SOLA RUIMT OP KORT Nog één bier voor het begin van de Derde Wereldoorlog Lubbers heeft ook contact met president Bush Witte Huis, Pentagon en CIA weer volslagen verrast luleert over feltsin Leiders Russische Federatie trachten officieren aan hun kant te krijgen Showmodellen, restanten en beursgoedenen voor ongekend lage prijzen! Sola fabriek A-4 racht van Defensie te in teken coup tiogelijk SOVJET-CRISIS A5 SOVJET-CRISIS KORT 'Staatsgreep slecht, Gorbatsjov goed' Vanavond spoedoverleg Kamercommissie Reizen naar Sovjetunie afgelast Gouda noemt straat naar Gorbatsjov PTT kan drukte telefoon nauwelijks aan Gorbatsjov vastgehouden door KGB Van Reenenweg 155 te Zeist. nsen komen die wil len wat Gorbatjov van plan <bas", ver- zij de verwachte Een ander boek waar In verwacht wordt is |Gorbatjov's 'Tussen i vrees', dat in Neder- lalf september door |h-Sijthoff uitgegeven Ister Hanca Leppink Vet dat de belangstel- lor de staatsgreep zal |n. Ir toenemen. We heb- tijd al veel vertrouwen J boek gehad. Ik denk It zijn weg zal vinden jen groot en breed pu- aldus Leppink. Igave, die in 17 landen pint, zal vergezeld door een reeks ad- es in dag- en week- leur IJisberg van uitge- fn boekhandel Pegasus sterdam verwacht dat |aag naar 'Sovjet-boe- zal zich de komende zal beperken tot de aire uitgaven. Pegasus Jpecialiseerd in boeken Jost-Europa en Slavis- iu verwachten dat er nu belangstelling zal zijn informatieve boeken iRusland, maar ik heb lemerkt dat er niets zo prspelbaar is als de le- 4aarmate er meer ge lezen de mensen min- Deken", weet IJisberg. Zweden bereiden zich |;n, als Sovjettroepen de overnemen, ngmogelijkheden aan de Icht om, indien nodig, zo pgelijk 10.000 Baltische stens 2000 vluchtelingen genoemd mag worden, land iedere keer weer de draconische straffen kvjetunie wachtten. Boris Jeltsin, heeft per ;r van Defensie van deze is tot zijn benoeming tot rité voor de verdediging. anderen van de troepen he Federatie hebben ge-_ van de nieuwe machtheb- en, heb ik besloten Kon ter van Defensie van Rus- istitutionele organen vol- decreet. aan van de Praagse Lente "raag in het teken van de het centrale Wenceslas- id wordt een bijeenkomst en ter ondersteuning van beelden uit Moskou van vertonen overeenkomst raag. Toen maakten troe- ddadig einde aan de her- hoslowaakse partijleider •esident Havel geen herha- Praagse Lente, is wel een ven geroepen om op alles hhoslowaakse Defensiemi- 1 elke dreiging te beant- Bush heeft Havel telefo- iteun' om eventuele nade- lachtsovername in de Sov- lorkomen. Hetzelfde geldt h. De president liet weten atische ontwikkelingen ia 'onomkeerbaar' houden. ■deskundigen die zich over n gebogen denken dat een 1 mogelijkheden behoort en aatsgreep beslissend zullen wel het verzet daartegen- door Boris Jeltsin en zijn gebeuren; nog voordat de basis stevig hebben gecon- lacteur van het in Londen mee Review. eeft opgeroepen, heeft een r van af hoeveel feitelijke het leger. Dat is op dit m°" s. „De komende 48 uur zip 'oor degenen die er zich te- DESTEM WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1991 i Bewoners van de Oostenrijkse stad Graz steken hun sympa- I Ihie niet onder stoelen of banken. - foto afp Door onze correspondent Stevo Akkerman PRAAG - Michaïl Gorbatsjov is afgezet en wat doen de Pragenaars? Massaal tanken. De hele stad staat vol met lange rijen wachtende