holen viert 625 jaar stadsrechten ÏESTEM 'Aangename met nuttige verenigen' Stichting Landschapsverzorging Zeeland blikt tevreden terug in jaarverslag SCHIETINGEN 'Overvallers van Chinees restaurant zijn amateurs' CITROËN Giftige rups in Brabant PLAATSELIJK NIEUWS'; pF.RTEM VAN ZEELAND 2 DINSDAG 6 AUÜUSI US 1 aai Restauranthouder opent zijn zaak snel Negentiende internationale fietstocht in Kieldrecht Drinkput werd vijver in boerentuin van familie De Nijs Nieuw-Namen Clinge St.-Jansteen Ossenisse Hengstdijk T22 Actie Wilgenpoot succesvol HULST - De in 1986 in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen ge starte Actie Wilgepoot blijkt een succes. De actie behelst het opnieuw aanplanten van knotwilgen en is vanaf 1986 uitgewaaierd over de gehele provincie. De Stichting Landschapsverzor ging Zeeland (SLZ) meldt in zijn jaarverslag dat in 1990 zeshon derd wilgepoten werden geplant. Via deze actie kunnen belangstellenden gratis wilgepoten thuis bezorgd krij gen. Die moeten ze dan zelf planten. Bij de wilgepoten levert SLZ ook een fol der waarin wordt aangegeven hoe men moet planten en hoe het onderhoud daarna moet worden aangepakt. De wilgepoten worden 'gemaakt' tij dens de gebruikelijke knotacties, waar bij men uitsluitend materiaal gebruikt van gezonde bomen. Dit om te voorko men dat de zogenaamde watermerk ziekte onder de knotwilgen verder wordt verspreid. Momenteel wordt in samenwerking met een Zeeuws-Vlaamse boomkweker gewerkt aan het opzetten van een kleine kwekerij, waar diverse uit Zee land afkomstige variëteiten van wilg en zwarte populier verzameld worden. „In de toekomst kunnen hier dan gegaran deerd ziektevrije wilge- en populieren- poten geoogst worden van zogenaamde moerstoven. Met het verzamelen van Zeeuws materiaal is in 1990 een begin gemaakt", zo staat in het jaarverslag te lezen. In Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen blijkt men bovendien een open oog te hebben voor landschapsverzorging. Zo is alleen in dit deel van de provincie sprake van enige groei bij de Vrijwillige Land- schapsonderhoud Ploegen. „Dat hier aan al jaren veel ouderen meedoen is hier ongetwijfeld debet aan", zegt SLZ. „Eind 1990 waren bijvoorbeeld zes ouderen (55 jaar en ouder) regelmatig actief. Aangevuld met enkele jongere deelnemers is een goed draaiende groep ontstaan." In 1990 was deze ploeg goed voor het knotten van honderd wilgen, het afzet ten van 300 vierkante meter wilgen hakhout, het snoeien van 150 hoog- stam-fruitbomen. Bovendien werd 1700 meter meidoornheg gefatsoeneerd en maaide men ook nog een hectare riet land. Van onze verslaggevers BAARLE-NASSAU - Het politieverhoor over de gijzeling is nauwelijks afgerond of J. Hu maakt aanstalten om zijn Chi nees restaurant in Baarle-Nassau voor het publiek te openen. „Er moet brood op de plank ko- burgemeester. Daar is-ie later men", zegt Hu nuchter. „Mijn moeder is danig overstuur, maar mij krijgen die overvallers niet nerveus. Het zijn amateurs. Ze gingen knullig te werk en had den niet eens in de gaten dat de litie op de stoep stond. Dit is isch het werk van Chinezen. Grote restaurants durven ze niet te pakken. Daarom overvallen ze 'de kleintjes." De drie daders drongen om- reeks 02.30 uur de woning bin- en. „We lagen net in bed en aren in onze eerste slaap", zegt iao Wie Hu, zus van de eige- aar. „Er waren drie daders in uis, maar misschien stond er og eentje buiten. Ik snap niet at ze bij ons zoeken. Wij heb- en niet veel geld." e daders hadden een bewoner