Ooggetuige in Hitiers nazi-Berlijn Hemelbestormers aan de stamtafel theater Kreutzersonate in het Casino Knokke muziek boeken exposities Veelzijdigheid van Dal Sa Fotoboek over luchtmacht ^uske en Wiske Lambik ambone DESTEM GIDS 2 Kamermuziek in Groede Start Jazz Middelheim Orgelrecital Roland Muhr in Hulst Society-journaliste Bella Fromm schreef intrigerend dagboek Rien Broere: Meesterwerk met brief VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1991 Engels antiek op beurs Nog te zien pttKTEM GIDS 3 VR NEDERLAND 1 NEDERLAND 2 TROS NEDERLAND 3 RTL4 Knokke Antwerpen in beeld Popagenda Frans Maas in Kreutzersonate DE KREUTZERSONATE is een novelle die Leo Tolstoj op hoge leeftijd schreef. De titel refereert aan het muziekstuk dat Van Beethoven opdroeg aan de beroemde violist en componist Rudolphe Kreutzer. Tolstoj hield van Van Beetho- vens muziek. De novelle is een tragische geschiedenis met sterk autobiografisch karakter. Het is een filosofie over de liefde en een nauwgezette zelf analyse van Tolstoj's eigen liefdes- en huwelijksleven. Het toneelgezelschap Ivonne Lex, met name Frans Maas, brengt het toneelstuk dat Peter Farago naar de novelle maakte vanavond in het Casino Knok ke. Maas' gedreven vertolking en zijn intense weergave van de wisselende gemoedstoestan den maken deze monoloog tot een boeiende theaterbelevenis. Aavang 21.00 uur; entree 400 Bfr. Amsterdams Gitaar Trio HET AMSTERDAMS Gitaar trio bestaat uit Helenus de Rij ke, Edith Leerkes en Olga Franssen. Sinds de oprichting in 1978 brak het trio ook inter nationaal door met concerten in ondermeer Londen, Berlijn en New York. Plaatopnamen van het trio werden bekroond met een Edison. Het Trio heeft de hedendaagse muziek als specialiteit, maar speelt ook graag bewerkingen van 'klassiekers'. Vroeger be werkten of versierden de com ponisten vaak hun eigen wer ken en in deze oude enigszins verloren gegane traditie werkt het Amsterdams Gitaar Trio. Het ensemble speelt op woens dag 14 augustus in de NH Kerk in Groede. Het programma be gint met Grave e Fandango van Boccherini. Daarna volgt de Mars uit het Kwintet opus 14 van Schumann en werken van Nishimurn en Albeniz. ■I Aanvang 20.00 uur. Entree 8,50. Kaarten een half uur voor aanvang verkrijgbaar bij de ingang van de kerk. IN HET Park Den Brandt in Antwerpen gaat woensdag 14 augustus het Festival Jazz Middelheim van start. Tot zon dag 18 augustus bieden natio nale en internationale musici een staalkaart van wat er in de jazz te beleven valt. Voor een uitgebreid programma en re serveringen kunnen de jazz liefhebbers terecht op tel. nr. 09-32.3.2337160. Travestie In het Rivierenhof in Antwer pen wordt in het kader van de Culturele Zomernachten zon dag 11 augustus het cabaret 'Chez Nous' gebracht, een Ber- lijnse travestie a la carte. De show vol grappen wordt ver zorgd door Duitslands oudste en bekendste groep, het 'Tra- vestie-Cabaret-Theater'. Aan vang 21.00 uur. Dinsdag 13 augustus wordt op dezelfde lo- katie en met hetzelfde aan- vangsuur het programma 'White Nights of Leningrad' opgevoerd door het Dansen semble USSR. Kustklassieker In het k va' de reeks. 