euw •rp gezet 'Wao-plan herzien' De wondere wereld van de wao w Turks echtpaar zucht al week in Bredase cel ROLLER KADO D smeer i GEN Minister Pronk: Plannen bijstellen als samenleving dat wil EG: Nieuw vredesplan Joegoslavië ►etbalclubs Merijntje Surinaamse minister stapt op na cocaïne-onthullingen TJlOOl Zuid-Afrika: Vlok krijgt nieuwe post Benzine twee cent goedkoper Jeltsin woont topgesprek bij Sterrenwacht is voorlopig gered 'Het is verdomd moeilijk links te blijven' ZIEK NEDERLAND De discussie over wao en ziekteverzuim J DEN HAAG - PvdA-minister Pronk vindt dat het kabinet 'de plicht heeft de wao-plannen bij te stel len als de samenleving daarom vraagt'. Minister Baker gaat opnieuw naar Israël Herrenberg wil naar rechter stappen •B: 1. Jacco Tettelaar ngen) 50 km in 1.15.40 T. Keller (Nieuw-Vosse- R. den Boer (Vlaardin- J. Nieuwkoop (Roosen- H. Etienne (Oud-Vosse- H. Lems ('s-Gravendeel); omen (Etten-Leur); 8. F. (Made); 9. M. Korten jrgen); 10. J. de Groot iem); 11. P. Coehorst (Til- 2. A. van Haren (Oss); 13. (Roosendaal); 14. I. Zwirs ieul); 15. J. van Wortel istel); 16. H. Thijssen (Bla- R. v.d. Wal (Rotterdam); Kloonen (Hank); 19. H. ut (St. Maartensdijk); 20. >ng (Rijen). n: 1. Mark Varkevisser ingen) 60 km in 1.28.54 M. van de Voort (Maars- P. van de Velden (Heerle); an Endschot (Bavel); 5. p. elen (Oudenbosch); 6. M. »rs (Rilland); 7. M. Vrij hoorn); 8. G. Swagemakers and); 9. G. de Punder (Ove- 10. J.M. Dagevor (Wemel- 11. V.E. Scholte (Bleis- L2. H. Jongkind (Aalsmeer); I Hordijk (Mijnsherenland); INaver (Winterswijk); 15. R. n (Made); 16. C. Beks 17. S. van Dam (Mon- 18. M. van Tilburg (Etten- 19. D. Beljaars (Standdaar- i); 20. D. de Roode (Den ibaltoernooi van de clubs It vrijdag 2 en zaterdag 3 Irtcomplex in Nieuwdorp, W- and zal ongetwijfeld veel [ngstelling uitgaan naar de Jwkomers Paul Schipper, Meerman, Albert Slinger, de Rijke en routinier Jan tvliet. loes en Middelburg tellen jpeens een aantal nieuwe ge iten. Deze krachtmeting, on- de naam Borsele-toernooi, dan ook voor de voetbalsup- Iters interessant worden. Er rdt in twee poules gespeeld, Idag begint het programma J 17.00 uur en duurt tot onge- |r 21.00 uur. De wedstrijd- is dan twee keer 25 minu- Zaterdag begint men om 30 uur (speeltijd twee keer 45 fiuten). De finale begint om 00 uur. terdag 10 augustus (14.30 uur): JR (Rijsbergen)-RIA, Zaamslag- Inge, STEEN-UEFA's St.-Niklaas, Igelwaarde-VCK, 18.00 uur: Le- Idorpse Boys-IJzendijke, 19.00 Ir: Terneuzense Boys-Hoek en piskil-HW'24, tevens Mosseltoer- te Yerseke met deelname van Irseke, Philippine, Sluis en Bruse fys. >ndag 11 augustus (14.30 uur): rdenburg-Hontenisse, Graauw- EEN (start nederlaagtoernooi aauw), Hulsterloo-'t Straatje Ste- |ne, Koewacht-Oostburg, Vogel- aarde 3-Terhole. jbriek 17. Snelheid en wendbaar- jjid klasse nationaal 1.40 meter: 1- [arina de Vos (België) met Plane Ja- 2. Henk van der Pol met Fade To rey, 3. Henk van der Pol met Poly- pnne, 4. Rob Eras met Bayouss, 5- |oon Holtus met Usnach, 6. Wout an van der Schans met Concorde, 7- ,ob Ehrens met Optiebeurs Stabi- ity K, 8. Toon Holtus met Saga toyal, 9. Kyra Swelheim met Bai- lerdash, 10. Carry Huis in 't Vela i iet Secret Power. ZONDAG i'inale klassiek springen en barrage j d-klasse: 1. Dion van Groesen mei i Sepio, 2. Frans van der Ent met Ri- chy, 3. Ad Boerekamps met Arna- deus Z, 4. Ad Boerekamps met Rebel II Z, 5. Christel Aben met Rafiki, 6. Esther de Romp met Liberty, Dave Molin met Coco Chanel, Frans van der Ent met Okki Deu^. 