Studenten klagen massaal HOLLER O KADO w PvdA duikelt in peiling naar vierde plaats Nederlander vast in Jordanië: eerst in dienst Fokker wil F-lOO's leveren aan Lybië DE STEM op tv S^JAHOOFC f\[ BEHALVE u INBEPJ" Spanning in Joegoslavië loopt weer op Kroatië: Vandaag Servische aanval Telefoon roodgloeiend bij Landelijke Studenten Vakbond □□□□□□□□□□□mm Sint hoopvol over andere wao-plannen 'OSITIES -schillen Ook voor particulieren DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1991 Voorzitter CDA Zoetermeer ging buiten boekje "LEUKE VAKANTIE GEHAP?* Hoogovens gaat I door diep dal Amerikaan zegt 60 mensen te hebben vermoord Er wordt weer méér gerookt Merimtie weken in Jordanië op vakantie. SPORT Feyenoord wint supercup KRAN - Binnenland: Één sleutel opent honderden kassa's Buitenland: Israël steunt VN-baas Gids: José Carreras in Antwerpen Regio: Veel motorrijders zonder rijbewijs HET WEER IN ZUIDWEST-NEDERLAND JE HAD'T KUNNEN LEZEN IN before dying. 14.20,16.40,19en the silence of the bJ ft, 16,18,20 en 22 u -14,17.15 en 20.35! ►ith wolves. f sades-14,16,18,201 Mew Jack City, sades Club 1-14,151 22 u. Omen IV: Deve'r-I ksades Club 2 14,20 L ■)en 21.20 u. In bedwi! hades Club 3-14,151 122 u. The perfect wei I hades Club 4-14.30 1 20.30 u. The Doors. lex Zwart Huis fe.30 u. The comfort of Is. Koko Flanel. 1 20 u. King Ralph. The Doors. Teenage mutant ninja 2.30 u. Silence of the ling 20 en 22.30 u. Switch, Eyck 20 en 22.30 u. In fia. iscoop 17, 20 en 22.30 u.t dying. |17, 20 en 22.30 u. The goon 2. 22.30 u. New Jack City. 17,20 en 22.30 u. The ay. ]17, 20 en 22.30 u. Zanda-| en 17 u. King Ralph. 20 u. Not without my ter. 117,20 en 22.30 u. Mer-1 22.30 u. The Rookie. |u Silence of the lambs. 22.30 u. Sleeping withthe| |en 17 u. Ninja turtles 2. Dances with wolves, lu. Perfect weapon. ,17,20 en 22.30 u.Mark Jath. 22.30 u. Lena's holiday. f, 17, 20 en 22.30 u.Booka Idioscoop 22.30 u. Delicatessen. I Toto Ie heros. I u. Labyrint der passies. I Mister Johnson. I u. Time of the gypsies. I Jungle fever. u. The belly of an architei jitgids van zaterdag. Hamburg met een zak v hing om de buit te 'loss dfiguur, die niemand ana ry naar Frankfurt, waar i It geld probeert uit te gal J uur >te confectieshow. Met Hi] 1 toen' terug op het jaar, eerder had Sophie van Ij inger Johnny Lion, die I I liedje 'Sophietje'. Voort tekende 1968 een bewoj tedy werden vermoord eni rjechoslowakije binnen. M gebeurtenissen van dief DE STEM VANDAAG 2 KATERNEN I3lste jaargang Kantoren: Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen. Losse nummers ma. t.m. vrijd. 1.40 en zat, 1.70 «Sr» Van onze Haagse redactie DEN HAAG - PvdA-voorzit- ter Sint meent dat de partij met de unanieme inzet om de wao-plannen van het kabinet aan te passen 'weer op de goede weg' is. Sint beseft dat het CDA niet makkelijk zal instemmen met wijzigingen, maar ze is niet pes simistisch. In een interview met deze krant zegt de PvdA-voorzitter te ho pen dat haar achterban beseft dat de hele partijtop zich zal in spannen voor het wegwerken van het ongenoegen over de ka binetsplannen voor de wao en ziektewet. De PvdA-fractie zal daarvoor al ternatieven aandragen. „Ook het CDA moet zich toch iets gelegen laten liggen aan het massale en uiterst eensgezinde maatschap pelijk protest tegen het kabi netsbesluit", aldus Sint. ZIE OOK ACHTERGROND Van onze verslaggever ZOETERMEER - De CDA- afdeling Zoetermeer heeft zich helemaal niet tegen de omstreden wao-plannen van het kabinet uitgesproken. Voorzitter L. van der Burg blijkt volgens diverse be stuursleden op eigen houtje de wao-plannen te hebben gekraakt. Een aantal verontruste CDA-leden wil een spoed