ROLLER KADO DE STEM P! ELLERS ia, Boeren voor half miljoen opgelicht ilAJINKEL SEUR M/V Minister Hirsch Ballin verwacht jaarlijks 15.000 inbeslagnemingen Sikhs richten slachtpartij aan op stations India Veel autobanden lek in regio Oosterhout Vliegtuig crasht tijdens vliegshow Seppe JT Ibureau UTRECHT (ANP) - Met een strengere aanpak van dronken automobilisten en mensen die anderszins het verkeer onveilig maken, verwacht minister Hirsch Ballin (Justitie) dat elk jaar tenminste 15.000 automobilisten hun rijbewijs kwijtraken. CPN heft zichzelf op 'TGV langs A16 kost 300 miljoen' JE HAD'TKUNNEN LEZEN IN.. |niging Midden-Brabant bf tot de opening van Juiszorgwinkel is kels, waarin naast de I deel van het assorti- I De Thuiszorgwinkel het terrein van fe Thuiszorgwinkel is de orgwinkel Midden man in Tilburg. tiviteiten van de oproepkracht in de rangen tijdens ziekte l -14.00 uur of van l/erkster zal bestaan uit igen. Daarnaast zal I op het terrein van de tiekursus verken lerne organisatie tjens de CAO Kruiswerk. pnemen met tel), r. P. Stevens, 1004 BA Tilburg, ren is 30 juni 1991. bezit van eigen vervoer I beschikbaar drijf in Terneuzen Be medewerkers. gendienst. hderlegd zijn. heem dan even contact op Inze vestiging. zen, tel. 01150-18600. e markt voor Vers. UNCTIE-EISEN opleiding op M.B.O.-niveau leeftijd 25-30 jaar commerciële en actie-gerichte persoonlijkheid inventief, flexibel en affiniteit met verse produkten goede communicatieve vaardigheden woonachtig in Noord-Brabant of ten zuiden van Rotterdam in een gevarieerde markt, gen te maken krijgt. Euroma is ?en zeer positief arbeidsklimaat- gevraagd te reageren. Bent u in uw sollicitatiebrief voorzien uroma Holding B.V., t.a.v. de elszaken, Postbus 4, 8190 AA bellen met de heer A. Haasnoot iel, telefoon 033 - 950374. LEVENSMIDDELENSECTOR ;rlandse leveranciers op het aast omvat het i, marinades, hulpstoffen, ?rne produktietechnologie is e spelen op de wens van de oratorium en een afdeling 'an de diverse verkoopdivisies. het rayon Noord-Brabant DE STEM MAANDAG 17 JUN11991 Ulste jaargang Kantoren: Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen.Losse nummers ma. t.m. vrijd. J 1.40 en zat. 1.70 Rijbewijs nog sneller kwijt Tot nu toe worden jaarlijks zo'n 1.000 rijbewijzen ingevor derd in verband met rijden onder invloed. De minister zei dit zaterdag in Utrecht in een toespraak tot de ledenvergadering van Veilig Verkeer Nederland. Hij wees erop dat het parlement inmid dels heeft ingestemd met een wetswijziging, waardoor het in vorderen van het rijbewijs is vergemakkelijkt. Eerder dit jaar noemde minister Maij (Verkeer) nog een aantal van 10.000 rijbewijzen dat naar verwachting als gevolg van de nieuwe wettelijke regeling zal worden ingenomen. Parkeerboete Hirsch Ballin somde in zijn toe spraak nog een aantal maatrege len op, waarmee de regering poogt de handhaving van de ver keersregels te verbeteren. Zo wees hij op de fiscalisering van de parkeerboete en op de Wet Mulder, de administratiefrechte lijke afdoening van verkeers overtredingen. Ervaring Volgens Hirsch Ballin zijn de eerste ervaringen met de Wet Mulder bemoedigend: de be oogde vermindering van de werklast bij politie en Openbaar Ministerie lijkt te worden gerea liseerd, en de bereidheid om de boete te betalen is hoog en zal vermoedelijk nog stijgen als de wet in heel Nederland is inge voerd. Het percentage zaken waarbij beroep wordt ingesteld bij de of ficier van justitie ligt op 3 pro cent en dat is volgens Hirsch Ballin lager dan werd verwacht. Maar het succes van de wet zal in belangrijke mate afhangen van de mate waarin wanbetalers tot betaling kunnen worden ge dwongen. Inning De eerste 2.000 zaken zijn on langs ter inning naar de deur waarders gestuurd. Aan het eind van het