BARONIE DE STEM Altijd een aparte Wedstrijd' 4Je moet stoppen op hoogtepunt' feyenoord-trainer Wim Jansen wil 'optimaal presteren' tegen Ajax NAAIMACHINES aoorteken? SINDS Wim Jansen (44) bij Feyenoord begin maart van dit jaar het ontslagen duo Gunder Bengtsson-Pim Verbeek verving, speelde de Rotterdamse topclub van weleer veertien wedstrijden. Na een aarzelend begin - de eerste zege kwam voor Jansen pas in zijn zevende duel, de bekerthriller tegen PSV (0-1- winst) - is er duidelijk sprake van een stijgende lijn. Sinds PSV-Feyenoord (op 11 april) speelde Feyenoord in de competitie nog zeven keer, waarin het drie keer gelijk speelde en vier keer won. Doelman Ed de Goeij is er bovendien in geslaagd zijn doel al ruim zes duels achtereen (586 minuten) schoon te houden. Van degradatiekandidaat met veertien puntjes uit zeventien wedstrijden is de club uit Rotterdam-Zuid door die opleving inmiddels 'uitgegroeid' tot een degelijke middenmoter, 29 uit 30. Feyenoord is veilig, dat was ook het eerste streven van de oud-speler. De beker (2 juni, finale in De Kuip tegen BW Den Bosch) is het tweede doel. Al het andere is meegenomen. Zoals een goed resultaat in de kraker van ousher tegen Ajax. Op tweede pinksterdag staan de twee oude kemphanen tegenover elkaar in het Olympisch stadion. Eerder dit seizoen werd Feyenoord in eigen huis vernederd door Ajax (0-4). Nu ligt het allemaal wat anders. Ajax, heel dicht bij een titel, staat ongetwijfeld stijf van de zenuwen, Feyenoord heeft de vorm te pakken en bovendien niets te verliezen. Wim Jansen, 'Mister Feyenoord', maar toch ook in het verleden een tijd Ajax- speler, heeft zin in de klassieker. „Het blijft altijd een aparte wedstrijd", geniet hij al vooraf. Teleurgestelde Wanny van Gils wil steentje bijdragen aan promotie NAC LokhofF 5TIKG0ED VOOR EEN REDELIJKE PRIJS I Teterlngenstraat 22, Breda, 076-220240 Siopand: mi. t/m «rij. 09.00-17.30 zat. 09.00-10.00 9. ir Jacques Hendriks IrOïTERDAM - Onderweg naar Rotterdam lijkt iet donderdagmiddag eerder herfst dan half mei. 'as bij de Kuip aangekomen breekt de zwarte lucht apen en verschijnt een schraal lente-zonnetje. Een Feit is dat sinds Wim Jansen (als speler voor Feyenoord uit- van juni 1966 tot maart 1980) het roer overnam het duo Bengtsson-Verbeek, het beter gaat met de diep club. m De nieuwe start van Jansen in De Kuip was desalniettemin dramatisch. Feyenoord verloor 10 maart met 0-1 van Willem dat daarvoor nog niet één keer buitenshuis had kunnen winnen. Bovendien liet Jansen Engels- in Farrington invallen terwijl ai twee buitenlanders op het veld stonden. Resultaat: een van de drie (Griga) moest eruit. En met tien man verder omdat er al twee keer gewisseld vas. ,Nee, ik schrik 's nachts nooit «akker omdat ik van die wed strijd droom. Ik slaap veel te 1, joh". Wim Jansen kan toch tog lachen om die blunder van „Als je al een tijdje bij club werkt, maak je die fout Dan ben je gewend aan het irobleem. Voor mij was het de Kiste keer. Niet leuk nee, je weet maar al te goed dat je heel decht begint" Toch heeft de 65-voudige inter national twee maanden later van Kn onzeker stel eenlingen een tam gemaakt. Was hij als voet baller al de bescheidenheid zel ve, ook als trainer draagt hij de Feyenoord-leus 'Geen woorden r daden' hoog in het vaan- „We proberen gewoon een ped team neer te zetten. Het 'lijkt langzamerhand een beetje le lukken", aldus