ZEELAND Hippische stopborden Zeeuwse Babbels Grasduiner zorgt voor hoofdbrekens 'T is eigeluk eel simpel MkË fee van de ms PC KERKDIENSTEN RK KERKDIENSTEN •m pTWM VAM ZEELAND 5 ZATERDAG 18 ME11991 Potloodventer Eerlijke vinders, ze zijn er nog -fe. pa's eve goed as vijf atoombommen," zee Fransken tegen zijn uaots ju ij keek oftij 't goe wist, maor ij d'altijd nogal wa praots. Ik èn n'n nonkel bij de sjendarms op D'n doel, die et zelf gezeed én ge geloof toch ook wel datte peliesie zukken dingen ammel eel eweet!" ja's elemaol nie waor," zee Bertjen tegen zijn vriendjes, „oe kom d'rbij Igge wil weten oe't in makaor zit eeh, luistert dan ammel 's naor oiji want mijn vaoder die lees 'n Belse krant en ik weet nie ofta wa 26g, L ouw d'ulder wezen, twint an kik 't ulder 's eel duideluk uit- I'è d'iets mette raodio te maoken en 't is, zeg mijn vaoder, eel aktief, g'raonkom zijje dood, 't is echteluk waor eel gevaorluk grief, maor daor kom eletriek uit en da d'èn z'eel ard nodug voor 't licht te atter iets ergs gebeur, ouw toch evegoed iedereen zijn ge zicht." Jille is met vakantie. gelijk en in Sjefken aoi stillekes zitte luisteren, wa dromerug lik as altijd, ij js nie as die twee andere kleine gasten: altijd een en al la wijt. Ik èn't nie uitte krant of van mijn vaoder - twint keektij eel wijd weg- ik weet't ammel van mijn eigen, dus luistert naor wa'k ulder gij zeg is nie waor Fransken en Bertjen gij d'ook geen moeluk ist eigeluk nie oor, ge keut zelf zien, agge maor goe _,k: Ge zie toch wat'r eele daogen deur die grote pijpen oor uitgebra- okt: Op D'n Doel, da d'is 'n fabriek, daor oren ammel de wolken ge- maokt!" jdens het Requiem blijft 1, het Hulster Gemengd alt het onderste uit de ;t Lacrymosa klinkt nd en het publiek reageert loop zeer enthousiast. E( eisje in jeans zit anderhalf u ng in kleermakerszit roerk luisteren. Een Amerika akbij haar wiegt tijdens h gatische gedeelte in het Agn ei ineens bevallig in de ma et de heupen. Hij is geen cenl eter geweken van zijn staai aats en zelfs het gescandeer roep 'Assis, Assis' door het g rgd publiek dat niets kon zi n het begin van het Requie lerde hem niet. Het koor is bevangen door i ilige vuur, de kleine foutj orden niet gehoord, de glii ch op het gelaat van de dir ;nt wordt naarmate het conce einde loopt steeds bredi Ne hebben iets geweldigs resteerd. En ik vergeet n< ieer het openslaan van die grol uren aan het eind. Je kijkt d? s koor ineens naar buiten en et duizend lichtjes. Ongeil jk", verklaart een volkoi lukkig koorlid. Ilijdschap e korte receptie voor de kool_ den en enkele genodigden J itaal niet belangrijk, de blijr :hap is zo groot dat nieman rgens anders over praa Straks uitgaan naar Pigalle i bntmartre, prima hoor ma< o'n concert, man, man, ik ka et nog niet geloven." Tenorj bassen breken in enkele W uten het podium af. Ze moe e lies zelf doen. De instruments 'orden ingepakt en na een ha ur is het weer stil in de Not Zondag is en blijft het Mozat irogramma het gesprek van ag. Daar kunnen het al oor Wetenschap en de Indus andere bezienswaardigneo ,eg blijt Ook ti; ens de terugreis, die voorspol ig verloopt. Even is er een® pannende vreugde als het» ij het wegrestaurant de g lulstenaren weer ontmoet. 