Justitie: tweederde van geldboetes wordt niet meer betaald Opheldering gevraagd over grote boterfraude Vakantie videofilm. In Nederland 600 bendes actief 'Vakbeweging stak lege hand uit" Vriendelïji weer _r TELEKODER Acties tegen wao |in Z.-Vlaanderen ïaterdag geen treinverkeer Brabant-Zeeland biesheuvel: Val iabinet op komst )iesel goedkoper verbannen rei'voersbond besten: snel hulp ^oor Sovjetunie doeilijke tijden roor pc-makers Merijntje be Zweden nog ver weg Een op de drie gevangenen aan drugs verslaafd Vice-voorzitler CDA Brabant tegen wao-plan Het wa# afeteremeen^embere dag maar de zomer laat zich nog niet verdrijven. Hoge druk zorgt vandaag opnieuw voor vriendelijk weer. In de vroege ochtend ia Van onze verslaggever Den Haag - De WD-fractie in de Tweede Kamer wil ophel dering van het kabinet over een mogelijke miljarden-fraude met EG-subsidies voor boter. Twee jaar geleden suggereerde de toenmalige Euro-parlementa riër Dankert - thans staatssecre taris voor Europese zaken - dat de Europese Commissie in de ja ren '82-'87 ten onrechte 3 tot 4 miljard gulden aan botersubsi- dies zou hebben verstrekt aan Nederlandse zuivelfabrikanten. Volgens Dankert ging het om subsidies voor boter die niet vol- (ADVERTENTIES) Professioneel bewerken met Amiga computer. Vr*da, Markendaalseweg 121 Tol. 076 - 20 02 02 Ook gevestigd in Bergen op Zoom en Rotterdam. Zie adv. elders in dit blad. gens de EG-norm was geprodu ceerd. Een andere conclusie van Dan kert was dat de toenmalige land bouwminister Braks ernstig te kort zou zijn geschoten in de controle op EG-subsidies. Braks ontkende in 1989 heftig dat hij oogluikend fraude met EG-subsidies zou hebben toege staan. Dankert kreeg van alle kanten een veeg uit de pan en de affaire verdween vervolgens naar het scheen in de doofpot. Maar volgens WD-Kamerlid Blauw zou de Europese Commis sie inmiddels de Nederlandse re gering toch in staat van beschul diging hebben gesteld. Het Kamerlid wil weten of Brus sel hierover inderdaad een brief aan Den Haag heeft gestuurd en zo ja, of de Europese Commissie in die brief ook de ten onrechte uitgekeerde miljardensubsidies terug eist. Blauw stelt zijn vragen aan Braks' opvolger Bukman en uit gerekend aan de staatssecretaris van Europese zaken, Dankert. De Vries ..lege handen.. foto de stem/johan van gurp den - beoordelen of die maatre gelen moeten doorgaan en in welke omvang. Daarbij is doorslaggevend of de volumemaatregelen beter ge werkt hebben dan nu wordt voorspeld, aldus Leijnse. De vakcentrales FNV, CNV en MHP stellen vast dat het kabinet in het debat geen wezenlijke nieuwe elementen naar voren heeft gebracht. Het ongedaan maken van de be vriezing van de wao-uitkering betreft alleen de huidige ar beidsongeschikten, terwijl de vakbeweging ook garanties wil voor toekomstige wao'ers. De patstelling tussen kabinet en vakbeweging is daarmee een feit. De vakcentrales voelen zich niet aangesproken door het ver wijt van Lubbers, zeggen ze. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging):., De nieuwe abonnee betaalt per: o kwartaal acceptgirof 77,90 o maand automatischf 26,00 O kwartaal automatischf 75,90 bank/gironummer: T> De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. 