DE STEM LE^tOUR Theunisse wordt weer mens (5l Hiite kost renners vocht en geld ag op tv m weP een persoonlijk kn^kter! Brekebeen wijst solist de weg Kip, pannekoeken en een goed gesprek helpen renner de verschillen ing IEJIEH3M1I RONDE'VAN FRANKRIJK 1991 LeMond verzwakt door infectie EXPOSITIES MAANDAG 22 JUL11991, LE^TOUR Italianen beheersen weekeinde met twee ritzeges Jury-leden en ploegartsen maken overuren in de Tour Breukink van start in 'Acht van Cliaani Metro I-14,16.20,18.40 en 21 u. Dodelijke illusie. Metro II -14,16,18,20 en 22 u. The perfect weapon. Sinjoor -14,16,18, 20 en 22 u. King Ralph. Brabo 14,16,18,20 en 22 u. In het vel van een blondje. Tijl-14.20,16.40,19 en 21.20 u. The silence of the lambs. Wapper -14,17.15 en 20.30 u. Dances with wolves. Ambassades -14,16,18,20 en 22 u. New Jack City. Ambassades Club 1-14, 16.20,18.40 en 21 uPretty wo man. Ambassades Club 2-14, 16.30.19 en 21.30 u. Ghost. Ambassades Club 3-14,16, 18 en 20 u. Ducktales. Ambassades Club 4 -14.30, 17.30 en 20.30 u. The doors. BRUGGE Complex Zwart Huis 14.30 en 20 u. The Doors. 14.30 en 20 u. Filofax. 14.30 u. Teenage mutant ninja turtles. 20 u. Silence of the lambs. Memling 14.30.20 en 22.30 u. The deadly art of illusion. Van Eyck 14.30,20 en 22.30 u. King Ralph. Zie Uitgids van zaterdag. Oplossing crypto zaterdag - - s - w - h - h - - I i ichtgewapend u-h-r-z-a-r-a c r i m i n e e I -"d am h - I - p- n- -- e- p tol-polkabrok -s-e-e-o-f---r- platencol lectie -a-j---s-u-h-n- onderscheiding -g-s-m-e-s-p-- b a r i e t - s a p - k - d - e - - - a breker - e - n - i inzien - - - P - g lillll 9.15 uur France de befaamde Alpe d'Huez be- n deze 'col', waar tot nu toe acht Ne- rrden behaald, presenteert AVRO's Wielrenners als Joop Zoetemelk, Hen- -Jan Theunisse en Greg Lemond pro- j'Fluez te doorgronden. 2,20.25 uur jrogramma 't Was stil op straat' Ton ogramma's uit de jaren 50 en 60 laten oor muzikale hoogtepunten, te weten Charles Aznavour, Sammy Davis jr. en 'land 3,20.50 uur nbekend' van de Bredase filmers Jan 'laak bij de NOS schetst het leven van rige Martine blijft een nacht van huis i van haar pleegouders te horen, dat ze rr ze een tijdje bij een vriend verblijft, gint voor Martine een eindeloze zwerf- medy, RTL-4,22.10 uur loerderij komen drie koppels bij elkaar, de zin hebben. Onderhoudende tragi- larin behalve hijzelf ook Mia Farrow en uitsland 2,22.50 uur buitenissige pianist Peter Sellers aan. Roy Hill. i .reeq 'op 'z '6 'uajflOAA '8 'sW3 loodpjej '9 'squq pueq 'g 'uaoq3S .ui do satdaams z 'uB5iUBA ;eApuBlf Van Tilburg-Bastianen Groep Autoleasing: Ginnekenweg 21, Breda, tel. 076-237575 Autoverhuur Backer en Ruebweg 2, Breda, tel. 076-787221 T11 VANDAAG Van onze speciale verslaggever CASTRES - De knecht kreeg, bij wijze van uitzon dering, voorrang. Bruno Cenghialta gaf zaterdag Moreno Argentin het voor beeld. De anonymus uit het peloton zegevierde in Castres, zijn kop man volgde de 'gregario' een dag later in Alès en won de vijftiende rit van de Ronde van Frankrijk na een solo. Het was voor de Ariostea- ploeg de derde overwinning in de Tour na de triomf in de ploegentijdrit veertien dagen geleden in Lyon. Moreno Argentin is gewoon te winnen, meestal als solist, soms in klein gezelschap zoals in Luik-Bastenaken-Luik in april, drie dagen na zijn victo- rie in de Waalse Pijl. De 30-ja- rige inwoner van Monaco triomfeerde op 17 april op de Muur van Hoei na een lange eenzame tocht. De tweede ritwinst in de Tour - in 1990 won hij in Nan tes - komt als zeventigste eerste plaats op de erelijst te staan. Palmares met een wereldtitel, de Ronde van Vlaanderen, vier keer Luik-Bastenaken-Luik, etappes in de Tirreno-Adriatico en de Giro d'Italia. Indrukwekkend in vergelij king met zijn ploegmakker die een dag eerder