revredenheid over vredesproces £L LU O cc CL O resident Gorbatsjov roept hulp grote industrielanden in Joegoslavië blijft zonder staatshoofd reedheden 5ij Amerikaanse president Bush en Israël Bomaanslag in Johannesburg BUITENLAND mnesty Belangrijk voor ex-lömado werknemers and tomen Moskou in leitje fSTEM BUITENLAND ZATERDAG 18 ME11991 T21 SRUZALEM/LUXEMBURG (AP/AFP/) - De Is- aëlische minister van Defensie Arens heeft giste- ai voor de Israëlische radio gezegd dat Israël te- Teden is over de vooruitgang in het vredesproces n het Midden-Oosten die de Amerikaanse minister an Buitenlandse Zaken Baker heeft bereikt. lomexplosie ii kantoor Democratisch usland' Verdrag 'Akkoord Kurden en Husayn nabij' NV OHRA Pensioenverzekeringen, Postbus 87,6800 LM Arnhem Mesic roept zich uit tot president NIEUWSOVERZICHT 'Kampen voor Kurden uitbreiden' Oostduitse economie krijgt EG-miljarden Britse conservatieven verliezen zetel Duitsland steunt komst Oost-Europa bij EG Besprekingen over Walvisbaai Palestijn steekt drie mensen neer Nepalese Congrespartij bijna meerderheid 'Slechte gezondheid Oosteuropeanen' lenige Sovjet-automo- volksmond van 's we- nten, naar de letters ïg is voor Staats-auto- ing liegt als de pest", zei Hij stelde voor om nog eer aan te komen rijden radar te controleren. De stemde toe. Slava reed fde stuk nogmaals en e ervoor dat hij tachtig tig kilometer per uur!" gaïsjnik triomfante-' üie je wel dat je apparaat eugt", wierp Slava tegen, ïb even hard gereden als et: zestig kilometer per De overblufte agent liet vrijuit. vriend Artjom loste irobleem met de GAI op idere manier op. Hij rijdt i paar jaar rond zonder rijs en werd vorige week houden. Twee barse en voerden een toneeltje n dreigden met zware en. Artjom bood 150 roe- neergeld aan en vervolgde toord zijn rit. de vele buitenlanders in issische hoofdstad hebben n eigen ervaringen met de erspolitie. Een stomdron- riek dreigde zijn rijbe- te moeten inleveren bij verontwaardiging vein- agenten die hem hadden ihouden. De Griek infor- de langs zijn neus weg of eren misschien interesse en in een fles Franse cog- Dat hadden ze. Nu moest uideuropeaan de beloofde og wel even gaan kopen, dat was voor de politie enkel probleem. De agen- apten in en met de dron- achter het stuur toog het chap naar een speciale el waar je voor dollars of echt geld sterke drank andere levensgeneugten kopen. 1 buitenlanders worden aangehouden, want die rijk'. Een Westerse corres- ent, die zijn naam liever ermeld zag, sloeg onlangs topteken van een gaïsjnik telijk in de wind. De on- imende agent sprong pt in een taxi en zette een achtervolging in. Een ïde taxi wist door omrijden de correspondent te be en en blokkeerde de rijweg bent eeh misdadiger", zei igent. "Jammer dat ik u heb neergeschoten", ten we het nog een keer doen", stelde de corres- dent spontaan voor. „Dan ik weer niet, zodat u me og kunt neerschieten", agent ging akkoord, maar laats van een nieuwe ach- olging gaf hij er even later, de getuigen weg waren, de voorkeur aan om een honderd roebel aan steek- ïingen te incasseren. De t verdween in de doofpot, coping is zo wijd verbreid ,e Sovjet-Unie, dat je van lisering kunt spreken. De jniki hebben de steekpen- bepaald niet uitgevonden, i aanwezigheid in de Sov- straten, hoe hinderlijk ook, bsoluut noodzakelijk om te rkomen dat deze definitief mderen in een jungle. On- ks de strenge controle ko- r er in de Sovjetunie meer 60.000 mensen per jaar om leven en raken meer dan 000 mensen gewond, ONDEN (ANP/KRF) - Pre- Gorbatsjov van de ^vjetunie heeft de zeven «otste industrielanden (G- gevraagd om omvangrijke Liële en technologische lUJ1 jn ruil waarvoor hij ra- lale economische hervor men in het land wil door- uren. Dat meldt het Britse 1 id Financial Times gis teren. De krant baseert het bericht op uitspraken van Grigori Javlink- si, de voormalige vice-premier van de Russische Federatie, de grootste Sovjetrepubliek. Ja- vlinksi zou