LEpTOUR ROLLER KADO PvdA-Kamerlid De Visser wil dat Kok opstapt Terroristen financierden aanslagen vanuit Londen Minister Baker weet Arabische landen achter vredesconferentie te krijgen Zelfkastijding Tanker lekt 10.000 ton olie voor kust Australië □□□□□□□□□□□nnnn O V Saddam verleent amnestie aan politieke gevangenen Merijntje ZATERDAG 20 JULI 1991 S> 3ritse top-tien O O O W B Steekproef toont grote ontevredenheid onder partij-aanhang AMMAN/JERUZALEM (RTR/AFP) - Israël is on der grote druk komen te staan nu ook Jordanië zich achter de plannen van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Baker voor een internatio nale vredesconferentie heeft geschaard. Israël heeft tot dusver steeds geweigerd aan dergelijk overleg mee te doen. NAC-supporter steekt man met fles in hals 'Onze Vader' uitgebreid met 'Moeder' MAANDAG 22 JUL11991 Italiaans weekeinde met twee ritzeges Hitte brengt renners in problemen Gert-Jan Theunisse aardig opgeknapt Favorieten eind-zege verschuilen zich Sport 2: Winst en verlies volleybalteam Sport 4: Raymakers mist Europees goud VERDER IN DEZE KRANT Binnenland: TGV-tracé ter discussie Extra op Maandag: 'Aids-testen worden medisch zinvoller' Frankrijk zet bijna 100.000 asielzoekers het land uit Ook Abu Nidal en Islamitische Jihad rekeninghouder bij BCCI JE HAD'TKUNNEN LEZEN IN.. 1 1) Driver's seat - Sniff 'n' he Tears 1) More than words - Ex- reme 2) I wanna sex you up - 'olor Me Badd 7) Buirbujas de amor - uan Louis Guerra 6) Mooi man - Mannenkoor Carrespoor 3) Gypsy woman - Crystal Waters 11) La cumbia - Sailor 5) The shoop shoop song - Cher (10) Rush rush - Paula Ab dul (13) Kozmik - Ziggy Marley (24) (everything I do) I do it for you - Bryan Adams (23) You could be mine - Guns 'n Roses (19) Cover my eyes - Maril- lion (15) Giddy up go - Paul de Leeuw (9) Anasthasia - T.99 (8) Senza una donna - Zucchero Paul Young (20) Morgen wordt alles an ders - Bonnie St. Claire (12) Shiny happy people - REM (27) Desenchantée Farmer Mylene - Alice (37) Hey stoopid Cooper (14) Wind of change - Scor pions (29) Paradise - Timmy T (-) Now that we found love - Heavy D The Boys I (16) Quadrophonia - Quadr- ophonia (33) Holiday - Madonna (-) Send me an angel - Scor pions (17) Blauw - The Scene (-) Chocolate cake - Crow ded House (21) No coke - Dr. Alban (18) It ain't over till it's over - Lenny Kravitz (34) Light my fire - The Doors (-) You and your sister - This Mortal Coil E) (38) Lovesick - Gang Starr J) (32) Ain't my beating heart - Ten Sharp D (25) Last train to trancen- w tral - The KLF (-) Unforgettable - N. Cole Nat King Cole (-) Gonna catch you - Lon- nie Gordon (22) Lost in music - Stereo w MC's (26) Sinds 1 dag of 2 (32 jaar) - Doe Maar (35) Le dernier qui a parlé - Amina ussen irige haakjes staat de notering van week. 'Copyright Stichting Nederlandse Top w O O -I DE STEM 131ste jaargang Kantoren: Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen. Losse nummers ma. t.m. vrijd. 