ISIE VRAGEN Weer wanprestatie Or anj e-amateurs Rooks maakt Rnetemami deelgenoot in succes Wereldtitel voor anti-held Gianni Bugno Van Moorsel kan niet buiten nee-schudders honkballers geschikte rol Knol niet in nationale selectie SPORT B3 ?AKTERISTIEKEN TOPSCORERS TOPSCORERS CIJFERSPEL DUITSE LOTTO BELGISCHE UWS KORT Knetemann brokkenpiloot Rus sprint naar wereldgoud WK-resultaten 191 B2 IDE STEM MAANDAG 26 AUGUSTUS 1991 BRAAFSCHAP-DEN HAAG 2-4 6. Van der Laan 0-1 (straf- 8. Koolhof 1-1, 27. Van Eijke- 1-2, 56. Leeuwerik 2-2 (straf fe. 81. Van Eijkeren 2-3, 90. Van (fan 2-4. Scheidsrechter: Bakker fiouwers: 7100. Gele kaarten: (Den Haag) en Godee (De fechap). AFSCHAP: Olyslager; Rosen- ■Brandts, Matthaei en Van Kes- Tmit (89. Redeker), Leeuwerik, en Godee; Koolhof en Hofste- [haAG: Stam; Purvis, Adam (46. lanovic), Torken en Van Oosten; (23. Talan), Otto en Valk; Ab- jjis, Van der Laan en Van Eijke- VENTE-VOLENDAM 0-1 (0-0) - Jlayton 0-1 (strafschop). Scheids- Van Riel. Toeschouwers: Rode kaart: 82. Elzinga (FC |te, twee keer geel). Gele kaart: J (Volendam). VENTE: Boschker; Elzinga, Rut- Zwijnenberg en Karnebeek (34. Jiidt), Gaasbeek (62. Paus), Van Mulder, Numan en Kool; De ENDAM: Schilder; Van Loon, ft, Binken en Sier; Pastoor, Steur', f heer en De Leeuw (69. Kooistra); ■on en Burleson (8. De Freitas). |echeiver (RKC) 4 2. Ogechukwu i JC) 3 3. Van der Laan en Van Iren (Den Haag), Loeffen (Vitesse) llayton (Volendam) allen 2. Iter: Kloeg, toeschouwers: 1850. 30 AHEAD EAGLES 3-0 (1-0) - ■Van Roon 1-0, 58. Van Roon 2-0, lVan Ophuizen 3-0. Scheidsrech- Klootwijk, toeschouwers: 320Q. kaarten: Hasselbaink (AZ), Mar- Bouwmeester, Rorije en Mus- hpa (allen GA Eagles). - ACLES-HELMOND SPORT 2-1 I)) - 20. Mossel 1 -0, 65. Purperhart I, 74. S.treppel 2-1. Scheidsrechter: Inhuis, toeschouwers: 2500. Gele Rrten: Waslander (Heracles) en feiten (Helmond Sport). iGENINGEN-EXCELSIOR 4-1 (2-0) ft. Booy 1-0, 15. Groen 2-0, 57. nmer 2-1, 86. Van der Velde 3-1, Groen 4-1. Scheidrechter: Van ftaften, toeschouwers: 2000. Gele prten: Dumee, Videka en Trutac (al- J Excelsior). JERENVEEN-VEENDAM 3-0 (1-0) - Van Dijk 1-0, 69. Roelofsen 2-0, Roelofsen (strafschop) 3-0. Iheidsrechter: Lammers, toeschou- Irs: 8500. Gele kaart: Roode (Veen- Ti). llMEN-NAC 0-0 - Scheidsrechter: Igereef, toeschouwers: 3230. Gele Jkrten: Bosch (Emmen), Den Haan, finis (beiden NAC). feC-CAMBUUR 1-3 (0-1) -.35. Sink- feven 0-1, 46. Mutsaers 1-1, 68. los 1-2, 74. De Gier 1-3. Scheids- phter: Merkx, toeschouwers: 2500. file kaarten: Mutsaers en Zwart BC), Roos (Cambuur). feC-ZEELAND 3-1 (2-1) - 2. Wijnho- i 1-0, 16. Meerman 1-1, 38. Wijn- Iven (strafschop) 2-150. Van Won- Iren 3-1 Scheidsrechter: Janssen, Jeschouwers: 1700. Gele kaart: Van Éur (Zeeland). BN BOSCH-TELSTAR 1-0 (0-0) - Brusselers 1-0. Scheidsrechter: i de Herik, toeschouwers: 1500. Iele kaarten: Van Eek (Den Bosch), pvreden en Van de Zwaan (Telstar), ode kaart: Broeken (Den Bosch). Duif (AZ), De Gier (Cambuur), Tam per (Excelsior), Purperhart en Velten Heracles) 3; 6. Van Roon (AZ), Bor- bnbergs (Eindhoven), Musampa (Go Ihead Eagles), Van Galen (Haarlem), feoelofsen (Heerenveen), Weijers (Hel hond Sport), Wijnhoven (NEC), Wub: fen (TOP), Booy en Groen (Wagenin- len), De Rijke (Zeeland) en Reijnders p/volle) 2. 