1060 basisscholen dicht b rille/ÏA éé/7A \e/7È DE STEMi Pearle l Schoolbesturen en ouders akkoord, vakbonden niet Gijzelingsdrama in Vlissingen loopt goed af 'Interventie in Suriname ver weg' MEDEDELING ROLLER ff] KADO u □□□□□□□□□□□□□nn Merijntje Kamer akkoord met kwartje op accijns Rotogravure Etten-Leur blijft open Commerciële omroep mag op de kabel 'Bieren bevatten te veel nitraat' Maij niet onder indruk van miljoen handtekeningen Feest j BUITENLAND Verzet grijpt macht trt Etiopië VERDER IN DEZE KF Binnenland: Woonbelasting omhoog Sport Kansen NAC stijgen D Gids: Huub van der Lubbe, de man achter De Dijk O Regio: WOV in stroomversnetling DEN HAAG - Vanaf uiterlijk 1996 moeten rond 1060 (zelfstandige) scholen hun deuren slui ten, 300 moeten er 'fi liaal' worden van een grotere school. Ons kantoor te Terneuzen is vandaag vanaf 12.30 uur gesloten. j (geldig t/m 29 juni 19! JE HAD'T KUNNEN LEZEN IN.. 'V; V A51 DE STEM WOENSDAG 29 ME11991 Biste jaargang Kantoren: Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen.Losse nummers ma. t.m. vrijd. 1.40 en zat, ïan onze verslaggevers ETTEN-LEUR - Diepdruk- lterij Rotogravure Etten bv (BE) in Etten-Leur (570 me dewerkers) blijft open. 0e raad van bestuur van het VNU-concern, waartoe RE be hoort, heeft daartoe gistermid dag besloten. NRM in Haarlem, waar 750 mensen werken, gaat wel dicht. Die drukkerij wordt in drie tot vijf jaar afgebouwd. Het VNU-concern wil gedwon gen ontslagen voorkomen. Als gevolg van de sluiting van de vestiging in Haarlem wordt in de twee andere VNU-drukkerijen, in Deventer en Etten-Leur, de komende jaren voor 325 miljoen gulden geïnvesteerd. Deson danks komen er in Etten-Leur volgens RE-directeur Jos Smeets geen arbeidsplaatsen bij. „Integendeel, de autonome tech nologische ontwikkelingen, zoals bredere persen en snellere hechtmachines maken minder handkracht nodig", aldus Smeets. Studies moeten volgens hem uit wijzen hoeveel arbeidsplaatsen dat kost. Smeets verwacht dat daar nog wel twee tot vier jaar overheen gaan. I VERVOLG OP PAGINA FINANCIËN/ECONOMIE Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Commerciële televisie mag op de kabel. Minister d'Ancona (WVC) kreeg gisteren niet alleen de steun van regeringspartij PvdA, maar ook van WD, D66 en Groen Links. Alleen het CDA stemde tegen. Tot op het laatste moment liet de WD de mogelijkheid open tegen het voorstel van d'Ancona te stemmen, waardoor de bewinds vrouw de kans liep dat haar voorstel de eindstreep niet haal de. Het CDA verraste vorige week met de aankondiging niet voor te zullen stemmen. De christendemocraten hebben principiële bezwaren tegen het onderdeel zondagsreclame, dat door toedoen van PvdA, VVD en D66 in het voorstel commerciële televisie terecht kwam. De WD is altijd voorstander ge weest, maar kritiseerde d'Anco- na's voorstel omdat het te veel beperkingen oplegt aan poten tiële gegadigden voor commer ciële omroep. Die mogen pas uit zenden als ze in elke provincie zeker 60 procent van alle kabel abonnees bereiken. De belemmeringen hebben vol gens de WD echter een tijdelijk karakter. Hieraan zal de Euro pese rechter een einde maken. DEN HAAG (ANP) - Het alcoholarme Dommelsch bier en Leeuw pils bevat ten met respectievelijk 27 en 26 milligram per liter te veel nitraat. Gulpener X-pert (21 mg), Gulpener Dort (17 mg) en Duvel (19 mg) bevatten ook flinke hoeveelheden van deze stof. Dit stelt de Consumenten bond na een onderzoek van 30 bieren. De wet stelt wel iswaar geen beperkingen aan de hoeveelheid nitraat in gerstenat, maar de bond meent dat 25 milligram per liter het maximum zou moeten zijn. De stof zat in mindere of meerdere mate in alle onderzochte bieren. Nietraad -zaam al dat bier Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Tweede Kamer gaat akkoord met de verhoging van de accijns op benzine met een kwartje. Alleen de verhoging van accijns op ongelode benzine valt ver moedelijk lager uit, omdat an ders een te groot prijsverschil met Duitsland ontstaat. De Kamer steunt ook de prijs verhoging van het openbaar ver voer. Per 1 september gaan de strippenkaarten in de voorver koop met 30 cent omhoog. 