jaar zal duidelijk zijn of ook de inning van boetes is ver beterd, aldus de minister. Hij bestreed de opvatting, die ook wel bij Veilig Verkeer Ne derland wordt gehoord, dat poli tie en justitie te weinig prioriteit geven aan de handhaving van verkeersregels. „Hard maken kan men dit ver wijt in ieder geval niet. Overtre dingen vormen verreweg de grootste instroom in het opspo- rings- en vervolgingsapparaat. Jaarlijks gaat het hierbij om on geveer drie miljoen feiten, 96 procent daarvan zijn verkeersza ken". „Bijna alle zaken bij de Kanton- Het verongelukte Belgische vliegtuigje ligt geknakt op het veld na een botsing met het talud. - foto de stem/dick de boer Van onze verslaggevers TILBURG - Een onder meerdere namen opererende persoon of organisatie heeft een nog onbekend aantal Nederlandse boeren voor honderdduizenden guldens opgelicht. Van onze Haagse redactie AMERSFOORT - De Communistische Partij van Nederland (CPN) houdt met ingang van 31 december van dit jaar, na 73 jaar, op met be staan. Het bijzonder congres van de CPN heeft dat zaterdag in Amersfoort, met slechts twee van de circa 350 stem men tegen, besloten. De CPN gaat op in Groen Links. De communisten wa ren de laatsten om zich over opheffing uit te spreken; eerder al besloten PPR en PSP in Groen Links op te gaan. Voorstellen van afgevaar digden om binnen Groen Links een 'communistisch platform' in het leven te roepen, werden door het eongres afgewezen. ZE EXTRA OP MAANDAG: Het is goed en dat zal het blijven' Van onze verslaggever BOSSCHENHOOFD - Tijdens een vliegmanifestatie op vlieg veld Seppe in Bosschenhoofd is gisteren een Belgisch sport vliegtuigje verongelukt. (ADVERTENTIE) 'telecommunicatie De twee inzittenden raakten niet gewond. Het toestel, een Piper Toma hawk, probeerde rond tien over half twee op te stijgen. Het wilde daarbij echter geen hoogte win nen. Het vliegtuigje scheerde ra kelings over de op/afrit van de A 58 bij Bosschenhoofd en strandde uiteindelijk op het kunstwerk 'Het oog van Seppe', nht voorbij de afrit. Dat kunstwerk bestaat uit een aantal aarden wallen van een paar meter hoog. Het toestel duikelde over de laatste daarvan heen en kwam, geheel verwron gen, tot stilstand onderaan het talud van het viaduct dat ter plaatse over de snelweg voert. Was het vliegtuigje op het via duct of op de snelweg terecht ge komen, dan waren de gevolgen waarschijnlijk veel ernstiger ge weest. In verband met de vlieg manifestatie heerste er een grote drukte. De Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie en de Rijkslucht vaartdienst doen samen met de technische recherche het onder zoek naar de oorzaak. Amateur piloten van Seppe gingen er gis teren van uit dat de piloot het vliegtuig heeft 'overtrokken' (te veel achterover liet hellen bij de start), maar wegvallen van het motorvermogen wordt ook voor mogelijk gehouden. De piloot, M. Endels uit het Bel gische Tervuuren, werd naar het St. Franciscusziekenhuis in Roosendaal overgebracht, waar een wervelkolom-fractie werd geconstateerd. Later is hij ver voerd naar het ziekenhuis in Vil voorde. n Shock Zijn passagier was echter uren lang spoorloos verdwenen. De man was uit het toestel gestapt en liep onmiddellijk weg. In eer ste instantie dacht de politie dat hij in shock-toestand ergens in de omgeving rondzwierf, maar later bleek dat de man een fami lielid had opgebeld en was opge pikt. Hij is zich zelf omstreeks 22.00 uur bij de politie komen melden. De tweedaagse 'Fly-in' op Seppe was gewijd aan historische vliegtuigjes, maar de veronge lukte Tomahawk is een modern toestel. Het vliegveld is korte tijd gesloten geweest, waarna de 'Fly-in' normaal werd voortge zet. Een van de slachtoffers woont in Heeswijk-Dinther. De boeren werden overgehaald geld te investeren in landbouw