r Partijbestuur PvdA steunt leider Kok Servië stemt in met internationale vredesconferentie Gorbatsjov aanvaardt soevereiniteit Balten Ruim honderdduizend mensen in Zundert Surinaamse drugshandelaren infiltreerden in Nederlandse ministeries Bonden woedend over verhoging van lesgeld bevolking iii Üeelaiid groeit gevend schaap op ampvuur gegooid wee doden bij reinongeval Goes SV draait ook aider Romario ïwis weer grote au WK-atletiek ivarotti in tverkocht Alioy idelpijn tngepakt M DEZE KRANT: Spookrijder verbaasd over 4trage' reactie tegenliggers Minister Van den Broek in allerijl naar Belgrado voor ondertekening Haarhuis zorgt voor sensatie Spinveld 37. Breda Tel. 076-223166 DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,40 zaterdag: 1,70 131ste jaargang MAANDAG 2 SEPTEMBER 1991 liddelbttrg - De bevolking van p provincie Zeeland groeit weer pt zo hard als in het begin van jaren tachtig. Het afgelopen f jaar nam het aantal Zeeu- i toe met 918. Belangrijkste zaak is een aanzienlijk vesti- gsoverschot. In Zeeland ves- ien zich 500 mensen meer uit de provincie vertrokken. ZIE ZEELAND - A5 ïthem - De politie van Vlissin- n heeft drie jongens uit die aats aangehouden omdat zij n levend schaap hebben ver and. De drie vierden zaterdag- |cht met 30 anderen een feestje I het strand bij Ritthem. Op n bepaald moment gingen zij schapen in een naburige wei jagen en werd een dier met n knuppel bewusteloos gesla- n. Het schaap werd later op t brandende kampvuur ge- oid. )es - Een botsing tussen een ssagierstrein en een tractor ieft gistermiddag bij Goes het ,en gekost aan twee mensen, slachtoffers, de 23-jarige M. luit en zijn 6 jaar jongere ter uit Heinkenszand, reden t hun tractor een rp,et knip- lichten beveiligde spoorweg- rgang over, toen zij vol in de tik werden aangereden door trein uit Middelburg. Iterdam - PSV draait ook ider sterspeler Romario. Gis- en werd in Rotterdam Sparta t 1-3 aan de zegekar gebon- i. De Braziliaan verwacht f twee weken weer top-fit rentree in het eerste van de idhovense formatie te kunnen ken. Probleem voor coach )by Robson dan echter: wie et er in een winnend team ir Romario wijken? IE SPORT - B1 ;yo - De Amerikaan Carl Le- groeide de afgelopen week aeuw uit tot dé grote man het WK-atletiek. In Tokyo overde Lewis tweemaal goud een keer Zilver (verspringen). bracht zijn WK-totaal op en medailles waarvan acht ■den en een zilveren. E SPORT - BI en B3 lerdam - In een uitverkocht ly in Rotterdam gaf de Ita- se tenor Luciano Pavarotti ren zijn eerste concert in Ierland sinds 25 jaar. E EXTRA OP MAANDAG - A2 tren - Het stiefkind van de 6, het zadel, wordt eindelijk jepakt. De grootste zadelfa- iant ter wereld gaat er zelf aan doen. Want klachten zadelpijn nemen onrustba- toe. CONSUMENT - A7 undaag 2 katernen xtra op maandag A2 linnen/Buitenland A3 :eeland A5 A6 onsument A7 ITV-programma's A8 )port deel B Uitslagen en standen letaald voetbal B2 Drugsmafia in overheid Van onze Haagse redactie Den Haag - Onderwijsvakbonden en de Landelijke Studen tenvakbond (LSVb) hebben furieus gereageerd op nieuwe be zuinigingsplannen van minister Ritzen (Onderwijs). Meer dan honderdduizend mensen hebben gistermid dag in een zonnig Zundert genoten van het vijftigste bloemencorso. De winnende wagen in dit jubileumfeest was die van de buurtschap De Berk: 'Uit de keuken van Willem de Zwijger'. Ook vorig jaar had De Berk de eer ste prijs al gewonnen. foto de stem/dick de boer Ritzen wil onder andere het les geld voor leerlingen vanaf 16 jaar in het voortgezet onderwijs in 1992 met bijna 300 verho gen naar 