L CE Echte ambitie ontbreekt bij Zwolle FFEURS ATI0NAAL tig, kan zijn, eeftijden nmen Tegenstanders van NAC in na-competitie )efenmeester Henk Wullems bewaart goede herinneringen aan Breda jroepsleerkracht 1NEDERLAND B.V. Programma poule 1 Voormalig PEC vijftien maanden na faillissement in na-competitie Cijfers cSTEM SPORT EXTRA ZATERDAG 18 ME11991 Al 01 de baan zoeken wij jaar, met een jle instelling. ïkkelijk salaris en lOrwaarden. kunt u contact r P. Kerstens, manager. (37. :atie kunt u richten aan: ïale Wegtransporten B.V. stens 8 AH Etten-Leur. Ie Stichting Speciaal zoekt voor de al (L.O.M.) te Breda chooljaar een: vereisten denken we aan etten Igen van of in het bezit is van ia! Onderwijs, MO-A Orthope- iren ervaring heeft in het ba- g met kans op een vaste aan- ie functie te verkrijgen bij dhr. '2458. a.s. te richten aan de secre- Speciaal Onderwijs Breda, p/a Breda. TrujNSPonr Postbus 3295 im/ «4^/4800 DG Breda ttr \1T/ Tel. 076-712201 drijf, gevestigd in Breda, is in opslag, distributie ansport van temperatuur- ideren. tn onze activiteiten zijn wij rten op Frankrijk op zoek zowel schirftelijk als tele- de verkoop, alsmede de in- erhoud van geavanceerde r aan de Nederlandse en Lu- onze service binnendienst, ermijn een: '.LEKTRONIKUS /ITS elektronika. jaar. van en ervaring met PC's, irk-kennis strekt tot sveling. en Duits. goede salariëring, gunstige ar- Ismede een plezierige werk- igen: rg, 076-421088, buiten ■0548. binnen één week aan: ld B.V. AB Breda :eveel, algemeen direkteur. T50 VANAVOND begint de jaar lijkse loterij in de eerste divisie waarin één of misschien zelfs lwee van de zes deelnemende clubs promotie naar de eredivi sie kunnen verdienen. pe winnaar promoveert auto matisch, nummer twee speelt Wee promotie-degradatie wedstrijden tegen de nummer cestien van de eredivisie. Waarbij we de eventuele peri kelen rond het opheffen van SVV even buiten beschouwing laten. NAC speelt in poule 1 en ont moet daarin AZ, onder leiding van ex-NAC-trainer Henk Wullems, en het verrassend ge plaatste FC Zwolle, dat van avond in de Bredase Beatrix- straat te gast is voor het ope ningsduel. De winnaar van poule 1 komt in twee finales uit tegen de winnaar van het trio Eindhoven, VW en Dordrecht '90. NAC speelde als enige van de zes ook vorig jaar na-competi- tie maar zag Heerenveen er toen met de buit vandoor gaan. Emmen, verliezend finalist in 1990, redde het niet tegen de toenmalige nummer zestien van de eredivisie, NEC. Evenals vorig jaar eindigde NAC dit seizoen als tweede in de eerste divisie en is daarom de grote favoriet. Ook Dor drecht '90, sterk in de slotfase van het seizoen, wordt overi gens gezien als belangrijke kanshebber. VW (derde) en AZ (vierde) horen gezien hun re gelmatige prestaties gedurende het hele jaar ook thuis in de na-competitie. Eindhoven (ne gende) en FC Zwolle (zestien de) mogen zo op het eerste ge zicht alleen hopen op een won der. Dat de wonderen zeker de wereld van de na-competitie nog niet uit zijn, bleek echter vorig jaar. Heerenveen ein digde toen als zestiende in de eerste divisie, maar speelt in middels al weer bijna een jaar eredivisie! NAC is dus gewaar schuwd voor de formatie van oud-international Theo de Jong... Op deze pagina treft U een na dere kennismaking met de twee opponenten van NAC. AZ, dat met beperkte middelen toch weer iets van de glans van een decennium geleden wil terug winnen en FC Zwolle, dat tot voor kort niet eens zeker wist of de club nog wel bestaans recht had. Twee verschillende ploegen, twee hindernissen die het zo naar promotie hunke rende NAC moet nemen voor dat die loodzware poort naar de eredivisie eindelijk wat ver der opengaat. Zaterdag 18 mei: NAC-Zwolle Dinsdag 21 mei: AZ-NAC Zaterdag 26 mei: Zwolle-AZ Dinsdag 28 mei: AZ-Zwolle Zaterdag 1 juni: Zwolle-NAC Dinsdag 4 juni: NAC-AZ Finales (winnaar poule 