Russische president Boris Jeltsin al diverse malen afgeschreven Voor prille godsdienstvrijheid moet gevreesd worden Dievenbende in Sovjetunie kan niet erg lang aanblijven DESTEl Eis van rei Licht in de ACHTERGROND Kaifu Wao PAPIER VOOR UW PEN Voorlichting Hond bijt kind dood .DE STEM, 1 DE STEM WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1991 Duizenden achtenswaardige en gerespecteerde oudere landgenoten hebben zich te recht geërgerd aan het nege ren van het hun aangedane leed. Financiële genoegdoe ning voor en erkenning van het afschuwelijke onrecht bleken niet aan de orde. Dit is, helaas hoe triest dan ook, de prijs die politici betalen om economisch voordeel te behalen. Het is juist in deze periode van herdenking alleszins zin vol om enkele nuchtere feiten te memoreren. Wereldoorlog II kostte West-Europa 51 miljoen slachtoffers waarvan 47 miljoen burgers. Gedu rende vijf jaar oorlogvoering verloor de veroorzaker van deze immmense tragedie aan eigen slachtoffers 10 miljoen mensenlevens. De Japanners daarentegen vernietigden in hun expansiedrang vele mil joenen mensenlevens, echter aan eigen burgerslachtoffers verloren ze niet meer dan .150.000. De twee atoombom men namen hiervan 120.000 mensenlevens voor hun reke ning. Het kostte West-Europa tien tallen jaren van keihard wer ken om de geleden schade te herstellen. Japan behield be houdens de twee beperkte ge bieden zijn volledig, onaan getast industrie- en arbeids potentieel. Hopenlijk willen onze politici, die voor het merendeel excellente econo men zijn, dit bij hun me ningsvorming over Japan be trekken en op de ons eigen gepaste wijze onder de aan dacht brengen van de Ja panse regering. Indien moge lijk zelfs bij het komend staatsbezoek! Baarle-Nassau W. de Vries Ongenuanceerd en eenzijdig zou ik de door de regering voorgestelde maatregelen ten aanzien van de wao willen noemen. Het kabinetsplan om zó met het welzijn van burgers om te gaan, die ge wild nóch gevraagd in zo'n situatie terecht zijn gekomen, zit vol willekeur. Dat elk misbruik en oneigen lijk gebruik van de wet op de arbeidsongeschiktheid wordt tegengegaan, is alleen al uit oogpunt van rechtvaardig heid noodzakelijk. Hoeveel méér misbruik van andere wetten wordt er overigens niet gemaakt, ook en niet in het minst door lieden met goed betaalde banen, die zich over hun inkomen geenszins behoeven te bekreunen? Wor den die ook zo drastisch en rigoreus aangepakt? Terzake van de wao is bekor ting van de uitkeringsduur niet alleen zeer onbillijk maar ook volslagen overbo dig. Deskundigen hebben be rekend, dat een betere be strijding van ziekteverzuim en verruiming van het begrip 'passende arbeid' een bedrag van 5,4 miljard gulden zou 'opleveren, 1 miljard méér dan het kabinetsvoorstel. Los van alle deskundigheid en becijferingen wordt uit al les één ding pijnlijk duide lijk, namelijk dat Lubbers en de zijnen kennelijk nauwe lijks zicht hebben op en besef hebben van de nood en de pijn, die veel Nederlanders van zulk stom(p) en gevoel loos 'beleid' ondervinden. Breda A.W. van Mil In de afgelopen weken is de wao-kwestie een 'hot item' gebleken in de media. Deze krant heeft hierin een zeer positieve bijdrage geleverd door de artikelenserie 'Ziek Nederland'. Toch schiet deze krant (en andere media) te kort met betrekking tot de politiek. De PvdA doet het slecht in de peilingen, daar heeft de krant al verschil lende malen mee gekopt, dat weten we nu dus wel. Maar wat vinden de andere poli tieke partijen van de wao? Hoe denken zij over een op lossing van de wao-proble- matiek? Met name van D66 zou ik dat wel eens willen weten. Het is zo stil bij hun anders zo welbespraakte woordvoerder. Voor de jour nalisten van De Stem ligt hier een prima nieuwe voor lichtende serie in het ver schiet. Is dit mogelijk of zijn deze fractieleiders op vakan tie? Overigens heeft