President Pöhl Duitse Bundesbank treedt af Gorbatsjov doet veel concessies ROLLER n KADO w EVEN KIJKEN V oedselkonvooi 'Met lege maag is het slecht dijken bouwen' 'Leg belastingkwestie voor aan Raad van State' NS-personeel verwerpt akkoord over veiligheid □□□□□□□□□□□□nnn Economische vrijheid staten Zoniewiikel Zondag nu W hoef je jarenlang met meer op de kleintjes te letten olie en uitgeperste beetgaar zijn. U kunt t zo eten als witte asper- jijvoorbeeld een 700 miljoen voor centrales in Borssele en Moerdijk Benzine en diesel goedkoper MOSKOU - President Gorbatsjov heeft de repu blieken van zijn land enkele concessies gedaan in de hoop dat een plan om de Sovjetunie uit de eco nomische crisis te halen wordt aangenomen. Oud-topman Deltawerken Hein Engel over Bangladesh: Brabants SP-Statenlid Roovers wil zorgvuldige toetsing: BUITENLAND Weer doden en gewonden in Bangladesh VERDER IN DEZE KRANT O Binnenland: 'Pomphouders ontzien' O Financiën: Dow investeert 10 miljoen Sport Van Poppel te laat bij vluchters Grote Gids: Karrevrachten drek over jury AKO-prijs Q Regio: Nieuwe fuik voor muskusratten Maij wil ook op sluiproutes tolheffen JE HAD7KUNNEN LEZEN IN.. ^.^aSJBUOT/fgS) W even kijken naar kléfoffleybelen 4^rc/i Oostburgsestraal 361 tei.01170-52161 DE STEM Pöhl Van onze correspondent Frans Wijnands FRANKFURTBONN - De president van de Duitse Bun desbank, Karl Otto Pöhl, treedt in de herfst van dit jaar vroegtijdig af. „Om persoonlijke redenen; men moet er begrip voor hebben dat ik het na 21 jaar staatsdienst - waarvan tien jaar als president van de Bundesbank - wat kal mer aan wil gaan doen, meer voorrang wil geven aan mijn persoonlijke interesses en die van mijn gezin". In Duitse financiële kringen foto ap wordt er veelzeggend op gewe zen dat noch bondskanselier Kohl, noch president Von Weiz- sacker, kennelijk hebben ge poogd om Pöhl van zijn besluit af te brengen. Het zou een bevestiging kunnen zijn van het gerucht dat het tus sen de belangrijkste bankman van Duitsland en de bondskan selier niet meer botert. Pöhl zou met zijn strikte financiële bena deringen van problemen te vaak zijn gebruskeerd door politieke beweegredenen van de regering in Bonn. Pöhl wilde aan die speculaties geen verdere voeding geven, toen hij gistermiddag (donderdag) na een normale zitting van het pre sidium van de Bundesbank zijn terugtreden op een zeer druk be zochte persconferentie toelicht te. „Het is geen demonstratie voor of tegen iemand, noch een ge baar van frustratie", benadrukte hij. Zijn besluit -zo vertelde hij- is niet spontaan opgeko men, maar een logisch gevolg van een langdurig afwegen van zakelijke en persoonlijke belan gen. Ook bondskanselier Kohl ver klaarde gisteren dat er welis waar meningsverschillen tussen Bundesbank en regering kunnen bestaan, maar dat er geen prin cipiële controverses aan het be sluit van Pöhl ten grondslag lig gen. Zowel in het regeringscentrum Bonn als in het hart van de Duitse financiële wereld Frank furt, tevens zetel van de Duitse Bundesbank, werd met nadruk verklaard dat het opstappen van Pöhl geen enkele verandering zal brengen in de nationale en inter nationale financiële koers en op vattingen van de bondsrepu bliek. Pöhl heeft de president van de bondsrepubliek en de bondskan selier niet eerder van zijn voor genomen vertrek op de hoogte gesteld. Daarvoor heeft hij bondskanselier Kohl zijn excu ses aangeboden. Dat gebeurde tijdens een twee uur durend on derhoud tussen beiden op woensdagavond in Bonn. De beurs in Frankfurt reageerde gisteren nauwelijks; een finan ciële aardbeving zal het vertrek van Pöhl dan ook niet teweeg brengen. Over de opvolging van Pöhl zal binnen twee weken worden be slist, aldus minister Waigel (Fi nanciën). Er zijn twee kandida ten: de huidige vice-president van de Bundesbank, prof Hel mut Schlesinger (66) en het be stuurslid