1-winnaar 2): zaterdag 8 juni en woensdag 12 juni Beslissingswedstrijden, verliezer finales-nummer zestien eredivisie: woensdag 19 juni en zaterdag 22 juni 'Jong, de trainer van underdog FC Zwolle, wil niets weten van een vroegtijdige over- kunnen frank en vrij spelen. Misschien levert dat nog iets moois op". - foto jan drost AZ viert feest nadat het zich dankzij de vierde plaats op de seizoensranglijst geplaatst heeft voor de na-competitie. V.l.n.r.: Cor van Weterop verzorgerJan Fransz (assistent-trainer), Henk Wullems (hoofdtrainer), een supporter, Eric te Paske, Edwin Vork, Martin van Ophuizen, Gert-Jan Duif, Leo de Boer, Werner Kooistra, Michael Buskermolen en Ferry Stroes. - foto martin mooij ners in het betaalde voetbal. „Ik denk dat ik nu van de actieve trainers in Nederland het lang ste in het vak zit", meldt hij niet zonder trots. Hij heeft aan het begin van dit seizoen een vijfjarig contract ge tekend met de intentie om te gaan bouwen aan een nieuw AZ. „Dat we nu al zo ver gekomen zijn ,dat had ik niet verwacht", geeft Wullems toe. „We hebben vanaf het begin van de competi tie getracht voor het Alkmaarse publiek aanvallend, met lef en op basis van techniek te voetbal len. We kenden een hele goede eerste seizoenshelft maar vielen vervolgens door blessures en schorsingen terug, ook al omdat het geluk ons in de steek liet tij dens de wedstrijden". Zo raakte Wullems twee mar kante aanvallers voor lange tijd kwijt. Ex-FC Den Haag-speler Bram Rontberg, 31 en met de 33- jarige verdediger Chris Verkaik een van de weinige routiniers in het elftal en Edwin Vork - 27, dit seizoen pas voor het eerst ac tief in het betaald voetbal en de kwelgeest van NAC-verdediger John Smit tijdens AZ-NAC eer der dit jaar - waren maanden uit de roulatie. Beide heren zijn in middels, net op tijd voor de na- competitie, weer honderd pro cent fit. Wat betreft de indeling van die na-competitie, stelt Wullems zich voorzichtig op. „Het maakte mij vooraf weinig uit wie de te genstanders zouden worden. NAC is een hele interessante op ponent. Het speelt aantrekkelijk voetbal en in Breda is het altijd leuk met dat publiek. Zwolle hebben we net vorige week nog in Alkmaar verslagen met 4-1. Maar in de na-competitie kan al les gebeuren". AZ en NAC zijn favoriet in poule 1, Zwolle is duidelijk de underdog. Henk Wullems: „Het staat vast dat de twee eerdere wedstrijden tussen AZ en NAC in dit seizoen fantastisch waren. Eredivisie-waardig. Het zijn twee ploegen die willen aanval len en bovendien erg positief te genover elkaar staan. Maar wie weet, heeft Zwolle direct een paar gelukkige dagen. Net als Heerenveen vorig jaar. Ik zal in ieder geval geen enkele ploeg onderschatten. Dat heb ik in mijn loopbaan nog nooit ge daan". Eredivisie Mocht AZ de eredivisie halen (Wullems, glimlachend: „Als AZ zou promoveren, dan zijn we ge woon de sterkste geweest".), dan zullen zeker de verhalen over het 'gouden team' van rond 1980 weer boven komen. Dat heeft zo zijn voor- en nadelen. Wullems: „Aan de ene kant is het wel gun stig omdat daardoor blijkt dat AZ in Nederland nog altijd een positieve uitstraling heeft. Aan de andere kant is het onmogelijk om dat elftal en de huidige groep met elkaar te vergelijken. Hugo Hovenkamp, speler uit die perio de, is nu elftalleider. Met hem praat ik vaak over die tijd. George Kessler was toen trainer. Hij kon dankzij de gebroeders Molenaar moeiteloos de beste spelers uit Nederland én buiten land halen. Het geld speelde toen een grote rol bij AZ. In de selectie zaten niet voor niets zes tien spelers die allen internatio nal waren". „Afgemeten naar de structuur en naar het stadion - een van de mooiste in Nederland, vind ik - hoort AZ in de eredivisie. Maar als we het halen, dan geef ik toe: dit AZ zou het heel moeilijk krijgen en daarmee druk ik het nog zacht uit. Maar wie weet, met zo'n