vergadering om het optre den van Van der Burg aan de kaak te stellen. Van der Burg meent dat de weerstand die hij nu binnen zijn afdeling ondervindt af komstig is van mensen „die via procedurele grapjes een wig in de afdeling willen drijven omdïït zij vinden dat je de knuppel niet in het hoenderhok moet gooien". „Je mag in onze partij nooit iets hardop zeggen. Je moet maar je mond houden tot de discussie in de Kamerfractie en het partijbestuur is afge rond", aldus Van der Burg. (ADVERTENTIE) WATERBEDOEN Dolfijn Waterbedden Haagdijk 176 Breda 076-203219 upeningsttjden: ma. geopend van 13-18 uur. di. t/m vr.: 10-18 uur do.: 10-21 uur za.: 10-17 uur Wij hebben t/m 31 augustus een aantrekkelijke zomeraanbieding Dolfijn waterbedden-speciaalzaken z«jn gevestigd in Rotterdam, Breda, '-utphen, Ede en Westervoort. ..PvdA-bankjes worden leger.. Van onze verslaggever DEN HAAG - Als er nu Kamerverkie zingen zouden worden gehouden zou de PvdA duikelen naar de vierde plaats. De sociaal-democraten zouden met slechts 24 zetels (49 nu) achtereenvolgens het CDA (50 zetels), D66 (33 zetels) en de WD (26 ze tels) moeten laten voorgaan. Dat blijkt uit een onderzoek van het bureau Inter/View. De PvdA zou bij verkiezingen nu 25 zetels moeten inleveren, iets meer dan de helft van het aantal dat de partij nu in de Tweede Ka mer heeft. In de peiling doet het CDA het minder goed dan tot voor kort. De christen-democraten - in een peiling een week geleden nog goed voor 55 zetels - komen nu niet verder 50 ze tels, vier minder dan het huidige zeteltal in de Kamer. De coalatie verliest daarmee in ieder geval de meerderheid in de Kamer: samen zouden ze op 74 zetels komen. Tegenover het dramatische verlies van de PvdA staat een blijvende opmars van D66: Gisteren braken in de Joegoslavische republiek Kroatië opnieuw hevige gevechten uit, waar door het bestand aan een zijden draadje hangt. In het Kroatische dorp Ceminac betreurt een vrouw de doden, die bij een Servische aanval vielen. - foto epa IbEVERWIJK (ANP) - Het staal- len aluminiumconcern Hoogo vens gaat door een diep dal. e ne(lpwinst is gekelderd van Ito miljoen gulden over de eer- e zes maanden van vorig jaar Ïwj 55 miljoen gulden in de- zeltae periode van dit jaar. 2IE °°K FINANCIEN/ECONOMIE Van onze redactie buitenland BELGRADO - Volgens de Joegoslavische deelrepubliek Kroatië bereidt het federale leger een grote aanval voor. De Kroatische minister van De fensie, Luka Bebic, zei dat de aanval mogelijk vandaag al be gint. i BILOXI (RTR) - Een 34-jarige Amerikaan uit Texas, al be schuldigd van ontvoering van een 10-jarig meisje, heeft bekend ruim 60 mensen in de Verenigde Staten te hebben vermoord. Donald Evans zegt de meer dan 60 mensen te hebben omge bracht in 17 staten. Als zijn verhaal op waarheid be rust is Evans voor zover bekend de grootste seriemoordenaar in de Amerikaanse geschiedenis. De autoriteiten proberen nu te bevestigen of de bekentenissen die de man heeft afgelegd klop pen en of er inderdaad lijken worden gevonden op de plaatsen die de man heeft aangegeven. Kroatië is volgens hem klaar voor de aanval, 'omdat we een bepaalde hoeveelheid anti-vlieg tuig- en anti-tankwapens heb ben'. Ook de Kroatische krant Vjesnik verwijt het leger voorbereidin gen te treffen voor een aanval. De uit Slovenië terugkerende eenheden worden aan de Ser- visch-Kroatische grens gestatio neerd. De troepen krijgen versterking van nieuwe zwaardere eenheden met raketwerpers uit Zuid-Joe- goslavië. „Het leger is hier met iets groots bezig", schrijft de krant. Het fe derale leger noemt de berichten 'willekeurig'. De Servische republiek neemt ook maatregelen voor een even tueel