iedereen daar recht op, dus ook de voorzitter van de PvdA. Bavel J. van Knijff Goedgelovige burgers denken dat alleen pitbullterriërs voor kinderen gevaarlijk zijn. De eigen hond wordt, als was hij het heilig lam, geshowed, zelfs temidden van kinderen. Elke hond is een latent ge vaar voor kinderen. In De Stem van 13 augustus 1991 valt te lezen hoe de beroemde Sint-Bernhardhond nu eens geen mens gered heeft, maar een kind gedood. Tot in lengte van dagen zullen er honden blijven die, als men zich voor de gek blijft hou den dat alleen pitbullterriers gevaarlijk zijn, kinderen bij ten. Harde maatregelen kun nen het zo aan te richten leed slechts doen stoppen. Breda P. Backx Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. S 076-236911 Telefax 076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, S 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, S 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, S 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, S 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, S 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Temeuzen, Zuidlandstraat 32, S 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Temeuzen Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP S 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: per kwartaal 77,90, per half jaar 155,25 óf per jaar 302,25. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 26,00, per kwartaal 75,90, per half jaar 151,25 óf per jaar 294,75. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m vrijd. 1,40; zat. 1,70. Service-afdeling abonnementen: S 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend S 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties S 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Ranlcröla+iöc Postgiro 1114111- ABN rek. 520538447. Door Theo Hoeymakers BORIS NIKOLAJEVITSJ Jeltsin is wel eens vergele ken met Prometheus, de Griekse god die van de Olympus afdaalde om de stervelingen te leren hoe ze vuur moesten maken. De achtergebleven goden na men wraak en Prometheus ver loor zijn onsterfelijkheid. Maar, dat spreekt, hij won de sympathie van de 'gewone' stervelingen. Lees voor Olym pus Kremlin en de vergelijking is duidelijk. De president van de Russische Federatie zijn sinds hij in 1985 in het politieke spectrum van de Sovjetunie verscheen vele karaktereigenschappen toege dicht. Hij is in de eerste plaats niet bang, hetgeen deze week na de coup in Moskou andermaal duidelijk werd. Hij bluft graag, iets wat blijkt uit zijn eigen biografie 'Getui genis van een opposant'. Hij geldt niet als een groot den ker, maar verkiest als rasechte populist de directe confrontatie met het volk. Hij is lichtgeraakt, waarvan zijn medewerkers uit de tijd dat hij in Moskou partij chef was nog altijd kunnen getui gen. Jeltsin is met al deze eigen schappen echter bovenal een working class hero, een volks held, die het dikwijls als enige durfde opnemen tegen de ge vestigde orde, ook tegen de orde van de verlichte Michail Gorbatsjov. Tijdens zijn loopbaan is hij herhaaldelijk belachelijk ge maakt en afgeschreven. Maar steeds kwam hij terug en wist hij of zijn opposanten de mond te snoeren of ogenschijnlijk fa tale fouten om te zetten in poli tieke winst. Een frappant voorbeeld was het eerste bezoek dat hij in 1989 aan de Verenigde Staten bracht. Jeltsin prees het kapi talistisch systeem de hemel in en leverde forse kritiek op Gor- Yi Jeltsin maant de menigte voor het Moskouse Witte Huis', zijn residentie, tot stilte tijdens een grote demonstratrie, gisteren. - FOTO AFP batsjov c.s. Menigeen had hem na zijn terugkeer in het pa triottische Rusland afgeschre ven. Zeker nadat de Pravda een ar tikel had gepubliceerd waarin het bezoek zo ongeveer werd afgeschilderd als een vijfdui zend kilometer lange kroegen tocht, tijdens welke de politi cus, die