Bolkestein is nu Wiegels schoothondje De woorden zijn er, nu de daden nog Mavo D kiest voor jacht- en liefdesverhaal examens NS wil ve Roken of niet roken Identifical Antwoorden examenvragen DE STEM CO) Dominee en -DESTEM- DE STEM ACHTERGROND ZATERDAG 18 ME11991 Congres Europees Vakverbond rechtvaardigt voorzichtig optimisme jJflSTEMBIIMNb den haag - De boete tram gaat omlaag van in het openbaar vervoer moeten legitimeren. 800 klachten over examens Uw "FAN" kami \(Ut/ In de in F Expeditieweq 1 ER WAS een tijd dat een tevreden roker geen onruststoker was. Nu heeft een Italiaanse aartsbis schop het roken tot dood zonde verklaard, een kerke lijke zegen voor het gezond- heidsfetisjisme dat steeds meer mensen, die nooit sporten, in trainingspakken heeft gejaagd. Deze week op de veerboot van Ramsgate naar Duinkerken heb ik er nog een paar waarge nomen. Bijna bejaarde echtpa ren, in glimmend en flodde rend zwart met brede gif groene en zuurtjesroze stro ken. Deerniswekkend. Mis schien opgedrongen door de kinderen, die vonden dat pa en ma met hun tijd mee moes ten gaan. Het trainingspak als wandel kostuum. Ze hoeven het voor mij, niet te verbieden, die zoge naamd informele sloddervosse- rij in het openbaar. Vrouwen in wielrenbroeken. Ontblote bierbuiken op de terrassen. Ja ren geleden dacht ik nog dat het de armoede was die zijn stempel drukte op het Engelse straatbeeld, maar tegenwoor dig ziet Nederland er precies zo uit, alsof alleen de Rijdende Amerikaan nog kleren ver koopt en de rest uit de Zak van Max is gekomen. In Engeland lijkt er een kente ring gaande. Het viel me deze week op dat steeds meer res taurants en pubs een bordje buiten hebben hangen waarop adspirant-klan ten wordt ver zocht de deur voorbij te gaan als ze niet fatsoenlijk gekleed zijn. Omdat lang niet iedereen weet wat (on)fatsoenlijk is, zijn veel van die bordjes meer specifiek: 'niet in spijkergoed, shorts of T-shirt please', laat staan met bloot bovenlijf. Ik zie straks, als het zomer is, de mondige Rotterdamse camping-gast, die ook binnen bruin wil worden, al staan tieren van 'discrimina tie!' als hij zo'n bordje zou aantreffen op de gevel van ca fé 'Tolerantia'. Maar wie weet. Nederland is een trendvolgend land en Amerikaanse trends komen hier via Engeland. Eerder deze week sprak ik een ho- reca-man die jarenlang in de race is geweest voor een Mi- chelin-ster en die, hoewel hij de ster net niet haalde, zeer suksesvol is geweest in de da gen dat de trend nog 'duur eten' aangaf. Eerst gewoon kreeft. Daarna wat kaviaar op de kreeft. Ver volgens nog een truffel erbij. 'Stapeleffect' noemde hij dat. Hij heeft al lang de bakens verzet. Eenvoudig, niet te duur, maar met smaak en vak manschap bereid voedsel is de nieuwe trend. „De mensen ge neren zich tegenwoordig om voor een paar honderd gulden de man te gaan eten na een Journaal vol hongerende Afri kanen", constateert hij. De trend naar algemene so berheid, als reactie op het he donisme van de yuppie-ja ren, is al geruime tijd geleden in Amerika ingezet en heeft dus kennelijk ook Nederland be reikt. Via Engeland, waar het eerlijke en goedkope maar smakelijke pub food een onge kende opgang maakt. Dus wel licht komen er hier ook bord jes waarop de gasten wordt verzocht zich netjes te kleden. Trouwens er zijn altijd restau rants geweest waar je zonder stropdas niet binnenkwam. Dat worden er nu Misschien wat meer. Eenvoudig menu of niet. Ooit had je gewoon rokers en niet-rokers. Inmiddels zijn er een paar categorieën bijgeko men. De meeste, ooit tevreden rokers zijn schuldbewuste ro kers geworden. Aan de niet- rokerskant zijn er de bewuste niet-rokers bijgekomen, veelal bekeerlingen, ex-rokers dus. Hoe vooral die laatsten geob sedeerd worden door ander mans tabak