Mesic dreigt met aftreden Enquête: meerderheid Nederlanders verwerpt kabinetsplan Nijmegenaar bekent ontvoering meisje uit Hoogstraten 'Snelvuurkanon op fregat was defect tijdens Golfoorlog' Italië stuurt ook gevluchte Albanese militairen terug ZATERDAG JUSTUS 1991 tse top-tien I Bryan Adams I Roses J Eenmaal in je leven - J Summertime - DJ Jazzy If/The Fresh Prince Geen massale uittocht toeristen Opnieuw goud voor Haringa Jacht op Breukink Elf activisten aangehouden in Woensdrecht 'Mestoverschot onvoldoende j teruggedrongen' I ZIE BINNEN-/BUITENLAND - A3 'Iran bepaalt lot gijzelaars' IN DEZE KRANT: Merijntje Paus staat achter 'gerechtvaardigde strijd' in Kroatië EG Paus Asielzoeker belde voor 170.000 Sint Vervelend Breuk PSV start competitie moeizaam Redmiddel WEU Rome misleidt opstandige vluchtelingen met 'mooie belofte' (9) All 4 Love Badd Color ything I do) I do it (jthat we found love i The Boys br's seat - Sniff 'n' fs ibujas de amor - lis Guerra me an angel - i me - Gipsy Kings could be mine - Jvays there - (to nee tago mago - iaila me rumba - 1 Tres re than words - jie Ke beginning - Seal looi man - Mannen- farrespoor vanna sex you up - Tie Badd omer - Andre Hazes 1 solo tu - |d Joling jOve and understan- Cher La Cumbia - Sailor All my loving - Los plos t'ou and your sister |Mortal Coil Jnforgettable - N Cole King Cole Vla li la - Denis Azor Vinter in july - Bomb |Bass ,1 Rush Rush - [la Abdul Hey stoopid - Alice |per Temporary madness - Iden Earring Seat of zen - |iic Surfers i Doar maak ik gin pro- |em - Normaal Bitter tears - Xnxs los Alberts I) Jealous again - The lek Crowes 1) Morgen wordt alles an- |rs - Bonnie St. Claire Wild places - Duncan j-owne 5) From a distance - Bette ■idler II say yeah - Secchi Feat. Johnson Let the beat hit 'em - isa Lisa Cult Jam il) Desenchantee - Mylene 'armer >5) Kozmik - Ziggy Marley 34) Words - Nadieh haakjes staat de notering van week. yright Stichting Nederlandse Top Middelburg - Veel toeristen heb ben dit weekeinde hun vakan- tiestek in Zeeland verlaten. Maar dankzij de vakantiesprei- ding is er geen sprake van een massale uittocht, zegt de Provin ciale WV Zeeland. Verkeerspro blemen hebben zich daardoor gisteren niet voorgedaan. Ondanks de verregende maand juni spreekt de VW van een goed seizoen, al zullen de topcij- fers van vorig jaar zeker niet ge haald worden. B ZIE ZEELAND-A4 Stuttgart - De 27-jarige Ingrid Haringa veroverde in Stuttgart bij het WK wielrennen op de baan haar tweede wereldtitel. Na eerder op de sprint de regen boogtrui al te hebben opgeëist, toonde de Heemsteedse politie agente zich zaterdag de beste tij dens de puntenkoers. ZIE SPORT - B1 Valkenswaard - De jacht op Erik Breukink is geopend. De kopman van PDM wordt na het Tour-debacle van zijn ploeg be geerd door vele ploegen. Het Spaanse Glas biedt hem een jaarsalaris van twee miljoen. Ook TVM, Panasonic en een Ita liaanse equipe hebben grote be- langstelling. I ZIE SPORT-B3 Woensdrecht - De politie heeft dit weekeinde elf vredesactivis ten gearresteerd bij de Vliegba sis Woensdrecht. De activisten vernielden de hekken rondom de basis, uit protest tegen de uit breiding van Vliegbasis Woens- i drecht. Hen wordt vernieling en openlijke geweldpleging ten laste gelegd. I ZIE ZEE AND - A5 Den Haag - Landbouwminister Bukman is bang dat het terug- I tongen van het mestoverschot gevaar loopt. Daarom wil hij de mogelijkheid om mestrechten op te kopen voorlopig nog niet in- I voeren. Via een dergelijke rege- I ling zouden veehouders de mo- I gelijkheid krijgen de mestrech- I 'en met korting over te nemen I van collega's die met