Jansen nuch- ta. „De bekerwinst op PSV in de halve finale was erg belang- hjk. De spelers kregen door dat wanneer je echt als een eenheid speelt, je heel erg sterk kunt njn". Sidderen slaagde erin de groep weer zelfvertrouwen te geven, iets waar het erg aan schortte in De Kuip, die vroeger iedere an dere voetbalclub deed sidderen. „Ach, ik kreeg gewoon een selec tie-groep voor me. Wat daar te voren mee aan de hand was of mee gebeurd, dat weet ik niet. Daar laat ik me ook niet over uit. Zo vaak had ik Feyenoord daarvoor ook nog niet gezien dit seizoen. Ik moest opnieuw be ginnen en heb mijn eigen ideeën over voetbal doorgedrukt. Zo heb ik op de trainingen het ac cent gelegd op positie-spel, de goede omschakeling van balbezit naar balverlies en, een heel be langrijk aspect bij voetbal, het vrij lopen. Dat zelfvertrouwen? Ik ben teruggevallen op basisele menten. De mensen op bepaalde posities gezet. Belangrijkste is dat ze weten hóe ze moeten spe len. Het elftal moet vaste lijnen hebben. Is het zo ver, dan ga je punten pakken en komt dat zelf vertrouwen vanzelf". Kijkend naar de laatste uitsla gen van Feyenoord, rijst de vraag of de ploeg in een 'nor maal' seizoen misschien al met Ajax, PSV en toch in ieder geval FC Groningen had kunnen we dijveren om een stekkie in de top drie. Jansen glimlacht. „Mmm. Moeilijk te zeggen. We hebben een goede serie achter de rug. Maar je hebt ook altijd mindere series tijdens een seizoen. Wat volgend jaar betreft, aangezien ik vind dat je altijd naar beter moet streven, denk ik dat de se lectie wel versterkt moet wor den. We hebben in ieder geval een scorende spits nodig. Maar ja, iedereen weet dat die nou net het moeilijkste te vinden zijn". „De toekomstige leider van Feyenoord kan Sabau worden. Hij ontwikkelt zich de laatste Wim. Jansen: 'Feyenoord-Ajax blijft toch altijd een aparte wedstrijd...' - FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP wedstrijden uitstekend, al kan het nog beter. Ik praat in het Engels met hem, dat gaat rede lijk. Hij heeft gelukkig weinig woorden nodig om te begrijpen wat ik bedoel. Maar om die lei dersrol te krijgen, zal hij nog wel beter moeten kunnen communi ceren met de andere spelers. Hij zit ook op Nederlandse les". Apart Wat zijn eigen toekomst betreft - Wim Jansen wordt nu nog ge huurd van SW, maar Feyenoord wil hem graag als trainer of technisch directeur contracteren - is hij bijzonder kortaf. „Kan ik geen uitsluitsel over geven. Ik zie wel", is het enige dat hij on danks aandringen wil zeggen. Over Ajax-Feyenoord is de kleine middenvelder van weleer iets spraakzamer. Als speler van Feyenoord én Ajax maakte hij de topper vaak genoeg mee, ook als trainer verheugt hij zich op de confrontatie. „Ajax-Feyen- oord is niet te vergelijken met andere duels", weet hij. „Die wedstrijd kan ook nu alle kanten op. Verschil met het verleden is alleen dat het nu niet een echte krachtmeting is die om het kam pioenschap gaat. Ajax staat er veel beter voor, is dus ook favo riet. Maar dat moeten ze eerst maar waar zien te maken. Wij kijken anders tegen die wed strijd aan. We zullen zeker pro beren er een echte wedstrijd van te maken, maar wel door ons eigen spelletje te spelen". Sneeuwbal Terugdenkend aan de Ajax- Feyenoord-afleveringen die hij zelf als speler meemaakte, wil Jansen liever niet meer reageren op het 'sneeuwbal-incident' van 7 december 1980. In