'W i i.iïjü tiijo YW-aqinsri,) rCoast Classics 1991' speelt morgenavaond het Duo France Springuel (cello) en Koen Kes- sels (piano) in het Clarenhof in Nieuwpoort (B). Op het pro gramma staan werken van Van Beethoven, Prokofiev en Swerts. Het concert .wordt be sloten met de Sonate in F voor cello en piano van G. Lekeu. Aanvang 20.00 uur. Knokke Het Casino Knokke heeft de komende week flink wat mu ziek op het programma staan. Op zondag 11 augustus is er een concert van Rob de Nijs The Springband, in het kader van zijn tournee 1991 'Een goed gevoel'. Het begint om 21.00 uur. Entree 850 Bfr. Drie dagen later, op woensdag '14 augustus is er een Glenn Miller Party. De avond begint om 20.00 uur met een galadi ner bij kaarslicht, opgeluisterd door jazz-zangeres Ina Brenner en pianist Henk Taal. Daarna brengt het Glenn Miller Orche stra o.l.v. Wil Salden alle klas siekers van de legendarische trombonist en bandleider. En tree 2.200 Bfr. Terwijl Moonlight Serenade en In the Mood nog naklinken is in het Casino de volgende avond een klassieker van eigen bodem te gast: Salvatore Ada-' mo. Zijn concert begint om 21.00 uur. Entree 950 Bfr. DE ORGELRECITALS van de internationale orgelconcerten in Hulst worden weer hervat met een optreden op vrijdag 9 augustus van Roland Muhr. Het is het 123ste concert in se rie. Roland Muhr is geboren in Beieren en kreeg op 6-jarige leeftijd zijn eerste muziekles sen. Hij was lid van het ver maarde jongenskoor 'De Re genburger Domspatzen'. Hij behaalde zijn diploma's voor orgel en piano in Regensburg en aan het conservatorium van München. Het programma is een selectie van Zuid-Duitse orgelmuziek uit zes eeuwen. Muhr vertolkt werken uit het Buxheimer- en Neresheimer Orgelbuch en composities van Buchner, Speth, Pachelbel, Leopold Mo zart, Knecht, Fink, Rheinber- ger en Rüdinger. Aanvang 20.00 uur. Entree 8,50. Door Marja Klein Obbink Ze was kind aan huis bij de Von Schlei- chers, oogappel van 'de oude heer' president Von Hindenburg, vaste bezoekster van re cepties en diners bij Goering en Goebbels en ze zat naast Hitier zelf aan tafel. Bella Fromm was society-verslaggeefster in het Berlijn van de jaren dertig en daarom ver keerde zij in de hoogste kringen van het po litieke en invloedrijke leven: diplomaten, ministers en grote ondernemers. En: Bella Fromm was joods. Een unieke combinatie, omdat haar in die functie dagelijks geheime informatie ter ore kwam. „Ik zag de vooraf schaduwing van de gebeurtenissen die onze beschaving zouden verduisteren, lang voor dat zij een feit waren. En ik werd steeds wanhopiger wanneer ik zag dat anderen die dat ook zagen zich er weinig van aantrok ken". Ze observeert, ze noteert en slaat de belang rijkste gegevens op in haar dagboek. Dit dagboek wordt haar lijfboek. Intussen houdt ze zich in haar eigen vaste column in de 'Vossische Zeitung' op de vlakte en beperkt ze zich tot de roddels en de alledaagse krui mels uit het society leven. Alleen op die ma nier lukte het haar om in Berlijn te mogen blijven, terwijl ze achter de schermen, met behulp van haar invloedrijke vrienden, en kele honderden slachtoffers uit de handen van het Hitler-schrikbewind weet te redden. Lezers van '1933' van Philip Metcalfe ken nen Bella Fromm als een van de