1.40 en zat, De Visser - foto de stem /johan van gurp Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het kritische PvdA-Kamerlid De Visser vindt dat vice-premier Kok moet opstappen. Hij zal tij dens de eerstvolgende frac tievergadering van de PvdA het aftreden van de partijlei der eisen. Visser zei dit tegenover De Krant op Zondag. Met de wao- plannen van het kabinet is de sociaal-democratie volgens De Visser op de vuilnishoop ge dumpt. „Met een keiharde quotumrege ling om werkgevers te dwingen meer wao'ers en gehandicapten in dienst te nemen, had je nog wat kunnen vragen van andere mensen. Maar nu bezuinigt de regering op de zwaksten. Ik vind daarom dat Wim Kok moet op stappen", aldus De Visser, die steeds meer verzet voorziet tegen het leiderschap van vice-premier en minister van Financiën Kok. „Ik verwacht dat er revolutie komt binnen de partij. Dat kan niet uitblijven, echt niet. Als mensen nu nog op ons stemmen, is dat tegen beter weten in", al dus De Visser. Uit een steekproef van De Krant op Zondag onder 300 PvdA-kie- zers blijkt dat 56 procent geen begrip heeft voor het wao-voor- stel. Bijna 45 procent van de mensen die verklaarden bij de laatste verkiezingen op de PvdA te hebben gestemd, betitelt het wao-voorstel als 'kiezersbedrog'. Bijna 40 procent kondigt aan de volgende keer niet meer op de PvdA te zullen stemmen. Indien ook nog de koppeling tus- Israël onder grote druk I Eerder hadden ook al Egypte, Syrië, Libanon en Saudi- Arabië zich voor vredesoverleg uitgesproken, een unieke eensgezindheid. De Palestijnse bevrijdingsbeweging PLO gaat ermee akkoord buiten het overleg te blijven om de be sprekingen niet te blokkeren. (1) I Do It For You - Bryan Adams (2) Any Dream Will Do - Jason Donovan (9) Now That We Found Love - Heavy D and the Boyz (3) You Could Be Mine - Guns 'n Roses (4) Thinking About Your Love - Kenny Thomas (7) Rush Rush - Paula Ab dul (8) ritttvay? There - Incog nito Feat Jocelyn Brown (5) Chorus - Erasure (10) Do You want Me Salt-n-Pepa (-) Things That Make Go Hmmm - C and C Musi Factory Jeruzalem wijst een vredesover leg categorisch van de hand. Het aanbod van Saudi-Arabië om de economische boycot tegen Israël op te heffen in ruil voor stopZet- van het nederzettingenbe- I leid, wordt door Jeruzalem ook afgewezen. Volgens een rege ringswoordvoerder is de Arabi sche boycot volgens internatio- naal recht 'illegaal' en moet deze stoppen. De havik-minister Ariel Sharon van Woningbouw verklaarde on middellijk voor de radio dat 'Is raël zijn kolonisatiepolitiek in de bezette gebieden nog honder jaren zal voortzetten, los van elke diplomatieke ontwikke- in de regio of dit of dat be lt'. Sharon heeft bij herhaling ver- klaard te menen dat de Pales- kwestie in Jordanië moet I worden opgelost, omdat hij dat 1 land een 'Palestijnse staat' acht. I Waarnemer I De Jordaanse stap om mee te I doen aan een vredesconferentie, vormt een nieuw succes voor Ba- r op zijn vijfde rondreis door |j liet Midden-Oosten om zo'n con ferentie van de grond te krijgen I ia het kader van het Ameri- I kaanse vredesplan. Hoofdkenmerk van Bakers voor- I "an onze verslaggever OOSTERHOUT - Tijdens de I wiendschappelijke^voetbaLwed- I strijd tussen NAC en'een cam- Ipiagelftal, vrijdagavond in Oos- 1 terhout, is een Rijenaar met een I bierfles in zijn hals gestoken I door een 'supporter' van NAC. De man liep een snijwond van I scht centimeter op. Volgens de Politie heeft hij erg veel geluk "•had, want de snijwond liep tot 1 twee centimeter afstand van |ap halsslagader. "t incident gebeurde tijdens ruzie tussen twee groepen <1 beschouwers. Er ontstond vol- I !ens de politie eed duw- en trek- 1 Mj totdat de Rijenaar geveld IJ® politie heeft nog niemand Ij®kunnen houden. I"C staat ondertussen door „olijke incidenten te boek als I risico-club'. De burgemeesters 1.