Bovag: kort geding over verhoging benzine-accijns Banken samen tegen misdaad Elke 3£ GRATIS. KADO Q Rek is er uit bij Riagg Zeeland Wellicht doorbraak in strijd tegen mest Garage 't Westen Verdachte transacties en personen worden gemeld bij Justitie Vorstelijke ontmoeting bij walradarketen 9nsen zoeken hting Date Merijntje mmm PvdA in de rode cijfers geslaagd rijschool HERMANS Oostburg 01170-52255 FNV ziet af van centrale loonafspraak Nog meer bronwater niet zuiver Kamer wil beeld Kounellis niet Instelling krijgt minder geld en meer patiënten 1 Tekeningen Picasso en Matisse gestolen DAT f 17H Hvl «1 »r>Il JE HAD'T KUNNEN LEZEN IN.. AS ïel AH Service lijn: bel gratis 06-0305. De artikelen in deze advertentie kunt u in alle AH winkels kopen, behalve de artikelen waar kleine cijfertjes bij staan. Die artikelen kunt u alleen kopen In AH winkels waar één van die cijfers op de deur staat. Reclameprijzen gelden van dlnsdagll/uni t/m zaterdag 15 juni a.s.. ispartner of gewoon vriendsdj tie over onze relatiekring van fc dan geheel vrijblijvend met w ook 's avonds/weekend). '076-225, o11°o- a iley01650-653 van Gils04167-79 e Relatielijn lien mannen 06-320.325.27 len vrouwen 06-320.321.37 1. grootste relatieburo, 50 ctp-JJ- Toezicht van het Min. van WyL Voor het eerste exafff zowel theorie en prak tijk. Nogmaals Nico Lafertijn Hulst Altijd een neuslengte voor! Mercedes-Benz- dealer STEM 131ste jaargang Kantoren: Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissmgen.Losse nummers ma. t.m. vrijd. 1.40 en zat, 1.70 DEN HAAG (ANP) - De bond van garagehouders Bo vag gaat een kort geding aanspannen tegen de staat omdat de verhoging van de benzine-accijns met 25 cent per liter, die per 1 juli moet ingaan, niet is aangemeld bij de Europese Commissie. Volgens het EG-verdrag hebben ministers van Financiën de plicht om de Europese Commis sie te raadplegen 'als er in rede lijkheid aanleiding bestaat voor de vrees dat accijnsverhoging leidt tot concurrentievervalsing'. De Bovag meent dat die vrees gerechtigd is, omdat Duitsland een geplande accijnsverhoging van 32 cent per liter heeft ge blokkeerd. Voor het kabinet was de accijnsverhoging in Duits land, die eveneens per 1 juli zou ingaan, reden de Nederlandse accijns extra te verhogen. De Bovag heeft de afgelopen we ken actie gevoerd tegen de ac cijnsverhoging. Er werden onder meer 1,3 miljoen protesthandte keningen aangeboden aan de Tweede Kamer, die niettemin met de maatregel akkoord ging. De Bovag meent dat pomphou ders in de grensstreek de dupe worden van de duurdere accijns, omdat Nederlandse automobilis ten massaal in België en Duits land zouden gaan tanken. Volgens een onderzoek dat in opdracht van staatssecretaris Van Amelsvoort (Financiën) is verricht, zouden die grenseffec- ten sterk meevallen, omdat de accijns in Duitsland immers ook zou stijgen. Nu dat laatste moge lijk niet doorgaat, dreigt het prijsverschil met Duitsland 57 cent per liter te worden. Het kort geding zal, als het ont vankelijk wordt verklaard, in juni dienen. Een woordvoerder van het mi nisterie van Financiën wilde gis teren niet reageren op de aan kondiging van de Bovag. „For meel weten wij nog van niets". Financiën wilde evenmin voor uitlopen op de situatie die ont staat als Duitsland de benzine accijns niet verhoogt per 1 juli. „Pas als het zover is gaan we ons beraden". Morgen vergadert de Tweede Kamer plenair over de accijns verhoging. In een mondeling overleg verklaarde een meerder heid zich enkele weken geleden voorstander van de maatregel. Alleen de WD is tegen. Prof.mr. B.H. ter Kuile, hoogle raar Europees recht aan de Rot terdamse Erasmus Universiteit ziet maar weinig mogelijkheden voor pomhouders aan de grens de accijnsverhoging via de Ne derlandse of Europese rechter teruggedraaid te krijgen. De EG-verdragsbepalingen waarop de Bovag doelt hebben naar zijn mening geen recht streekse werking: de naleving ervan kan niet via de