auto's, sommige benzinestations zijn al gesloten omdat hun voor raad op is en als dat zo door gaat jagen de Pragenaars de gehele nationale brandstofre serve er in één, twee dagen door. En dat allemaal om Gorbatsjov. Zijn naam gonst door de straten van de Tsjechische hoofdstad. Niet alleen vanwege de angst dat zijn opvolgers de olieleverancies aan Tsjechoslowakije zullen sta ken en dat er geen benzine meer zal zijn. Nee, veel grotere rampen liggen in het verschiet, als je de mensen' hier moet geloven. Zelf emigre ren ze. Echt waar. Ze hebben het erover in de rij bij de bakker en ze beslissen nog voordat ze geholpen worden: „Eén Russische bezetting is mij genoeg. Ik ga weg". Komt er dan weer een Russische bezetting? Jazeker, en erger zelfs, de Derde Wereldoorlog is aanstaande. Dat zegt Petr 's avonds in een bierkelder. Hij heeft als jongen van elf in Oost-Slowakije gezien hoe Sovjet-tanks zijn land bin nenrolden om een einde te ma ken aan het socialisme-met-het- menselijk-gezicht en, zegt hij, toen hij gisterochtend hoorde dat Gorbatsjov was weggewerkt kwam hetzelfde gevoel van 23 jaar geleden weer boven. Zijn twee vrienden, Jan en Va- cek, knikken. Dat hadden zij ook. En ook zij maken zich geen illussies. „De Russen zijn niet te vertrou wen", zeggen ze. „Ze vormen geen volk, maar een bende. In het Westen begrijpen de mensen dat niet, omdat ze nooit met de Russen te maken hebben gehad. Maar wij weten heel goed waar we over praten. Over de agres sieve mentaliteit van een heer sersvolk". „Mijn eerste reactie vanochtend was ook te emigreren", zegt Petr. „Maar waarheen? Ik weet het niet. Ik blijf maar, hier, op deze gevaarlijke plaats, zo dicht bij de Russen". „Al 300 jaar proberen ze de lan den om zich heen te onderwer pen en dat zullen ze nu weer doen. Daar gaat het allemaal om, dat ze Gorbatsjov verwijten Oost-Europa uit handen te heb ben gegeven". „Ja, natuurlijk zijn er ook Rus sen die protesteren tegen de coup, maar dat is een minder heid. De meesten zouden hier het liefst morgen weer op de stoep staan. En ik denk ook dat dat gebeurt". „Maar ditmaal zal het niet ons alleen treffen, maar wordt het het begin van de Derde Wereld oorlog, dat geloof ik vast". Jan en Vacek knikken. Ze emi greren toch maar niet, ze nemen nog één bier en wachten op de oorlog die komen zal. 'Hoop op verdeeldheid leger' Moskou/Londen (afp/rtr)- - In hun pogingen de staats greep in de Sovjetunie ongedaan te maken, gokken de leiders van de Russische Republiek op verdeeldheid in het leger. In het parlement is bekend geworden dat Rus sische parlementsleden maandagnacht in kazernes in de hoofdstad gesprekken hebben gevoerd met legeroffi cieren. ,De officieren zijn slecht geïn formeerd over wat er gebeurt. Ze weten niet wat de Russische lei- doet en onze resoluties die we hen lieten lezen, ontvingen ze positief", aldus een Russische Volgens medestanders van Jelt sin hebben drie militaire eenhe den de kant gekozen van de Rus sische president. Zij verdedigen het parlement, dat bekend staat als 'het Witte Huis'. Oprechtheid De Russische leiders lijken te vertrouwen op de oprechtheid van de militairen die zich onder hun bevel hebben geplaatst. „De meerderheid van de soldaten die ons bedreigden, hebben de na bijgelegen straten verlaten", zei Gennadi Bourboulis, de rechter hand van Boris Jeltsin. Hij voegde wel'toe dat het parle mentsgebouw