toch al een reputatie als geducht drinker had, tussen het slempen door slechts tijd had gehad voor overvloedige inkopen in Amerikaanse spe ciaalzaken. Het artikel bleek echter een pure canard, overgenomen uit de roddelpers en de Pravda moest excuses aanbieden. Behalve het feit dat de modale Rus voor fors drankgebruik toch al een heimelijke sympa thie koestert maakte de nu ge wekte suggestie van een over- heidscomplot tegen de eenzame Jeltsin hem extra populair bij 'zijn' gewone man. Boris Jeltsin werd in 1931 ge boren in het dorp Butka, bij Sverdlovsk in de Oeral. In zijn biografie doet hij uitgebreid kond van zijn jeugd als brutale durfal die toen al het partijap paraat op het verkeerde been zette. Een kruising tussen Pietje Bell en Dik Trom. Hij volgde een technische op leiding, werd bouwkundig in genieur en directeur van een bouwbedrijf in Sverdlovsk, het voormalige Jekaterinenburg waar de laatste Tsaar en zijn familie werden afgeslacht. Daarna startte hij pas een car rière in de communistische partij en bekleedde hij van 1976 tot 1985 het ambt van re gionaal partijsecretaris. Gorbatsjov haalde hem in 1985, een maand nadat hij zelf aan de macht was gekomen als par tijchef, naar Moskou waar hij de betrekkelijk ondankbare taak kreeg de Augiasstal van corruptie en wanbestuur uit te vegen. Twee jaar lang verliep de sa menwerking tussen Gorbatsjov en zijn voortvarende protégé uitstekend, al diende de Sovjet leider Jeltsin herhaaldelijk te gen conservatieve partijbonzen in bescherming te nemen als de boerenzoon uit de Oeral zich weer eens aan onbesuisde uit spraken had bezondigd. Als partijleider van de Sovjet hoofdstad vestigde hij bij de burgers een reputatie als eigen zinnig bestuurder, die eenvou dig woonde, zonder escorte de straat opging en de voorkeur gaf aan gesprekken met Mos- kovieten boven vergaderingen van de partij. Binnen die partij en onder zijn medewerkers ergerde men zich echter aan de willekeur waar mee hij mensen ontsloeg en aan zijn populistische en opportu nistische politiek. In 1987 volgde een nieuwe con frontatie met het partij-esta- blishment. Tijdens een besloten vergadering van het Centraal Comité uitte hij niet alleen kri tiek op de conservatieven maar ook op het echtpaar Gorbats jov, dat hij verweet een per soonlijkheidscultus te cultive ren. Voor Gorbatsjov was de maat vol. Jeltsin nam zelf ontslag als partijchef en verdween uit het Politburo. Hij behield een functie als vice- minister, die hem - en dat had den zijn tegenstanders niet ver wacht - de gelegenheid gaf te rug te vechten. Met ruime meerderheid werd de intussen tot volksheld uitge groeide Jeltsin in 1989 in het Sovjet-parlement en een later in het Russische p^j, ment gekozen. Zelfs een nooit opgehelderd j cident tastte zijn popularitej niet aan. Integendeel. Op een septemberavond 1989 meldde Jeltsin zich dooi nat bij een politiepost in kou. Hij was, zo beweerde aan een aanslag ontsnapt enii een rivier gevallen. Twee dage later meldde hij lakoniek 4 dat verhaal een grap was, wat er werkelijk aan de was noemde hij 'privé'. De zers hadden er geen enkel moeite mee. In mei 1990 werd Jeltsin tt voorzitter van het Russisch parlement en daarmee tot fe langrijkste gegadigde voor ij presidentschap gekozen Hij had intussen voor een njj sterkere polarisatie tegen G». batsjov gekozen en de Ru sche Federatie werd steeds afhankelijker van het central gezag in Moskou. Uiteindelijk ging ook Gorbat jov met een grotere autonomi voor de republieken akkoord hetgeen de tot april dit ja® zeer getroubleerde relatie tut sen beide mannen aanzienlij! verbeterde. Gorbatsjov erkende dat li Jeltsin nodig had en de wist dat hij op het internat» nale podium niet om de heen kon. Bij de eerste verkiezingen voi het Russische presidents* had Jeltsin niet eens tweede ronde nodig en k< als eerste gekozen van de Russische