9. Kees Jan van der Graaf met Body Guard, 10. Michiel Brusse met Esca- pe. Rubriek 18. Finale klassiek springen plus barrage klasse Z: 1. Dion van Groesen met Sepio barrage 0 straj* punten, tijd 42.60, 2. Frans van d Ent met Richy 0-43.98, 3. Ad Boere kamps met Amadeus Z 0-44.77, Ad Boerekamps, Rebel 2Z 4-41-«>1' 5. Christel Aben, Rafiki 4-42.28. Rubriek 19. Klassiek springen dir«c op tijd klasse nationaal 1.40: 1. Ehrens Optiebeurs Stability K 54.71, 2. Toon Holtus, Saga Royal u- 57.56, 3. Henk van de Broek, Bon- heur K 0-62.05, 4. Rob Eras, And ean Dream 0-63.35, 4. Aniek By loos, Carla 0-63.93. Rubriek 20. Finale klassiek spnng® plus barrage klasse nationaal 1«J 1. Henk van de Pol, Hilton 0-39.b 2. Dave Molin, Alcazar 0-43.89, Jan van Tuyl, Chico VT 0-46.91» Michiel Brusse, Battlecat 3-43.41» Kyra Swelheim, Cobbler 4-41.51- Rubriek 21. Finale klassiek sPri^g. plus barrage klasse nationaal 1. wout-Jan van der Schans Lanve der Blue 0-31.44, 2. Erik van Vleuten Callgary's T 0-32.52, Mieke Bokma, Zebulon 0-34.97, Frans van de Ent, Dominant 36.76, 5. Frans van de End, Am deus B 0-37.90. Rubriek 22. Finale klassiek sPr,n*Le over twee manches plus bari klasse nationaal 1.40: 1. £r. Bayouss 0-30.60, 2. Ad van de Wej* ring, Cupido 8-29.02, 3. Rob Ehrenj- Optiebeurs Stability K 4-118.4J» Henk van de Broek, Bonheur 121.95, 5. Henk van de Broek, Oiy pic Pride 4-124.53. Stern-lezers en -j week in „Kleintjes' dag vele tiei Het moet als juist uw worden gelezen. DE STEM DINSDAG 30 JUL11991 VANDAAG 2 KATERNEN Vlok ...andere functie... - foto afp PRETORIA (AFP) - De twee ministers uit de Zuidafri- kaanse regering die recht streeks betrokken zijn bij de onwettige financiering van de Zulu-beweging Inkatha, zijn van hun functie onthe ven. Dit blijkt uit een verklaring van president De Klerk. Generaal Mallan (Defensie) en minister Vlok (Wet en Orde) blij ven wel in het kabinet. Mallan wordt nu minister van Huisves ting en Openbare Werken, Vlok wordt minister voor het Gevan geniswezen. De verschuivingen binnen de Zuidafrikaanse regering komen een dag voor een televisietoe- spraak van De Klerk over 'Inka- tha-gate' en volgen kort op het ontslag van drie andere minis ters, die voor Onderwijs aan blanken, Onderwijs aan zwarten en die voor Waterstaat en Bos beheer. Op het ontslag van Mallan en Vlok was al maanden aange drongen door het ANC van Nel son Mandela. ZIE VERDER BUITENLAND Van onze verslaggever ROTTERDAM - Benzine wordt morgen twee cent goedkoper. Dat heeft marktleider Shell maandag bekend gemaakt. De meest voorkomende literprij- zen aan de zelftankpomp zijn dan 1,93 voor superplus lood vrij, 1,89 voor euro loodvrij en 2,05 voor gelode superbenzine. Van onze verslaggever MOSKOU - De Russische presi dent Jeltsin neemt vandaag in Moskou deel aan diverse bespre kingen tussen Sovjet-president Gorbatsjov en de Amerikaanse president Bush. Waarnemers zien dit als een be langrijke stap op weg naar de machtsdeling tussen de centrale overheid en de afzonderlijke Sovjet-republieken. President Bush arriveerde gis teravond in Moskou. ZIE VERDER BUITENLAND Van onze verslaggever HOEVEN - De dreigende slui ting van Volkssterrewacht Si mon Stevin in Hoeven is voorlo