treffen. De regering heeft woensdag een wet aangenomen over het in dienst nemen van vrijwilligers. Waarnemers stellen dat het gaat om het op de been brengen van een eigen Servisch leger, zoals de Sloveense territoriale troepen en de Kroatische Nationale Gar de. De Servische autoriteiten beslo ten tot de maatregel nadat Kroa tië de betrekkingen met de repu bliek bevroor. De spanningen nemen ook toe op de grens tussen Albanië en Joe goslavië. Het Joegoslavische persbureau Tanjug meldt zeker vijftien incidenten waarbij Al banese grenstroepen het vuur openden op Joegoslavische mili tairen. De gewelddadigheden gebeur den in de streek tussen de steden Jablanica en Belica aan het meer van Ohrid. Het bestand in Kroatië kwam gisteren al ernstig in gevaar door hernieuwde gevechten. De centrale regering in Belgrado stuurt vandaag waarnemers naar Kroatië om toe te zien op naleving van het bestand. Het hoogste staatsorgaan, het presidium, heeft besloten 20 en 21 augustus bijeen te komen met de presidenten van de zes repu blieken om te praten over de toekomst van het land. De kans op een succesvol overleg is echter klein. Dit gezien de voorgaande mislukte topont moetingen in de Balkanstaat, die meestal eindigden in onderling gekrakeel. De ontwikkelingen in Joegosla vië worden in Europa nauwlet tend gevolgd. De Spaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Or donez heeft woensdag zijn Ne derlandse collega Van den Broek - Nederland is op het ogenblik voorzitter van de Europese Ge meenschap - gevraagd een vre desconferentie over Joegoslavië te houden. UTRECHT (ANP) - Aan de daling van het aantal vol wassen rokers is vorig jaar een eind gekomen. In 1990 rookte 35 procent van de Nederlanders en dat was 2 procent meer dan het jaar daarvoor. Het percentage steeg sterk onder jongens van 15 tot 19 jaar en onder 20- tot 24-ja- rigen. Dat blijkt uit het jaarver slag over 1990 van de Stich ting Volksgezondheid en Roken. In het verslagjaar rookte 39 procent van de mannen en 31 procent van de vrouwen. Zij gebruikten in totaal bijna 34 miljard sigaretten en sjekkies en dat waren er een miljard meer dan het jaar daarvoor. (ADVERTENTIE) TELEKODER 500 met A1084SP1 monitor SETPRIJS Breda, AAarkendaalseweg 121 Tel. 076 - 20 02 02 Ook gevestigd in Bergen op Zoom en Rotterdam. T 'unntsotnE '6 W i; '9 'uaotps 'Q 'Soaio .al ;q 'g 'sppat Jf[°M S AMMAN (ANP) - Een Neder landse man mag Jordanië niet uit, omdat hij in dat land nog zijn dienstplicht zou moeten vervullen. De 25-jarige Bessem Ibrahim uit Vlaardingen was de afgelopen Toen hij zaterdag per vliegtuig naar Nederland wilde terugke ren, werd hem de uitreis gewei gerd. „Ik begrijp er helemaal niets van", aldus de onvervalst Rot terdams sprekende Ibrahim. „Ik ben in Jordanië geboren maar kwam al op twee-jarige leeftijd met mijn ouders naar Nederland. Zij zijn vrij snel daarna Nederlander geworden Sint bestaééét en hebben zo'n vijftien jaar gele den via de Jordaanse ambassade in Londen hun Jordaanse natio naliteit opgegeven. Zelf heb ik dan ook nooit een Jordaans pas poort gehad". Ibrahim is van Palestijnse af komst. Hij vertrok een aantal weken geleden naar Amman om daar zijn schoonfamilie te be zoeken. Hij is getrouwd met een Jor daanse en heeft een kind van een jaar. Zijn vrouw en kind zijn momenteel ook in Jordanië. Zij arriveerden daar een paar weken eerder en zijn van plan over en kele weken naar Nederland te rug te keren. „Op het vliegveld in Amman werd ik er tussenuit gepikt. Er werd me gezegd dat ik Jordanië niet mag verlaten, omdat ik mijn militaire dienstplicht nog moet vervullen", zegt Ibrahim. „Ik zou er onderuit kunnen ko men als ik kon aantonen dat