Sovjetunie beziet opkomst nieuwe rijken met argusogen Burgeroorlog drijft Joegoslavië naar economische afgrond De GMD-keuringsarts: 'Al 33? U moet nog 40 jaar!' Het geluk aan de leeslamp Meer afhaalpu ^ractietop en DESTEM ACHTERGROND DINSDAG 6 AUGUSTUS 1991 .DE STEM QE Stemcomm ijd en majesteit f rhaTesteTtot1ake9i9en- °6 re96rin9 ZIEK NEDERLAND} De discussie over wao en ziekteverzuim nWflTEMBINIMENLAN DEZE morgen knoopte ik een das om waarvan ik me met de beste wil van de wereld niet kon herinneren waar ik hem vandaan had. Da( gebeurt me anders nooit en ik dacht dan ook altijd dat ik van al mijn dassen de herkomst wist. Ik koop namelijk zelden een das. Ik krijg er genoeg om de minder in de smaak val lende exemplaren ongedragen in de kast te laten hangen. Maar van deze wist ik dus niets meer, hoewel hij een dui delijke aanwijzing bevat. Het is een donkerblauwe das met een gekroond wapenschildje erop met drie staande pluimen (vergelijkbaar met die in het wapen van de prins van Wales, met bijbehorende, altijd weer opvallende, Hannoveriaanse devies: Ich Dien). Het wapenschild staat tussen twee diagonale dubbele stre pen, goud en lichter blauw. Ik moet die das gekregen hebben tijdens een persreis door Groot Brittannië, neem ik aan, maar als ik me dergelijke rei zen van de laatste jaren weer voor de geest haal - en zo ont zettend veel zijn het er nu ook weer niet geweest - dan blijft mijn geheugen op dat punt blanco en dat vind ik verve lend. Want zo'n das is een ge schenk, ook al is hij (waar schijnlijk) uit promotionele motieven geschonken. Geschenken stel je op prijs. Ik tenminste wel. Of het nu bal pennen, aanstekers, zakmes sen, nagelknippers zijn of de zakkammetjes die een lokale kledingwinkel sinds jaar en dag verstrekt en waarvan ik al zoveel exemplaren heb verza meld dat ik nooit zonder zit. In mijn reistas, in een bureau lade op de krant, op het nacht kastje, in de badkamer, in de binnenzak van m'n colbert, overal heb ik zo'n kammetje liggen en dan te weten dat ik niet eens zo veel haar te kam men heb. De kleinste geschen ken brengen mij vreugde en soms denk ik wel dat ze ook een bescheiden hebberigheid bevestigen. Daarom was ik zo verbaasd toen een collega mij een ge schenk aanbood dat hij zelf had ontvangen. Hij had zich de dankbaarheid van een Ier of van meer Ieren op de hals gehaald. Geen volk in Europa kent in zijn taal zoveel gezeg den, die de toegesprokene ge luk en zaligheid beloven of toewensen, als het Ierse volk. En als een Ier je ook nog dankbaarheid verschuldigd denkt te zijn dan kan het, im materieel gesproken, echt niet op. Nu moet ik toegeven dat je enig gevoel moet hebben voor het soort geschenken waarom het hier ging, je moet er de diepere betekenis van willen zien en daar is soms een lichte vorm van bijgeloof voor nodig. Gok kon ik me voorstellen dat het openen van de nogal kloeke en veelbelovende doos (al was het gewicht licht ge weest) op een teleurstelling was uitgelopen. Er zat een shillelagh in. „Wat moet ik daar nou mee doen?" vroeg de ontvanger terwijl hij het ding uit de doos pakte. „Je moet het ergens in je huis ophangen", zei ik omdat mijn oog was gevallen op een hel dergroene lus aan het eind van de shillelagh. De ontvanger lachte ongelo vig. „Zou jij dat in je huis heb ben willen hangen?" „Dat weet ik nog niet", zei ik, „ik weet niet wat het is, maar kennelijk is het bedoeld om opgehangen te worden." „Hier, je mag het hebben", zei hij. Met doos en al. Op het eerste oog is de shille lagh een wat grillig en hamer- vormig knuppeltje. De hamer- vorm krijg je door de dikkere tak of stam, waaraan de ge wenste stok zit, ter weerszij den van de hechting door te zagen. Er zit een kaartje