februari van dat jaar had Jansen afscheid van Feyenoord genomen na veertien jaren trouwe dienst. Typerend voor de rol op de achtergrond, die de nochtans uiterst belang rijke speler bij voorkeur speelde, was het feit dat hij geen af- scheidswedstrijd kreeg. Hij moest zelfs tijdens een uiterst schlemielig verlopen competitie duel 'adieu' zeggen tegen het Rotterdamse publiek: Feyen- oord-Excelsior 0-4! Na enkele maanden Verenigde Staten, waar hij met zijn vriend Johan Cruijff voor de Washing ton Diplomats uitkwam, keerde hij terug naar Nederland... omi bij Ajax te gaan voetballen. Zijn debuut, was op die zevende de cember dus uitgerekend in de Kuip tegen Feyenoord. Een boze Feyenoord-fan kneedde wat ijs en sneeuw tot een keiharde bal en raakte Jansen tijdens de war- ming-up vol op zijn linkeroog. De aangeslagen voetballer speelde een kwartier maar moest zich toen laten vervangen en zag met één oog hoe Feyenoord Ajax versloeg met 4-2. Maar goed, daar heeft Jansen het dus niet meer over. „Die ene Ajax-Feyenoord waain we kam pioen werden, dat was een mooie. We wonnen met 1-3, met twee goals van Dick Schneider, in Amsterdam (1971, red.)", wil Jansen zich wel herinneren. „Maar er zaten ook hele slechte tussen. Het ergste was een 1-5- nederlaag. (1972, red.). In De Kuip nota bene Rustiger „Als trainer beleef je het mis schien toch wat anders. De voor bereiding is in ieder geval het zelfde als bijvoorbeeld vorige week tegen Volendam. Er wordt wel meer over de wedstrijd ge praat, maar dat komt voorname lijk door al die journalisten die over de vloer komen". Bang voor een té grote spanning bij het uitoefenen van zijn be roep, zeker bij zulke topwed strijden, is Jansen niet. „Ik word juist rustiger voor belangrijke wedstrijden. Ik hoef nu toch ook niemand extra te motiveren. En of wij nou zesde, zevende of achtste worden, dat maakt niet zo veel uit. Dat is hartstikke leuk voor de statistieken. We hebben dus weinig' te verliezen. We staan inmiddels veilig en kunnen via de bekerfinale nog Europees voetbal halen. Dat wa ren mijn uitgangspunten. Maar Ajax moet in die laatste vier wedstrijden nog kampioen zien te worden. Bij ons ligt er daarom een stuk minder spanning op dat duel dan bij Ajax". Jansen mist voor de wedstrijd in Amsterdam in ieder geval Nor tan en Troost. FrSser (kniebles sure) is twijfelachtig, terwijl Van der Laan ziek is geweest. Ki- prich is wel weer beschikbaar. „Vooraf ga ik niet zeggen dat ik tevreden ben met een gelijk spel letje. We moeten gewoon opti maal tegenstand bieden", besluit hij obligaat. Door Jacques Hendriks RAAMSDONKSVEER - „Ik noop dat ik in de tweede fi nale tegen Dordrecht '90 - de uitwedstrijd is dan in 0-0 geëindigd - vijf minuten jeor tijd l-o maak en in de «9ste minuut een publieks- wssel krijg. Dat zou een ®°°i afscheid van NAC zijn". Wanny van Gils is niet blij met, gedwongen vertrek bij de redase club, nu hij geen ®uw contract kreeg aangebo- Tco> ^aar toekomstige lot. er is vast van plan er in ®e laatste wedstrijden wat van maken, dat moge duidelijk Dat bleek trouwens de af- S open weken al. Van Gils, die ais gevolg van een aantal bles- m„,es 1 enderen weer regel- v. t1® y het eerste speelde, vJL opeens weer in top- tm en scoort met de regel maat van de klok. «Nou, topvorm, dat is een m^l7er^even"' ^aht de. af "2-jarige technicus Pv 1S geen knopje dat je tisch Het Saat automa- Misschien dat