ROLLER KADO Bloedige gevechten in Kroatië na bestand Onderzoek: Zestig procent wao'ers vindt werk na herscholing Nederland strijdt niet samen met Suriname tegen cocaïnehandel Schokkend slot laatste Touretappe 'PDM mag niet naar Tour 1992' Grote drukte op wegen richting Zeeuwse kust Merijntje ritse top-tien DEN HAAG - Minister Van den Broek (Buiten landse Zaken) voelt er niets voor met de Suri naamse autoriteiten samen te werken in de strijd tegen de vanuit Suriname gecoördineerde cocaïne- i handel. Klundertenaar doodt vrouw na echtelijke ruzie LE#TOUR Tour-winnaar Indurain niet in Chaam en Roosendaal Van den Broek wil toezicht door gemengde patrouilles Vice-voorzitter PvdA: 'Partij heeft inschattingsfout gemaakt in wao-kwestie' Volleybalteam gedesillusioneerd Toekomst atletiek Nederland somber Judoka's terug naar af Gustafsson winnaar 'Melkhuisje' Mobilisatie in Armenië IE HADTKUNNEN LEZEN IN.. ZATERDAG 27 JUL11991 MAANDAG 29 JUL11991 VANDAAG 2 KATERNEN I Driver's seat - Sniff 'n' I Tears More than words - Itreme Burbujas de amor - Juan uis Guerra I wanna sex you up - llor Me Badd I) (Everything I do) I do it r you - Bryan Adams I La Cumbia - Sailor i Mooi man - Mannenkoor (irrespoor |*2You could be mine - uns 'n Roses |3) Now that we found love leavy D The Boys I) Rush rush - Paula Abdul Gypsy woman - Crystal Raters JO) Kozmik - Ziggy Marley 13) Cover my eyes - Harillion B) The shoop shoop song - pher 26) Send me an angel - Bcorpions ■20) Hey stoopid - Alice Tooper Il7) Morgen wordt alles an gers - Bonnie St. Claire 119) Desenchantee - Mylene Farmer 114) Giddy up go - Paul de Leeuw 1(22) Paradise - Timmy T 1(15) Anasthasia - T.99 1(16) Senza una donna - [Zucchero Paul Young I (32) You and your sister - I This Mortal Coil I (25) Holiday - Madonna (28) Chocolate cake - Crowded House (-) Baile me rumba - Rumba Tres (36) Unforgettable - N. Cole Nat King Cole i (-) Baila me rumba - Gypsy Kings (31) Light my fire - The Doors (-) Dance tago mago - Kaoma i (18) Shiny happy people - REM (33) Lovesick - Gang Starr (37) Gonna catch you - Lonnie Gordon (-) Ala li la - Denis Azor i (24) Quadrophonia - Quadrophonia I (-) Move that body - Technotronic (30) It ain't over till it's over Lenny Kravitz (29) No coke - Dr. Alban (21) Wind of change - Scorpions (27) Blauw - The Scene jsen haakjes staat de notering van ige week. opyright Stichting Nederlandse Top (1) 1 Do It For You - Bryan Adams (3) Now That We Found Love - Heavy D and the Boyz (2) Any Dream Will Do - Jason Donovan (10) Things That Make You Go Hmmm - C and C Music Factory (4) You Could Be Mine - Guns 'n Roses (6) Rush Rush - Paula Abdul (5) Thinking About Your Love - Kenny Thomas (7) Always There - Incog nito Feat Jocelyn Brown (-) More Than Words - Extreme (8) Chorus - Erasure Van onze verslaggevers AMSTERDAM - Tenminste zestig procent van de arbeidsongeschik ten die een opleiding zijn gaan vol gen, vindt kort na het afronden daarvan een baan. Dat blijkt uit een onderzoek van de Ge meenschappelijke Medische Dienst (GMD) over de jaren 1987 tot en met 1989. In deze jaren is de GMD steeds vaker scholing gaan adviseren om wao'ers op nieuw aan het werk te helpen. De dienst noemt het effect van de scho ling 'bevredigend'. Volgens de GMD kan het percentage van de herschoolde arbeidsongeschikten dat alsnog een baan vindt, oplopen tot tachtig. De aangeraden opleidingen zijn meestal kort - niet langer dan een jaar - en gericht op een taak. Ruim 85 pro cent van de opleidingen is op lbo- of mbo-niveau. Het partijbestuur van de PvdA gaat de komende week de kaderleden van de partij via een brief informeren over de stand van zaken rond het kabinetsbe sluit over wao en ziektewet. Aanleiding is de enorme ongerustheid bij de ach terban over de kabinetsplannen. Vooral het bekorten van de duur van de wao-uitkering, waardoor arbeidsonge schikten na enige tijd naar het bij standsniveau zakken, heeft voor veel onrust gezorgd. De PvdA-partijleiding wil overigens met de