bij met toelichting. De shillelag is een antiek wapen, afkomstig van 'de edele orde van de hoofdkoningen van Ierland'. De geschiedenis en de cultuur van de shillelagh, zo legt de kaart verder uit, zijn diep ge worteld in de oude mythen en legenden van de Ierse geschie denis. Tegenwoordig symboli seert de shillelagh de Ierse Ze geningen en brengt hij zijn eigenaar geluk en omdat het inderdaad niet opkan bij dank bare Ieren is de gelukbren gende shillelagh ook nog eens versierd met Ierse klaver blaadjes, die behalve geluk ook gezondheid en welvaart brengen. Zulke dingen intrigeren mij. De oorspronkelijke shillelaghs uit de Ierse oudheid zullen wel wat groter zijn geweest dan dit gelukssymbool, waarmee je slechts tikken kunt uitdelen, vergelijkbaar met de gemene lineaal-tikken waarmee schoolmeesters vroeger de vingers van onwillige leerlin gen striemden. Mijn geleerdste Ierse reisgidsen, die zich vooral hebben toegelegd op geschiedenis en cultuur, heb ben het woord shillelagh niet eens in hun registers, maar de Dominicus-gids 'Ierland' ver meldt het wel. Gauw opge zocht, pagina 177. Het valt te gen: „...en heel apart fhèt gadt' over een museum) zijn de shil lelaghs, knuppels van sleed oorn, waarmee moeder thuis haar dronken man opwacht te." Dit moet een ten onrechte als serieuze verklaring opgevat grapje van de museumgids zijn, denk ik bij mezelf, terwijl ik de shillelagh ophang aan de staander van de leeslamp, op de plek waar tijdens de dagen van carnaval mijn dierbaarste prinselijke onderscheiding hangt. En of de shillelagh echt geluk brengt? Ik weet het nog niet. Feit is wel dat ik in het afgelo pen weekend zomaar spon taan een lumineus idee kreeg voor een volgende vakantie. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. S 076-236911 Telefax 076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, S 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41S 236326. Voor bezorgklachten: K 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, S 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, S 01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, S 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, S 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Temeuzen, Zuidlandstraat 32, S 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Temeuzen Vllssingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP 01184-19910. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: per kwartaal 77,90, per half jaar 155,25 óf per jaar 302,25. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 26,00, per kwartaal 75,90, per half jaar 151,25 óf per jaar 294,75. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m vrijd. 1,40; zat. 1,70. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling S 076-236911 Fotoservice S 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend S 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur S 076-236394/236911 Rfinlfroljitipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. mi Jiü QlililVl ML>n I LnunUIML) UIIMOUMU HUÜUOIUQ I IT Door Alan Cooperman (AP) n°g niet in de positie dat hij jk ;1 landhuizen (aatsja's) bezaten, „In het verleden werden heel ox tsdtpp zich maatschappelijk kan ver- in limousines rond reden en in wat partijleiders miljonair, JJiii z4-JAKIGrj ex-Student nnrlrwor» Viii rvr» rfrr>r»rl xro« -I Sihprip iapcyHpn on (front. wilH TTz-v/vrriamoliilr Hnnr smeerepl. DE 24-JARIGE ex-student en kersverse zakenman Ger man Sterligov rijdt rond in een oude auto en woont in een klein appartement in een van de volkswijken van de hoofdstad. Toch is hij miljonair. Sterligov maakt deel uit van de kleine, maar steeds groter wor dende groep mensen die munt