Hans Tietmeyer (59). ZIE OOK ECONOMIE: Pöhl lijkt gelijk aan zijn zijde te heb ben Van onze verslaggever EINDHOVEN - Stroompro- ducent EPZ (Electriciteits Produktiemaatschappij Zuid-Nederland) hoopt sa men met Shell Nederland Chemie in 1995 een warmte krachtcentrale op Moerdijk in gebruik te nemen. Een samenwerking met Total Raffinaderij levert Borssele een nieuwe warmtekrachtcentrale op. Met de bouw van deze twee nieuwe centrales is een totaalbe drag gemoeid van ruim 700 mil joen gulden. De gasgestookte turbine van 250 megawatt op Moerdijk zal tus sen de 300 en 400 miljoen gulden kosten. In het Sloegebied komt een warmtekrachtcentrale van 250 megawatt in de buurt van de kerncentrale in Borssele. Met de bouw van zo'n eenheid is ruim 300 miljoen gulden gemoeid. De EPZ, een samenwerkingsver band van de energiemaatschap pijen in Limburg, Noord-Bra bant en Zeeland, produceerde vorig jaar 17,5 miljard kWh elektriciteit. Bovendien werd onder meer vanuit Frankrijk en Duitsland nog eens 4,9 miljard kWh geïmporteerd. Dat was no dig omdat de groei van het ver bruik sterker steeg dan aanvan kelijk was begroot. ZIE OOK REGIO ROTTERDAM (ANP) - Ben zine en diesel worden van daag goedkoper. De benzineprijs wordt met twee cent per liter verlaagd, die van diesel met 1,6 cent. Aan de meeste zelftankpompen gaan daardoor advies-literprijzen gel den van 170 cent voor super plus loodvrij (alleen verkrijgbaar bij de grote maatschappijen), 166 cent voor euro loodvrij en 173 cent voor gelode superbenzine. Diesel gaat 107 cent per liter (ADVERTENTIE) Een konvooi van 72 vrachtwagens onder VN-vlag vertrekt uit het Turkse dorp Nozduk in de richting van het noord-Iraakse Yekmal, om er nieuwe voedselpakketten af te leveren voor de Kurdische vluchtelingen. - fotoafp Van onze correspondent Rob Vunderink De republieken krijgen de vrijheid om hun eigen pro gramma uit te werken binnen het kader van een eenslui dende benadering, heeft vice-premier Vladimir Sjtsjerba- kov in Moskou gezegd. Het Kremlin en de afzonderlijke Sovjet-republieken zijn het bijna eens over een anti-crisis programma, dat tot doel heeft de doodzieke economie van het land te redden. Met dit positieve bericht richtte Sovjet-premier Pavlov zich gis termiddag in Moskou tot de pers. De lusteloze en vermoeide uitdrukking op zijn gezicht en de verdere uitlatingen die hij deed, verrieden echter dat er nauwelijks schot zit in de onder handelingen. De Oekraïne ligt dwars, gaf Pa vlov na enig aandringen toe. Door Jan Jansen MIDDELBURG - „Kijk, als mensen in de polder, waar ook, tegen mij zeggen: we hebben te veel honger om aan die dijk te werken, dan houdt het op. Dan is het be vredigen van de behoefte aan eten kennelijk belang rijker dan van de behoefte aan veiligheid..." Ir. Hein Engel, oud-topman van rijkswaterstaat in Zeeland, Deltakenner, wil er maar mee zeggen dat het met een lege maag slecht dijken bouwen is. En dat is precies het probleem van het door stormen en over stromingen geteisterde Bangla desh. Engel kent er de toestand; hij was voorzitter van een interna tionaal gezelschap dat in op dracht van de Franse regering een studie verrichte naar de waterhuishouding van het armste land ter wereld. In die hoedanigheid bezocht hij Bangladesh in de afgelopen ja ren drie keer. Of deze ramp te voorkomen was? „Binnen zekere grenzen is ieder ongeluk te vermijden. De Deltanorm voor veiligheid is dat we niet vaker dan eens in de vierduizend jaar een storm hebben, die onze veiligheid kan bedreigen. Nou heb ik wel begrepen dat de storm in Bangladesh vrij uniek was. De kans om je daartegen te verde digen was klein. Je moet er heel rijk voor zijn". Het is wel een schril contrast, geeft hij toe: de Nederlandse norm van een op vierduizend tegenover de norm in Bangla desh, een op een. Ieder jaar loopt het land het risico van een verwoestende storm. Toch