ver het hoofd gezien. Deze lag .der het bed verscholen en wist imstreeks 04.30 uur te ontko len. De man rende richting ta- ihedrijf Van den Boogaart en 'ormeerde daar de politie. J. van den Boogaart; „Even ater zag ik op straat een dader regrennen. Hij liep me bijna èver. Eigenlijk had ik hem te- fên de vlakte moeten slaan. Ook mevrouw E. Gulickx 'grd opgeschrikt door de drie rtervallers. Zij woont pal naast i^t restaurant en hoorde ge- itommel op het platdak. „Mijn (gn keek naar buiten en zag ie mannen. Ze hadden een ilastic zak op het hoofd. De ivervallers zijn van het dak ge- nongen en drie verschillende anten opgevlucht. Eentje ver dopte zich in de tuin van de door de politie ontdekt. Later werd de tweede door de politie ingerekend in een ander deel van Baarle-Nassau. Volgens taxichauffeur Van den Boogaart en buurvrouw Gulickx is hij gearresteerd toen hij met de bus naar Ulicoten wilde vluchten. De politie wil dit echter niet be vestigen. Wel heeft de politie overwo gen om een helikopter in te zet ten om ook de derde Chinees te kunnen opsporen. Dit plan is af geblazen omdat het te lang zou duren voordat de helikopter zou arriveren. Een van de gearresteerde overvallers is afkomstig uit het asielzoekerscentrum in Markelo. De identiteit van de tweede da der heeft de politie nog niet ach terhaald. De twee spreken geen Nederlands en er was geen Chi nese tolk beschikbaar. De derde overvaller is nog voortvluchtig. Het recherche-onderzoek nam vrijwel de gehele dag in beslag. De omgeving van het restaurant aan het St. Annaplein achter het gemeentehuis in Baarle-Nassau was afgesloten. Rond het restau rant verzamelden zich in de loop van de morgen tientallen mensen in de hoop meer nieuws over de overval te vernemen. Voor zover nu bekend is, heeft de overval niets te maken met een vete in Chinese kring in Ne derland. Ook bestaat er volgens de politie geen verband met een overval die vorige week werd ge pleegd op een juwelier aan de Kerkstraat in Baarle-Nassau. Wan onze verslaggever JHOLEN - Tholen viert eind deze maand dat het 625 jaar ge leden is dat de plaats stadsrechten kreeg. Van 24 tot en met T1 augustus is het de hele week feest in het Zeeuwse stadje. Ppvallendste evenement op het programma is meteen al op paterdag 24 augustus. Stads- en dorpsomroepers schreeuwen pch dan de kelen schor in de strijd om het Nederlands kam pioenschap. pan dit kampioenschap doen pertien omroepers deel. G. de poed uit Stavenisse zal de kleu men van het eiland Tholen verde den. Hij is overigens de enige lorpsomroeper uit de wijde om- jeving die aan het kampioen schap deelneemt. De overige (eelnemers komen uit heel het nd. I 'Op zaterdag 24 augustus is er loorts een wedstrijd ringsteken loor koetsen. Zwemmers kunnen Toedoen aan de Oosterschelde- jocht en voor de wielerliefheb- fws komt de Pijl van Steenber gen drie keer langs de Ten An- fenveg. ad voor ZUIDWFST-NEDERLAND kantoren rerneuzen, Hulst en Goes, rdressen en telefoon nummers °P pagina 2. openingstijden: "39-12.30/13.30-17.00 uur. actie afneuzen: Rein van der aim (editie-chef), Frank 'I. Cees Maas, Frank van ■ooten, Ronald Verstraten, •Of de Boer (foto), Ton -oomen (sport). adacteur)JanSen (provincie o'st: Eugène Verstraeten 'y- editiechef), Harold de <ai|sseleijr. vertentle-exploltatle specteur Zeeland: Menu, privé tel. 09- 91459940. Aan de Thoolse kaai liggen de hele week een groot aantal plat bodems. Bij de afsluiting van de feestweek, op 31 augustus, varen ze in een fakkeltocht langs het