hebben weten te slaan uit de economische hervormingen on der president Gorbatsjov. De toekomst zou kunnen beho ren aan personen als Sterligov, die buiten de Communistische Partij om fortuin hebben ge maakt. Hun positie is evenwel vooralsnog zeer kwetsbaar. De gewone man in de straat be ziet hen vol wrok. De partij en de geheime politie, de KGB, houden hen nauwletttend in het oog en zullen niet nalaten ook de kleinste misstap hard handig af te straffen. Het ont breken van regelgeving schept het gevaar van willekeur. En ten slotte is daar een andere nieuwe groep in opkomst: de onderwereld, gangsters die hun tol eisen in de vorm van een fi nanciële bijdrage voor geboden 'bescherming'. Sterligov bezit een vermogen van ruim tien miljoen roebel. Hij is daarmee rijk genoeg om op vakantie te gaan in Parijs en Londen, Westerse kostuums te kopen en te gokken in Mos- kou's nieuwe casino's. Tegen de officiële koers is tien miljoen roebel gelijk aan zeventien mil joen dollar; tegen de toeristen- koers is het ongeveer 360.000 dollar. De jonge zakenman is evenwel nog niet in de positie dat hij zich maatschappelijk kan ver oorloven wat hij op grond van zijn bankrekening kan betalen. Sterligov ziet zich genoodzaakt maandelijks te verhuizen, om dat zijn gezin door gangsters is bedreigd. Hij kiest bij voorkeur appartementen in volkswijken omdat die minder de aandacht trekken. Om dezelfde reden rijdt hij in een gedeukte Zji- goeli van Sovjet-makelij. Trou wens, ook voor hem geldt dat het in Moskou niet meevalt aan een goede importauto te ko men. Sterligov vergaarde zijn fortuin zo snel dat hij nog niet veel ge legenheid heeft gehad ervan te profiteren. Hij startte de afge lopen winter een soort handels beurs gericht op bouwmateria len. In tegenstelling tot de meeste staatsbedrijven, die na men dragen als 'Schoenenfa briek van de Grote Oktober Re volutie', noemde hij zijn bedrijf naar zijn hond 'Alisa', die ook is afgebeeld in het logo van de firma. Sterligov maakt op grote schaal gebruik van een van de verworvenheden van het afge lopen jaar: televisiereclame. De ongeveer vijftig agenten van Alisa arrangeren overeenkom sten tussen de grote leveran ciers van bouwmaterialen en aannemers. Daarbij wordt niet alleen gehandeld in bakstenen of badkuipen, maar ook in voor de Sovjetunie schaarse artike len als leren laarzen, Neder landse tabak en Japanse video camera's. „Het gaat als volgt", aldus Sterligov. „Een fabriek die bakstenen levert wil niet alleen geld, maar ook bijvoorbeeld 10.000 stuks zeep voor zijn ar- Zakenman Sterligov voor het logo van zijn onderneming Alisa. - foto ap beiders. De zeepfabriek zegt: okee, ik lever het-doet-er-niet- toe hoeveel zeep, maar ik wil daarnaast dertig Zjigoeli- auto's. De mensen die de auto's leveren, willen computers of vi deocamera's, of iets anders waar moeilijk aan te komen is. We begonnen dus met bouw materialen, en we eindigden met zo'n beetje alles wat ver handelbaar is". Een tussenpersoon bedingt een bepaalde provisie en betaalt ongeveer een half procent van de waarde van de transactie aan Sterligov en diens partner, zijn 29-jarige broer Genrich. De zogenaamde 'klassenloze' Sovjet-maatschappij kende al tijd al een kleine groep bevoor rechten: partijleiders, generaals en raketgeleerden die luxueuze landhuizen (aatsja's) bezaten, in -limousines rond reden en in Siberië jaagden op groot wild. De oude elite zorgde ervoor niet al te veel ruchtbaarheid te geven aan haar bevoorrechte positie. De nieuwe miljonairs hebben wat dat betreft minder scrupules. Hun statussymbolen zijn een lichtgroene Mercedes en een datsja compleet met sauna. Ze dragen Westerse kle ding, maken buitenlandse rei zen en schrikken