na-competitie en twee, of zelfs drie keer een uitverkocht huis, komt er wel wat los na tuurlijk. Seizoenskaarten, spon sors, dat stijgt allemaal. Alleen is het tegenwoordig ontzettend moeilijk. Je moet goed met dat geld om kunnen gaan. De bedra gen die voor spelers betaald worden, komen helemaal niet meer overeen met de kwalitei ten. En dan bedoel ik van hoog tot laag. Van de miljoenen die voor de vedettes betaald worden, tot het feit dat amateurs al 40.000, 50.000 gulden durven te vragen". AZ moet tijdens de eerste wedstrijd, NAC-Zwolle van van avond, (als derde hond?) toekij ken. Vervolgens start dinsdag de na-competitie voor de Alkmaar- ders pas echt met een thuiswed strijd tegen NAC. Wullems is daar niet ontevreden over. „Ach, ik denk dat iedereen het wel zo kan vertellen dat het programma gunstig voor ze is. NAC-AZ is de laatste wedstrijd. Mogelijk valt dan pas de beslissing. Dat zou toch fantastisch zijn. Ja hoor, ook in Breda". Jeugdig AZ met NAC favoriet nen niet door, maar toen ex-voorzitter/ eigenaar Marten Eibrink hem vroeg om orde te scheppen in de chaos die door het toenmalige bestuur was aangericht, hapte Sporre toe. De bestuurskundige schrok in eerste instantie van het 'wereldgat'. „In de poli tiek heb je veel ijdeltuiterij, maar in het betaalde voetbal weten ze er ook iets van", schamperde hij. Ofschoon de gemeente inmiddels het stadion van Martin Eibrink voor 2,4 mil joen gulden had gekocht en de plaatse lijke voetbalclub jaarlijks 200.000 sub sidie werd toegeschoven, kreeg het nieuwe bestuur al snel in de gaten dat het runnen van een betaalde club geen sine cure is. De vijf nieuwe bestuursleden hadden geen enkele ervaring in het be taalde voetbal en bovendien was de in middels weer vertrokken manager Koen Nijmeijer nog zo groen als het Neder landse gras. Problemen Binnen korte tijd zat de Zwolse club weer tot de nek in de schulden en andere problemen. Spelers die aan hun doorlo pende contracten werden gehouden, wil den een andere club en trainer Theo de Jong moest met voornamelijk amateurs proberen het hoofd boven water te hou den. Dat mislukte in de eerste helft van de competitie. De Zwolse ploeg bleef on deraan de ranglijst hangen, sponsors haakten af en opnieuw stond de Zwolse club dicht bij een faillissement. Arren moede „Als we voor einde van dit jaar geen 400.000 kunnen ophoesten, moeten we overwegen om met het betaalde voetbal te stoppen", dreigde Sporre nog in de cember. Toen al was een bezuiniging van ƒ400.000 in het lopende seizoen aange kondigd en zou personeel dienen te ver dwijnen. In februari was de situatie nog niet ge wijzigd. Uit arren moede werden Richard Roelofsen en Max Huiberts (vers overge komen van de amateurclub CSV '28) ver kocht aan respectievelijk Vitesse en Roda JC. Ofschoon een ieder dacht dat dit de genadeklap voor de club zou zijn (welke sponsor zou nog geld willen stoppen in een zwakke amateurploeg?) bleken de transfers de redding van FC Zwolle. Van Vitesse kwamen Huub Loeffen en Rai- mond de Vries over en Heerenveen stak de helpende hand toe door Marcel Valk af te staan. Maar de belangrijkste trans fer kwam uit Enschede. FC Twente-trai- ner Theo Vonk was uitgekeken op Marco Roelofsen. „Niet hard en goed genoeg voor het hoogste niveau", oordeelde Vonk. Uitdaging Marco Roelofsen, een volle neef van de vertrokken Richard, pakte de uitdaging op. Tot nog toe is hij elke week uitblin ker in Zwolle. „Ik voetbal hier weer met plezier. Natuurlijk is Zwolle in principe* een tussenstation. Ik wil bewijzen dat ik wel op het hoogste niveau meekan". In twaalf duels scoorde hij maar liefst ne gen maal en werd moeiteloos topscorer. Vóór neef Richard. Momenteel stelt FC Zwolle alles in het werk om Roelofsen voor de club te behouden. De vraagprijs van FC Twente 280.000) is vooralsnog te hoog. Over de kansen van de Zwolse ploeg valt moeilijk