pig afgewend. De sterrenwacht krijgt namelijk een ton subsidie van de ministe ries van Onderwijs en Economi sche Zaken en de stichting voor Publieksvoorlichting Weten schap en Techniek. Op de begroting moet nu nog een gat van 80.000 gulden worden gedicht. (ADVERTENTIE) Ze raken aardig van de coke daar in Suriname Van onze verslaggever BREDA - De Bredase vreemdelin gendienst heeft zich 'het heilige doel gesteld het Turkse echtpaar Kuncer het leven zo moeilijk mogelijk te ma ken'. Dat zegt de Haagse advocaat mr. K. Weski naar aanleiding van de opsluiting, inmiddels al een week, van de echtelieden in een Bredase politiecel. De advocaat spreekt over een 'rigide hou ding' van de vreemdelingendienst. Het echtpaar Tuncer verblijft al jaren il legaal in Breda. Vorige week maandag werd het paar van zijn bed gelicht en in afwachting van de uitzetting uit Neder land, de volgende morgen, opgesloten. De twee kinderen van het paar, 14 en 9 jaar oud, zijn ondergebracht bij familie leden in Breda. Volgende week dinsdag dient voor de Bredase rechtbank een kort geding, waardoor Weski een eind hoopt te maken aan de opsluiting. Met 'veel moeite en lang praten' heeft de advocaat de uitzetting van het gezin Tun cer kunnen voorkomen door direct een aanvraag voor een verblijfsvergunning in te dienen. En volgens Weski is de meest gebruike lijke gang van zaken dat de illegale vreemdeling naar huis wordt gestuurd in afwachting van de behandeling van zo'n aanvraag. Opsluiting is alleen gebruikelijk als er gevaar zou bestaan voor de openbare orde of als de betreffende vreemdeling wil onderduiken. In het geval van de fa milie Tuncer bestaat dat gevaar niet, om dat het gezin al jaren in Breda woont en hier ook familie heeft. Weski vindt dat de vreemdelingendienst zijn werk nodeloos moeilijker heeft ge maakt. Zo bracht Weski bij zijn bezoek aan het hoofdbureau van politie de broer van - - V i.iïïiMïiïih I. iv.Vi Twee Servische burgerwachten patrouilleren in de Servische enclave Glina in Kroatië. Ge vechten in deze regio eisten de afgelopen dagen tientallen levens. - foto epa Van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese Gemeenschap gaat/ een nieuwe poging doen de crisis in Joegoslavië te bezweren. De EG-trojka onder leiding van minister Van den Broek (Buiten landse Zaken) reist deze week naar Joegoslavië om een nieuw vredesplan aan de autoriteiten voor te leggen. Het plan behelst onder meer uit breiding van het EG-waarne- mersteam van vijftig tot 150 mensen, uitbreiding van het werkgebied van de delegatie naar Kroatië en vorming van ge zamenlijke patrouilles van de Kroatische Nationale Garde en het federale leger. Die moeten toezicht houden een staakt-het- vuren. De rest van de Kroatische milities wordt ontmanteld. Als de bij de crisis betrokken partijen in Joegoslavië erin sla gen een staakt-het-vuren tot stand te brengen en onderhande lingen over de toekomst van het land kunnen openen, zal de EG bovendien extra hulp geven bij het op de been houden van de ontredderde Joegoslavische eco nomie. De federale premier Marcovic, die de besprekingen in Brussel bijwoonde, zei dat het dringend nodig is dat de voorgestelde maatregelen worden aangeno men en uitgevoerd. „Anders rest slechts de anarchie". ZIE VERDER BUITENLAND Hij zei maandag in Veronica Nieuwsradio: „Als de plannen onrechtvaardig zijn, moet het kabinet er in augustus weer over praten". Maar evenals minister Kok (Fi nanciën) vindt Pronk dat gewij zigde plannen hetzelfde bedrag - 4,4 miljard gulden - moeten op brengen als de voorstellen van het kabinet. Maar of het kabinet nu het ad vies van Pronk volgt of niet, de besluiten die het kabinet vlak voor de vakantie nam, zullen de eindstreep niet ongewijzigd ha len. 