Voorwoord Herinneringen van een pionier Jos Carpentier moet zijn route verleggen 'Naar huisnummers kijk ik niet zo' :e terneuzen InESTEM DINSDAG 28 ME11991 inder bijtelling. Gemoedelijker Koeien Jeroen Lakerveld bezorgt in Terneuzen Wandelpark IN ONZE huidige demo cratie heeft de pers een belangrijke taak. Sommi gen noemen de pers 'de waakhond van onze de mocratie'. Ik vind dit laatste weliswaar te sterk uitgedrukt, er zit echter wel een kern van waar heid in. Een goed functionerende pers houdt dagelijks ogen en oren wijd open, om, naar de lezers of luisteraars toe, te melden of te signaleren als er nieuws is waar zij in geïnte resseerd zijn. De taak van de krant is alle feiten die nieuwsfeiten bevatten te pu bliceren. Daartoe heeft ze een informerende en corrige rende taak uit te oefenen, die onmisbaar is voor het goed functioneren van de demo cratie. Onze pers heeft het vaak niet gemakkelijk. Ik denk 4 dat dagelijkse afwegingen plaats moeten vinden, waar bij steeds de vragen 'Publi ceren we het en hoe doen we het?' aan de orde komen. Ook de gemeentelijke overheid wordt regelmatig geconfronteerd met dat di lemma, waarvoor de pers zich op gezette tijden ge plaatst ziet. Een krant of een omroep die met dit probleem goed weet om te gaan ver dient zeker een pluim, er zijn immers voorbeelden genoeg bekend waarvoor we niet an- Burgemeester R. Barbé. ders kunnen doen dan onze schouders ophalen. Goede persmensen (die zijn er ge lukkig heel wat) voelen feil loos aan wat kan en wat niet. Jammer genoeg komen we er zo nu en dan ook tegen die kenneüjk dat gevoel niet heoben. Ik wens dagblad De Stem toe dat hun medewerkers in het nieuwe pand in Terneu zen vlot 'hun draai zullen vinden'. Ik hoop dat de on derlinge sfeer bij alle mede werkers onder invloed van die nieuwe behuizing tot in - foto de stem/corj.de boer de lengte van jaren goed mag zijn. Goede onderlinge ver houdingen komen immers het werk ten goede en het is dat werk waar vele lezers dagelijks mee in aanraking komen. Gefeliciteerd met dit nieuwe Stern-kantoor en veel succes met al Uw activiteiten bin nen onze gemeente en daar buiten! 16 mei 1991, Drs. K.C.E. Barbé, burgemeester van Terneuzen. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Je kon er de klok op gelijk zétten. Vijfmaal per week, van dinsdag tot en met zaterdag. Om precies tien over half een 's middags stond Jos Carpentier (50 jaar) uit Oostburg voor de vitrine van De Stem in de Nieuw- straat. Jaar in jaar uit was dit een rustpuntje in zijn lunchpauze, snel even kijken wat de krant aan nieuws bood. „Vooral het streek- en het sportnieuws in teresseert mij", zegt Jos, die Jos Carpentier: 'Na de middagpauze kan ik ook meepraten'. - foto de stem/corj.de boer werkt bij een opticien in de Noordstraat. Eigenlijk nam hij tussen de middag een voorproefje, want 's avonds leest hij De Stem nog eens van voor tot achter, ,,'s Morgens krijg ik de kans niet. Dan heeft mijn moeder de krant. Maar je bent toch nieuwsgierig. Je hoort mensen 's morgens in de winkel praten over bepaalde zaken en daar weet je dan het fijne nog niet van, want je hebt de krant niet gelezen. En na de middagpauze ben ik op de hoogte, dan kan ik ook meepraten". En dat kon hij nagenoeg iedere middag. „Het moet echt al heel slecht weer zijn, wil ik tussen de middag niet even de benen strekken. Steeds een vaste route. Vanaf de zeedijk de Nieuwstraat in, stoppen bij' at 59 94912 1731 Rayon 't Westen 13857 Rayon Oost-Zvl. lotoren (nieuwe Saab 900 2,1 liter 6V injektiemotor van 140 03 kW) en een grote verrijking 'an de basisuitvoering. Maakt u snel eens een proeft'*- )an ervaart u dat er binnen udget nu wezenlijk meer ast. Saab ■aan. neuzen, tel. 01150-18888 De Stem en dan om 13.00 urn- weer aan dé slag". Dat De