Neder landse rechter worden afge dwongen. Wel kan de rechter een beslissing vragen van het Hof van Justitie van de EG. Van onze verslaggever AMSTERDAM - Nederlandse banken gaan samen werken met Justitie en politie bij het opsporen van ernstige misdaden. Als zij verdachte transacties op het spoor komen, zullen zij dat gaan melden. Dat gebeurt ook met cliënten die zij niet vertrouwen. Die afspraken vloeien voort uit een Europese richtlijn die deze weekin Luxemburg door de Europese ministers van Finan ciën is aanvaard. Dat besluit raakt met name België en Lu xemburg. Het strikte bankge heim in deze. landen maakte op treden van de overheid tegen het Van onze Haagse redactie AMSTERDAM - De vakcen trale FNV pleit niet meer voor een centrale afspraak met werkgevers en overheid over de hoogte van de lonen in 1992. Heden is, aldus FNV-voorzitter Stekelenburg gisteren, dat on dernemers en kabinet daar niets voor voelen. Stekelenburg heeft het idee ge opperd om af te spreken dat de loonsstijging beperkt blijft tot zo'n drie procent. Daar zou een belastingverlaging van één pro cent tegenover moeten staan, zo dat de werknemers er vier pro cent in koopkracht op vooruit zouden gaan. Werkgevers zouden gelijktijdig moeten toezeggen om het pro cent dat zij minder kwijt zijn aan loonstijging te gebruiken voor scholing en extra werkgele genheid voor minderheden, vrouwen en arbeidsongeschik ten. Weigerachtige werkgevers zou den voor straf een hogere werk geverspremie voor de sociale verzekeringen moeten betalen. De werkgeversorganisatie VNO zag niets in het plan en minister De Vries (Sociale Zaken) even min. DEN HAAG - Volgens de Con sumentenbond is niet alleen het bronwater van Albert Heijn ver vuild, maar bevatten ook andere bronwateren vreemde stoffen. Volgens de bond is de gezond heid niet in gevaar, maar gaat het om elementen die niet in mi neraal- en bronwater horen te zitten. Het zou gaan om restan ten van schoonmaakmiddelen. "IJEQOKIpagina financien-economie witwassen van drugs- en mis daadgeld moeilijk. In de nieuwe Europese richtlijn, die over twee jaar door de lid staten moet zijn ingevoerd, staat dat cliënten zich moeten legiti meren en dat bij twijfel aan de juistheid van gegevens de bank Justitie dient te waarschuwen. Dat geldt ook als de bank ver dachte transacties bemerkt die een bedrag van 15.000 ecu (on geveer 35.000) te boven gaan. Discussie Volgens directeur mr. L.M. Overmars zal de Euro pese richtlijn voor de praktijk in Nederland geen grote gevolgen hebben. De grote banken hebben al interne richtlijnen voor het omgaan met dubieuze cliënten. Waar die nu de deur wordt ge wezen, zullen zij in de toekomst worden aangemeld bij Justitie of politie. Het staat nog niet vast waar wat Nederland betreft de grenzen worden getrokken voor het sig naleren van verdachte transac ties. Het staat de lidstaten vrij om het bedrag waarboven de melding verplicht is, lager te stellen dan de 15.000 Ecu die de Europese richtlijn noemt. Volgens mr. Overmars is er tus sen de Nederlandse banken en de overheid nauwelijks discussie over de uitgangspunten van de maatregelen. „Het is ook in het belang van de banken zelf dat zij niet met der gelijke praktijken in aanraking komen", aldus Overmars. Spaargeld Eén van de afspraken is om sa men met gespecialiseerde orga nisaties van Justitie bankperso neel te scholen, zodat daar ken nis wordt verzameld en bijge- hpuden over hoe criminele orga nisaties met hun geld omgaan. De nieuwe richtlijn raakt niet de spaarders die om fiscale redenen hun vermogen bij buitenlandse banken onderbrengen. Voor zo ver er geen crimineel luchtje zit aan dat spaargeld, blijft dat al thans in dit verband buiten be schouwing. Koningin Beatrix verwelkomt de Belgische koning Boudewijn bij de opening van de nieuwe walradarketen langs de Wes- terschelde in Vlissingen. De vorstelijke gasten stelden gisteren samen het hypermoderne systeem ten behoeve van de scheep vaart op de Westerschelde in gebruik. - FOTO FRANK VIERGEVER ZIE OOK REGIO-1 DEN HAAG - Een Kamermeerderheid heeft gisteren tegen de aanvaarding van het beeld van de Grieks-Italiaanse kunstenaar Kounellis gestemd. 