|VS wil veiligheidsdeskundige bij nieuw overleg met bonden Identificatieplicht voor reiziger zonder kaartje Veilig op weg Justitie onderzoekt ontsnappen gaswolk Hoogovens Kabinet verdeeld over aanpak mestprobleem I )esrefHd BINNENLAND lenvragen DE STEM COMMENTAAR Dominee en koopman pfliST-hlM blIMIMblMLANU ZATERDAG 18 MEI 1991 800 klachten over examens Proeven Weet u het juiste antwoord? 06-3212288. Uw "FAN" kampeerwarenhuis m "In de Vossehoek" W in Rucphen. Expeditieweg 5, tel. 01654-3053. OOK 2e PINKSTERDAG geopend van 9.30 - 16.30 uur. NIEUWSOVERZICHT TNO verwacht forse stijging loonkosten Beschermde zone in de Noordzee Moeder brengt twee kinderen om het leven Leider internationale bende gepakt Van der Stoel minister van Staat Bonden wijzen cao uitgeverijen af ie Den Haag leiden, maar aar het bedrijfsleven. :oniet de uitvinder dan meest fervente aanhan m de leer dat je in de p0. nooit nooit moet zeeeen Wiegel alle mogelijk jpen. Tot zover Wiegels urbare aandeel in de cri- >nd het leiderschap. On- 'urbaar blijft nog 0f en aandelen hij heeft in het lg. Is er nu wel of geen af- k gemaakt tussen hem en ■stein (en/of anderen) dat Vlegel bereid is opnieuw ilitiek leider van de VVD rden? Wiegel ontkent het le toonaarden. Maar dat liet alles. De strateeg Wie- eet als geen ander dat zijn g en het partijbelang kun- ïopen tot het op een ak- Ije gooien met de waar- nteressanter dan afspraak en afspraak is dat Wiegel ipnieuw leent tot specula- Het is niet de eerste keer ij door zichzelf uitdrukke- loven de markt te hangen ungerend leider van de in diskrediet brengt, ïoeve kan ervan mee pra- Maar hij bracht tenminste :elfrespect op. Niet zoals istein nu degragdeerde hij elf bij de eerste kik uit warden tot tijdelijk stad- er van Wiegel, onbegrijpelijk als het ge- van Bolkestein is dat de het pikt dat de Friese ïissaris met de gespeelde Vild van een kind weer crisis in het leiderschap e WD veroorzaakt. Bol- in heeft zich door zijn re- tot het schoothondje van el getransformeerd. Zelfs blaft zullen zijn tegen- rs in Den Haag vragen of mocht van Wiegel. Voor istein geldt sinds woens- liddag drie uur een variant e bekende reclameslogan: Leeuwarden bellen. ïlenburg niet meteen van n op de andere dag een ef- ïtere organisatie gewor- zegt de FNV-voorzitter. >lijft het daarom jammer in - 'alhoewel ik over de ,ste teleurstelling al weer ben' - dat het congres be- n heeft de Italiaan Claudio iglio tot algemeen secreta- in het EW te benoemen. "NV-kandidaat, Johan Van was volgens Stekelen een veel betere keuze ge- t. Van Rens heeft zich op ipees en organisatorisch voldoende bewezen, ter van Gabaglio nog moet len afgewacht of hij ook rden iriTIadën kan omzet- „Tsja, wandelgangenpoli- heeft het gewonnen van de ilitélt", wil Stekelenburg er één keer op terugkomen. Italiaan Gabaglio wilde niet de aantijgingen van 'my friend and brother Steke- mrg' reageren. „Ik lees geen erlandse kranten". vier jaar, bij het volgende ^-congres, zal het antwoord den gegeven op de vraag of mooie woorden van het 7-congres, onder leiding Gabaglio ook in daden zijn ;ezet. De goede wil was dui- jk, en volgens EW-vetera- meer dan bij vorige con- sen, aanwezig. de goede antwoorden van •ale schriftelijke eindexa- De gegevens zijn verstrekt ntwikkeling (cito), verant- xamens. 