de combi toe aantal factoren er' j*geleid heeft dat ik nu lek-) draai. Er is een bepaalde' wJt w? ?e a£SevaUen, onbe- *il ik me toch bewijzen! en er hoort ook een beetje maz zel bij". Van Gils is diep teleurgesteld, gegriefd zelfs. Toch wil hij zijn gal niet spuwen. „Zeker bij Wanny van Gils wordt meteen gezegd: als hem iets dwars zit, dan gooit hij meteen zijn kont tegen de krib. Maar dat is al leen in je eigen nadeel. We zit ten met NAC dichtbij de eredi visie. Voor mezelf zou het toch ook leuk zijn als ik kan zeggen dat ik meegewerkt heb aan de promotie. En je weet hoe eng het wereldje is. Voor hetzelfde geld heb je elkaar over een paar jaar weer nodig". Voor Wanny van Gils stortte de wereld voor het eerst in, toen NAC tijdens de winterstop Ton Lokhoff overnam van Feyen oord en duidelijk maakte dat hij de nieuwe leider, de num mer tien, moest worden. En dat terwijl technisch directeur Cor Pot in De Stem van zaterdag 18 augustus 1990 in een spelers- rapport nog had gezegd over Wanny van Gils: - „Het centrale punt in ons elftal. Beschikt over veel inzicht. Kan andere mensen beter laten voetballen en heeft snel door waar de problemen bij de te genstander liggen. Regisseur. Verdedigend niet zo sterk maar dat moeten anderen voor hem opvangen". „Toen NAC Lokhoff kocht, had ik daar natuurlijk flink de smoor over in", geeft Van Gils toe. „Nee, met mij was daar niet over gesproken. Ik zag zijn naam in de krant staan en een shirtje met rugnummer 10 er bij. Bc dacht toen trouwens niet meteen dat dit mijn einde bij NAC betekende. Ik vind nóg dat ik, ook in de eredivisie, best nog één of twee jaar mee zou kunnen. Ik ben tenslotte op di verse posities inzetbaar. En zestien, zeventien man heb je nodig in een selectie". Een paar maanden na de komst van Lokhoff kreeg Van Gils té horen dat hij 'vanwege zijn leeftijd' geen nieuw contract meer kreeg aangeboden. Ook Cees Schapendonk werd dit verteld, maar de 35-jarige heeft inmiddels toch een nieuw contract voor een jaar gete kend. Wanny van Gils: „Ere wie ere toekomt, Ceesje doet het erg goed de laatste tijd. Ik weet ook wel dat mijn leeftijd niet de enige reden is dat ik weg moet. Waarom bieden ze an ders Lokhoff, een 31-jarige, wel een contract voor drie jaar aan? In mijn hart weet ik waarom ik weg moet, maar dat houd ik liever voor me". Cor Pot zegt dat naast Van Gils' leeftijd ook zijn gebrek aan snelheid een manco is, ze ker als NAC promoveert. Van Gils, lachend: „Pot zou beter moeten weten. Zelf speelde hij ook eredivisie en was volgens mij bepaald niet een van de snelsten. En wat denk je van Frans Thijssen bij Vitesse. Niet echt snel en 38 jaar, maar zie die eens voetballen!" Veulen Desondanks is Wanny van Gils zeer enthousiast bezig. Op de trainingen gedraagt hij zich als een jong veulen en pept ploeg genoten op. „Ik maak nogal eens het grapje dat je op je hoogtepunt moet stoppen. Daar zit ook wel een kern van waar heid in", zegt Van Gils. „Dat is mijn drijfveer, ik wil goed be zig zijn voor NAC en zo mijn steentje bijdragen aan de pro motie. En bewijzen dat er ook nog een andere kant is aan Van Gils dan alleen die van de moeilijke jongen". Wanny van Gils begon zijn voetbalcarrière in zijn woon plaats Oosterhout bij WVO. Verder speelde hij al bij zijn nieuwe club, TSC, Beringen, Willem II en twee keer voor NAC. Van 1977 tot 1981 plus de afgelopen 3V2 jaar. Al die ja ren bestond