KADO EKENDMAKING Duitsers azen op huizen in Zeeuwsch-Vlaanderen NAC dolblij met bereiken finale Zonnawinkal Zondag nu tók In Breda Veel doden bij ontploffing munitiedepot in Addis Abeba 6Premier en ministers roepen misverstanden op over Suriname' MEUBELS HALF GELD Israël: derde luchtaanval binnen 48 uur op Libanon Alders: geen wetswijziging voor verhalen rioolschade Merijntje W E?D in DE Caissières: stress door streepjescode Uit vrees voor inflatie door samengaan Oost- en West-Duitsland NAC met macht naar finale „Voorjaarsshow" WOENSDAG 5 JUN11991 REGIO Q Binnenland: 'Autobezit duurder maken' G Buitenland: Rustige herdenking in China Financiën: Schelde wacht op besluit regering Sport: Becker veegt Chang van de baan Q Gids: Paul Simon geen 'sombere en ongelukkige man' Na affaire in Bergen op Zoom JE HAD'T KUNNEN LEZEN IN tls 06-0305. vertentie Kunt en, behalve s cijfertjes bij t u alleen ar één van taat. van dinsdag ml a.s.. Maakt u een dikke kans op succes. Inderdaad een heel dikke Jlns omdat negen van de tien Stem-lezera en -lezeresasen I «eek in week uit In onze ..KIeintjes"-kolommen kijkt of er Iets I .n hun gading bij staat. Dat zijn elke dag vele tienduizenden kleintles lezers. 131ste jaargang Kantoren: Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen.Losse nummers ma. t.m. vrijd. 1.40 en zat. ASSEN (ANP) - Caissières die werken met streepjesco des en scarmerkassa's heb ben vaak last van nek- en schouderklachten en stress. Dat komt, zo leert een on derzoek dat in opdracht van de Dienstenvond FNV is ge houden, omdat de kassa meubels en de stoelen niet aangepast zijn aan de werk omstandigheden. Bovendien moeten ze te lang achtereen hetzelfde eentonige werk doen. De resultaten van het on derzoek, dat door het Ne derlands Instituut voor Ar beidsomstandigheden is ge houden, zijn volgens FNV- bestuurder M. Jansen repre sentatief voor alle caissières die in de 7.000 supermark ten in Nederland werken. Volgens Jansen zullen werkgevers op grote schaal moeten investeren in nieuwe kassameubels en be tere stoelen. Zij meent dat caissières tot nu toe te veel als sluitpost van het bedrijf worden be schouwd. Van onze verslaggever CADZAND - Uit vrees voor een na derende inflatie door de eenwor ding van Oost- en West-Duitsland, kopen Duitsers in toenemende mate onroerend goed, vooral in de kust streek van Zeeuwsch-Vlaanderen. Makelaars verwachten de komende ja ren een hausse in de markt voor tweede woningen, met name in de recreatiesec tor. „Als ik nu vijftig huizen voor een reële prijs kan aanbieden, ben ik die zo kwijt", zegt de Cadzandse makelaar W. van Akker. Hij krijgt in toenemende mate Duitsers op zijn kantoor die tweede woningen willen kopen. „Men loopt vooruit op de inflatie die de samenvoeging van de beide Duitslanden zal veroorzaken. Mijn klanten zeggen dat de Bundesbank de grote geldhoeveelheid die op de markt komt, zou moeten remmen. Maar dat gaat niet omdat de economie daar weer zo is ingezakt". De Duitse mark wordt dus beduidend minder waard, verwachten de klanten van Van Akker. „En daarom zoeken ze hier goedkope tweede woningen. Dat is waardevast bezit. In andere kuststre ken, op Walcheren bijvoorbeeld, zijn de huizen al te duur voor hen, in Duitsland helemaal. Het zijn geen rijke mensen, in het algemeen modale Duitsers, is mijn indruk. Voor het gros van de mensen is dit de enige mogelijkheid om een moge lijke geldontwaarding te ontlopen". Van Akker voorspelt een hausse die vier, vijf jaar zal duren. „Meer in de re creatiesector dan bij de gewone huizen, maar ook daar is al meer vraag naar dan anders. Het gaat om huizen in de prijsklasse van vijftig tot zestig mille". Klein, goedkoop en als er nog iets te verspijkeren valt, is dat geen probleem. Ook de Terneuzense makelaar N. Bous- sen wordt geconfronteerd met een toe nemende vraag van Duiters naar dat soort woningen. „Ze komen soms met een auto die hoog nodig aan vervanging toe is een huis van een halve ton kopen. Ook wij con stateren een toenemende vraag". Duitsers die een tweede woning willen, kunnen in Oostburg zelfs terecht bij