nog steeds wordt bedreigd. Sovjetofficieren bagatelliseren de mogelijkheid van verdeeld heid in het Rode Leger. „Ik sluit het gevaar van een splitsing uit", was de geruststellende verkla ring van kolonel Valery Otsjirov. Splitsing Westerse deskundigen achten echter goed mogelijk dat verdeeldheid in het Sovjetleger uitloopt op een splitsing. „In iedere gemeenschap heb je een paar dissidenten. Maar als het er meer zijn dan een paar, dan kan de staatsgreep niet standhou den", aldus Carey Schofield, schrijfster van het boek 'In het Sovjet-leger'. Aan de oproep van Jeltsin om de nieuwe machthebbers niet te ge hoorzamen is tot nu toe gehoor gegeven door de Taman-divisie, die vaak voorop loopt bij para des. Die divisie heeft maandag tien T-72 tanks het terrein van het Russische parlement opgere den. Verder heeft een eenheid para troepen ten zuiden van Moskou zich achter Jeltsin geschaard. Ook in Leningrad zou een deel van het leger weigeren de orders van het 'comité voor de noodtoe stand' uit te voeren. Over de Ta- man-divisie zei Schofield: „Als zij niet loyaal zijn, dan zal nie mand dat zijn". Verdeeldheid Volgens Donald Kerr, een mili tair deskundige van de denktank Control Risks, is het moment van de staatsgreep slecht geko zen. Hij houdt ernstig rekening met een mislukking, mede omdat het totalitaire karakter van het Sovjet-leger aan een splitsing kan bijdragen. „Er is altijd een verdeeldheid tussen dienstplich tigen en beroepssoldaten. Als die niet kan worden beheerst kan .dat beslissend zijn". Overigens is een voorstel van een Russische afgevaardigde een 'werkelijk Russisch leger' te creëren in Rusland met weinig enthousiasme ontvangen. Vol gens Bourboulis wil Jeltsin de nieuwe machthebbers geen extra excuses bieden voor een aanval op het Witte Huis. Moskovieten proberen Sovjet-soldaten over te halen de kant van Jeltsin te kiezen. foto ap VERVOLG VOORPAGINA Den Haag - De Westerse landen moeten volgens Delors zo snel mogelijk hun markten openstellen voor landbouwprodukten, textiel, ijzer en staal uit de Oosteuropese landen. Die onderhandelen al maanden over EG-associa- tie-akkoorden die de handel en economische hulp verlening moeten regelen. Ze verwijten de gemeenschap haar eigen markt ge sloten te houden voor produkten waarmee zij wer kelijk kunnen concurreren. De EG wil ook de con tacten met Bulgarije, Roemenië en Albanië verster ken. Premier Lubbers heeft als Voorzitter van de EG contact met premier Major, president Mitterrand en bondskanselier Kohl. Ook overlegde hij gisteren telefonisch met president Bush. Voorzitter Deetman van de Tweede Kamer heeft in een brief de hoogste Russische staatsorganen opge roepen zich in te zetten voor herstel van de demo cratie en respect voor de mensenrechten in hun land. Dat herstel is essentieel voor de verdere samen werking tussen de parlementen in Europa en in de Sovjetunie, zoals die de afgelopen jaren gestalte heeft gekregen. De brief van Deetman is mede ondertekend door voorzitter Tjeenk Willink van de Eerste Kamer en hun respectievelijke Duitse collega's Süssmuth en Vosscherau. De parlementsvoorzitters vrezen dat de ontwikke lingen in de Sovjetunie nadelig zijn voor 'de ver dere samenwerking op het niveau van de volksver tegenwoordigingen'. Van den Broek tijdens het spoedberaad met zijn EG-colle- ga's. - foto anp Zes etmalen geleden waren ze vanuit