interne discussie wachten totdat de vakanties zijn afgelopen. „We moe ten in de PvdA op een ordentelijke ma nier tot besluitvorming komen. Maar dat houdt in dat de mensen die erover gaan, er ook moeten zijn", aldus vice- voorzitter Castricum. Castricum erkende afgelopen week einde dat de partijleiding in de wao- kwestie een inschattingsfout heeft ge maakt. „De PvdA heeft nu eenmaal niet de routine van een regeringspartij die al tientallen jaren met dit bijltje hakt". De weerstand binnen de PvdA-fractie tegen de kabinetsplannen blijft groeien. Het PvdA-kamerlid Stemerdink, oud- minister van Defensie, verklaarde ieder voorstel waarin discussie mogelijk is over de positie van mensen die niet kunnen werken, 'categorisch af te wij zen'. De variant-Wöltgens gaat Stemerdink daarom niet ver genoeg. Hij schaart zich daarmee bij de kamerleden Moor, Spieker en De Visser, die zich eerder al 'Rol Bouterse langer bekend' Van onze Haagse redactie Van den Broek zei dat zondag voor de Avro-radio naar aan leiding van berichten in NRC Handelsblad over de persoon lijke betrokkenheid van de Surinaamse legerleider Desi Bouterse bij de drugshandel. Van den Broek toonde zich ove rigens niet verrast door het wat hij noemde 'ontstellende ver haal'. Hij verklaarde al eerder aanwijzingen te hebben ontvan gen over de rol van Surinaamse legerofficieren bij de drugshan del. „Maar", aldus Van den Broek, „dat is nog niet hetzelfde als het hebben van - juridische bewij zen". Volgens de bewindsman zou het bijzonder gevaarlijk zijn met de Surinaamse jusititie samen te weken, omdat Bouterse nog steeds belangrijke invloed heeft. „We willen wel samenwerken met een nieuwe regering, maar niet met een bewind dat zijn be staan ontleent aan mensen die verdacht worden van betrokken heid bij drugshandel" Samenwerking met de huidige Legerleider Bouterse Van onze verslaggever KLUNDERT - De 33-jarige K.D. uit Klundert is zaterdagochtend door haar echtgenoot N.D. om het leven gebracht in hun wo ning. De 48-jarige man probeerde ver volgens zichzelf van het leven te beroven. Hij doodde zijn vrouw met een serie messteken. Over het motief is nog niets bekend. Vermoede lijk ging aan de steekpartij, die rond kwart voor zeven plaats vond, een echtelijke ruzie voor- De door de buren gealarmeerde politie troffen de - zwaar ge- wonde - dader aan. De man is in het ziekenhuis op genomen en verkeert na een spoedoperatie buiten levensge vaar. Surinaamse regering is volgens de minister van Buitenlandse Zaken temeer moeilijk, omdat dat ook het 'uitwisselen van ge voelige gegevens' zou moeten in houden. Van den Broek vreest dat dergelijke gegevens dan via een omweg uiteindelijk bij de in ternationale cocaïnehandel zou den terechtkomen. Volgens de kranteberichten be schikt de Amerikaanse drugsbe- strijdingsorganisatie DEA over gedetailleerde getuigenverkla ringen die de prominente rol van Bouterse sinds 1983 in de cocaï nehandel bevestigen. De kolonel zou zelfs persoonlijk toezien op de aanvoer en distributie van de drugs. Inval Een Amerikaanse inval in Suri name om zo een eind te maken aan de cocaïnehandel is volgens Van den Broek 'niet aan de or de'. De VS zijn overigens al wel ge ruime tijd op de hoogte van de betrokkenheid van de Suri naamse legerleiding bij de ille gale internationale drugshandel. Die omstandigheid, plus de be dreiging die het Surinaamse le ger vormt voor het democratisch proces in dat land, vormen in de formulering van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken 'een onaanvaard bare situatie'. De Amerikaanse regering heeft een militair ingrijpen in Suri name nooit willen uitsluiten. Zo lang echter niet opnieuw sprake is van een militaire staatsgreep in Suriname, is volgens waarne mers in de Amerikaanse hoofd stad een omvangrijke actie van de VS niet te verwachten. Wel zou een beperkt militair-po litioneel optreden van de VS mo gelijk zijn ter onderschepping van een drugstransport naar of van Suriname en ter arrestatie van betrokkenen. Zo'n