federatie 4 (voorlopige?) kroon op zijn po- litieke loopbaan zetten. Boris Jeltsin lijkt vooralsno; niet de man die over de Sta der Wijzen beschikt en de Sov jetunie uit het economisch moeras zal trekken, maar wit kan dat wel? Hij zou eventueel samen ms Gorbatsjov wel een aanzienlij! aantrekkelijker alternatief voo het land en de wereld zijn da: het obscure achttal dat ziet maandagmorgen in het Krem lin verschanste. Door Jan Bouwmans NATUURLIJK hebben de nieuwe machthebbers in Moskou onmiddellijk de nieuwsvoorziening onder hun controle gebracht. Dat moet logischerwijze ge volgd worden door het weer aan banden leggen van de vrij heid van meningsuiting. Maar hoort daar niet even logisch de eliminering van de vrijheid van godsdienst bij? Kerkelijke stemmen buiten de Sovjetunie klinken in elk geval zeer zorgelijk of reageren voor alle zekerheid terughoudend op de ontwikkelingen in Moskou. De Wereldraad van Kerken in Genève, normaal vlot met het afleggen van verklaringen, heeft zich nu beperkt tot het betuigen van solidariteit met haar zes lidkerken in de Sov jetunie en doet er verder voor alsnog het zwijgen toe. De Lutherse Wereldfederatie, eveneens in Genève gevestigd, heeft geëist dat de mensenrech ten gerespecteerd blijven wor den. Kerkelijke stemmen binnen de Sovjetunie willen, voor zover ze hun mond open doen, weer anoniem blijven. Ook al spreekt een woordvoerder van de 40 jaar verboden geweest zijnde Oekraïns-Katholieke Kerk alleen maar de verwach ting uit, dat zijn door Gorbats jov gelegaliseerde kerk niet op nieuw verboden zal worden. De Russische Orthodoxe Kerk, dominant in Rusland, houdt zich tot dusverre stil. Althans het Patriarchaat in Moskou. Niet echter haar vertegenwoor digers in het veilige buitenland; zoals die bij de Wereldraad van Kerken, aartsbisschop Damas- kinos. Hij heeft verklaard dat zijn kerk achter de Russische presi dent Jeltsin staat. De kerk is immers onder Gorbatsjov een teken van hoop geworden en daarom wordt van haar ver wacht dat zij instaat voor de vrijheid, aldus Damaskinos. Hij bracht tevens in herinne ring dat patriarch Aleksei een speciale kerkdienst had laten vieren bij de ambtsaanvaarding van Jeltsin. Dezelfde patriarch behoort echter ook tot de onderteke naars van een verklaring, waarin nog niet zo lang geleden werd opgeroepen tot 'herstel van de orde'. Het hoofd van de Russisch-orthodoxen in Groot Brittannië heeft ronduit zijn angst uitgesproken dat het klassieke onderdrukkende communisme zal terugkeren. Een aparte positie neemt de Rooms-Katholieke Kerk, dat wil zeggen het Vaticaan, in. Het is het enige kerkgenoot schap ter wereld dat sinds vo rig jaar diplomatieke betrek kingen onderhoudt met het Kremlin. Die zijn mogelijk gemaakt door Michaïl Gorbatsjov, die het persoonlijk heel goed bleek te kunnen vinden met de Poolse paus Johannes Paulus II. De nabije toekomst moet uitwijzen of de relatie Moskou-Vaticaan al of niet met Gorbatsjov weer van het toneel zal verdwijnen. Verbreking van de nog prille betrekkingen ligt eigenlijk voor de hand, want ze moeten voor dogmatische communisten iets bizars zijn. Al heeft de verte genwoordiger van Moskou bij het Vaticaan, Joeri Karlov, vol gens het Italiaanse persbureau AGI gisteren verklaard dat er in de betrekkingen tussen Vati caanstad en Moskou geen ver anderingen zullen komen. Maar gisteren gebeurde er tij dens het bezoek van de paus aan Hongarije iets dat veel van een diplomatiek incident weg had. Paus Johannes Paulus II heeft maandag in Hongarije met geen woord over de machts greep in Moskou gerept. Giste ren echter, de laatste dag van zijn bezoek aan Hongarije, zong hij tijdens een misviering de lof over Gorbatsjov. De paus verklaarde met dank baarheid terug te denken aan de twee ontmoetingen die hij achtereenvolgens in 1989 en 1990 met de verstoten leider heeft gehad in het Vaticaan. Bij