hoofdperso nen van dit succesvolle boek. Philip Met calfe maakte dankbaar gebruik van haar dagboeknotities. Nu, met 'Bloed en Banket ten' is Bella's eigen dagboek integraal op de markt gebracht. En eigenlijk had dat al veel eerder moeten gebeuren. Al in 1944 verscheen de eerste editie in de Verenigde Staten en in 1949 was Engeland aan de beurt. Pas in 1990 verscheen een tweede, uitgebreidere editie in de Verenigde Staten, die uitgeverij Balans - gesterkt door het succes van '1933 - nu in vertaling op de Nederlandse markt heeft gebracht. Fortuin Lezers die '1933' niet gelezen hebben, mis sen nadere achtergrondinformatie over Bella Fromm. Bella ïYomm, telg uit een rijk Beiers geslacht, was 38 toen zij de eerste Berlijnse society-rubriek schreef. Ze had haar fortuin verloren gedurende de inflatie in de Weimar-republiek. Op voorspraak van de oude Hindenburg zelf kreeg zij haar baan bij de Vossische Zeitung. Door haar vele contacten in hoge kringen kon zij tijdens het nazi-bewind, tot 1936, door blijven schrijven. Zij bleef nog in Duitsland tot 1938, en werd toen gedwongen te vluchten naar de Verenigde Staten. Maar ook daar blijven geheim agenten van het na- tionaal-socialisten haar achtervolgen, lees je in de laatste hoofdstukken. Toch is zij, met de steun en de bescherming van de Améri- kaanse inlichtingendienst, de terroristen te slim af. Ze blijft wonen in de Verenigde Sta- Bella Fromm: unieke combinatie. ten, waar ze in 1972, 72 jaar oud, sterft. Nu haar dagboek. Hoe oud het ook is, voor mij was het spiksplinternieuw. Intrigrerend is met name de tweede helft, waar Hitier aan de macht is. Je leest niet alleen over de politiek, maar ook over het gedrag, het pri- véleven van de hoofdpersonen uit de ge schiedenisboekjes. Maar vooral ook over de naïviteit, de luiheid en de gemakzucht van mensen die niet ingrijpen en beter zouden moeten weten. Gevoelens En dan is het ongelooflijk te lezen hoe Bella Fromm, als Joodse notabene, door blijft gaan met observeren en noteren, zonder dat zij kan ingrijpen. Alleen in haar dagboek kan zij haar gevoelens kwijt, zoals over de 'viering' van de overwinning in het parle ment van de nationaal-socialisten: „Twintig van de gedelegeerden gooiden op klaarlichte dag de ruiten in van een groot aantal win kels in de Leipzigerstrasse. Niemand heeft ze gezien, niemand "heeft ze aangehouden Maar wat me meer ontstemt is de abnor maal voorzichtige reactie van de conserva tieve kranten, die het bruine rapaille nota bene aan hun smoes van 'provocatie' hadden geholpen". Bella ontmoet Hitier voor het eerst op 30 maart 1933. „Mag ik u een zeer goede avond toewensen, gnadige Frau', kirde hij. Hij greep mijn hand, drukte die aan zijn lippen, en verstrekte me, geheel kosteloos, zijn be roemde hypnotische blik. Bij mij werkte het kennelijk niet. Ik voelde me alleen maar een beetje misselijk worden". Even later kan ze het niet laten aan iemand uit Hitiers gevolg te vragen of de Führer soms verkouden is. Gevraagd naar de reden, antwoordt ze: „Nou, ze zeggen toch dat hij in staat is een jood op een kilometer afstand te ruiken? Blijkbaar functioneert zijn reuk zin vanavond niet zo goed". Bella Fromm: 'Bloed en banketten'. Uitgeve