fcurden keren terug naar Irak ING OLMEMIF.LD Spionage-affaire in België snel opgehelderd Egypte houdt belangrijke rol in handhaving veiligheid Golf-regio 'Bom oorzaak crash Oostenrijks vliegtuig' Nieuwe Georgische president wil zaken doen met Westen >iness center ^LtoER LJISKES 11.25 7.10 2.70 1.30 2.80 2.00 AMBACHTELIJKE SLAGER CARAVANS wl mm BUITENLAND 'Snelle interventiemacht' vormt kern nienwe Navo A68 nESTEM BUITENLAND DINSDAG 28 ME11991 probleem te zijn. Met de a blijft iedereen continu iheden om zowel éénzij- ga's mogelijk te maken, ven passen? ERE SPEKLAPPEN 7 Qe OM HALF 8.50 SE BAKLAPJES >E KIP ±1250 gr. BOKTE KAAS MAAS BIEF WIERICAIN IDE Belgische journalist trekt beschuldigingen tegen 'prominenten' in Congrespartij India zoekt koortsachtig nieuwe leider few DELHI (AP) - De top Ban de Congrespartij in India Anonieme beller: Aanslag was een vergissing Suarez stapt op als leider Spaanse CDS Nieuw Front wil Suriname alleen regeren 160 miljoen dollar voor arme landen Kritiek op plan hervatten walvisvangst VS straffen China wegens verkoop raketten Amnesty: Wereldwijd poütieke moorden Franse jongen dood na rellen Islamieten betogen massaal in Algiers T21 Iers ixe. mafoon met fraai lappen ontvangen, t modem ir Service, [schappen), istrane. ux-bereik. af f279,-. lecom r zwoerdI i5m DONDERDAG HALEN... MAAR 4 BETALEN IIJDAG EN ZATERDAG am /vstraat 103 - Koewacht Tel. 01146-1626 'P «r, i - Serooskerke - Tel. 01189-2040 .g. 1285 (gem. Veere) r van stacaravans Kip en Graau caravans voor geheel Zeeiano j. V 1991 IN ONZE SHOWROOM I I van onze correspondent Jo Wijnen IjüUSSEL - Hans Deridder, l!erverslaggever van de Bel- Irische kwaliteitskrant De ■standaard, heeft gisteren de long naar Canossa gemaakt. Ijjadat hij gistermorgen in Ijijn krant nog uitvoerig had Ijericht over het feit dat ne- Ijen prominente Belgen als |spion' voorkomen op de me- Ijewerkerslijsten van de Rus- lische geheime dienst KGB, luoest hij gisteravond voor de I Belgische televisie verklaren 'er geen sprake is van e' door de betreffende I personen. „Ik ben gemanipuleerd door de geheime diensten", aldus een be rouwvolle Deridder. De journa list verklaarde dat ook Neder landse en Luxemburgse collega's van deze manipulaties het slachtoffer zijn geworden. Zaterdag onthulde Hans Derid der in zijn krant dat de negen Belgen - onder wie vier BRT- journalisten - in het begin van de jaren tachtig voor de KGB hadden gespioneerd, dan toch op de medewerkerslijsten van de beruchte organisatie voorkwa men. Zijn bericht veroorzaakte afgelopen weekeinde grote con sternatie, met name bij de BRT. Deridder zei zijn onthullingen te baseren op verklaringen van Igor Tcherpinski, een op de Brusselse Sovjet-ambassade ge stationeerde KGB-agent die in april van het vorige jaar naar de Amerikanen overliep. Tcher pinski werd nadien ook door de Belgische geheime dienst aan de tand gevoeld. Hij onthulde de namen van acht min of meer prominente Belgen die voor de KGB hadden gewerkt. Het onderzoek dat de Belgische autoriteiten vervolgens instel den, leidden naar Jan van den Nest, een griffiemedewerker die voor de som van 3000 gulden in derdaad gegevens aan de KGB had doorgespeeld. De man zal deze week nog voor de rechter worden geleid. Hetzelfde onderzoek wees even wel uit dat de andere Belgen slechts beroepsmatige contacten met de Sovjet-amabassade in Brussel zouden hebben onder