71 Kamerleden steunden de motie van WD-Kamerlid Wieben- ga, waarin staat dat alsnog andere kunstenaars de kans moeten krijgen om een ontwerp in te dienen. 60 Kamerleden van de aan wezige 131 waren tegen de motie. Dit betekent dat de Kamer afziet van het presentje van minister d'Ancona (WVC). Ze had de Kamer de sculptuur - binnen het parlement betiteld als de roestende kolenkit - willen schenken bij de ingebruikname van het nieuwe Kamergebouw medio vol gend jaar. d'Ancona heeft al gezegd de Kamer geen ander ca deau te zullen aanbieden. Vóór de motie van WD'er Wiebenga stemden vrijwel alle CDA'ers, bijkans alle WD-leden, het PvdA-Kamerlid Van Nieu- wenhoven en de fracties van klein rechts. Gelukkig; toch nog iets roods gevonden bij PvdA Van onze verslaggever MIDDELBURG - De Regio nale Instelling voor Ambu lante Gezondheidszorg (Riagg) Zeeland zit flink aan te hikken tegen een vanuit Den Haag opgelegde bezuini ging- De vermindering van het budget met 2,8 procent, ingevoerd met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari 1989, komt hard aan. De Riagg, met vestigingen in Terneuzen, Goes, Middelburg, Tholen en Vlissingen, krijgt de laatste jaren steeds meer mensen over de vloer die behoefte heb ben aan geestelijke hulpverle ning. In 1987 klopten 3.503 patiënten bij de Riagg aan, in 1990 waren dat er 5.305. Had men in 1987 nog 214 crisis-aanmeldingen, in 1990 was dit opgelopen tot 437, meer dan een verdubbeling. Het personeelsbestand daarente gen steeg van 88 naar slechts 96. En er zijn plannen om de cliën ten nog meer aandacht te geven dan voorheen. Het rijksbeleid staat daar in feite haaks op. Toch is het voor Riagg-directeur Paul Rijnders vanzelfsprekend dat de belangen van de cliënten voorop blijven staan. „In feite zijn we heel creatief be zig geweest binnen onze begro ting en hebben we de zaken slui tend weten te krijgen. We zitten weliswaar nog niet in de rode cijfers, maar de rek is er nu echt uit en we zoeken andere oplos singen". Rijnders denkt hierbij aan het in rekening brengen van tot nu toe gratis verleende diensten aan derden. „Bijvoorbeeld: een op leidingsinstituut vraagt een psy chiater voor tien lesuren. Dat gebeurde tot nu toe gratis, maar we worden nu gedwongen hier voor geld te vragen. Evenzo voor keuringen en door ons uit te brengen adviezen. Want geld daarvoor hebben wij niet meer". En dan zijn er nog andere moge lijkheden die niet ten koste gaan van de cliënt. Want aan wacht lijsten en grotere spreiding van de behandeling wil Rijnders niet denken. „Dan ben ik meer voor nauwere samenwerking met de psychia trische afdelingen van de Zeeuwse ziekenhuizen en de po likliniek van het Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland (PZZ) in Goes. Dat kan in de vorm van het elkaar sturen van patiënten waarvoor men zelf geen ruimte heeft. Of goed bekijken dat be paalde dingen niet dubbel ge beuren". De Riagg heeft de afgelopen ja ren haar plaats in Zeeland ver worven. Dat blijkt uit onder zoeksresultaten die vandaag worden bekendgemaakt. „Een tevredenheidsonderzoek, waaruit bleek dat onze instelling bij patiënten een ruime acht scoort. Heel bevredigend", aldus Rijnders. In beide gevallen speelt het bio- technologisch bedrijf Gist-Bro- cades in Leiden een centrale rol. Fytase heet het enzym dat er, toegevoegd aan varkens- en pluimveevoer, voor zorgt dat de mest van beide diersoorten aan zienlijk minder milieu-schade lijke fosfaten bevat. Gist-Brocades heeft bovendien een procédé ontwikkeld met be hulp waarvan drijfmest op een rendabeler manier verwerkt kan worden tot mestkorrels. Volgens dat nieuwe procédé kunnen eiwitten worden teruggewonnen uit drijfmest. Die eiwitten kun nen vervolgens weer worden toe gevoegd aan