won. De win naar van de veertiende etappe tussen St. Gaudens en Castres was een onbeschreven blad. Bruno Cenghialta? Zijn condui testaat was tot de aankomst vrijwel schoon. Slechts één overwinning prijkte op zijn palmares sinds zijn debuut bij de profs in 1986. Een onbelang rijke zege in de driedaagse van Stuttgart enkele jaren geleden. De blessurelijst van de 28- jarige inwoner van Venetië is aanmerkelijk groter. Vorig jaar brak hij tijdens een val in de Siciliaanse wielerweek beide armen. Eind 1990 moest de Ita liaanse brekebeen nog voor zijn loopbaan vrezen. Een vernau wing van een slagader in de buik dreigde zijn kleurloze loopbaan abrupt te beëindigen. De redding kwam uit een on verwachte hoek. Uit Frankrijk van Cyrille Guimard. De ploeg leider van Laurent Fignon ad viseerde Cenghialta in de win ter van verleden jaar professor Chevalier in Angers te consul teren. Twee geslaagde opera ties, waarbij een stukje van een ader uit de hiel in de buik werd gezet, waren voldoende om de waterdrager van Moreno Ar gentin weer fit in het fietszadel te helpen. Tot zaterdag reed hij de kop mannen uit de wind, beschutte ze en bleef zelf door zijn knechtenrol in de schaduw. In de tropische hitte van de Lan- guedoc mocht Cenghialta van zijn leider stralen. In een rit met een moyenne van veertig kilometer ontsnapte Cenghialta op zesentwintig kilometer van Castres uit het peloton. De oververhitte hoofdmacht kreeg de de Italiaan niet meer te pak ken. Achter de finish zeeg Ceng hialta door warmte en inspan ningen bevangen in elkaar. De brekebeen was echter snel op de been en zei: „Dit is de mooi ste dag van mijn leven". Wat zou hij anders hebben moeten zeggen? MAANDAG 22 JUL11991 16'RIT-215 km ALÈS - GAP Een dag voor de twee Alpen-rit ten voert de zestiende etappe van de Ronde van Frankrijk de renners van Alès naar Gap, een rit over 211 kilometer die slechts één klein colletje telt. De laatste winnaar in Gap was een Nederlander. Jelle Nijd am zegevierde in 1989, na een knal lende demarrage in de slotkilo- meter. Gap fungeerde in 1931 voor de eerste keer als finishplaats. Des tijds won de Belg Demuysere. Nederlanders kwamen er slechts twee keer als eerste over de streep: voor Nijdam ook Wout Wagtmans in 1953. Het parkoers van de zestiende etappe lijkt er niet voor bestemd het algemeen klassement geweld aan te doen. De enige beklim ming, een berg van de vierde ca tegorie, volgt na 149.5 kilometer. Daarna heeft het peloton nog ruim 65 kilometer voor de boeg. Een ideale gelegenheid voor ploegen, die het nog zonder rit- zege hebben moeten doen. Een dag voor de knechten of de sprinters. ALES - Gert-Jan Theunisse is teruggekeerd tot de wereld der mensen. Hij eet weer, pannekoeken en kip, komt 's avonds zelfs uit zijn hotelka mer en hij is zowaar in voor gesprekjes met zijn teamge noten. LE^TOUR OP RADIO EN TELEVISIE TV Nederland Hl: 15.00 uur: recht streeks verslag van de zestiende etappe Alès- Gap. Nederland III: 19.33 uur: samen vatting en Tour-journaal. Nederland III: 22.15 uur: Studio Sport Journaal. BRT II: 15.50 uur: rechtstreeks verslag van de 16de rit Alès- Gap. BRT I: 18.35 uur: samenvatting 16de rit. RADIO Radio I: 14.05 uur: Radio Tour de France. BRT 1:13.10 uur: Radio Tour. LEAour V RONDE VAN FRANKRIJK 1991 DOOR JACQUES EESTERMANS „Het werd de hoogste tijd", ver telde ploegleider Cees Priem gis teren in Alès. „Gert-Jan was he lemaal zichzelf niet meer. Hij sloot zich op, had met niemand contact en zat maar te piekeren. Het is toch niet gek, dat je dan spoken gaat zien, ziek wordt en niet kan presteren". Theunisse is al gedurende de hele Tour erg in zichzelf ge keerd. Maar de dagen voor de twee Pyreneeën-ritten was het helemaal raak. De Brabander kwam alleen nog maar van z'n kamer voor het avondeten. Niet dat