stadje. Scheepvaart en visserij en hun band met Tholen komt tot uitdrukking tijdens een ex positie in de Gasthuiskapel. Daar zijn tevens luchtfoto's van stad en eiland Tholen te zien. Van onze correspondent KIELDRECHT - in Kieldrecht wordt zondag 11 augustus voor de negentiende keer de interna tionale fietstocht gehouden. De route loopt over rustige Vlaamse en Zeeuws-Vlaamse wegen. De afstanden zijn 20, 40, 80 en 150 kilometer. Het vertrek is aan de Gemeente school aan de Molenstraat te Kieldrecht. De 40 en 80 kilome ter starten om 08.00 uur, de 20 kilometer om 12.00 uur en de 150 kilometer tussen 08.00 en 09.00 uur. De organisatie is in handen van Sport-plus Kiel drecht. (ADVERTENTIE) Autobedrijf Walther de Block, OudeZoutdijk 2-4. Huls!. Tel 01140-12058. Onze service is pas goed, als u dat vindt! DE BRONDIJK is een stukje doodlopende weg in de buurt van Spui. Aan het eind, deels omgeven door boomgaard en akkerland, ligt de boerderij van H. de Nijs. De siertuin wordt on derhouden door zijn vrouw, terwijl hij zelf meer voor de 'aankleding' zorgt. Door Ronald Verstraten BOUVIER Bob en cocker spa niel Boy hebben even geen oog voor de bezoeker. Zij zijn in een voortdurende machtstrijd gewikkeld. Boy was er het eerst en wil de baas blijven, maar Bob legt zich daar niet bij neer. Het gevolg is dat ze door middel van een omhei ning uit eikaars buurt worden gehouden. Een noodzakelijke ingreep in de tuin. Zoals ook het bescher mende betongaas rond som mige perkplanten of simpelweg de keuze voor niet al te veel eenjarige zomerbloemen. Bob zou ze maar kapotlopen. „We zijn op de tuin gesteld, maar ook op de honden. Dus dan sluit je een compromis", zegt mevrouw De Nijs. Vroeger nam de boomgaard zo'n zeven hectare in beslag. Vanuit de oude drinkput voor de paarden werd door middel van een soort sprinklerinstal latie gesproeid. Toen van de boomgaard bij gebrek aan op volgers op het bedrijf, langza merhand grote delen verdwe nen, was lang niet al het water uit de put meer nodig. Watervalletje De put werd vijver, maar daar bleef het niet bij. Er werd een verbinding gemaakt met een andere (kweek-)vijver, een fon teintje en zelfs een kleine moe- Een met de hand gemaakte draineerbuis uit de vorige eeuw staat centraal in het 'moe rastuintje'. Op de voorgrond de kweekvijver. - foto de stem cor j. de boer rastuin, verscholen in een van de borders. De pomp was er immers toch en water was ge noeg voorhanden. „Proberen altijd het nuttige met het aan gename te verenigen", is het motto van het echtpaar De Nijs. Daarom wordt het water uit de put ook nog eens omge leid via een zelf aangelegd wa tervalletje. Het ijzer uit het water slaat daarin neer, met als gevolg dat de sprinklerin stallatie niet zo gemakkelijk verstopt geraakt. Geen vijver zonder vis. Waar vroeger het gezin zelf nog wel eens zwom, vertoeven nu kar pers, rietvoorn, goudvis en pa ling. Om overbevolking tegen te gaan zorgen snoekbaarzen voor het evenwicht. In het be gin wilden de vissen zich niét voortplanten. De oorzaak bleek dat de vijver te diep en dus te koud was. Met man en macht, inclusief de vijf doch ters van het echtpaar De Nijs, werd een tweede, minder diepe vijver gegraven. De Nijs ontwerpt zelf de 'aankleding' van de tuin. foto de stem i cor j. de boer Die kweekvijver voldoet nu uitstekend als kraamkamer en bovendien komen er allerlei in secten als libelles en waterjuf fers op afIn de gemetselde bo dem staan de namen van de vijf dochters gegraveerd. „Die zullen nog wel weten wat