de brief van de Sov jetleider aan de G-7 twee weken geleden zelf hebben opgesteld. De econoom wordt al enige tijd gezien als een informele bemid delaar tussen Gorbatsjov, de op standige president van de Russi sche Federatie Boris Jeltsin en verschillende Westerse finan ciële instituten. Hij was tevens een van de opstellers van het vo rig jaar verworpen '500-dagen- plan' om de Sovjetecononmie weer vlot te trekken. Een positie! antwoord van de Westerse instituten op de oproep zou concreet inhouden dat eco nomen van de Wereldbank, het Internationaal Monetaire Fonds (IMF) en andere instellingen hun directe medewerking gaan verle nen aan economische hervor mingen in de Sovjetunie. De brief spreekt in dit kader over een integratie van de Sov jeteconomie in de wereldecono mie, de liberalisering van de prijzen en een belangrijke over dracht van bevoegdheden aan de verschillende republieken. Gor batsjov zou de industrielanden tevens hebben gevraagd in hoe verre ze bereid zijn de buiten landse schuld van de Sovjetunie te verlagen en langdurige kre dieten te verstrekken. Gorbatsjov zei afgelopen woens dag in een kabinetsbijeenkomst al dat buitenlandse hulp onont beerlijk is bij de hervormingen in zijn land. Dit keer lijkt hij be reid veranderingen door te voe ren op de wijze waarop het bui tenland dat wil, aldus de Finan cial Times. Het dagblad zegt te vens dat de president waar schijnlijk uitgenodigd wordt op de bijeenkomst van de G-7 in juli in Londen. Amerikaanse president Bush is optimistisch over de ansen op een vredesconferentie in het Midden-Oosten. zei Bush nadat Baker hem irslaghad uitgebracht over zijn is. Volgens Bush is er 'vooruit- ug geboekt'. Hij weigerde op ponderheden in te gaan. Luxemburg zei de Egyptische resident Hosni Mubarak dat akers vredespogingen niet te sts zijn geweest. Volgens kan nog steeds een vredes- juferentie worden opgezet die het einde van het jaar kan jeginnen. [aker verliet de regio donderdag adat hij zijn vierde rondreis ter (vordering van de vrede had Baker zei dat hij vooruitgang had geboekt, naar dat er tussen de partijen steeds een meningsverschil «stond over twee punten: de rol an de Verenigde Naties op een atemationale vredesconferentie de continuïteit van zo'n con- erentie. 'oetsen iyrië wil, gesteund door Jorda- lië, een internationale conferen- waarbij de VN een belang- ijke rol spelen. Syrië en andere Irabische landen willen ook dat le deelnemers herhaaldelijk bij ilkaar komen om de vooruitgang het vredesproces te toetsen, staël wil een eenmalige symbo- ische internationale conferentie :onder de VN voorafgaand aan fOSKOU (AP) - Een bomexplo- :e heeft gisteren het hoofd- twartier van de hervormingsbe- wging Democratisch Rusland in loskou vernield. olgens het persbureau TASS nplofte de bom in een ruimte "aar handtekeningenlijsten 'arden bewaard voor de kandi- aatstelling van de Russische aider Boris Jeltsin voor de Rus- e presidentsverkiezingen en '»r de kandidaatstelling van de rouse burgemeester Gavril 'opov voor de burgemeesters- erkiezing. ia' gebouw van de hervor- •ingsbeweging werd bij de aan- Jg aanzienlijk beschadigd, al- as een politiewoordvoerder. De ng, een deel van het dak, en buitenmuur waren volledig 'gestort. Vensterruiten aan de verkant van de straat waren wroken. besprekingen met de Arabische buurlanden en de Palestijnen. „Ik denk niet dat iemand een doorbraak heeft mogen ver wachten. Het vredesproces in het Midden-Oosten verloopt erg langzaam, omdat de meeste Ara bische landen niet geïnteres seerd zijn in het sluiten van vrede met Israël",aldus Arens. „We moeten blij zijn als dit vre desproces langzaam vooruit gaat en ik denk dat we langzaam vooruitgang boeken". Arens zei dat Israël bereid was door te gaan met de besprekingen, zelfs als Syrië weigert aan de onder handelingstafel plaats te nemen. „Ik denk niet dat het onmogelijk is vooruitgang in het vredespro ces te boeken zonder Syrië", al dus Arens. „Er