131ste jaargang DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1991 I I I I I ^xel - Op veel plaatsen in Eeeuwsch-Vlaanderen wordt op (Prinsjesdag het werk neergelegd Ls protest tegen de wao-plan- Ln van het kabinet. Tijdens het [voorlezen van de Troonrede ko ken er werkonderbrekingen in liet onderwijs, bij overheidsin stanties, post en telecommunica tie, de bouw en het werkvoorzie- ingsschap Dethon. |i ZIE ZEELAND -Cl Bergen op Zoom - Zaterdag 14 september rijden er geen treinen ;ussen Bergen op Zoom en Krui- Iningen. Dit in verband met mo dernisering van de beveiliging |op dat baanvak. Reizigers wor den met bussen vervoerd en moeten rekening houden met een (vertraging van een half uur. Ben Haag - Oud-premier Bies heuvel denkt dat het huidige ka- fcinet zijn langste tijd gehad leeft. Volgens hem lijkt dit ka- fcinet verdacht veel op het voor tijdig gevallen kabinet van Cals Jin de jaren zestig. Bij de presen tatie van een boek van oud-poli ticus Notenboom voorspelde Biesheuvel eenzelfde dramati sche afloop voor de regering van lubbers en Kok. ZIE ACHTERGROND-A2 lotterdam - Diesel wordt mor den twee cent per liter goedko- ier. De adviesprijs aan de zelf- Jankpomp komt daardoor op (17,8 cent per liter. Itrecht - De Spoorwegen zijn zo los op de Vervoersbond FNV at déze geen bondsactiviteiten leer mag verrichten bij de NS. lie zijn woedend, omdat de NV het personeel heeft opge- lepen te staken met Prinsjes- ag. IZIE BINNENLAND - A3 loskou - De Sovjetunie kan op orte termijn rekenen op Wes- irse hulp om de benarde econo- lische situatie het hoofd te bie- en. Volgens de Amerikaanse linister 1/an Buitenlandse Za- Baker zullen de Ameri- anse voorwaarden voor hulp inzienlijk verzacht worden nu Sovjetunie van plan is al zijn litairen uit Cuba terug te ikken. ZIE BUITENLAND -A4 peda - Voor de computerfabri- janten breken moeilijke tijden pn. Na de vette jaren tachtig (en de negentiger jaren er on- (Üspellend uit. De ontwikke- ,en op het gebied van pc's i de afgelopen jaren zo snel |gaan dat de consument han- Jn vol geld nodig had om het Bemaal bij te kunnen houden. Bezelfde consument is dat nu F" en heeft in de gaten dat de 'de pc's het eigenlijk nog best ien. |ZIE CONSUMENT - D1 m DEZE KRANT: ■vandaag 4 katernen I Achtergrond Binnenland [Buitenland ■Economie (Beurs ■Sport (Zeeland A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D deel E E2 En die andere twee dealen Staatssecretaris Kosto van Justitie opende gisteren de ver bouwde gevangenis Esserheem in Veenhuizen door het optake len van een steen. - foto anp Van onze verslaggever Den Haag - In Nederland opereren ruim 600 bendes, waarvan er 400 actief zijn in de drugshandel en -smokkel Er zijn ongeveer 60 goed georga niseerde, professioneel opere rende criminele organisaties on der. Dat staat in een vertrouwelijk rapport van de Centrale Politie Recherche Commissie (CPRC). Dat de meeste bendes actief zijn in de drugshandel en -smokkel komt volgens de commissie om dat in die misdaadsector het meest te verdienen valt. Verder houden volgens het rap port tenminste 300 bendes zich druk bezig met diefstallen en be rovingen. De commissie heeft in 1988 al eens geprobeerd het aantal mis dadige organisaties in Neder land in kaart te brengen. De commissie kwam toen tot ruim 200 criminele organisaties. Volgens commissie-voorzitter A. van Es, korpschef in Zaanstad, is het moeilijk te bepalen of sprake is van een forse groei van het aantal bendes. In 1988 hanteerde de commissie nog slechts vijf criteria om vast te stellen wat een criminele or ganisatie is. Daar zijn drie crite ria bijgekomen, zoals de vraag of een bende zich ook bezighoudt met het witwassen van geld of met corruptie. Op grond van de laatste getallen durft Van Es niet de stelling aan dat de georganiseerde misdaad de laatste twee jaar explosief is gegroeid. Nu de in Nederland opererende bendes in kaart zijn gebracht moet een beleid worden gemaakt om ze effectief te kunnen be strijden. De