hij met de anderen meeat, maar omdat Priem zijn kopman de verplichting oplegde in elk geval aanwezig te zijn. Maar meteen na het eten wist Theu nisse niet hoe snel hij weer op zijn kamer moest komen. Priem hoopte dat Theunisse na de etappes in het Frans/ Spaanse grensgebergte weer een beetje tot zichzelf zou komen. Dat was niet het geval. Integen deel. Het werd alsmaar erger met de renner, die op zijn terrein jammerlijk had gefaald. Zaterdagavond werd het de TVM-ploegleider ineens te gor tig. Hij haalde Theunisse hoogst- Gert-Jan Theunisse: door kip en pannekoeken weer onder de'mensen' - foto de stem/ben steffen persoonlijk van zijn kamer. „Kom jij maar eens naar bene den. Jij moet uit de sleur. Zo heb ik dat aangepakt", legde Priem uit. „Hij is de rest van de avond bij ons geweest. Corrie Siemons heeft vannacht om 12.00 uur zelfs nog pannekoeken voor hem gebakken in de bus". Kip en pannekoeken, daartegen is de maag van Gert-Jan Theu nisse inmiddels weer bestand. In de zaterdagrit was het nog ont zettend afzien geweest voor de wielerprof uit Berghem. „Ik was superslecht", bekende de uitge bluste Theunisse in Castres. „Ik kan nog steeds niks binnen hou den. Het is dat Jan Siemons de hele dag bij me is gebleven, an ders was het opnieuw op een drama uitgelopen". Nederlands hoop voor de rit naar Alpe d'Huez, die morgen wordt verreden, werd tussen St.- Gaudens en Castres diverse ke ren gelost. Telkens wachtte Jan Siemons, de wegkapitein van de formatie, zijn kopman op om hem terug naar het peloton te rijden. „Hard fietsen is afzien, maar een keer of drie iemand op sleeptouw nemen, da's pas echt verschrikkelijk", hijgde Siemons na. Jus d'orange Gert-Jan Theunisse dacht zater dag, dat het drinken van jus d'o range zijn maagklachten had veroorzaakt. „Het kan niks an ders zijn", aldus de renner. „Aan het eten kan het nooit hebben gelegen. Ik maak elke dag mijn eigen maaltijd. Wat ik eet? Nou, eh, baby-voeding uit potjes en astronauten-voedsel. Dat is alle maal gesteriliseerd spul. Maar ik heb een keer jus d'orange ge dronken op mijn kamer, omdat het zo heet was en ik stikte van de dorst". Technisch adviseur van de ploeg, en tevens schoonvader, Piet Liebregts was heel even woedend, toen hij vernam dat Theunisse jus d'orange had ge dronken. „Verdomme, hij weet toch dat hij daar met z'n poten vanaf moet blijven. Hij is toch geen groentje meer". Priem sus send: „Piet, joh, het zijn gewoon zenuwen. We slepen hem er wel doorheen de komende dagen". Leg Gistermorgen voor de start in Albi bleek, dat de Zeeuwse sportdirecteur zijn woorden ge stand had gedaan. Theunisse was opvallend bij de les en klaagde nergens meer over. „Ik voel me een stuk beter dan giste ren. Het scheelt alles dat ik niet meer om de haverklap moet overgeven. Gisteren heb ik de hele avond lang steeds kleine porties kip gegeten en vannacht nog een pannekoek. Vanmorgen heb ik weer pannekoeken gege ten als ontbijt. Ik denk dat dat toch beter is dan al die voeding uit potjes en zakjes". Zonder ook maar een keer in problemen te zijn geweest, fi nishte Gert-Jan Theunisse giste ren in Alès in het peloton. „Ik voel dat mijn krachten weer te rugkomen. En ik heb ook moed geput uit de wetenschap, dat Frans Maassen weer zo snel zo goed is hersteld. Je gaat je van alles indenken als het slecht gaat. Ook dat je misschien wel hetzelfde onder de leden hebt wat Maassen in het begin van de Tour heeft gehad. Maar als het morgen weer loopt zoals van daag, dan hoop ik straks in de Alpen toch nog iets van me te kunnen laten horen". „Ik ben in ieder geval niet van plan om bij de pakken neer te gaan zitten", haakte Cees Priem daarop in. „Het klassement van Gert-Jan is dan wel naar de knoppen, maar daarmee hoeft de hele Tour nog niet naar de blik sem te zijn. Het wordt