rij Balans, Amsterdam. Prijs: 35. Door Johan Diepstraten Er lopen meer miskende genieën rond dan geslaagde kunstenaars. Wie een roman schrijft, kan maar het beste een hoofdpersoon uit de hoek van de mislukkingen nemen, om vervolgens het regis ter van de literaire thema's eens flink open te trekken. Rien Broere heeft voor zijn nieuwe roman 'Meesterwerk met brief' zelfs gekozen voor drie mislukte kunstenaars. Hij heeft de wereld verkleind tot drie hemelbestor- mertjes die ieder op hun eigen manier laten zien dat er maar één ding telt: groots en meesle pend te leven zoals menig dich ter dat al voor hen heeft be dacht. Vincent Prins is de mooiste van het drietal. Rien Broere heeft hem een verleden meegegeven waardoor hij als een ware kunst- luis door het leven kan gaan. Hij is zo rijk dat hij, naar eigen zeg gen, iedere dag het weekloon van een gemiddelde arbeider als fooi op een cafétafel kan achter laten. Vincent's filosofie om naar de Kunstacademie te gaan is haast ongeloofwaardig: 'Kunste naars, daar komen ze op af, de vrouwen. En een echte kunste naar, weten we uit de boekjes, die drinkt niet, die zuipt. In een permanente roes en met een con stante erectie wankelt hij van het ene meesterwerk naar het volgende. En van dat leven gaan wij deel uitmaken. Lauw'. Met Lauw bedoelt deze Vin cent in dit geval Alex Lauwers, voor pakweg bijna tweehonderd pagina's zijn grote vriend en toe verlaat, die in alles zijn tegen pool is, behalve in het zuipen. Tegenover de patser Vincent zet Rien Broere de introverte kun stenaar Alex die op zijn armoe dige zolderkamertje in ieder ge- val de intentie heeft een waar Meesterwerk te scheppen. De verhoudingen zijn na het eerste hoofdstuk duidelijk: Alex kotst tijdens de eerste les op de Kunstacademie de boel onder vanwege 'een onbeschaafde hoe veelheid drank de vorige avond' en wordt door Vincent in zijn zilvergrijze BMW thuisgebracht. Ze hebben na die eerste dag meer dan genoeg van de docen ten en hun ideeën over kunst, en gaan hun eigen, uiteraar heilloze weg. Kan een schrijver na zo'n ope ning het nog wel honderdtachtig pagina's volhouden, vraagt de lezer zich af. De personages zijn prototypen en hoeven op geen enkel mededogen te rekenen. Een tobber in combinatie met een patser, dat kan alleen maar leiden tot deerniswekkende filo sofieën over het Hogere in de Kunst, bij voorkeur aan de vele stamtafels. En inderdaad, de schrijver Rien Broere heeft zich in allerlei bochten gewrongen om een acceptabele compositie te bedenken, maar met het eerste hoofdstuk heeft hij het zich niet gemakkelijk gemaakt. Groots en meeslepend pro beert Vincent Prins door het le ven te gaan, maar na verloop van tijd wordt zijn vlotte babbel zelfs een tikkeltje irritant. Na tuurlijk lopen er in de werkelijk heid mensen rond die zweren bij 'de Stegeman-borrelworstjes re clame. Iedereen kent wel types die vinden dat het in de kunst wereld alleen maar een kwestie is van Tullen, kletsen en ouwe hoeren', om in de terminologie van Vincent Prins te blijven. Tot aan de laatste pagina van de ro man, na zijn omzwervingen in New York, een verkrachting en een compleet mislukte tentoon stelling bij een vroegere vrien din, blijft