8 9 7 1 9. Deelnemers 255.629, prij- :engeld 153.378,00. ^-26-31-32-36-41. Reservegetal: 21. Spel 77: 0516533. LOTTO -4-10-20-23-38. Reservegetal: 30. Jokernummer: 2604366. ■t is na vijf wedstrijden in de nog altijd zonder zege. De te- de eerste ronde van het toer de uitwedstrijd tegen SC Frei- balans: één punt en een doel- nalig international Kurbjuweit seizoen in het bekertoernooi, hakeld. I poor Marcel Luyckx I Stuttgart - Gerrie Knete- I jiann kan voorlopig niet Leer stuk bij de profsectie 1 van de Nederlandse wielren- I unie. I pe oud-wereldkampioen maakte 1 (en eenheid van de twaalf be- I [oepsrenners, die vandaag weer I ,ijf verschillende broodheren I dienen. I pe werkafspraken bleken ook in I je praktijk aardig te kloppen. I pe zilveren plak van Steven hooks was het tastbare bewijs. I pe verdeling van de premie van 1 37.5 0 0 gulden moet voor het 'co- van aanbeveling' dan ook I een hamerstuk geweest zijn. lüooks maakte Knetemann, die afgelopen half jaar proef als bondscoach op pro deo-basis, deelgenoot van zijn succes. „Het systeem met een neutrale coach kan in de toe komst nog beter werken, als Knetemann er meer tijd in kan steken. De sfeer in de WK-pIoeg is in jaren niet zo goed geweest. Alles was vooraf ook honderd procent in orde. Dat is wel eens anders geweest". Erik Breukink viel de zilveren medaille-winnaar bij. „Een neu trale coach werkt sowieso beter. Knetemann heeft de tijd ervoor genomen om er iets van te ma ken. Een ploegleider van een van de Nederlandse profploegen heeft die tijd gewoon niet of hij heeft er geen zin in. Hij heeft er eigenlijk alleen maar belang bij dat er iemand van zijn ploeg wint. Of het nou een Nederlan der of een buitenlander is, maakt hem niet uit. Gerrie heeft vooraf met iedereen apart ge sproken en specifieke opdrach ten verstrekt. Dat werkt beter dan wanneer je gewoon maar twaalf man de weg opstuurde, zoals in het verleden gebeurde. Van mij mag Knetemann blij ven". De wereldkampioen van 1978, toen het WK ook in Duitsland gehouden werd, genoot zicht baar van de complimentjes aan zijn adres. „Maar Rooks heeft het toch zelf moeten doen. Mis schien dat ik er een klein aan deel in heb gehad. Een procent of vijf". Gezegd moet worden dat Knete mann bij zijn debuut de omstan digheden mee had. Slechter dan vorig jaar in Japan, toen alleen Breukink het WK uitreed (als 44ste), kon de Oranje-brigade het in Stuttgart niet doen. In Ut- sunomiya gingen de duur be taalde Nederlandse profs tenon- der aan een jetlag gekoppeld aan een extreme hitte. Voor de korte reis naar Stuttgart hoefden de heren wielrenners niet zestien uur opgevouwen te zitten in een vliegtuig. Ook hadden ze geen rekening te houden met een tijdsverschil. En de kopstukken hadden allemaal nog iets recht te zetten na de Ronde van Frankrijk. Zeker ook Steven Rooks, ondanks zijn kroning tot Koning van de Alpen. De omstandigheden in Stuttgart waren nog het best vergelijkbaar met die van Chambéry 1989. Een verkeerde keuze van de versnel lingen vooraf aan de wedstrijd, hield Rooks toen maar net van het erepodium af. Hij werd vier de. In de ploegleiderswagen nam toen nog TVM-ploegbaas Cees Priem plaats. Chef d'equipe Pascal Kolkhuis- Tanke wil niet meer terug naar het systeem met een wisselende bondscoach bij toerbeurt. „De structuur met een neutrale bondscoach blijkt te werken. In ieder geval met de persoonlijke invulling van de Kneet. Hij heeft het in mijn ogen perfect gedaan. Bijna perfect, want we hebben geen wereldkampioen. Wat mij betreft blijft Gerrie aan. Maar niet langer zonder vergoeding. Dat staat ook niet naar buiten toe, een bondscoach die het voor nop moet doen. Op jaarbasis zal Gerrie er ongeveer zeventig da gen insteken. Ikzelf denk aan een dagvergoeding van vijfhon derd gulden. In totaal dus 35.000 gulden". Knetemann stelt een beslissing over een eventueel contract als bondscoach van de beroepsren ners nog even uit. „Geld vind ik niet belangrijk. Ik zal