commissie is van plan in het vervolg elk jaar crimineel Ne derland te inventariseren. Mei oen kleinte" In De Slem heen u absoluut hot meeste succes Immers vele tienduizenden Stemlozers/leze- ressen (ruim 6 van de 10) hebben speciale be langstelling voor onze ..kleintJes"-rubrieK ..Te koop aangeboden" Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet is bereid de bevriezing van de wao-uitkeringen ongedaan te maken als er op enig moment niet meer mensen in de wao zitten dan in 1989. Volgens minister Kok (Finan ciën) zal deze toezegging werken als een prikkel om werkelijk ernst te maken met de volume maatregelen, omdat iedereen er baat bij heeft dat die vrucht af werpen. De toezegging van Kok, die de kabinetsdelegatie dinsdag tever geefs deed in het gesprek met de voorzitters van de vakcentrales, wekte gisteren in het Kamerde bat over dat mislukte overleg de woede van Groen Links-afge vaardigde Rosenmöller. „Als bet kabinet niet met de vakcentrales in gesprek zou zijn gekomen, zou het deze concessie niet hebben gedaan. Dan waren de gekorte wao'ers blijvend ge kort, zelfs als het aantal mensen in de wao sterk zou zijn terugge lopen". VVD-Kamerlid Linschoten noemde de toezegging 'goed koop' en ook D66 zag er weinig tot niets in. Minister De Vries (Sociale Za ken) ontkende dat het kabinet met deze opstelling een conces sie had gedaan. Hij en premier Lubbers kapittel den de vakbeweging in felle be woordingen. Volgens De Vries hadden de voorzitters van de vakcentrales alleen maar een lege hand uitgestoken. Premier Lubbers noemde het 'volstrekt onredelijk' dat de vak beweging intrekking van de wao-maatregelen eiste zonder met een uitgewerkt pakket alter natieven te komen. ■etste koot* aan te bieden? De premier werd daarin bijge vallen door CDA-Kamerlid Wol- ters: „Wij hadden gehoopt dat de vakbeweging met creatieve ideeën zou komen, die een door braak zouden kunnen betekenen en waarmee het kabinet verant woord aan de slag zou kunnen. Helaas zijn dergelijke ideeën uitgebleven". De PvdA-fraotie zag nog wel een mogelijk lichtpuntje, ondanks het mislukte gesprek tussen ka binet en vakcentrales. Kamerlid Leijnse: „Het laatste woord is nog niet gesproken. Het is misschien een uitgangspunt voor nieuwe ideeën. Het kabinet moet doorrijden, maar niet met oogkleppen op". Leijnse kondigde aan dat de PvdA-fractie de toezegging van het kabinet uiterst serieus zal nemen. De fractie zal tegen juli 1993 - als de prijsmaatregelen voor de wao-ers voelbaar' wor- Jacht op wanbetalers Het Europees kampioenschap in Zweden is voor het Nederlands voetbalelftal nog ver weg. De oefenwedstrijd tegen Polen werd een zeer matige vertoning, die eindigde in een gelijkspel. ZIE SPORT B1 Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Je krijgt niet elke dag een kus van een prinses. Het overkwam Fergil Bruc gisteren, toen prin ses Juliana een voor gehandicapten toegankelijk gemaakte molen opende. - foto anp Van onze verslaggever Den Haag - Één op de drie gedetineerden in gevangenissen, huizen van bewaring, peni tentiaire ziekenhuizen en tbs-inrichtingen is verslaafd aan drugs. Volgens een opgave van de inrichtingen bedroeg het aantal heroïne-verslaafden vorig jaar 4863 (van wie er 3364 met methadon werden behan deld), 1380 gedetineerden waren aan cocaïne i verslaafd, 1360 aan rohypnol en 89 aan amfetef mine. In totaal verbleven in 1990 ruim 21.000 gedeti neerden in de 66 instellingen in Nederland. Volgens Justitie is het aantal drugsverslaafden inrichtingen de laatste jaren met veertig procent gestegen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het