ROLLER KADO Truckers trekken met telex roerig Oostblok in PvdA houdt vrijwel zeker extra partijraad wao-kwestie Servië staat succes onderhandelingen Joegoslavië in de weg Bloedige strijd Fraude BCCI al lang bekend bij de grootaandeelhouders HNDIRJ Merijntje 12e DRAAI v.d. KAAI ZATERDAG USTUS1991 ikaanse top vijf top vijf [abinet Israël voord met jeelname aan top Weddenschap: meisje (15) van brug afgegooid Oud-Kamerlid Cornelissen: 'CDA kan dit wao-plan niet steunen' Jredanaar lag wekenlang lood in huis eker 87 doden |ij busramp Zimbabwe BELGRADO BRUSSEL - De bemiddeling van de Europese Gemeenschap bij het bloedige conflict in Joegoslavië is mislukt. VANDAAG Roosendaal fl □□□□□□□□□□□□□PD JE HADT KUNNEN LEZEN IN.. I's seat - Sniff y thing I do) I do it Bryan Adams Ijas de amor - Juan Trra lhan words - that we found love l and the Boys could be mine -1 hoses nna sex you up I I Badd kmbia - Sailor DE STEM MAANDAG 5 AUGUSTUS 1991 VANDAAG 2 KATERNEN [3Ïste jaargang Kantoren: Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout-Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen. Losse nummers ma. t.m. vrijd. f 1.40 en zat, 1.70 Id me an angel Is [man - Mannenkoor bor i rush - Paula la me - Gipsy Kings ly stoopid - Alice I |ila me rumba -| Tres |er my eyes - In rrnik - Ziggy Marley psy woman - Crystal I irgen wordt alles an-1 Bonnie St. Claire -ru and your sister prtal Coil Ince tago mago - tsenchantee - Mylenel ie shoop shoop song -1 iiforgettable - N. Cole J IKing Cole Jiocolate cake - led House |iddy up go - Paul de aradise - Timmy T |la li la - Denis Azor vays there - Incognito Brown lonna catch you -| |e Gordon beginning - Seal I solo tu - Gerard Jove that body - hotronic Senza una donna -| nero Paul Young [tter tears - INXS lolida.v - Madonna Vnasthasia -T.99 lords - Nadieh rom a distance - Bette er Lovesick - Gang Starr Light my fire - The I akjes staat de notering va» k. t Stichting Nederlandse T»l| Everything I Do) I D°| Jou - Bryan Adams tight Here, Right Now s Jones P.A.S.S.I.O.N - Rhythm dicate Every Heartbeat - Am)'| nt Unbelievable - EMF I Do It For You - Brya«| ams More Than Words - E*'| me Now That We Found] ve - Heavy D and i"] lyz Things That Make Hmmm - C and C Music| ctory Any Dream Will D° son Donovan ERUZALEM (AFP/RTR/ j) - Het Israëlische kabinet leeft gisteren in grote meer derheid ingestemd met de Heelname aan een vredescon ferentie voor het Midden posten. Een woordvoerder van de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie PLO verklaarde gisteren in Tu ks dat ook de Palestijnen zeer Waarschijnlijk aan de conferen tie kunnen deelnemen. Dit on- lanks de strikte voorwaarden jie Israël stelt aan de samenstel ing van de Palestijnse delegatie fei de onderhandelingen. 1 ZIE OOK BUITENLAND I Van onze verslaggever RIJSBERGEN - De poli- [tie van Rijsbergen heeft [zaterdag een 21-jarige [inwoner van die plaats [aangehouden omdat hij Jeen 15-jarig meisje van een brug aan De Kisten [in de Aa of Weerijs had gegooid. IDe Rijsbergenaar bleek tot [zijn daad te zijn gekomen door een weddenschap met [twee vrienden. Wie het lef [zou hebben het meisje in [het water te gooien zou een [krat bier winnen. |Het meisje hield aan haar geen nadelige gevolgen lover. Het water is ter [plekke slechts een meter Idiep, zodat ze snel de kant Ikon bereiken. Getructe truckers Van onze Haagse redactie DEN HAAG - „Een partij die zich christelijk en sociaal noemt, kan deze maatregel niet steunen. Rechten die men in het kader van de wao verworven heeft, kunnen niet zo maar worden ingetrokken. Dat is onaanvaardbaar te genover