heb ik deze week ervaren, toen we met z'n zeve nen in een snelle, zachtve- rende Amerikaanse space-wa- gon naar en door Engeland zoefden. Slechts twee van ons rookten: W., de gastheer-ge zagvoerder en ik. Zodra W. en ik een sigaret opstaken, nog op de plaats van samenkomst, begon het gezeur. Over stin kende hotelkamers, aanslag op behang en gordijnen en na tuurlijk over de gezondheid. Ik was zo geïntimideerd dat ik in de auto besloot het voor beeld van W. af te wachten. Hij had het per slot van reke ning voor het zeggen. Toen we Antwerpen passeerden was het me duidelijk geworden dat W. de niet-rokers wilde ont zien. We hebben dat de hele reis volgehouden hoewel we soms lange ritten maakten. Buiten de auto staken W. en ik er natuurlijk regelmatig eentje op en dat was dan telkens aan leiding voor een stortvloed van nicotine-grappen van de kant van de niet-rokers. Ze raakten er niet over uitge- grapt. Kraaiend van plezier wezen ze ons op elk niet-ro- ken-bo rdje onderweg. Kwa men we in een restaurant met van die gevouwen kaartjes op de tafels: Thank for not smo king at this tabledan zwaaiden ze ons triomfantelijk toe met zo'n kartonnetje. Stond er wel een asbak op tafel, dan eigen den ze zich die toe door hem direct te vullen met lege sui kerzakjes, koekwikkeltjes en melkhoudertjes, zodat W. én ik onze sigaretten niet konden uitdrukken zonder brand te stichten. Als ware kruisvaarders bleven ze ons ongevraagd bestoken met hun als grappen ver momde commentaren, de hele reis lang. Voorspelbaar, dus niet grappig. Al gauw afge zaagd. Oervervelend eigenlijk. Maar W. en ik bleven lachen. En roken, want als er iets is dat je ervan weerhoudt te stoppen dan is het wel de vrees zelf ook ooit zo'n mek kerende ex te worden. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 0 076-236911 Telefax 076-236405. Telefax redactie 0 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 0 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 410 236326. Voor bezorgklachten: 0 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 0 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1,0 01100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 0 01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 0 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 0 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32, 0 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP 0 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: per kwartaal 77,90, per half jaar 155,25 óf per jaar 302,25. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 26,00, per kwartaal 75,90, per half jaar 151,25 óf per jaar 294,75. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m vrijd. 1,40; zat. 1,70. Service-afdeling abonnementen: 0 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 0 076-236911 Fotoservice 0 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 0 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 0 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 0 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 0 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. Tsl Door Max de Bok VAN DE VROEGERE poli tiek leider van de WD, mr. Toxopeus, is het woord dat in zijn partij de politiek lei der pas wordt gewaardeerd na zijn aftreden. Er zit veel waars in die uitspraak. De eerste politiek leider van de WD, mede-oprichter van de partij prof. Oud, kreeg de eer die hem toekwam pas ten volle toen hij na een langdurig lei derschap terugtrad. De autori taire wijze waarop hij leiding gaf verhinderde dat hij tijdens zijn actieve politieke leven de onomstreden en dus door zijn 'ondergeschikten' - want zo waren de verhoudingen toen nog - gewaardeerde leider was. Zijn opvolger Toxopeus, aan de top gekomen