blijft Engel de nuchtere Hol landse ingenieur, die weet dat je in de strijd met de elementen heel voorzichtig je kansen moet berekenen. „Nederlanders moeten zich er bij neerleggen dat het enige tijd duurt, als je die mensen helpt, voor de problemen zijn opgelost. Het is ook in onze Delta niet meteen gelukt. Eeuw in, eeuw uit is er hard aan gewerkt, zijn er enorme bedragen aan besteed. En dat geld, wat feitelijk energie is van mensen, heb je wel nodig". VERVOLG OP BINNENLAND Hein Engel: 'Je kunt niet even naar Bangladesh reizen met je Delftse koffertje om de zaak op te lossen'. „1 - foto frank viergever Van onze verslaggever DONGEN - Binnenlandse Zaken veegt ten onrechte de belastingkwesties in Brabant en Zeeland op een hoop. Daarom moet de Brabantse af faire worden voorgelegd aan de Raad van State. Pas daarna moet Binnenlandse Zaken uit spreken of de afkoopsom van 225.000 gulden, die Brabant voor belastingaanslagen van (oud-)gedeputeerden heeft be taald, door de beugel kan. Dat vindt het Brabantse SP-Sta- tenlid René Roovers uit Dongen. Hij meent dat Binnenlandse Za ken voorlopig goedkeuring moet onthouden aan het Statenbe sluit, waarmee de provincie de afkoopsom aan de fiscus voor haar rekening neemt. Roovers vreest dat staatssecreta ris De Graaff-Nauta (Binnen landse Zaken) zich bij de beoor deling van de Brabantse kwestie laat leiden door een 'warrig en onzorgvuldig' onderzoeksrap port over de Zeeuwse kwestie. Voornemen Anders dan in Zeeland is er, zegt Roovers, in Brabant nooit een Koninklijk Besluit over deze kwestie geweest. In een brief aan staatssecretaris De Graaf-Nauta wijst het Statenlid er ook op dat de Brabantse Staten in tegen stelling tot die in Zeeland niets wisten van een GS-voornemen om de oud-gedeputeerden te vrijwaren voor de fiscale nahef- fing. Volgens Roovers blijft het vreemd dat de naheffing op de inkomstenbelasting tussentijds door de fiscus is omgezet in een naheffing op de loonbelasting. Daardoor werd het belasting technisch mogelijk dat de pro vincie als werkgever de nahef fing voor haar rekening nam. Bovendien vraagt Roovers zich af waarom in Brabant nooit is gekeken naar de werkelijk ge maakte onkosten van gedepu teerden. „Er is achteraf alleen vastgesteld dat hun declaraties voor reis- en verblijfskosten voor een deel fiscaal belastbaar waren". Die declaratieregeling is trouwens destijds door de Bra bantse Staten zelf vastgesteld. Sinds 1 januari 1990 is die rege ling gewijzigd. Toetsing Volgens Roovers maakt inscha keling van de Raad van State een zorgvuldige toetsing van de rechtmatigheid van de afkoop som mogelijk. „Binnenlandse Zaken heeft het in Zeeland zelf onderzocht. Dat rapport laat vooral de indruk na dat ze in Den Haag nog meer heisa willen voorkomen", aldus Roovers. Hem is ter ore gekomen dat Bin nenlandse Zaken officieel de Brabantse kwestie nog niet heeft onderzocht. „Des te vreemder dat de staatssecretaris in haar René Roovers - foto de stem johan van gurp antwoorden op Kamervragen in haar conclusies daar al op voor uit loopt". De Graaff-Nauta vond de betaling van de afkoop som door de provincie niet on rechtmatig. VRIJDAG 17 ME11991 VANDAAG 4 KATERNEN WBm -Wh 'IJM l Deze Sovjet-republiek, met 50 miljoen inwoners de tweede van de Sovjetunie, is het niet eens met de financiële politiek die de centrale overheid in het Kremlin voorstelt. De Oekraïners willen een grotere financiële vinger in de eigen pap hebben en zijn alleen bereid goe deren naar de overige republie ken te exporteren voor zover de produktie ervan het produktie- plan te boven gaat. Pavlov bracht hier wat simplis tisch het argument tegenin dat je aan een meubelstuk niet kunt zien of het binnen of boven het plan is geproduceerd. Een markt is een markt en daarop horen alle geproduceerde consumptie goederen terecht te komen, aldus de Sovjet-premier. Twee republieken, Estland