de Sovjetunie ver trokken. Twee Russische vrachtwagenchauffeurs toerden gistermiddag een tijd lang rond op het Bredase industrie terrein Moleneind. Ze waren op zoek naar het kantoor van de douane, om de formaliteiten voor een botertrans- port naar Iran - via de Sovjetunie - te regelen. Toen de formaliteiten dan toch geregeld waren, was hun enige commentaar op de staatsgreep: „Slecht". Want: „Gorbatsjov goed". Ze hadden het nieuws vernomen via de radio. Nee, met het thuisfront hadden ze nog geen con tact gehad. „Over vijf dagen, dan zien we de familie weer". - foto marcel bekken Den Haag - Vanavond komt de vaste commissie voor Buiten landse Zaken van de Tweede Kamer in spoedberaad bijeen. Minister Van den Broek zal de Kamerleden dan op de hoogte stellen van de jongste ontwikkelingen in de Sovjetunie. De commissie zou eerst vanmorgen al vergaderen, maar minis ter Van den Broek moet op dat moment in Brussel zijn, waar de Navoraad in spoedzitting bijeenkomt. Den Haag - De reisorganisaties hebben besloten tot en met 31 augustus geen reizen naar de Sovjetunie uit te voeren. Een vei lige en ongestoorde uitvoering van de reizen naar Sovjetbe stemmingen kan door overmacht niet meer worden gegaran deerd. Dat heeft de Vereniging Reisorganisatoren ANVR besloten sa men met een aantal reisorganisaties die op de Sovjetunie zijn gericht, namelijk OAD Reizen, Kontakt, Vernu Reizen en Pere strojka Reizen. De gedupeerde vakantiegangers kunnen hun reizen gratis an nuleren. Het gaat naar schatting om 70 tot honderd mensen. Er verblijven momenteel enkele honderden Nederlandse toeristen in georganiseerd verband in de Sovjetunie. Gouda - Burgemeester en Wethouders van Gouda hebben dins dag besloten een straat in de nieuwbouwwijk Goverwelle te vernoemen naar de maandag afgezette Sovjet-president Gor batsjov. Dit uit eerbied en bewondering voor alle inzet die hij tot nu toe heeft getoond voor de wereldvrede en de hervormin gen in de Sovjetunie en de Oosteuropese landen. De 'Gorbatsjowstraat' maakt deel uit van de in aanbouw zijnde Vrijheidsbuurt in de Goudse wijk Goverwelle. Er zullen ook straten naar vijftien andere strijders voor de vrijheid en de we reldvrede worden vernoemd. Den Haag - De PTT heeft een aantal telefonistes vrijgemaakt om aan de grote vraag naar gesprekken met de Sovjetunie te kunnen voldoen. Iedere particulier kan automatisch met de Sovjetunie bellen, maar omdat verbindingen nogal eens moeilijk tot stand komen, doen veel mensen een beroep op de internationale telefoonser vice Teleplus van de PTT. Volgens een PTT-woordvoerster lopen de wachttijden uiteen. „Soms hebben we geluk als iemand in de Sovjetunie net neer legt. Een andere keer kan het vier uur duren voordat contact tot stand komt". De Nederlandse radio en tv hebben weinig problemen met het telefonisch op tijd in de uitzending krijgen van hun correspon denten. Als er eenmaal verbinding is blijft de lijn 'open'. Moskou - Volgens plaatsvervangende burgemeester van Mos kou, Sergej Stankevitsj, wordt president Michaïl Gorbatsjov samen met twee topadviseurs vastgehouden op zijn vakantie verblijf op de Krim. Van de Sovjetpresident is sinds de machts greep in Moskou niets meer vernomen. Volgens Stankevitsj heeft de commandant van de anti-lucht machteenheden, generaal-kolonel Maltsov, maandagochtend opdracht gegeven de presidentiële vliegtuigen - een TU-134 passagiersvliegtuig en een MI-8 helikopter - aan de grond te houden. Vervolgens werd Gorbatsjovs uitgedunde staf en alle communicatie-apparatuur weggevoerd en bleef de president alleen achter. Eenheden van de staatsveiligheidsdienst, de KGB, namen de zaak volledig in handen. De helikopter werd weggehaald en de anti-luchtmachttroepen gaven opdracht het hele gebied af te sluiten. 