DE STEM mm CANADA 2 MILJOEN CONSUMENTEN ZATERDAG IH 13 JUL119911 I NAKI JE jsreis L/0 295,- VNU Dagbladen 'ORDEEL BOORDEVOL ET DJOSER mm. DE BADPLAATS m VAKANTIEPLANNEN? ITIES de vakantierubriek VNU Dagbladen NEDSAfE Beveiligt op maat idonesië 27-34 dgn DE KINDEREN sVakantieSpecialisten Eerst betalen Kuuroord Kwakzalverij Ruïne Deze zomer trekken Stem-redacteuren en -fotografen langs de kust om er wekelijks een van de Nederlandse badplaatsen te portretteren. De rubriek Reizen en Rekreatie verschijnt elke zaterdaa deVNU Dagbladen Met uw advertentie in dez» rubriek bereikt u ruim ZOMEREDIT IF Praag v.a. 25,- p.p.p.n. nemen, 2 wk HP v.a. 995 1 tel: 043-639230/639231. PRAAG en rest van TS, CHOSLOWAKIJE kame en app. I.P.1.04929-62518. vakantierubriek vandi" T.h. in WALLIS, conf. chalet. Pr. wandelgeb li na 24/8. Inl. 077-661543 tv.a i ptijs bij HTC/SGR N040-436600. prettige aanbiedingen m De ruïne van het Badhotel. Het moet prachtig geweest zijn, een massieve Iogeertempei met vleugels als van paleis Soestdijk. Binnen lijkt het of iemand er met granaten heeft zitten spelen. - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER iNYKAMP, behalve ponyrijden lige dingen. Onder desk.leiding ze Weltevreden, KerkAvezaatfi SAILFUN-ZEILVAKANTIES Zeilerv. niet nodig. Prijs v.i 1609,-15 dg 04162-2315 ZEILEN in de Caribbeai Griekenland en Engelai m/z schipper. 02158-24469 Reizen en Rekreatie er- 48. eft irs. .a. vakantierubriek van de VERHUUR kampeerauto! 2/6 persoons, ook autor Nwe. wagens/lage tariever Extra korting bij lange' periode buiten het seizot MOTORHOMES-INT. Doetinchem 08340-34058^ ooi oor ies en, en 7_ -H) aar od. VERTROUWEN, zeilscho Varend vanuit MonniKej1' dam, va 6 jaar. 02995-3250^ Internationale Zeil- school DE LAUWER. Eer gezellige en actieve weefr kursus zeilen of (fun) suner van 12-19 jr. Van 8-12,' zeilen in Optimist. 05193-9000 voor de fij watersportweek van leven. Ook bungalows water te huur. Echt zeilen? ZEEZEILEN; Voor info IJmuider ZeiM' 02550-35000 Fax 10889. Beveègtngsorganeabe Nedsafe Security B-V- Ohoweg 11A 3442 AA Woerden S 03480-10496 D omburg. Jan zon der Vrees, jutter en visser knippert naar het zonlicht, wijst over het duin, naar de zee. „Ze hebben m'n fuik gejat, die badgasten, 'k Heb nou een nieuwe, twaalf meter, de hele winter aan gebreid". „Zelfge maakt zegt hij, Jan kan nog geen knoop leggen, man. Die nieuwe fuik heeft-ie van mij gehad". De waarheid in Domburg is soms nog smaller dan het strand. Hotelier Jan Maas van 'Bos en Zee' lacht om zijn vriend Jan Louwerse: „Die Jan toqh". Over de haat-liefde ver houding met de toeristen zegt hij: „Nee, geen hekel, maar ik ging wel als jongetje ruiten ingooien bij de Duitsers". Domburg, een vakan tieoord met ambitie. Viersterren- badplaats willen ze er worden, een beetje sjiek zoals vroeger. Maar de projectontwikkelaars zadelen de Domburgers wellicht op met een schuld die hoger is dan die van de armste Afrikaanse neger. Een Domburger: „En wat moeten we met warrelpools waar ouwe wijven in liggen spetteren?" Welkom in een knus Zeeuws badplaatsje. Door Paul de Schipper De toppen van de duindoorn zijn ge schoren door de westenwind. Onder het struikgewas stikt het van de konijnen. Een oude steeneik neigt dwingend ge kromd naar het oosten. Normaal zou h'j dertig meter worden, nu is hij er nauwelijks tien en toch al oud, alle op gekropte groeikracht samengebald in he onderstam en kaal van boven. 