er niet voor terug het maandsalaris van een arbeider uit te geven in een van de nieuwe coöperatieve restau rants. Ook de nieuwe rijken hebben evenwel te maken met de enorme achterstand op het Westen die de Sovjetunie nu eenmaal heeft waar het huis vesting, medische zorg en de beschikbaarheid van consump tiegoederen betreft. Daarnaast geldt dat hun maatschappelijke positie kwetsbaar is, aangezien de wettige basis voor particu liere ondernemingsgewijze pro- duktie nog altijd praktisch ont breekt. De KGB nam dit jaar herhaal delijk maatregelen tegen 'het speculeren' of de handel in consumptieartikelen, een prak tijk die formeel nog onwettig is in de Sovjetunie. Zo werd het warenhuis van een van 's lands bekendste zakenlieden, Artjom Tarasov, in beslag genomen. Volgens Tatjana Korjagina, een econoom in dienst van de rege ring, heeft de Sovjetunie onge veer 500 'officiële' miljonairs die him inkomsten verkrijgen uit wettige bronnen als de ver koop van boeken. Het aantal 'ondergrondse' miljonairs wordt door haar geschat rond de 30.000. „In het verleden werden heel wat partijleiders miljonair, voornamelijk door smeergel- den, corruptie", aldus Korjagi- na. „Nu verdient een heel groot aantal mensen geld met zake lijke transacties", waarvan de wettigheid twijfelachtig is. Veel Sovjet-burgers beschou wen de nieuwe zakenlieden als parasieten die munt slaan uit de algemene schaarste. Om iets aan dat imago te doen richtten Sterligov en enkele medestan ders onlangs de Club van Jonge Miljonairs op. Als men lid wil worden van de club, dient men ten minste 500.000 roebel te storten op de rekening van een liefdadigheidsinstelling. De ouders van de gebroeders Sterligov zijn beiden arts. De broers groeiden op in Moskou en omgeving. German had het na een jaar op de universiteit gezien, diende in het Sovjet-le ger in Mongolië, werkte in een autofabriek, reisde en had de leiding van een juridisch ad viesbureau voor hij Alisa op zette. Hij is minder bezorgd over de gangsters dan over de Communistische Partij, volgens hem 'de enige werkelijk zorgwekkende mafia in At land'. Hij wijst erop dat zijn bedrijf op last van een of andere hoge functionaris van het ene mo ment op het andere verboden kan worden. Volgens hem is het uitblijven van overheidsbe moeienis met Alisa te danken aan de omstandigheid dat nie mand in de Sovjetunie ervaring heeft met een handelsbeurs. „De zaak is nog niet wettig ge regeld en het gebeurde alle maal zo vlug dat niemand tijd had te reageren". Door Jelena Pejic (IPS) TERWIJL EEN politieke oplossing voor de crisis in Joegoslavië steeds verder weg lijkt, staat het land op de rand van een economi sche afgrond. De twistende republieken lij ken echter geen aandacht te hebben voor de economische crisis. De roep van de federale regering om de nog resterende gezamenlijke economische sec toren staande te houden, blijkt aan dovemans oren gericht te zijn. Al maanden voordat de gewa pende strijd in alle hevigheid losbarstte en grote aantallen levens eiste, werd Joegoslavië geteisterd door een economisch conflict tussen de zes republie ken. Wederzijdse handelsboycotten, douane- en belastingbarrières waren slechts voorbodes voor een economische oorlogsvoe ring, die nu de eens gezamen lijke Joegoslavische markt na genoeg verlamt. De federale regering heeft de afgelopen maanden getracht de economie draaiende te houden door steun te zoeken bij het buitenland. Maar inmiddels hebben de Europese Gemeenschap en in ternationale financiële institu ten de leningen aan Joegoslavië bevroren toen vorige maand de gevechten in de republiek Slo venië, dat zich op 25 juni tege lijk met Kroatië onafhankelijk verklaarde, uitbraken. Een reeds