actie zou ook op Surinaams grondgebied plaats kunnen heb ben. De laatste etappe van de Ronde van Frankrijk kende een dramatisch einde. Tijdens de massasprint op de Champs Elysées in Parijs kwamen Sovjet-wielrenner Abdujaparov (l) en de Italiaan Zanetta (midden) ten val. De dagprijs was voor de Rus Konyshev uit de ploeg van Cees Priem (uiterst rechts De renner van de Nederlandse ploeg behaalde daarmee zijn tweede etappezege in deze Tour. RONDE'VAN FRANKRIJK 1991 Van onze sportredactie BREDA/PARIJS - Tour-directeur Jean- Marie' Leblanc overweegt PDM volgend jaar de toegang tot de Ronde van Frank rijk te ontzeggen. Dat was met het feit dat Tour-winnaar Miguel Indurain, die zaterdag ook de tweede grote tijd rit op zijn naam bracht, in geen enkel Neder lands criterium uitkomt, het grote nieuws van het laatste Tour-weekeinde. Indurain verschijnt dus niet in Chaam en Roosendaal. Volgens publicaties in het Franse sportblad l'E- quipe van zaterdag en in de Krant op Zondag van gisteren vindt de Fransman dat PDM, dat in Quimper deze 78e Tour de France wegens ziekte voltallig verliet, zich bij de verklaringen voor het vertrek 'ongeloofwaardig opstelde'. Om PDM voor de Ronde van Frankrijk van 1992 te kunnen weigeren zal Leblanc de Tour reglementen moeten veranderen. „Daartoe zijn we eventueel bereid. De komende weken zullen we alles nog eens rond PDM op een rijtje zet ten. Maar tot nu toe zijn we na twee persconfe renties van PDM, een in Nederland en een in Aix-les-Bains, geen 'sou' wijzer geworden. En dat ondanks de belofte dat er volledige opening van zaken zou worden gegeven. In mijn ogen en in die van onze Tour-arts Gérard Porte is dat niet gebeurd". Jean-Marie Leblanc nam onverholen het woord doping in z'n mond. „Ik heb weliswaar geen honderd procent bewijs dat PDM bij deze af faire bedrog heeft gepleegd, maar bedrog lijkt bij PDM welhaast bedrijfscultuur. Ploegleider Jan Gisbers is een kleine, gemene schurk en een valsspeler. Dat hebben eerdere doping-affaires wel aangetoond". ZIE VERDER SPORT 3 PDM was toch al uitgeTourd? Van onze redactie buitenland BELGRADO - Kroatië heeft na zware militaire nederlagen een staakt-het-vuren afgekondigd. Niet temin zijn de gevechten afgelopen weekeinde gewoon doorgegaan. Volgens waarnemers was het de bloedig ste strijd sinds het geweld tussen Serviërs en Koraten uitbrak. Er vielen enkele tientallen doden. Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken en fungerend voorzitter van de EG) wil het-staakt-het-vuren laten con troleren door gezamenlijke patrouilles van het federale Joegoslavische leger en de Kroatische milities. De EG-waarne- mers zouden die patrouilles moeten lei den. De EG-ministers bespreken tijdens hun bijeenkomst, vandaag in Brussel, dit plan. Van den Broek ziet niet veel in het sturen van EG-militairen om toezicht te houden op het bestand. Volgens hem heeft de EG daarvoor niet voldoende mogelijkheden. De Kroatische leiders daarentegen vin den dat de wapenstilstand, die in de nacht van zaterdag op zondag werd afge kondigd, gecontroleerd moet worden door de waarnemers van de Europese Ge meenschap die momenteel in Joegoslavië verblijven. De staatsraad van Kroatië is akkoord ge gaan met de afspraken van het Joegosla- visch presidentschap en de EG om verder bloedvergieten te voorkomen. Daarvoor had de Kroatische president Tudjman al tijd gezegd dat er pas sprake kon zijn van een staakt-het-vuren als het federale le ger terug is gekeerd in de kazernes. Het is overigens niet uitgesloten dat de EG-trojka bestaande uit de ministers van Buitenlandse Zaken van Portugal, Italië en Nederland, deze week opnieuw naar Joegoslavië reist. Ofschoon de Kroatische staatsraad in de nacht van zaterdag op zondag akkoord ging met een onmiddellijk staat-het-vu- ren zijn de gevechten tussen Kroaten en Serviërs zondag gewoon doorgegaan. Uit alle drie de regio's in Kroatië waar grote Servische gemeenschappen leven, kwamen meldingen van vuurgevechten, raketbeschietingen, explosies