het er eerst met mijn eigen regering, mijn vrouw en kinderen, over hebben. Want ik ben de laatste weken thuis nogal eens chagrij nig geweest". Een wolf in schaapskleren (Door Jacques Eestermans I Stuttgart - Hij heeft in z'n leven nooit meer dan één [ding tegelijk willen doen. IAls schooljongen droomde hij ervan piloot te worden, |maar het wielrennen werd steeds belangrijker voor hem i daar koos hij voor, Gianni Bugno, de nieuwe wereld- I kampioen. m van de Cubaan Orestes de, besliste zondag in Los Ah* de Internationale Baseball As' i andere landen van het westelijk won met 8-7 van een Aziatisc Nederlanders Bart Volkerijk, nomen. De Nederlanders speel0 i im. Een fout van werper Volkerij runt van de Portoricaan Angel de winnende werper. .Ik houd niet van halve maatre- n, van compromissen. Als ik |ists doe, wil ik het goed doen. Ik 0 van school gegaan, omdat ik |meer van wielrennen hield. Van 1 reizen, van de verandering n decor. Ik heb de goede keuze I gemaakt. Daarom zeg ik altijd: lik ben een bevoorrecht mens". Grande Bugno', zoals hij door Ide tifosi wordt genoemd, werd 1 op 14 februari 1964 in het Zwit serse Brügg geboren. Zijn vader timmerman en bij gebrek lean werk in eigen streek over de pens getrokken. Kleine Gianni de echter op in Monza, I waar zijn ouders een wasserette I hadden opgezet. bi het thuisland, waar de rivali- t tussen Giuseppe Saronni en I Francesco Moser langzaam maar I zeker tot grote hoogten werd ge- I voerd door de paparazzi, kreeg t wielerbacil Bugno al snel in [zijn greep. „Ik was een groot I supporter van Saronni. Hij komt luit mijn streek. Als schooljongen Izag ik hem vaak fietsen en vanaf t moment wist ik, dat ik ook Iwielrenner wilde worden". [Achterin [Als amateur reed Gianni Bugno [altijd achterin, totdat hij er van- por ging. Hij prefereerde lange [vluchten. Als hij won, was dat [meestal met grote voorsprong. [Hij reed meer tegen zichzelf dan f tegen de anderen. 'i 1985 werd Bugno prof, vorig I seizoen stootte hij door naar de [absolute wereldtop. Hij steeg op |;e FICP-ranglijst van plaats [achttien naar plaats één door [ïlilaan-San Remo, de Giro d'Ita- |lia, waarin hij drie ritzeges be- aalde, en de Wincanton Classic a winnen. In de Tour, die hij bitter reed om ervaring op te [doen, zegevierde hij zowel op [i'Alpe d'Huez als in Bordeaux en [bij sloot het schitterende jaar af pet de bronzen medaille op het [KmUtsunomiya. [lit seizoen richtte de 27-jarige [Italiaanse kampioen zich hele maal op de Tour. De nationale [ronde zag hij louter als voorbe- I [eiding en dat werd hem in eigen 1 niet in dank afgenomen. [Maar Bugno is de laatste, die |«h van de wijs laat brengen door wat er over hem wordt ge- 1 en geschreven. „Journalis- I jffl zijn een noodzakelijk kwaad [iamijn leven. In Italië schrijven if vertellen ze de grootste onzin laver de wielersport. Ze zijn er I ton maar op uit renners tegen dkaar op te zetten. Ik weiger I Mraan mee te doen". Meerdere de Tour moest Bugno zijn I ®eerdere erkennen in Miguel In- Stuttgart (anp) - De proeve bekwaamheid als bondscoach legde hij bijna Cl®i laude af. Voor het rij examen zou Gerrie Knete- ™ann gisteren gezakt zijn. Je door de organisatie van bet WK beschikbaar ge elde Fiat zag er na afloop alsof hij had deelgeno men aan een botsauto-race. het rechter spatbord was ^gedeukt en zat vol kras sen, de linker koplamp was eschadigd en de buiten- P'egel aan de linkerzijde s»nd scheef. breng die auto niet te- grinnikte de Kneet. was waarschijnlijk een eetje nerveus. De schade onstaan doordat ik in het egm te snel de renners "de helpen toen sommi- ijen Pech kregen". durain. Hij