goedgekeurde finan ciële overeenkomst tussen de EG en de federale regering van Joegoslavië ter waarde van bijna een miljard dollar werd opgeschort. De lening was be doeld voor de opbouw van de transportsector. Ook het Inter nationaal Monetair Fonds (IMF) heeft de verstrekking van nieuwe leningen uitgesteld. De Joegoslavische premier Markovic heeft herhaaldelijk gewaarschuwd voor de nade rende ineenstorting van de eco nomie -in zijn land, als een nieuw pakket steunmaatrege len ter waarde van drie miljard dollar uitblijft. Niemand zal dan ook niet ver baasd zijn als Joegoslavië bin nenkort zal aankondigen de af lossing van de buitenlandse schuld, die zestien miljard dol lar bedraagt, te zullen staken. De reserves buitenlandse va luta zijn geslonken tot 3,8 mil-, jard dollar. Dat komt onder meer doordat Joegoslavische arbeiders die in het buitenland werken als gevolg van de poli tieke onzekerheid hun geld niet meer overmaken. Jaarlijks vloeide door die overboekingen 1,5 tot 2 miljard dollar naar Joegoslavië. Ter vergelijking: nog maar acht maanden geleden bedroeg de reserve buitenlandse valuta nog bijna tien miljard dollar. De inflatie is met zes procent per maand nog steeds relatief laag, maar de afgelopen week waarschuwde de federale mi nister voor industriële ontwik keling Marendic in het parle ment voor een inflatiespiraal. Hij onthulde tevens dat het Bruto Nationaal Produkt (BNP) met vijftien procent is gedaald. Uit regeringscijfers valt op te maken dat de industriële pro- duktie in de eerste helft van dit jaar zeventien procent lager was dan in dezelfde periode in 1990. De werkloosheid is geste gen tot twintig procent. Het in komen per hoofd van de bevol king in Joegoslavië, dat 23,5 miljoen inwoners telt, is min der dan drieduizend dollar per jaar. Een van de meest door de con flicten getroffen sectoren is het toerisme. Vakantieoorden aan de kust zijn spooksteden ge worden. Geen toerist waagt zich meer aan de Rivièra van Dubrovnik, waar het aantal vakantiegan gers met 99 procent is terugge lopen vergeleken met vorig jaar. Elders in Joegoslavië is de situatie niet anders. Normaliter is de toeristensector goed voor drie miljard dollar per jaar. Maar dit jaar zullen de inkom sten slechts een fractie van dat bedrag zijn. De belangrijkste wegen en treinverbindingen zijn geslo ten. Passagiers en het interna tionale handelsverkeer van en naar Griekenland, Bulgarije, Turkije en het Midden-Oosten gaan niet meer door Joegosla vië maar via Hongarije en We nen. Ook de handel is getroffen door de crisis. Volgens officiële cij fers bedroeg de totale Joegosla vische export in de eerste zes maanden van dit jaar 8,6 mil jard dollar, een daling met ne- Markovic foto ap gen procent vergeleken met de zelfde periode vorig jaar. De import, die vorig jaar 9,2 mil jard dollar bedroeg, is gedaald met 3,7 procent. Hoewel er tot op heden geen grote tekorten worden gemeld, zal dat waarschijnlijk verande ren als de nationale reserves uitgeput zijn. Intussen zitten de meeste pompstations in Belgrado zon der benzine. De pompstations waar nog wel wat te krijgen is, zijn herkenbaar aan de lange rijen die ervoor staan. Volgens de kranten zullen in augustus grootschalige brandstoftekor ten optreden. De regering heeft geen geld voor het importeren van olieprodukten. Vandaar dat premier Marcovic de Sov jetunie om olieleveranties wil vragen. In een poging om een shock therapie toe te passen heeft de federale regering onlangs be zuinigingen op de begroting aangekondigd ter grootte van zestig procent van hét oor spronkelijke budget van 163 miljard dinar (6,9 miljard dol lar) tot 100 miljard dinar (4,25 miljard dollar). Maar het is onzeker of deze