1.450. Oorspronke lijk was hij uitgegaan van een verhoging van 100. Dat blijkt uit de afgelopen weekeinde uitgelekte begroting van het departement van Onder wijs. Ook bij andere onderdelen van het systeem van lesgeld en stu diefinanciering wil de minister forse verhogingen doorvoeren. Zo worden zitten-blijven en het maken van een 'omweg' duurder. Havo-leerlingen van 18 jaar en ouder en vwo-leerlingen van 19 jaar en ouder, moeten 1.700 lesgeld gaan betalen. Voor ha- vo'ers en vwo'ers boven 18 jaar wordt de basisbeurs verlaagd en het recht op een beurs beperkt. VERVOLG BINNENLAND - A3 Van onze verslaggeefster Prinsenbeek - Een 77-ja- rige man uit Gorinchem heeft zaterdagavond op de Al 6 over een afstand van 35 kilometer tegen het verkeer in gereden. Uit zijn verklaring bleek dat hij, komend uit Zeeland, bij Breda een verkeerde afslag heeft gepakt. Hij reed door tot de grens en wilde daar via de middenberm over de goede rijbaan terugkeren. De mid denberm was echter afgeslo ten. Daarop draaide hij om en ging tegen het verkeer in rij den in de hoop een stukje ver der alsnog op de goede rij baan terecht te komen. Hij verklaarde de andere auto mobilisten gewaarschuwd te hebben door met zijn lichten te knipperen en hij vond het 'zeer opmerkelijk' dat som mige automobilisten zo laat opzij gingen. Hij had niet in de gaten dat hij de rijksweg ook kon verla ten aan de andere kant. Op zijn spooktocht is hij elfmaal een afslag gepasseerd aan de voor hem linkerkant. Behalve een aanrijding met wat blikschade bij Prinsen beek zijn er geen ongelukken gebeurd. Volgens de rijkspoli tie wordt een procedure in werking gezet om de man zijn rijbewijs af te nemen. Van onze Haagse redactie Utrecht - Het partijbestuur van de PvdA houdt in overgrote meerderheid vertrouwen in politiek leider Wim Kok. Van het 25 leden tellende bestuur hebben er twee (Plemper en Van Kuilenburg) twijfel over Wim Kok. Het partijbe stuur gaat ervan uit dat de wao- plannen op nieuw gewijzigd worden, zodat mensen die geen uitzicht hebben om nog ooit te kunnen werken (de 'onomkeer bare' gevallen) worden ontzien bij de korting op hun uitkering. In de tweede helft van sep tember zal de PvdA in een buitengewoon con gres een uitspraak doen over de vraag of Wim Kok de partij nog langer moet leiden. Het partijbestuur van de PvdA liet zaterdag in een verklaring weten vast te houden aan de wens dat de uitkeringen blijven meegroeien als de lonen sterk stijgen. In het besluit van het kabinet gaat de laagste uitkerin gen in 1992 maximaal 3,75 pro cent omhoog. PvdA-leider Kok kreeg gisteren zijn partij weer achter zich. Toch lijkt hij nog niet he lemaal overtuigd. - foto anp Maar als de gemiddelde loonstij ging hoger is, moeten de uikerin- gen ook meer stijgen, aldus het partijbestuur. Waarnemend voorzitter Castri- cum - de tijdelijke opvolger van de vrijdag afgetreden Sint - be nadrukte dat dit geen harde eis van het partijbestuur is, maar een 'uitgangspunt'. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 ZIE OOK MAANDAG-EXTRA - A2 Van onze verslaggevers Den Haag/Paramaribo - Na jaren van ontkenning hebben de ministeries van Binnenlandse Zaken en van Justitie zaterdag toe gegeven dat Surinaamse drugshandelaren er in ge slaagd zijn te infiltreren in Nederlandse overheids diensten. De handlangers zouden functies hebben bij de Ne derlandse politie, bij ge meentehuizen, op ministe ries en op Schiphol. Er zouden geen topambtena ren bij zijn. De BVD is er de afgelopen jaren in geslaagd een aantal van hen te ontmaskeren. Tegen hen zijn 'maatregelen' genomen. Het on