® Roosendaal en Helmond iben al aangekondigd dat de |®®Petitieduels in die steden t op de geplande datum ge- *ld zullen worden, vanwege te grote risico op rellen. stellen, dat vooral door Israël wordt verworpen, is dat de Ver enigde Naties bij onderhandelin gen de status vaq, waarnemer krijgen. Israël wijst dit totaal af, daar het de internationale organisatie in de kwestie van het Midden- Oosten bevooroordeeld acht ten nadele van Israël. De Amerikaanse minister zei na afloop van zijn gesprekken met koning Husayn dat het doel van een conferentie is directe onder handelingen op gang te krijgen tussen Israël en de Palestijnen en Israël en de Arabieren. Sleutelrol Jordanië heeft een sleutelrol hoe het vredesproces zich ook ont wikkelt. Dit komt door zijn his torische, geografische en poli tieke banden met de door Israël bezet gehouden gebieden. Op de vraag of Jordanië bereid is directe bilaterale onderhande lingen met Israël te openen zei Husayn dat dit 'de belachelijkste vraag is' die hem ooit is gesteld. „Waarom dacht u dat je een con ferentie bijwoont. PLOeis De Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO heeft gisteren haar eis van deelname aan een confe rentie over vrede in het Midden- Oosten laten vallen. Dat blijkt uit uitspraken van Bassam Abu Sharif, een adviseur van PLO- voorzitter Yasser Arafat. De PLO zegt dat ze de Ameri kaanse voorstellen accepteert waarin wordt gesteld dat afge vaardigden van binnen en buiten de door Israël bezette gebieden de Palestijnen kunnen vertegen woordigen. Ofschoon Abu Sharif er niet ver der over uitweidde, lijken zijn woorden erop te wijzen dat PLO een stem wil hebben in wie de Palestijnen moet vertegenwoor digen op een conferentie, maar dat in een Palestijnse delegatie niet per se PLO-leden hoeven worden opgenomen. Minister Baker heeft gisteravond na aankomst in Israël ruim twee uur gesproken met een Pales tijnse delegatie. Baker brak later een ontmoeting met de Israëli sche premier Yitzhak Shamir af. De Amerikaanse minister voelde zich niet goed. De gesprekken worden vandaag voortgezet. Pro-Iraanse shi'ieten van de Hezbollah-beweging slaan zichzelf op het hoofd in een voorstad van Bayrut tijdens de Achura- dagprocessie. De traditie van zelfkastijding, overigens tot bloedens toe, herinnert aan de moord op Al Hussein, de neef van de profeet Mohammed, in Achura. - fotoafp BAGHDAD (AP) - De Iraakse regering heeft de meeste deser teurs en 'politiek voortvluchti- gen' amnestie verleend. Dat heeft het Iraakse persbureau INA bekendgemaakt. Het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) heeft gis teren bekendgemaakt dat zo'n 20.000 Kurden de Noordiraakse stad Suleimaniyeh, waar on langs hevig werd gevochten, zijn ontvlucht en op weg zijn naar Iran. Hulpverleners van het Rode Kruis in Suleimaniyeh hadden gemeld dat' het sinds vrijdag morgen rustig was in de stad, zo zei Saddler. Ze zei dat het Rode Kruis al de 1.200 Iraakse mili tairen had bezocht en geregi streerd die tijdens de gevechten in Suleimaniyeh waren gevan gengenomen door Kurdische guerrillastrijders. De Revolutionaire Commando- raad, waarvan president Sad dam Husayn de voorzitter is, verleende' amnestie aan alle de serteurs, officieren uitgezon derd, en degenen die hun dienst plicht hebben ontlopen. Het was niet onmiddellijk duidelijk of het decreet betrekking heeft op de Golfoorlog of alleen op de op standen tegen de regering in maart. Een tweede decreet verleent met onmiddellijke ingang amnestie aan alle 'politiek voortvluchti- gen', binnen of buiten Irak. Daarmee worden kennelijk te genstanders van