hoofdpersoon Vincent zich zo ongenuanceerd uitlaten. Dat levert bij vlagen komische dialogen op - aan de stamtafel kan het immers gezellig zijn - maar meer dan amuseren doen ze niet. Weinig verrassende ontwikke lingen zijn er te lezen bij Alex Lauwers die in het eerste hoofd stuk van het Fonds voor de Beel dende Kunst te horen krijgt dat hij niet voor subsidie in aanmer king komt. Hij besluit zijn Mees terwerk in de gracht te gooien, maar net op dat moment komt als reddende engel mislukke- linge nummer drie aangewan deld. Het is de directrice van een Relatiebemiddelingsbureau, Selma Rigter, die in haar vrije tijd ijverig werkt aan een roman over haar leven. Voordat zij op driekwart van het boek gaat samenleven mewt Alex, is haar geschiedenis ver teld. Die hoofdstukken zijn de aardigste van de roman, want Rien Broere heeft voor haar een overtuigend levensverhaal be dacht en er is bij haar wel sprake van een persoonlijke ont wikkeling. Ze is ook lang niet zo voorspelbaar in haar gedrag als het tweetal Alex en Vincent, ook al spreekt het voor zich dat het met die roman niets wordt. Een schrijver bedenkt perso nages, verschillende verwikke lingen en locaties en zorgt er voor dat er een logisch geheel ontstaat. Het toeval speelt he laas in 'Meesterwerk met brief' een iets te grote rol. Juist op het moment dat Selma aan haar man wil vertellen dat ze in ver wachting is, komt hij met de onthulling dat hij al enige tijd een verhouding heeft met een man. Nog voor de lezer van deze schok bekomen is, heeft Selma een behoorlijk ingrijpend besluit genomen. De drie hoofdpersonen hou den er hun eigen filosofieën op na die te maken hebben met het begrip vrijheid. Ze kijken, onaf hankelijk van elkaar, naar tele visiebeelden over Hongaren, die prikkeldraad doorknippen en naar Oostduitsers die zich ver schuilen in de Westduitse am bassade. De symboliek ligt voor de hand. De opvattingen van de personages over de artistieke disciplines en de uiteindelijke overtuiging van Alex dat alleen bewondering van iemand voor zijn kunstwerk hem het ware ge luk brengt, lijken me thuis te ho ren in de categorie Tullen, klet sen en ouwehoeren'. Maar mis schien maakt dat 'Meesterwerk met brief' tot een roman waarin menig afgewezen kunstenaar zich herkent. Rien Broere: 'Meesterwerk met brief'. Uitgeverij De Harmonie. Prijs 34,90. Hoe weinig gevarieerd de Ko ninklijke Luchtmacht vandaag de dag nog is, dat wil zeggen: voor zover het vliegend mate rieel betreft, toont het nieuwe fotoboek van Coen van den Heu vel: 'KLu Nu, de Koninklijke Luchtmacht in Beeld.' Het werd nog net op tijd ge maakt om de NF5, inmiddels 'uitgefaseerd', er nog in op te ne men. Wat er is overgebleven zijn de F 16, als enige gevechtsvlieg tuig; de verouderde, al dertig jaar meezwoegende F 27 Friendship en twee typen even eens verouderde helicopters, die eigenlijk niet eens van de KLu maar van de landmacht zijn en enkel door de KLu worden ge vlogen en onderhouden. Daarin zal overigens ook weer verandering komen. Er zijn plannen om gevechtshelicopters aan te schaffen en verouderd materieel zal worden vernieuwd. De Friendships van het trans portsquadron worden vervangen door een meer gevarieerde