Openbaar Ministerie gaat alles op alles zetten om meer onbetaalde boetes te innen. Steeds minder mensen betalen hun boete aan justitie. Was in 1983 nog 65 procent van de veroordeelden bereid om de boete zonder dwangmiddelen te voldoen, nu is dat nog slechts 35 procent. Dat staat in het jaarverslag over 1990 van het Openbaar Ministe rie. De politie slingert jaarlijks on geveer 2,7 miljoen overtreders op de bon, waarvan 95 procent in het verkeer. Daarvan komen er uiteindelijk ruim 300.000 terecht bij de rech ter die daarvoor als regel een boete oplegt. De overige overtre dingen worden door politie en justitie afgedaan. Jaarlijks weigeren 200.000 men sen om te betalen. Volgens het Jaarverslag zijn er nog ongeveer 130.000 in behandeling. Het gaat naar schatting om 27 miljoen gulden aan onbetaalde boetes. De arrondissementen Amster dam, Rotterdam en Den Haag tellen de meeste onbetaalde re keningen. De afgelopen jaren heeft justitie de aandacht vooral gericht op de opheffing van het cellentekort, Van onze verslaggever Breda - Vice-voorzitter Gresel van het Brabantse CDA steunt de vakbeweging in haar strijd tegen de wao-plannen van het kabinet. Gresel stelt het Brabantse CDA- bestuur voor het kabinet te ver zoeken opnieuw met de vakbe weging te gaan praten over het bijstellen van de plannen. Gresel had gisteravond een ge sprek met voorzitter Putmans van de Brabantse CNV-afdeling. Hij deelt diens opvatting dat de vakbeweging door het kabinet is afgescheept. „Als we in Nederland een men taliteitsverandering willen be werkstelligen, heeft het CDA de vakbeweging nodig", aldus Gre sel. Hij ziet veel in het voorstel van de vakcentrales om de wao eerst aan te pakken via het volumebe leid: dus minder mensen in de wao. Het kabinet heeft volgens Gresel niet serieus op de voor stellen van de vakcentrales ge reageerd. zodat veroordeelden er niet lan ger zonder gevangenisstraf vanaf kwamen. De inning van opgelegde boetes heeft nooit extra aandacht ge had en is de afgelopen jaren in het slop geraakt door gebrek aan personeel bij politie en parket politie. Officieren van justitie blijken na afloop van een zaak niet meer te kijken of de straf ook daadwer kelijk wordt uitgevoerd. Niet thuis Extra vertragend werkt de wet telijke eis dat de deurwaarder pas op pad kan worden gestuurd als de straf onherroeppelijk is. Dat is pas het geval als de ver oordeelde kennis van het vonnis heeft genomen en niet in beroep gaat. Dat levert problemen op met mensen die onvindbaar zijn voor justitie. Gestudeerd wordt op een wetswijziging, die hierin verandering brengt. „Voorkomen moet worden dat degene die zich onbereikbaar weet te houden, uiteindelijk wordt beloond", aldus het Open baar Ministerie. Justitie heeft extra geld vrijge maakt voor een inhaalactie in de drie grote steden. Soelaas wordt verder verwacht van de beschik baarheid van meer cellen voor veroordeelden die blijven weige ren te betalen. Fraude uitkeringen Overtreders zullen ook sneller een acceptgiro in de bus krijgen. Ook denkt justitie aan centrale inning van de boetes in Leeu warden, waar nu al een justitieel incassobureau is. De nieuw te vormen politiere gio's zijn straks de eerstverant woordelijken bij de inning van de boetes. Uit het jaarverslag blijkt verder dat justitie meer uitkerings fraude behandelt. Vermoed wordt dat dit het gevolg is van de aanstelling van meer contro leurs door gemeenten. Belastingfraude kwam minder aan bod door de reorganisatie van de belastingdienst. Het Openbaar Ministerie verwacht voor de toekomst weer meer fis cale fraudezaken.

de Stem | 1991 | | pagina 1