Van Agt bedroog de kiezer, maar niet bewust UNITED COLORS OF BENETTON. Nieuw federatieverdrag voor Joegoslavische republieken Voornemen minister om te snoeien in wachtgeld valt slecht Kok: Kamer kan zwarte vlek in wao wegwerken TELEKODER Merijntje 6Kerncentrale Litouwen in enorm slechte staat' SFINNTAX Aangenaam zomerweer1 13 gewonden na instorten tribune Stefan Edberg in halve finales 'Milieuprogramma Zeeland rammelt' YVDM voorbeeld Europese soldaten Geen centra asielzoekers Elektrische auto komt Nieuwe leider Nationale Ballet 'N DEZE KRANT: Ontvluchte Roosendaler vraagt rechter lage boete Ontslagen Discussie FINNTAX uw adres voor: Aan het mooie, warme zomerweer komt na vandaag een einde. In de ochtend eerst kans op mistvorming, daarna aangenaam zomerweer met weinig wind. terneuzen Noordstraat 91 HULST Steenstraat 34 SLUIS Grote Markt 7 DESTE losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,40 zaterdag: 1,70 131ste jaargang DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1991 I I I I Almelo - Voor het begin van de eerste-divisie wedstrijd Hera- cles-Heerenveen in Almelo is gisteravond een noodtribune met 300 toeschouwers ingestort. Daarbij raakten 13 mensen ge wond. Zeven mensen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Na behandeling konden ze in de loop van de avond naar huis. Onderzoek wees uit dat de staalconstructie van de tribune niet deugde. New York - Stefan Edberg heeft de laatste vier op de US Open bereikt. De Zweed, met zijn tweede plaats de hoogste in de ranking na de uitschakeling van Becker door Haarhuis, was gis teren veel te sterk voor Javier Sanchez: 6-3 6-2 6-3. Edberg heeft de US Open nog nooit ge wonnen. Het wordt zijn derde halve finale in negen jaar. In de halve eindstrijd ontmoet hij de winnaar ven het duel tussen Lendl en Stich. ZIE SPORT-Bl Goes - Het nieuwe ontwerp-mi- lieuprogramma 1992 van de pro vincie Zeeland is volgens de Zeeuwse Milieufederatie een 'rammelende kar met vierkante wielen'. Volgens de organisatie is het plan 'een grote teleurstel ling, en de Zeeuwse natuur is weer het slachtoffer'. Het plan maakt deel uit van het vijfjaren plan Kerend Tij, bedoeld om de strijd tegen de Zeeuwse milieu verslechtering hard aan te gaan. Gisteren werd bekend dat voor dat plan al 1,6 miljoen gulden tekort is en dat activiteiten op de lange baan worden gescho ven. ZIE ZEELAND-Cl Breda - De Vereniging van Dienstplichtige Militairen vormt voor veel andere Europese sol- datenvakbonden een lichtend voorbeeld. Mede dankzij de WDM verdient een Nederlandse soldaat tussen de 700 en 1100 gulden, mag zijn haar tot over de schouder dragen en mag bij het minste of geringste zijn eigen vakbond inschakelen. Verwor venheden waarvan de meeste dienstplichtigen in het buiten land alleen maar kunnen dro men. ZIE ACHTERGROND-A2 Den Haag - Kansloze asielzoe kers worden niet ondergebracht in aparte centra. De Tweede Ka mer heeft gisteren dit onderdeel ran de kabinetsplannen over het asielbeleid afgewezen. ZIE BINNENLAND - A3 Amsterdam - De elektrisch aan gedreven auto lijkt er nu echt aan te komen. In Zwitserland wordt in het diepste geheim ge werkt aan een methode om het probleem van een voldoende krachtige en toch compacte accu °P te lossen. Merkwaardig ge noeg zit de horloge-industrie hier achter en de traditionele autofabrikanten zien het alle maal met lede ogen aan. ZIE CONSUMENT -Dl vandaag 4 katernen Achtergrond A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 A6 Beurs A5 Sport deel 0 Zeeland deel C Consument deel D RTU deel E «1 V-programma's E2 Allemaal Agterklap Van onze correspondent Belgrado/Den Haag - Een speciale commissie van het Joegoslavische staatspresi- dium heeft een ontwerp-ver- drag voor een nieuwe federa tie van de Joegoslavische re publieken op tafel gelegd. Het ontwerp voorziet in de mo gelijkheid dat republieken zich onafhankelijk verklaren. Vóór 1 november moet een nieuwe grondwet zijn aangeno men die afscheiding mogelijk maakt. Nederland wil tien militairen naar Kroatië sturen, die deel gaan uitmaken van de interna tionale groep extra