houden. Gistermorgen liet het ministerie van Justitie in Brussel weten dat Deridders berichten 'geheel uit de lucht waren gegrepen' en dat de acht Belgen buiten verden king stonden. Bovendien ging het niet om vier journalisten, maar om twee, van wie er slechts een bij de BRT werkte. Beide journalisten trof overigens geen enkele blaam, zo liet het minis terie van Justitie weten. Aanvankelijk hield Deridder vast aan zijn onthullingen, maar in de loop van de dag trok hij zijn beweringen in. Hij waagde zich zelfs voor de BRT-televisie waar hij grondig aan de tand werd gevoeld. Deridder zei dat hij zijn infor matie herhaalde malen bij de Belgische inlichtingendiensten had nagetrokken en dat hij daaruit de stellige indruk had gekregen dat zijn beweringen waterdicht waren. Toen de Bel gische autoriteiten een eerste onderzoek omzetten in een offi cieel gerechtelijk onderzoek, zag Deridder daarin een bevestiging van wat hem was meegedeeld. De journalist zei het gisteren ernstig te betreuren dat hij 'mis informatie' had verspreid en dat hij daarmee een aantal landge noten, collega's en zijn eigen dagbladbedrijf in discrediet had gebracht. ■van onze redactie buitenland I BAGHDAD - Meer dan 90 procent van de uit het h'oordiraakse Zakho gevluchte Kurden is naar zijn joonplaats teruggekeerd. Dit heeft het Iraakse persbureau INA gisteren gemeld. ■De Kurden vertrouwen op het woord van Saddam Husayn Ife heeft belooft dat de 'Kurdische opstandelingen' bij te- rjgkeer naar Irak niet zullen worden gestraft. pen' bij het opzetten van een veiligheidsstructuur voor de Golfregio. Of Egypte overweegt alsnog af te zien van de terug trekking van de 36.000 man schappen uit Kuwayt en Saudi- Arabië kon Sjeik Ali niet zeggen. INA is het erg druk aan Turks-Iraakse grens. In |Zakho zijn de primaire voorzie- als stroom en water her- Isteld. look uit andere steden in het noorden is de terugreis van dui dende gevluchte Kurden op gang Igekomen. De Kurden waren na (kun mislukte opstand het mid- :n- en zuiden van Irak ont- ■vlucht om aan de onderdrukking lioor de troepen van Baghdad te (ontkomen. In het noorden wer- ze beschermd door geal lieerde VN-troepen. ■De stad Zakho, de belangrijkste I plaats in de provincie met de- Izelfde naam, ligt op 10 km van Ide grens met Turkije. In de pro- Irade wonen ruim 100.000 men- |sen. De stad is het centrum van e hulp die de geallieerde troe- Ipenmacht aan de vluchtelingen ■biedt. [Egypte Egypte heeft toegezegd dat het ftief betrokken zal blijven bij ïet handhaven van de veiligheid in het Golfgebied, ondanks de 'terugtrekking van Egyptische iepen uit Kuwavt en Saudi- Itabië. |Dat heeft de Kuwaytse minister Ivan Defensie Sjeik Ali Sabah al- I Salem gisteren in Cairo gezegd. ;De Egyptische president Hosni llubarak zou Sjeik Ali hebben Iwizekerd dat Egypte onder de Arabische landen 'voorop wil lo- 0 wekt koortsachtig naar een ■opvolger voor de vermoorde ■pider en ex-premier Rajiv (Gandhi. p lijkt zich een meerderheid af ie tekenen voor de benoeming 'an P.V. Narasimha Rao, een ludgediende en een goede vriend j*an de familie Gandhi, tot inte- Pi-leider. De aanstelling zou jjMen tot na de verkiezingen, 'o werden opgeschort tot half U' Het is bekend dat de ge ïndheid van Rao veel te wensen overlaat. leiding van de Congrespartij, het politieke leven in India Is de onafhankelijkheid van .woot-Brittannie in 1947 over- 