de Duitse makelaar R. Goldschmidt die zich onder de naam Polderhuis Vast goed in verkoop van huizen aan ooster buren heeft gespecialiseerd. „Zeg dat wij 25 a dertig woningen per jaar verkopen. Ik merk een trend dat de Duitsers nu duurdere woningen willen. Vroeger waren het vooral die polder huisjes van pakweg dertig mille, nu zit ten we op een gemiddelde van, zeg maar, tachtig mille". ZIE VERDER REGIO Kamer berispt kabinet I Dolle vreugde bij NAC als John Lammers al na 103 seconden voor 1-0 zorgt. Van links naar rechts: Johan Gabriels, John Lam men, Danny Schrijvers en John Smit. foto de stem/johan van gurp (ADVERTENTIE) RIDDERKERK - Wegens het niet doorgaan van een belangrijke ex portorder van enige grote Neder landse nneubelfabrieken, wordt vanuit Meubelboerderij De Reijer aan de Kievitsweg 124 te Ridder kerk, een enorme partij massief eiken en moderne witte klasse- nieubelen verkocht voor de HALVE PRIJS. Om u een paar voorbeel den te noemen: prachtige eiken eetnoek, bestaande uit robuuste tafel met vier massieve stoelen van '■790.- voor 895.-. Praktische eiken t.v./stereokasten van 398.- voor 199.-. Originele eiken toog- kasten van 2390.- voor 1195.-. Schitterende gebloemde 2-zits- danken, Chesterfield model, van i195.- voor 595.-. Heerlijk zittende 'eather-look bankstellen, 3-+2-zits vanj718.- voor 859.- Topkwaliteit [undlederen bankstellen 3-+2-zits- ?nSfi comP,eet van 4199.- voor «098.-. En zo kunnen we nog weJ ®ven doorgaan. Alles wordt gratis nuis Qebracht en met schriftelijke Garantie verkocht. Wie binnenkort oos meubels nodig heeft, kan nu Jn s'a9 slaan bij Meubelboerderij "e Reijer, Kievitsweg 124, Rid- erkerk (Bolnes). Dagelijks ge opend van 10.00-18.00 uur. Vrij- kooPavond- 's Maandags ge- en. Ruime parkeergelegenheid. Van onze sportredactie BREDA - De na-competitie heeft na de groepswedstrijden de eindstand in de eerste divisie be vestigd. NAC, dat gisteravond met machtsvertoon van AZ won (4- 1), en VW spelen zondag (Venlo) en volgende week woensdag (Breda) de dubbele finale. De nummers twee en drie in de re guliere competitie werden groepswinnaar met beide slechts twee verliespunten uit vier par tijen. De strijd tussen NAC en AZ was vaak heel aardig, maar geen vijf minuten spannend. NAC, dat met één doelpunt verschil mocht verliezen, scoorde al in de tweede minuut (Lammers) en kwam snel daarna op 2-0 (Cor- nelissen). AZ was niet opgewas sen tegen de agressie van NAC, dat met Lammers, die na rust nog twee keer scoorde, en Cor- nelissen veel meer aanvalskracht bezat. Het enige Alkmaarse doelpunt viel in de zestiende mi nuut na een schitterende vrije trap van Kool. ZIE OOK SPORT Van onze redactie buitenland SIDON - Israëlische gevechtsvliegtuigen hebben vannacht voor de derde maal binnen 48 uur een luchtaanval uitgevoerd op een Palestijnse basis in het zuiden van Libanon. Er waren in eerste instantie geen meldingen van slachtoffers. Bij de luchtaanval van gister ochtend op de havenstad Sidon, ook in het zuiden van Libanon, zijn minstens dertien doden en enkele tientallen gewonden ge vallen, onder wie twaalf school kinderen die niet op tijd in een schuilkelder konden komen. Bij de bombardementen van maandag vielen drie doden. De Libanese regering overweegt de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties te vragen bijeen te komen om over deze kwestie te praten. De PLO beweert dat Israël bezig is met de voorbereidingen voor een grootscheeps offensief in Li banon. Ze heeft een soort alge mene mobilisatie afgekondigd in en rond Sidon. PLO-leider Arafat zei gisteren dat Israël van plan is 'binnen 24 uur' Sidon te bezetten. De Libanese premier Karami deed een beroep op de Verenigde Staten om zijn wapenleveranties aan Israël te stoppen 'want onze kinderen sterven hier'. Hij noemde de bombardementen een poging van Israël om uitvoe ring van de resoluties van de VN-Veiligheidsraad te blokke ren waarin wordt gevraagd om onvoorwaardelijke terugtrek king van de Israëlische troepen uit Libanon. Het bombardement van dinsdag ochtend was het zwaarste in deze regio sinds 1982. Het vond