waarnemers. Hun vertrek is gisteren echter een dag uitgesteld. De vliegvel den van Zagreb en Lubljana wa ren gesloten vanwege de gevech ten. De ministers van Buitenlandse Zaken van de EG besloten dins dag de huidige groep van onge veer 50 waarnemers met 200 uit te breiden. Het ministerie van Defensie heeft ten behoeve van de waar nemers ook drie extra Alouette- helikopters ter beschikking ge steld, evenals apparatuur voor satellietcommunicatie. De heli kopters zijn op oproep beschik baar. Het is al dagen duidelijk dat Joegoslavische politici 'hun' mi lities, politieagenten, gewapende burgers en leger- en veiligheids troepen niet in de hand hebben. Ook gisteren gingen de gevech ten in Kroatië onverminderd door. Volgens radio-Zagreb wordt er nog steeds hevig gevochten om de steden Nova Gradiska, Vuko- var en Osijek, waar volgens Kroatische tellingen 16 doden vielen bij de gevechten. Het dorpje Novi-Varos zou tijdens gevechten met de grond gelijk zijn gemaakt. De Serviërs zouden de stad Sla- vonië zelfs definitief in handen hebben gekregen. De slag om de stad heeft volgens Kroatische bronnen 'tientallen doden' ge kost. Na de Duitse minister van Bui tenlandse Zaken Genscher, zette gisteren ook bondskanselier Hel mut Kohl de Serviërs verder on der druk naar de vredesconfe rentie te komen. Kohl: „Als dialoog en in vrede samenleven niet meer mogelijk zijn, is voor ons de vraag aan de orde die republieken volken rechtelijk te erkennen die niet meer bij Joegoslavië willen ho ren". Ambtenaren zijn woest Chris Mentzel van het Wao-Platform in Etten-Leur wacht tot PvdA-leider Kok op de achter grond is uitgesproken, nadat hij eerst bijna de zaal uitgezet was. - foto de stem ben steffen Door Ad Burger en Jan Greyn Etten-Leur - PvdA-leider Wim Kok hoopt dat de Ka mer ideeën kan aandragen waardoor de 'zwarte vlek' van de kabinetsplannen voor aanpassing van de wao kan worden weggepoetst. „Als de Kamer met goede plan nen komt ter verbetering zien we dat wel", zei Kok gisteren op een PvdA-bijeenkomst in Etten- Leur. Kok gaf toe dat het kabinet niet in staat is geweest om 'schrij nende' gevallen in de wao te hel pen. Volgens Kok hebben minis ter De Vries en staatssecretaris Ter Veld alles op alles gezet om een oplossing te vinden. „Als die twee dat zeggen neem ik dat aan. Bert is een man van het CDA, maar puntgaaf als het om sociaal gevoel gaat. Als zo'n man samen met Elske ter Veld zegt dat het niet kan, geloof ik dat". Kok kreeg bepaald geen warme ontvangst in Etten-Leur. Enkele tientallen actievoerders stonden hem al buiten De Nobelaer met spandoeken en pamfletten op te wachten. Maar als Kok, omringd door te levisiecamera's en fotografen, van zijn auto naar de ingang loopt, klinkt uit de menigte slechts hier en daar boe-geroep op. De eerste confrontatie van de PvdA-leider met zijn achterban na de kabinetsbesluiten over wao, ziektewet en koppeling lijkt langzaam voort te kabbe len, als plotseling enig tumult onstaat in een van de gangen die naar de vergaderruimte leiden. De in een gerafeld pak gestoken Chris Mentzel van het plaatse lijke WAO-Platform wil zich een weg banen door de menigte. Par tij-medewerkers proberen te verhinderen dat hij in de buurt van Kok komt. Geduw, getrek en geschreeuw is het gevolg, maar Mentzel laat zich niet tot andere gedachten brengen. Pogingen van de voorzitter om enige orde in de dreigende chaos te scheppen, lopen spaak. Dan besluit Kok dat zelf ingrijpen de enige oplossing is. Kok verheft zich van achter de tafel, loopt onder luid applaus van de zaal naar Mentzel toe, spreekt, daar bij gadegeslagen door heel tele visiekijkend Nederland, een woordje met de eenzame actie voerder en belooft hem dat hij straks ook zijn zegje mag doen. Mentzel neemt inderdaad even later plaats achter het spreekge stoelte. In een emotioneel ver haal vraagt hij zich af waarom 'de PvdA nu juist de arbeiders in de steek laat'. „Zoals ik er nu uitzie, zo zal straks iedere wao'er eruit zien", laat hij .Kok weten. Het is de enige keer dat de vice-premier uit zijn rol van begrijpende par tijleider valt. „Ik ken