mensen die hun toe- komstverwachtigen hebben gebaseerd op de huidige re geling". Met die uitspraak heeft het oud kamerlid van het CDA, Dien Cornelissen, zich gisteren ge mengd in de discussie over de wao-plannen van het kabinet. Volgens haar leeft in het CDA precies dezelfde kritiek als in de PvdA op de ingrepen waartoe het kabinet heeft besloten. Mevrouw Cornelissen, die tij dens haar langdurige politieke leven actief was in de volksge zondheidssector en daarin ook nu nog een aantal functies be kleedt, verwacht dat de kritiek die in het CDA leeft tot uitdruk king zal komen op regionale bij eenkomsten voorafgaand aan Prinsjesdag. Dat de weerstand in de PvdA nu al naar buiten is ge komen, ligt volgens haar aan het feit dat men in de PvdA gewend is 'direct en vrij emotioneel te reageren'. „Ik vraag me af of het kabinet een inschattingsfout heeft ge maakt. In elk geval heeft men de onrust die nu bij een aantal ga- handicapten naar buiten komt, onderschat. Maar ik vertrouw er op dat er verstandige en rede lijke mensen zitten in Den Haag, ook in het kabinet, die deze maatregelen zullen terugdraaien tot aanvaardvare proporties", aldus Cornelissen. Het kader van de PvdA heeft in de afgelopen dagen de druk op het partijbestuur om zo snel mo gelijk tot een extra bijeenkomst van de partijraad te komen, ver groot. Naast een formeel verzoek van het Gewest Noord-Holland zuid aan het partijbestuur om een extra partijraad te beleggen, is er ook een handtekeningenac tie gestart. Het initiatief daartoe is genomen door de voorzitter van de afdeling Domburg, Anne Bliek, tevens lid van de parij- raad. Zij heeft contact opgenomen met de zeventien gewestelijke bestu ren met het verzoek het bijeen roepen van een extra partijraad te steunen. Bliek is er vast van overtuigd dat ze het statutair vereiste aantal handtekeningen - 45, eenderde van het aantal le den van de partijraad - bij elk aar krijgt. Het partijbestuur is verplicht de partijraad bijeen te roepen als tenminste eenderde deel van de leden van de raad daarom vraagt. De aanwezige leden van het par tijbestuur komen woensdag bij een om zich te buigen over het verzoek van het Gewest Noord- Holland zuid. Anne Bliek heeft er niet veel vertrouwen in dat het partijbe stuur het verzoek zal honoreren. Vandaar dat zij haar actie hoe dan ook voortzet. Zij vindt de voorziene partijraad op 28 sep tember veel te ver weg. „Zolang kunnen we de wao-zaak niet laten rusten. De partij heeft nu het recht te bepalen dat men erover wil praten, of het partij bestuur dat nu leuk vindt of niet". Vredesmissie EG mislukt jan onze verslaggever REDA - In een woning aan Donk in Breda is een man ngetroffen die al twee we- jen geleden is overleden. De an is een natuurlijke dood istorven. j man leidde, vooral door zijn loholverslaving, een erg geïso- ferd bestaan. Contacten met ren, familie en bekenden ging man consequent uit de weg. L Reininga, hoofd bewonersza- fen van woningbouwvereniging l Joseph, eigenaar van de wo- lngen aan de Donk, spreekt van jn 'uiterst trieste zaak', temeer pat ook veel buurtbewoners a uiterete best hebben gedaan t uit zijn isolement te ha- rare (ap) - Zeker 80 fflbabwaanse schoolkinde en zeven volwassenen In zaterdag gedood toen de Ws waarin ze zaten over de lp sloeg en in een ravijn Tutte. Ijder de slachtoffers bevindt T1 Re 39-jarige Nederlandse Jcente Will van Kalmthout. Pk de chauffeur werd gedood. Kinderen en docenten raak- r,ernstig gewond. De kinderen Pden een sportdag gehad en een op weg terug naar huis. I bus, die bij het dorpje Trout- in het oosten van Zim- fwe op een weg met veel