na een interne machtstrijd waarin de gedood verfde ergenaam van Oud, Korthals, het loodje moest leg gen, verging het niet anders. Geertsema, die na Toxopeus kwam, was voor velen in de partij te excentriek in houding en liberale leer om onomstre den en geliefd te kunnen zijn. De waardering kwam later. Oud, Toxopeus en Geertsema hadden één ding gemeen: rond hen ontstond nooit een crisis om het leiderschap. Ze waren de uitgesproken politieke lei ders van hun partij. Dat gold ook voor Wiegel, die in de jaren zeventig de WD ging leiden. Hij werd op jonge leeftijd al vrij snel tot een fenomeen en dat onderscheidde hem van zijn voorgangers. Niet in inhoudelijke zin, want inhoud is nimmer Wiegels sterkste kant geweest. Wel van wege zijn uiterst goed ontwik kelde politieke neus, zijn at tractieve populisme, zijn gevoel voor humor, waarvan zelfspot een onlosmakelijk onderdeel is. Nog in andere zin was Wiegel een uitzondering. Het woord van Toxopeus geldt niet voor hem. Wiegel kon als politiek leider al de nodige potten bre ken in zijn partij; om waarde ring hoefde hij nimmer verle gen te zitten. Daarna is het, tot aan de dag van vandaag, mis gegaan met het leiderschap van de WD. Na Wiegel mocht Rietkerk de boel in de Kamer in de gaten houden. Al zei hij bij zijn aan treden manmoedig 'de politiek leider van de WD dat ben ik', hijzelf en iedereen die de ver houdingen kende, wist beter. De echte politiek leider van de WD zat in het kabinet als vice-premier naast Van Agt. Zijn naam was Wiegel. Toen kwam, na nog even Wie gel als leider in een parkeer- baan, Nijpels. Hij zorgde welis waar in 1982 voor de grootste verkiezingswinst (tien zetels) in de historie van zijn partij, maar het mocht hem uiteindelijk niet baten. Op een hete zomeravond van juni 1986 werd de leider, getekend door achterklap en wantrouwen - dat in zijn frac tie niet buiten zijn eigen schuld als onkruid zo welig tierde - aan de dijk gezet. Bolkestein, die we verderop in de leidersgeschiedenis (lijdens geschiedenis) nog zullen tegen gekomen, speelde de Brutus- rol. Uit het schijnbare niets kwam de intellectueel hoog be gaafde Voorhoeve omhoog. Niet - achteraf bezien gelukkig maar - De Korte. Die was, of althans zijn echtgenote was, zo gecharmeerd geraakt van een kortstondig ministerschap (als opvolger van de overleden Rietkerk) dat hij de geneugten daarvan niet meer wilde mis sen. Het is hem, als vice-pre mier onder Lubbers, aardig op gebroken; maar dat tussen haakjes. Hans Wiegel Het gevolg van de angst van de WD om duidelijk te kiezen, was dat de club in wezen zon der politiek leider kwam te zit ten. Op de vraag van journalis ten wie zij nu moesten be schouwen als de politiek leider trachtten Voorhoeve en De Korte de diepe verdeeldheid nog weg te grappen door zich tot aanhangers te verklaren van het 'duo-lisme'. De Korte aanvoerder van het WD-smal- deel in het kabinet, Voorhoeve FOTO ANP van de fractie. De tijd zou moe ten uitwijzen wie uiteindelijk de politiek leider zou zijn. Nou heeft de tijd veel uitgewe zen, maar niet dat een van beide geschikt werd bevonden om de partij uit het diepe dal te halen. Voorhoeve mocht na de val van het kabinet Lubbers II - niet in het minst veroorzaakt doordat hij op het beslissende moment moest ervaren dat het hem aan broodnodig gezag in de fractie ontbrak - nog wel lijsttrekker zijn. Ook dat ging hem echter zo slecht af dat voor iedereen duidelijk werd dat zijn dagen geteld waren. Brutus heette nu in het dage lijks leven Ginjaar (de voorzit ter van de partij). Bolkestein liet het dodende handwerk dit keer aan anderen over en zie, daar was de nieuwe leider van de WD: aangenaam, mijn naam is Frits Bolkestein, ik ben wel een andere man dan Wie gel, maar ik hoop me wel aan hem te