1 ja nuari stijgen de openbaar ver- voerprijzen met zes procent. De Kamer toonde zich niet on der de indruk van de 1,2 miljoen handtekeningen tegen de ac cijnsverhoging. De autobranche bood die petitie gistermiddag aan de Tweede Kamer aan voor aanvang van het overleg met mi nister Maij-Weggen (Verkeer) en staatssecretaris Van Amelsvoort (Financiën). „Nederland heeft zes miljoen automobilisten, dus bijna vijf miljoen mensen hebben niet aan de actie meegedaan", consta teerde Maij in de Kamer. De prijsverhogingen - diesel- en lpg-rijders gaan ook meer we genbelasting betalen - vloeien voort uit de Tussenbalans. De opbrengst van het kwartje gaat voor eenderde naar de schatkist en voor tweederde deel naar mi nister Maij, die hiermee haar verkeersplannen financiert. Tot 1994 wil de bewindsvrouw 770 miljoen gulden investeren in het openbaar vervoer. Alleen WD en Groen Links ver wierpen de kabinetsplannen. Volgens WD-woordvoerster Jorritsma is slechts sprake van 'een ordinaire lastenverhoging'. Groen Linkser Lankhorst vindt dat de prijs van het bus- en treinkaartje niet omhoog kan in een tijd dat het kabinet de men sen in het openbaar vervoer wil krijgen. Oppositiefractie D66 pleitte voor een nog hogere accijns om auto mobilisten te stimuleren met het openbaar vervoer te reizen. De hele Kamer wil dat het kabinet na verloop van tijd onderzoekt welke effecten de prijsverhogin gen werkelijk hebben gehad. De regeringsfracties voelen wei nig voor het plan van het kabi net om automobilisten die met bus of trein naar het werk gaan via een combikaart korting te geven op het openbaar vervoer. Ze zien meer in het plan van de autobranche om automobilisten die voor het openbaar vervoer Een politieagent vangt de vrouw op nadat zij in haar kamerjas aan haar gijzelnemer had weten te ontsnappen. Een andere politieman houdt ondertussen het huis onder schot. - foto frank viergever Van onze correspondent VLISSINGEN - Na tien spannende en vooral angstige uren is er gisteren in Vlissin gen een einde gekomen aan een gijzeling, waarbij de 21- jarige Vlissinger P. M. zijn plaatsgenote, de 22-jarige al leenstaande S. S. in haar wo ning gevangen hield. De vrouw bleek na afloop zwaar mishandeld te zijn. Achtergrond van de gijzeling was een on beantwoorde liefde die de man voor de vrouw koesterde. Bedreiging Het drama begon rond zes uur 's morgens, nadat de buren, ge alarmeerd door kabaal in de wo ning aan de Hercules Seghers- laan, de politie inschakelden. Toen deze arriveerde werd er noch op het bellen noch op het bonzen op de deur gereageerd. Wél hoorden de agenten de vrouw om hulp roepen. Nadat de deur geforceerd was, werd de politie opgewacht door M. die een schiethouding aan nam. Het is niet duidelijk of de man inderdaad een wapen in zijn hand had, maar de agenten voelden zich in ieder geval der mate bedreigd, dat zij zich te rugtrokken en hun surveillance auto achterlieten. De auto zou Gijzelnemer M. wordt geboeid en met een jas over zijn hoofd afgevoerd naar een gereedstaande auto. - foto frank viergever de hele dag met geopende por- zou pas rond vier uur 's middags tieren bij de woning blijven staan. In een eerste telefonisch contact met de politie eiste de man in een onsamenhangend verhaal een gesprek met de ministers van Defensie, Justitie en Finan ciën. Waarom werd niet duide lijk. Tevens eiste hij een taxi om met de vrouw weg te kunnen gaan. Verder contact was ondanks herhaalde pogingen van het ge vormde crisisteam niet meer mo gelijk. M. had de telefoonstekker uit de