fhten reed, sloeg waarschijn- Tover de kop nadat de rem- I dei hadden begeven. Over tomen vertelden dat de ehauf- Jr veel te hard reed en dat ver- leidene passagiers hem had- Sovraagd snelheid te minde- 'Joegoslavië stevent af op een catastrofe', -stelde minister Van de Broek gisteren na zijn terugkeer uit Belgrado. Hij ziet weinig mogelijkheden meer om een escalatie van de bur geroorlog in het land te voorkomen. Het afgelopen weekeinde vielen bij gevechten tussen leger, Serven en Kroaten weer tientallen doden. foto epa (ADVERTENTIE) Bobbejaanland *2460 Lichtaart (bij Turnhout) België - 09 32 14/55.78.11 - Fax. 09 32 14/55.78.15 Van den Broek reisde als lid van de trojka voor de vierde keer in ruim een maand naar Joegosla vië om te bemiddelen tussen de verschillende partijen in het conflict, dat ook in het week einde weer verscheidene levens heeft geëist. Met hem maken de ministers van Buitenlandse Za ken van Luxemburg en Portugal, Poos en Deus Pinheiro, deel uit van de EG-trojka. De EG-ministers besloten giste ren het EG-initiatief te beëindi gen nadat Servië en zijn bondge noten een bijeenkomst boycotten van de Europese missie en het Joegoslavische staatspresidium in Belgrado. Van den Broek stelt Servië dan ook verantwoordelijk voor het mislukken van zijn missie. Hij was gisteravond pessimistisch over verdere mogelijkheden'om van buitenaf bij te dragen aan een politieke oplossing van de problemen. Optreden van de Westeuropese Unie ligt niet voor de hand en een ingrijpen van de Verenigde Naties wordt waar schijnlijk pas actueel als 'Irak- achtige toestanden' ontstaan, al dus de minister. Vredesconferentie De Joegoslavische president Tudjman verklaarde dat hij de Verenigde Naties zal vragen een internationale vredesconferentie over de situatie in Joegoslavië te beleggen. Het fiasco van de vredesbespre kingen kwam voor waarnemers niet als een verrassing. De Ne derlandse ambassadeur in Frankrijk, mr Wijnands, die voor de tweede maal als speciaal EG-afgezant door Joegoslavië reisde, had zaterdagavond al nul op rekest gekregen toen hij de kansen voor een staakt-het-vu- ren onder de Serven in Knin peilde. Knin is het administra tief centrum van de door de Ser ven autonoom verklaarde regio Krajina. Wijnands sprak daar met de zelfbenoemde minister van De fensie Martic wiens troepen de macht in Krajina hebben over genomen. „Er is inderdaad een Hollander geweest die over vrede wilde praten. Ik heb hem gezegd dat we eerst nog een aan tal dorpen en steden op de fas cisten moeten veroveren", zo verklaarde Martic later tegen over Westerse journalisten. Spervuur Het zag er begin vorige week al naar uit dat de middelen die de EG had om de crisis te bezwe ren, uitgeput raakten. Het team van EG-waarnemers dat op grond van het op 7 juli gesloten Brioni-akkoord naar Slovenië was gezonden, bleek niet in Kroatië te kunnen worden inge zet zonder zelf de kans te lopen in het spervuur van de elkaar bestrijdende partijen terecht te komen. Het plan van minister Van den Broek om die partijen te schei den met gemengde patrouilles van het federale leger en de Kroatische Nationale Garde, werd begin vorige week in Brus sel geaccepteerd door de EG-mi nisters van Buitenlandse Zaken en een hoge Joegoslavische dele gatie. Het plan bleek echter niet geschikt om toe te passen in de totaal uit de hand gelopen situa tie in vooral oostelijk Kroatië. De vraag is welke mogelijkheden de EG nu nog heeft. Feit is dat de trojka voorlopig niet naar Joegoslavië zal terugkeren, een voudig omdat ze daar niets meer kan doen. Hooguit kan - als het alsnog tot een regeling in