kunnen spiegelen. Het leiderschap van Bolkestein heeft materieel precies een jaar geduurd. Sinds deze week woensdag heeft de WD nog slechts een waarnemend poli tiek leider, wiens ambities, naar eigen zeggen, niet in de politiek liggen. Als Bolkestein in de spiegel kijkt, ziet hij Wie gel. Wiegel, de populaire populist, kan nog steeds een potje bre ken in de WD. Dat is deze week wel weer bewezen. Het erelid uit Friesland, het orakel van Ljouwert, hoeft z'n mond maar open te doen of het WD- volk ligt in katzwijm. Zo onze ker zijn ze over de toekomst van hun partij dat ze, zelfs als' Wiegel herhaalt wat hij al jaren roept, in bewondering naar de verlosser op kijken. Kritiek op Wiegel lijkt ongepast. Maar wat moet het volk als de 'lei- der-tot-afgelopen-woensdag' precies hetzelfde reactiepa troon ten toon spreidt? Laten we de zaak-Wiegel/Bol- kestein eens tot zijn essentie te rugbrengen. Wiegel herhaalt in een televisie-interview dat hij in 1992 zijn belofte aan de Friezen om tien jaar onder hen te blijven gestand heeft gedaan. Dan is hij vrij om te gaan en staan. Zijn weg kan opnieuw naar Den Haag leiden, maar ook naar het bedrijfsleven. Als zoniet de uitvinder dan toch de meest fervente aanhan ger van de leer dat je in de p0~ litiek nooit nooit moet zeggen, houdt Wiegel alle mogelijkhe.! den open. Tot zover Wiegels naspeurbare aandeel in de cri sis rond het leiderschap. On naspeurbaar blijft nog of en welke aandelen hij heeft in het vervolg. Is er nu wel of geen af spraak gemaakt tussen hem en Bolkestein (en/of anderen) dat hij, Wiegel bereid is opnieuw de politiek leider van de VVD te worden? Wiegel ontkent het in alle toonaarden. Maar dat zegt niet alles. De strateeg Wie gel weet als geen ander dat zijn belang en het partijbelang kun nen nopen tot het op een ak koordje gooien met de waar heid. Veel interessanter dan afspraak of geen afspraak is dat Wiegel zich opnieuw leent tot specula ties. Het is niet de eerste keer dat hij door zichzelf uitdrukke- lijk boven de markt te hangen de fungerend leider van de WD in diskrediet brengt. Voorhoeve kan ervan mee pra ten. Maar hij bracht tenminste nog zelfrespect op. Niet zoals Bolkestein nu degragdeerde hij zichzelf bij de eerste kik uit Leeuwarden tot tijdelijk stad houder van Wiegel. Even onbegrijpelijk als het ge drag van Bolkestein is dat de WD het pikt dat de Friese commissaris met de gespeelde onschuld van een kind weer een crisis in het leiderschap van de WD veroorzaakt. Bol kestein heeft zich door zijn re actie tot het schoothondje van Wiegel getransformeerd. Zelfs als-ie blaft zullen zijn tegen spelers in Den Haag vragen of dat mocht van Wiegel. Voor Bolkestein geldt sinds woens dagmiddag drie uur een variant op de bekende reclameslogan: Even Leeuwarden bellen. Door Ad Burger 'EIN SOZIALES Europa jetzt!', schreeuwden de pos ters afgelopen week in Lu xemburg. De in het oog springende affiches mar keerden in elk geval visueel het zevende congres van het Europees Verbond voor Vakverenigingen (EW). Of vijf dagen uitgebreid con gresseren dat sociale Europa - met dezelfde so ciale grondrechten voor alle EG-inwoners - inderdaad dichterbij gebracht heeft, is de vraag. Johan Stekelenburg, voorzitter van de vakcentrale FNV en een van de vice-voorzitters van het EW, vindt niet dat 'nu het congres is afgelopen, de sociale eenwording ook meteen in de praktijk geregeld is'. „Of we in ons streven slagen, hangt in bijzonder grote mate af van het succes waarmee we de politiek kunnen beïnvloeden. We heb ben met een aantal uitspraken een signaal afgegeven, nu moe ten we ervoor zorgen dat dat signaal ook overkomt", aldus Stekelenburg. Het EW-congres heeft in ieder geval aan de Europese politiek duidelijk gemaakt dat ze haast moet maken met