m \2R qq Rusland speelt driftig de eerste viool EKENDMAKING Kabinet mag van PvdA ontkoppelen Prins bij gouden jubileum fuseliers Ook Nederland naar financiële top Stakingen bus en trein tegen plannen kabinet IE MTS'ers INBOUW annemingsmaatschappij seuwsch-Vlaanderen b. HYUNDAI Garage 't Westen Oostburg 01170-52255 Jileufederatie: ieksenjacht op vissers onzin lag ïze jveel loom overleden oop van den inde koopt iircustheater Totale oorlog' n Joegoslavië rajicek laat endl glippen )niroepen: meer ;eld voor letere kwaliteit 'N DEZE KRANT: Merijntje Maximaal tien jaar cel voor spieken Kleinere republieken als de dood voor groeiende macht van Boris Jeltsin Plegers van coup wacht tien jaar tot de doodstraf MORGEN IN DEZE KRANT! Krabbe verslaat Ottey Het blijft mooi „Zomerse prijzen" xdcui&e 191 jige indiensttreding: I willen worden tot liitvoerder. Sollicitatie vóór richten aan: is 46, 4540 AA Sluiskil. verrassende Met 3 jaar DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,40 zaterdag: 1,70 131ste jaargang WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1991 I I I I I Does - De Zeeuwse Milieufede- atie (ZMF) noemt kritiek van iet Zeeuwse Statenlid Huisman WD) op haar activiteiten onge- uanceerd en bedenkelijk, luisman had de ZMF verweten sn heksenjacht te voeren op chelpdiervissers in de Ooster- chelde. ZMF kondigde gisteren te- iens aan actie te zullen onderne men tegen intensieve kokkelvis- ■erij in de Westerschelde. ÏHIE ZEELAND-C1 Van onze Haagse redactie Den Haag - De regerings fracties CDA en PvdA steu nen in grote lijnen het plan van het kabinet om de uitke ringen volgend jaar los te koppelen van de lonen in het bedrijfsleven. Het kabinet is hiermee voorlopig uit het riskante vaarwater, waarin het de laatste week rond dobberde. De PvdA-fractie wil voor een definitief oordeel overigens wachten op exacte berekeningen van het Centraal Planbureau (CPB). Organisaties van werkgevers en werknemers wezen het inko mensplan - net als eerder met het WAO-plan gebeurde - giste ren direct af. De Tweede Kamer debatteert vandaag over de kabinetsbeslui ten. Dat debat kon gisteren niet doorgaan, omdat de PvdA extra tijd voor beraad nodig had. Het besluit houdt in dat de laag ste uitkeringen in 1992 op peil blijven via een ingewikkeld sys teem van maatregelen in de sfeer van 'belasting en premie. De regering gaat er daarbij van uit dat de gemiddelde loonstij ging niet boven drie procent zal uitkomen. De laagste uitkeringen krijgen in dat geval volgens voorlopige be rekeningen zelfs iets méér (6 gulden per maand) dan in het geval de koppeling was blijven bestaan. De PvdA-fractie had enkele uren nodig om het besluit als uit gangspunt te onderschrijven, vooral omdat de lang gekoes terde wens om de uitkeringen aan de lonen te koppelen niet doorgaat. De fractie wil van het kabinet vandaag alsnog de zekerheid dat de uitkeringen ook op niveau blijven als de loonstijging méér dan drie procent bedraagt. Ook in het pakket maatregelen om het aantal arbeidsongeschikten te beperken wenst de PvdA- fractie aanpassingen. Drie PvdA-Kamerleden (Moor, De Visser en Schoots) zijn hoe dan ook tegen het plan om te ontkoppelen. Het CDA schaarde zich al vrij snel achter het kabinetsbesluit dat na overleg tussen vice-pre mier Kok (PvdA) en minister De Vries (Sociale Zaken, CDA) tot stand was gekomen. D66 en WD kritiseren het kabi netsplan. De VVD wil strengere maatregelen. D66 meent dat pas gegrepen moet worden naar ste vige ingrepen als strengere con trole op ziektewet en arbeidson geschiktheid niet blijkt te luk ken. I ZIE OOK ACHTERGROND EN BINNENLAND-A3 A2 er (26) na val uit Sovjet-president treedt af als Unie uit elkaar valt iezande - De 26-jarige Ier M. fgarty is maandagavond over- eden na een val uit een boom in Jverzande. )e man klom na bezoek aan een afé