1 teerste, is sterk verdeeld over de fPvolging. Naar verluidt wordt yerwogen vier of zes vice-voor- j ttters uit verschillende streken I® India te benoemen. Het verzet Pj>® dit plan zou evenwel groot De Congrespartij ging de verkie- in met als voornaamste Daar stabiliteit en rijke Pa jie' Door Det wegvallen van II®™! verloor de partij niet al- Ui- ,aar leider. maar ook naar lijkt de Gandhi-dynastie. De Ij "l®8e weduwe van Gandhi, Li afkomstige Sonia, 'ot; dusver gehoor te ItiLj aan 0Proepen van de par- J eidmg de plaats van haar om leven gebrachte echtgenoot L^men. ^e grootste rivaal L.j.Congrespartij, de funda- tsti ^hsche hindu-partij Bha- «J3 anata (BJP), voert thans Pagne met dezelfde leuze als LJ?ee Congrespartij »e de kiezers te lokken Ivpriri j"^urli Manohar Joshi L aarde dat de kiezers thans Li)Mauze hebben tussen 'een lleitW gedisciplineerde niet- (tneklf1 niet"Partijen aan de IsoeH en een gedisciplineerde »deandererkani'e8rde Veiligheidsplan Eerdere plannen voor de veilig heid in de Golf leunden vrijwel volledig op de permanente sta tionering in het gebied van Egyptische troepen, die daar in verband met de Golfoorlog al aanwezig waren. Ook Syrië zou een strijdmacht leveren. Toen op 8 mei bekend werd dat Cairo had besloten zijn legers uit de Golf terug te trek ken, leek het door de zes Golf staten, Egypte en Syrië overeen gekomen veiligheidsplan volle dig in duigen te vallen. Ergernis Waarnemers veronderstelden dat Egypte tot terugtrekking be sloot uit ergernis over de wens van enkele Golfstaten om ook niet-Arabische militaire aanwe zigheid in de Golf te accepteren. De Kuwaytse minister van De fensie liet tijdens zijn bezoek aan Cairo blijken dat het emi raat wel voelt voor permanente stationering van Amerikaanse troepen in zijn land, naast Egyp tische en Syrische eenheden. Sjeik Ali zei ook dat Iran bij de veiligheidsstructuur betrokken zou moeten worden. Sjeik Ali verklaarde gisteren dat Mubarak 'begrip toonde' voor deze Kuwaytse opvattingen. „Mubarak beloofde dat Egypte voorop zal lopen onder de Ara bische landen die die zich toe leggen op het bewaren van de veiligheid in de Arabische Golf, met name in Kuwayt", aldus Sjeik Ali. Op de vraag of dat be tekent dat Egypte zijn troepen in Kuwayt zal handhaven zei hij geen antwoord te kunnen geven. „Dat is aan Egypte", aldus de Kuwaytse minister. Van het neergestorte toestel bleef bijna niets over. - foto afp BANGKOK (AP) - Een ano nieme beller heeft gezegd dat de Boeing 767-300 van Lauda Air, die zondag boven Thailand verging, mogelijk een bom aan boord had die bedoeld was voor een vlieg tuig van de Amerikaanse maatschappij United Airli nes. Dat heeft de directeur van Lauda Air, de ex-formule 1 cou reur Niki Lauda, gisteren be kendgemaakt. De anonieme beller, die Duits sprak, zei dat tegelijk met het toestel van Lauda Air een vlieg tuig van United Airlines was op gestegen van de internationale luchthaven Don Muang in Bang kok. Het kantoor van United Airlines in Bangkok zei echter dat de maatschappij zondagmorgen twee vluchten vanaf Bangkok heeft ondernomen, maar dat daarna geen toestellen meer ver trokken zijn. De Boeing van Lauda Air was zondagavond met 213 passagiers en 10 bemanningsleden op weg van Bangkok naar Wenen. Het toestel had een tussenlanding gemaakt in Hongkong. Een kwartier na het vertrek uit Bangkok verdween de Boeing van de radarschermen. Op