kort dag voor ons, maar we zullen zeker niet berusten. Er komen nog een paar mooie dagen aan". ALES - Een hele dag hard fietsen door de oven van Frankrijk in de wetenschap dat het je geld kost. Veel renners in het Tour-pelo ton nemen dat deze dagen op de koop toe. Nu het kwik in het zuiden van Frankrijk oploopt tot ruim boven de 35 graden, weigeren zij, hoewel het vol gens de reglementen verplicht is, een valhelm te dragen. Het jury-korps heeft het er ■naar druk mee. Dagelijks ko men op de lijst van gestraften zo'n honderdvijftig namen voor. Aangezien de boete voor net niet dragen van een val helm driehonderd Zwitserse banken bedraagt, is er de laat- s'e dagen al voor dik ander halve ton in de boete-pot gegle den. De meeste renners moeten "Un boetes zelf dokken, met dien verstande dat er wordt ge kort op hun winstpremies. «Anders is het niet te betalen", *eRt TVM-ploegleider Cees tonem, die naar eigen zeggen J»* zeker een valhelm zou hebben gedragen. „Ik vind het stom van die gasten om zonder alhelm te fietsen. De meesten an den verdienen niet wat ze =an boetes kwijt zijn. Waar ben J® dan mee bezig, vraag ik me Niet alleen het jury-korps eeft het druk als gevolg van e ™te, ook de ploegartsen maken overuren. Overver moeidheid, hoofdpijn, opge zwollen voeten, blaren, maag stoornissen, het is aan de orde van de dag. „Het is zaak de renners nu goed in de gaten te houden", weet Ignace van Meerwijk, dokter bij de ploeg van Jan Raas. „Ik druk ze voortdurend op het hart geen ijskoude fles jes fris te drinken en niks van het publiek aan te nemen. Ik maak speciale vloeibare voe ding, die het verlies van vocht en zout compenseert. Daar naast moeten ze van mij brood jes eten, want de maag moet blijven werken, en mogen ze al leen maar isotone drankjes drinken". Zeven liter Volgens Van Meerwijk drinkt een renner bij een temperatuur boven de dertig graden onge veer zeven liter per dag. Een hoeveelheid, die een mens nor maal ziek maakt. „Als je zoveel drinkt zonder inspanningen te leveren, krijg je geheid buik loop", zegt de arts, die 's avonds een rondje langs de ka mers maakt met een zak vol ijs klontjes. „Die gaan dus beslist niet in de prik, maar ik gebruik dat ijs om de last van opge zwollen voeten en blaren te verminderen". De dokter is van mening dat de Tour geen gevaarlijke op gave is bij deze hitte. Van Meerwijk: „Welnee, renners kunnen goed tegen de hitte, omdat er nauwelijks vet aan hun lijven zit. Als ze zich goed aan de eet- en drinkadviezen houden, dan ontstaan er in principe geen problemen. Maar je hebt niet alles in de hand. Kijk wat Sanders (de ploegarts van PDM. JE.) is overkomen. Vreselijk voor die man. En dan wordt-ie ook nog eens gecon fronteerd met allerlei verdacht makingen over vermeend ge- LE^TOUR ,t RONDE VAN FRANKRIJK 1991 DOOR JACQUES EESTERMANS bruik van doping. Pure lul koek Van Meerwijk zou wel wensen, dat de Tour-directie de ploegen voortaan in betere hotels on derbrengt. „De renners liggen nu dikwijls in kleine zweethok- jes. Daardoor slapen ze slecht. Dat kan funest zijn, want juist bij deze extreme hitte is veel rust bittere noodzaak". Zijn collega Geert Leinders, die de medische begeleiding bij Panasonic voor zijn rekening neemt, houdt deze dagen de urine van de renners nauwlet tend in de gaten. De Belgische arts: „De nieren vormen in feite een barometer. Ze meten de druk van het vocht. Als de druk te laag wordt, dan verandert de urine van kleur. Dat is voor mij het teken, dat ik in moet grij pen. Want fietsen bij deze tem peraturen, is een zware aanslag op het lichaam. Ga maar na. Een renner verliest per rit drie kilogram gewicht. Een halve kilo energie en de rest vocht. Dat staat gelijk aan zo'n twee liter, terwijl het bloedvolume vijf liter bedraagt". Ook volgens Leinders