projecten in Polen, maar zagen de tussenpersoon noch hun geld ooit terug. Tot dusver zijn twee gevallen bekend van Oost-Bra bantse boeren die respectievelijk voor 400.000 en 600.000 gulden zijn opgelicht. Dat heeft het Accountants- en Belastingadviesbureau NCB uit Tilburg bekend gemaakt. Vol gens directielid F. Remie van de NCB is het goed mogelijk dat ook een groot aantal boeren uit andere delen van het land werd misleid. „De boeren werden benaderd met de vraag of ze grote bedra gen in Polen wilden investeren, maar dat kan volgens de Poolse wet helemaal niet. Dat is ook be kend, maar de tussenpersoon zei dat er via diverse rechtspersonen toch wat te regelen was. Enkele agrariërs zijn daarom alsnog op de voorstellen ingegaan". Onderzoek van de NCB in Polen leert evenwel dat de constructie die aan de gedupeerde boeren is voorgelegd, helemaal niet kan en dat er hier sprake is van oplich ting. De juristen van NCB heb ben inmiddels een stijgend aan tal zaken in behandeling, waarin sprake is van bovengenoemde misleiding. Nederlandse boeren hebben een overweldigende belangstelling om ondernemingen op te starten Polen, maar ook in andere lan den in het Oostblok. Politie-functionarissen in de noord-Indiase stad Ludhiana onderzoeken de slachtoffers van de sikh-aanval. - fotoap NEW DELHI (RTR) - In In dia hebben militante sikhs zaterdagnacht meer dan hon derd mensen gedood bij aan vallen op treinpassagiers in de provincie Punjab. De moordpartijen vonden plaats op stations nabij de industrie stad Ludhiana. De sikhs slacht ten zeker 75 inzittenden van een trein af, en vervolgens nog eens 25 passagiers bij een tweede aanval. Ze schoten zonder aanzien des persoons op de mensen, en spaarden vrouwen en kinderen niet. Veiligheidstroepen speuren nog naar slachtoffers. Het is de meest gewelddadige actie van sikh-separatisten in hun tien jaar durende strijd voor zelfstandigheid van Punjab. Die heeft dit jaar tot dusver 2.500 le vens geëist. Kort na de acties in Ludhiana moest het tellen van de stemmen voor de zaterdag gehouden par lementsverkiezingen beginnen. De campagne stond ook in het teken van het geweid, met als tragisch dieptepunt de moord op ex-premier Rajiv Gandhi. Een gemeentefunctionaris in Ludhiana, 'deputy commissio ner' Surjit Singh Channi, ont kende later dat er 126 doden wa ren gevallen en sprak van onge veer 80 doden. Channi bena drukte dat reddingswerkers VANDAAG 2 KATERNEN W E O B SPORT PSV kampioen op doelsaldo Romario, met pet en schaal, en assistent-trainer Hans Dor jee op het stadhuis in Eindhoven. - fotoanp Hirsch Ballin - foto de stem/johan van gurp rechter hebben op verkeer be trekking. Het percentage ver keerszaken van het totaal aantal misdrijven dat bij de politie in geschreven was, bedroeg in 1989 24 procent, waarvan meer dan de helft betrekking had op dron ken rijden. Dit vraagt veel van de verwerkingscapaciteit van het openbaar ministerie en de rechtbanken", aldus de minister. Van onze verslaggever ROOSENDAAL - De Belgi sche spoorwegen NMBS ra men de kosten van de aanleg van een TGV-spoorlijn langs de autosnelweg E19 Antwer- pen-Breda op zo'n 250 tot 300 miljoen gulden. Dit bedrag wordt genoemd in een vertrouwelijke brief aan de Belgische verkeersminister De- haene. Bij de brief is een rapport van het Vlaamse Instituut voor Na tuurbehoud gevoegd waarin staat dat de bundeling van de spoorlijn met de autosnelweg voor natuur en landschap weinig tot geen negatieve gevolgen heeft. Een aantal maanden geleden meldde De Stem al dat dit min of meer positief advies over de E19-variant in België in de la is verdwenen. Het ministerie van Dehaene heeft later toegegeven dat het vooral de hoge kosten zijn die dit tracé, oorspronkelijk favoriet bij zijn Nederlandse collega Maij-Weggen en de