maatregelen zullen helpen, aangezien de republieken hun contributies aan de federale overheid hebben gestaakt. Het' federale parlement heeft tot op heden niet kunnen stemmen over het bezuinigingsvoorstel van de regering, omdat Slove nië en Kroatië hun afgevaar digden hebbên teruggetrokken sinds de onafhankelijkheids verklaring. Door Willem Reijn Het is een sfeerloos kan toortje in Roosendaal, waar 'keuringsarts' ofwel GMD- verzekeringsgeneeskundige Eric Wonnink (29) zijn spreekuur houdt. Wonnink spreekt die ochtend met 'be langhebbenden', mensen die in de wao zitten of daarin terecht dreigen te komen. Wonnink krijgt acht cliënten per dag. De eerste klant is een 33-jarige man. Drie dikke dos siers zijn al over hem gevuld. Toen hij zeventien was, kreeg de leerling-timmerman een on geval, waarna zijn heup is vast gezet ('heup-arthrodese'), een ernstige handicap. De papieren melden beroepsza ken, een auto-ongeluk, pogin gen om met omscholing nieuwe kansen op de arbeidsmarkt te creëren, vergoeding voor aan passing van zijn woning en de opmerking dat actieve begelei ding richting arbeidsmarkt weinig zinvol blijkt. Vorig jaar oktober is hij toch aan het werk geraakt. Voor zestien uur per week werkt de klant als hulp in een snackbar. De inkomsten worden deels ge kort op zijn uitkering. Maar tij dens de arbeid zijn de heup klachten toegenomen en de man wil minder gaan werken. Tien uur per week bijvoor beeld. Wonnink let op de manier waarop de man tegenover hem in zijn stoel zit. Heeft ie thuis een aangepaste stoel? Want als je zo in je stoel zit, krijgt een gezond mens al last van zijn rug. „Heb ik niet bij stilgestaan", antwoordt de man. „Nou ja, ik heb wel eens zo'n stoel gezien, maar die zijn behoorlijk prij zig. Dat kan mijn portemonnee niet trekken". Wonnink zegt 'm toch nog maar eens te kijken: „Tegenwoordig kun je met een simpele 'arthrodese-zitting' al een hoop bereiken". De wao'er zegt met een schuin oog naar de verslaggever dat hij er alles aan heeft gedaan om weer een normale baan te krij gen. „Ik ben geslaagd voor de meao maar ik ben met mijn 33 jaar al te oud en bovendien loop ik met het stempel van wao'er rond". Daar grijpt Wonnink even in: „U zegt 'al 33', maar u bent pès 33. U moet nog veertig jaar mee!" Nou ja", zegt de man, met een licht gevoel voor dramatiek, „ik ben blij dat ik nu een paar uur werk, zodat ik toch weer iets voor de maatschappij bete ken". Het saldo van het gesprek is dat er geen verandering in de medische status is gekomen. Man is beperkt belastbaar bij hele dagen werken en blijft honderd procent wao'er. Won nink past de regels toe, maar zegt uit het diepst van zijn hart: „Ik heb er wel moeite mee als ik vervolgens de regels van na '87 op een bouwvakker moet toepassen, die nu vlak voor zijn vijftigste moet worden afge keurd. Want die komt niet meer volledig in de wao te recht, terwijl die er al wel der- Keuringsarts Erik Wonnink en arbeidsdeskundige Hilde Artoos tig zware jaren op heeft zit ten". Een veertig-jarige kraamver zorgster komt binnen. In sep tember vorig jaar was zij uitge vallen met ernstige schou derklachten. In april was ze voor het eerst op het spreekuur gekomen. Ze wilde per se aan het werk blijven. Ze was ge waarschuwd dat ze het niet meer aan zou kunnen, maar de zeer gemotiveerde vrouw kon dat idee niet aanvaarden. Uiteindelijk werd besloten dat ze het nog een keer zou probe ren, in een 'licht gezin'. Maar binnen twee dagen moest ze krimpend van de pijn toegeven dat ze het werk niet meer aan kon. „Het tillen ging niet". Tweeëntwintig jaar was ze - foto de stem/ben steffen kraamverzorgster. De vorige keer was ze behoorlijk emotio neel geweest, toen Wonnink haar had gezegd dat ze een an dere functie zou moeten kiezen. Nu lijkt ze de tegenslag te heb ben verwerkt. „Zoiets valt na zo'n lange tijd wel tegen", zegt ze met weemoed, maar niet somber. De arts vertelt haar dat zeker gezien haar arbeidsverleden de werkgever er alles aan zal moe ten doen om haar een nieuwe functie aan te bieden. In hoe verre de vrouw in de wao te recht komt, zal mede afhangen van de nieuwe functie. „Die is zo gemotiveerd, die komt wel aan het werk", zegt Wonnink later. 