het moment dat de Boeing van Lauda Air explodeerde wa ren de weersomstandigheden goed, zo zeiden functionarissen in Bangkok. Boven de provincie Suphanburi, waar de explosie zich voordeed, hing echter een gebied met slecht weer, zo meldde de gouverneur later. De plaats van de ramp was moeilijk bereikbaar voor red dingswerkers. Niettemin slaag den zij er maandag in 140 licha men te bergen. Menselijke resten lagen verspreid over een vier kante kilometer. Het ongeluk met het toestel van Lauda Air vertoont gelijkenis met de vliegramp met de Boeing 747 van PanAm boven Locker bie, in december 1988. Ook dat toestel ontplofte kort na het op stijgen en het bereiken van de kruishoogte. Volgens Niki Lauda had de Boeing 767-300 zondagavond boven Thailand ook juist de kruishoogte bereikt. Westerse inlichtingendiensten wezen Bangkok tijdens de Golfoorlog aan als logistiek centrum voor Iraakse terreurdaden in Azië. De beveiliging op de luchthaven werd opgevoerd, maar de Thaise autoriteiten wilden met het oog op het toerisme niet veel rucht baarheid aan mogelijk terro risme geven. Voor de Golfoorlog werd de beveiliging van de luchthaven van Bangkok als on voldoende beschouwd. De Thaise premier Anand Pa- nyarachun zei tegen verslagge vers dat hij het onwaarschijnlijk acht dat de ramp met terreur te maken heeft. Functionarissen in Hongkong, waar het toestel van Lauda Air vandaan kwam, wei gerden over een mogelijke aan slag te speculeren. Van onze correspondent Rob Vunderink MOSKOU - Maar liefst 86,5 procent van de kiezers in de zuidelijke Sovjet-republiek Georgië hebben op Zviad Gamsachoerdia gestemd. Deze is daarmee de eerste rechtstreeks door het volk gekozen leider in de Sovjet unie geworden. De verkiezingen zelf waren de mocratisch, maar in hoeverre de Georgische president zelf een democraat is, valt nog te bezien. Het kan nauwelijks toeval zijn dat kemphanen als de conserva tieve legerkrant Rode Ster en de liberale jongerkrant Komso- molskaja Pravda het over Gam sachoerdia zonder reden eens zijn. Krasnaya Zvezda - de Rode Ster - waarschuwde onlangs voor een nieuwe wet die het Georgische parlement aannam en die het be ledigen van de president van de republiek strafbaar stelt. De le gerkrant wees op het gevaar dat Gamsachoerdia de vaag om schreven wet kan gebruiken om de oppositie de tong af te snij den. Het bezwaar van dit conserva tieve dagblad is overigens een regelrechte echo van democrati sche bezwaren tegen precies zo'n wet die de eer en waardigheid van president Gorbatsjov be schermen sinds hij ruim een jaar geleden tijdens de 1-mei-parade door radicale demonstranten van het Mausoleum werd wegge- jouwd. Gamsachoerdia, de eerste democratisch gekozen leider van een Sovjet-republiek. Of deze nationalist zelf wel een echte de mocraat is, is nog maar de vraag. - fotoap Waarschijnlijk is het botertekort in de Sovjetunie ontstaan omdat dit op te veel voorhoofden te rechtkomt. De jeugdkrant Kómsomolskaja Pravda laat de voormalige dissi dent Tsjalidze aan het woord, die ooit samen met wijlen Sa- charov in de Sovjetunie een co mité voor de mensenrechten op richtte. Tsjalidze betaalde zijn activiteiten met verbanning. Toen hij in 1972 in de Verenigde Staten was, nam het regime Brezjnev hem zijn Sovjet-pas poort af. Tsjalidze schroomt er niet voor Gamsachoerdia met een fascist gelijk te stellen die hij in staat acht zijn