werd tweede en ging op Alpe d'Huez voor de tweede achtereenvolgende keer als win naar over de streep. De kritiek verstomde, Gianni was weer de campionissimo, zeker nadat hij in San Sebastian zijn derde we reldbekerwedstrijd had gewon nen. „Ik word steeds als een groot kampioen afgeschilderd, maar dat ben ik nog niet", hield hij steeds vol. Ook gisteren in Stutt gart, waar de gekte rond de nieuwe wereldkampioen haast absurde vormen aannam, bleef Bugno bij zijn standpunt. „Mij wordt verweten, dat ik eigenwijs ben. Het kan me niks schelen. Pas als ik ook de Tour heb ge wonnen, mag men mij een groot kampioen noemen. Eerder niet. Volgend jaar hoop ik dat doel te kunnen verwezenlijken". Gianni Bugno, tegenwoordig woonachtig in Carpenzago nabij Milaan, getrouwd met de voor malige juwelen-ontwerpster Vincenzina Barottini en vader van zoon Alessio, is een vedette met de uitstraling van een anti held. Hij is timide, heeft een schichtige oogopslag en sjokt met smalle, afgezakte schouders door het leven. „Ik ben zoals ik ben en heb er geen enkele be- Wereldkampioen Gianni Bugno te midden van Steven Rooks (links, tweede) en Miguel Indurain (rechts, derde). foto epa hoefte aan daar iets aan te ver anderen". Op de fiets is Bugno echter een wolf in schaapskle ren. „Dan komt er agressiviteit vrij, die mij in het dagelijkse le ven vreemd is. Vooral als ik mijn kansen ruik, schakelt mijn den ken uit en neem ik als het nodig is alle risico's van de wereld". Gianni Bugno, fan van Interna- zionale, nagelbijter, liefhebber van hazelnootpasta en de na tuur. Op de fiets is iedereen bang voor hem, er naast hoeven alleen stropers te vrezen voor de ambassadeur van het Wereldna- tuurfonds. Wie hem gisteren in de Mercedesstrasse in Stuttgart verloren zag gaan in de zwerm persmuskieten, kon, ondanks alle vreugde rond het wereld goud, dan ook slechts medelij den met hem hebben. Door Marcel Luyckx Stuttgart - Dat ze hard kon fietsen was al wijd en zijd bekend, van Dies6en tot Ut- sunomiya. Over de stressbe stendigheid van Leontien van Moorsel bestonden nog twij fels. Tot afgelopen zaterdag. De frêle Boekelse bleek in Stuttgart al lerminst gebukt te gaan onder de favorietenrol. Omdat het peloton haar niet snel genoeg ging, legde zij de helft van het wereldkam pioenschap in haar eentje af. Haar magistrale overwinning riep herinneringen op aan Jean- nie Longo in haar beste dagen. Met waterige ogen luisterde Leontien van Moorsel op het erepodium naar het Wilhelmus, het verzoeknummer dat zij vooraf aan het WK had aange vraagd. Een emotionele huilbui bleef achterwege. „Weet je wat me nog het meeste moeite heeft gekost? Me de eerste ronden rus tig te houden", vertrouwde Leontien van Moorsel na haar gouden race, de bijbehorende dopingcontrole, een douche en een opmaakbeurt toe aan de in ternationale pers. „Vooraf had ik toch zo mijn twijfels. De uitschakeling op de baan maakte me onzeker. Maar Piet (Hoekstra) hielp me daar van af. 'Jij bent super', zei hij telkens. Piet heeft mij geholpen om met de spanning om te gaan. Bijvoorbeeld door mij vrijdag te verbieden nog op het parkoers te fietsen. Want dan zou ik me toch maar weer zenuwachtig maken. Donderdag ben ik nog met de amateurs weggeweest. Die zei den dat ik me niet druk hoefde te maken, zo gemakkelijk reed ik omhoog. Er waren zelfs jongens bij die moeite hadden om bij te blijven". Alleen Inga Thompson, lid van de Jamin-ploeg van Monique Knol, had even de illusie Van Moorsel te kunnen bijbenen. De Amerikaanse kwam op dertien tellen van de koploopster te han gen. Op de streep was het ver schil opgelopen tot 1.54 minuut. Weer 52 