'De omen in het Domburgs bos hebben P'jn lezen we bij J.C. van Schagen, de beroemde schrijvende zoon van dit ceeuwse kustdorp. Een joggende man laat een snel ver waaiende zweetlucht achter. „Als je helemaal doorzwemt, jongen, "aarheen, en nóóit moe wordt, is het ferste wat je tegenkomt een ijsberg. En Engeland? Die kant op, maar da's niet VeL dat zwemt oma nog wel". Zo hebben Domburgse vaders hun z°ons wegwijs gemaakt in de ruimte J® zee. Van hun vader leerden ze Uln. 's Zomers merk je daar niet zo- Veel van. Dan overnachten er een half miljoen toeristen, teveel om nog te den ken aan het vangen van zandhagedis- het'en en v'ssen- „Moeder joeg ons naar ap strand, dan was de hele dag van ons Domburgers zijn vergroeid met zee en dgn 2895,- India/Nepal 30 jreis, hotels, vervoer etc. 1-126400 Lid SGR. Sri Lanka/Thailand. RONO REIS, vertr. 13 okt. 221 Halfpension. 3750,- verv. naar en van Schiphc Ned. reisl. Vraag het pi gramma. ITC Nieuwstr. Hoensbroek. 045-211527 ek. DeSUKSESFORMULE! 15 dagen. Avontuurlijk en tot Rtrektocht voor ouder(s) langs kastelen, door bosst ag aktiviteiten op de camping en eigen keuken voor lekke te gekke vakantie en voor II oed begeleide jongerenreizen krijk/ltalië/Hongarije. re met nog véél meer mogelijk, ten. Lente-zomer-herfst-winter jperzwaar. 020-6274098. Domburgs dure nostalgie v.a. 1545,- incl. vliegreis, ;rse vertrekdata. Folder? I6400 Lid SGR. sen. 's Winters is dat anders, dan zijn ze onder elkaar. 's Zomers nemen ze geen risico. „Eerst betalen dan pas biefstuk", zegt de ser veerster in het strandpaviljoen. Op het dorpsplein is de ANWB wat in de war geraakt met de spelling. 'Westk- appele, Oostkapelle' staat er op de blauwe richtingaanwijzer. „Een duin, het strand, bos, een gezellig centrum, allemaal op een halve minuut lopen. Je kunt je auto veertien dagen laten staan. Die rust, dat is de kracht van Domburg". Ronald Vonk, voorzit ter van de Domburgse VVV vindt dat er niet te veel friettenten moeten ko men. „We moeten kwaliteit verkopen". Dat ANWB-bord? „Nee, dat is me nooit opgevallen". Er zijn Domburgers die op maandag boos langs het Groentje lopen, het dorpsplein, omdat het er vol ligt met mayonaise en visgraten. Hotelhouder Jan Maas: „We zijn een vakantieoord, geen begrafenisonderne ming, je mag best een keer een stuk in je gat hebben, maar al die baldadigheid is niet nodig". Hij heeft halogeenlampen op z'n hotel gemonteerd om de autokrakers af te weren. „Bendes uit Vlissingen en Bra bant", weet hij van de politie. Domburg is een lang verhaal. Eerst waren er de Romeinen die er hun godin Nehalennia aanbaden. Later zijn de Vikingen gekomen. Voor de kust ligt, weggezonken, de raadselachtige stad Walacria. Eerder dan Middelburg krijgt Domburg in 1223 stadsrechten. Na de middeleeuwen kwijnt het stadje weg. Ver weg, in Engeland, adviseert in 1667 de arts Robert Wittier jichtlijders om dagelijks in zee te baden. Collega's ra den patiënten aan om zeewater te drin ken. Richard Russell, een leerling van Boerhaave, beroept zich op de Voorzie nigheid. Hij zou de zee hebben voor zien van krachten tegen ontbinding van het lichaam. Die theorie doet de eerste kuuroorden ontstaan. Twee Middelburgse dames ontdekken dat het zeewater bij Dom burg zeer heilzaam is. Ze kopen badkoetsen, waarmee ze be schermd tegen visuele aanranding, kuis kunnen poedelen. Ze baden. Zwemmen is een te volkse aangelegenheid. Nog wat verlegen koestert de zee de bleke kuiten van de Middelburgse chi que. Zo begint de Domburgsche Zee badinrichting. Het geestelijk tij zit tegen. Het Victo riaanse tijdperk laat nauwelijks ruimte voor wereldse uitspattingen aan de vloedlijn. Maar de Domburgers onderkennen het profijt van het kuurbaden. Al in de zo