'Stapje terug' De PvdA-fractie zal de plannen niet steunen. Het kabinet, inclu sief de politiek leider van de PvdA, vice-premier Kok, 'zal een stapje terug moeten'. Dat is de stellige verwachting van het PvdA-kamerlid B. Mid del, die in het afgelopen jaar een fractiecommissie leidde die zich heeft beraden op mogelijkheden om het beroep op de wao en de ziektewet in te dammen. Middel wordt in zijn overtuiging bijgevallen door het bestuurslid en penningmeester van de PvdA, Walter Etty. Ook hij verwacht dat de bewindslieden van de PvdA op belangrijke onderdelen van het wao-pakket zullen wor den teruggefloten. „De plannen zullen zeker nog worden bijge steld. Wat er nu ligt is teveel een zomerbesluit". Kamerlid Middel ziet niet hoe de kabinetsplannen zouden kunnen passen in de uitgangspunten van de fractie. „Uit de zorgvuldige en genuan ceerde discussie kwam naar vo ren dat de fractie geen aantas ting van de hoogte en de duur van de wao-uitkering wil. Wij hebben in april een kader vast gesteld, waaraan we de plannen van het kabinet zouden toetsen. De verkorting van de uitkerings duur zal die toetsing niet door- Eindstraat 10, Breda, Tel 076-215469 Dagelijks meldt een op de tien werknemers in Neder land zich ziek, negenhon derdduizend mensen ge nieten een wao-uitkering. Zo kan het niet langer, vindt het kabinet en stelt harde bezuinigingen voor. Maar wat leeft er achter die statistieken? Vandaag de eerste aflevering van de serie 'Ziek Nederland, de discussie over ziektewet en wao'. Door Willem Reijn en Marja Klein Obbink BREDA - Die ochtend valt er een opmerkelijk dossier op de tafel van het behandelingsteam van de GMD. Een man meldde zich in 1977 voor het eerst lan gere tijd ziek. De cliënt, toen 23 jaar oud, combineerde een aanleg voor astma met boven matig alcoholgebruik. Hij werd wegens een 'zwakke psyche' afgekeurd en kwam in de wao terecht. Nu laat hij de GMD, die hem indertijd arbeidsongeschikt verklaarde, weten dat hij het thuiszitten niet meer kan prui men. „Jullie zijn klootzakken", zegt hij. „Want ik ben niet ziek, neen, ik ben ziekelijk lui. De wao prikkelde mij niet om aan het werk te gaan". De man, inmiddels 37 jaar oud, kan weer aan het werk, stelt het behandelingsteam vast. Hij heeft zijn alcoholprobleem vol doende onder controle. Alleen mag-ie een half jaar niet ziek worden, want anders zou blij ken dat hij ten onrechte werk heeft aangepakt dat hij niet aankan, en vervalt het recht op een uitkering krachtens de ziektewet. Niemand ontkent dat de Wet op de Arbeidsongeschiktheid in 1967 terecht is ingevoerd. Mensen met een handicap zou den niet te hard in inkomen achteruit mogen gaan. Een kwestie van solidariteit met de zwakkeren in de samenleving, die betaalbaar leek. Maar het aantal wao'ers dijde in ruim twintig jaar uit tot een waar volksleger, een gevolg van door werkgevers gehanteerde en door werknemers geaccep teerde zachte sanering in het bedrijfsleven. Van minder pro- duktieve werknemers kon je afkomen door ze