is veel rusten vooral nu van het groot ste belang. „Tussen twee etap pes in hebben de renners ge woonlijk veertien uur de tijd om uit te rusten. Dat lijkt heel wat, maar die tijd is hard nodig om aan te sterken. Het kan al lemaal net. De Tour is een uit puttingsslag, maar zolang je niet tegen de natuur in gaat, bestaat er geen gevaar. Ik be doel daarmee te zeggen, dat het verantwoord is wat er gebeurt. Maar het wordt anders als je' een renner weer op de fiets zet, die er even daarvoor vanaf is gevallen vanwege vermoeid heid. Dan ga je over de grens. Wij, doktoren, moeten ervoor zorgen dat zulke dingen niet gebeuren, want een renner kan op zo'n moment geen goede be slissing meer nemen". Zo, na drie Italiaanse etappe-zeges op rij beginnen we aan de laatste week van deze 78ste Tour de France. Naar ik hoop - en eigenlijk ook wel zeker weet - wordt het een zeer enerverende week, die de wielerfan zich waar schijnlijk nog lang gaat heu gen. De koers mag dan afgelo pen weekeinde min of meer een beetje stil gevallen zijn, vanaf vandaag of misschien pas vanaf morgen met Alpe d'Huez gaat de vlam weer in de pijp. Er zijn namelijk nog zoveel kanshebbers op de eindzege na veertien dagen wedstrijd overgebleven. Om mezelf te kietelen, blijf ik de Italiaan Gianni Bugno als favoriet nummer één voor de eindzege zien, maar dat betekent nog niet dat ik gelijk ga krijgen. Mottet kan het worden, Fig non, die oude rakker ook. Evenals uiteraard Indurain en Chiappucci. En zelfs Greg Le- Mond moeten we met z'n al len nog niet helemaal uitvlak ken. Voor Bugno wordt het een zaak van goed opletten. Die Fransen gaan denk ik een link spel spelen. Wat gaat bijvoor beeld Indurain doen als van daag Mottet z'n kont van het zadel licht. Of als Fignon alles of niets speelt. Indurain moet dan reageren als drager van de gele trui, maar wat doet een Bugno dan? Laat hij Indurain zijn gang gaan of springt hij mee? En wat is het goede mo ment?. Je moet echt in de koers als renner zitten om dat te kunnen aanvoelen. Dat van: 'Pats, nu moet ik echt mee'. Ik denk dat er morgen en woensdag een paar favorieten uit de top van het klassement zullen zakken, maar het staat beslist niet vast dat de twee etappes door de Alpen voor een definitieve schifting zullen zorgen. Het ritje naar Alpe d'Huez is eigenlijk een stukkie te kort en woensdag naar Morzine met de lange afdaling na de beklimming van de Joux Plane valt er nog wel wat te herstellen. Vandaar dat ik het helemaal niet uitsluit dat deze Tour tij dens de tijdrit van komende zaterdag over 57 kilometer zijn beslissing krijgt. Dat zou inhouden dat Indurain de ko mende dagen een tik voor z'n bol krijgt. Dat de andëre favo rieten naar hem toe kunnen schuiven in het klassement of hem zelfs voorbij gaan. En dan moeten we afwachten hoe hij dat verwerkt. In Alengon won Indurain die eerste tijdrit dan wel, maar hoe pakt hij tegen slag op in een hectisch gebeu ren als de Tour? Veel vraagtekens in dit stukje. Daarom zit er de komende da gen veel spel in de Tour. En ik hoop, dat ik een beetje voor mijn publiek bij De Stem kan meespelen. Van onze sportredactie OLLAND/CHAAM - Erik Breukink maakt tijdens de week na afloop van de 78ste Ronde van Frankrijk zijn rentree in het peloton. Breukink heeft SBB-coördinator toegezegd in de eerste week na de Tour beschikbaar te zijn voor het rijden van een paar criteriums. De in het Belgische Kalmthout woonachtige, Nederlandse wieler prof, die met zijn ploeg wegens voedselvergiftiging afgelopen dins dag de Tour moest verlaten, zal op woensdag 31 juli in ieder geval tijdens de 54ste Acht van Chaam van de partij zijn. Morgen vertrekt de PDM-ploeg naar Oostenrijk voor een trainings stage om de conditie weer wat op te vijzelen. Na het rijden van een viertal criteriums tijdens