1 us wordt er nog gezonge agekaart. Stilte .enmaal thuis valt een gtotclas an de koorleden af. De P J vereld vol geluiden wordt ngeruild voor de stilte vai ilatteland en het leven van Het muzikale feest is e muziekmap wordt echt pgeborgen. In sePtemb®bredei et Gemengd Koor een op het Festival van Zeeuw#, 'laanderen; het Requiem a MM -% iet tegen op. Gek gen0®2 e spanning aanwezig. n" vai luruflé en nog enkele estukken en in november et Mozartconcert herha e basiliek in Hulst. aa „Niet voor duizenden, at is iets wat je ook ma eer in je leven meemaaK ucht een van hen. Axel wordt dit weekend op Tweede Pinksterdag het befaamde concours "'Ppique gehouden. Het jaarlijks te- lugkerend evenement geniet interna tionale bekendheid, niet in de laatste I P™s door een actief pr-beleid van bestuur. Dit jaar timmert de Ruitersportvere- ning Axel letterlijk aan de weg. Aan de invalswegen bij Axel zijn houten reclameborden, die een paard met rui ter voorstellen, geplaatst waarop het evenement staat aangekondigd. De bijna levensechte reclameborden op de Langeweg van Axel naar Hulst bezorgden een automobiliste uit Hulst afgelopen weekend de schrik van haar leven. Toen zij rond middernacht vanaf het kruispunt bij Drieschouwen de Langeweg opdraaide meende ze twee paarden te zien oversteken. Ze trapte voluit op de rem en merkte pas enkele momenten later, met kloppend hart, dat er geen beweging in de paar den te krijgen was. FOTO DE STEM/COR J. DE BOER Mie hebben inspraak, wij doen uitspraak'. (Wim Don). •1» Wim Don, bij de gratie van het volk qedeputeerde van beland, enz. enz... <rr 1* tot 'S ma^e'rjker een pUSj een Amerikaan en een chimpansee 7 overeenstemming te brengen dan de organisaties in auwsch-Vlaanderen', (met dank aan Wim Don) kon'eVen Van een Taa^td Qaat niet over rozen: eerst last van ter llnen' ^an van verkeerslawaai en deze week van een ka- Luchth: aven krijgt te weinig lucht. oude bomen weg. Van dik hout zaagt men plan- fcea. Terneuzen maakt men jacht op jachten. ®j was inderdaad vurig verliefd. Poties kannen en kruiken. 00r de pastoor is de kous nog niet af. n °stburger: die rondweg moet rondweg weg. ELKE WEEK staat hij in de krant. Wie in Zeeuwsch-Vlaan- deren kent niet het gezicht van George Sponselee, de man die af en toe zijn pen in landbouw gif doopt, maar meestal flora en fauna de hemel in prijst. Je zou verwachten dat een derge lijke publieke figuur voor niets en niemandalle bang is en ze ker niet voor een fotograaf. Mis, totaal mis. Sponselee heeft er een hekel aan om in het middelpunt van de belang stelling te staan. Wel wil hij tussen pot en pint erbij zijn. En hij zal het zeker niet laten om hier een daar een woordje te plaatsen. Maar als er iemand gewa pend met een fototoestel ver schijnt, knijpt ie er het liefst tussen uit. Voor iemand met een fors postuur is dat echter geen makkie. Vandaar dat hij vaak genoodzaakt is een list te verzinnen. In opdracht van het Toeris tisch Bureau heeft Sponselee samen met anderen het boekje 'Zeeuwsch-Vlaanderen ten voeten uit' geschreven. De sa menstellers eisten een foto van de schrijvers op de achterflap. Sponselee probeerde er eerst onderuit te komen, maar na lang aandringen en vele steek houdende argumenten ging hij voor de bijl. Toen de fotograaf zich meld- Eindredactie: Eugène Verstraeten en Rein van der Helm. Bijdragen: Frank Deij, Jan van Wijck. HET STEL uit Terneuzen was, net als elke zaterdag, wat lan ger blijven liggen. Ze koester den die extra uurtjes in het grote bed. Maar dan, zo tegen tienen, kwam toch het onver mijdelijke moment om er uit te gaan. Boodschapjes doen, de auto wassen misschien. Zater dag, altijd druk. Met de rolverdeling had hij nog nooit moeite gehad. Zij was altijd in een mum van tijd startklaar en deed meestal de eerste boodschappen terwijl hij, zo was dat nu eenmaal ge groeid, in zijn badjas beneden rustig op gang mocht komen. Het