hun bedrijf I stoppen. I Washington - Het lot van de ■Westerse gijzelaars in Libanon |™gt af van Iran. Dat stellen I Westerse en Amerikaanse waar- Inemers in het Midden-Oosten. |De Iraanse president Rafsanjani' wordt gezien als de' drijvende ■kracht achter de inspanningen |q Pjzelaars vrij te krijgen. ■Syrië steunt weliswaar het ini- l.tiatief van Teheran om de gijze- l'aarskwestie op te lossen en is look belangrijk voor het waar borgen van de veiligheid in Li banon, maar speelt toch een rol "P het tweede plan. ZIE EXTRA OP MAANDAG - A2 1) I Do It For You - Bryan Adams (3) I'm Too Sexy - Right Said Fred (2) More Than Words - Extreme 1(3) Now That We Found Love - Heavy D and Boyz )(-) Set Adrift on Memof Bliss - PM Dawn i (5) Move Any Mountain Shamen vandaag 2 katernen Extra op Maandag A2 °innen/Buitenland A3 «eland A4enA5 R V-programma's A6 f,P°p deel B uitslagen en standen Betaald voetbal B2 Bon* (7) Winter In July The Bass (6) Things That Make Go Hmmm - C and C Mus' Factory D (9) Summertime - w Jazzy Jeff Fresh Prince Zouden ze in Duitsland ook 06-nummers hebben? Van onze verslaggever Zundert - De ontvoerings zaak van een negenjarig meisje uit het Belgische Hoogstraten is opgelost. Speurwerk van politiemen sen uit alle delen van Neder land leidde gistermiddag tot de arrestatie van een 40-ja- rige inwoner van Nijmegen. Volgens een verheugde adjudant J. Gorissen van de rijkspolitie in Zundert, heeft de man bij zijn eerste verhoor onmiddellijk een bekentenis afgelegd. Het meisje werd ruim drie we ken geleden ontvoerd in Hoog straten. Ze werd enkele uren la ter teruggevonden op de Buis- sche Heide bij Achtmaal (ge meente Zundert), waar ze werd opgevangen door twee wande lende dames. Het bleek dat er ontucht met haar was gepleegd. Bovendien had ze striemen in haar nek en hals die er op wezen dat de ont voerder haar had proberen te wurgen. Een van de eerste dingen die het Belgische meisje tegen de twee vrouwen zei, die haar opvingen, was dat de ontvoerder, een dikke man was met een Nederlands ac cent en dat hij in een donkere auto reed. Met behulp van een montagetekening die op basis van de verklaring van het meisje werd samengesteld, kon de Nij- megenaar opgespoord worden. De man heeft inmiddels bekend dat hij het meisje onder bedrei ging van een gas-alarmrevolver heeft meegenomen naar de Buis- sche Heide. Daar heeft hij on tuchtige handelingen met haar gepleegd. Daarna heeft hij het meisje alleen in de bossen ach tergelaten en is weggereden. Adjudant Gorissen, de leider van het onderzoeksteam in Zundert, zei gisteravond dat de inwoner van Nijmegen nog niet is onder vraagd over de striemen die in de nek en de hals van het meisje zijn aangetroffen. Dat gebeurt vandaag. Een medewerker van de Cen trale Informatie Recheche Dienst (CRI) in Den Haag blijkt in de samenwerking van de ge meentepolitie Nijmegen en de rijkspolitie in Zundert een sleu telrol te hebben gespeeld bij het vinden van de vermoedelijke da der. "Nee tegen wao-besluit' Een Kroatische soldaat deelt bier uit aan enkele van zijn Servische tegenstanders in een pant servoertuig. Het gebaar van verbroedering volgde gistermiddag na een weekend vol bloedige ge vechten in Kroatië. - foto epa Van onze redactie buitenland Belgrado Zagreb - De Joegoslavische staats president Mesic dreigt af te treden als het fe derale leger of Servische eenheden nog aan vallen uitvoeren op Kroatië. Mecis, leider van het Joegoslavische staatspresi- dium en zelf Kroaat, verklaarde zijn functie anders niet meer met zijn geweten te kunnen verenigen. De staatspresident uitte zijn dreigement na bloe dige gevechten in