mijn ouders geen Jordaniërs meer zijn. Dat is met bemidde ling van het reisbureau waar ik mijn tickets gekocht heb inmid dels gelukt, maar de autoriteiten in Amman komen met steeds nieuwe vragen". „Nu willen ze een kopie van het Jordaanse paspoort van mijn va der. Maar dat heeft hij al vijftien jaar geleden in Londen bij de Jordaanse ambassade ingeleverd en is dus niet meer te achterha len „Intussen hebben ze me ook aangeboden dat ik weg mag als ik ter plekke 6000 dollar betaal. Kortom, het is een zootje". Ibrahim logeert nog bij .zijn schoonfamilie in de buurt van Amman. „Maar het begint toch te knij pen. Het geld raakt op en boven dien is mijn ticket verlopen en moet ik, als ik weg mag, een nieuwe kopen". Vandaag zou zou Ibrahim, die internationale faam geniet als karateka, als sportleraar begin nen bij de Penitentiaire Inrich ting in Scheveningen, waar hij de bewaarders de kunst van de zelfverdediging gaat bijbrengen. De nieuwe werkgever van Ibra him is door zijn vrienden inmid- de democraten zouden van twaalf naar 33 zetels klimmen. De andere grote oppositiepartij, de WD, lijkt in herstel. Tegenover de huidige 22 ze tels zouden de liberalen bij verkiezingen nu 26 zetels veroveren. Groen Links tenslotte profiteert nauwelijks van de diepe malaise bij de PvdA. De partij weet slechts drie zetels toe te voegen aan de zes zetels die nu in de Kamer worden bezet. Klein Rechts tenslotte klimt van zes naar zeven zetels. Van onze verslaggever UTRECHT - Het loopt storm bij de klachtenlijn die de Landelijke Stu denten Vakbond (LSVB) sinds dinsdag heeft lo pen. Ruim honderd bellers per dag luchten hun hart over OV-kaart, Informatiserings bank en minister Ritzen (Onderwijs). De LSVB is van plan de klach ten van de eerste twee weken te bundelen en deze op 2 september in de vorm van een zwartboek aan te bieden aan de betreffende instanties. Eric van Brugge, bestuurslid van de LSVB en student politicolo gie, bemant woensdagmiddag in zijn eentje de vier telefoons die onafgebroken overgaan. „Het is echt smoordruk", ver zucht hij. „We krijgen momen teel zo'n honderd bellers per dag". Hart luchten Het grootste deel van de tijd is nummer 030-313029 echter in gesprek. Tegenover de honderd studenten die hun hart kunnen luchten staan zo'n 3000 man die de in-gesprektoon horen. „Voor we de klachtenlijn hadden kregen we hooguit 15 tele foontjes per dag", zegt Van Brugge. „Deze reactie maakt duidelijk dat studerend Nederland be hoefte heeft zijn hart te luch ten". Volgens Van Brugge gaat het merendeel van de klachten over de OV-kaart en de Informatise ringsbank. „Mensen die een rekening krij gen van 220 gulden omdat ze hun OV-kaart niet ingeleverd zouden hebben, terwijl ze die al lang teruggestuurd hebben bij voorbeeld. De communicatie tussen de Stichting OV-Kaart en de Informatiseringsbank, die de aanmaningen verstuurt, deugt blijkbaar van geen kanten". Ook over de voorwaarden voor studiefinanciering heerst nogal wat onduidelijkheid, zo blijkt uit de klachten die de LSVB bin nen krijgt. Schrijnend Er zitten ook echte schrijnende gevallen tussen. „Je hoort over mensen die echt onder het be staansminimum leven". De vakbond verwijst ook veel bellers door omdat ze de vragen eenvoudig niet kunnen beant woorden, ondanks de grote sta pel naslagwerken die in de 'tele fooncentrale' te vinden is. De ernstigste klachten zullen ge bundeld worden tot een zwart boek, dat de LSVB op 2 septem ber hoopt te overhandigen aan de regering, Stichting OV-jaar- kaart en de Informatiserings bank. ij jN.,.-,,, II..1-IJJM..'