en Georgië, boycotten de huidige onderhandelingen tussen de na tionale en republieksregeringen. Een' Litouwse woordvoerder in Moskou verklaarde dat de re belse republiek het nieuwe eco nomische programma in geen geval zal ondertekenen, maar wel een waarnemer heeft ge stuurd. Stabiliseren' Onze economische belangen zijn in het geding, aldus de Litouwse zegsman, die verder verklaarde dat zijn republiek naar wegen zoekt om met Moskou samen te werken zonder op onafhanke lijkheidsverklaring terug te ko men. Vice-premier Sjtsjerbakov ant woordde op een vraag van Gor batsjov tijdens de onderhande lingen, eerder deze week in het Kremlin, dat het nieuwe plan de Sovjet-economie medio 1992 weer naar het niveau van 1989 kan helpen. Toen stond de Sov jetunie er heel wat beter voor dan nu. DEN HAAG (ANP) - Minis ter Maij (Verkeer) is van plan in 1995 ook op sluiproutes in de randstad tol te heffen. Zij hoopt daarmee te voorkomen dat automobilisten zullen probe ren de tol die dan rond de vier grote steden wordt geheven, te ontduiken. Bovendien zou op die manier het nu al optredend sluipverkeer kunnen worden verminderd. Dat blijkt uit een vertrouwelijke brief van Maij aan de randstad provincies en -gemeenten. Voor de randstadbestuurders was de vrees voor sluipverkeer tot dus ver het belangrijkste bezwaar tegen de tolplannen van de mi nister. Ook vandaag verandert er niet veel. Wolkenvelden, afgewisseld met opklaringen. Afnemende buiigheid. AMSTERDAM (ANP) - De Vervoersbond FNV heeft giste ren van haar leden onder het NS-personeel de opdracht ge kregen om de onderhandelingen over meer veiligheid in de treinen te hervatten. Met name de Amsterdamse NS'ers waren het niet eens met het dinsdag bereikte akkoord tussen bonden en NS. De Amsterdammers vinden na melijk dat de onderhandelaars niet genoeg uit het overleg heb ben gehaald. Zo zijn 250 con ducteurs erbij niet genoeg. Na afloop van de bijeenkomst in Amsterdam, gistermiddag, liet bestuurder W. Korteweg van de Vervoersbond FNV weten dat het om nieuwe, stevige eisen gaat maar dat er ook nog steeds een flink probleem ligt. Korteweg liet de zaal overigens weten dat het NS-eindbod is ge accepteerd op voorwaarde dat de bonden geen stakingen zou den uitroepen. „Maar nu het bod hier onvoldoende wordt ge noemd, verdwijnt die theoreti sche afspraak weer", riep hij via een omweg op tot acties. Ook het merendeel van de leden van de Vervoersbond CNV bij de NS wil dat de onderhandelaars opnieuw met NS om de tafel gaan zitten. Dat heeft bestuur der J. van der Kamp tegen het einde van de ledenvergaderingen laten weten. De treinen rijden sinds gister ochtend weer helemaal volgens het boekje, hebben de NS mee gedeeld. Ook rond Amsterdam, waar woensdag het treinverkeer nog drastisch was uitgedund als gevolg van wilde acties was het treinverkeer weer normaal. (ADVERTENTIES) Glimekwiweg 163 - Breda - 076-101202 Zonnehemels, de grootste keuze van de Benelux. Op onze ouderwetse service kunt u rekenen jSSérenlang, en de prijs valt zonnig meel Breda-Tilburg-B'-Nassau-Nuland-Brusse" X Een echt Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd krijgt u van ons kado als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd, deze krijgt de krant de eerste twee weken gra tis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande:.. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon voor controle bezorging: De nieuwe abonnee betaalt het abonnementsgeld per O maand automatisch 1 26,00 O kwartaal automatisch f 75,90 O kwartaal acceptgiro 1 77,90 bank/gironummer De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats: In de pen moet komen te staan: Max. 15 leners) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonne mentsgeld ontvangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Ant- woordnr. 112,4800 VB Breda.

de Stem | 1991 | | pagina 1