contactdoos getrokken en zelf de politie opbellen. Vuisten Inmiddels had een peloton ME de wijk afgezet en konden de be woners van 50 panden hun huis niet meer in of uit. Een speciaal bewapend en met kogelvrije ves ten uitgerust bijstandsteam hield het huis onder schot. Een onderzoek in de woning van M. zelf - die overigens geen on bekende van de politie is - werd verpakking van munitie aange troffen plus een brief waarin iedere politieman die maar in de buurt van de woning zou komen met de dood werd bedreigd. Toen de man rond vier uur weer contact met de politie opnam, wist de vrouw te ontsnappen en liep zij gehuld in een ochtendjas als in een waas naar de politie toe die haar opving en naar het ziekenhuis in Vlissingen bracht. De vrouw bleek door de man met vuisten te zijn bewerkt en had een gehavend gelaat. Kort daarop stormden acht le den van het arrestatieteam de woning binnen en brachten de man luttele minuten later met een jas over zijn hoofd naar een gereedstaande wagen. M. bleek in het bezit van twee pistolen, waarmee in de woning ook is ge schoten. Waarop en waarom is nog niet bekend. Aan de operatie namen in totaal meer dan 150 agenten deel. M. zal in ieder geval wederrechte lijke vrijheidsberoving, zware mishandeling, verboden wapen bezit en bedreiging van politie ten laste worden gelegd. Voor alsnog is de man voor nader ver hoor opgesloten in het politiebu reau in Vlissingen. Dat M. zich bij zijn aanhouding niet verzette, was volgens een woordvoerder van de politie te danken aan de snelheid waar mee de aanhouding gepaard ging- (ADVERTENTIES) DEN HAAG (ANP) - Minis ter Ter Beek (Defensie) vindt elke gedachte aan een mili tair ingrijpen van Nederland in Suriname ver weg liggen. Van voorbereidingen voor zo'n ingrijpen is dan ook geen sprake, heeft hij gisteren vanuit Brussel laten weten. Ter Beek acht het niet nuttig en wenselijk over zo'n militair in grijpen te speculeren. Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) had eerder in een reactie op de verkiezingsuitslag gezegd militair ingrijpen niet uit te slui ten als de nieuwe regering in Pa ramaribo daarom zou vragen. Van den Broek heeft overigens in april al met de Surinaamse Staatsraad (hoogste adviescolege van de regering) gepraat over het sturen van een Nederlands detachement militairen. Dat ge beurde in het kader van een eventueel nauwer samenwer- kingspakket. Het ging bij die ge sprekken over een open gedach- tenwisseling en niet over kabi netsstandpunten, aldus Van den Broek. Hij zei dit gisteren tijdens een Kamerdebat. Van den Broek be klemtoonde dat het hier om een onderdeel van een pakket mid delen ging. „En dat is iets heel anders dan spreken over wel of geen militaire interventie", al dus de minister. Overigens gaf hij toe dat geza menlijke behartiging van Suri naamse defensiebelangen wel degelijk een stabiliserende in vloed in dat land zou kunnen hebben. Maar een verzoek daar toe moet worden gedaan door een democratisch gekozen Suri naamse regering. ZIE OOK ACHTERGROND wordt vervolgd Glnnekanweg 163 - Breda 076-101202 Zonnehemels, de grootste keuze van de Benelux. Op onze ouderwetse service kunt u rekenen j&Aérenlang, en de prijs valt zonnig mee! Breda-Tilburg-B'-Nassau-Nuland-Brussef VANDAAG 2 KATERNEN kiezen, korting te geven op de wegenbelasting. Staatssecretaris Van Amelsvoort zei echter dat dit grote problemen oplevert voor de Belastingdienst. Van Amelsvoort kondigde aan dat de belastingvrije kilometer vergoeding van 44 cent voor werknemers die hun auto ook voor hun werk gebruiken, vol gend jaar omhoog gaat. De staatssecretaris van Financiën zei dat bij tariefstijgingen van het openbaar vervoer de onbe laste kilometervergoeding auto matisch mee stijgt. Als deze vergoeding van de werkgever evenals de OV-tarie- ven met zes procent omhoog gaat, komt het onbelaste deel