toevlucht te nemen tot terreur om het geïntimideerde volk aan zijn zijde te krijgen. Op straat in de hoofdstad Tbilisi antwoordden de bewoners van de 5,5 miljoen zielen tellende re publiek spontaan op de vraag wie hun voorkeur heeft. Meestal is dat Gamsachoerdia. Toch fluisteren sommigen, als de poli tie en de presidentiële garde niet opletten, de pers toe dat mensen bang zijn om zich openlijk tegen de leider uit te spreken. Toch spreekt een krachtige lei der, die er niet voor terugdeinst zijn opponenten 'agenten van de KGB' te noemen en al te kriti sche journalisten uit de zaal te laten verwijderen, de bevolking in het thuisland van de voorma lige Sovjet-dictator Stalin in veel gevallen wel degelijk aan. Bovendien is er in Georgië, net als elders in de Sovjetunie, na zeven decennia van communisti sche dictatuur een ras van men sen ontstaan die zich het liefst door de leiders bij de hand laat nemen om zich gedwee door het leven te laten leiden. Met zijn grijze haren, zorgvuldig geknipte snorretje en dure pak ken is Gamsachoerdia een ele gante verschijning. Hij spreekt goed Engels, woont 'in een reus achtige villa die bewaakt wordt door mannen met machinegewe ren en rijdt rond in een zwarte, kogelvrije Mercedes. Hij heeft veel van de kibbelende Georgi sche partijen die oppositie voer den tegen de ooit almachtige, door het Kremlin gesteunde Communistische Partij, weten te verenigen in de 'Ronde Tafel', een politieke organisatie die de Georgische onafhankelijkheid bovenaan haar programma heeft staan. De 52-jarige president, zoon van een beroemde schrijver, heeft sinds 1956 in totaal negen jaar als dissident gevangen gezeten wegens zijn activiteiten voor de mensenrechten. Nu deze ex-dis sident het in Georgië voor het zeggen heeft, zit Ioseliani gevan gen, leider van de oppositiepartij Nationaal Congres. De onpartijdige Moskouse krant Kommersant spreekt schande van twee beperkingen die Gam sachoerdia vlak voor de presi dentsverkiezingen inderhaast in voerde om kiezers die waren ge schrokken van de autoritaire manieren van de president van twee belangrijke tegenkandida ten te ontdoen: een kandidaat mocht niet in voorarrest zitten en de afgelopen vijf jaar niet buiten Georgië hebben gewoond. Zo vielen de aan populariteit winnende martelaar Ioseliani en ex-minister van Buitenlandse Zaken Sjevardnadze bij voor baat buiten de prijzen. Gamsachoerdia hoopt dat het Westen buiten het Kremlin om zaken wil doen met zijn repu bliek. Het hoofdjournaal van de Sovjet-televisie zond eergisteren een indirecte boodschap aan de Georgische leider door ipet na druk te melden dat de Verenigde Staten niet buiten Belgrado om met Servië willen onderhande len. „In Denemarken wonen net zo veel mensen als bij ons. Als zij het in hun eentje redden, kunnen wij best op eigen kracht varen", vertelde een Georgiër mij, eraan toevoegend dat Georgië veel rij ker is dan Denemarken of IJs land, 'waar niet eens bomen groeien'. Wat Gamsachoerdia en de zijnen vergeten is, dat de Georgiërs met hun tomaten, sinaasappels en wijn hoofdzakelijk waren te bie den hebben die veel Westerse landen zelf al met veel succes voortbrengen. NIEUWSOVERZICHT MADRID (AFP) - De Spaanse ex- premier Suarez (foto) treedt af als leider van de liberale centrum partij CDS. Dit naar aanleiding van de zware nederlaag die het CDS leed bij de gemeenteraads- gy verkiezingen, afgelopen