'Komplot tegen Bouterse ontdekt' ROLLER f) KADO u 'Hijskraan steel je makkelijker dan horloge SATK Den Haag spreekt over 'doorbraak' in Midden-Oosten Chaos en doden op Maasroute Wenneker maakt geen namaak flessen Johnny W alker meer •'FINNTAX eger grijpt ard in Algerije Boete voor kakkerlakken in bakkerij van Madenaar Pak de zon. tn '91 is er len FNV tegen BheïL-bod cao Pernis/Moerdijk finst Dow bijna net helft gedaald TRLEKODER er. En dus et de kleur- van 't jaar. SPORT Oranje mag handen dichtknijpen Actie omroepen: Journaal korter VERDER IN DEZE KRANT Buitenland: Gorbatsjov smeekt om geld Financiën: RDM heroriënteert zich Consument: Benzinekwartje heeft pas effect op lange termijn Regio: Nieuwe vorm bejaardenzorg HET WEER IN ZUIDWEST-NEDERLAND DOORSCHAKELEN.... Wilt u meer dan een 21 doorschakel- dienst. Schakel dan nu over op: JE HAD'TKUNNEN LEZEN IN.. satellietontvangstsysté Alle grote merken, lagejprit COMPLETE SYSTEMEr De grootste satelliet-speciaal! Zuid-Nederland. HULSTERWEG 37b KLOOSTERZANDE 01148-2212 f|j|||j|§|§g| fetargang Kantoren: Breda - Bergen op Zoom Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - VHssingenXossenur^^ uonze redactie buitenland iGIEHS - President Chadli an Algerije heeft het leger te jlp geroepen om een eind te jken aan de hevige rellen het land. a president heeft de staat van ,|eg afgekondigd, de regering larhuis gestuurd en de verkie zen voor een nieuw parle- uitgesteld. De minister van uitenlandse Zaken Ghozali is enoemd tot nieuwe premier, inks, pantserwagens en mili- jren trokken 's nachts Algiers ie steden Oran en Constan- e binnen na afloop van ge- •chten in de hoofdstad tussen ilitie, Nationale Garde en aan- nngers van het Islamitisch Red- ingsfront (FIS). etogers hadden barricades op- jworpen, terwijl de politie en- ile wegen van voorsteden naar centrum had afgegrendeld te voorkomen dat zich meer jsen bij de uit de hand gelo- U betogingen in het centrum wden voegen. ^spannen rust Ir heerste woensdag in Algiers en gespannen rust. Er zouden ij de gevechten tussen betogers politie zes demonstranten en „•.politieman zijn omgekomen, blgens de correspondent van fP opereren er nu groepjes beren in de straten van Al ien, met zwarte of gekleurde oofdbanden om, die personen- -agens aanhouden en die zeggen j zoek te zijn naar auto's die ibben deelgenomen aan de ac- ies van de politie. IZIE OOK BUITENLAND lan onze verslaggever IOERDIJK - De leden van de .dustriebond FNV hebben het ^rde en laatste bod van Shell, tor een nieuwe cao voor de be kijven in Pernis en Moerdijk, (gewezen. FNV-bestuurder P. ;en betekent dit dat Shell |it jaar geen overeenkomst over arbeidsvoorwaarden heeft 'iet de FNV. let is mogelijk dat de leden van 'i Industriebond CNV wel ak- »id gaan met het laatste bod - lie vergaderen daar vandaag (ver - maar vooralsnog ziet het laar niet naar uit. n, ingeval ook de CNV- i het bod afwijzen, zelf de leidsvoorwaarden bepalen, assen meent dat Shell er niet lee is gediend dit jaar zonder to te functioneren. Iet name op de raffinaderij in Hnis staat een uitgebreide re- tganisatie op stapel die voor «rust zorgt op de werkvloer. jEen cao betekent rust in de ®t," aldus Janssen. lm onze verslaggever ERNEUZEN - De winst van Benelux is vorig jaar met «procent gedaald tot 512 mil- ""n gulden. 