Stem gaat verhuizen, vindt hij een begrijpelijke zaak, zeker toen hij voor dit vraagge- sprekje ook het inwendige van het pand mocht aanschouwen. „Maar voor mij en een hoop andere mensen is het eigenlijk wel vervelend. Je bent er zo aan gewénd om tijdens de pauze even de krant te lezen." Jos zou dan zijn route moe ten verleggen. „Jullie nieuwe kantoor ligt echter wel iets ver der weg van de Noordstraat. Ik weet niet of ik dat kan halen. Dan moet ik eigenlijk een krantje kopen. Maar dat is eigenlijk dubbelop, want thuis heb ik De Stem al. Ik probeer wel of jullie nieuwe locatie in mijn wandelschema past", be looft hij. GEORGE WIJNE (81) is van 1954 tot juni 1983 cor respondent geweest van De Stem. Hij begon zijn cor respondentschap op het moment dat De Stem de eerste full-time redacteu ren naar Zeeland 'uitzond' en de krant de helft van het huidige aantal abon nees (55.000) had. Zijn ver halen schreef hij nog met de hand. Zijn kopij ging met de bus - 'als de chauf feur het niet vergat' - naar Breda. George heeft lange tijd vanuit het rayonkan toor aan de Nieuwstraat gewerkt. Een terugblik van een veteraan in ruste. Door George Wijne EIND JANUARI 1954 zette ik mijn eerste schreden op het pad van de journalistiek. Noodge dwongen moet ik in verband daarmee een paar dingen over mijzelf vertellen. Mijn eerste 'optreden' was de verslagge ving van de Temeuzense ge meenteraadsvergadering, nadat ik enkele dagen tevoren door De Stem-redacteur Marten Groen als correspondent voor Terneuzen was aangenomen. „Als je een vergadering ver slaat," zei Groen, „dan moet je altijd met het voornaamste be ginnen. En dat kan best een bijna onopvallend punt in de rondvraag zijn." Als voorbeeld noemde hij de wateroverlast in oud-Terneu- zen na zware regenbuien. De bewoners van de Vlooswijk- straat, Grenulaan en omgeving hadden daar veel last van, want in de kortste keren ston den hun kamers, gangen en kelders onder water. „Kijk, zo bedoel ik dat," zei Groen ten overvloede. Voor de rest moest ik het zelf maar uit zoeken. De man had er ook geen tijd voor, want mijn werk voor de krant deed ik uitslui tend in mijn vrije tijd. Wat die raadsvergaderingen van toen verder betroffen, moet men er zieh niet al te veel van voor stellen. Langer dan een half uur duurden die bijna nooit. In het licht van de herinnerin gen ga je gemakkelijk idealise ren. Daarom zou ik, na 37 jaar, geneigd kunnen zijn te zeggen dat toen alles veel gemoedelij ker ging. Terneuzen had onge veer 12.000 inwoners, van sa menvoeging van gemeenten had nog niemand gehoord en iedereen kende iedereen. Tij dens mijn werk voor de krant heb ik maar weinig echt verve lende mensen ontmoet. Soms moest je de naam van de krant maar even verzwijgen, want De Stem was een Roomse George Wijne: 'Met de telex veranderde er een heleboel'. - foto de stem/corj.de boer krant (kwam die niet uit Bre da?) en er waren in die tijd nog wel mensen die van 'dat Roomse gedoe' niets moesten hebben. Sommigen zeiden het openlijk: dan wist je tenminste hoe de zaken erbij stonden. Veel ging er wel gemoedelij ker aan toe. Vooral vóór de ja ren zestig, toen 'Terneuzen nog niet was opgenomen in de vaart der volkeren'. Mijn gedachten springen een beetje van de hak op de tak. Aan sommige dingen kon je toen nog zien dat Terneuzen een eenvoudige plattelandsge meente was. Op zomeravonden zag je Jan of Kees Dieleman met een stuk of zes koeien vanaf de Scheldedijk door de Burgemeester Geillstraat gaan op weg naar huis, een soort keuterboerderijtje op de plaats waar nu Zeeman is gevestigd: dus achter Eigen Haard. Als je de koeien zelf niet zag, dan kon je nadien gemakkelijk zien waar ze gelopen hadden. Voor de omwonenden was dat boer derijtje, vooral zomers, een plaag van stank en vliegen, want