10 B; 11 C; 12 B; 13 D; 14 A; 22 C; 23 B; 24 E; 25 A; 26 A; 34 D; 35 B; 36 C; 37 A; 38 A; C; 47 E; 48 B; 49 A; 50 C. 10 A; 11 C; 12 C; 13 B; 14 C; 22 B; 23 B; 24 C; 25 A; 26 B; 34 B; 35 C; 36 B; 37 D; 38 D; E; 47 A; 48 B; 49 B; 50 C. 10 C; 11 C; 12 B; 13 A; 14 A; 22 D; 23 C; 24 D; 25 B; 26 B; 34 B; 35 A; 36 B; 37 A; 38 A; 16 C; 47 B; 48 A; 49 A; 50 C. 10 A; 11 C; 12 A; 13 B; 14 B; 22 A; 23 C; 24 D; 25 C; 26 B; 34 C; 35 B; 36 B; 37 C; 38 C; :6 B; 47 A; 48 C; 49 D; 50 B. 10 A, 11 C; 12 D; 13 C; 14 B; 22 C; 23 A; 24 B; 25 D; 26 D; 34 A; 35 A; 36 D, 37 C; 38 B; 16 C; 47 B; 48 D; 49 C; 50 A. A; 11 C; 12 B; 13 B; 14 D; 15 23 C; 24 A; 25 A; 26 C; 27 A; 35 E: 36 B; 37 B; 38 A; 39 B; OB; 11 C; 12 B; 13 C; 14 E; 15 23 B; 24 B; 25 B; 26 A; 2.7 C, 35 B; 36 B; 37 A; 38 B; 39 B. 10 B; 11 B; 12 B; 13 F; 14 B, 22 C; 23 A; 24 B; 25 C: 26 A, 34 C; 35 B; 36 D; 37 A; 38 L, 46 C; 47 C; 48 D; 49 B; 50 B, 58 D; 59 C; 60 B; 61 C; 62 u. 70 C. T28 UTRECHT (ANP) - De Ne derlandse Spoorwegen willen bij het komende, hernieuwde overleg met de vakbonden oVer bestrijding van agressie jj de treinen een veiligheids deskundige inschakelen. Die zou als adviseur in het over leg moeten worden betrok ken. pat schrijft de president-direc teur van NS, drs. L. Ploeger, in een brief aan de vakbonden. De gezamenlijk te kiezen deskun dige zou in staat moeten zijn om de afspraken tussen NS en de bonden te beoordelen op hun doeltreffendheid. Ter verklaring schrijft de presi dent-directeur dat NS in het overleg van dinsdag in het vuur van de strijd enkele toezeggin gen heeft gedaan, waarvan 'de effectiviteit voor wat betreft agressievermindering voor ons niet echt vast stond'. De vakbonden zijn niet onver deeld gelukkig met de suggestie van Ploeger. De Vervoersbond FNV heeft er geen bezwaar te gen dat NS zich wil laten advi seren over de effecten van aller lei maatregelen, maar de bond heeft zelf geen behoefte aan een extra gesprekspartner. „Het personeel zelf heeft vol doende deskundigheid", aldus een woordvoerder, „en boven dien gaat het er met name om dat de leden er overtuigd van moeten raken dat een eventueel akkoord ook daadwerkelijk leidt tot vermindering van het gevoel van onveiligheid". De Vervoersbond CNV deelt die mening van de FNV-bond. Be stuurder J. van der Kamp vindt echter wel dat de ministeries van justitie en verkeer en waterstaat als derde partij bij het overleg moeten worden betrokken. „Zij dragen bestuurlijke verantwoor delijkheid en kunnen vanuit die verantwoordelijkheid een wel kome bijdrage leveren aan de oplossing van het probleem", zegt hij in een reactie. Of het hernieuwde overleg tot het door de bonden gewenste re sultaat zal leiden, is overigens nog maar zeer de vraag. Ploeger toont zich in zijn brief zeer zui nigjes. Het budget voor de dins dag overeengekomen maatrege len mag niet worden overschre den. Hooguit kan binnen het re sultaat 'met prioriteiten worden geschoven', zegt de hoofddirectie van NS in een verklaring. Of, zo als een woordvoerster van de Spoorwegen het formuleerde: „We willen wel met de bonden praten, maar dat is nog iets an ders dan onderhandelen". Boete zwartrijden omlaag Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De boete voor zwartrijden in bus en tram gaat omlaag van 100 naar 60. Zwartijders in het openbaar vervoer zullen zich in de toekomst moeten legitimeren. Dat hebben de ministers Hirsch Ballin (Justitie) en Maij- Weggen (Verkeer) besloten. Maij verhoogde de boete vorig jaar zonder medeweten van Hirsch Ballin van 25 naar 100. Dat leidde tot problemen toen bleek dat de kantonrechters die straf te hoog vonden en de boete die zij opleggen op ƒ65 vaststelden. Hierdoor waren zwartrijders die weigerden meteen te betalen goedkoper uit door de zaak te laten voorkomen. Maij zei giste ren desondanks 'geen minuut spijt' te hebben gehad van die verhoging. Daar is volgens Maij 'een belangrijke signaalwerking' vanuit gegaan. Ze leidt dat af uit de verhoogde kaartverkoop na de verhoging van