seconden later sprintte de Canadese Alison Sydor naar het brons. „Ik heb geen moment overwogen om te wachten op Thompson", Leontien van Moorsel: 'voorgeprogrammeerde' wereldkampioene. gaf Van Moorsel later aan zich sterk genoeg te voelen voor een solo van bijna 40 kilometer. „Het was alles of niets. De eerste twee ronden gingen me te lang zaam. Daarom ben ik Elsbeth (Vink) en Astrid (Schop) op gaan halen om de wedstrijd harder te maken. Zij hebben heel goed werk gedaan voor mij. En ik heb het afgemaakt. Op deze ploeg kan ik bouwen. En die meiden geloven in mij". foto epa Tijdperk Het gaat de Boekelse te ver om te spreken van een nieuw tijd perk in het vrouwenwielrennen. Het tijdperk Van Moorsel. Eerst maar eens afwachten hoe de vierde Nederlandse wereldkam pioene wielrennen bij de vrou wen na Keetie Hage, Trijnie Fopma en Petra de Bruin, de winter doorkomt. Want volgens bondscoach Piet Hoekstra heeft zijn oogappel een zwak punt, dat niets met wielrennen te maken heeft: ze kan geen nee zeggen. „Daar heb ik Piet en Harrie Jan sen voor". Jansen, pr-man van de profploeg van Jan Raas, be hartigt al enige tijd kosteloos de belangen van Van Moorsel. „Na haar twee wereldtitels van vorig jaar heb ik meer werk gehad met haar dan met welke individuele prof van Buckler ook. Veertig procent van al haar nevenactivi teiten betreffen charitatieve doelen, of zaken waar je niet omheen kunt zoals de lokale om roep of de plaatselijke bakker. Wat ze daarnaast opstrijkt is te vergelijken met wat een knecht uit het profpeloton verdient, om en nabij een ton. Maar dat is slechts tien procent van haar pu blicitaire waarde. Die is min stens gelijk aan die van Frans Maassen of Steven Rooks. Pro bleem is echter dat haar spon sors, of eigenlijk de sponsors van de nationale selectie, internatio naal weinig of geen belangen hebben". /GAls ze nu voor het geld zou kie zen, zou het binnen een jaar met haar sportieve loopbaan gedaan zijn", stelde Hoekstra, die uiter lijk onbewogen bleef onder het succes van zijn pupil. „Al dat pers-, TV- en andere gedoe in de winter is leuk en aardig, maar je gaat er wel aan kapot. Op 1 ja nuari moet dat afgelopen zijn. 'Zodra je afgaat, zijn al die men sen, die nu op je afkomen de eer ste, die je laten vallen', houd ik Leontien voor. Ze moet van die geestelijke aanslagen in de win tertijd bespaard blijven. Ik weet hoe moeilijk ze nee kan zeggen. Ze was afgelopen winter dolblij als ik een trainingskamp organi seerde, zodat ze een keer van die telefoon weg kon". De nieuwe wereldkampioene is 21 jaren jong, maar haar erelijst heeft de lengte van die van een veterane. Op haar palmares ont breekt eigenlijk nog maar een titel. Die van Olympisch kam pioene. De Boekelse sluit niet uit dat zij zich volgend jaar geheel toelegt op de Olympische achter volging in Barcelona en de weg wedstrijd links laat liggen. „Ik heb mg laten vertellen dat het parkoers in Barcelona niet al te lastig is. In Nederland zijn be tere sprinters dan ik. En ik zie het niet zitten om in Barcelona de sprint aan te trekken voor Monique Knol. Voor Ingrid Ha- ringa wil ik het nog wel doen". Steun Knol hoeft bij een eventuele po ging haar Olympische titel te verdedigen dus niet te rekenen op de steun van de nieuwbakken wereldkampioene. Van Moorsel: „Voor de een kun je je wel weg cijferen en voor de ander niet. De verstandhouding met Knol is nooit goed geweest. Nee, dat kan niet meer uitgepraat worden. We zijn gewoon heel verschillende types. In september, wanneer de pre-OIympics gehouden worden, kan ik met eigen ogen het Olym pisch parkoers zien. Misschien beslis ik dan wel om me een