met enkele vrienden in een oom en viel van een hoogte van lijf meter. Hij kwam met zijn loofd op het asfalt terecht. [rnstig gewond is de man nog nergebracht naar het Ooster- cheldeziekenhuis in Goes en andaar naar het Dijkzigt in [otterdam. De hulp mocht ech- er niet baten. en Haag - Het Circustheater in cheveningen wordt overgeno- aen door Joop van den Ende heaterprodukties. ij heeft daarover een akkoord ereikt met de gemeente Den en eigenaar Nationale Ne erlanden. an den Ende wil langlopende «temationale produkties in het leater gaan brengen. zie gids - dl ielgrado - Joegoslavië maakt ich op voor een totale oorlog. )e deelrepubliek Kroatië is van lan een algehele mobilisatie af kondigen, omdat de gevechten teen maar toenemen, lovendien slaat de strijd over ar de republieken Bosnië-Her- igovina en Macedonië. De EG g een ultieme poging wa in het conflict langs politieke eg op te lossen. [zie buitenland - a4 lew York - Richard Krajicek left een unieke gelegenheid lorbij laten gaan tijdens het irnooi om de Amerikaanse stitels furore te maken. 19-jarige Hagenaar liet in de irste ronde tegen de als vijfde plaatste Tsjechoslowaak in de ierde set twee matchpoints lig- (nen verloor alsnog in vijf sets 1-6,2-6,6-4,7-6, 6-0). ZIE SPORT - B1 ilversum - Door jaarlijks 50 üjoeii gulden extra beschik- 'ar te stellen, willen de lande- ita omroepen de kwalitiet van hi programma's verbeteren. e omroepen stellen wel als «rwaarde dat minister d'An- een financiële bijdrage le- waarmee de omroepen hun De artikelen in deze advertent) oblemen kunnen oplossen. AH Service lijn: bel gratis 06-0305. kunt u in alle AH winkels kop» behalve de artikelen waar kle» cijfertjes bij staan. Die artikels kunt u alleen kopen in AH win» waar één van die cijfers op de deur staat. Reclameprijzen ge> t/m zaterdag 31 augustus as. zie binnenland -a2 Wndaag 2 katernen Achtergrond Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids ^V-programma's A2 A3 A4 A5 deel B deel C deel D D2 oh albert heijn Kiest de PvdA nu voor ontkoppelen of uitrangeren? Gorbatsjov vecht terug Prins Bernhard maakte een praatje met een officier van het Garderegiment Fuseliers Prinses Irene. De prins nam een défilé af van huidige fuseliers en oud-strijders van het regiment. Dat bestond gisteren vijftig jaar. - foto anp Dhaka (rtr) - Scholieren in Bangladesh, die worden be trapt op spieken, kunnen voortaan rekenen op cel straf. De regering probeert op deze manier corruptie en bedrog bij schoolexamens te bestrijden. Op spieken en/of het ach teraf veranderen van ant woorden staat vanaf van daag een celstraf van mini maal drie jaar en maximaal tien jaar. Ook leraren riskeren de ge vangenis als ze examenvra gen laten uitlekken, naar het schijnt een nationale sport in het onderwijs van Bangladesh. Van onze redactie buitenland Londen - Vrijdag komen de ministers van Financiën van de zeven rijkste industrielan den (de zogeheten G7) in Pa rijs bijeen om zich te beraden over extra financiële hulp aan de Sovjetunie. Ook Nederland zal, als voorzit ter van de Europese Gemeen schap, op die top aanwezig zijn. Donderdag al zullen topambte naren een nieuw plan ontwerpen voor hulp aan de Sovjetunie. Overigens zal minister Kok (Fi nanciën) niet zelf naar Parijs af reizen, maar een hoge topambte naar sturen. Direct na afloop van de top zal de Britse premier John Major naar de Sovjetunie vertrekken voor besprekingen met president Gorbatsjov en de Russische pre sident Boris Jeltsin. Major is de eerste Westerse lei der die een bezoek brengt aan de Sovjetunie na de mislukte staatsgreep van vorige week. „Ik zie ernaar uit de weg voor waarts te bespreken met presi dent Gorbatsjov, president Jelt sin en ander leiders van de her vormingsbeweging tijdens mijn bezoek zondag aan Moskou", al dus Major, die momenteel voor zitter