het afgelopen weekend, waarbij zeker 25 Kroaten en Serviërs om het leven zijn ge komen. Mesic is formeel opperbevelhebber van het fede rale leger maar wordt in die functie door het leger nauwelijks erkend. Toch zweeg het wapengekletter na het zware drei gement van Mesic gistermiddag plotseling. De wa penstilstand, waartoe het Joegoslavische staats- presidium vorige week opriep, werd in grote delen van de republiek weer nageleefd. De Nederlandse EG-bemiddelaar Henry Wij- naendts deelde in Zagreb mee dat Kroatië zal deel nemen'aan een vredesconferentie over de toekomst van Joegoslavië. Het is de bedoeling dat de presi denten van de afzonderlijke deelrepublieken en het collectieve presidentschap op 20 en 21 augustus in Belgrado bijeenkomen. Wijnaendts onderstreepte dat voor de EG tijdens de komende besprekingen in Belgrado van twee principes moet worden uitgegaan; geen grenswijzi gingen door geweld en bescherming van de rechten van alle Joegoslaven, in welke republiek zij ook wonen. Wijnaendts nodigde alle partijen uit de vredeskans te grijpen die de conferentie in Belgrado biedt. „Ik ben ervan overtuigd dat de besprekingen vrucht zullen afwerpen", zo zei de Nederlandse bemidde laar. Paus Johannes Paulus II heeft zaterdag kerkelijke leiders en bedevaartgangers uit Kroatië toege voegd dat hij achter de 'gerechtvaardigde strijd' van de Kroaten staat en hoopt spoedig een bezoek te kunnen brengen aan de Kroatische republiek. De paus zei zich te scharen achter internationale inspanningen om een bevredigende oplossing voor de Kroaten te vinden. „Eens te meer verzeker ik u dat uw gerechtvaar digde aspiraties mij aan het hart gaan, en ik her nieuw mijn oproep aan de internationale gemeen schap opdat zij u zal helpen in dit moeilijke uur van uw geschiedenis. Ik hoop u op een dag in de nabije toekomst te kunnen bezoeken", aldus de paus. De Kroatische kerkelijke hiërarchie steunt de on afhankelijkheid van Kroatië. Een vredesmissie van' het Vaticaan bracht onlangs een bezoek aan de re publiek en zou de kerkelijke leiders hebben ge maand zorgvuldigheid te betrachten. Van onze correspondent Siegen - Een uit Nigeria afkomstige asielzoeker heeft vanuit zijn op vangtehuis in de West- duitse stad Siegen in nog geen drie maanden voor zo'n 170.000 gete lefoneerd. De man had in januari keurig volgens voorschrif ten een telefoonaansluiting bij Telekom - de Duitse PTT - aangevraagd. Daar bij had hij zijn eigen naam en het juiste adres van het asielzoekerstehuis waarin hij woonde, opgegeven. De aansluiting op zijn tweepersoonskamer, die hij met een land- en lotgenoot deelde, werd een paar da gen later verleend omdat het bij Telekom klaarblij kelijk niet bekend was dat het pand, waar vroeger een bedrijf gehuisvest was, in middels onderdak bood aan asielzoekers. De man had vooral met zijn familie in Afrika gebeld. losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,40 zaterdag: 1,70 131ste jaargang MAANDAG 19 AUGUSTUS 1991 I I I I I Hij koppelde informatie over de Zundertse zaak aan informatie die hij eerder uit Nijmegen had gekregen over de verdachte, die mogelijk betrokken was geweest bij verduistering en andere za ken. Nadat de politie in Nijmegen in contact was gebracht met de po litie in Zundert kon de man wor den aangehouden. Door deze ontwikkeling is de Zundertse ontvoeringszaak on middellijk uit het tv-programma Opsporing Verzocht van van avond geschrapt. Van onze Haagse redactie Den Haag - Een kleine meerderheid van de Ne derlanders (54 procent) vindt het wao-besluit van het kabinet onaanvaard baar. Dat blijkt uit een NIPO-enquete, die is uitgevoerd in