.1: j.JI'.1 I J. I jjgUU^lT In de ochtend plaatselijk mist, daarna brede opklaringen. In de avond kans op een lokale onweersbui. Wind matig, kracht 3. Van onze verslaggever AMSTERDAM - Tot grote ergernis van de Verenigde Staten staat Fokker op het punt een verkoopcontract te onderteke nen voor de levering van minstens zes F-100-straalvliegtui- gen aan de Lybische luchtvaartmaatschappij Libyan Arab Airlines. Na eerder zes van deze toestellen aan Iran Air geleverd te hebben, wordt deze transactie voor Fok ker de tweede met een land dat door de VS op de zwarte lijst is gezet. Het had weinig gescheeld of de orders van Lybië en Iran waren aan de neus van Fokker voorbij gegaan. De Nederlandse vliegtuigbouwer mag immers geen vliegtuigen le veren waarin voor meer dan tien procent Amerikaanse onderde len zitten. De Fokker F-100 heeft welis waar een vrijwel geheel Ameri kaanse cockpit, maar dat onder deel vormt nèt geen tien procent van het gehele toestel. Volgens de Amerikaanse export richtlijnen mag aan landen als Lybië en Iran geen technisch geavanceerde apparatuur gele verd worden omdat ze ervan verdacht worden hulp te bieden aan terroristische organisaties. Voor Fokker pakt die richtlijn echter gunstig uit omdat door deze beperking de belangrijkste concurrenten van de F-100 in hun handel met Lybië en Iran aan handen en voeten gebonden zijn. De Engelse vliegtuigfabrikant British Aerospace, die een soort gelijk toestel als de F-100 op de markt brengt (de BAe-146), mag van de VS niet aan Iran leveren omdat in dat vliegtuig voor meer dan tien proeent aan Ameri kaanse onderdelen zit. Voor de overige concurrenten, de Ameri kaanse Boeing en McDonnell Douglas, is zaken doen met deze landen absoluut taboe. Volgens een woordvoerder van Fokker zou zijn bedrijf zeker hebben afgezien van levering aan Iran of toekomstige levering aan Lybië als de Amerikanen daar onoverkomelijke proble men mee hadden gehad. „We zitten net onder die tien procent, dus er is geen reden voor ons om de orders niet te ho noreren. Maar we willen met de Amerikanen natuurlijk geen ru zie, want het blijven onze beste klanten". Van de vraag of de handel met Iran, en vooral met Lybië, ethisch door de beugel kan, ligt Fokker niet wakker. „Als wij geen vliegtuigen leve ren, doen anderen het wel. Bo vendien zijn Lybië en Iran oude klanten van ons", luidt het com mentaar. (ADVERTENTIE) Een echt Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd krijgt u van ons kado als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd, deze krijgt de krant de eerste twee weken gra tis. dels van Ibrahims moeilijkheden op de hoogte gesteld. Dat geldt ook voor het ministe rie van Buitenlandse Zaken dat echter zegt vooralsnog weinig voor hem te kunnen doen. „Eerst moet via onze mensen daar worden vastgesteld wat er precies aan de hand is", zegt een woordvoerder van het ministe rie. Ibrahim zelf heeft dat nu een paar dagen met het consulaat in Amman geprobeerd. Naar eigen zeggen zonder veel resultaat. Vandaag probeert hij contact te leggen met de Nederlandse am bassade in Damascus die ook de belangen van Nederlanders in Jordanië bestiert. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Naam:,....-. Adres: Postcode: Plaats: Telefoon voor controle bezorging: De nieuwe abonnee betaalt het abonnementsgeld per O maand automatisch 26,00 O kwartaal automatisch 75,90 O kwartaal acceptgiro 77,90 bank/gironummer De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres. Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (Max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonne mentsgeld ontvangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Ant woorder. 112, 4800 VB Breda. DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VftN.

de Stem | 1991 | | pagina 1