mer van 1835 verhuren ze huizen aan badgasten. De Middelburgse jonkheren Schorer en Reigersberg laten in 1837 een 'badhuis' bouwen. Ze stoten toch hun neus, het Badpaviljoen kost handenvol geld en trekt te weinig bezoekers. Geen won der, de koetsen met bezoekers moeten zich elders in Walcheren een weg banen langs karresporen om Domburg te be reiken. Langzaam neemt het aantal bezoekers toe. In 1865 wordt het Badhotel ge opend, een statige accommodatie met eenzelfde ongelukkige start als het Badpaviljoen: te hoog geraamde in komsten. Het lijkt een Domburgse kwaal. In 1872 als Zeeland net een spoorlijn krijgt, bloeit de Zeeuwse badplaats op. 'Kwakzalverij', schrijft, boosaardig, het Algemeen Handelsblad op 28 juli 1901. Dr. Johann Georg Mezger trekt er zich niets van aan. Vanaf het moment dat hij in 1887 arriveert, is Domburgs' isole ment doorbroken. Mezger, een Duitse arts, neemt de Europese elite mee. Hij geeft zijn pa tiënten geen pillen, maar masseert ze. Eigenlijk is Mezger wat we nu een fy- sio-therapeut noemen. Hij vestigt zijn roem als hij een kwaal bij prins Willem, de zoon van koning Willem III, weg- wrijft. In Domburg bewerkt 'de knijpdokter' koningin Elisabeth van Roemenië, ko ningin Sophie van Zweden, de Russi sche vorst Stroganoff (van de bekende saus), tsarin Maria Federovna en een eindeloze rij Duitse prinsen. Mezger maakt geen onderscheid tussen patiënten. „U kunt gaan", zegt hij tegen een Duitse generaal die voor wil drin gen in de wachtkamer. En tegen een Domburgse landarbeider naast een Russissche prins: „Kom jij maar eerst, want jij moet vandaag nog werken. Hij daar heeft tijd genoeg". Na de adel en nieuwe kapitalisten uit week moeizaam over hun akker. De ze vende dag, kerkend, moeten ze vaak de verkondiging in psalm 52 gehoord heb ben: „De Heer is bewonderswaardig in zijn wateren". Met het Geerse-complex schetst Van Schagen genadeloos de Zeeuwen en hun zwakheden, stammend van eeuwen her. Weerloosheid jegens de grote He ren en boeren hebben hun karakter ge vormd. De Geerse bezit aldus Van Schagen de passieve weerbaarheid van de underdog. Hij laat zich gebruiken omdat hij zich afkomstig weet uit een onderlaag die immer het gelag betaalt. Dit soort Zeeuw kent een verlammend gebrek aan zelfvertrouwen en wordt ge kweld door overdadige zwaarmoedig heid. Die dwingt hem in een schuurtje ter kerke te gaan omdat de 'doomnie' in het eigen dorp niet zwaar genoeg is. Het is het in Zeeland nog steeds her kenbare type dat zich zelden uitwurmt boven zijn eeuwige dienstbaarheid. Veel tegenstellingen zijn weggemas seerd door de tijd. Geerse lijkt een kari katuur, al is er nog altijd veel onder scheid tussen het kerkse pak en het Domburgs naaktstrand. Honderd kleuren groen verbergen de ruïne van het Badhotel, Het moet prachtig geweest zijn, een massieve Io geertempei met vleugels als van paleis Soestdijk. Binnen lijkt het of iemand er met granaten heeft zitten spelen. Zol ders zijn verdwenen. Driehoog hangt een deur vervaarlijk los. Uit de ramen waaien gordijnen, karakteristiek beeld voor een spookhuis. Van de Koele Me ren des Doods is hier opgenomen en ook meer lugubere films. Ooit speelden gasten tennis op het ga zon. Anderen dronken thee, paraplu's beschermend geheven tegen de zon. Bruin worden deugde niet. Bruin was de kleur van de landman. Struikgewas, onkruid en prikkeldraad verbergen de vervallen Iogeertempei. 