heel jaar op de drie kilometer achter volging te richten". Stuttgart - Monique Knol behoeft niet te rekenen op deelneming aan de EG-ron- de, die maandag 3 september in Erfurt begint en op 14 sep tember in Den Haag eindigt. De 27-jarige Amersfoortse had opgenomen willen worden in de nationale selectie van bonds coach Hoekstra, omdat de regle menten van de UCI (internatio nale wielrenunie) sponsorploe- gen niet toelaten. „Geen sprake van", sprak Hoek stra zaterdag rechtlijnig, „er is geen plaats voor Knol. Ik laat me niet ompraten. Zij moet zich aanpassen. Het is haar goed recht dat niet te doen, maar dan moet ze ook de consequenties aanvaarden. Ik heb haar al ge kozen voor de ploegentijdrit. Het mag conservatief overkomen, maar ik heb nu eenmaal een be paalde visie waarvan ik niet af wijk". Knol nam begin dit seizoen het initiatief tot een professionele wielerploeg voor vrouwen (Ja- min) en distantieerde zich toen van de nationale selectie. Door Jacques Eestermans Stuttgart - Piet Kuys, de bondscoach van de amateurwielren ners, zal zijn contract bij de Nederlandse wielerbond zo goed als zeker uitdienen. De looptijd van de verbintenis eindigt volgend jaar na de Olympische Spelen van Barcelona. De Vlijmenaar heeft het aan het taal horen. viertal, dat vorige week woens dag vijfde werd in de ploegen tijdrit, te danken, dat de KNWU vooralsnog niet wenst te tornen aan zijn dienstverband. De indi viduele wegwedstrijd bij de we reldkampioenschappen in Stutt gart liep echter zaterdag op nieuw uit op een echec. Evenals de afgelopen twee jaar, in Chambéry en Utsunomiya, speelden zijn renners geen en kele rol van betekenis. In de door de Rus Viktor Pjaksinski gewonnen titelstrijd klasseerde Raymond Meijs zich als de beste Nederlander. Hij werd 38ste op 3.56 minuten van de winnaar. Richard Groenendaal en Rob Compas haalden het einde niet. Na de mislukte missies in 1989 en 1990 maakte de wielerbond Kuys aan de vooravond van de wedstrijden in de Duitse stad duidelijk, dat er ditmaal presta ties geleverd dienden te worden. Zouden die achterwege blijven, dan trad volgens Joop Atsma, de voorzitter van de amateursectie, meteen een noodplan in wer king. Hoewel hij de inhoud daarvan niet aan de openbaar heid wilde prijsgeven, was er weinig fantasie voor nodig om uit de woorden van Atsma te be grijpen, dat de bondscoach in dat geval weer een baantje moest gaan zoeken als timmer man, zijn oude stiel. Eis De belangrijkste eis van de KNWU was, dat het kwartet voor de ploegentijdrit zich zou plaatsen voor de Zomerspelen. De behaalde vijfde plaats was daartoe ruimschoots toereikend. „In die zin heeft Kuys genoeg krediet opgebouwd", liet Atsma zich zaterdag na afloop van de individuele krachtmeting ont vallen. „Maar vandaag was het gewoon weer pet, een collectieve wanprestatie. Als je je als renner niet eens kan handhaven in het peloton, dan hoor je niet thuis op een WK. Met excuses hoeft niemand bij me aan te komen". Piet Kuys kan zijn borst natma ken. Hij zal een goed onder bouwd verhaal moeten afsteken om het falen te verklaren tegen over zijn werkgever. Zaterdag kwam de Brabander voor het derde achtereenvolgende jaar echter niet verder dan de span ning als de grote boosdoener aan te wijzen. „Het wordt eentonig, maar wat kan ik daar aan doen?", meende de bondscoach. „Ze hebben hier als dooie vo geltjes rond gereden, absoluut gefaald, maar ik blijf op mijn standpunt dat deze zes stuk voor stuk thuis hoorden op dit WK. Het waren de beste renners, die ik mee kon nemen. En ga me nu weer niet vertellen, dat ze niet kunnen fietsen. Pak er de resul taten die deze jongens