zijn andere lan den aan de grens met Israël, Jor danië natuurlijk...We zijn bereid tot, en geïnteresseerd in het slui ten van vrede met hen allemaal tegelijk... en met een van hen". Het Engelstalige dagblad Jeru salem Post haalde tegelijkertijd een politieke bron aan die een aantal geheime overeenkomsten beschreef die Baker afgelopen week zou hebben afgesloten met de Israëlische leiders. Volgens de krant is onder meer afgesproken dat de Europese Gemeenschap 'een duidelijk omschreven en be perkte' rol zal spelen op een con ferentie. Ofschoon Shamir tegen een bemoeienis van de VN met een conferentie is, zullen de uit eindelijke akkoorden volgens een andere afspraak worden overgedragen aan het VN-hoofd- kwartier in New York, aldus de Jeruzalem Post. De VS stemmen in met het nieuwe verdrag tussen Libanon en Syrië, aldus de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken Bou cher gisteren. Israël heeft het verdrag tegelijkertijd veroor deeld. Volgens de joodse staat komt het verdrag 'van broeder schap, samenwerking en coördi natie' neer op een Syrisch pro tectoraat over Libanon. De Li banese regering tekende woens dag het verdrag met Syrië. Boucher onderstreepte dat het verdrag een uitvloeisel vormt van het zogenoemde Akkoord van Taif dat door de VS wordt gesteund. Dat akkoord dateert uit 1989 en voorziet in constitu tionele hervormingen die een eind moeten maken aan de bur geroorlog in Libanon en een ge leidelijke terugtrekking van de Syrische troepen uit dat land. BAGHDAD (AP) - Kurden- leider Massoud Barzani heeft gisteren gezegd dat hij het met de Iraakse machthebber Saddam Husayn op belang rijke punten eens is gewor den. De Kurden hebben hun eis laten vallen dat een akkoord met Baghdad onder internationaal toezicht moet staan. Barzani zei dat hij met Saddam overeenstemming heeft bereikt over de 'hoofdpunten van demo cratie'. De Kurdenleider, die al twee weken met Baghdad onderhan delt, riep volksgenoten die naar Turkije en Iran zijn gevlucht op terug te keren naar Noord-Irak, waar de geallieerden een veilig heidszone hebben ingesteld. Volgens Barzani is er nog geen volledige overeenstemming. Hij zei echter optimistisch te zijn dat binnenkort een akkoord ge tekend kan worden. Barzani behoort tot de Kurdi- sche Democratische Partij, de grootste guerrillagroepering. Tijdens het overleg in Baghdad heeft hij vooral aangedrongen op meer inspraak voor de Kurden, die volledige autonomie willen in de drie noordelijke provincies waar zij wonen. De Iraakse regering reageerde gisteren niet op de uitlatingen van Barzani. Een gewonde vrouw wordt weggedragen naar een eerste- hulppost. fotoap JOHANNESBURG (AP) - Bij een bomexplosie in een winkelcentrum in Johannesburg zijn gisteren zes personen gewond geraakt. Explo- sievendeskundigen van de politie maakten twee andere bommen on schadelijk voor het hoofdbureau van politie en een bankgebouw. Donderdagavond waren zeven personen gewond geraakt bij een bomexplosie in een restaurant. Van de gewonden waren er drie ernstig aan toe. Niemand heeft de verantwoordelijkheid voor het plaatsen van de bommen opgeëist. Een politiewoordvoerder verklaarde dat in alle gevallen kleefmijnen waren gebruikt. De bommen werden in voornamelijk door blanken bewoonde delen van de stad gevonden. Vorig jaar werd Johannesburg getroffen door een reeks bomaanslagen gericht tegen lokaties waar veel zwarten kwamen. Die aanslagen werden toegeschreven aan blanke extremis ten die zich verzetten tegen de hervormingen van de regering. ADVERTENTIE de stroom rapporten over rrestanten en standrechte- n over het dertigjarig be- ital terdoodveroordelingen, 770 in 1985 tot 271 in l» rendien steeg het aantal ge len waarin deze vonnisse -den omgezet in gevangenis- if van 20 tot 72. ±990 steeg het aantal terdoo«- oordelingen echter weer to veelal op beschuldiging va ord met verzwarende omsta heden. tiek levert Amnesty voorts v willekeurige arrestaties na en andere