er een haat-liefde verhouding tussen het Bredase publiek en die unieke voetbal ler Wanny van Gils, die óf ge niaal óf dramatisch slecht speelde, vrijwel nooit ertussen in. Uitgerekend nu zijn dagen ge teld zijn bij NAC, is het pu bliek massaal achter hem gaan staan. Werden vorige week vier van de zes NAC-doelpunten te gen Haarlem met instemmend geklap ontvangen, de twee maal dat invaller Van Gils scoorde, rees de zittribune als Wanny van Gils: „In mijn hart weet ik waarom ik weg moet, maar dat hou ik liever voor me". - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP één man en trakteerde het hele stadion de speler op een ware ovatie. „Oh, dat is me niet opgeval len", wuift Van Gils dat be scheiden weg. „Ze beginnen meestal wel te juichen als ik als reserve moet gaan warm lopen. Maar dat is dan omdat het niet loopt en er wat moet gebeuren. Niet zozeer omdat ze Van Gils willen. Ach, en nu juichen ze. Maar als ik er zaterdag in de eerste vijftien minuten niks van bak, dan blazen ze me ook weer het veld af". Bij elkaar speelde Wanny van Güs bijna acht jaar bij NAC. Zeker de eerste vier jaren be schouwt hij als hoogtepunten in zijn loopbaan, naast de pro motie met Willem n naar de eredivisie. „Europa Cup-wed- strijden of een bekerfinale heb ik niet gespeeld. Maar met NAC hebben we in die eerste jaren toch telkens degradatie weten te ontlopen. De tweede keer dat ik er kwam, was niet te vergelijken met de eerste. NAC zat in een diep dal. Niet dat ik mezelf op de borst wil kloppen, maar ik heb er toch aan mee mogen werken dat NAC van onderin de eerste di visie tot twee jaar achter elkaar de top van die klasse is geste gen. Toch leuk, zo'n stijgende lijn". „Achteraf had ik wel meer uit mijn carrière kunnen halen. Maar dat heb ik aan mezelf te wijten. Daar maak ik me dus maar niet druk meer om, dat werkt alleen frustrerend. Aan de andere kant ben ik ook een bevoorrecht iemand omdat ik bij NAC gespeeld heb. Voor hetzelfde geld had ik zoveel jaar bij een clubje gespeeld waar iedere week maar 600 of 1000 mensen komen kijken". In al die jaren maakte Van Gils, die zelf amateur-trainer wil worden („Niet in het be taalde voetbal, dat is me een te onzeker bestaan"), heel wat oefenmeesters mee. „Als mens bewaar ik aan Jo Jansen de beste herinneringen", stelt de lange Oosterhouter met de op merkelijke wenkbrauwen. „Technisch en tactisch gezien was Piet de Visser bij Willem II de beste. En Hans Verel was ook een goede". En zijn huidige trainer, Cor Pot? Van Gils: „Ik denk dat hij wel weet hoe ik over hem denk. Er zijn hele goede trainers, hele slechte en er is een hele grote hoop die daartussen zit. In die laatste categorie zit Pot. Hij is pas tweedejaars. Je bent niet meteen een goede trainer. Maar had een andere trainer ook zo veel punten, dertien meer dan vorig seizoen, gehaald? Nou ja, heel misschien een echte top- trainer". Vandaag start NAC de na-com- petitie dus tegen FC Zwolle. Met waarschijnlijk Wanny van Gils in de basis. „Als Pot moet kiezen tussen Wilnis en mij, dan verwacht ik dat hij voor mij kiest. Misschien houdt hij in zijn achterhoofd toch ook re kening met de terugkeer van •Cornelissen. Wat de voorberei ding betreft maakt het mij niet 'uit. Ook als ik niet zeker ben van een basisplaats, ga ik ervan uit dat ik moet spelen. Voor hetzelfde geld moet je in de vijfde minuut al invallen". U

de Stem | 1991 | | pagina 9