de eerste zeven dagen na de Ronde van Frankrijk start Breukink in de Spaanse ronde van Burgos. Een getekende Greg LeMond zoekt zijn weg na aankomst in Alès gisteren. Een infectie zou de Amerikaan ernstig hebben verzwakt. fotoanp Van onze speciale verslaggever ALES - Greg LeMond voelt zich slecht. De winnaar van de laatste twee Tour-edities is volgens Bob LeMond flink verzwakt door infec tie. Volgens de vader van de Amerikaan heeft onderzoek vrijdag een sterk verhoogd aantal witte bloedlichaampjes aangetoond. Daar naast zou dè nummer vijf van het algemeen klassement last hebben van een voetblessure. Wat de Amerikaan precies mankeert, is niet duidelijk. Het bloed van LeMond wordt verder onderzocht. De Amerikaan liet zich onder zoeken na zijn sterke terugval in de tweede Pyreneëenrit, waarin hij op zeven minuten van de Italiaan Chiappucci aan de streep in Jaca arriveerde. Volgens Bob LeMond is zijn zoon getroffen door een nog onbekend virus. Massage en rust moeten LeMond goed door de komende etap pes in de Alpen loodsen. „Hij is veel energie kwijtgeraakt op de dag dat iedereen tegen hem reed. Maar Greg heeft in zijn loopbaan voor ergere dingen gestaan. Hij zal in de Alpen alles geven, maar een nieuwe Tour-zege wordt moeilijk", verklaarde zijn vader in Alès. Inzake de PDM-affaire heb ik de volgende over wegingen. Wat ik weet, zeg ik en wat ik niet weet, pro beer ik te weten te komen, en dan pas zeg ik het. Feiten zijn heilig. Elk bericht moet je natrekken en nog eens natrekken om het op zijn juist heid te testen. Hoe zwaarder de beschuldigingen, die je over iemand uit, hoe zwaarder je je bewijsvoering moet wegen. Dit zijn zowat de voornaamste vuistregels die ik, voorname lijk via overlevering, studie en eigen ervaring, tot de mijne heb gemaakt in de uitoefening van mijn beroep, zijnde jour nalist met als specialisatie: de sport. Ik kan me niet voorstellen dat één journalist deze regels van de hand zal wijzen, wil hij niet zijn beroep zelf van elke ge loofwaardigheid ontdoen. Maar zijn wij nog wel journa listen? Of zijn wij voorname lijk entertainers geworden, die een show presenteren en van commentaar voorzien als vormt het een spel zonder grenzen. Een show moet boeiend zijn, hectisch, spannend, of wisse lend, onvoorspelbaar, kortom een uitzending, die net als an dere ontspanningsprogram ma's moet beantwoorden aan een aantal regels, die erop ge richt zijn een zo groot moge lijk publiek voor het TV-toe- stel te lijmen. De concurren tiestrijd met zijn kijkcijfers, wat niet boeiend is maken we boeiend, ook in de journalis tiek. De waarheid en het maatschappelijk belang zijn daaraan ondergeschikt. Maak het ook niet te ingewikkeld: liever een eenvoudig cowboy- en indianenverhaaltje. Ook al is de waarheid meestal veel in gewikkelder en vraagt ze veel meer nuancering, hou het een voudig, zwart-wit, dat gaat er het best in bij het grote pu bliek. Bovendien is journalistiek on derzoek een tijdrovende be zigheid, die veel geld kost en waarvan de uitkomst onzeker is. In de huidige media-con- currentie-strijd is dat dus geen prioriteit. Tot in de jaren zes tig hebben de sportjournalis ten uitroeptekens gezet. „Al les is prachtig! Alles is goed! De jaren zestig brachten de vraagtekens en vanaf de jaren tachtig zijn de uitroeptekens weer naar voren gekomen. „Wat is er van de sport?" Al les is lelijk! Alles is slecht! Je weegt er zo de tijdgeest aan af. Dat hebben we ook te danken aan een aantal journalisten, die zelf vedetten zijn gewor den. Vedetten, die genoteerd wor den op de hitparade en die zo als de schlagerzangers dus ge regeld een hit moeten hebben. Voor hun is de journalistiek een veel te moeilijk en te zwaar vak. De PDM-affaire heeft dit alles nog eens duide lijk gemaakt.

de Stem | 1991 | | pagina 9