's Middags ontvangt arbeids deskundige Hilde Artoos de cliënten, die eerder een me disch onderzoek bij Eric Won nink hebben ondergaan. Ook hier een timmerman. In 1972 werd hij, toen 25 jaar oud, met jichtklachten volledig afge keurd. Vier jaar later volgde een herkeuring en kwam hij in de klasse 35-45 procent ar beidsongeschikt. De man werkt nu voor halve dagen bij het werkvoorziening schap. De timmerman zegt dat zijn klachten weer toenemen. Tijdens het gesprek blijkt de man te weten hoe de wet in elkaar steekt. „Ik moet ook de wao in", vertelt zijn vrouw. „Ze hebben het toen precies uitgelegd". Maar tevreden zijn ze niet: „We hebben van kind- safaan hard gewerkt, nu zijn we versleten en gehandicapt en worden daarvoor gestraft". De man stelt dat er bij de WSW veel harder moet worden ge werkt dan vroeger: „Toen hiel den ze meer rekening met je handicap". Dat kan kloppen, ■zegt Hilde Artoos, want door het wegvallen van subsidies is de prestatiedwang toegenomen. Het werk wat de man moet ver richten, zoals het tillen van zware kozijnen, past niet bij de handicap van de man. „Ofwel moet uw werk passend zijn ofwel u moet naar ander werk omzien", houdt Hilde Ar toos de man voor. „Aan de 35- 45 procent valt niet te tornen". En daar zit de pijn, want de door de WSW als een nauw keurig en allround vakman om schreven cliënt is best bereid om in het plantsoenwerk te gaan, maar dat verdient min der. En dat is een inkomenver- lies dat hij volledig voor eigen rekening moet nemen. „Ze ontnemen me zo toch de lust om aan het werk te gaan", kankert hij. „In deze situatie moet ik wel erg veel geven". Het draait er op uit dat met de WSW de arbeidssituatie op nieuw besproken moet worden. Dan neemt er een dertigjarige schoonmaakster plaats in de stoel. Ook zij werkt via de WSW, in dit geval als schoon maakster. Ze is inmiddels ont slagen, omdat ze al vanwege schouderklachten en suiker ziekte een jaar ziek is. De WSW mag bij uitzondering die stap nemen, omdat de instelling uit haar aard meer met ziekte te maken heeft dan een normale organisatie. Deze vrouw heeft volgens het dossier altijd al een hoog ziek teverzuim laten zien. In haar oude baan kan ze door de schouderklachten niet meer te rug, maar ze kan nog wel te recht op de montage-afdeling, De vrouw maakt een passieve indruk. De uitvoerige, heldere uitleg van de wérking van ziek tewet en wao lijkt wat langs haar heen te gaan. Montage werk wil ze wel, op voorwaarde dat ze -32 uur in de week- haar eigen tempo kan aanhouden „Ik woon samen en moet m'a huishouden ook nog doen" De wao zit er voor de vrouk niet in: ze verdient net iels meer dan het wettelijk mini mumloon en er zijn -op papier- altijd wel baantjes voor haar te vinden. Minder dan het mini mumloon kan ze niet verdie nen. Deels in de wao kan ook niet. Het wordt dus öf ww öf terugplaatsing bij de oude werkgever in een andere baan „Makkelijk zal het niet wor den, gezien het hoge ziektever zuim", zegt Hilde Artoos- „Maar ik zal er toch op aan dringen". Dit is het zesde deel in de sefK over wao en ziekteverzuim. Morgan :het 'no-nonsense-team' van GMD. PEN HAAG (ANP) - Nederlandse studenten die aan een universiteit in het buitenland studeren kunnen sinds ruim een