'erigens doet Dow Benelux het f vergelijking met Dow wereld- niet eens zo slecht. De om- P bereikte vorig jaar een re- ,M hoogte. financiën/economie (ADVERTENTIE) Bouterse ..komplot.. - FOTO ANP Van onze redactie buitenland PARAMARIBO - Er is een komplot ontdekt om de Suri naamse legerleider Desi Bou terse te vermoorden. Dat heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Parama ribo gisteravond laten weten. Bijzonderheden over het ver meende komplot zijn nog niet bekend. De Surinaamse radio-stations onderbraken gisteravond her haaldelijk hun uitzendingen om van het komplot melding te ma ken. Vandaag zal Henk Herrenberg, adviseur van Bouterse en on langs nog uit Nederland gezet, een persconferentie beleggen en nadere mededelingen doen. Herrenberg zal dan ook ingaan op de vraag of de Nederlandse regering opzettelijk heeft gepro beerd het proces van nationale verzoening in Suriname te sabo teren. Het bericht over het komplot te gen Bouterse komt op het mo ment dat de Surinaamse pers bol staat van geruchten over grote onenigheid in de Surinaamse le gertop. NDP-leiders - de partij die op het leger steunt - suggereren de laatste dagen dat er binnenkort vervroegde verkiezingen zullen worden gehouden, aangezien de 'oude' partijen geen tweederde meerderheid in het parlement hebben. Ze kunnen daarom de grondwet niet veranderen en dus het leger niet buitenspel zetten. Maar de 'oude' partijen, ver enigd in het Nieuw Front (NF), laten zich niet bang maken. „Als er weer een coup gepleegd wordt, gaat het volk de straat op en worden nationale en interna tionale krachten gemobiliseerd", aldus Fred Derby, woordvoerder van het NF. De onenigheid in de top van het Surinaamse leger zou gaan over de vraag of een nieuwe regering zonder de NDP acceptabel is. Ook de stroom van berichten over een mogelijk Nederlands- Amerikaans militair ingrijpen, als het leger zich blijft bemoeien met de politiek, zou verdeeld heid hebben gezaaid onder de militaire leiders. Israël doet concessies JERUZALEM/DEN HAAG - Een 'doorbraak'. Zo noemt de Nederlandse regering het akkoord, dat de Europese Gemeenschap gis teren met de Israëlische re gering sloot. Als gevolg daarvan kan de regio nale vredesconferentie tussen Is raël en zijn buurlanden volgens Israëls minister van Buiten landse Zaken Levy 'al binnen een paar weken' van start gaan. De EG is volwaardige deelnemer aan de conferentie. Over de sta tus van de Verenigde Naties op die conferentie is nog geen defi nitief besluit genomen. Tot voor kort was Israël slechts bereid de EG als waarnemer bij een vredesconferentie toe te la ten. Omdat Nederland op 1 juli het voorzitterschap van de EG van Luxemburg overneemt zal minister Van den Broek aan de conferentie deelnemen. Volgens minister Levy zal Israël gunstig reageren op de nieuwste voorstellen van de Amerikaanse president Bush om de hinderpa len voor een vredesconferentie uit de weg te ruimen. Europese rol Israël heeft nooit veel enthou siasme getoond voor een Euro pese rol in het vredesproces. Volgens Jeruzalem zijn de Euro peanen ofwel teveel pro-Ara bisch ofwel te kwetsbaar voor Arabische economische druk. Maar de EG is ook de belang rijkste economische partner van de joodse staat. Israël is waar schijnlijk gezwicht voor het ar gument van de EG dat de toe komstige relatie afhankelijk is van EG-deelname aan het vre desproces in het Midden-Oosten. Ook de presidenten van Syrië en Egypte zijn het er over eens dat er spoedig een vredesconfereren- tie voor het Midden-Oosten moet worden belegd. Hafez el-Assad en Hosni Muba rak zien nog wel enkele obsta kels maar gaan ervan uit dat Amerika die op tijd weet op te ruimen. In Washington is overigens te rughoudend gereageerd op het optimisme van Levy. De kans is groot dat de Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken Baker deze week opnieuw naar het Midden-Oos ten vertrekt om het vredesproces op gang te brengen. Van onze verslaggeefster BREDA - De onhygiënische toestand van zijn bakkerij is warme bakker A. van de W. uit Made op 14.008 gul den boete komen te staan. De economische politierechter veroordeelde de bakker giste ren tot een boete van 28,000 gulden, waarvan de helft voor waardelijk. De officier van justitie had een boete van 50.000 gulden geëist. De inspectiedienst trof vorig jaar ondeugdelijk brood aan in de bakkerij en bedorven ingrediënten. Ook vond men halfdode kakkerlakken en stegen er vliegjes op uit emmers rozijnen. De muren bleken ernstig aangetast door schimmel Volgens de bakker is zijn bedrijf in korte tijd zo snel gegroeid dat er onhygiënische toestanden ontstonden. Hij heeft inmid dels grote investeringen gedaan om de situatie te verbeteren. De Keuringsdienst van Waren bevestigde dat, maar liet tevens weten het bedrijf in de gaten te blijven houden. BIJ EEN botsing tussen een vrachtwagen en een personen auto op de A59, de Maasroute, zijn gisteren twee doden ge vallen. De politie heeft hun identiteit nog niet vast kun nen stellen. Twee mensen raakten ge wond. Ze zijn in het zieken huis opgenomen. Het ongeval gebeurde rond vier uur op de zuidelijke rij baan, ter hoogte van de afslag Dussen/Sprang-Capelle. Volgens de politie reed de be stuurder van de vrachtwagen te hard. Vanwege werkzaam heden is de weg versmald en mag maar 70 kilometer per uur worden gereden. Vlak na het ongeval sloot de politie de Maasroute af, wat leidde tot een verkeerschaos. Pas rond half negen gister avond kwam het verkeer weer op gang. foto de stem/johan van gurp I AFGELOPEN weekend werden een hydraulische kraan en een laadschop ge stolen op het industrieter rein Moerdijk, schadepost bijna vier ton. Geen ma chines die je zo onder je arm stopt. Nee, die dieven kwamen er speciaal met een dieplader voor naar het industrieterrein en ver dwenen er mee, vermoede lijk naar België. Want daar duiken dit soort gestolen machines af en toe op. waakt. „Wel op slot, maar dat 'probleem' is zo verholpen". Ze zijn volgens hem ook nog makkelijk door te schakelen, wat wil zeggen dat ze zonder problemen zijn te starten zon der contactsleutel. „En een dieplader kan iedereen huren". Bij de Vereniging Aannemers Grond-, Water- en Wegenbouw in Groningen staat niemand te kijken van de diefstal in Moer dijk. „Het gebeurt zelfs op de be drijfsterreinen", aldus G. Rem- kes. Ze heeft echter geen cij fers over aantal en gelief koosde plaatsen van de heren dieven. Volgens een woordvoerster van de Centrale Recherche Infor matiedienst in Den Haag ver dwenen er vorig jaar twaalf grote grondverzet- of bouwma- chinês. Waar de machines heen gaan, durft ze niet met zekerheid te zeggen. Wel is bekend dat en kele gestolen machines enige jaren geleden terug werden ge vonden in een grinthoeve in Wallonië. De eigenaar van die hoeve bleek ter goeder trouw de machines gekocht te heb ben. A. Coremans van het loon- en grondbewerkingsdrijf Gebroe ders Coremans uit Breda denkt ook dat zijn gestolen laadschop in zuidelijke richting is ver dwenen. „Je kunt er niets tegen doen. Machteloos ben je", zegt hij. „Ja, na het werk zou je de ma chine naar een veilige plaats kunnen rijden, maar dat kost ook arbeidsuren. Dan ben je een deel van de dag alleen maar bezig met heen en weer rijden, met alle bijkomende kosten". Het bedrijf is goed verzekerd, maar toch hebben de gebroe