één sociaal EG-beleid. Lukt dat niet, dan wordt de Europese Gemeen schap, in de woorden van Ste kelenburg, 'vooral een aangele genheid voor de werkgevers'. Nu wordt het Europees sociaal beleid ernstig belemmerd door het feit dat de Europese Raad hierover unaniem besluiten moet nemen. Op andere onder delen - economische samen werking, vrij verkeer van per sonen en goederen - neemt de raad wetgevende besluiten bij meerderheid. Stekelenburg: „Dat betekent dat de landen die het lang zaamst lopen, het Europese tempo bepalen. De Britten bij voorbeeld willen helemaal niks weten van Europese wetgeving, die houden gewoon alles op". Stekelenburg en zijn CNV-col- lega Hofstede zullen premier Lubbers binnenkort in een ge sprek vragen om, onder het Ne derlandse EG-voorzitterschap, te proberen aan die situatie in ieder geval een eind te maken. „Nederland wordt op 1 juli voorzitter en wij hebben om negen uur 's ochtends al een af spraak met Lubbers. Het is te hopen dat dat tekenend is voor de snelheid waarmee de Neder landse regering de sociale een wording gaat aanpakken", zegt Stekelenburg. De FNV vindt vooral dat het recht op informatie, raadple ging en collectieve actie 'over de grenzen heen' geregeld moet worden. Het congres nam een resolutie aan, waarin de moge lijkheid tot het oprichten van Europese ondernemingsraden wordt bepleit. De FNV-voorzitter: „Als Phi lips bij een reorganisatie 40,000 mensen'in verschillende landen ontslaat, hoeft het daarover in Europees verband niets te rege len. Daarover maakt het bedrijf afspraken met de vakbonden ter plekke. Op die manier kan zo'n concern een fantastische verdeel-en-heers-politiek toe passen. Als je het goed aan pakt, kan je de verschillende bonden mooi tegen elkaar uit spelen". Hoog in het vaandel staan ver der plannen voor een breder opgezet overleg met de Euro pese werkgeversorganisatie Unice. De secretaris-generaal van Unice, de Brit Tyszkiewicz, verraste de vakbond met het voorstel om voortaan voor alle EG-landen geldende sociale af spraken te maken. De vakcen trales zouden dan moeten af zien van de roep om wetten en regels op dit terrein. Die laatste voorwaarde maakt het bod van Tyszkiewicz voor de werkne mers zo goed als onbespreek baar. Stekelenburg: „Wetgeving is nodig, omdat akkoorden tussen sócialê partners nooit volledig zijn. Er vallen altijd mensen buiten dat soort regelingen. Bovendien heeft ook de Euro pese politiek de verantwoorde lijkheid voor het sociaal beleid op zich te nemen". Daarbij speelt nog het prakti sche probleem dat de Europese vakbeweging in zulke bespre kingen oneindig veel zwakker staat dan de werkgevers. „We zullen het Europees parlement en de Commissie nog vaak ge noeg nodig hebben in onze strijd voor een sociaal Europa", tempert Stekelenburg al te hoge verwachtingen. Een voorstel van de Belgische vakcentrales om per sector EG- cao's af te sluiten, noemt Ste kelenburg 'voorlopig een illu sie'. „Daarvoor zijn de ver schillen tussen de landen nu eenmaal te groot. Voor het af sluiten van een cao op het laat ste niveau passen we. Dat haalt niks uit. Sterker nog, dan krijg je het risico dat zo'n Europese norm door werkgevers gaat worden uitgelegd als een maxi mum-norm". Het congres nam verder - una niem - voorstellen van Steke- lenbüfg over "om" het Europees vakverbond te versterken. Het EW krijgt meer geld. De slag kracht moet borden vergroot door de positie van de vak bondscomités - de over de grenzen heen samenwerkende vakbonden - te versterken. „We hebben voor een tweespo- ren-beleid gekozen. Het EW moet proberen de politiek te beïnvloeden, de comités moe ten per sector - in de metaal, in het bouwbedrijf meer aan de echte belangenbehartiging gaan doen. Of die mooie voornemens ook inderdaad in praktijk