de boete. De beperkte identificatieplicht die het kabinet wil invoeren zal ook gaan gelden voor het open- DEN HAAG (ANP) - Het Lande lijk Aksiekommitee Scholieren (LAKS) heeft de afgelopen week bijna 800 klachten binnengekre gen van scholieren die examen doen. Vooral donderdag bleek een topdag met niet minder dan 300 telefoontjes. De klachten hadden toen vooral betrekking op de zwaarte van de examens. Donderdag werd de kennis op het gebied van de Duitse en En gelse taal getest. Bij de lmo-afdeling (d-niveau) van Tinbergen Handel, voorheen ondernemerscollege Óverbosch, in Den Haag, bleken gisteroch tend de examens Nederlands kwijtgeraakt. Ten einde raad werden bij een naburige school examens geleend zodat de test toch kon worden afgenomen. Het LAKS kreeg overigens giste ren weer veel telefoontjes over de moeilijkheidsgraad van het examen Nederlands. baar vervoer. Dat betekent dat zwartreizigers die weigeren zich te legitimeren kunnen worden overgedragen aan Justitie. Maij en Hirsch Ballin nemen hiermee een aantal aanbevelin gen over van de werkgroep zwartrijden, waarover gisteren in het kabinet is gesproken. Het is de bedoeling om zwartrijders onder de Wet Mulder laten val len. Dat betekent dat ze pas naar de kantonrechter kunnen als ze hun boete al hebben voldaan. Met deze administratiefrechte lijke afhandeling van boetes worden momenteel proeven ge daan. De werkgroep heeft ge constateerd dat zwartrijden vooral plaats vindt in tram en metro. In vergelijking met het buitenland kent Nederland een hoog percentage zwartrijders. De werkgroep heeft de boetes vergeleken. Met ƒ60 zit Neder land in de middenmoot. (ADVERTENTIES) Gisteravond op RTL 4, vandaag op Radio 10 Gold: O \T Doe mee met De Gouden Gids Telekwis en win een van de tien draadloze telefoons van PTT Telecom! Pak pen en papier en bel tijdens het hele weekend: (50 cent per minuut). 7\ I J De politie controleerde gisteren in het hele land auto's met caravans. Er werd vooral gekeken naar het gewicht van de huisjes op wielen. De controles werden gratis uitgevoerd en er werd niet bekeurd. De politie hield de grootscheepse controle gisteren omdat het Pinksterweekeinde het begin van de grote vakantietrek markeert. De Pinksterdrukte heeft gistermiddag en -avond voor een flinke drukte op de Nederlandse wegen gezorgd. Volgens de Algemene Verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen werd in de loop van de middag 30 tot 40 procent meer verkeer dan gewoonlijk waargenomen. Omstreeks 17.00 uur stonden er twintig files met een gezamelijke lengte van 142 kilometer, aldus de AVD. - FOTO ANP LOOP EERST 'NS DOOR DE GOUDEN GIDS. IJMUIDEN (ANP) - Het negeren van alarmsignalen en onvoldoende beveili ging van het systeem hebben vermoe delijk veroorzaakt dat donderdagoch tend tussen 03.43 en 03.55 uur een wolk giftig oxygas kon ontsnappen bij Hoogovens in IJmuiden. In totaal lekte in 12 minuten tijd 27.000 ku bieke meter gas weg, zo maakte de provin cie Noord-Holland pas gistermiddag be kend. Het is de vierde keer dit jaar dat een gaswolk ontsnapt bij Hoogovens. Het openbaar ministerie in Haarlem en het provinciaal bestuur stellen een onderzoek in naar de oorzaak en mogelijke strafbare feiten. In overleg met de officier van justi tie van Haarlem wordt - evenals over de voorgaande vier keer - door het bureau handhaving van de provincie proces ver baal opgemaakt. Hoogovens alarmeerde zelf binnen een half uur de provinciale Mi- lieuklachtentelefoon. Oxygas bevat een hoog gehalte van het gif tige en uiterst brandbare koolmonoxyde. Volgens een woordvoerder van de provincie is er geen sprake geweest van een bedrei ging