plaats op de 'verjaardag' van de Israëlische invasie in Libanon op 4 juni 1982. Van den Broek ...amateuristisch... - foto de stem/johan van gurp weet Van den Broek eigenmach tig optreden. Omdat de Tweede Kamer vorige week niet uitsloot dat een mili tair optreden acceptabel was, concludeerde Van den Broek on terecht - aldus Wöltgens - dat de Kamer 'dus' militair optreden zal billijken. „Een minister van Buitenlandse Zaken moet ook inzicht hebben in de binnen landse politieke verhoudingen". Van den Broek wond zich op over deze opmerkingen. Hij vond dat Wöltgens de zaak buiten proporties trok. Wat de notitie van Lubbers en Van den Broek over de steun aan Suriname betreft, zeiden beide ministers dat het woord nu aan Suriname is. Het kabinet heeft zelf nog geen standpunt ingenomen. Neder land zou volgens de ministers Suriname een nieuwe mogelijk heid moeten bieden zonder dat land iets willen opleggen. Het Nieuwe Front (NF) noemde het gisteravond een 'goede ont wikkeling' dat politiek Den Haag zich intensief bezighoudt met de betrekkingen tussen Ne derland en Suriname. (ADVERTENTIE) A b1 JM m Bankstel kuipmodef in leder 3-2 zits vanaf f. 2495,- Diverse kasten w.o. I broodkasten vanaf f 1495,- Toogkast f. 1995,- Vitrinekast vanaf f 895,- Salontafels vanaf f. 195,- Eetkamertafels vanaf f. 295,- Bankstel eiken met stof H (speciale prijs). 3-2 zits f. 1595,- Bankstel kuipmodel in stof 3-2 zits f. 2995,- H Bankstel 3-1-1 zits in stof vanaf f. 1895,- DE EIKEN SCHUUR Strijbeekseweg 14 - Ulvenhout. Tel: 076 - 612614 - Vrijdag koopavond - Lid interieur Waarborgfonds - VANDAAG 2 KATERNEN Kil voorjaar zorgt voor chagrijn De terrasjes zijn niet in gebruik. FOTO DE STEM JOAHN VAN GURP I Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Tweede Kamer verwijt premier Lubbers en minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) misverstanden te hebben opgeroepen over een eventueel militair ingrijpen in Suriname. De twee CDA-bewindslieden betreurden gisteravond tij dens een ingelast debat dat ze de indruk hebben gewekt het oneens te zijn en daarmee verwarring te hebben gesticht. Het kabinet heeft gisteravond de Tweede Kamer een notitie ge stuurd, waaruit blijkt op welke wijze Nederland en Suriname militair zouden kunnen samen werken. Dat zou kunnen door middel van een verdrag, waarin opgenomen kan worden dat de defensie van Suriname een aan gelegenheid wordt van zowel Suriname als Nederland, waarop het buitenlands beleid dan ook kan worden afgestemd. Schadelijk D66-Kamerlid Wolflensperger verweet Lubbers en Van den Broek 'amateuristisch en scha delijk optreden', dat afbreuk doet aan de geloofwaardigheid van Nederland in het buiten land. Lubbers ontkende dat hij zijn partijgenoot Van den Broek was afgevallen, door voor de televisie te verklaren dat een eventueel militair ingrijpen in Suriname als 'een surrealistisch scenario moet worden gezien'. Volgens Lubbers is geruchtvor ming op gang gekomen, nadat Van den Broek op persoonlijke titel militair ingrijpen niet uit sloot. „Militaire bijstand is niet uitge sloten, militair ingrijpen wel", aldus Lubbers. D66 diende een motie in waarin de uitspraak staat dat Lubbers en Van den Broek door hun op treden 'afbreuk deden aan de ge loofwaardigheid'. De kans is klein dat de motie op een meer derheid kan rekenen. Dat geldt trouwens net zo min voor de motie van Beckers (Groen Links) die een Kameruit spraak wil dat militair ingrijpen van Nederland in Suriname hoe dan ook uitgesloten is. Een kleine meerderheid CDA en VVD lijkt bereid Suriname op verzoek en onder bepaalde om standigheden militair bijstand te verleden. PvdA-voorzitter Wöltgens ver- In de ochtend plaatselijk mist. Daarna brede opklaringen en overwegend droog. In de late avond kans op regen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Alders (Milieu) is niet van plan om via wetswijziging het makkelijker te maken om bedrijven aan te pakken die verantwoordelijk zijn voor schade aan riole ring. Alders schrijft dat in antwoord op vragen van het Groen Links- Kamerlid Willems. Willems had bij Alders aandacht