van de G7 is. Functionarissen van het Interna tionale Monetaire Fonds (IMF) komen donderdag in Londen bij elkaar om te praten over het lid maatschap van de Sovjetunie in deze internationale financiële organisatie. Op een bijeenkomst van de G7 vorige week in Londen, boden de rijke landen de Sovjetunie een 'geassocieerde status' aan voor zowel IMF als Wereldbank. Deze status zou Moskou nog niet het recht geven kredieten af te sluiten. De Sovjetunie vroeg daarop om een volwaardig lid maatschap. Ook de Baltische staten zullen op korte termijn financiële steun nodig hebben. De Nederlandse staatssecretaris van Economische Zaken Van Rooy vindt dat Estland, Letland en Litouwen zo snel mogelijk moeten kunnen profiteren van de Nederlandse Oost-Europa hulp. In het verleden vormden de drie landen al een belangrijke han delspartner van Nederland. On derzocht wordt op welke manier die handelsbetrekkingen kunnen worden uitgebreid. Van onze redactie buitenland Moskou - Kleinere Sovjet-re publieken die zich onafhan kelijk hebben verklaard of op het punt staan dat te doen, zijn als de dood voor de groeiende macht van Rus land. De waarschuwing van president Boris Jeltsin van de grootste Sovjet-republiek Rusland dat hij de Russen in de andere Sovjet republieken niet in de steek zal laten, zorgt voor veel onrust. Zo vreest president Nazarbajev van Kazachstan dat er oorlog komt als Rusland de grenzen met deze republiek wil wijzigen. De Sovjet-hegemonie dreigt, vrezen de kleinere republieken, plaats te maken voor overheer sing door het Groot-Russisch chauvinisme. Nazarbajev is in ieder geval niet van plan de bevelen uit Moskou V Boris Jeltsin Groot-Rusland. - foto afp klakkeloos te gehoorzamen, of die nu uit de Sovjet- of de Russi sche koker komen. „Kazachstan zal nooit de kleine broer van een ander zijn", waarschuwde hij gisteren. V Als Sovjet-republieken daad werkelijk de Unie verlaten kun nen ze rekenen op grote proble men met Rusland. Tenminste, als ze aan die republiek grenzen. Zoals Kazachstan, waar even veel Russen als Kazachstanen wonen. Of de Oekraïne, die ook sterk gerussificeerd is. Jeltsin heeft zijn oog al laten vallen op gebieden in beide re publieken, die economisch van groot belang zijn: Noord-Ka- zachstan, dat rijk is aan grond stoffen, evenals het kolenbekken van de Donbass en de Krim in de Oekraïne. Voor de Baltische staten Est land, Letland en Litouwen maakt Jeltsin een uitzondering, hoewel ook daar veel Russen wonen. Zo wordt het noordoos ten van Estland voor meer dan 90 procent bevolkt door Russen. Het feit dat de drie landen in sneltreinvaart internationaal worden erkend kan een reden zijn voor Jeltsin om geen territo riale eisen richting Baltische staten te stellen. Hij suggereert wel dat met de re geringen van de drie landen ak koorden moeten worden gete kend om de minderheden daar - lees de Russen - te beschermen. De overheersende positie van Rusland brengt ook het Westen in grote problemen, met als al lesoverheersende vraag wie er zeggenschap krijgt over het gi gantische Sovjet-arsenaal kern wapens. De Russische vice-president Roetskoj heeft daar al openlijk aanspraak op gemaakt. Ook vragen over de voortgang van de internationale ontwape ning blijven nog even onbeant woord. De weg daarheen leidt nog altijd naar Moskou, maar het lijkt erop dat dat veeleer het Moskou van Jeltsin dan dat van Gorbatsjov zal zijn. Van onze redactie buitenland Moskou - Michaïl Gor batsjov heeft zijn politieke lot als president van de Sovjetunie verbonden aan het behoud van diezelfde unie. Als de meeste Sovjet-republie ken weigeren een nieuw Unie verdrag te ondertekenen, stapt Gorbatsjov op als president, zo zette hij gisteren het Sovjet-par lement onder druk. Eerder op de dag bereikte hij overeenstemming over een nieuwe Unie met de presidenten van