derzoek loopt nog steeds, aldus een gezamenlijke verklaring van de ministers Dales (Binnen landse Zaken) en Hirsch Ballin (Justitie). De bewindslieden willen -uit 'oogpunt van staatsveiligheid'- geen nadere bijzonderheden be kendmaken. Militairen De ministeries willen niet zeg gen of de infiltranten opereerden in opdracht van hoge Suri naamse militairen of de Suri naamse militaire inlichtingen dienst, zoals het NOS-Journaal zaterdagavond meldde. In Paramaribo is ongelovig op de Nederlandse berichten gerea geerd. „Het lijkt mij heel on waarschijnlijk. Als het waar is, dan neem ik mijn petje af voor onze inlichtingendienst", aldus gisteren Borger Breeveld, de woordvoerder van het Suri naamse Militair Gezag. Breeveld ziet de berichtgeving als de zoveelste poging van Ne derland om de Surinaamse co caïnehandel in de schoenen van de militairen te schuiven. Boerenveen Breeveld doet ook schamper over de nieuwe onthullingen, za terdag, over Etienne Boeren veen, de vroegere plaatsvervan ger van Bouterse. De Centrale Recherche Informa tiedienst (CRI) zou sinds 1985 beschikken over gedetailleerde informatie over zijn rol bij co caïnehandel. NRC-Handelsblad meldde zater dag dat de CRI in dat jaar de ar restatie van Boerenveen ver bood, omdat de kwestie 'politiek te gevoelig' lag. Volgens de krant waren de Ne- derlande narcotica-agenten zo gefrustreerd door het arrestatie verbod dat zij hun informatie onderhands doorgaven aan de Amerikaanse drugsbestrijdings dienst DEA. Deze lokte Boeren veen op 24 maart 1986 in Miami in de val. Veiligheidsdienst Boerenveen keerde enkele maan den geleden, na zijn gevangenis straf in Amerika te hebben uit gezeten, terug naar Suriname. Legerleider Bouterse benoemde hem prompt tot hoofd van de militaire politie en de veilig heidsdienst. Nadat met name de Surinaamse vakbeweging daartegen in op stand kwam, legde kapitein Boe renveen deze functies neer. Hij is nu 'gewoon militair'. ZIE BINNENLAND-A3: VVD wil 'desnoods' militair ingrij pen Belgrado (dpa) - De regering van de Joegoslavische repu bliek Servië heeft ingestemd met een internationale vre desconferentie, over een staakt-het-vuren, internatio nale controle en besprekin gen over de toekomst van Joegoslavië. De conferentie vormde een on derdeel van het vredesplan van de Europese Gemeenschap voor Joegoslavië. Minister Van den Broek (Buiten landse Zaken) is in zijn rol als voorzitter van de EG naar Bel grado afgereisd voor de onderte kening van de overeenkomst. Het vredesvoorstel komt in grote lijnen overeen met dat wat door de derde trojka op 4 augustus werd voorgesteld, maar dat Ser vië weigerde te tekenen. Het is de afgelopen dagen besproken door minister Van den Broeks speciale vertegenwoordiger H. Wijnaendts. Servië heeft wel als voorwaarde gesteld dat de EG-waarnemers burgers en geen militairen zullen zijn. De Servische regering wees de in de EG-verklaring opgenomen beschuldigingen dat de Serviërs verantwoordelijk zijn voor de gevechten in Kroatië af 'als on aanvaardbaar'. De EG had Servië vorige week een ultimatum gesteld de ge vechten in Kroatië te stoppen voor 1 september. De republiek werd met sancties gedreigd als ze geen gehoor zou geven aan het ultimatum. Zo liet Rome doorschemeren dat de EG dan wellicht Slovenië en Kroatië als onafhankelijke staten zou erken nen. De afgelopen dagen heeft ook de Amerikaanse regering de EG- voorstellen gesteund. Toene mende druk heeft Servië er ken nelijk toe bewogen akkoord te gaan met de jongste voorstellen. De extra vergadering van EG- ministers van Buitenlandse Za ken gaat dinsdag