pro vincie Noord-Brabant, voor hem onaanvaardbaar maken. De Vlaamse christelijke vakbond ACW stelt vast dat beide rap porten 'om duistere reden' ge heim zijn gehouden. De afdelin gen Essen, Kalmthout en Kapel len eisen dat het tracé langs de E19 alsnog serieus wordt geno men door minister Dehaene. Eerder al had de CVP in de pro vincie Antwerpen haar partijge noot Dehaene opgeroepen alle alternatieven ten gronde te on derzoeken. Eindzege Gert-Jan Theunisse Heerenveen dreigt met kort geding Chioccioli klasse apart in Giro Volleybalteam wint in Brazilië Gert-Jan Theunis se, die na zijn winst in de openingsrit ook de eindzege behaalde in de Ronde van Luxem burg. fotoanp VERDER IN DEZE KRANT Binnenland: PvdA verwacht doorbraak Consument: Snelbussen naar pretparken Voorlopig wisselvallig en fris weer. Vandaag opklaringen en een enkele bui. Wind matig kracht 3 uit noord. OOSTERHOUT - Het leksteken van banden is in de regio Oosterhout een ware rage aan het worden. In de nacht van zaterdag op zondag werden in Oosterhout maar liefst 56 banden lek gestoken. De daders brachten de 22 auto's die ze onder handen namen ook lak- schade toe. De wagens stonden geparkeerd op het parkeerterrein bij het Pasteurziekenhuis, aan de daarachter gelegen Wiekslag en Maal steen en aan de Albert Schweitzerlaan. Het is niet de eerste keer dat er in deze regio massaal autobanden lek worden gestoken. In de nacht van maandag op dinsdag stak men in Rijen veertig banden lek en in dezelfde nacht werden bij Surae en aan de Seterseweg van drie auto's alle banden vernield. De serie kreeg de volgende nacht een vervolg toen in Rijen weer acht autobanden sneuvelden. De Oosterhoutse politie acht het niet onmogelijk dat de daders in Rijen en Oosterhout dezelfden zijn, maar heeft daarvoor nog geen enkel bewijs. (ADVERTENTIE) slechts 80 lijken hadden gebor gen. Hij kon geen opheldering verschaffen over de discrepantie met de cijfers die de politie ver strekte. De meeste slachtoffers waren ar beiders die terugkeerden van hun werk in fabrieken rondom Ludhiana. De politie van Lud hiana voerde na de aanslagen haar patrouilles in de stad op om wraakacties van hindoes tegen sikhs te vermijden. Ook op Sri Lanka zijn in de af gelopen dagen meer dan hon derd doden gevallen. Volgens militaire bronnen in Colombo zijn bij hevige strijd in het dis trict Vavuniya zeker honderd Tamil-strijders en 21 soldaten om het leven gekomen. De slachtoffers vielen bij ge vechten op vrijdag en zaterdag toen het leger aanvallen uit voerde op guerrillabases van de Tamil-Tijgers. Parlementariërs van de Srilan- kaanse oppositie zijn zondag naar het oostelijke district Batti- caloa gevlogen voor een onder zoek ter plaatse. De volksverte genwoordigers onderzoeken het gerucht dat in drie dorpen 150 onschuldige burgers door het nationaal leger zouden zijn ver moord uit wraak voor de dood van twee soldaten. ZIE OOK BUITENLAND: Congrespartij winnaar verkiezingen Een echt Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin egraveerd krijgt u van ons kado als u ons een nieuwe bonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk erwelkomd, deze krijgt de krant de eerste twee weken gra- s. 0 Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Naam: Adres: Postcode: Plaats:- Telefoon voor controle bezorging: De nieuwe abonnee betaalt het abonnementsgeld per: O maand automatisch 26,00 O kwartaal automatisch 75,90 O kwartaal acceptgiro 77,90 bank/c ronummer De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (Max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonne mentsgeld ontvangen hebben Stuur deze bon in een open nvelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Ant- woordnr. 112, 4800 VB Breda. DE KRANT VOOR IE EIGEN STUK VANt

de Stem | 1991 | | pagina 1