Aziatische la l, alsmede de toename van htstellingen in de Verenig ten, die ingaat tegen ean.y, Iwijde tendens tot afscn J van de doodstraf. ar ook andere Noordelijk den gaan voor Amnesty uit: „Regeringen van elke p eke kleur hebben verzu ïdacht te schenken aanj„n nsenrechtensituatie in lan r, araan ze militaire hulp nden. Hulp, die gebrul»uw rden om nog ernstige! rechtenschendingen te Zo u zult weten is in 1982 het bedrijf Tornado, met vestigingen in Dordrecht en Etten-Leur failliet gegaan. Tot die tijd waren de pensioenrechten van de werknemers van Tornado ondergebracht bij de Stichting Pensioenfonds Tornado. Eind 1982 is deze stichting opgeheven en werden alle pensioenrechten overgedragen aan de NV Pensioenverzekeringsmaatschap pij Metallicus uit Schiedam. Via een advertentie-campagne in regionale en landelijke bladen werden ex-medewerkers van Tornado opgeroepen om zich, in het be lang van hun pensioenrechten, bij Metallicus te melden. Helaas is dit maar minimaal ge beurd. In 1987 is Metallicus een samenwerkingsver band aangegaan met OHRAVerzekeringen in Arnhem. Voor ex-werknemers van Tornado betekent dit dat hun pensioenrechten thans bij NV OHRA Pensioenverzekeringen zijn on dergebracht. Omdat OHRA net als Metallicus als onderlinge maatschappij werkt blijft de winstdeling voor alle ex-Tomado-werknemers gehandhaafd. IN UW BELANG Door middel van deze advertentie advi seert OHRA iedereen die voor langere of korte tijd bij Tornado in Dordrecht of Etten- Leur gewerkt heeft dit direct schriftelijk kenbaar te maken aan: Vermeld in uw brief even duidelijk uw naam en adresgegevens. Wij zullen dan exact voor u vaststellen of en op welke wijze u op uw bij Tornado opgebouwde pen sioenrechten recht kunt doen gelden. NV OHRA Pensioenverzekeringen hecht er veel waarde aan dat alle zaken met betrekking tot de pensioenrechten van u, als ex-Tornado werknemer, naar behoren en tevredenheid worden afge wikkeld. BELGRADO - Het presidium van Joegoslavië is er gis teravond opnieuw niet in geslaagd een nieuwe president te benoemen. Evenals tijdens eerdere vergaderingen slaagde de Kroatische kandidaat Stipe Mesic er tegen de avond niet in de benodigde vijf stemmen binnen het acht man tellende presidium te bemachtigen. Toen de stemmen met 4-4 maar ook de macht van de pre mier is in dit geval niet duide lijk. Het was de Montegrijnse afge vaardigde en beoogde vice-pre sident van het land Branko Kostic, die vrijdag de doorslag gaf door tegen Mesic als presi dent te stemmen. Woensdag onthield de Montegrijnse af vaardiging zich wegens proce durele redenen nog van stem ming, waarmee de crisis inzet te. De Montegrijnen steunen de republiek Servië, die grote be zwaren heeft tegen Mesic als staatshoofd. Zij zijn bang, dat hij de Joegoslavische staat wil ontmantelen. De Serven willen een strak, centraal vanuit Belgrado gere geerde federatie behouden, de Kroaten hebben gedreigd zich af te scheiden, als het land zich niet omvormt tot een losse staatseenheid. De Kroaten, Slovenen, Mace- doniërs en Bosniërs hebben de blokkade van Mesic als presi dent tegen de grondwet ge noemd. Volgens hen verdiept de crisis zich hierdoor ernstig. Het land staat al maanden op de rand van een burgeroorlog tussen Kroaten en etnische Serviërs, die in Kroatië wonen. De laatsten hebben zich onaf hankelijk verklaard van Kroa tië en willen zich bij Servië aansluiten. Waarnemers ver wachten dat het geweld dit weekeinde verder zal escale ren. staakten, verliet Mesic samen met de Sloveense en Mace- doonse afgevaardigden de ver gadering. Hij ging naar Zagreb terug, waar het Kroatische parlement in spoedzitting bij een kwam. De Kroaten hebben laten weten dat Joegoslavië uiteen zal vallen, als Mesic niet tot president zou worden geko zen. In Zagreb verklaarde Mesic la ter op de avond de gang van zaken een grote belediging voor Kroatië te vinden. Hij zei zichzelf als grondwettelijk pre sident te beschouwen: „Kroatië zal geen enkele