de regerende Baath-partij bedoeld. Alle al ge nomen wettelijke stappen tegen hen zouden worden gestaakt, het strafblad van al veroordeelden geschoond en het verbod op overheidsdienst voor hen opge heven. De regering verklaarde dat het een volgende stap was naar poli tiek pluralisme. LONDEN (DPA) - Angli caanse parochies in enkele Engelse steden zullen bin nenkort niet meer het 'Onze Vader' bidden, maar 'Onze Vader en Moeder'. Het Genootschap voor de Bevordering van de Christe lijke Kennis wil christelijke gebeden van seksistische ge dachten ontdoen. In een an der gebed wordt God be schreven als 'drager van de moederschoot' waaruit he mel en aarde zijn geboren. De nieuwe gebeden zijn bin nen de Anglicaanse Kerk zeer omstreden. Een voor aanstaande geestelijke in het aartsbisdom York, George Austin, zei in een reactie op de wijziging van het Onze Vader: „Naar mijn mening is dit ketterij; God bestaat niet uit delen en gevoelens". Dat wordt nog eens een gebed zonder eind LONDEN - Abu Nidal, de gevaarlijkste terrorist van de wereld, heeft een aantal Lon- dense filialen van de Bank of Credit and Commerce Inter national (BCCI) gebruikt om een jarenlange terroristische strijd tegen Westerse doelen te financieren. Dat blijkt uit bekendmakingen door het Britse zondagsblad 'Sunday Timës'. De Britse geheime dienst waar schuwde de Bank of England be gin vorig jaar voor het eerst, dat Abu Nidal rekeningen had bij de BCCI waarop tientallen miljoe nen ponden passeerden. De geheime dienst vertelde de bank verder, dat ook de Islamiti sche Jihad, een onderdeel van de Hezbollah-groep die verant woordelijk is voor de ontvoering van Westerse gijzelaars in Liba non, rekeningen had lopen bij de BCCI. Gedurende de tien jaar dat de rekeningen door de terroristen werden gebruikt, heeft de groep van Abu Nidal over de gehele wereld meer dan 250 mensen ge dood. Men neemt nu aan, dat een groot deel van deze aanslagen .werd gefinancierd vanuit Lon den. De jongste onthullingen roepen nieuwe vragen op over de rol die de Britse regering en de Bank of England hebben gespeeld in de grootste ineenstorting uit de ge schiedenis van het bankwezen. Neil Kinnock, de leider van de Britse Labour Partij, heeft dit weekeinde een volledige verkla ring geëist van premier John Major. De Bank of Credit and Com merce International (BCCI) werd op 5 juli jl. gesloten omdat de BCCI actief was in de wapen handel, drugstransport en ge heime goudzendingen. De 'Independent on Sunday' be richtte gisteren dat de bank het telefoonboek van Kuwayt had gebruikt om namen van reke ninghouders te verzinnen. Eerder werd bekend dat BCCI buiten de boeken om omvang rijke verliezen op waardepapie ren had gedekt met aangetrok ken spaargelden, waardoor er als het ware een onzichtbare bank bestond. Het bericht in de 'Independent' zou betekenen dat er ook in de bestaande boeken is gefraudeerd. Robert Morgenthau, openbare aanklager in New York, klaagde in 'Time Magazine' dat de Ame rikaanse regering hem tegen werkt in zijn onderzoek naar BCCI. De regering probeert haar be trokkenheid bij de bank te be dekken, aldus Morgenthau. De Financial Times berichtte on langs dat BCCI een rol had ge speeld in de levering van wapens aan Iran en het doorsluizen van gelden naar de contra's in Nica ragua. Vandaag begint in Londen de gerechtelijke procedure om de Britse filialen van BCCI te slui ten. Op 5 juli zijn alle tegoeden bevroren. Een grote groep spaarders bij BCCI probeert de sluiting op zijn minst uit te stellen. Zij wil len de kans krijgen een red dingsplan te maken, waarmee ze hun geld veilig kunnen stellen. vandaag 2 katernen sen lonen en uitkeringen wordt losgelaten, stijgt het aantal af hakers tot 50 procent. 