opdracht van de Avro. De WD wil een spoeddebat in de Tweede Kamer over de wao- kwestie. De partij wil de Kamer hiervoor deze week vervroegd van vakantie laten terugkeren. VVD-fractieleider Bolkestein verklaarde gisteravond dat het kabinet vanwege de wao-affaire op moet stappen. Hij verwijt de CDA/PvdA-coalitie 'een bende' van de wao-discussie te hebben gemaakt. Bolkestein krijgt daarbij steun van D66-voorman Van Mierlo. Deze vindt dat met het kabinets besluit het bestaansrecht van het kabinet is verdwenen. „Met deze plannen wijken beide partijen af van hun verkiezings programma en het regeerak koord. Als men mij nu vraagt wat nog het bestaansrecht van het kabinet is, dan zou ik het niet weten", aldus Van Mierlo. PvdA-partijvoorzitter Sint heeft haar opmerking dat de wao een crisis waard is, aanzienlijk afge zwakt. „Er uitstappen komt wat mij betreft niet aan de orde", al dus Sint. Partijleider Kok uitte vrijdag nog onverholen kritiek op de eerdere uitlatingen van Sint. „Mevrouw Sint gaat niet over kabinetscrises. Zo'n opmerking is op dit moment niet produk- tiefaldus Kok. Uit de NIPO-enquête blijkt dat een meerderheid van de Neder landers tegen de kabinetsplan nen is. Verder wordt uit dat on derzoek duidelijk dat 33 procent de plannen vervelend, maar wel acceptabel vindt. Acht procent beoordeelt de plannen als goed. De tegenstand is het grootst in PvdA-kring: 68 procent van de PvdA-kiezers vindt het besluit verkeerd en 82 procent is van mening dat de PvdA die plannen zou moeten tegenhouden. Dat mag echter weer niet ten koste van een kabinetscrisis, vindt men in het PvdA-kamp: 67 procent van de achterban vindt dat het huidige kabinet de rit moet uitzitten, 29 procent is voor een breuk in de coalitie. De weerstand tegen het kabi netsbesluit is het kleinst bij CDA en WD, waar respectieve lijk 38 en 33 procent tegen de plannen is. De bezwaren onder de D66-aanhang zijn aanmerke lijk groter: daar is 63 procent te gen het bekorten van de duur van de uitkering. Romario (rechts) namens PSV in duel met Utrecht-speler Robert Roest. foto anp Slechts door een gelukkig doelpunt van Wim Kieft, kort voor tijd, heeft PSV de eerste wedstrijd van het voetbalseizoen '91-'92 winnend af kunnen sluiten. FC Utrecht werd in Eindhoven met 2-1 verslagen. Feyenoord won voor het eerst sinds vier jaar weer eens een openingsduel. FC Twente, dat als gevolg van de rode kaart voor doelman Hans de Koning het duel met tien man eindigde, verloor in de Kuip met 1-0. zie sport-deel b Een hogedrukgebied boven Engeland bepaalt het weer. Het blijft droog. Perioden met zon, maar ook wolkenvelden. De noordwesten wind is zwak tot matig. Hilversum (anp) - De 'Goalkeeper', het snelvuurkanon aan boord van het Nederlandse fregat Philips van Almonde, heeft tijdens de Golfoorlog drie weken lang niet gewerkt. De bevelhebber der zeestrijd krachten, vice-admiraal jonk heer H. van Foreest, zei dat gis teren voor de Avro-radio. De hoogste man van de Konink lijke Marine zegt bewust te heb ben besloten het mankement aan het wapen uit de publiciteit te houden. Er zaten zo'n 650 marinemensen .in de Golf met duizenden men sen die banden met hen hadden. Al die mensen zouden nodeloos ongerust gemaakt zijn als het defect in de publiciteit was ge komen, aldus de vice-admiraal. De Goalkeeper kon nog wel schieten, maar niet meer auto matisch. Het heeft drie weken geduurd om dat probleem op te lossen, zo zei Van Foreest. De Goalkeeper is een geavanceerd kanon dat duizenden schoten per minuut kan afvuren. Het dient als laatste redmiddel tegen vijandelijke raketten die niet eerder onschadelijk gemaakt konden