ders voorlopig nog geen nieuwe laadschop. „Het duurt dertig dagen alvoor de verze keringsmaatschappij uitbe taalt. Nu moeten we een ma chine huren". De verzekeringsmaatschap pijen stellen momenteel een onderzoek in naar de diefstal len van dit soort grote en dure- machines. vervolg op binnnenland DONDERDAG 6 JUN11991 I VANDAAG 4 KATERNEN Van onze verslaggever HILVERSUM - Gisteren zijn korte acties gevoerd door de om- roepbonden bij de regionale om roepen Gelderland, Flevo en Limburg. Morgen worden de acties uitge breid naar de televisie. Het Jour naal zal dan slechts 10 minuten in de lucht zijn met een mini male nieuwsvoorziening. Volgende week worden de acties opgevoerd, in eerste instantie bij de radio. Alle regionale omroe pen doen mee. Aan de acties doen zeker 1500 werknemers mee. Het Nederlandse doelpunt in voorbereiding: Rutjes kopt naar De Boer die vervolgens 1 -0 scoort - fotoanp 1r n »,..rL,.<T-r.T „rnrn. TSrt Vandaag veel bewolking en regen of buien van betekenis. Wind vrij krachtig. Van onze verslaggever BREDA/ROOSENDAAL - Distilleerderij Wenneker in Roosendaal heeft beloofd geen flessen meer in omloop te brengen die een treffende gelijkenis vertonen met die van concurrent Johnny Walker. Johnny Walker, dat zelf onder de naam 'Johnny Walker Black Label' whisky bottelt, beschul digt Wenneker van merkverval sing. Wenneker zou whisky op de markt brengen in flessen met de zelfde vorm als die van Johnny Walker en een etiket gebruiken met de aanduiding 'Johnny Black'. De kleuren zwart, goud en licht bruin, dezelfde die Johnny Wal ker voert, zouden de overeen komst compleet maken. Deze whisky werd te koop aangebo den in landen buiten de Euro pese Gemeenschap. Johnny Walker eiste hierop een verbod op het gebruiken, waar ook ter wereld, van het etiket 'Johnny Black' en de Johnny Walker-vormige fles, het terug nemen van de bestaande voorra den Johnny Black-flessen en het verschaffen van alle namen en adressen van de afnemers. •Gisteren zou hierover een kort geding bij de Bredase rechtbank dienen. Maar omdat Wenneker beloofde aan alle eisen te zullen voldoen, ging dat niet door. Commercieel directeur Joppe van Wenneker beschouwt de hele zaak als een 'storm in een glas water'. „Wij hebben nooit de produkten gemaakt, waarvan Johnny Wal ker ons beschuldigt. We hebben slechts bemiddeld in het verzen den ervan. Dat hebben we een paar maal gedaan, een half jaar geleden voor het laatst, en zijn niet van plan het ooit weer te doen". Johnny Walker neemt genoegen met het aanbod van de concur rent en daarmee is de zaak afge daan. (ADVERTENTIES) Voor al uw telecommunicatie Lissenveld 15 (industrieterréin Dombosch II) Tel. 01621-19111 - Raamsdonksveer Een echt Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd krijgt u van ons kado als u ons een nieuwe ibonnee opgeeft De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk erwelkomd, deze krijgt de krant de eerste twee weken gra tis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode Plaats: Teletoon voor controle bezorging: De nieuwe abonnee betaalt het abonnementsgeld per O maand automatisch 26,00 O kwartaal automatisch f 75,90 O kwartaal acceptgiro 77,90 bank/gironummer De Parkerpen zenden aan: Naam Adres: PostcodePlaats In de pen moet komen te staan ;Max 15 letters) I m "O De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonne mentsgeld ontvangen hebben. Stuur deze bon in een open nvelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Ant- woordnr. 112, 4800 VB Breda.

de Stem | 1991 | | pagina 1