nogal wat mensen die moeten rondkomen van de laag ste sociale uitkering en ik moet u zeggen: die maken er werk van om goed gekleed rond te lopen. Die zien er niet uit zoals U. Die associatie verwerp ik", aldus Kok in een felle reactie. De meerderheid in de zaal lijkt onder de indruk van de speech van Kok. De verwachte massale afkeuring blijft uit. „Ach, de PvdA weet wel waar ze hem eerst moeten laten optreden. In Rotterdam was hij er zo gemak kelijk niet afgekomen", zegt een bezoeker. Breda - „Een paar maanden geleden ben ik ontsnapt uit de gevangenis in Boxmeer en heb dus geen inkomen". Of de Bredase politierechter daarmee rekening wilde houden met de hoogte van een boete. De rechter viel bijna van haar stoel van verbazing toen de 25-jarige Roosenda ler N.K. dit verzoek deed. „Doet daar dan niemand, iets aan?" vroeg zij vertwij feld. Dat bleek niet het ge val. K. stond 'slechts' te recht omdat hij vorig jaar de stiefvader van zijn vrien din zou hebben mishandeld. Maar de rechter legde de man toch een boete van 500 op, temeer omdat zijn eerdere veroordeling ook al met mishandeling van doen had. K. kon daarna gewoon naar huis. Van onze Haagse redactie Den Haag - De ambtena- rencentrales hebben woe dend gereageerd op het voornemen van minister Dales (Binnenlandse Za ken) om fors te snoeien in de wachtgeldregeling voor ambtenaren. Dales heeft voor invoering van haar plannen de steun van een meerderheid van de vier centrales nodig. Dales wil de uitkering bij werk loosheid voor het overheidsper soneel op WW-niveau brengen. Eerder al werd bekend dat mi nister Ritzen hetzelfde van plan is met de wachtgeldregeling voor het onderwijspersoneel. De FNV-centrale voor over heidspersoneel ACOP vreest dat met een lager wachtgeld 'de overheid de mogelijkheid heeft om met minder financiële conse quenties op grote schaal mensen' te ontslaan'. Ook het onafhankelijke Ambte- narencentrum vreest dat met het besluit de poort wagenwijd wordt opengezet voor ontslagen. „Een dure wachtgeldregeling leidt tot een genuanceerde afwe ging bij de werkgever bij een be slissing over het al of niet op wachtgeld zetten van een ambte naar", aldus het AC. De CCOOP (CNV) noemt het voorstel 'een grove inbreuk op de bijzondere rechtspositie van het overheids- en onderwijsper soneel'. De CMHF (MHP) noemt de huidige wachtgeldregeling 'het laatste pluspunt' dat de ambtenaren op het gebied van arbeidsvoorwaarden nog rest. Dales wil de nieuwe wachtgeld regeling in 1993 laten ingaan. Vanaf 1995 zou dat jaarlijks een besparing van 500 miljoen op leveren. De wachtgelden zijn vaak hoger dan de werkloos heidsuitkering in het bedrijfsle ven en ze lopen langer door. Een werknemer in het bedrijfs leven krijgt gedurende maxi maal vijf jaar hoogstens 70 pro cent van het laatstverdiende loon. Daarna komt hij in de bij stand terecht. Binnenlandse Zaken keert jaar lijks 1,3 miljard aan wachtgel den uit. Door het wachtgeld te verlagen, hoopt Dales meer werkloze ambtenaren aan het werk te krijgen. Het voorstel van de minister wordt onderwerp van discussie tijdens het ar beidsvoorwaardenoverleg voor 1992. Door Jan Greyn Bedroog drs. A. A. M. van Agt de kiezers in 1982 toen hij de lijst van het CDA trok, maar uiteindelijk ervoor paste opnieuw minister-pre sident te worden? In het licht van de eeuwigheid, zou Van Agt zelf zeggen, is zo'n.vraag oninteressant. Maar bij het verschijnen van een politiek boek, waarin deze kwes tie wordt aangestipt, is het wel degelijk een waardevolle kwes tie. Van Agt was gisteren even terug in Den Haag om het eerste boek over de positie van de minister president van politicoloog drs. Rehwinkel in ontvangst te ne men. Op de plaats waar Van Agt zo veel vervelende uren doorbracht, Dries van Agt - fotoanp antwoord gevend op, naar zijn stellige overtuiging, belachelijke vragen van journalisten. In Nieuwspoort. Kiezersbedrog, zegt u? „Het was, denk ik, 1982. U merkt dat ik sterk begin om mijn geloofwaar digheid te verkrijgen. Ik was elf jaar achter elkaar minister ge weest en in 1982 buiten adem. Ik wilde niet meer de lijst van het CDA