een karwei het was. Wat dat be treft is het een tuin van lachen en huilen", zegt De Nijs. Zijn vrouw is, zoals zoveel tuin-liefhebbers, geabonneerd op Groei Bloei. „Maar ik doe niet mee aan die open-tuin-da- gen. Alleen kennissen en vrien den leid ik wel eens rond." Die hebben heel wat te zien: de borders, gemaakt met behulp van oude kantstenen uit pol derwegen, eenjarige bloemen, maar vooral vaste planten en bloemen (veel eigen kweek), de prachtige treurberk bij de kweekvijver, de tafels in mo- lensteenvorm, trapjes, mooie paadjes. Tamme kastanje Werk van jaren, of van jaren her. Zoals bijvoorbeeld het 'agrarisch hoekje' onder de tamme kastanje. Vroeger een schaduwrijke plek voor de hof hond, nu een heerlijk plekje om op warme dagen te zitten. Verschillende oude landbouw werktuigen zorgen voor de 'agrarische' sfeer, gewoon op gehangen aan een muur, of kunstig vermaakt tot een han dige tafel. Öp handigheid komt het aan. Voor hem met zijn werktuigen en objecten, voor haar met de planten. Duidelijk te zien aan de meloenen, paprika's en to maten in de broeikas: hier zijn groene vingers aan het werk geweest. Bij het verlaten van het erf rent bouvier Bob luid blaffend met de auto mee. Want ook hij verenigt het aan gename met het nuttige. BEDEVAART - Belangstellen-1 den kunnen donderdag 15 augustus mee op bedevaart naar de Zalige Broeder Isidoor te Kortrijk. Na de middag brengt men een bezoek aan het bedevaartoord Oostakker. Men kan zich opgeven voor zondag 4 augustus bij mevrouw G. Driedijk-De Koning. BINGO - De Algemene Neder landse Bond voor Ouderen houdt vrijdag 9 augustus een bingomiddag in gemeen schapscentrum Malpertuus, aanvang 13.30 uur. SOOS - De soos voor alleen staanden houdt zaterdag 10 augustus een dansavond in ge meenschapscentrum De Wa rande, aanvang 20.00 uur. Te vens wordt een verloting ge houden en er wordt bingo ge speeld. ST.-JAN - Schuttersvereniging St.-Jan houdt donderdag 8 augustus een schieting op het terrein die meetelt voor het kampioenschap. Belangstellen den kunnen eveneens een pijltje schieten. Aanvang 19.30 KOERSBAL - In zaal Hof ter Nesse werd een koersbalwed- strijd gehouden waaraan twaalf personen deelnamen. Uitslag; 1. E. de Maat-me- vrouw De Maat, 2. A. Rottier- M. Rademakers, 3. J. Schrau- wel-J. de Waal. HENGELEN - Op camping Mussenist werd een hengel- wedstrijd gehouden waaraan twintig personen deelnamen. Uitslag: 1. T. Pardaen, 2. R. Verbrugge, 3. A. Bervoets, al len Ossenisse. GAAIBOLLEN - Op camping Mussenist werd een gaaibol- ling gehouden waaraan 25 per sonen deelnamen. Uitslag: hoge vogel: L. Verheyden; rechter zijvogel en grootste aantal (11): G. Piessens; linker zijvogel: V. Totté, allen Osse nisse. GAAIBOLLEN - In zaal Hof ter Nesse werd een gaaibolling gehouden waaraan vijftig per sonen deelnamen. Uitslag: hoge vogel: E. Roeselman; rechter zijvogel: M. Verstrae ten; linker zijvogel: A. Rottier; grootste aantal (7): P. van de Velpen, allen Ossenisse. WEDSTRIJDEN - In gemeen schapscentrum Hof ter Nesse werden kinderwedstrijden ge houden, onder andere skelte ren, rad van avontuur en kleurwedstrijden. Hieraan na men 36 kinderen deel. Uitslag 2-4 jaar: 1. J. Rademakers, 2. E. Ploegaart, beiden Hoek; 4-7 jaar: 1. P. Ploegaart, Hoek; 2. S. Waajenberg, Ossenisse; 8-10 jaar: 1. D. Rademakers, Hoek; 2. Ch. Serarens, Ossenisse; 10 jaar en ouder: 1. S. Verstrae ten, Ossenisse; 2. D. Zaman, Kruiningen. GAAIBOLLEN - Op camping De Vogel werd een gaaibolling gehouden waaraan 58 perso nen deelnamen. Uitslag: hoge vogel: L. Freyser, Hulst; rech ter zijvogel: L. van Esbroek; linker zijvogel: H. van Cadsou- wen; grootste aantal (7): M. Wijne, allen Hengstdijk. WESTDORPE - St.