gevraagd voor de situatie in Ber gen op Zoom, waar de riolering ernstig beschadigd is door che mische lozingen van bedrijven. De gemeenteraadsfractie van Groen Links zag in een rapport van de gemeente aanleiding om de Bredase officier van justitie te vragen strafvervolging in te stellen tegen de betrokken be drijven. De officier weigerde dat, omdat hem volgens hem de kans op succes van zo'n juridische actie minimaal is. Alders geeft die officier van jus titie groot gelijk. Het zou name lijk, aldus de bewindsman, bijna onmogelijk zijn de bewijslast rond te krijgen. „Aangezien op het rioolstelsel verschillende be drijven zijn aangesloten, stuit de toerekening van schade op prak tische problemen. Niet bewezen kan worden of en, zo ja, wanneer er lozingen hebben plaatsgevon den". Alders schrijft verder dat er geen rechtstreeks verband valt aan te wijzen tussen gepleegde feiten en de schade ontstaan aan de riolering. Alders wijst erop dat het het beste is om door voorschriften en strenge controle herhalingen in de toekomst pro beren te vermijden. (ADVERTENTIES) Glmwkanweg 163 - Breda 076-101202 Zonnehemels, de grootste keuze van de Benelux Op onze ouderwetse service kunt u rekenen jti&renlang, en de prijs valt zonnig meel Breda-Tilburg-B'-Nassau-Nuland-Brusseï Mofkonten Van onze redactie buitenland ADDIS ABEBA - Ministens honderd mensen zijn om het leven gekomen bij de ont ploffing van het grootste munitiedepot van de Etiopi- sche hoofdstad Addis Abeba. Verwacht wordt dat nog tiental len doden worden geborgen. Er zijn vele honderden gewon den em de materiële schade is enorm. Een adequate hulpverlening is volgens het Rode Kruis amper mogelijk. Door de explosie, waarbij grana ten, mortierbommen en raketten afgingen, vloog een nabijgelegen benzinedepot in brand. Het vuur brandde zich met alar merende snelheid uit in omlig gende woonwijken waar de meeste huizen van hout en leem zijn. De explosie ging gepaard met een enorme rookontwikkeling. Endris Ahmed, een inwoner van Addis Abeba die wegvluchtte voor het vuur, vertelde dat er talloze lichamen op de straten lagen en dat vele huizen zijn verwoest. De gangen van het ziekenhuis in de stad liggen volgepakt met ge wonden. Er is amper toereikende medische hulp, volgens het Rode Kruis. Ook zijn er bij lange na niet genoeg medicamenten, het Rode Kruis heeft dan ook een beroep gedaan op haar zusteror ganisaties. Het is nog niet duidelijk waar door de explosie is veroorzaakt. Een woordvoerder van de nieuwe machthebbers in Etiopie, het Revolutionair Deomocra- tisch Front voor het Etiopischje Volk (EPRDF) verklaarde later op de dag dat het een sabotage actie was. Omwonenden zeiden dat ze voor de eerste explosie mitrailleur en raketvuur hadden gehoord. Volgens het EPRDF zijn ver scheidene hoge militairen van het verdreven regeringsleger gearresteerd toen ze betrapt werden bij het afschieten van granaten naar het brandende de pot. De bewaking bij de andere munitiedepots in de stad is in middels opgevoerd. Vorige week dinsdag kostte een andere ontploffing in een muni tie-opslagplaats ook al honder den mensenlevens. Minister Pronk (Ontwikkelings samenwerking) heeft 250.000 gulden beschikbaar gesteld voor hulp aan de slachtoffers van de ontploffing. Een echt Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd krijgt u van ons kado als u ons een nieuwe abonnee opgeett De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd, deze krijgt de krant de eerste twee weken gra tis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Naam: Adres: Postcode Plaats Telefoon voor controle bezorging: De nieuwe abonnee betaalt het abonnementsgeld per O maand automatisch O kwartaal automatisch O kwartaal acceptgiro bank/gironummer De Parkerpen zenden aan Naam:. Adres: Postcode: Plaats In de pen moet komen te staan: (Max. 15 letters) 26,00 75,90 f 77,90 De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonne mentsgeld ontvangen hebben. Stuur deze bon In een open envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Ant woorder. 112, 4800 VB Breda.

de Stem | 1991 | | pagina 1