zullen worden gebracht, zal nog moe ten blijken. „Het EW is door het aannemen van het rapport- Stekelenburg niet meteen van de een op de andere dag een ef ficiëntere organisatie gewor den", zegt de FNV-voorzitter. Hij blijft het daarom jammer vinden - 'alhoewel ik over de grootste teleurstelling al weer heen ben' - dat het congres be sloten heeft de Italiaan Claudio Gabaglio tot algemeen secreta ris van het EW te benoemen. De FNV-kandidaat, Johan van Rens, was volgens Stekelen burg een veel betere keuze ge weest. Van Rens heeft zich op Europees en organisatorisch vlak voldoende bewezen, ter wijl van Gabaglio nog moet worden afgewacht of hij ook woorden in~daden kan omzet ten. „Tsja, wandelgangenpoli- tiek heeft het gewonnen van de kwalitéit", wil Stekelenburg er nog één keer op terugkomen. De Italiaan Gabaglio wilde niet op de aantijgingen van 'my good friend and brother Steke lenburg' reageren. „Ik lees geen Nederlandse kranten". Over vier jaar, bij het volgende EW-congres, zal het antwoord worden gegeven op de vraag of de mooie woorden van het EW-congres, onder leiding van Gabaglio ook in daden zijn omgezet. De goede wil was dui delijk, en volgens EW-vetera- nen meer dan bij vorige con gressen, aanwezig. Door Frits Stommels Heel veel mavo D-leerlingen hebben gisteren tegen de verwachting van docenten in voor een verhalend opstel gekozen. In de ogen van le raren heet zoiets: waarom zou je het jezelf gemakke lijk maken als het ook moei lijk kan. De vraag is echter of dat hier opgaat. Voor het verhaal - een sprookje - kregen de leerlingen enkele aardige voorzetten. Er is een verteller Ka'arob, wiens verhalen de koude winter doen vergeten en rust brengen in de grot. Hij vertelt een jacht- en liefdesverhaal over de vrouw Maoro, die een list met lopende bomen bedenkt en bijna ver drinkt in een moeras. Wat wil je eigenlijk nog meer? Met een beetje fantasie is hier toch een geweldig verhaal neer te pen nen. Ook mavo C-leerlingen kregen een sprookjesachtige titel voor geschoteld in de vorm van 'een onbewoond eiland'. Speciaal voor de meisjes was er een titel als 'n Tientje aan teint. Ook waren er bij beide niveaus vier titels speciaal bestemd voor het onderwijs aan volwassenen. Het Frans examen voor vwo bestond uit een aantal leuke onderwerpen. Met name het feit dat er geen belerende ethiek in zat verwerkt vond Nienke Groen van het Domini- cuscollege een verademing. Het was al meteen bij de eerste tekst lachen geblazen. Die ging over de Russische sport van het zwemmen in ijs- water ('Un sport trés russe, le bain glacé'). Voor sommigen betekent een duik in dit water letterlijk het einde. Van alle teksten stond de tweede wellicht het verst van deze jonge mensen af. Die ging namelijk over de pensioenleef tijd en het uittreden uit het ar beidsproces. Maar zelfs deze tekst had Ajaba Jillali best kunnen pruimen. De derde tekst 'Souvenir de Camus' bracht iedereen weer bij de les. Die tekst handelde over de uitstraling, zeg maar levenshouding of filosofie, van Albert Camus. Omdat bij deze tekst een goed ogende foto van Camus stond afgedrukt hebben sommigen die uitstraling wat al te letterlijk genomen. Ze dach ten dat het ging om de mooie ogen van deze Franse schrijver. Nog een 'Russische tekst' luidde 'Maigret a Moscou' en ging over een slimme Rus die in Moskou de boeken van Maigret uitgeeft, die als zoete broodjes over de toonbank gaan. Omdat hij geen auteursrecht afdraagt wordt hij steenrijk en bouwt van het geld een Frans hotel in Moskou. De laatste tekst werd algemeen als heel leuk gekenschetst. Die ging over een Turkse sultans- dochter die op haar twaalfde jaar een sluier krijgt en deze niet om wil doen. Het is voor haar de ongelukkigste dag uit haar leven. Deze tekst grijpt te