Joego slavië komt - de EG helpen bij het toezicht daarop. Onder der gelijke omstandigheden kan ook aan de inzet van een vredes macht worden gedacht. Onwil De EG kan ook haar politiek - die tot dusver gebaseerd is ge weest op het bijeenhouden van de Joegoslavische federatie - drastisch wijzigen. Het is niet uitgesloten dat er met name van uit Duitsland opnieuw druk zal worden uitgeoefend om de twee afgescheiden republieken alsnog te erkennen. Die druk krijgt wat meer betekenis nu blijkt dat vooral de Servische onwil om tot een regeling te komen, een op lossing van de Joegoslavische kwestie in de weg staat. Door Paul de Schipper KLUNDERT - Acht uur wachten op een telefoontje van een chauffeur op weg naar Moskou. Dat is niks voor een ongedurig trans portondernemer als Frank Rynart uit Klundert. En hij heeft meer problemen: de toestand in Joegoesiavië. Oorlog in Kroatië of niet? Gespannen volgde hij dit weekeinde de berichten. Kunnen de Rynart-chauf- feurs in de woelige Balkan blijven rijden? Het antwoord kwam niet uit Zagreb, maar uit Utrecht, van de Vervoers- bond FNV. Volgens de bond is het niet ver antwoord langer op Joegoslavië te rijden 'nu er op één dag tach tig doden vallen'. Dat met het krakkemikkige Rus sische telefoonnet heeft Rynart al opgelost. Simpel: een telex in de vrachtauto, een investering van 10.000 gulden voor een be trouwbare en snelle communica tie met z'n truckers in den vreemde. Als een van de eerste Nederlandse bedrijven heeft hij al vijf vrachtwagens van telex- apparatuur voorzien. Rynart: „Wil ik weten waar Nico rijdt, die op weg is naar Moskou, dan kruip ik achter de telex en tik 'Nico waar zit je?'. 'Nou, ik zit 30 kilometer achter Minsk, alles ok hier'. De Sovjetunie is een nieuwe markt voor Rynart, zoals hij ook weer een auto naar Iran heeft gestuurd: „We zoeken drastisch naar rustige bestemmingen". Al zegt hij dat z'n avonturiers- bloed wat is gestold, toch blijft Rynart actief op nieuwe routes omdat hij beseft dat het be- drijfsspeeialisme, het Midden- en Nabije Oosten via Joegosla vië, zeer kwetsbaar is. Rynart: „We hebben de bakens verzet". Nog steeds rijdt Rynart met 45 trucks naar Joegoslavië. Hij neemt daarbij volgens de Ver- voersbond FNV een onverant woord risico. De bond vindt dat vrachtwagenchauffeurs vanaf vandaag ritten haar Joegeslavië moeten weigeren. De bond gaat er bij de trans portondernemingen op aandrin gen geen chauffeurs meer naar dat land te sturen. Ais 'muiten de' chauffeurs moeilijkheden krijgen met hun werkgever kun nen ze op steun van de bond re kenen. Volgens de Vervoersbond is er sprake van een noodsituatie waar werkgevers niet 'om het gewin' mensen aan mogen bloot stellen. „Makkelijk gedaan, van zo'n af stand mensen voor 't blok zet ten", reageert Rynart. „Mijn chauffeurs zitten daar langs de weg. Ze zitten niet in het crisis gebied. Ze passeren Kroatië op een afstand van 50 kilometer. Bovendien hebben ze nog het al ternatief van een meer oostelijke route. Wordt het daar onveilig, dan ontploft heel Joegoslavië". Rynart rijdt met 45 trucks door de Balkan. Op de grens van het crisisgebied Kroatië, in Odhazi, liggen nog zeven ladingen garens op de Klundertse transporteur te wachten. Rynart: „Die laten we liggen omdat het risico te groot is. Ze zijn voor een klant in Bra- VERDER IN DEZE KRANT Buitenland: Israël en het Golftrauma Extra op Maandag: 'Bankrovers op basis oud bewijs veroordeeld' HET WEER IN ZUIDWEST-NEDERLAND Van onze correspondenten Gert van Wijland en Jo Wijnen Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken), die de EG- trojka in Belgrado