ging die zaterdag eigenlijk niet anders. Zij trok de voor deur achter zich dicht en hij boog zich nog eens over de sportpagina's van de krant. Hij zette zich net aan de tafel in de huiskamer, daar las hij graag, toen de deurbel ging. In de veronderstelling dat zijn vrouw wat was vergeten snelde hij naar voren. Hij wist, ze had een hekel aan wachten. Met een grote zwier draaide hij de voordeur open en trok tege lijkertijd, onder het slaken van een ijselijke gil, als een vol leerd potloodventer zijn badjas open. Toen hij zijn ogen open sloeg zag hij een jonge vrouw met een collectebus staan, die hem vorsend aankeek, op zoek naar een kleine bijdrage voor het Reumafonds. khet geDONder nou afgelopen... Met Vlaanderen op de bres voor het Nederlands: awel zunne... '■'m Dijk zal het Zeeuwse CDA eens een poepje laten ruiken. DeSterre schijnt overal... Salaris kinderopvang hoger'. Mooi meegenomen, moeder! de, werd opengedaan door een trieste vrouw des huizes. „George heeft weer eens pech. Hij is bij het schoonmaken van zijn kippenkot gevallen en het is geen gezicht hoor met die zwachtel rond zijn hoofd". Sponselee bleef volkomen in de plooi en bezorgde met zijn ingezwachtelde hoofd de foto graaf meteen hoofdbrekens. Je zou van minder koppijn krij gen. Na vijf minuten meewarig gekeken te hebben, viel hij uit zijn rol. De zwachtel verdween en het plaatje werd toch ge schoten. Maar de fotograaf nam wraak. De 'Grasduiner' staat er met dit portret ge kleurd op. - FOTO ERIK OSSEWMRDE MAANDAG, tussen Breskens en Terneuzen, mooi weer, een plekje over in de auto. Bij Schoondijke deze keer geen politie met snel heidscontrole, maar een eenzame lifter met de duim omhoog. Stoppen. Waarheen? „Biervliet", dat kon, want plekje over en toch die kant op. Het betekende praten over koetjes en ander rundvee. Onderweg nog even vertra ging door wegmarkeerders met hun apparatuur. „Waar moet je er uit, hoe kan dat het beste bij Biervliet?" Hij wist het ook niet, want ook hij kende Biervliet niet. „Ik weet niet waar ik moet zijn, ik heb dit weekeinde wat spullen gevonden van een jongen uit Biervliet, een bankpasje en zo, die ga ik hem even terugbrengen." Dit tilt het vertrouwen in de medemens naar een ho ger peil. Hoe vaak zal het niet gebeuren dat een vin der niet zo eerlijk is als deze en probeert met ander mans geld mooi weer te spelen? Nee, dan deze naamloze lifter. Neemt zelfs de moeite om de spullen zelf terug te brengen. Ze zijn er nog, de eerlijke vin ders. Zaterdag 18 mei ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen, Goede Herderkerk, 10.00 u. ds. C. Tempel. Middelburg, Doopsgezinde kerk, 10.00 u. ds. C. van der Ploeg. Vlissingen, 't Anker, 9.15 u. ds. C. van der Ploeg. Zondag 19 mei HERVORMDE KERKEN Aardenburg, 10.30 u. ds. H. Valk. Axel, 10.00 u. ds. J. Maasland. Biervliet, 9.30 u. ds. Le Compte. Pinksterdienst in IJzendijke. Breskens, 9.30 u. ds. L. Mietus. Gez.dienst in de N-H kerk. Cadzand, 9.30 u. ds. Meeuse. Groede, 11.00 u. dhr. A. Senf. Hoek, 10.00 u. dhr. D. de Best. Gez. dienst. Hontenisse, 9.00 u. ds. B.A. van der Wel. Hoofdplaat, 10.00 u. mevr. T. Braam, Zeist. Hulst, 10.30 u. ds. B.A. van der Wel. Nieuwvliet, 11.00 u. ds. L. Mietus. Samendienst in de Vrij-Evang. kerk. Oostburg, 10.00 u. ds. G.Th. Grootjans, ds. M. Lorier, pastoor M. Schouteten. Oec. kerkdienst. Philippine, 9.30 u. ds. M. Taal man-de Ruiter. Pinksterdienst voor de gehele combinatie. Retrancnement, 11.00 u. dhr. Van Es, Terneuzen. Sas van Gent, 9.30 u. ds. M. Taal man-de Ruiter. Pinksterdienst voor de gehele combinatie m.m.v. het kerkkoor. Schoondijke, 9.30 u. dhr. Van Vliet, SOW-dienst Hervormde kerk. St.