rug op een verwoede discussie in Parijs over het al dan niet dragen van een hoofddoek. De Nederlandse samenvatting voor het vwo kwam uit het tijdschrift 'Wijsgerig Perspec tief' en was geschreven door de Groningse hoogleraar taal en wijsbegeerte, prof dr J. Koster. Deze tekst 'Me Tarzan, you Ja ne. Over taal en denken bij mens en dier' sprak de meesten zeer aan. Want, zoals het ver haal begon, geen mens groeit op zonder verhalen over spre kende dieren: Reynaert de Vos, Donald Duck, Tom Poes. Toch kunnen dieren veel, maar in ieder geval niet spreken. Dat is voorbehouden aan het den kende dier, dat mens heet. Floris Segers was net als zijn broer Michiel wel in zijn nopjes met deze tekst, waarin veel aandacht voor de evolutietheo rie van Darwin en de inzichten van de Franse bioloog en na tuuronderzoeker Jean-Baptiste Pierre Antoine de Monet, che valier de Lamarck. Het havo-examen Frans viel mee, vonden leerlingen en een docente. Vooral een tekst over bootvluchtelingen werd inte ressant gevonden, maar het meest liepen de leerlingen toch wel weg met een tekst over het historische stadje Saint-Gen- goux. Die vonden ze zo leuk dat ze al lezend nieuwsgierig werden naar het vervolg en hoe het af zou lopen. De havo-leerlingen hebben het gisteren niet gemakkelijk ge- 'had met handelswetenschap pen en recht. Fred van de Berg, die als docent aan de leraren opleiding toch wel wat gewend is, vond het een pittig examen, waar iedereen de handen drie uur lang aan heeft vol gehad. Er werd veel puzzelwerk ge vraagd bij een verschillen-ana- lyse en ook het boekhoudkun dig vermogen van de leerlingen werd danig op de proef gesteld. Leonie Lemmen miste de opga ven waarin zij samengestelde interesttechnieken had kunnen gebruiken, want 'daar ben ik echt goed in'. En Eric Rouw liet het statement van de dag los met zijn opmerking: „Ik hoop dat het 't volgend jaar gemak kelijker is". Naast Nederlands opstel en schrijfvaardigheid moest ma vo/lbo zich gistermiddag bui gen over wiskunde. De meer keuzevragen gingen wel, of schoon ze toch vroegen om rus tig te kijken en te berekenen. Dat lag aan het feit dat ze op het eerste gezicht nogal moei lijk oogden. DEN HAAG (ANP) - Hieronder volgen de goede antwoorden van de meerkeuze-opgaven van de centrale schriftelijke eindexa mens, gehouden op donderdag 16 mei. De gegevens zijn verstrekt door het centraal instituut voor toetsontwikkeling (cito), verant woordelijk voor de produktie van de examens. VWO Duits 1 C; 2 A; 3 C; 4 A; 4 B; 6 B; 7 B; 8 D; 9 C; 10 B; 11 C; 12 B; 13 D; 14 A; 15 A; 16 B; 17 C; 18 E; 19 B; 20 A; 21 E; 22 C; 23 B; 24 E; 25 A; 26 A; 27 B; 28 A; 29 D; 30 B; 31 D; 32 C; 33 B; 34 D; 35 B; 36 C; 37 A; 38 A; 39 B; 40 A; 41 B; 42 A; 43 B; 44 D; 45 B; 46 C; 47 E; 48 B; 49 A; 50 C. HAVO VHBO Duits 1 D; 2 D; 3 D; 4 A; 5 D; 6 D; 7 B; 8 A; 9 A; 10 A; 11 C; 12 C; 13 B; 14 C; 15 C; 16 C; 17 B; 18 B; 19 B; 20 C; 21 A; 22 B; 23 B; 24 C; 25 A; 26 8; 27 B; 28 B; 29 A; 30 A; 31 D; 32 B; 33 C; 34 B; 35 C; 36 B; 37 D; 38 D; 39 C; 40 A; 41 C; 42 D; 43 B; 44 C; 45 B; 46 E; 47 A; 48 B; 49 B; 50 C. HAVO VHBO Engels 1 C; 2 A; 3 B; 4 C; 5 A; 6 B; 7 A; 8 A; 9 D; 10C; 11 C; 12 B; 13 A; 14 A: 15 C; 16 C; 17 B; 18 A; 19 E; 20 B; 21 F; 22 D; 23 C; 24 D; 25 B; 26 B; 27 D; 28 B; 29 C; 30 C; 31 D; 32 A; 33 B; 34 B; 35 A; 36 B; 37 A, 38 A; 39 D; 40 B; 41 A; 42 B; 43 B; 44 B; 45 B; 46 C; 47 B; 48 A; 49 A; 50 C; LBO(C) MAVO (C) Frans 1 A; 2 B; 3 B; 4 B; 5 B; 6 C; 7 B; 8 A; 9 A; 10 A; 11 C; 12 A; 13 B. 14 B: 15 A; 16 C; 17 B; 18 A; 19 C; 20 C; 21 C; 22 A; 23 C; 24 D; 25 C; 26 B; 27 B; 28 A; 29 C; 30 B; 31 C; 32 D; 33 C; 34 C; 35 B; 36 B; 37 C; 38 C; 39 C; 40 B; 41 A; 42 A; 43 B; 44 B; 45 D; 46 B; 47 A; 48 C; 49 D; 50 B. LBO(D) MAVO(D) Frans 1 C; 2 D; 3 C; 4 A; 5 C; 6 B; 7 C; 8 