weekend. De CDS kwam niet verder dan 3,24 procent van de stemmen. Suarez, die tussen 1976 en 1981 premier was, won tijdens de vo rige lokale verkiezingen in 1987 nog 9,8 procent. De verkiezingen werden gewonnen door de Spaanse socialistische partij (PSOE). De partij van premier Felipe Gonzalez stond, nadat iets meer dan de helft van de stemmen geteld was, op 39,8 procent van de stemmen. PARAMARIBO (ANP) - Het Nieuw Front wil ondanks het ont breken van de tweederde meerderheid alleen regeren in Surina me. Dit hebben vooraanstaande Front-politici gisteren laten we ten. Bij de zaterdag in Suriname gehouden parlementsverkiezin gen is het Front op 30 zetels blijven steken. Volgens de officieuze einduitslag van het Centraal Hoofdstembureau krijgt de aan het leger geliëerde NDP 12 en nieuwkomer DA'91 9 zetels. Hoe het Nieuw Front een minderheidsregering met de Grondwet wil rij men was gisteren nog niet te achterhalen. ROME (AP) - Functionarissen van het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties hebben gisteren de projecten voor het komende jaar bekend gemaakt: vijftien ontwikkelingsprojecten en vier voor vluchtelingen voor een bedrag van in totaal 160 mil joen dollar. Ook zal ruim 800.000 ton voedsel ter beschikking worden gesteld. Voor de ontwikkelingsprojecten is een bedrag van 160 miljoen dollar vrijgemaakt en in de betrokken landen, waaronder Etiopië, Ghana, Niger, en Senegal, zal 532.000 ton voedsel worden gedis tribueerd. Voor de projecten voor vluchtelingen is 140,7 miljoen dollar uitgetrokken en wordt 290.000 ton voedsel geleverd. REYKJAVIK (DPA/ANP) - Het verzoek van IJsland de commer ciële walvisj acht weer toe te laten is gisteren op de conferentie van de Internationale Walvisvaartcommissie (IWC) in Reykavik op heftige weerstand gestuit. Zowel milieu-organisaties als deel nemende landen voelen niets voor het voorstel van Japan, Noor wegen en gastland IJsland het IWC-moratorium op het vangen van bedreigde walvissoorten op te heffen. Sinds 1986 mogen wal vissen niet meer voor commerciële doeleinden worden gevangen, omdat het walvissenbestand zozeer was gedecimeerd dat enkele soorten dreigden uit te sterven. Wel werd de vangst voor weten schappelijke doeleinden toegelaten. Volgens de milieu-organisatie Greenpeace hebben IJsland, Noorwegen en Japan met dit voor wendsel de afgelopen vijf jaar nog 14.000 walvissen gedood. NEW HAVEN (RTR) - De Verenigde Staten stellen nieuwe beper kingen aan de uitvoer van spitstechnologie naar China, omdat dat land raketten en andere geavanceerde wapensystemen aan landen als Pakistan verkocht heeft. Dit heeft een hoge regeringsfunctio naris gisteren gezegd. „Met ingang van heden krijgt China geen supersnelle computers meer. Dit heeft direct te maken met onvertreding van de regels voor het toezicht op rakettechnologie", aldus de medewerker van de president. LONDEN (ANP) - Tweederde van alle mensen in de wereld leeft in staten waarvan de regeringen nog altijd martelen, moorden en politieke tegenstanders gevangen zetten. Dit stelt Amnesty Inter national in een oproep die de internationale mensenrechtenorga nisatie vandaag doet bij haar dertigjarig bestaan. Volgens Am nesty verzinnen de meeste regeringen uitvluchten voor hun schen dingen van mensenrechten. Daar moet een einde aan komen en de internationale verdragen ter bescherming van de mensenrechten moeten onverkort