trekken. Maar toenmalig voorzitter Bukman kwam met een klemmend verzoek". „Ik heb me laten overreden, meer dan overtuigen. Ik deed het. Niet wetend dat 't zou kun nen worden uitgelegd, achteraf, als een daad van kiezersbedrog. In een uitweg van mijn ziel zat nog hoop dat ik zou recupereren, zoals goede wielrenners doen. Maar ik bleek niet voldoende fut meer te hebben om de functie te bekleden". Kwiek keek Van Agt de zaal in waarin zo vaak journalisten in zijn visie als aasgieren om hem heen hadden gecirkeld. „Dat kun je nu wel kiezersbedrog noemen, of spelletjes van Van Agt. Lubbers noemt het in het boek van Rehwinkel onjuist. Daar heeft-ie waarschijnlijk ge lijk in. Ik wist niet dat ik iets stouts ging doen. Ik leefde er ook niet bewust naar toe". De schrijver van het boek, Reh winkel, laat zich niet uit over het kiezersbedrog. Hij signaleert wel dat Van Agt liever Jan de Koning als zijn opvolger had ge zien. Maar het .dagelijks bestuur van het CDA besliste anders, nadat De Koning zelf had laten weten niets voor het premierschap te voelen. Het CDA besloot een commissie in te stellen die dit soort keuzeproblemen in de toe komst moet voorkomen. De com missie is nimmer geïnstalleerd. Van Agt wuae graag wat zeggen over het boek, maar had het niet gelezen. „Degene die een spran kelende rede verwacht, bied ik daarom even de tijd om deze lo kaliteit te verlaten", begon de EG-ambassadeur uit Washing ton. Niemand ging. En dan het 'onchristelijke tijd stip'. Tien uur des ochtends! Wie had dat verzonnen. „Op dat tijd stip was ik nooit op het ministe rie van Algemene Zaken. Maar ik werkte wel vaak 's avonds, al viel dat bijna niemand op". De ex-ministers Van Aardenne, Toxopeus en Gruyters gniffel den. Hans van Mierlo dacht er het zijne van. Voorzitter Tjeenk Willink van de Eerste Kamer moest terugdenken aan de pe riode dat hij adviseur van pre mier Van Agt was in diens kabi netten I, II en III. En Van Agt vond het niet door hem gelezen boek 'zonder twijfel' kloek, waardevol en instructief. VERVOLG OP BINNENLAND -A3 "De Nederlandse ballet-smaak is heel specifiek", zei Rudi van Dantzig bij zijn afscheid als leider van het Nationale Ballet. De nieuwe leider, de Canadees Wayne Eagling, denkt er anders over. ZIE GIDS-E1 Genève (dpa/rtr) - In de Baltische republiek Litouwen is een kerncentrale in bedrijf die in even slechte staat is als destijds de reactor in Tsjernobyl die in 1984 'ontploft' is. Dat maakte de Duitse minister van Milieu Töpfer gisteren bekend. Töpfer zei dat de centrale in Litouwen maar één voorbeeld is van de vele milieuproblemen in de Sovjetunie. Met het oog op de grote eco nomische moeilijkheden in Oost-Europa moet men rekenen met 'grote problemen' die Duitsland niet alleen kan oplossen. In de komende 15 jaar is ongeveer 300 miljard roebel - circa 75 pro cent van de jaarlijkse uitgaven van de Sovjetregering - nodig om de vervuilde gebieden in de Sovjetunie op te ruimen en een echt pro gramma op te stellen voor de bescherming van de natuur. Tientallen jaren heeft de Sovjetunie de stelling verdedigd dat milieu vervuiling een probleem is dat alleen in het Westen voorkomt. De pers berichtte bijvoorbeeld wel over smog in Los Angeles, maar niet over die in de Sovjet-industriesteden. Slechts 45 procent van het Sovjetgrondgebied schijnt nog in maag delijke staat te zijn. (ADVERTENTIES) videobewaking autotelefoon telefooncentrales copiers/faxen mobilofoons/portofoons VOOR AL UW TELECOMMUNICATIE SHOWROOM' LISSENVELD 15 (Indus. Dombosch II) RAAMSDONKSVEER TELEFOON 01621-19111 IBM Personal System/1 Model 241 80286 10 Mhz 1 Mb geheugen VGA kleur Breda, Markendaalseweg 121 Tel. 076 - 20 02 02 Ook gevestigd in Bergen op Zoom en Rotterdam. Zie voor verdere aanbiedingen onze advertentie elders in dit blad. Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. •- TLifg. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: o kwartaal acceptgirof77,90 o maand automatischf 26,00 o kwartaal automatischf 75,90 bank/gironummer: De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. L-Mgr

de Stem | 1991 | | pagina 1