beide gelegenheden was de paus naar eigen zeggen geraakt door de wijze waarop Gorbats jov blijk gaf van zijn oprechte toewijding aan de mensenrech ten, het welzijn van zijn eigen land en van de internationale gemeenschap. „Ik geef uitdrukking aan de hoop dat de inspanningen die de afgelopen jaren zijn gedaan om een hele maatschappij weer een stem en waardigheid te ge ven, nu niet in gevaar zullen komen", zei de paus in de rich ting van de nieuwe machtheb bers. De pauselijke woorden werden niet meer gehoord door Sovjet ambassadeur in Hongarije Ivan Aboimov, die met andere leden van zijn diplomatieke missie wel bij de mis aanwezig was, maar met zijn gezelschap ver trok voordat de paus het woord nam. Vólgens zijn woordvoerder had de ambassadeur dringend an- M1'dérè' zakën te doen. De tekst van de pauselijke toespraak was echter tevoren verspreid, zodat mag worden aangenomen dat de ambassadeur de pause lijke lof voor Gorbatsjov niet wenste te horen. Twee dagen voor de val van Gorbatsjov reisde de eerste pauselijke nuntius van het Va ticaan in de Sovjetunie af naar Moskou. Mgr. Francesco Cola- suonno zal daar voorlopig ze ker niet meer vrijwillig van daan gaan. Daarmee kunnen de nieuwe machthebbers zich in elk geval niet heel gemakkelijk van hem ontdoen. De positie van de pauselijke nuntius in Moskou en de diplo matieke betrekkingen met het Vaticaan in het algemeen zou den wel eens een goede maat staf kunnen worden om de ware bedoelingen van de nieuwe machthebbers ten aan zien van kerk en godsdienst aan af te meten. Verbreking van de betrekkin gen is minder waarschijnlijk dan hen gewoon door lata bloeden. Dat vergt meer tijd, hetgeen de nieuwe machtheb bers voor hun aanzien in buitenland welkom zal zijn. Voor de nieuwe machthebbffi kleeft er aan de vrijheid vas godsdienst behalve ide< sche bezwaren ongetwijfeld ook een onoverkomelijk tiek bezwaar: zij heeft in mt- nige republiek het nationalism: gevoed en daarmee de stabili teit van de Sovjetunie en macht van Moskou sterk on dergraven. Dat zal de katholieke kerk ii Litouwen en de Oekraïne, slechts twee voorbeelden li noemen, wel niet worden ver geven. De Russische Orthodoxe Ker! is daarentegen onder Gorbats jov niet alleen een teken vut hoop geworden, maar ook belangrijke morele en gee lijke factor. En daarmee uitermate bedreigende ide gische concurrent. Voor de nog prille vrijheid van godsdiens! moet daarom in de Sovjetunie om verschillende redenen vreesd worden. Door Bernard Levin (The Times) DENKT U zich eens in: slechts twee of drie decen nia geleden zou het ernstige nieuws uit Moskou onver mijdelijk gepaard zijn ge gaan met berichten over een bloedbad onder Gorbatsjovs familie en entourage. Op het moment dat ik dit schrijf en er nog ieder uur nieuwe ontwikkelingen zijn, kan het zijn dat een dergelijke moordpartij nog gaat plaats vinden. Met ieder ieder uur dat voorbij gaat wordt dit echter minder waarschijnlijk. In de lofzangen over de afge zette leider moet een enorme prestatie zeker ook worden ge noemd: hij heeft een aanzien lijke mate van beschaving ge bracht in wat, iets van zeventig jaar lang, een natie van bandie ten is geweest, geregeerd door grillen, vrees, diefstal en moord. Of hij in staat, of bereid, ge weest zou zijn om van de Sov jetunie een waarlijk democrati sche en volledig geciviliseerde staat te maken zullen we nooit weten. Maar ik weet twee dingen ab soluut zeker aangaande de re cente ontwikkelingen. In de eerste plaats ben ik er ze ker van dat de leden van de bende dieven die de macht heb ben gestolen dit niet hebben gedaan om de redenen die zij hebben gegeven of zullen ge ven. Ze hebben de macht gegrepen om te verzekeren dat ze hun huidige leventjes - met gerief lijke huizen, goed eten en drin ken, limousines met chauffeur en buitenlandse pakken - zul len kunnen blijven leiden. Het maakt hun niet uit