A; 9 C; 10 A; 11 C; 12 D; 13 C; 14 B; 15 B; 16 A; 17 C; 18 B; 19 C; 20 A; 21 C; 22 C; 23 A; 24 B; 25 D; 26 D; 27 B; 28 B; 29 C; 30 B; 31 B; 32 D; 33 C; 34 A; 35 A; 36 D; 37 C; 38 B. 39 C; 40 B; 41 D; 42 A; 43 D; 44 D; 45 B; 46 C; 47 B; 48 D; 49 C; 50 A. MAVO(C) Geschiedenis/S.I. 1 -; 2 -; 3 -; 4 C; 5 A; 6 B; 7 B; 8 A; 9 C; 10 A; 11 C; 12 B; 13 B; 14 D; 15 B; 16 A; 17 A; 18 C; 19 A; 20 B; 21 -; 22 -; 23 C; 24 A; 25 A; 26 C; 27 A: 28 A; 29 C; 30 A; 31 B; 32 C; 33 B; 34 B; 35 E; 36 B; 37 B; 38 A; 39 B; 40 C. LBO(D) MAVO(D) Geschiedenis 1 -; 2 -; 3 -; 4 C; 5 A; 6 D; 7 C; 8 A; 9 C; 10 B; 11 C; 12 B; 13 C; 14 E; C; 16 B; 17 C; 18 A; 19 A; 20 B; 21 -; 22 -; 23 B; 24 B; 25 B; 26 A; 2.7 C; 28 A; 29 B; 30 A; 31 C; 32 A; 33 E; 34 C; 35 B; 36 B; 37 A; 38 B; 39 B; 40 B. LMO(C) Warenkennis 1 D; 2 C; 3 B; 4 C; 5 C; 6 C; 7 B; 8 C; 9 C; 10 B; 11 B; 12 B; 13 F; 14» 15 C; 16 D; 17 D; 18 C; 19 C; 20 B; 21 A; 22 C; 23 A; 24 B; 25 C; 26 A 27 D; 28 B; 29 A; 30 A; 31 A; 32 B; 33 A; 34 C; 35 B; 36 D; 37 A; 38t, 39 B; 40 B, 41 D; 42 A; 43 B; 44 A; 45 B; 46 C; 47 C; 48 D; 49 B; 50». 51 B; 52 B; 53 D; 54 D; 55 A; 56 C; 57 F; 58 D; 59 C; 60 B; 61 C; 62 V. 63 C; 64 D; 65 C; 66 D; 67 A; 68 B; 69 C; 70 C. UTRECHT (ANP) - De Ne jerlandse Spoorwegen willei bij het komende, hernieuwd overleg met de vakbonder oVer bestrijding van agressie in de treinen een veiligheids deskundige inschakelen. Dit zou als adviseur in het over leg moeten worden betrok ken. pat schrijft de president-direc Boe Van onze Haagse redactie Dat hebben de ministers Hi Weggen (Verkeer) besloten. Maij verhoogde de boete vorig jaar zonder medeweten van Hirsch Ballin van 25 naar ƒ100. Dat leidde tot problemen toen bleek dat de kantonrechters die straf te hoog vonden en de boete die zij opleggen op ƒ65 vaststelden. Spijt Hierdoor waren zwartrijders die weigerden meteen te betalen goedkoper uit door de zaak te laten voorkomen. Maij zei giste ren desondanks 'geen minuut spijt' te hebben gehad van die verhoging. Daar is volgens Maij 'een belangrijke signaalwerking' vanuit gegaan. Ze leidt dat af uit de verhoogde kaartverkoop na de verhoging van de boete. De beperkte identificatieplicht die het kabinet wil invoeren zal ook gaan gelden voor het open- DEN HAAG (ANP) - Het Lande lijk Aksiekommitee Scholieren (LAKS) heeft de afgelopen week bijna 800 klachten binnengekre gen van scholieren die examen doen. Vooral donderdag bleek een topdag met niet minder dan 300 telefoontjes. De klachten hadden toen vooral betrekking op de zwaarte van de examens. Donderdag werd de kennis op het gebied van de Duitse en En gelse taal getest. Bij de lmo-afdeling (d-niveau) van Tinbergen Handel, voorheen ondernemerscollege Óverbosch, in Den Haag, bleken gisteroch tend de examens Nederlands kwijtgeraakt. Ten einde raad werden bij een naburige school examens geleend zodat de test toch kon worden afgenomen. Het LAKS kreeg overigens giste ren weer veel telefoontjes over de moeilijkheidsgraad van het examen Nederlands. EEN TEVREDEN roker is geen oi voor zichzelf en voor de volksge ?®5aak mee gedaan. Roken wat 5?™® wellevendheid. Daar kom lektekostenverzekeraars en soc gevoel vragen zich hardop af of oor rookverslaving nog langer Kt moeten worden. Longkanke mere de eigen schuld van de rok 20 reageren op diegene non iVan de kettingzaag een nog veel schoons te wachten. hL«95in9- waarin onder meer nnnte pakies sigaretten per Punt ingenomen. In openbare ruil want waarom zout zioif?" w°rden. Maar daarmee i ziin r,r?,iVe1antwoordelijkheid voo dén fl^6xdanen dat tabaksreclar zwa'r^ lemand gaat roken var smokeV3n de weduwe of de fr denr°ier 20 gevaarlijk is, dat de Omdat ril°m yerbledt de regerinc ten volt schatkist met tabaks: man Ult: het land van de h

de Stem | 1991 | | pagina 2