iets te zeggen. Na de win terstop werd slechts drie maal verloren (Dordrecht, AZ en VW uit). Maar inmid dels zijn Loeffen en De Vries geblesseerd geraakt. Oefenmeester Theo de Jong hoopt dat Loeffen op tijd voor het duel tegen NAC genezen zal zijn. „Maar het wordt een race tegen de klok", aldus de Zwolse trainer. De Overijsselse leiding is overigens uitermate verbolgen over de handels wijze van Marcel Valk. De Heerenveen- huurling brak een jaar geleden zijn been, waarna het genezingsproces niet naar te vredenheid verliep. Hij kon wel lopen, maar niettemin bleef Valk trekken met zijn been. Op eigen initiatief heeft hij zich vorige week woensdag in het zieken huis gemeld. Daar werd het been op nieuw gebroken en gezet. Ambitie Hoewel er bij Zwolle geen geld is, en eigenlijk ook weinig ambitie om de ere divisie te halen, wil De Jong niets weten van een vroegtijdige overgave. „Ik neem absoluut geen genoegen met een bijrol in de na-competitie. We willen een gooi doen naar de hoofdprijzen. Het zou dom zijn al tevreden te zijn met een plaats in de na-competitie. Bovendien hebben we het voordeel als underdog aan het ex traatje te beginnen. NAC is favoriet en zal voor eigen publiek die druk ook wel zo voelen. In principe hebben wij niets te verliezen. We kunnen frank en vrij spe len. Misschien levert dan nog iets moois op". Voorzitter Gaston Sporre heeft de jongste ontwikkelingen van zijn club met ingetogenheid gade geslagen. Sporre weigert hardop te dromen over een plaats in de eredivisie. „Het heeft geen zin om luchtkastelen te bouwen. We gaan lekker voetballen en hopen op een mooie manier afscheid van dit seizoen te ne men. Met misschien een goede kans om extra sponsors binnen te halen". De spelers zelf hadden ook niet durven dromen van een plaats in de na-competi tie. Guido Pen, deze week in het huwelijk getreden, moest er zelfs zijn vakantie voor opzeggen. „Er kan nu van alles ge beuren", meent de van Ajax afkomstige, corpulente middenvelder. „FC Zwolle is uiteindelijk op de zestiende plaats in de eerste divisie geëindigd. Op dezelfde waar Heerenveen een jaar geleden ver toefde. En kijk maar wat daarmee is ge beurd..." Hoogtepunt was het seizoen 1980-1981, toen AZ, in die tijd nog met het bijvoegsel '67, landskampioen werd, de KNVB- beker pakte en in het UEFA- Cup-toernooi doordrong tot de finale waarin uiteindelijk Ips wich Town in twee wedstrijden (0-3,4-2) te sterk bleek. Na die glorie-tijd, mogelijk gemaakt door twee geldschie ters, de gebroeders Molenaar, moest het inmiddels minder ka pitaalkrachtige AZ terug naar af. Vedettes als Peters, Kist, Ny- gaard en Metgod werden nood gedwongen van de hand gedaan en opgevolgd door jeugdige, goedkopere, maar dus ook min der getalenteerde spelers. In 1988 leidde die stap terug tot de gradatie, nadat AZ in de twee seizoenen daarvoor de dans net had ontsprongen. Drie seizoenen eerste divisie leverden AZ een vijfde, twaalfde en nu dus vierde plaats op. Onder leiding van trainer Henk Wullems (55) heeft AZ, met veel jonge spelers uit de eigen regio in de gelederen, zich dit seizoen ontwikkeld tot een van de betere en attractiefste ploegen in die eerste divisie. Wat dat betreft is de plaatsing voor de na-competitie - dankzij dé vierde plaats en het feit dat de nummers twee en drie, NAC en VW, een periode-titel verover den - terecht. NAC-NEC Voor Henk Wullems is het een weerzien met een van zijn oude clubs. De Haarlemmer van ori gine trad in april 1973 in dienst van NAC als vervanger van de uitgerangeerde Ben Peeters. NAC vertoefde in die periode steevast in de onderste regionen van de eredivisie. Wullems hield NAC twee keer in de hoogste klasse, veroverde met de club in '73 de KNVB-beker (NAC-NEC 2-0) om een jaar later weer in de finale te staan, waarin PSV ech ter veel te sterk bleek (6-0). In december 1974 werd Wullems ontslagen. Wullems, voor