dat de rest van de bevolking slecht ge voed en belabberd gehuisvest is, zonder ook maar het ge ringste comfort, en constant wordt voorgelogen. Mijn andere zekerheid uit zich in de vorm van een voorspel ling. Ik heb nooit geloofd dat Gorbatsjov zijn taak om de Sovjetunie te transformeren en zelfs te bevrijden zou mogen afmaken, al was het alleep maar door het verzet van dege nen die ik al heb genoemd. Hoewel hij er niet in is ge slaagd het openen van de lui ken te volvoeren, zullen de mensen die hem hebben afgezet ze nooit meer kunnen sluiten. Dit is mijn voorspelling. Van daag is het 21 augustus 1991. Op of voor 21 augustus 1996 zullen de dieven van de kroon op hun beurt omver worden ge worpen, ik beloof het u. En de man die hun val bewerk stelligt (wellicht Jeltsin, wel licht een verfriste Gorbatsjov, maar waarschijnlijker iemand van wie we nu nog nooit heb ben gehoord) zal de Moses zijn die het Sovjet-volk uit zijn sla vernij naar het beloofde land zal voeren. Dit is geen optimisme; het is een eenvoudige oefening in de bestudering van de menselijke natuur. Ga in gedachten terug naar de dag dat de toen nog onder drukte Oostduitsers met hon derdduizenden de straat op gingen in Dresden. Honecker gaf bevel tot een bloedbad, maar de mensen hielden stand terwijl de geweren bleven zwij gen. Waar vonden ze de moed? Ze vonden die in zichzelf, de enige plaats waar moed gevonden kan worden. Ze hadden ge voeld dat hun lange nacht voorbij was, en zij waren be reid te sterven voor de zonsop gang. De mensen die bereid zijn te sterven, zijn degenen die het langste leven. Een half miljoen Oostduitsers riskeerde de dood en werd voor hun standvastig heid beloond door de vlucht van hun meesters (en 300.000 nog moediger Roemenen gingen de confrontatie aan met Ceau- sescu en zagen hun tiran ervan door gaan in zijn gereed staande helicopter). Denkt u dat 200 miljoen Rus sen, in de wetenschap dat zij een enorme macht zouden kun nen hebben als zij de moed kunnen vinden die aan te wen den (en dat kunnen ze), er ge noegen mee zullen nemen terug de nacht in te sjokken? Gewapend verzet is mogelijk, maar onwaarschijnlijk. De Russische boer, de 'moezjik', staat al eeuwen bekend als de solide, nuchtere man die gesla gen kan worden tot het bloed van zijn rug afdruipt en dan nog hetzelfde zegt als voor zijn beul begon, nog steeds zijn uit een woord bestaande geloofs overtuiging herhaalt: 'Njet', nee. En bedenk dat de moezjik van vandaag, in tegenstelling tot zijn voorgangers in de dagen van Stalin, weet van de buiten wereld. Hij weet dat onder drukking en honger in dit grote land beëindigd kunnen worden en hij weet dat het einde van de onderdrukking een einde zal maken aan zijn honger. De bevolking van de Sovjetunie weet wat zij met de staatsgreep heeft verloren, en weet wat voor mensen die staatsgreep hebben bedacht. Op duizenden manieren zullen de mensen de bevelen van hun nieuwe, maar tijdelijke mees ters trotserenn door ze belache lijk te maken, door ze niet op te volgen, door minachting en haat. Denkt u dat het geboefte dat de macht heeft gegrepen het zal durven een nieuwe Goelag te creëren, wetende wat de ver gelding zal zijn als hun regime ten val wordt gebracht? Al is die wens er zeker, veron derstelt u dat een dergelijke bende de moed heeft de Stalin- Gennadi Janajev terreur weer in te voeren? Zij zijn hiervoor niet uit het goede hout gesneden. Hun eerste aankondiging was dat Gorbatsjov zich om ge zondheidsredenen had terugge trokken. Weten zij niet hoe al leen al die aankondiging de ogen van de mensen deed schit teren toen zij zich realiseerden hoe stupide hun nieuwe onder drukkers zijn? Een medogenloos tiran wordt gevreesd; een krankzinnig tiffl moet worden verdragen; maai van een stupide tiran lust M Russisch verzet wel pap. Vrijheid is verslavend. Een si» (vooral op een nuchtere maakt de