voor het leven een redelijk inkomen in de wao te garanderen. „Met fraude zijn wij zo walge lijk slap", zegt arbeidsdeskun- dige en bemiddelaar Herman Foeken van de GMD. „Ik pro beer zo links mogelijk te blij ven, maar dat is verdomd moeilijk in mijn werk. Als ik een cliënt heb die op al mijn voorstellen om weer aan het werk te gaan gewoon 'neen' zegt, blijkt een sanctie om op de WW- of bijstandsuitkering te korten behoorlijk effectief. Maar sancties worden nauwe lijks toegepast". Het systeem van ziektewet en wao is een bron van frustra ties. Het leger van wao'ers heeft constant het gevoel met een stempel op hun voorhoofd als tweederangs-burgers door het leven te moeten. „Ik dacht dat ik niet zou wegkruipen, als het mij zou overkomen", zegt wao'er Jan Tellekamp (38) uit Etten-Leur. „Maar ook ik zat het eerste half jaar binnen, achter het raam. Ook ik kreeg een soort vals schaamtege voel". Hij probeerde aan het werk te komen. Liet zich omscholen tot boekhouder, schreef tientallen sollicitatiebrieven. „Dan krijg je nee, overal nee. Zodra je schrijft dat je wao'er bent, is het bekeken". Toch moeten steeds meer wa o'ers solliciteren. Want zij worden slechts voor een klein gedeelte arbeidsongeschikt verklaard. Bijvoorbeeld voor de helft. „Mensen nestelen zich in de gedachte dat zij in de wao komen", zegt arbeidsdes- kundige Hilde Artoos. „En als ze dan hier komen, moeten we ze duidelijk gaan maken, dat ze gewoon voor acht uur per dag moeten gaan werken, maar dan in een lager betaalde baan". VERVOLG OP ACHTERGROND 131ste jaargang Kantoren; Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen.Losse nummers ma. t.m. vrijd. 1.40 en zat, 1.70 Memis Tuncer, Ibrahim, mee om te tol ken. De man werd echter niet toegelaten. Bovendien zat de vreemdelingendienst Weski erg dwars met de nodige formali teiten. Opsluiting van het echtpaar Tuncer is volgens Weski niet langer te tolereren, omdat mevrouw Tuncer daarvan ernstige psychische schade ondervindt. De vrouw eet slecht en is volgens de ad vocaat erg verzwakt. Bovendien is het in de politiecel bloedheet door de zomerse temperaturen van de laatste dagen. „De grenzen van hetgeen nog te verdragen is zijn hier ruimschoots overschreden". ZIE VERDER BINNENLAND GIDS List eri bedrog bij Sotheby's Een vervalste Renoir. - foto anp VERDER IN DEZE KRANT Binnenland: Proefveld maïs vernield Buitenland: Sancties Irak versoepelen Achtergrond: Leidende rol VS niet zo vanzelfsprekend Sport: Romario begint met baaldagen Regio: Net kabeltv uitgebreid Van onze Haagse redactie Pronk is de eerste minister die reageert op de golf van pro test tegen het besluit van het kabinet om de duur van de wao-uitkering te bekorten. HET WEER IN ZUIDWEST-NEDERLAND staan. Wij kiezen voor een dui delijk volume-beleid. Door pre ventie, begeleiding, reïntegratie en financiële prikkels voorko men dat mensen in de wao ko men en bereiken dat mensen die al in de wao zitten, weer aan zinvol werk komen". Stress Middel ziet de kabinetsplannen niet als een bruikbaar alterna tief. „We moeten er alles aan doen om mensen weer aan de slag te krijgen. Hen van de ene uitkering, de wao, over laten gaan naar een andere, slechtere uitkering, de bijstand, is slecht. Dat is geen volumebeleid, maar bezuinigingsbeleid en daar was en is het ons niet om begonnen". ZIE VERDER BINNENLAND TEL AVIV (RTR) - De Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken Baker gaat deze week naar Israël om de laatste obstakels weg te ruimen voor een regionale vredesconferentie over het Midden-Oosten. Dat heeft de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Levy gisteren gezegd voor zijn vertrek naar Cairo waar hij dezer dagen overleg voert met de Egyptische leiders. Het zou dan de zesde keer zijn sinds het einde van de Golfoor log dat Baker Israël bezoekt. De EG-ministers van Buiten landse Zaken hebben Israël ge vraagd om, in navolging van de Arabische landen, een positief gebaar te maken dat een vredes conferentie over het Midden- Oosten daadwerkelijk mogelijk maakt. Dat is na de EG-bijeenkomst in Brussel bekend gemaakt. De dag begint zonnig. In de loop van de dag toenemende bewolking met in de avond kans op onweer. De maüge zuid-oostenwind draait naar zuid-west Van onze verslaggevers PARAMARIBO - De Suri naamse minister van Defen sie Christopher neemt ont slag. Hij heeft president Kraag verzocht een diep gaand onderzoek in te laten stellen naar zijn vermeende betrokkenheid bij de drugs handel. De bewindsman reageert hier mee op kranteberichten over de persoonlijke betrokkenheid van legerleider Bouterse en zijn naaste medewerkers onder wie Christopher en Herrenberg bij de drugshandel vanuit Colom bia. Herrenberg overweegt de NRC, die de zaak in de publiciteit bracht, voor de rechter te dagen. Volgens hem laten Nederlandse 'journalistieke handlangers' zich door internationale inlichtingen diensten gebruiken om 'met een bepaald doel' verhalen over co caïne te lanceren. „Ze moeten een sfeer scheppen om het No- riega-model in Suriname te kun nen toepassen", aldus de advi seur van Bouterse. Hij vindt dat Suriname niet langer passief kan toekijken. Inmiddels hebben de Neder landse ministeries van Buiten landse Zaken en Justitie ont kend iets te weten van eisen van de Amerikaanse regering dat Herrenberg ..gebruikt... foto anp Nederland drastisch in moet grijpen om de uitvoer van co caïne in Suriname te stoppen. Evenmin is iets bekend over uit nodigingen aan Nederlandse autoriteiten om te getuigen voor de subcommissie voor narcotica- zaken in de Amerikaanse Se naat. Buitenlandse Zaken heeft wel bevestigd dat minister Van den Broek eerder deze maand in Washington over het Suri naamse drugskartel heeft ge sproken met de Amerikaanse on derminister van Buitenlandse Zaken Aronson. „Maar bij die gelegenheid zijn geen eisen gesteld. Wel is vanuit de gezamenlijke bezorgdheid de bestaande samenwerking beves tigd". ZIE VERDER BUITENLAND (ADVERTENTIE) Een echt Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd krijgt u van ons kado als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd, deze krijgt de krant de eerste twee weken gra tis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Naam; Adres; Postcode: Plaats: Telefoon voor controle bezorging. De nieuwe abonnee betaalt het abonnementsgeld per; O maand automatisch j 26,00 O kwartaal automatisch 75,go O kwartaal acceptgiro 77,go bank/gironummer De Parkerpen zenden aan: Naam:.. Adres:..... Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan; (Max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonne mentsgeld ontvangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Ant- woordnr. 112, 4800 VB Breda. JEHAD'TKUNNENLEZENIN..

de Stem | 1991 | | pagina 1