worden. Ook de Lynx-helikopters aan boord van de Nederlandse fre gatten hebben niet goed gefunc tioneerd. Ze werden ingezet voor het opsporen van mijnen, maar de Lynx is volgens de admiraal niet ontwikkeld voor dergelijke omstandigheden. Dat heeft zich gewroken, gaf Van Foreest toe. Normaal wordt de Lynx ingezet voor onderzeebootbestrijding op de Atlantische Oceaan. De bevelhebber der zeestrijd krachten heeft zich het meest geërgerd aan de moeizame ma nier waarop de samenwerking met de andere landen van de Westeuropese Unie (WEU), het militair samenwerkingsverband van negen van de twaalf EG- landen, vorm moest krijgen. „De groeipijnen en barensweeën van die samenwerkinghebben me niet tot vrolijkheid gestemd", al dus jonkheer Van Foreest. (ADVERTENTIE) dbanese soldaten maakten regimenten worden terugge- hoofdstad Tirana vervoerd. Met de repatriëringsoperaties uit van de stroom van stuurd". Vanuit Milaan vertrokken onge- die in het grootste geheim zijn Van onze redactie buitenland Rome - Italië heeft gisteren meer dan 500 gevluchte Al banese miltairen naar hun vaderland teruggestuurd. Dit ondanks de eerdere belofte dat de gedeserteerde soldaten politiek asiel aan zouden mo gen vragen. De uitzetting volgt een dag na dat de Italiaanse autoriteiten met een bliksemactie alsnog de meest opstandige Albanese vluchtelingen naar Albanië had den gerepatrieerd. De Albanese soldaten maakten deel uit van de stroom van 18.000 Albanese vluchtelingen die op 8 augustus in de Ita liaanse havenstad Bari arriveer de. Het overgrote deel van de vluchtelingen is nu terugge bracht naar Albanië. Het ministerie van Binnenlandse Zaken stelde echter gisteren in een verklaring dat zij met de Al banese autoriteiten de afspraak had gemaakt dat de soldaten niet worden vervolgd. „De sol daten en officieren zullen niet worden gearresteerd of berecht maar rechtstreeks naar de eigen regimenten worden terugge stuurd". De Italiaanse autoriteiten zetten zaterdag al honderden Albanese vluchtelingen op het vliegtuig die hadden geweigerd het land te verlaten. Tijdens een bliksem- operatie die 's nachts begon wer den de Albanezen onder mili taire geleide met bussen naar vliegvelden in Milaan, Turijn, Bari, Napels en andere steden vervoerd. Daar moesten de vluchtelingen aan boord van vliegtuigen stappen en werden zij vervolgens naar de Albanese hoofdstad Tirana vervoerd. Vanuit Milaan vertrokken onge veer 500 Albanezen met civiele en militaire vliegtuigen. Twee toestellen van Alitalia vlogen met 275 Albanezen van Turijn naar Albanië. De Albanezen waren de afgelo pen dagen vanuit de havenstad Bari naar andere plaatsen in Ita lië overgebracht. Het is na de uitzettingen van zaterdag en zondag nog onduidelijk hoeveel van de 2.600 Albanezen die zich eerder met succes tegen uitzet ting hadden verzet, politiek asiel hebben gekregen. Met de repatriëringsoperaties die in het grootste geheim zijn uitgevoerd, heeft het Albenese vluchtelingendrama een onver wachte wending genomen. De Italiaanse regering heeft vo rige week klaarblijkelijk slechts voor de schijn de 'onbuigzamen' onder de Albanese vluchtelingen toestemming gegeven te blijven, omdat zij verwachtte dat het stadion van Bari niet op een an dere wijze kon worden ont ruimd. I ZIE OOK BINNEN-/BUITENLAND: Italië verzon list Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging):., De nieuwe abonnee betaalt per: O maand automatischf 26,00 o kwartaal automatischf 75,90 o kwartaal acceptgirof 77,90 bank/gironummer:....! De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. 0E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1991 | | pagina 1