van de km-vergoeding op 46 of 47 cent. Van onze Haagse redactie Dat is het resultaat van het principe-akkoord dat staatssecretaris Wallage (Onderwijs) met een deel van de onderwijsorganisa ties heeft afgesloten. De sluiting van de ruim duizend basisscholen levert na 1996 jaar lijks een besparing van rond 180 miljoen gulden op, waarvan 75 miljoen aan het basisonderwijs ten goede komt. Welke scholen eventueel voor sluiting in aanmerking komen, zal pas in de loop van deze dag bekend worden. Het ministerie moet uitrekenen welke normen per gemeente gaan gelden. Snijplan De sluiting van de duizend scho len is het gevolg van de invoe ring van een nieuw systeem om de minimumgrootte van basis scholen te bepalen. Niet het aan tal inwoners van een gemeente maar het aantal leerlingen per vierkante kilometer (de 'leer lingdichtheid') is voortaan bepa lend. Voor de stichting van nieuwe scholen geldt een mini mum aantal van 200, voor nieuwe basisscholen komt min of meer een bouwstop. Voor 240 scholen die de laatste van hun richting binnen een straal van vijf kilometer zijn, wordt echter een uitzondering gemaakt; dat geldt een minimum van 50 leerlingen. Nog eens 300 scholen moeten eigenlijk dicht, maar mogen blijven bestaan als zogeheten 'nevenvestiging' (dé pendance) van een andere basis school. Het gaat dan vooral om scholen die laatste zijn in een dorp of kleine kern. De fracties van CDA en PvdA in de Tweede Kamer zijn blij met de afzwakking van het aanvan kelijke 'snijplan' van Wallage. De staatssecretaris was eerst van zins 2.800 basisscholen te slui ten, later werden er dat 1.600. „Dat is een positieve ontwikke ling," aldus de CDA-fractie. PvdA-Kamerlid De Cloe vindt dat de staatssecretaris hem al een stuk is tegemoet gekomen. „Eerst wilde hij eenderde van het totaal aantal scholen slui ten". De Cloe is ook tevreden dat Wallage minder snel nieuwe scholen wil bouwen. Spiraal Het principe-akkoord wordt al leen onderschreven door de or ganisaties van schoolbesturen en ouders. De onderwijsvakbonden, die een belangrijke rol speelden in het overleg, haakten kort voor het einde af toen bleek dat over het uitblijven van toekomstige bezuinigingen in het onderwijs geen afspraken konden worden gemaakt. ZIE PAGINA ZEELAND-1 Er komt nauwelijks verandering in het weerbeeld. Het blijft droog en geleidelijk komt er meer zon. (ADVERTENTIES) i i I Tegen inlevering j van deze bon. In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelioe sterkte als in de eerste (betaalde) bril. •Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tiid. Op beide brillen 1 jaar garantie. Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederland. Bergen op Zoom Breda «Hulst Terneuzen Roosendaal Oosterhout Tilburg De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Brilmij (rubriek opticiens). De gratis bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel betaalt mag niet goedkoper zijn dan Het montuur van de gratis bril komt uit de collectie monturen met het rode driehoekje. OPTICIENS VOOKHtlN I. Een echt Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd krijgt u van ons kado als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd, deze krijgt de krant de eerste twee weken gra tis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode. Plaats Telefoon voor controle bezorging: De nieuwe abonnee betaalt hef abonnementsgeld per O maand automatisch 26,00 O kwartaal automatisch 75,90 O kwartaal acceptgiro 77,90 bank/gironummer De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode Plaats In de pen moet komen te staan Max 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonne mentsgeld ontvangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem. Ant- woordnr. 112, 4800 VB Breda. DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK V AND/'

de Stem | 1991 | | pagina 1