voor de volksgezondheid omdat de uit stoot plaatsvond op grote hoogte (80 meter) en de weersomstandigheden gunstig waren. De voorgaande vier gevallen deden zich voor op 17 januari (47.000 kuub oxygas en 73.000 kuub Hoogovengas), 30 januari (6.000 kuub Hoogovengas ontsnapte uit de cokesfabriek) en op 27 april, toen gedu rende 109 uur in totaal 61.000 kuub oxygas kon ontsnappen. Alle vier gevallen gebeur den tijdens de ingebruikname van nieuwe Donderdag was er volgens de woordvoerder van de provincie geen sprake van invoe ringsproblemen, maar van 'een normaal produktieproces'. Door een storing in het geautomatiseerd bedieningssysteem, was men in de oxystaalfabriek echter overge schakeld op handmatige bediening van de gasbenutting. Daardoor is er iets mis ge gaan met het zogenaamde 'affakkelen' op 80 meter hoogte van restgassen. TEVREDEN roker is geen onruststoker. Maar wel een gevaar oor zichzelf en voor de volksgezondheid. Tot voor kort was daar hoia mee 9edaan- Roken was iets van eigen verantwoordelijk- 2ea we|levendheid. Daar komt verandering in. oKtekostenverzekeraars en soortgelijke instellingen van sociaal don vraQen zich hardop af of de medische kosten veroorzaakt dekt rookverslaving nog langer binnen de standaardpremie ge- mp ™e,en worden. Longkanker en hart- en vaatziekten zijn im- aen k e'9en schuld van de roker. Als de fondsen en verzekerin- aehmt- Z° rea9eren op diegenen die zich door onoordeelkundig nrm iVan de kettingzaag een lichaamsdeel afzetten, staat ons n°9veel schoons te wachten. hgpl?9®r'n9' waarin onder meer een minister van Defensie zitting puntPakies sigaretten per dag rookt, heeft ook een stand den T9en°men-ln openbare ruimtes mag niet meer gerookt wor- moeto wan* waarom zouden onschuldigen mee vergiftigd zich 7n worden- Maar daarmee is het niet gedaan. De staat voelt a'jn °riverantwoordelijkheid voor het heil en de gezondheid van den a| e, ,anen dat tabaksreclame binnenkort verboden zal wor- zware v lemand 9aat roken vanwege de stoere plaatjes voor de srnokevan de weduwe of de frisse jonge meiden van een light denbaar20 Sevaarlijk is, dat de verleiding voorkomen moet wor- Örtidat ric°m uerbiedt de regering de verkoop van tabak dan niet? ten voeten sc.hatkist met tabaksaccijns gevuld wordt. Nederland man 'and van de hypocrisie van de dominee-koop- DEN HAAG (ANP) - Binnen het kabinet bestaat nog geen overeenstemming over de aanscherping van het mest beleid. Gistermorgen voerde premier Lubbers met de betrokken vak ministers spoedoverleg over de aanpak van het mestprobleem. Naar het zich laat aanzien is het overleg zonder resultaat geble ven. Tot het overleg was besloten om een conflict tussen minister Bukman (Landbouw) en Alders (Milieubeheer) uit de weg te rui men. Ook minister Maij-Weggen (Waterstaat) was bij het overleg aanwezig. Alders en Bukman kibbelen al maanden over een brief aan de Tweede Kamer over het stikstof- beleid. In die brief moet komen te staan hoe de beide bewinds lieden denken de uitstoot van stikstof in de landbouw terug te dringen. Een commissie van deskundigen adviseerde in december vorig jaar het mestbeleid ingrijpend aan te scherpen. Dat zou moeten gebeuren door het invoeren van een heffing op kunstmest en door de uitrijnormen voor dier lijke mest te verscherpen. Minis ter Alders is voorstander van dergelijke maatregelen. Minister Bukman is echter bang dat de maatregelen er toe leiden dat de veestapel moet worden inge krompen. Verscherping van de uitrijnor men betekent namelijk dat er minder mest over het land mag worden uitgereden. Hierdoor wordt het feitelijke mestover schot vergroot. Voor de mestfa- brieken is