'Domburg kent van alle Zeeuwse ge meenten de langste badplaatstraditie', staat er in een plaatselijke VVV-folder. Dat kun je zien aan het Badhotel. Wat er gebeurt met het Badhotel? Niemand weet het. In de Domburgse raadszaal hangt een schilderij van het Badhotel scheef aan de spijker. Een vergadering van de gemeenteraad, afgelopen dinsdag. Aan de orde is de elk-weer-voorziening Hof Domburg, een spectaculair vakantiepark met zwembad, een kuuroord met Eucalyp- tusbaden, Thalasso-therapie en de Biki- nibar. D'66'er Boonstra spreekt over nostal gie. Het moet een vlaag heimwee naar het sjieke kuurverleden geweest zijn die Domburg ertoe bracht om zich garant te stellen voor 60 miljoen gulden. Domburg bezit geen gelukkige hand als het om grootschalige vakantie-projec ten leert de geschiedenis. Hof Domburg draait met 6 miljoen gulden aan aan loopverliezen. Het management van het vakantiekamp staat onder curatele: het moet elke maand de bezoekersaan tallen bij de raad deponeren. Ondertus sen dreigt Domburg artikel 12 ge meente te worden. De kans dat het misgaat, is levensgroot. Dan zit de Domburg met 40.000 gulden schuld per inwoner. Dat is meer dan de bewoners van de armste Sahellanden. De verantwoordelijke Duitse project ontwikkelaars, hebben het handig aan gepakt: de winst delen met de gemeen te, bij verlies staat Domburg garant. Domburgers spreken van een wurgcon tract. Hotelhouder Jan Maas hoofd schuddend: „Warrelpools, jongen hou toch op, waandenkbeelden. Een Duit ser wil het strand en frische Luft atmen, kuuroorden heeft-ie thuis genoeg". Neef Tom Maas van pension Nehalen nia: „Als je die nostalgische lobby zo hoort, vragen de gasten alleen om vijf sterrenhotels. Tom mikt op de tweever dieners: „Geen Hamburgerhappers, maar mensen die zich bezig weten te houden. Voor drie weken zon, moet je naar Tenerife. Wie zich hier op massa toerisme richt zit klem bij slecht weer, want dan regent het dooie oma's, alle maal afzeggingen". VVV-voorman Ronald Vonk: „Het zal geen Knokke worden, maar we willen ook geen twee sterren net als Renesse, vier sterren da's prima voor Domburg". Vraag aan Jan Maas, de arvaren hotel ier van Bos en Zee: wat vind je van Domburg nu? Het antwoord kan niet korter: „Klote". Aan de andere kant van duinen is de avondhemel blauw en wolkenloos leeg. Ver weg zakt in alle rust een bloedrode zon in zee. Kuuroorden, vier sterren? „Ge hadt God en de werelt lief, toen sprong uw bretel los", schreef van Scha gen. 's Avonds is het mooi in Domburg. de Brabantse textielindustrie, volgen de kunstenaars. Hun leider is schilder Jan Toorop. Snel ziet hij dat er in Domburg veel mogelijke klanten verblijven. Met hem komen Mondriaan, de dichter Boutens en de schrijver Adriaan Ro- land-Holst. Nog weten de Domburgers de plek te wijzen waar Piet Mondriaan op het duin zat te schilderen. In de tijd van Leune bestaat Domburg uit een merkwaardige mengeling van arme dorpelingen, steenrijke zomergas ten en de kunstenaars van de Dom burgse School. Op een dag zet de katholiek gewor den Toorop zich aan het uittekenen van Pier van Jille, een dorpsfiguur. Hij beeldt hem uit op een schilderij dat hij de Twaalf Apostelen noemt. Als Pier van Jille overlijdt vinden de Dombur- gers tekeningen van blote vrouwen in zijn bedstee. Ze kennen hem als 'een vloekbeest', maar op het schilderij van Toorop gaat hij als 'godsgetrouwe' de geschiedenis in. Achter Domburg liggen de orthodox- christelijke dorpen, waar ze Domburg toen Sodom noemden, omdat je er kun stenaars zag die 'blote wuven' schilder den en vrouwen die in badpak te water gingen. Deze Walcherse preciezen leefden met de rug naar de zee. Gebukt onder wat Van Schagen het Geerse-complex noemde, bewogen ze zich zes dagen per

de Stem | 1991 | | pagina 23