waarschijnlijk gewoon door. Oorspronkelijk zou de lijst van opties worden besproken als de Serviërs niet akkoord waren gegaan. In plaats daarvan kan de verga dering nu voorbereidingen tref fen voor de vredesconferentie die dan binnenkort in Den Haag gehouden gaat worden. Ondertussen gaan de vijandighe den in Kroatië gewoon door. Bij 15 aanvallen in diverse delen van de republiek kwamen zeker vijf mensen om het leven. Radio-Zagreb meldde dat twee personen omkwamen bij een in tensief mortier-bombardement op de stad Gospic door Servi sche guerrillastriiders. Paul Haarhuis zorgde tijdens de US Open in New York voor een regelrechte tennis-sensatie door de nummer een van de wereld Boris Becker in drie sets uit te schakelen. ZIE VERDER SPORT - B1 De weerkundige herfst kende een zomers begin. Ook vandaag wordt het een mooie warme dag met weinig wind. Moskou (rtr/afp) - Sovjet-president Gorbatsjov heeft gisteren verklaard bereid te zijn de uitgeroepen onafhankelijkheid van de Baltische republieken te aanvaarden. „Ieder volk moet het recht op zelfbeschikking kunnen uitoefe nen. Als dit de definitieve wil en de bedoeling is van de bevolking van deze republieken, moeten we het accepteren", aldus Gor batsjov. De president zei niet of de drie Baltische republieken zich bij hun weg naar de onafhankelijk heid moeten houden aan de be staande Sovjet-wetgeving. Daarin wordt uitgegaan van een referendum onder de bevolking en een vijf jaar durende over gangsperiode waarin moet wor den onderhandeld tussen de cen trale regering en een republiek. Meer dan 30 Westerse landen hebben de onafhankelijkheid van de Baltische staten inmid dels erkend. De Amerikaanse president Bush kondigde voor vandaag belangrijk nieuws voor de mensen in de republieken aan. Verwacht wordt dat de Ver enigde Staten vandaag de onaf hankelijkheid van de Baltische staten officieel zullen erkennen. Gorbatsjov zei verder geen di recte plannen te hebben om af te treden als leider van de Sovjet unie. „Ik zal nu niet aftreden. Het zou a-moreel zijn dat nu in dit moeilijke stadium te doen... Ik zal mijzelf als persoon en bur ger niet toestaan af te treden". Zaterdag zijn de gehate Sovjet- russische OMON-eenheden, de zogenaamde 'zwarte baretten', uit Letland vertrokken. De te rugtocht werd door de Letse be volking met luid gejuich ontvan gen. De Centraal-Aziatische Sovjet republieken Kirgizië en Oezbe kistan hebben zich zaterdag on afhankelijk verklaard. Kirgizië heeft bovendien presidentsver kiezingen uitgeschreven. De pre sident van Tadjikistan is afge treden na een motie van wan trouwen van zijn parlement van wege zijn aarzelende houding tijdens de coup. ZIÉ OOK BUITENLAND - A3: 'SU moet sneller hervormen' Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. f=. Het vliegveld van Zagreb bleef gisteren gesloten na gevechten tussen de Kroatische Nationale Garde en het Joegoslavische le ger. Dit nadat zaterdag een vliegtuig van Uganda Air dat 19 ton wapens aan boord had door federale vliegtuigen tot landen was gedwongen. Het leger deelde mee dat het een Canadese zakenman van Kroati sche afkomst vasthoudt die wordt verdacht van de wapenle vering. De commandant van de militaire sector van het vliegveld zei voor de televisie in Zagreb: „De volgende maal dat wij een vliegtuig zien dat wapens ver voert, schieten wij het meteen neer". Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: o kwartaal acceptgirof77,90 o maand automatischf 26,00 o kwartaal automatischf 75,90 bank/gironummer: De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda.

de Stem | 1991 | | pagina 1