het al een hele opgave om het huidig overschot weg te werken. In 1994 moeten de fa brieken zes miljoen ton mest kunnen verwerken. Volgend jaar oordeelt het kabinet of dat lukt. Is dat niet het geval, dan moet Bukman FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Alders - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP de veestapel worden ingekrom pen. Door nu al strengere uitrij normen af te kondigen, wordt die politiek gevoelige discussie nog zwaarder belast. De ministeries van Landbouw en Vrom wilden gisteren geen me dedelingen doen over het ver loop van het gesprek tussen Lubbers, Alders, Bukman en Maij-Weggen. Het uitblijven van mededelingen wordt in de Tweede Kamer gezien als een te ken dat er nog geen overeen stemming bestaat tussen de be windslieden. Algemeen werd verwacht dat tijdens het spoed overleg knopen zouden worden doorgehakt. Premier Lubbers erkende na af loop van de ministerraad dat het binnen de ministersploeg niet eenvoudig is inhoud te geven aan het stikstofprobleem. Maar dat er over de tekst van de brief bij de collega-ministers onenig heid zou bestaan, wees hij van de hand. „Het probleem is niet dat er verschil van mening is over de brief maar hoe inhoud moet worden gegeven aan het beleid", aldus Lubbers. „Het is geen eenvoudig probleem". -J JX «7 l? Wie zijn er nu de verwaande kwasten, de schilders die met een staking meer geld af willen dwingen of de werkgevers die daar niet aan tegemoet willen komen? Zouden de argu menten van de schilders een beetje uit de verf komen met zo 'n staking? Een van de mooiste elementen uit die verpakkingenaf spraak tussen Alders en het bedrijfsleven is dat tandpasta voortaan in grotere tubes verkocht zal moeten worden. Daar sta je niet bij stil, hè, dat je met het in stand houden van de persoonlijke hygiëne heel belastend voor de milieu hygiëne kan zijn. En u zult moeten toegeven dat het een ab solute doorbraak op het gebied van het milieudenken is dat grotere tubes voor minder vuil zullen zorgen. Poets wederpoets moet hier het credo worden. Sterker nog zelfs, tube or not tube, dat is de kwestie. Alleen al tandpastatubedopjes komen er zo miljarden minder in het milieu. Zinvol omgaan met verpakkingen is natuurlijk niet alleen een taak van fabrikanten, ook wij consumenten spelen daar een rol in. Daarom vind ik het dom dat de minister de over eenkomst met de fabrikanten verpakt in een moeilijk woord als convenant. Geen klare taal gebruiken wanneer het om een heel hel dere problemen gaat, is ook een vorm van milieuvervui ling. MERIJN DELFT (ANP) - De onderzoekorganisatie TNO verwacht de ko mende jaren een spectaculaire stijging van de bevolking in de leeftijdsgroep van 35 tot 54 jaar. Een van de gevolgen daarvan zal zijn een stijging van de loonkosten, aldus het Instituut voor Ruimtelijke Organisatie TNO (INRO). Met behulp van het door het instituut ontwikkelde Prognose Informatie en Monitorings- systeem, Primos, berekenden de onderzoekers dat de bevolking in genoemde leeftijdsklasse in de jaren negentig met 20 proeent zal toenemen. Dit betekent dat de groep met 770.000 mensen zal groeien. Doordat het arbeidspotentieel gemiddeld een hogere leef tijd krijgt, neemt het gemiddelde inkomen per hoofd van de be volking toe, zo redeneert het INRO. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft gisteren besloten een mi lieuzone in de Noordzee in te stellen, waar binnen diverse activi teiten sterk aan banden worden gelegd. De zone omvat de hele kuststrook en een flink deel van het noordelijk deel van het Ne derlands Continentaal Plat. De bedoeling van het instellen van de milieuzone is om het ecosysteem in de hele Noordzee aanzienlijk te verbeteren. Onder de activiteiten die binnen de milieuzone sterk aan banden worden gelegd bevinden zich onder andere zandwinning en olie- en gaswinning. De in te stellen zone is vooral van belang als voed sel- en paaigebied voor alle Noordzeedieren. Het besluit vloeit voort uit hetgeen overeen gekomen is op de derde Noordzee-con- ferentie, die vorig jaar in Den Haag is gehouden. Het Watersysteemplan Noordzee, waar het instellen van de mi lieuzone een onderdeel van vormt, moet er uiteindelijk voor zor gen dat het ecosysteem in de Noordzee zich verbetert tot de situa tie waarin het zich in 1930 bevond. VAASSEN (ANP) - Een 31-jarige vrouw uit Vaassen heeft giste ren haar twee kinderen, een jongen van 10 jaar en een meisje van 7 jaar om het leven gebracht. Hoe de kinderen zijn gedood is nog niet duidelijk. De vrouw is in bewusteloze toestand in een zieken huis opgenomen, nadat zij had geprobeerd zelfmoord te plegen. De vrouw belde vrijdagmidag rond 13 uur een kennis tegen wie zij vertelde dat ze haar kinderen had gedood. Ook zei ze een einde aan haar leven te zullen maken. De kennis belde vervolgens de politie, die in de slaapkamers de levenloze lichamen van de kin deren aantrof. De vrouw was bewusteloos, volgens de politie door medicijngebruik. ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse politie heeft eind april in samenwerking met Belgische collega's de al jaren gezochte leider 'Kissinger' van de internationaal opererende Zaïrese oplichters bende 'Zairean Connection' aangehouden in een woning in de Maasstad. Dat heeft de politie gisteren eerst bekendgemaakt. Vol gens een woordvoerder heeft de Rotterdamse politie de zaak niet eerder naar buiten gebracht om de technische bewijsvoering niet te hinderen. Op de man, de 34-jarige H.K., wordt al sinds jaar en dag jacht ge maakt door recherchediensten in verschillende landen. Hij leidt een organisatie die de afgelopen jaren miljoenen heeft buitge maakt door met allerhande valse documenten bankgeld van in Zaïre verblijvende buitenlanders, vooral Europeanen, afhandig te maken. DEN HAAG (ANP) - Oud-mi nister Van der Stoel wordt mi nister van Staat. Dat heeft het kabinet gisteren besloten. Van der Stoel was minister van Bui tenlandse zaken in het kabinet- Den Uyl (1973-1977) en in het tweede kabinet-Van Agt (1981- 1982). Minister van Staat is een func tie die bekleed wordt door staatslieden in ruste. In deze functie is men hoofdzakelijk ac tief bij het adviseren van de ko ningin. Momenteel zijn er al vijf ministers van staat: dr. M. Rup- pert, dr. J. Zijlstra, dr. I. Sam- kalden, mr. E.H. Toxopeus en jhr. mr. E. Van Lennep. UTRECHT (ANP) - De leden van de Dienstenbond FNV hebben het resultaat van het overleg over een nieuwe cao voor de boek en tijdschriftenuitgeverijen (8.000 werknemers) afgewezen. De vakbondsleden vinden met name de loonsverhoging te mager, al dus gisteren een woordvoerder van de FNV-bond. Werkgevers en vakbonden bereikten een maand geleden een on derhandelingsresultaat over een cao voor vijftien maanden. Dat voorziet in een loonsverhoging van 3 procent op 1 april van dit jaar en nog eens 1 procent op 31 maart volgend jaar. Omdat de loonontwikkeling de afgelopen jaren volgens de vak bondswoordvoerder 'een vrij sober' beeld te zien heeft gegeven en het goed gaat met de winsten in de bedrijfstak, willen de werkne mers meer. Zij stellen een eenjarige cao voor met een loonsverho ging van 4 procent per 1 januari van dit jaar. De komende twee weken raadpleegt de dienstenbond opnieuw zijn leden over de vraag wat er nu moet gebeuren.

de Stem | 1991 | | pagina 3