vloot met minstens twee grote trans portvliegtuigen, die ook als luchttankers kunnen opereren. In zekere zin verkeert de lucht macht dus in een overgangsfase en dat zal al binnen afzienbare tijd merkbaar zijn voor wie het boek dan nogeens doorbladert. Nu is 'KLu Nu' een mooi ver zorgde fotoreportage van een be drijf dat - in een overgangsfase of niet, veel of weinig vliegtuig typen - volop boeiende inkijkjes te bieden heeft. Het boek neemt je mee van de ene vliegbasis naar de andere. Dat Gilze-Rijen, toen het boek gemaakt werd, in een overgangsfase verkeerde is merkbaar. Woensdrecht daaren tegen, met zijn luidruchtige PC- 7 lestoestellen, komt aardig uit de verf. De luchtmacht heeft ruimschoots medewerking ver leend en dat is het documentaire karakter van het boek zeer ten goede gekomen. Een manco, maar dan wel heel erg voelbaar in een belangrijk deel van de luchtmacht: de Ge leide Wapens ontbreken. Alsof, na de trips naar Goose Bay, Sheppard en Tucson, een repor tagereisje naar de Hawk- en Pa triot-squadrons in Duitsland er niet meer af kon. Geen volledig beeld van de KLu Nu dus. Jammer. W.K. Coen van den Heuvel: 'KLU NU'. Uitg. Unieboek, prijs 49,90. Sculptuur van Salvador Dali SALVADOR DALI genoot al gemene bekendheid, maar over zijn waarde als kunstenaar lo pen de meningen uiteen. De veelzijdigheid van de kunste naar is even groot als zijn bi zarre levenshouding. De een ziet in Dali een showman, de ander één van de grootste kun stenaars van de 20ste eeuw. In de grote zaal bij de Halleto ren in Brugge wordt Dali in een tentoonstelling belicht als beeldhouwer en illustrator. De meeste bekende sculpturen en grafische werken die de Cata laan maakte tussen 1930 en zijn dood worden tentoonge steld. De toeschouwers krijgen een goed beeld van de techniek en het beeldgebruik van Dali. Een confrontatie met het werk ver oorzaakt een schok van onge loof en mondt daarna uit op een vraag en een besef dat er méér in het kunstwerk zit dan men kan vatten. Soms ontroe rend, vaak gewoon knap van constructie of inhoud. De expositie is gerealiseerd door Inter Art N.V. en Stratton Foundation en achterin de ex positieruimte is er een afdeling waar copieën van de kunstwer ken te koop aangeboden wor den. Tot 22 september; dagelijks van 10.00 - 22.00 uur. Op vrijdag tot 18.00 uur en in september dage lijks tot 18.00 uur. momenteel een zomertento® stelling te zien van kuns naars uit Antwerpen. Elk hen toont op zijn manier stad waarin zij wonen: oi grafiek van Frank-Ivo Damme, beelden van Ine I termans, lampen van Bob Hest en een foto- en boeket® chief over de stad. Op 11, 18 en 25 augustus, 12.00-18.00 uur. Streekmuseum, IJzendijfe Tentoonstelling 'Kant van kanten'. Tot 28 oktober. Mi dag t/m vrijdag van 10.C 12.00 uur en van 13.00 - U| uur. Zaterdag en zondag 14.00 - 17.00 uur. Gemeentehuis Sint Anna Muiden. Zomerexpositie 'Tig jaar exposities'. Werken Liesbeth Huser, Ernest J chim, Wim Krull, Horst Blaere, Pieter de Bodt, Mii van Citters, Henny Huser, Wii Kloeke, Rian Krull, Wim der Mey, Leendert van dt Pool, Linda Salva, Loti Wierts. Tot 1 september. Zi terdag en zondag van 14.81 17.00 uur. Zeeuws Museum, Middelbiij 'Vinca minor': fotocollage sculpturen, muurbeeld schildering van Ronald Tot 19 augustus. Dinsdag t/i vrijdag van 10.00 - 17 zaterdag t/m maandag u 13.30 - 17.00 uur. - 4- .w SSSBfc NCRV 13 oo Nieuws voor doven en slechthorenden (NOS 16 03 Wilby, de schapendoes. Walt Disney-film. 17 30 Journaal (NOS). 