worden nageleefd, aldus Amnesty in haar ver klaring. PARIJS - Een Franse jongen die dit weekeinde was aangehouden in verband met de rellen in de Parijse voorstad Mantes-la-Jolie is gisteren overleden op het politiebureau. Volgens de procureur van Versailles stierf de 19-jarige Aïssa Ihich aan een hartaanval. De jongen zou aan astmapatiënt zijn geweest. De Franse rijksrecher che heeft een onderzoek naar zijn dood ingesteld. Het overlijden van de relschopper heeft de spanning in Mantes- la-Jolie doen toenemen. De incidenten in Mantes en in andere voorsteden (dit weekeinde was het raak in Toulouse en Saint- Etienne) komen aan de vooravond van het zogeheten 'anti-getto plan' waarmee de Franse regering de spiraal voorstad-werkloos heid-misdaad wil doorbreken. ALGIERS (AFP) - Het Islamitische Reddingsfront (FIS) heeft gis- terencirca 100.000 mensen op de been weten te brengen voor een grote demonstratie in het centrum van Algiers. De betogers eisten de uitroeping van een islamitische staat in Algerije. De betogers scandeerden de woorden 'islamitische staat' en ver-7 kondigden dat 'de politieke staking het begin is van de islamiti sche staat'. De islamitische fundamentalisten hadden zaterdag opgeroepen tot een algemene staking voor onbepaalde tijd, maar veel gehoor heeft die oproep niet gekregen. Van onze correspondent Jo Wijnen BRUSSEL - De ministers van Defensie van de 16 Navolanden beginnen vandaag in Brussel hun besprekkingen over de, nieuwe strategie van het bondgenootschap. Vorige week werd al duidelijk dat de ministers hun aandacht vooral zullen gaan richten op een 'Navo-nieuwe-stijl' waarvan een 70.000 man tellende 'snelle interventiemacht' de kern zal gaan vormen. Inmiddels zijn er meer details bekend geworden over hoe de nieuwe Navo zal worden inge richt. Daarover gaan de defen sieministers zich nu buigen, zon der overigens bindende besluiten te nemen. Vermoedelijk in no vember van dit jaar zal er een Navo-topconferentie worden ge houden tijdens welke de nieuwe strategie van het bondgenoot schap zal worden goedegekeurd. De 'nieuwe' Navo bestaat in feite uit drie hoofdonderdelen: de al genoemde interventie macht, een hoofdlegermacht en een zogenoemd 'versterkingsle- ger' (Augmentation Force). De hoofdlegermacht gaat uit ze ven legercorpsen bestaan die overigens van beperkte omvang zijn. Een van de legercorpsen is geheel Duits, terwijl het andere zal bestaan bestaan uit de troe pen die ook al van de snelle in terventiemacht deel uit maken, j De overigens vijf corpsen zijn voor wat betreft de manschap- penaantallen en hun paraatheid sterk afgezwakt. Van die corp sen, die allemaal een multi-na- tionaal karakter zullen dragen, maken twee Nederlandse divi sies deel uit. De kern van de nieuwe Navo wordt gevormd door twee snelle interventiemachten. De eerste is de kleine en al bestaande Imme diate Reaction Force die binnen 48 uur voor inzet gereed kan zijn. De tweede is de nieuwe en veel grotere Rapid Reaction Force (RRF) die uit 4 divisies met in totaal 70.000 man zal be staan. De derde poot van de Navo wordt gevormd door een 'ver- sterkingsleger'. Dat zal voorna melijk uit Amerikaanse troepen bestaan die een soort reserve vormen en die in geval van een ernstig conflict naar Europa kunnen worden overgevlogen. Nederland zal in ieder geval geen bijdrage aan dat verster- kingsleger leveren.

de Stem | 1991 | | pagina 5