'Noch schepen, noch vliegtuigen krijgen toestemming om in de buurt van Gorbatsjovs oasja te komen', aldus Stanke vitsj. (ADVERTENTIE) VERVOLG VOORPAGINA Washington - Kenmerkend voor acute probleem dat 's we- ™ds twee nucleaire supermach- D .thans geen diplomatieke werkrelatie hebben, is de ondui- eüjke positie van Amerika's pasbenoemde nieuwe ambassa- Strauss1 06 Sov^etunie' Robert 5» 'voor een Paar dagen' sr Moskou vertrokken, waar emaiid is om zijn geloofsbrie- Ien aan aan te bieden, e indruk van de Amerikaanse genng dat de coup van Janajev zal slagen, is gebaseerd op Hf8?, evaluaties: de afhanke- diw van de Sovietunie van Wie:sterse economie en techno crat! dan ooit; de demo- «atische geest jn het land kan fcm ln de ^es; het nationa ls, m ,e republieken is te SoviL °PSe'aaid; het militaire comité"apparaat is verdeeld; het mentis Van Ücht is Politiek onsa- der -J?g!nd; Janajev zelf is eer- zevm j stromait van de overige der- Ho ,z,eü.een krachtig lei- "lit'édatT unngen van het co~ genlol, Gorbatsjovs hervormin- dat ri!kn,Worden voortgezet en NgkerJ?1-07 moSeliik kan te" binnen h!?12811 op onzekerheid i maï. COmité 0Ver Zijn e gebeurtenissen Burgers van Leningrad op weg naar de grote demonstratie in het centrum. - foto afp in Moskou hebben het vakantie-vierende Witte Huis trouwens volslagen verrast. Opnieuw zijn de mili taire en civiele inlichtingendien sten van de VS niet in staat ge bleken de politieke leiding tevo ren te vertellen wat op handen was. Ook het Congres is met reces en de verwachte intern-Ameri kaanse politieke twist over de vraag 'Wie heeft Gorbatsjov ver speeld?', komt uiterst traag op gang. De plotselinge toestand van 'ille galiteit' in 'de andere supermo gendheid' schept voor de Ver enigde Staten niettemin een uiterst precaire situatie, die in aanleg het Amerikaanse buiten landse beleid en de militaire post-Koude-Oorlogstrategie vol slagen ontwrichten. Hoewel Witte Huis en Pentagon benadrukken dat de machtover name in Moskou (waarbij in we zen ook de Sovjet-atoomknop in illegale handen is gevallen) geen acute militaire bedreiging vormt voor het Westen, is de ongewis heid terzake voor Washington uiterst zorgelijk. Beloften van Janajev dat ge maakte internationale afspraken zullen worden nagekomen, kun nen per definitie alleen maar worden gewantrouwd. Met name de geplande terug trekking van Sovjettroepen uit Oost-Europa is twijfelachtig ge worden, een factor die zou kun nen leiden tot een gedeeltelijk 'herstel' van het Ijzeren Gordijn en handhaving van een omvang rijke VS-troepenmacht in Euro pa. De hele 'nieuwe wereldorde', waarop president Bush zo trots was, is in acuut gevaar en daar mee de aspiraties van de Ameri kaanse president om als vredes tichter in onder meer het Mid den-Oosten op te treden. De beoogde Israëlisch-Arabische vredesconferentie onder geza menlijke Sovjet-Amerikaanse leiding is nu onmogelijk gewor den, niet alleen vanwege de coup in Moskou maar vooral door de inspiratie die de