dit sei zoen al hebben behaald maar bij. Ze hebben hun mannetje ge staan, in klassiekers en etappe wedstrijden, in binnen- en bui tenland. Maar de spanning rond een WK kunnen ze blijkbaar niet aan. Ik zal er nog maar eens een keer goed over na gaan denken wat ik daar aan moet doen. Vraag het me alleen nu niet, want ik heb geen idee" Twijfel Of deze uitleg van Kuys zijn broodheren zal kunnen overtui gen, moet ernstig in twijfel wor den getrokken. Atsma liet in Stuttgart immers heel andere „Het verhaal over spanning ken ik nu wel", sprak de voorzitter. „Ik rangschik dat onder de noe mer lulkoek. Het schort in mijn ogen aan de instelling. Ik vind die veel te gemakzuchtig. Dat is overigens een algemeen pro bleem. Het geldt niet alleen voor de renners, die hier hebben ge koerst". Kon Joop Atsma zich niet vin den in de woorden van Kuys, zijn pupillen geloofden ook niet erg dat de spanning hen te veel was geworden. Alleen Anton Tak kwam er rond voor uit, dat hij nooit eerder zo nerveus was geweest. Toch vielen de renners hun bondscoach niet af. In koor verklaarden zij, dat de voorbe reiding perfect was geweest en de onderlinge sfeer optimaal. „Het liep niet, wat moet ik er meer van zeggen", maakte Ray mond Meijs, .in onderhandeling met de prof formatie van José de Cauwer, er zich vanaf. „We heb ben geen van allen gepresteerd zoals we kunnen. Dit had onze wedstrijd moeten worden. We hebben er rustig naar toe ge leefd, maar we hebben gefaald. Waarom weet ik niet. Maar men mag ons niet alleen op deze wed strijd beoordelen. Dat zou geen recht doen aan de prestaties, die we eerder dit seizoen hebben ge leverd". Tristan Hoffman, die per 1 mei 1992 onder contract staat bij Cees Priem, raakte de kern van de problematiek mogelijk beter. Harder „Ik denk dat we bang zijn om dieper te gaan dan we doen. Dat we onzeker zijn". „We moeten gewoon harder trappen, zo simpel als wat", trok Erik Dekker, die samen met Meijs de status van beschermd renner had gekregen, het boe tekleed aan. „Kuys treft geen blaam, wij zijn zelf schuldig. Wereldklasse hebben we geen van allen, maar we zijn wel alle maal capabel om bij de eerste dertig te rijden. Vraag me niet waarom dat niet is gelukt. Ik kan alleen over mezelf oordelen. De spanning viel wel mee, maar mijn benen deden meer pijn dan normaal". De benen van de nieuwe wereld kampioen Viktor Pjaksinski de den zaterdag ongetwijfeld ook pijn. De 23-jarige Rus, afkom stig uit Krementsjoek in de Oekraïne, perste er niettemin een lange sprint uit op het mo ment, dat een groepje achtervol gers dreigde neer te strijken op de zes metgezellen, waarmee hij in de voorlaatste omloop aan het front was gekomen. „Ze hadden geen oog voor me", glunderde de gewezen gasfitter na afloop in zijn regenboogtrui. „Alle aandacht ging uit naar Djavanian, onze kopman. Daar heb ik van kunnen profiteren". De concurrentie, de favoriete Italianen voorop, maakte daar mee een ernstige inschattings fout. De wetenschap dat Pjak sinski dit seizoen al winnaar was geworden van de Vredeskoers, had een waarschuwing moeten zijn. Volgende zomer op de Olympische Spelen volgt de re vanche. De Rus zal echter hoogstwaarschijnlijk niet van de partij zijn in Barcelona. Hij hoopt per 1 januari beroepsren ner te worden. Aan aanbiedin gen heeft hij geen gebrek. Vooral de Spaanse profformaties heb ben hun interesse reeds getoond. Professionals: 1. Bugno (Ita) 252,8 km in 6.20.23, gem. snelheid 39,875 km/uur, 2. Rooks (Ned) zelfde tijd, 3. Indurain (Spa), 4. Meija (Col), 5. Hundertmarck (Dui) 0.11, 6. Riis (Den), 7. De Wolf (Bel), 8. Hodge (Aus), 9. Cas- sani (Ita), 10. Echave (Spa), 