drinker voor dorstig; er zijn geen a centra, en de bevolking van 4 Sovjetunie heeft de verbod® drank geproefd toen Gort"4' jov de eerste fles ontkurkte. De weinige echte grote held» (Solzjenitsyn, Boekovski, SJ' charov) konden slechts fantase ren over vrijheid, maar d: den desalniettemin een 1 grotere tirannie uit dan nieuwe. De helden van de nieuwe die de vrijheid hebben zullen een groot leger vormei- uitgerust met moderne vorm® van communicatie en gesteun' door talloze sympathisanten. Ongetwijfeld zullen de nieuw' tirannen, wanneer ze merk® hoe ze veracht en getrotsee® worden, kwaadaardig word* dat gebeurt altijd. Zij weten zelfs niet dat e® dergelijke opstelling tot W ondergang zal leiden, aanfr zien het verzet sterker wo» door de pressie van zijn vijan den vandaar mijn vertrouw® in de korte duur van het tt wind van de nieuwe tirannen Nu ik dit schrijf, wordt ik steeds zekerder van dat nf voorspelling zal uitkomen- zei vijf jaar, komaan, laten" er vier van maken. ■DE STEM Van onze verslaggever Roosendaal - De aanleg op Nederlands grondgebied van een traject voor een hoge snelheidstrein, de TGV, heeft meer nadelen dan voordelen. Vooral het milieu zou scha delijke gevolgen ondervinden van de TGV. Dit zijn de be langrijkste protesten uit de 705 schriftelijke reacties die bij de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening zijn binnengekomen. Van de enorme investering van 3,7 miljard gulden (de aanleg- kosten van eht traject) profite ren maar relatief weinig mensen, aldus een aantal reacties. Het aantal mensen dat zich over de gevolgen voor het milieu druk maakt, is aanzienlijk groter dan Her: Belgrado (ap/dpa/afp) Servië heeft gisteren aang werp voor de 'administratis Slavische republieken. Seq 'onrechtvaardig'. De republiek liet dit gisteren weten tijdens het overleg van het] Joegoslavische federale presi dentschap en de leiders van de zes deelrepublieken over de toe komst van Joegoslavië. Monte negro steunt Servië. Radio Kroa tië heeft dit gisteravond meege-| deeld. Volgens het radiostation namen Servische en Montenegrijnse af gevaardigden op de conferentie; over de toekomst van Joegosla vië een hard en taai standpunt in. Veroordelen Radio Kroatië meldde verder dal de Kroatische president Tudj- man aan alle deelnemers van dc conferentie gevraagd heeft de aanslag op de Kroatische stac Osijek, hoofdplaats van Slavo] nië, te veroordelen. Bij de strijd om Osijek, 130 kilo-I meter ten westen van Zagreb! beschoten eenheden van het Joe goslavische federale leger he' stadscentrum met automatisch: wapens en granaatwerpers Daarbij zouden maandagavom en gisterochtend vier doden e| 18 gewonden zijn gevallen. De Kroatische radio meldde daj drie leden van de Kroatisch veiligheidstroepen gisterochtenl werden gedood in een afzondei] lijk incident bij Topusko, op on geveer 50 kilometer ten zuidel van Zagreb. De radio gaf gee] verdere bijzonderheden. Tudjman FOTO HET WORDT nooit meer, zo? tegendeel lijken - tanks roller televisietorens zijn bezet en f geüniformeerden'- maar het niet meer terug komen. Massa's lopen te hoop in Mc werkers blijven bovengrond; verzet tegen het staatsgezag sche geest blijkt uit de fles. ning en onafhankelijkheid. Al zijn de schappen leeg, de ontevredenheid, de tijd van iedereen zweeg, omdat kam de kinderen voorbeeldige pi oren, is voorbij. Er waait in deze onderdrukk oe pleinen en de steppen v gedwongen wordt te gaan lij .er: hoeveel repressie er ook is voorlopig niet te vangen. een wodkafles. ffit voor een onmiddellijk nebben. De Sovjets zijn te d« naar het Westen te kijken. E sident Walesa voor een uitb »roeg. Stemmen die pleiten an het defensiebudget, sq _TJn.9e'Liid klinkt schril van M9d' aar wat hebben ze eigenli' ^uwbaar zijn. Daarmee eld. Het doet echter nai deelt, ziet hoopvolle tekens, emel. En ze doven niet van

de Stem | 1991 | | pagina 2