het veevoer. De eiwitten worden gewonnen door met behulp van micro-or ganismen de stikstof (ammo niak) in de mest om te zetten in aminozuren. Aminozuren zijn de natuurlijke bouwstenen van eiwitten die dieren dagelijks voor hun groei nodig hebben. Minister P. Bukman (Landbouw) WOENSDAG 12 JUN11991 VANDAAG 2 KATERNEN De oliebrandert in Kuwayt hebben voor een grotere milieuverontreiniging gezorgd dan werd gedacht. füTOEPA Ongerustheid over milieuramp Kuwayt VERDER IN DEZE KRANT Binnenland: SER blijft verdeeld over wao Financiën: Buurtwinkels in problemen Gids: Brieven van een lastige pater Regio: 'Van ovenspek word je sterk' Vandaag veel bewolking met wat regen, in de late namiddag mogelijk enkele opklaringen. De wind is matig. TORONTO (RTR) - Uit een kunstgalerie in Toronto zijn zeven teke ningen van Pablo Picasso, Henri Matisse en andere kunstenaars ge stolen. De gestolen waar, waaronder ook werken van Willem de Kooning, heeft een waarde van circa 850.000 dollar (1,7 miljoen gulden). De diefstal werd maandag gepleegd en moet volgens de eigenaar van de galerie goed zijn voorbereid. De hele inbraak nam slechts vier of vijf minuten in beslag. Een bewaker van een naburig winkelcentrum betrapte de inbrekers. De politie heeft één arrestatie verricht en is op zoek naar nog twee mensen. Zij heeft echter nog geen spoor van de tekeningen. (ADVERTENTIES) Van onze landbouwredacteur LEIDEN - In de strijd tegen het Nederlandse mestover schot zijn twee nieuwe middelen gelanceerd, die mogelijk voor een doorbraak zorgen. en het landbouwbedrijfsleven hebben gisteren laaiend enthou siast gereageerd op de medede lingen van Gist-Brocades. Om de nieuwe technologie zo snel mogelijk op grote schaal in te voeren, hebben Gist-Broca des, het produktschap voor Vee voeder en Rabobank Nederland besloten gezamenlijk de beno digde investeringen te bekosti gen. De drie partners hebben daartoe de onderneming Triple A opgericht. Triple A wil in twee jaar tijd een installatie bouwen die moet worden aangekoppeld bij de Helmondse mestverwerkingsfa briek Promest. De bouw van de installatie, die medio 1993 klaar moet zijn, vergt een investering van 22,3 miljoen gulden. Het plan van Triple A voorziet in de toekomst ook in de bouw van dergelijke installaties bij andere mestverwerkingsfabrieken. ZIE OOK ACHTERGROND: Overschot zou goudmijn kunnen zijn Deze aanbieding is geldig tot en met zaterdag 22 juni 1991. Maar op is op. AMSTERDAM (ANP) - De PvdA zit met een tekort van 56.000 gul den. En als er niet snel iets gebeurt, loopt dat bedrag op tot ruim 200.000 gulden aan het eind van dit jaar. Oorzaak van het tekort is het de laatste tijd flink teruggelopen le denbestand. De toenemende impopulariteit van de PvdA heeft sinds oktober vorig jaar enige duizenden leden doen bedanken. Dat scheelt de partijkas 330.000 gulden aan contributie. Een van de maatregelen die het partijbestuur wil nemen is het pas geboren partijblad 'Rood' dit jaar een keer minder laten verschijnen. De aanloopkosten van het nieuwe periodiek zijn bovendien hoger uitgevallen dan vantevoren was geraamd. Het partijkader zal er zich vrijdag en zaterdag op een partijbijeen komst in Amsterdam over uitspreken. Een echt Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd krijgt u van ons kado als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd, deze krijgt de krant de eerste twee weken gra tis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam; Adres Postcode: Plaats: Telefoon voor controle bezorging De nieuwe abonnee betaalt het abonnementsgeld per O maand automatisch O kwartaal automatisch O kwartaal acceptgiro bank/gironummer De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: 26,00 75,90 77,90 In de pen moet komen te staan: (Max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonne mentsgeld ontvangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Ant- woordnr. 112, 4800 VB Breda,

de Stem | 1991 | | pagina 1