zijn NAC-pe- riode werkzaam bij Blauw Wit en Willem II, en daarna nog bij Vitesse, Go Ahead Eagles, Ex celsior en nu dus sinds een jaar bij AZ, blikt met veel genoegen terug op die periode in Breda. „Vooral de bekerfinale tegen NEC blijft, samen met de titel die ik met Vitesse in de eerste divisie veroverde, een van de hoogtepunten van mijn carrière, 's Nachts om 02.00 uur stonden we na die finale op het bordes van het stadhuis op de Grote Markt met burgemeester Merkx en de café's bleven open tot zes uur. Wat een feest!" Aan het feit dat Wullems bij NAC, voor het eerst in zijn loop baan bovendien, ontslagen werd, heeft hij geen bittere nasmaak overgehouden. „Op dat moment vond ik het natuurlijk verschrik kelijk. Ik kwam bij NAC aan het einde van het seizoen '72-'73 en moest de club in de eredivisie houden. Dat lukte, plus dat we twee keer achter elkaar een be kerfinale speelden. Toen we in de daaropvolgende competitie ,('74-*75) na een aantal wedstrij den nog maar weinig punten hadden, raakten bepaalde men sen, die in feite niets met het echte NAC te maken hadden, in paniek en werd ik ontslagen". Vijf jaar Inmiddels is Wullems met zijn 55 lentes een van de oudste trai- Door Henk Wageman ZWOLLE - Een jaar en een dag na dat de gemeenteraad van Zwolle had besloten om garant te staan voor het voortbestaan van het betaalde voet bal in Zwolle, behaalde FC Zwolle de na-competitie. Met dank aan Dordrecht '90, dat behalve de zesde periodetitel ook de vijfde in zijn zak stak. En omdat de Zwollenaren als tweede eindigden in die laatste periode, onder andere dankzij een 1-1-remise te gen NAC, werd op Hemelvaartsdag 1991 opnieuw geschiedenis geschreven in de Overijsselse hoofdstad. Chaos Want niemand had rekening gehouden met een plaats in de na-competitie. Daar was het huidige en het voorafgaande sei zoen te grillig voor. In maart 1990 be sloot de bank Credit Lyonnais Nederland het faillissement van PEC Zwolle aan te vragen. De Zwolse club had een schuld aan de bank van 600.000 uitstaan. En kon niet betalen. De president van de Zwolse rechtbank verklaarde PEC Zwol le, dat uiteindelijk voor drie miljoen gul den in het krijt stond, failliet en be noemde Jan Westmaas als curator. De advocaat, een matig getalenteerde doel man van ASVD 3 uit Dronten, probeerde te redden wat er te redden viel. Bereikte met zestig procent van de schuldeisers een afkoopregeling, waarna in juli het faillissement werd opgeheven. JLKMAAR - In AZ heeft JAC een club met naam en iaam als tegenstander in de ia-competitie. De in 1967 uit sn fusie tussen Alkmaar '54 nFC Zaanstreek voortgeko- aen vereniging kende tussen 1975 en 1984 een glansrijke periode. Van onze sportredactie BREDA - Als de cijfers niet bedriegen, gaat het in poule 1 van de na-competitie tus sen NAC en AZ, terwijl FC Zwolle niet meer dan een outsider is. h de reguliere competitie eerste divisie eindigde NAC als hoogste club van de drie met 56 punten uit 38 wed strijden op de tweede plaats en het spectaculaire doel saldo van 94 voor en 50 te gen. AZ werd vierde: 38-45 (56-38) en Zwolle slechts zestiende: 38-30 (40-60). In onderlinge confrontaties loonde AZ zich de sterkste van de drie. NAC haalde evenals de Alkmaarders vijf punten uit vier ontmoetin gen, maar eindigde met een slechter doelsaldo. Zwolle verloor twee keer en speelde twee keer gelijk. Eerdere ontmoetingen in het seizoen '90-'91: MC-Zwolle 4-0, AZ-NAC 4-1, Zwolle-AZ 0-0, AZ-Zwolle 4-1, Zwolle-NAC 1-1, NAC-AZ 4-3. Eindstand: AZ4-2-1-1-5 (11-6) MC4-2-1-1-5 (10-8) .FCZWolle4-0-2-2-2 2-9) Vanaf die tijd ging het betaalde voetbal in Zwolle verder onder de naam FC Zwolle en onder voorzitterschap van dr. Gaston Sporre. In Zwolse kringen be kend als (ex-)voorzitter van de PvdA en voorbestemd om Tweede Kamerlid te worden. Dat laatste ging om privé-rede-

de Stem | 1991 | | pagina 25