-Anna ter Muiden, dienst te Sluis. St.-Kruis, 9.00 u. ds. H. Valk. Sluis, 9.30 u. dhr. Van Es, Terneu- zgn. Sluiskil, 9.30 u. ds. M. Taalman-de Ruiter. Pinksterdienst voor de ge hele combinatie m.m.v. het kerk koor Sas van Gent. Terneuzen, Grote Kerk, 10.00 u. ds. C. Hoogendoorn. Goede Her derkerk, 10.30 u. ds. A.P. van den Broek. 19.00 u. ds. C. Hoogen doorn. Opstandingskerk, 9.00 u. ds. C.L. de Rooij. Ziekenhuis De Honte, 17.45 u. ds. C.J. Mewe. Waterlandkerkje, 11.00 u. ds. C.L. de Rooii. IJzendijke, 9.30 u. ds. C. Le Comp te. Zaamslag, 10.00 u. ds. R.H.M. de Jonge. Zuidzande, 10.00 u. oec. dienst te Oostburg. GEREFORMEERDE KERKEN Axel, 10.00 u. ds. J. Meyer, Mid delburg. 17.00 u. ds. A. Baas, Braasschaat (B.). Hoek, 10.00 u. D. de Best (gez. dienst in N-H kerk). Terneuzen, Goede Herderkerk, 10.30 u. ds. A. van de Broek, Am stelveen. Opstandingskerk, 17.00 u. ds. A. de Haan, Zaamslag. Zaamslag, 10.00 u. ds. A. de Haan, 15.00 u. ds. L. de Ruiter, Terneu zen. Aardenburg, 10.30 u. ds. H. Valk. Breskens, 9.30 u. ds. L. Mietus (gez. dienst in N-H kerk). 17.00 u. ds. R. Blokland. Oostburg, 10.00 u. pinksterdienst in N-H kerk. Schoondijke, 9.30 u. dhr. F. van Vliet (SOW-dienst in N-H kerk). 14.30 u. ds. R. Blokland. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel, 10.00 en 15.00 u. ds. T. Bos nia. Terneuzen, 10.00 en 15.00 u. ds. C. Mewe. Zaamslag, 10.30 u. prof. K. Ded- dens, Biervliet. 16.30 u. ds. G. de Kimpe, Axel. CHRISTELIJKE GEREFOR MEERDE KERK Zaamslag, 10.00 en 15.00 u. ds. J. van Dijk. EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst, Den Dullaert, 10.00 u. dhr. Van der Meer. Terneuzen, De Kandelaar, 10.00 u. dhr. Goudswaard. VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens, 9.30 u. ds. L. Mietus (gez. dienst in N-H kerk). Nieuwvliet, 11.00 u. ds. L. Mietus. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg, 10.30 u. dhr. T. Post- ma. Vlissingen, 9.30 u. mevr. C. Rezel- man (gez. dienst). LEGER DES HEILS Terneuzen, Donze Visserstraat, 10.00 u. heiligingsdienst o.l.v. ka pitein C. Bijl. NOORD-ZUID-BEVELAND Goes - Parochie Maria Magdalena: zat. 19 u. zond. 9.00 en 10.30 u. Zierikzee - H. Willebrord, Mo- lenstr. 62, zat. 9 u. zond. 11 u. Hansweert - O. L. Vrouw Onbe vlekte Ontvangenis, zat. 17 u. zond. 11 u. Maria-oord, zat. 10.30 u. Lewedorp - H. Eligius, zat. 19 u. zond. 10.30 u. Rilland-Bath.- H. Jozef, ofwel zat. om 19 u. ofwel zond. om 9.30 u. (om de 14 dagen). Yerseke - H. Anna: ofwel zat. 19 u. ofwel zond. 9.30 u. (Om de 14 da gen). Ovezande - O. L. Vrouw Hemel vaart, zat. 19 u. zond. 9.30 u. Kwadendamme - H. Bonefacius: zond. 10.45 u. le zat. v.d. maand 19 u. Heinkenszand - zat. 19 u. zond. 9.15 u. WEST-ZEEUWSCH-VLAANDE REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat. 19 u., zond. 10.30 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond, 10 u. Eede - H. Maria Hemelvaart zat. 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zat. 19 u. zond. 10 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 10.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 10 u. WALCHEREN Middelburg - H. Petrus en Pau- lus, Lombardstr. zond. 10 u. Kerk centrum De Hoeksteen, Rozen burglaan, zond. 11.30 u. Vlissingen: Paauwenburg. Kerk centrum Open Hof, A. Gogelweg: zond. 11 u. Lieve Vrouwekerk, Singel: zat. 19 en zond. 9.30 u. Souburg - Martinuskerk. zond. 10 u. Domburg- Willibrorduskerk- le en 3e zat. 19.15 u. OOST-ZEEUWSCH-VLAANDE REN Clinge - H. Hendricus. zat. 19 u. zond. 9.30 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11.30 u. Graauw - Maria ten Hemelope- ning. zat. 19 u. St.