de Russische Federatie, Ka zachstan en Kirgizië. Agressief Volgens dat (voorlopige) ak koord wordt de Sovjetunie een federatie van souvereine staten, die het economisch beleid tussen die republieken coördineert en een centraal leger beheert. Een agressieve Gorbatsjov zei in het parlement dat de republie ken die daar beho.efte aan heb ben, een nationale garde mogen oprichten. Maar tegelijkertijd stelde hij daar de voorwaarde aan, dat die legertjes niet groter mogen zijn dan drie tot vierdui zend man. Gorbatsjov heeft de hoop ook nog niet opgegeven dat de Oekraïne (50 miljoen inwoners en 'de graanschuur' van de Sov jetunie) voor een Unie-nieuwe- stijl behouden blijft, ondanks de onafhankelijkheidsverklaring van begin deze week. Veiligheidsraad Premier Sllajev van de Russische Federatie heeft opdracht gekre gen een economisch verdrag tus sen alle vijftien Sovjet-republie ken uit te werken, dus inclusief de Baltische staten. Tot zo'n verdrag wordt gesloten zal een deze week nog op te rich ten veiligheidsraad het hoogste politieke orgaan van de Sovjet unie worden. ZIE OOK ACHTERGROND - A2 EN BUITENLAND - A4 Moskou (afp) - De plegers van de staatsgreep in de Sovjetunie hangt tussen tien jaar gevange nisstraf en de doodstraf boven het hoofd. Dat heeft de Sovjet-televisie gis teravond bekendgemaakt. De coupplegers worden aange klaagd krachtens artikel 64 van het wetboek van strafrecht, dat 'verraad van het vaderland' be treft. Op beschuldiging van het kom- plot zijn onder anderen gevan gen genomen ex-premier Pavlov, vice-president Janajev, KGB- chef Krjoetsjkov en minister van Defensie Jazov. De processen tegen de staats greepplegers zullen binnenkort beginnen. (ADVERTENTIES) Katrin Krabbe heeft gisteren bij de WK atletiek de 100 meter sprint gewonnen voor Gwen Torrence en favoriete Mariene Ottey. ZIE SPORT-B1 Vandaag eerst wisselend bewolkt, daarna brede opklaringen. Wind zwak tot matig. Utrecht (anp) - De Vervoersbond FNV is met de andere bon den bij de Nederlandse Spoorwegen aan het praten over mo gelijke acties tegen de wao-plannen van het kabinet. De bond verwacht namelijk dat de plannen ook gevolgen hebben voor de eigen regelingen bij ziekte en invaliditeit van het personeel in openbaar vervoerbedrijven. De FNV-bond stelt zich voor dat het spoorwegpersoneel op Prinsjes dag het werk onderbreekt om de Troonrede te beluisteren. Elke regio moet dan bepalen wanneer de treinen weer gaan rijden. Op 26 september wordt, als het aan de bond ligt, tijdens de ochtend spits gestaakt. Tijdens de grote demonstratie van de vakbeweging op 5 oktober is juist een ongestoorde treinenloop nodig, vindt de Vervoersbond FNV. Maar 'de schade' haalt de bond op 7 oktober weer in, met een staking van een hele dag. Aan actieplannen voor het streekvervoer wordt nog gewerkt. De vereniging reizigers openbaar vervoer ROVER is zeer veront waardigd over de plannen van de vervoersbonden. (ADVERTENTIES) Bankstel kuipmodel in leder 3-2 zits vanaf f. 2495,- Diverse kasten w.o. broodkasten vanaf f 1495,- Toogkast f. 1995,- Vitrinekast vanaf f 895,- Salontafels vanaf f. 195,- Eetkamertafels vanaf f. 295,- Bankstel eiken met stof (speciale prijs) 3-2 zits f. 1595,- Bankstel kuipmodel in stof 3-2 zits f. 2995,- Bankstel 3-1-1 zits in stof vanaf f. 1895,- DE EIKEN SCHUUR Strijbeekseweg 14 - Ulvenhout. Tel: 076 - 612614 - Vrijdag koopavond - Lid interieur Waarborgfonds - Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd, Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. X Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: o maand automatischf 26,00 O kwartaal automatischf 75,90 O kwartaal acceptgirof77,90 bank/gironummer: De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont- vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. Ni

de Stem | 1991 | | pagina 1