oude Sovjet garde zal geven aan vijanden van Israël en de VS. Vanwege diezelfde inspiratie heeft Amerika nu eveneens de hoop verloren op het spoedig vrijkomen van gijzelaars in Li banon, een perspectief dat van wege zijn emotionele lading en als 'resultaat van de nieuwe we reldorde' enorm politiek voor deel in petto had voor de Ameri kaanse president. Ook de hoop van Bush om de Verenigde Naties, met daarin een meegaande Sovjetunie, tot effectief instrument van Ameri ka's buitenlandse politiek te ma ken, heeft een enorme knauw ge kregen. Voorts zal nu de status van 'meest begunstige handelspart ner' die Bush onlangs aan de Sovjetunie had gegeven, worden opgeschort. En ook het START- verdrag tussen VS en Sovjetunie over drastische vermindering van zware kernwapens, zal nu niet door het Amerikaanse Con gres worden bekrachtigd. Op handelsgebied zijn de gevol gen van de staatsgreep in Mos kou voor Amerika overigens be perkt, onmdat nauwelijks van handel tussen de twee supermo- gendheden sprake was. Alleen de verkoop van Ameri kaans graan aan de Sovjetunie (er loopt thans een leveringscon tract van 1,5 miljard dollar) stelt economisch iets voor. Onzeker was gisteren nog of Bush het zal aandurven om nu ook die graan- export op te schorten. In de discussie over de eventuele madeverantwoorelijkheid van Bush voor de verdwijning van Gorbatsjov van het politieke we reldtoneel hadden zich gisteren alleen nog maar minder voor aanstaande politici gemengd. Bush heeft steeds vooropgelopen in de Westerse weigerachtigheid om tot grootscheepse economi sche hulp voor het perestrojka proces over te gaan. Veel promi nenten in de Democratische Par tij hadden daarop wel aange drongen. Congreslid Robert Torricelli van de Democratische Partij ver klaarde gisteren dat nu is bewe zen dat Bush een gouden kans op permanente democratisering van de Sovjetunie door gebrek aan visie en leiderschap voorbij heeft laten gaan. nu tot 50% korting vanaf 158,- Alle showmodellen 10-25% extra korting op de toch al lage fabrieksprijzen, zilverwit edelstaal fabrieksprijs opruimprijs Odessa 6 pers. 40 dig. f 295,- t 235,- Constance 9 pers. 105 dig. f 760,- f sto,- Perla Rom. 6 pers. 40 dig. f 520,- f 425,- Prelude 9 pers. 40 dig. f 660,- f 550,- Old Dutch 6 pers. 40 dig. f 699,- f 595,- Provence 12 pers. 135 dig. f 940,- f 995,- Fiësta 9 pers. 105 dig. f 760,- f 575,- Metropole 6 pers. 40 dig. f 295,- f 255,- enz. enz. zwaar verzilverd (basis ÏOO) Hollands Glad 6 pers. 40 dig. f 1145,- f 950,- Haagsch Lofje 9 pers. 105 dig. f 2295,- f 1925,- Kookpannen Diverse restanten Komplete 4 dig. sets Etui-artikelen Theelepels, taartvorkjes, taartscheppen, kaasschaven enz. voor ongekend lage prijzen Losse bestekartikelen Allerhande restanten in diverse modellen en uitvoeringen messcherp geprfod Porselein en kristal Exclusief porselein en flonkerend kristal tijdelijk 10% extra korting De reis naar Zeist is zeker de moeite waard! Onze koopjes hal staat vol fantastische aanbiedingen en verrassende koopjes. Wacht niet te lang, want op is op! Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-17.00 uur, iedere zaterdag van 10.00-16.00 uur. Voor alle inlichtingen, route beschrijving of uitgebreide Sola dokumentatie kunt u bellen 03404-23364 of schrijven naar: Sola fabriek, Antwoordnummer 105,3700 VB Zeist (postzegel niet nodig)

de Stem | 1991 | | pagina 5