beslissing van het presidium meer aanvaar den". Met het uiteenvallen van het hoogste staatsorgaan is de con stitutionele crisis, waarin het land sinds woensdag verkeert, definitief geworden. De reste rende leden van het presidium hebben de Servische stroman Sejdo Bajramovic uit Kosovo tot coördinator benoemd. De grondwet biedt geen proce dure voor de nieuw ontstane situatie. In het verleden was de benoeming van de nieuwe pre sident een jaarlijks terugke rend hamerstuk. De vorige president Jovic, wiens mandaat woensdag af liep, liet weten dat het overge bleven presidium het federale parlement zal vragen om een officiële interpretatie van de grondwet. De centrale regering kondigde een aantal niet ge preciseerde maatregelen aan, ANKARA (AP) - De geallieerde strijdkrachten in Noord-Irak wil len het aantal tentenkampen bij Zakho uitbreiden om plaats te bieden aan ongeveer 100.000 Kurdische vluchtelingen. Gisteren is men begonnen een vierde kamp in te richten in de veiligheidzone, die mede door Nederlandse militairen wordt bewaakt. Probleem bij de opvang van de vluchtelingen is dat de meesten verkiezen in de tentenkampen te blijven in plaats van naar hun woonplaats Dohuk terug te keren. Daardoor raken de kampen, die bedoeld zijn als doorgangsverblijven, overbevolkt. De meeste Kurden durven niet naar Dohuk omdat de stad buiten de door de geallieerde strijdkrachten gecontroleerde veiligheidszone ligt. Iraakse sodaten maken er de dienst uit. Geopperd is om Dohuk bij de veiligheidszone in te lijven, maar bij veel geallieerden be staat de vrees dat men zich daarmee te diep in het Iraakse wes pennest zou wagen. BRUSSEL (AP) - De Europese Commissie heeft gisterne 900 mil joen ECU, ruim twee miljard gulden, uitgetrokken voor het creë ren van banen en scholingsprojecten in de voormalige DDR. De gift van de EG is bedoeld om de werkloosheid in Oost-Duitsland terug te dringen, die is ontstaan na de snelle eenwording met het westen. De steun is een belangrijke stap in het proces dat Oost- Duitsland uiteindelijk de levensstandaard moet geven die de EG nastreeft, zo werd in Brussel gezegd. De EG verstrekt het geld in een periode van drie jaar. Tot 1993 zullen jaarlijks 52.000 mensen met geld van de EG aan werk ko men of opgeleid worden, van wie meer dan de helft vrouwen, al dus Brussel. De werkloosheid in de voormalige DDR is sinds de eenwording tot meer dan 30 procent gestegen, waardoor de so ciale onrust groot is. ABERGAVENNY (AP) - De Britse Conservatieve Partij heeft de donderdag gehouden tussentijdse verkiezing in Monmouth. Wa- les, verloren. De zetel in het Lagerhuis van dit district, sinds 1966 in handen van de Tories, gaat naar de oppositio nele Labour Partij. De verkie zing was noodzakelijk gewor den omdat de afgevaardigde van Monmouth was overleden. Nu de Conservatieven sinds oktober voor de tweede keer bij tussentijdse verkiezingen zetels verloren hebben in dis tricten die bekend stonden als Tory-bolwerken, is het vrijwel uitgesloten dat de Conserva tieve premier John Major zal besluiten tot vervroegde alge mene verkiezingen deze zomer. Pas volgend jaar zomer moeten algemene verkiezingen worden uitgeschreven omdat dan de vijfjarige termijn van de hui dige Tory-regering afloopt. Volgens Major (zie foto) heeft Labour in Monmouth gewon nen door een campagne van leugens te voeren. De socialisten zouden de kiezers hebben voorgehouden dat de regering met de nieuwe maatregel die het mogelijk maakt dat staatsziekenhuizen door commissaris sen worden bestuurd, klinieken uit het ziekenfonds wil halen. WEIMAR (RTR) - Frankrijk en Duitsland hebben de landen van Oost-Europa hun steun aangeboden om die landen in aanmerking te laten komen voor een lidmaatschap van de EG. Dit staat in een verklaring die is uitgegeven na twee dagen van overleg tussen de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk en Duitsland en een aantal ambassadeurs uit Oost-Europa. Het lidmaatschap van de