-Sebastiaan, 58 schutters. Wip 1: eerste hoge vogel: H. de Waal, Koewacht; tweede hoge vogel: E. de Vilder, Terneu- zen; eerste zijvogel: C. Lecluze, Wachtebeke; tweede zijvogel: N. Goossen, Kloosterzande; derde zij vogel: A. Hoogstrate, Terneuzen; vierde zijvogel: M. de Groote, Beervelde. Wip 2: eerste hoge vo gel: N. Goossen, Kloosterzande; tweede hoge vogel: C. van Waes, Westdorpe; eerste zijvogel: E. Waelput, Overslag; tweede zijvo gel: J. Jacobs, Hulst; derde zijvo gel: T. Arens, Axel; vierde zijvogel: M. Valent, Westdorpe. ZUIDDORPE - St.-Sebastiaan, 48 schutters. Wip 1: eerste hoge vogel: J. van de Walle, Overslag; tweede hoge vogel: A. de Clerk, Hulst; eer ste zijvogel: W. Lammens^ West dorpe; tweede zijvogel: K. Reyers, Overslag. Wip 2: eerste hoge vogel: L. van Remortere, Koewacht; tweede hoge vogel: J. de Klerk, Sleijdinge; eerste zij vogel: E. Kro nenburg, Zuiddorpe; tweede zijvo gel: J. Blomme, Wachtebeke. AXEL - Ons Vermaak, 140 schut ters. Wip 1: eerste hoge vogel: A. Goethals Gilze-Rijen; tweede hoge vogel: J. Bruggeman, Philippine; eerste zijvogel: P. Koster, Axel; tweede zijvogel: J. Cambrechts, Putte; derde zijvogel: A. Biddeloo, Graauw; vierde zijvogel: F. Sa- mijn, Zuiddorpe. Wip 2: eerste hoge vogel: R. Roels, Axel; tweede hoge vogel: J. van de Ende, Putte; eerste zijvogel: J. Verstraeten, Axel; tweede zijvogel: G. Markx, St.-Jansteen; derde zijvogel: P. Dellaert, Sleijdinge; vierde zijvo gel: T. Arens, Axel. Wip 3: eerste hoge vogel: P. Dellaert, Sleijdinge; tweede hoge vogel: A. Poelman, Eeklo; eerste zijvogel: R. Vermeire, Koewacht; tweede zijvogel: A. On- genae, Zelzate; derde zijvogel: J. Cuse, Zelzate; vierde zijvogel: M. Bauwens, Kemzeke. OSSENISSE - Camping Musse nist, 24 schutters. Hoge vogel: W. Marevoet; eerste zijvogel: P. Wau- mans; tweede zijvogel en grootste aantal (4): M. van Hooywegen, al len Ossenisse. ST.-JANSTEEN - Zaal 't Cen trum, 25 schutters. Eerste hoge vo gel: R. Kint, Clinge; tweede hoge, eerste, tweede en vierde zijvogel: J. de Waal, Koewacht; derde zij vo gel: M. Kint; grootste aantal (8): G. de Witte, beiden Clinge. LAMSWAARDE - Zaal De Lam soren, 21 schutters. Hoge en tweede zijvogel: E. Hulshout, Lamswaarde; eerste zijvogel: R. Verstraeten, Vogelwaarde; groot ste aantal (6): P. de Koster, St.- KLOOSTERZANDE - Bejaarden- schieting, zaal De Kastanje, 24 schutters. Hoge en eerste zijvogel: G. de Meyer, Verrebroek; tweede zijvogel: J. Sponselee, Klooster zande; grootste aantal (6): M. Clerck, Nieuw-Namen. KOEWACHT - Bejaardenschie- ting, zaal De Oude Molen, 24 schutters. Eerste hoge vogel: O. de Jaeger, Westdorpe; tweede hoge en eerste zijvogel: J. de Waal, Koe wacht; tweede zijvogel: R. D'Hondt, Zuiddorpe; grootste aan tal (6): R. Colpaert, Moerbeke. LAMSWAARDE - Bejaarden- schieting, zaal De Lamsoren, 22 personen. Hoge vogel: F. de Kint, Clinge; eerste zijvogel: F. de Meyer, Ossenisse; tweede zijvogel: A. Cocqheyt, Absdale; grootste aantal (5): J. de Beul, Hulst. ST.-JANSTEEN - Zaal 't Cen trum, 29 schutters. Hoge vogel: P. Wekers, Zwijndrecht; eerste zijvo gel: M. Smet, Melsele; tweede zij vogel: E. Staelens, St.