegen wel te spreken over de Miljoe nennota. Zowel CDA-fractievoorzitter Brinkman als PvdA-fractieleider Wöltgens vindt het vooral een verdienste dat het kabinet finan cieel orde op zaken stelt. Dat dat ten koste van bezuini gingen en ombuigingen gaat, ne men beiden op de koop toe. „We moeten door de zure appel heen- bijten", aldus Wöltgens. Brink man vindt 'dat de pijn redelijk verdeeld is'. Vervelend Ook minister Kok (Financiën) presenteerde gisteren in de Tweede Kamer het pakket als 'wellicht vervelend, maar onver mijdelijk'. „Met enkel stappen op de weg van de minste weer stand, zouden we op den duur slechts verder van huis gera ken", aldus Kok. In de Miljoenennota zet het ka binet een somber beeld neer: de werkgelegenheid neemt voor het eerst sinds jaren af, de produk- liegroei daalt fors. De oppositie is het volstrekt niet eens met de voorgestelde maat regelen. WD-fractievoorzitter Bolkestein noemt het 'op zich een vooruitgang dat het kabinet een fors ombuigingspakket heeft ingezet', maar vraagt zich af of het kabinet dat kan volhouden. „De Miljoenennota is een wan kele wending met een onzekere afloop. Dit kabinet inspireert niet", aldus Bolkestein. Inspiratie D66-leider Van Mierlo is van mening dat het kabinet in zijn pogingen een financieel solide begroting af te leveren, zijn uit gangspunten geweld heeft aan gedaan. Hij vindt dat 'in het passen en meten voor 1992 de beleidsinspiratie goeddeels is zoekgeraakt'. „Prioriteiten van dit kabinet, zoals onderwijs, de sociale vernieuwing en het mi lieu, hebben hun glans verlo ren". Fractievoorzitter Beckers van Groen Links merkt op dat 'visie en idealen ontbreken'. Beckers: „Het primaat van de politiek heeft plaats gemaakt voor het dictaat van berekeningen en ta bellen". VERVOLG IN BIJLAGE - E5: Vakcentrales 'bang voor ijstijd' wijs wordt duurder. De verho ging hoeft niet betaald te wor den door ouders die minder dan 50.000 gulden belastbaar inko men hebben. De werkgelegenheid daalt met 20.000 personen. Rijksambtenaren, defensieper soneel, leerkrachten en politie mensen gaan per sector onder handelen over htm arbeidsvoor waarden. Er wordt meer geld uitgetrok ken voor milieu en criminali teitsbestrijding. Het kabinet bezuinigt 981 mil joen gulden op subsidies. Dat gaat onder andere ten koste van de jeugdhulpverlening, ontwik keling en sanering van de land bouw en de podiumkunsten. Het werk van de BVD moet minder geheimzinnig worden. Het mestoverschot mag niet groeien. Ontwikkelingssamenwerking moet 160 miljoen gulden inleve ren. Wöltgens: Door zure appel bijten Brinkman: Een mens moet eens tevreden zijn Gezondmaken begroting niet pijnloos Koopkracht onder druk Heffing op brandstof verdubbeld Lesgeld lage inkomens niet omhoog ZIE DEEL E Het wordt vandaag een mooie nazomerdag. In de ochtend kan eerst plaatselijk nevel of mist ontstaan. Er is weinig wind uit zuidwestelijke richting. (ADVERTENTIE) (zie elders in dit blad) GRATIS Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: o kwartaal acceptgirof77,90 o maand automatischf26,00 o kwartaal automatischf 75,90 bank/gironummer: De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. E STEM. EEN KRANT DIE IE WAT ZEGT. J

de Stem | 1991 | | pagina 1