leidde, stelde gisteren dat het land 'op een catastrofe afstevent'. „Wij kunnen hier niets meer doen". In de ochtend kans op nevel of mistbanken. Oveerdag perioden met zon en een hele kleine kans op een bei. De zuid- tot zuidwestenwind is zwak tot matig. LONDEN (RTR/DPA/ANP) - De grootaandeelhouders van de in opspraak geraakte Bank of Credit and Commerce Interna tional (BCCI) wisten al in april 1990 dat bij de instelling sprake zou zijn van frauduleuze praktijken. Dat meldt het Britse dagblad Fi nancial Times. De krant publi ceerde zaterdag een gedeelte uit het rapport van de onafhanke lijke accountant van BCCI, Price Waterhouse, dat de aanleiding was tot de sluiting van de belan- gijkste filialen van de bank in de wereld op 5 juli. Het is volgens het rapport niet duidelijk in hoeverre de groot aandeelhouders, sjeik Zayed al- Nahyan van Abu Dhabi en zijn familie, precies op de hoogte wa ren van de vermeende illegale handelingen van BCCI. Daar naast blijkt uit het rapport dat niet officieel ingeschreven bank rekeningen zijn ontdekt met een ingelegd bedrag van totaal 600 miljoen dollar. De Financial Times bericht voorts dat afgevaardigden van Abu Dhabi in Groot-Brittannië blijven ontkennen dat het emi raat op enigerlei wijze betrok ken is geweest bij de BCCI- praktijken. Daarnaast is nu dui delijk geworden dat de accoun- tants pas de harde bewijzen voor de fraude in handen kregen toen ze beslag wisten te leggen op een serie documenten die in het bezit was van een voormalige top functionaris van BCCI, de Pakis taan Swaleh Naqvi. Een rechtbank in New York heeft hem eind vorige maand be schuldigd van onder meer vals heid in geschrifte en afpersing. Om de fraudepraktijken van BCCI in goede banen te leiden, had de bank speciale afdelingen die zich 'volledig toelegden op manipulatie en bedrog', aldus de krant. Het betrof hier onder meer het vervalsen van docu menten betreffende rekeningen en kredieten en het onderling geschuif van gelden om zo de in druk te wekken in de boeken dat met het financiële beleid van de bank niets aan de hand was. (ADVERTENTIES) Voorpr. v.a. 12.30 uur Profs 19.00 uur met o.a. Chiappucci, Fondriest, Ekimov, Konysjev, Theunisse, Rooks, Nijdam, v. Poppel. bant maar die geeft me groot ge lijk". Gaat het echt mis dan kunnen de Rynart-chauffeurs de grens over naar Roemenië. Dat willen ze niet, omdat ze door de Roe meense grensautoriteiten vol strekt willekeurig behandeld worden. Rynart vertelt het ver haal van de truck die in Joego slavië 38 ton woog en een paar kilometer verder in Roemenië plotseling 43 ton. Dat kostte het bedrijf 1200 D-mark extra. „Idioterie in een land waar nie mand weet wie de baas is", al dus Rynart. „De chauffeurs rij den liever achteruit door Joego slavië dan vooruit door Roeme nië. En ik nodig de FNV-ers uit om naar Bukarest te gaan en dat soort zaken te regelen. Dan doen ze iets nuttigs". Een echt Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd krijgt u van ons kado als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd, deze krijgt de krant de eerste twee weken gra tis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon voor controle bezorging: De nieuwe abonnee betaalt het abonnementsgeld per: O maand automatisch 26,00 O kwartaal automatisch 75,90 O kwartaal acceptgiro 77,90 bank/gironummer De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: - (Max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonne- 1 mentsgeld ontvangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Ant- j woordnr. 112, 4800 VB Breda. DE KRANT VOOR IE EIGEN STUK VAN

de Stem | 1991 | | pagina 1