-Jansteen; grootste aantal (7): M. Kint, Clin ge. KLOOSTERZANDE - Zaal De Kastanje, acht schutters. Hoge vo gel: P. Maas, beide zijvogels ver loot; grootste aantal (7): E. Pica- vet, beiden Kloosterzande. OSSENISSE - Camping De Zee meeuw, 32 schutters. Hoge vogel: R. Buyl, Ossenisse; beide zijvogels: J. Sinave, Hengstdijk; grootste aantal (5): A. de Kort, Vogelwaar de. HULST - Zaal De Kroon, 32 schutters. Eerste hoge vogel: R. Poppe; tweede hoge vogel: R. de Sterke, beiden Zelzate; beide zij vogels: R. de Pauw, Assenede; grootste aantal (8): N. Poppe, Hulst. OSSENISSE - Zaal Hof ter Nesse, 38 schutters. Hoge vogel: A. de Moor, Hulst; eerste zijvogel: P. Ne ve, Kloosterzande; tweede zijvogel: 'mevrouw Hermans, Ossenisse; grootste aantal: W. Martens, St.- Jansteen; vliegende vogel: W. Ver overt, Ertvelde. ZUIDDORPE - Zaal Gemeente huis, 21 schutters. Hoge, eerste en tweede zijvogel: M. van Hoeke; derde zij vogel: H. D'Hondt, beiden Zuiddorpe; grootste aantal (7): J. Suy, Koewacht. AXEL - Ons Vermaak, 51 schut ters. Wip 1: eerste hoge en derde zijvogel: O. van Laare, St.-Jan steen; tweede hoge vogel: W. van Acker; eerste zijvogel: J. Staes; tweede zijvogel: W. Duilaert, allen Haasdonk; vierde zijvogel: Ch. Vermandei, Koevacht. Wip 2: beide hoge vogels: A. Hoogstrate, Axel; eerste zijvogel: A. Cocqheyt, St.-Jansteen; tweede zijvogel: F. Herwegh, Hulst; derde zijvogel: W. Vriesakker, Zwijndrecht; vierde zijvogel: G. Suy, Zuiddorpe. KOEWACHT - Zaal De Oude Mo len, 32 schutters. Hoge en eerste zijvogel: F. Martens, Koewacht; tweede zijvogel: E. Janssens, Moerbeke; grootste aantal (5): J. Vermonden, Boekhout. LAMSWAARDE - Zaal De Vier Jaargetijden, 25 schutters. Hoge vogel: P. van Kerkhoven, Hulst;, eerste zijvogel: P. Boogaert, Wij- chen; tweede zijvogel: F. de Vos, Heikant; grootste aantal (9): J. Bis schop, Lamswaarde. OSSENISSE - Zaal Hof ter Nesse, 25 schutters. Hoge vogel: P. Nevet| Kloosterzande; beide zijvogels: W. Verovert, Ertvelde; grootste aantal (5): P. Maas, Kloosterzande. AARDENBURG - St.-Sebastiaan, elfde en laatste puntenschieting,1 22 schutters. Hoge vogel: F. van Ecke; zijvogels: Th. Lampaert en M. Minnaert; grootste aantal (9): P. de Vrieze. Eindstand kampioen schap: 1. G. de Vriend 74 punten, 2. Th. Lampaert 63, 3. M. Minnaert 52, 4. J. van Iwaarden, 49, 5, N. van Daele, 45 punten. AARDENBURG - St.-Sebastiaan, laatste blokschieting, 22 schutters. 1. R. Pielaet 2 blokken, 2. J. van Iwaarden, Th: Lampaert, P. van Vooren, H. Menue, E. Champion en M. Minnaert allen 1 blok. Eind stand kampioenschap: 1. R. Pielaet 7 blokken, 2. M. Minnaert 6, 3. G. de Vriend, Th. Lampaert en H. Menue, allen 4 blokken. Van onze verslaggever BREDA - In de provincie Brabant zijn giftige rupsen aangetroffen. De grootste concentraties rupsen van de eikeprocessievlinder bevin den zich in Midden-Brabant. Vooral in het gebied onder de lijn Til- burg-Eindhoven zijn veel rupsennesten aangetroffen. Die nesten zijn soms net zo groot als een voetbal. De rupsen van de eikeprocessievlinder zijn berucht om hun brandharen, die bij mens en dier huidirritatie en beschadiging van de luchtwegen kunnen ver oorzaken. De rupsen vervellen tijdens hun groeiproces tussen april en augus tus zo'n zes keer. Hierbij laten ze hun brandharen in het nest achter, die zodoende in de leefomgeving terecht kunnen komen. In de nesten kunnen enkele honderden rupsen zitten. De eikeprocessievlinder, die vooral in Zuid-Europa voorkomt, heeft in 1978 al eens eerder een plaag in Nederland veroorzaakt. Maar sindsdien is de vlinder uit ons land verdwenen. Pas in 1987 werd de vlinder weer in Nederland gesignaleerd door een Goirlese amateurentomoloog.

de Stem | 1991 | | pagina 11