week hun OV-jaar- kaart afhalen bij 15 postkantoren in Nederland. gén woordvoerder van de OV Studen- enkaart BV zei gisteren dat mede naar aanleiding van een klacht van de Natio- PvdA Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De top van de PvcLAl met de fractiespecialisten op het gel| heid, aan alternatieven voor het wac net. Daarbij is de door het kabinet ge 4,4 miljard in 1993 niet op voorhan PvdA-fractievoorzitter Wölt- ren als gens, vice-voorzitter Leijnse, se cretaris Buurmeijer en de Ka merleden Beijlen, Middel en Schoots hebben gisteren op een bijeenkomst in Utrecht daarmee een eerste begin gemaakt. Het is de bedoeling dat de complete PvdA-fractie in het weekeinde van 23_ en 24 augustus op de hoogte "wordt gesteld van de stand van zaken. Scherpe kantjes De zes PvdA'ers zijn vooral op zoek naar alternatieven die de scherpe kantjes kunnen afhalen van het kabinetsplan om de hoogte van de wao-uitkering na een aantal jaren tot bijstandsni veau terug te brengen. Vice- fractievoorzitter Leijnse ver klaarde na afloop van het be raad dat de fractieleden werken 'langs de lijnen die Kok en Wölt- gens hebben uitgezet'. Wöltgens vindt dat de kabinets plannen niet mogen gelden voor mensen die nu al in wao zitten. Kok op zijn beurt vindt dat in de plannen bepaalde categorieën arbeidsongeschikten - de PvdA- leider denkt daarbij vooral aan gehandicapten - buiten beschou wing moeten worden gelaten. Leijnse wil zich nog niet uitspre ien tegen iedere vorm van ver- lorting van de duur van de wao- uitkering. „We beginnen de dis cussie niet door dat onder alle omstandigheden onbespreekbaar ';e noemen", aldus de vice-frac- ;ievobrzittej,7 Stapje terug ■NdA-Kamerlid Middel sprak lerder al de stellige verwachting lit dat die kabinetsplannen het n hun oorspronkelijke vorm niet zullen halen. „Het kabinet zal een stapje terug moeten doen", ildus Middel. De vice-fractievoorzitter vindt aiet dat het PvdA-alternatief op iroorhand evenveel moet opleve- Wöltgens I- in conclaaf... - fotodestem/johanvangurp kabinet jard op nigen. Leijnse geen ex We het de fina: kabinet dat we de besl ken. Of boven wel". De Pv dend m terne d lende b i standje geen mi lokatie plaatsvi kende e fractie overleg Het pa: komt w te bera< het gev om op extra p; is onze hierovei Het wil val par Kok, di kantie raadple niet dui Sint op rug kan Gedw< i Het be schrijve worden van de vraagt, raadslid dagen t nodigde aar te k De mee tien gevi ters hei geen an tijraad. raad op heeft. De frac' en moe krijgen bepalen de gewe voorkeu woordel ten doei Promine Berg, vc Wiardi wetensc PvdA, v tijraad van de aan doe een te weten. „De par platforn westelij 1 nen die Het zijn partij lijkheid het land den Berj ■R ZIJN vorsten en lakeien. Lakeien gehoc forsten willen. ,L^ederland is het andersom. Koningin I pat net ministerie van Buitenlandse Zaken l aan Japan in oktober een krans te pent voor de Nederlanders die tijdens de apanse kampen zijn omgekomen, eroazingwekkend. Niet alleen is dit gedr lenu Ionele houding van het Nederlanc nin sLechts aan de opstelling van Beatri en '1 donkere dagen van 1940-1945 - pri m het licht van het rumoer rond de Jap lierizT19' De regering, die bij het bezoe irnn een Psychologische blunder bec unnen revancheren. Irarnederlanclse regering, die verantwoor LJIL a van het staatsbezoek, is slaafs. Ui tnhh ers van ^et grootkapitaal voor het hoe levenrS 80 Van den Broek alles wat maa joningin Beatrix is vorstin van alle Nederla iprQ?n* ,s, d'e geleden hebben onder c tf uil van de koningin in het buitenla K>rrJ 9enwo°rdigen. Dus ook die landge da» h; e gevoelens aan Japan kunnen d( wèi dlenfn te beseffen en de koningin daa r

de Stem | 1991 | | pagina 2