vlakbij hadden zij de mesthoop. In die tijd beschouwden de niet al te talrijke katholieken zich een beetje als een aparte groep en ook de niet-katholie- ken dachten er min of meer zo over. Dat was duidelijk te mer ken aan sommige particuliere en enkele overheidsbedrijven. Over het algemeen werden daarin weinig katholieken aan getroffen. Tekenend voor die mentaliteit Van onze verslaggever TERNEUZEN - De zestien jarige Jeroen Lakerveld uit Terneuzen bezorgt De Stem vanaf september. Sinds kort de trotse bezitter van een brommer spaart hij nu door voor een motor. En dan ko men de extra verdiensten goed van pas. Jeroen brengt de krant rond in de binnenstad. In totaal 85 stuks. In een klein uurtje liggen alle kranten op de mat. Zwaar vindt hij het werk niet. „Ach, met slecht weer valt het wel eens tegen. Vooral als het glad is. Met je fiets over die gladde stenen. Dat is wel eens uitkij ken. Maar voor de rest gaat het prima". De zestienjarige heeft ook geen moeite met vroeg opstaan. „Nee hoor, tussen 06.00 en 06.15 uur sta ik naast mijn bed. Want de kranten moeten voor zeven uur 's morgens in de bus liggen". Als je hem vraagt naar de huisnummers van 'zijn' wijk blijft hij het antwoord schul dig. „Natuurlijk ken ik er een paar maar ik heb herkennings punten/Die brievenbus ziet er zo uit en die voordeur heeft dat kleurtje. Naar huisnummers' kijk ik niet zo". Jeroen Lakerveld: 'Met slecht weer valt het wel eens tegen'. - fotodestem/corj.deboee. was het volgende voorval. Voor De Vrije Zeeuw heb ik een tijdje het 'katholieke nieuws' verzorgd, omdat er onder de Temeuzense katholieken men sen waren die die krant lazen. Op een keer had ik zes berich ten als plaatselijk nieuws. Op een bedrijf, waar naar mijn we ten maar één katholiek werkte, werd hem gevraagd of De Vrije Zeeuw een roomse krant was geworden. Ik probeerde die si tuatie zo eerlijk mogelijk te schetsen, want zwart-wit was het natuurlijk niet. De katholieken gaven er zelf enige aanleiding toe, want bij voorbeeld het terrein waar de pastorie, de kerk en het patro naatsgebouw op stonden, was door een hoog hek afgesloten. Dat veranderde in de kortste keren toen 3 september 1953 wijlen pastoor Van Campen naar Terneuzen kwam. Dat hek was al gauw verdwenen. Zijn motto was: 'Kerk en pastorie moeten voor ieder welwillend mens dag en nacht open staan'. Tot 27 november 1960-hij overleed plotseling in de nacht van zaterdag op zondag - streefde hij er naar katholieken en andersdenkenden dichter tot elkaar te brengen. Wat nog nooit vertoond was: op zater dagmiddag wandelde hij de Noordstraat op en neer, groette iedereen en maakte met som migen een praatje. Al gauw was hij ook bij andersdenken den een vertrouwd figuur. Toen algemeen bekend werd dat hij plotseling overleden was, werd daar in de hervormde en in de gereformeerde kerk in de Noordstraat aandacht aan be steed. Een van de predikanten' zei toen: „De dood van pastoor Van Campen is niet alleen een verlies voor Terneuzen, maar voor de gehele Kanaalzone." Terneuzen werd 'opgenomen in de vaart der volkeren', zoals dat toen zo mooi heette. Er kwamen nieuwe fabrieken en bestaande werden uitgebreid. Het kanaal werd verbreed en veel oude vertrouwde en soms mooie dingen, zoals het wan delpark, verdwenen. De Stem begon met een kan toor in de Noordstraat, waar nu Toin Fassaert is gevestigd. Daarna werd onderdak gevon den in drukkerij Van de Sande en tenslotte verhuisde de krant naar Nieuwstraat 9. En toen nam de techniek een vlucht. We kregen een telex en daarmee veranderde er een he leboel. Tot dan moesten mijn berichten via de bus naar Bre da. Uren heb ik weer en wind op de bus gewacht. Berichten doorbellen, zoals nu, was er niet bij. Een postzegel was goedkoper.

de Stem | 1991 | | pagina 21