11. Fondriest (Ita), 12. Ballerini (Ita), 13. Oegroemov (Sov), 14. Dhae- nens (Bel), 15. Hamburger (Den), 16. Fignon (Fra), 17. Chiappucci (Ita), 18. Theunisse (Ned), 19. Im- boden (Zwi), 20. Arroyo (Mex), 21. Rué (Fra), 22. Palacio (Col), 23. Roosen (Bel), 24. Rico (Col), 25 Mare Madiot (Fra), 26. Mottet (Fra), 27. Machler (Zwi), 28. Ear- ley (Ier), 29. Cornillet (Fra), 30. Gölz (Dui) allen zelfde tijd als Hundertmarck, 36. Maassen (Ned) 6.14, 78. Breukink (Ned) 11.31, 96. en laatste Lodge (GBr). In totaal 95 renners geven op, on der wie de Nederlanders Van der Poel, Van Orsouw, Jan Siemons, Schurer, Bouwmans, Talen, Den Bakker en De Vries. Amateurs: 1. Rzjaksinski (Sov) 173,8 km in 4.28.04, gem. snelheid 38,9 km/u, 2. Rebellin (Ita), 3. Zberg (Zwi), 4. Djavanjan (Sov), 5. Bodyk (Pol), 6. Belli (Ita), 7. Hervé (Fra), 8. Lanz (Zwi) zelfde tijd als Rzjaksinski, 9. Gualdi (Ita) op 0.23, 10. Sypytkowski (Pol), 11. Casagrande (Ita), 12. Lavaud (Fra), 13. Edo (Spa), 14. Herinne (Bel), 15. Hampsall (GBr), 17. Sheafor (VSt), 18. Marin (Col), 19. Clavero (Spa), 20. Magalhaes Avedo (Bra) zelfde tijd als Gualdi, 38. Meijs (Ned) 3.56, 61. Hoffman (Ned) 5.43, 82. Dekker 14.19, 94. Tak 23.26. Vrouwen: 1. Van Moorsel (Ned) 79 km in 2.09.47, gem. snelheid 36,222 km/u, 2. Thompson (VSt) 1.54, 3. Sydor (Can) 2.46, 4. Zack (VSt), 5. Ogoeji (Sov), 6. Holjer (Zwe), 7. Zberg (Zwi), 8. Bandini (Ita), 9. Grinina (Sov), 10. Van de Vijver (Bel), 11. Clignet (Fra), 12. Shannon (Aus) 13. Chiappa (Ita), 14. Heeb (Zwi), 15. Leboucher (Fra), 31. Schop (Ned) allen z.t. als Sydor, 43. Vink (Ned) 7.15, 55. De Rooy (Ned z.t., 67. Overgaag (Ned) z.t., 81. Dijkstra (Ned) 15.46, 101. en laatste Hatala (Joe) 28.30. Dertien rensters gaven op. Medaille-verdeling WK, baan en weg 1. Duitsland 6 5 1 2. Nederland 3 2 1 3. Italië 2 3 0 4. Frankrijk 2 2 3 5. Sovjetunie 2 1 1 6. Australië 1 1 2 Zwitserland 1 1 2 8. Spanje 1 0 1 9. Oostenrijk 1 0 0 10. Verenigde St 0 2 2 11. Groot-Britt. 0 1 1 12. België 0 1 0 Tsjechoslo. 0 1 0 14. Denemarken 0 0 2 15. Trinidad 0 0 1 Noorwegen 0 0 1 Canada 0 0 1 MEDAILLEWINNAARS PROFESSIONALS BAAN Sprint: 1. vakant (Hall/Aus gedis kwalificeerd), 2. Colas (Fra), 3. va- kant (Pate/Aus gedisk.); keirin: 1. Hübner (Dui), 2. Golinelli (Ita), 3. Colas (Fra); achtervolging: 1. Mo- reau (Fra), 2. Wallace (GBr), 3. Sturgess (GBr); Stayeren: 1. Clark (Aus), 2. Steiger (Zwi), 3. Küttel (Zwi); puntenkoers: 1. Ekimov (Sov), 2. Moreau (Fra), 3. Pieters (Ned). WEG Individueel: 1. Bugno (Ita), 2. Rooks (Ned), 3. Indurain (Spa). AMATEURS BAAN Achtervolging, individueel: 1. Leh- mann (Dui), 2. Glöckner (Dui), 3. Petersen (Den); ploegenachtervol- ging: 1. Duitsland, 2. Sovjetunie, 3. Australië; sprint: 1. Fielder (Dui), 2. Huck (Dui), 3. Neiwand (Aus); kilometertijdrit: 1. Moreno (Spa), 2. Glücklich (Dui), 3. Samuel (NZe); tandem: 1. Raasch/Pokorny (Dui), 2. Buran/Hargas (Tsj), 3. Lancien/Lemyre (Fra); stayeren: 1. Königshofer (Oos), 2. Solari (Ita), 3. Podlesch (Dui); puntenkoers: 1. Risi (Zwi), 2. McGlede (Aus), 3. Petersen (Den). WEG Individueel: 1. Rzjakjsinksi (Sov), 2. Rebellin (Ita), 3. Zberg (Zwi); ploegentijdrit: 1. Italië, 2. Duits land, 3. Noorwegen. VROUWEN BAAN Achtervolging: 1. Rossner (Dui), 2. Eickhoff (VSt), 3. Clignet (Fra); sprint: 1. Haringa (Ned), 2. Neu mann (Dui), 3. Young (VSt); pun tenkoers: 1. Haringa (Ned), 2. Werckx (Bel), 3. Eickhoff (Dui). WEG Individueel: 1. Van Moorsel (Ned), 2. Thompson (VSt), 3. Sydor (Can); ploegentijdrit: 1. Frankrijk, 2. Ne derland (Knol, Monique de Bruin, Westland, Schop), 3. Sovjetunie.

de Stem | 1991 | | pagina 11