51 procent van de PvdA-stemmers vindt dat de PvdA terug moet in de oppo sitiebankjes. Vrouwelijke PvdA-kiezers en niet-werkenden tonen zich het meest kritisch. Mannen en men sen met inkomens boven-modaal houden meer vertrouwen in de PvdA. AIKOT*; .T m Argentin won gisteren de 15e etappe, nadat een dag daarvoor de etappezege ook al naar een Italiaan was gegaan. -fotoepa -miw Het wordt een probleemloze zonnige en warme zomerdag. De wind is :effl zwak uit veranderlijke meest oostelijke richting. SYDNEY (AFP/UPI) - Een Griekse tanker is in de nacht van zaterdag op zondag vlak voor de westkust van Austra lië in stukken gebroken waarbij een geschatte 11,1 miljoen liter (70.000 barrels) olie in de oceaan is gestroomd. PARUS (DPA) - Frankrijk zal volgens de Franse radio binnen drie maanden 75.000 tot 100.000 afgewezen asielzoekers het land uitzetten. Tegelijkertijd zullen 15.000 tot 25.000 buitenlanders, die even eens afgewezen zijn maar al ja ren in Frankrijk wonen, op hu manitaire gronden toch een ver blijfsvergunning krijgen. Na een serie rellen in voorsteden van Parijs waar veel migranten wonen, kondigde premier Edith Cresson maatregelen aan tegen de illegale migratie uit Afrika. Ze heeft onder meer voorgesteld om deze illegalen met speciale vliegtuigen terug te sturen. De olie bedreigt nu de omgeving van de vissershaven Jurien Bay, 180 kilometer ten noorden van Perth. Helikopters hebben de 37 be manningsleden van boord ge haald nadat brand was uitgebro ken. Er zijn geen gewonden. Een vlek met een doorsnede van een kilometer heeft zich al uitge spreid over twaalf kilometer. Reddingswerkers proberen met chemicaliën de vlek te bestrij den. Hun werk wordt echter be moeilijkt door het slechte weer en enorme golven van vijf meter hoogte. Toch wordt geprobeerd om de tanker ongeveer 800 kilometer noordwaarts te slepen, waar het water kalmer is, om daar de res terende olie over te pompen in een andere tanker. Dat slepen zou wel eens vijf dagen kunnen duren. De tanker was onderweg van Saudi-Arabië naar de Westau- stralische havenstad Fremantle toen de brand uitbrak. De boeg van het schip brak af waarna uit de gescheurde voortanks olie be gon te lekken. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. In Canberra sprak de minister van Milieu, Ros Kelly, haar ver ontrusting uit over het lekkende schip. Aan de westkust van Australië worden miljoenen dol lars verdiend met de vangst van kreeften. (ADVERTENTIE) Een echt Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd krijgt u van ons kado als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd, deze krijgt de krant de eerste twee weken gra tis. Q Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon voor controle bezorging: De nieuwe abonnee betaalt het abonnementsgeld per: O maand automatisch 26,00 O kwartaal automatisch 75,90 O kwartaal acceptgiro 77,90 bank/gironummer De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (Max. 15 letters) m 33 c/> De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonne mentsgeld ontvangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Ant- woordnr. 112,4800 VB Breda. DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN AND/'

de Stem | 1991 | | pagina 1