17 35 De tuin van Eden, natuurserie van David A borough. Afl.: Schade doorstrijd. 18.25 Medeklinker: Jongenskoor Cantate Doi (herh.). 18.49 De roze panter, tekenfilm. 19 00 Journaal (NOS). 1915 Kerkepad. Vandaag: Mechelen. 19 46 De puzzelkampioen. 2017 Funny face, Amerikaanse musicalfilm van ley Donen. Met: Fred Astaire, Audrey Hepburr 22 09 Spiegels, praatprogramma. 22 50 Cop rock. Afl.: The cocaine mutiny. 23 34 Opmaat. Christiaan Ingelse bespeelt het vanuit de Eusebiuskerk te Arnhem. 23 48 Journaal (NOS). 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden (NOS 17 30 Journaal (NOS). 17.35 Kijk-tv (herh.). 18.00 Aktua in bedrijf. Afl.: De kermisbranche (herf 18.42 Tiktak. 18.53 De avonturen van de zwarte hengst (8). Afl.: ning der cowboys. 19.18 En blaffen kan ik ook (3). Afl.: De St. Bernari de Newfoundlander. 19.30 De ar John, comedyserie. 20.00 Journaal (NOS). 20.27 Op goed geluk. 21.13 Detv-dokter. 21.14 America funniest home video's, gepresente door Bob Saget. 21.40 'Allo'allo, comedyserie. 22.13 In the heat of the night, politieserie. Afl.: Hel bileum. NOS 23.00 Nieuws voor doven en slechthorenden. 23.05 Studio Sport: Voetbal. Samenvatting Ams dam-toernooi en het Rotterdam AD-toernooi. 00.40. NOS 09.00 Nieuws voor doven en slechthorenden. 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.50 Nieuws voor doven en slechthorenden. 19.00 Journaal. 1915 Sesamstraat. 19.33 Studio sport. 20.00 Journaal. 20.20 Met de prijs voor ogen II (6). Afl.: Op zoek n recht. 21.10 Zomerjazz: Art Blakey's Messengers in Pat 1959. 22.00 Journaal. 22.15 Studio Sport journaal. 22.30 NOS-Laat. KRO 23.00 Hupfendes Fleisch, Duitse tv-film Sylvia Ht man (1980). Met: Christiaan Dörmer, Liane Hielsch Tot 00.15. 06.55 Ochtendprogramma. Met om:6.55, 7.25, 8.30, 9.05 Nws; 7.00 Cartoon; 7.30 Cartoon; 8 VOOR DE zestiende keer gaat morgen in Scharpoord Knokke de jaarlijkse Internationale Kunst- en Antiekbeurs van start. Het aantal antiquairs uit binnen- en buitenland dat er aanwezig zal zijn is nog steeds groeiende. Dit jaar zijn er bo vendien voor het eerst zo'n veertig stands van gerepu teerde Engelse antiquairs. Zoals steeds streeft de beurs - de grootste tot nu toe - naar een dialoog tussen antiek en moderne kunst. Een van de trekkers dit jaar wordt ge vormd door uitzonderlijke col lecties primitieve en precolum- biaanse kunst. De beurs, dit jaar in het teken van de 'betaalbaarheid', wordt opgeluisterd door een aantal niet-commerciële tentoonstel lingen waarop Portugal cen traal staat. Door middel van een historische schets wordt in de catalogus herinnerd aan het huwelijk tussen hertog Filips de Goede en Isabella van Por tugal. De kunstenares Martha Teles exposeert schilderijen en aquarellen die speciaal zijn overgebracht vanuit het Gul- benkian Museum in Lissabon, terwijl het Portugees Verkeers bureau nooit eerder getoonde kunstfoto's ter beschikking heeft gesteld. Tot 19 augustus. Zeeuwse Bibliotheek, Midi: burg. 