-Jansteen - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 9.00 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zond. 9.00 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zon. 10.30 u. Heikant - H. Theresia. zond. 10.30 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 9.00 u. Koewacht - H. H. Philippus en Ja cobus. zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornells, zond. 10.30 u. Nieuw-Namen - H. Jozef. zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 10.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 11 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 9.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zat. 19 u. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus(Tri- niteitskerk). zat. 19 u. zond. 9.30 u. Verrezen Christus: Maand. t.m. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11 uur. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 9.30 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zat. 17 u. zond. 9.45 u. Aflevering 201 Weer eens zou de wereld vergaan, deze keer op 18 mei van het jaar...., vandaag dus precies zoveel jaar geleden. De zanger van dit lied neemt het allemaal nog licht op, te licht volgens ons, maar zijn goede raad willen we u niet onthouden. Het lied kwam tot ons via M. Neve-Collet uit Hengstdijk die het van mevrouw Rade- maker-Mariman uit Kloosterzande kreeg. HET VERGAAN DER WERELD De geleerden die voorspellen dat de wereld zal vergaan. Wanneer achttien mei voorbij is, is het met de grap gedaan. Velen denken dat men ons iets op de mouwen heeft gespeld, Maar dat moet je niet geloven, 't is gewoon weg uitgesteld. En het zal niet lang meer duren, binnenkort vergaat de aard. De komeet van Halley raakt ons met het puntje van zijn staart. Men zal dan iets nieuws aanschouwen, schoner nog dan sjamber jer Want men heeft nog nooit gezien, het kwispelstaarten van een ster. Binnenkort zal heel de wereld gaan verdwijnen in een wip. Elk theater wordt gesloten, want dan komt er toch geen kip. Met gerommel en gestommel gaat dan alles, groot en klein, Als de wereld in elkaar valt, wat zal dat een herrie zijn. Heel de wereld gaat verdwijnen, 't mensdom raakt nu aan zijn end. De eerste dagen zal het vreemd zijn, maar daar geraak je aan ge wend. Alle mensen gaan ten onder, iedereen 't zij groot of klein Zelfs d'agenten van politie zullen dooie dienders zijn. Met den schoonmaak wachten velen, tot het einde van de mei. 'k Sprak er met mijn vrouw eens over en wat dunkt ge dat die zei: 'k Maak niet schoon ge kunt nooit weten of zo'n ster soms d'aarde raakt Of zo'n ding bij die beweging soms ook vuile rommel maakt. Heeren mag ik U nen raad geven, hebt ge soms een lieve meid, Draag er tegenwoordig zorg voor, dat ge 's avonds bij haar zijt. Gaat dan in elkanders armen naar den anderen wereld heen Want dan ben je, als je aankomt, niet zo moederziel alleen. Is het toeval mij soms gunstig, dat alleen ik overblijf, Dan doe ik gelijk als Adam: van een rib maak ik een lijf Dan gaan wij nen appel zoeken, half besloten zeg ik stop Als is dien appel ook verboden, 't dondert niet, ik vreet hem op. Als we 't eind der aard beleven, is 't gevaar voor ons beslist. En dan hebben de geleerden, hoogst waarschijnlijk zich vergist. Laat ons dus maar 't beste hopen, 'k neem nu afscheid dezen keer. Mocht ik u niet weder terug zien, boven zien we elkander weer. Pegam.

de Stem | 1991 | | pagina 19