en bom aanslagen. Volgens de Kroatische politie zijn zondag ten minste twintig burgers en zestien militie-leden om het leven geko men. In Kroatië werd gesproken over de hevig ste en bloedigste gevechten sinds het et nisch geweld uitbrak. Het werkelijk aan tal slachtoffers is waarschijnlijk veel ho- ger. Het Joegoslavische staatspresidium zal vandaag overigens op uitnodiging van de EG de besprekingen in Brussel bijwonen. Het wordt vertegenwoordigd door de fe derale premier Marcovic en minister van Buitenlandse Zaken Loncar. ZIE OOK EXTRA OP MAANDAG: Rol EG in Joegoslavië gewenst publiekelijk van de plannen distan tieerden. Stemerdink uitte ook felle kritiek op de handelswijze van de partijleiding. „Als je de partij om zeep wilt helpen, moet je op deze manier opereren". Een ander prominent PvdA-lid, oud voorzitter van de ambtenarenvakbond AbvaKabo Van der Scheur, zal zijn lid maatschap opzeggen als de PvdA ak koord gaat met de ingrepen in de wao. „Het zal me moeilijk vallen. Maar als dit doorgaat, kan ik de mensen niet meer onder ogen komen. Dan ben ik geen lid meer van de partij SPORT Magnus Gustafsson, de winnaar van het open NK tennis. - fotoanp Buitenland: Bush rekent op geallieerden Extra op Maandag: Een jaar na overval Irak op Kuwayt HET WEER IN ZUIDWEST-NEDERLAND Het wordt een zonnige en zeer warme dag waarbij een matige oostenwind voor enige verkoeling zorgt. Prima strandweer. Van onze verslaggeefster BREDA MIDDELBURG - Het mooie zomerweer heeft zon dagmorgen al vroeg gezorgd voor drukte op de wegen rich ting Zeeuwse kust. De grootste drukte veroorzaakten de rijen auto's gistermor gen op de A 58 tussen Bergen op Zoom en Rilland, waar een file van twaalf kilometer lengte ontstond. gen al vast. Noordelijker onstonden files op de Maasdijk richting Hoek van Holland, op de A 12 naar Den Haag/Scheveningen en in de richting van Zandvoort. Op de A 58 waren verschillende aanrijdingen, waarbij zich alleen materiële schade voordeeld. Ver schillende hardrijders kregen een bekeuring. Bovendien werd een motorfiets in beslag genomen. Ondanks het vastlopende ver keer was er volgens de rijkspoli tie van Middelburg geen sprake van extreme drukte. „Het was de gebruikelijke drukte voor een mooie zomerse dag", aldus woordvoerder J. Bo- drij. Vorig weekeinde was het nog drukker. Niettemin zaten de campings aan de Zeeuwse kust dit week end helemaal vol. Ook het verkeer vanuit Helle gatsplein en Oude Tonge in de richting Zierikzee zat gistermor- MOSKOU (AFR) - het defensie comité van de Sovjetrepubliek In de Armenië heeft zondag een oproep tot gewapende mobilisa tie gedaan 'ter verdediging van het vaderland', aldus het Sovjet persbureau TASS. Alle mannen die 'geschikte ge vechtswapens' hebben, moeten zich voor vanavond bij de regio nale bureaus wenden om 'beve len in ontvangst te nemen'. Armenië en Azerbajdzjan maken al drie jaar ruzie over het gebied Nagorny-Karabach, een overwe- gend door Armeniërs bewoonde enclave in Azerbajdzjan. Volgens het comité is het niet meer mogelijk het conflict met politieke middelen op te lossen. Het speciaal gevormde piket team voor de aanpak van ille gaal kamperen, hoefde niet in actie te komen. (ADVERTENTIE) Een echt Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd krijgt u van ons kado als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd, deze krijgt de krant de eerste twee weken gra tis. 0 Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon voor controle bezorging: De nieuwe abonnee betaalt het abonnementsgeld per. O maand automatisch 26,00 O kwartaal automatisch 75^0 O kwartaal acceptgiro 77,90 bank/gironummer De Parkerpen zenden aan Naam: Adres: Postcode In de pen moet komen te staan: (Max.-15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonne mentsgeld ontvangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Ant- woordnr. 112,4800 VB Breda. Een Kroatische soldaat neemt schade na een bombardement op. - FOTO EPA

de Stem | 1991 | | pagina 1