'Welsaamgevoegd Welgebouwd': werk van arcti tect Arend Rothuizen 1990). Tot 1 september. Tijde openingsuren bibliotheek, Tot 11 augustus. Woensdag I) vrijdag van 12.00 - 17.00 zaterdag van 11.00 - 16.00 uui RADIO 1 ider heel uur nws. VPRO: 7.07 Het Ge- ouw m de zomer Met om: 7.07 Actual.. .30 Nws., 8.10 Grote Radio-Contest, 12.30 Balans 17, Middelburg. Si' Iws. NOS: 12.55 Meded. voor land- en derijen van Jon van de Rie wip™ mnu'v4R45 Tniii.,,»,.!,,, IKL vandaag 14.05 VlP-roem. VARA. 6.05 Vrijdageditie (17.30 Nws). 20.04 Bul- itin. 21.04 Vrijdag-sport. NOS: 23.07 Met et oog op morgen. VOO: 0.02-7.00 Oh, wat i nacht.5.02-7.00 Ook qoeiemorgen. Labyrinth Gallery, Sic: RADIO 2 Niklaas. 'Summer Art Salt fder heel uur nws. KRO: 7.Ö4 Echo. 7.10 met werk van 40 kunstenaar '"JWshow. 7.50 Het levende woord. 8.04 mei wem van tu Kunsiena. fl1o nnth,,tchn,., nsn Pncthnc onn Tot 1 september. Dinsdag If zaterdag van 10.00 - 18.00 id Galerij Pim de Rudder As: de. Retrospectieve van werken van Rita Reicl Tot 26 augustus. Geopend vrijdag, zaterdag en van 12.00 tot 18.00 uur. Restaurant Galerij Klein Ass :Cho. 8.13 Ontbijtshow. 8.50 Postbus 900. 1.04 Adres onbekend. 10.04 In antwoord >p. 11.50 Postbus 900.12.04 De 110 minu- van Mieke Lamers. 14.04 Uit het R0—archief 15.04 Pierement. TROS: 5.30 Gerard de Vries draait op verzoek. 7.04 Nederlands hitwerk. AVRO: 18.04 Ra- liojournaal. 18.30 Hersengymnastiek light. 9.04 Hollands welvaren. 20.04 Hobbyvita- ilnen. 21.00-7.00 Zie Radiol. I RADIO 3 ider heel uur nws. VOO: 6.02 Rinkeldekin- el 7.04 Ook goeiemorgen. 9.04 Goud van ud. 11,04 De Leeuwenkuil. 13.04 D'Rob of 18.04 Rockbal- Ironder. 15.04 De top 40. nede. Werken aan de wand» Lucien Cornelis. Tot 16 tus. lads.19.04 Stenc 24.00 Countdowr RADIO VARA' 7.00 Nws cert: Muz. voor Vroeg ochtendco ten. 9.00 Die S Haydn. Koor en S ham o.l.v. Simon van Baaren. 11.0 Jazz op vier-coi Operette. EO: 14 Songs of praise, voor cello, viool i baroque. 17.00 Nws. 18.02 Stud de kamermuziek. 20.00 Nws. 20.01 Tribute to Michiel cert door Reunion RADIO.' NOS: 6.30-6.50 richten. 9.00 Nws Waterstanden. R\ 10.00 In gesprek lang. 12.00 Nw AVRO: 12.15 Link Decamerone. 13.C Gebouw in de zo TIJDENS de zondagsbeurs in de Antwerpse Miniatuurstad 'Hangar 15' (Scheldekaai) is Halletoren Brugge. 8 houwwerken en grafiek Salvador Dali. Tot 22 septó ber. Dagelijks van 10.00 22.00 uur in augustus en vt 10.00 - 18.00 uur in septentó Op vrijdag steeds tot 18.00® Halletoren Grote Markt ge. Kopergravures van Ms Chagall. Tot 3 september® gelijks geopend van 22.00 uur. Tops-huis, Burgh-Ha (Neeltje Jans). Gravures Oosterscheldekering door l Kloet. Tot 31 oktober. Da lijks van 10.00 - 17.00 uur. de laatste Level 42 AC/DC, METALLICA, QUEENSRYCHE en MOTLEY CRUE, 30 augustus in Kiewit- Hasselt (B), 1 september in Nijmegen (de Goffert), met BLACK CROWES i.p.v. MOT LEY CRUE DIRE STRAITS, 28, 29 en 30 september in Rotterdam (Ahoy) SCORPIONS, 30 oktober1 Rotterdam (Ahoy) ROXETTE, 4 en 5 Rotterdam (Ahoy) LEVEL 42, 5, 6 en 7 in Den Haag en 9 november in (Maaspoort, voorverkoop 7 september) NEW KIDS' ON THE 9 en 10 november in (Ahoy)

de Stem | 1991 | | pagina 14