EG zal welvaart brengen in Oost- Europa qn de stabiliteit in Europa vergroten, aldus de verklaring. Hoe de steun van Frankrijk en Duitsland er uit gaat zien is niet duidelijk. Het overleg in Weimar was bedoeld om mogelijkheden te zoeken waarmee de Oosteuropese landen de overgang naar een markteconomie kunnen maken zonder dat de nog breekbare de mocratie daar in gevaar komt. Frankrijk en Duitsland menen dat de taak om de kloof tussen de levensstandaard in Oost- en West- Europa te overbruggen nu meer dan ooit moet worden uitgevoerd. WINDHOEK (AFP) - Zuid-Afrika en Namibia hebben gesproken over het vestigen van een gemeenschappelijk bestuur over Wal visbaai, een Zuidafrikaanse exclave in Namibia. Dat hebben zij vrijdag in een gezamenlijke verklaring bekendgemaakt. Namibia betwist het Zuidafrikaanse bestuur over de havenstad. Walvis baai is de enige haven in Namibia die aan diep water ligt. Zuid-Afrika bestuurde krachtens een mandaat van de Volken bond uit 1920 Zuidwest-Afrika (Namibia) tot de onafhankelijk heid van dat land in 1990. Walvisbaai viel tot 1977 onder het be heer van Zuidwest-Afrika en nadien direct onder het gezag van Zuid-Afrika. JERUZALEM (AP) - Een 21-jarige Palestijn uit Oost-Jeruzalem heeft gisteren in het centrum van de stad drie mensen neergesto ken voordat hij door omstanders kon worden gegrepen. De slacht offers, onder wie een vrouw, raakten licht gewond, aldus de Jeru- zalemse politiechef Chaim Albades. Volgens Albades lagen 'natio nalistische motieven' ten grondslag aan de daad. De Israëlische radio berichtte, op basis van verklaringen van oog getuigen, dat de vrouw in de rug was gestoken terwijl ze bij een bushalte stond te wachten. Een tweede slachtoffer werd het doel wit in een supermarkt. Voordat de Palestijn door de politie werd gearresteerd werd hij door woedende omstanders, onder wie een soldaat, flink mishandeld. De politie stuurde onmiddellijk ver sterkingen naar het centrum van Jeruzalem om eventuele vergel- dingsaanvallen van woedende joden op Palestijnen te voorkomen. KATMANDU (AP) - De Nepalese Congrespartij zat dicht tegen een parlementaire meerderheid aan nadat gisteren nieuwe uitsla gen waren binnengekomen van de zondag gehouden verkiezingen, de eerste democratische verkiezingen sinds dertig jaar in Nepal! Volgens de cijfers die de verkiezingscommissie gistermorgen be kendmaakte had de Congrespartij 100 van de 205 zetels in de tweede kamer van het parlement gewonnen, nog maar drie tekort voor een absolute meerderheid. De belangrijkste rivaal van de Congrespartij, een alliantie van linkse partijen, had 77 zetels in de wacht gesleept. Omdat in de districten waar de linkse alliantie meeding inmiddels bijna alle sstemmen zijn geteld, is het onwaarschijnlijk dat deze de Con grespartij nog van een absolute meerderheid zal kunnen afhou den. De 16 districten die nog niet geteld zijn, staan bovendien vrijwel alle bekend als bolwerken van de Congrespartij. Onafhan kelijke kandidaten en kleine partijen hebben tot nu toe 12 zetels veroverd. DELFT (ANP) - De gezondheid van Oosteuropeanen is slecht door de verouderde en milieubelastende industrie die daar aan wezig is. Dit schrijft de onderzoeksorganisatie TNO in haaar blad Toegepaste Wetenschappen. Volgens TNO hebben kinderen in de Bulgaarse stad Kuklen zo veel lood in hun bloed dat ze, als ze in de Verenigde Staten had den gewoond, naar een ziekenhuis zouden worden gebracht voor een ontgiftigingsbehandeling. In de sterkst geïndustrialiseerde delen van Polen, Tsjechoslowakije en de voormalige DDR liggen de levensverwachtingen zo'n vijf jaar onder het gemiddelde voor die landen. Het ergste moet volgens TNO nog komen. De kinderen die in de rampgebieden werden geboren, hebben nu pas de mid delbare leeftijd bereikt. Hun lichamen zijn vanaf de geboorte blootgesteld geweest aan hoge concentraties ziekmakende stoffen. Die zullen de komende jaren hun tol gaan eisen.

de Stem | 1991 | | pagina 5