ROLLER KADO Miljarden-meevaller voor schatkist in verschiet DE STEM? Kamerleden hekelen afwikkeling van Zeeuwse belastingzaak Finale kost Rotterdam half miljoen ss cente' Winnie Mandela voor zes jaar achter tralies sll!!SiP Merijntje Bonden en NS naderen elkaar in nieuw 6 veiligheidsakkoord' Opnieuw rellen in Brussel Nederland leverde Duitsland dertig jaar lang te veel aardgas fan japon. ien bijC&A. ■n daaromheen het vakkundig van telefoon- reikbaarheid is fis langs om de alleen van de gedetineerde ooft ton leloning uit [aij houdt vast lan invoering van spitsvignet ANTIQUAREN BEURS BOEKEN GROTE KERK BREDA Van Dijk licht CDA-Zeeiand door VERDER IN DEZE KRANT Binnenland: 'Geen flater op Buchmesse' Buitenland: Dure eenwording Duitsland Financiën: Volvo moet fors bezuinigen Sport: Herrera wint koninginnerit Vuelta Gids: Werkonderbreking bij Vara DEN HAAG/ROOSEN DAAL - De treinen zul len vandaag in Neder land weer gewoon rij den. De vakbonden be sloten gisteravond de voor vandaag geplande algemene staking af te gelasten. Echtgenote ANC-leider in hoger beroep JE HAD'TKUNNEN LEZEN IN.. DE STEM IMlllll lonZe verslaggever jURG - De 43-jarige Til ler J. v.d. L., die momen- 5 tien jaar gevangenisstraf wegens moord, looft j zijn Utrechtse advocaat j p. Doedens een beloning ft van honderdduizend gul- j aan degene die de gou- tip levert die hem vrij ii pleiten. Hou is in het vooruitzicht ge- jdivia een mini-advertentie in ■ji plaatselijke krant. Eventuele •acties worden door de advo- iat in eerste instantie schrifte- j][ ingewonnen. Tilburger, die door zowel de fcchtbank als het gerechtshof huldig is bevonden aan het op jisat doodschieten van stadge- sot Jan Manuhutu op 19 augus- 9, houdt vol onschuldig te De veroordeelde, die in cas- [tie is gegaan bij de Hoge Raad, eveert die avond wel aanwezig izijn geweest bij de schietpar- [j. maar niet te hebben gescho- fn. Vier dagen na het gebeurde id hij zich vrijwillig bij de po- liie gemeld. Ijdens de zitting bij de Bredase echtbank verkondigde V.d. L. al dat hij zelf een on- lerzoëk zou laten instellen dat jjn onschuld aan het licht zou meten brengen. „Dat zal me sr. bom duiten kosten, maar dat iet dan maar", zo sprak de transportondernemer oor de rechtbank. |oor de Tilburgse politie is de afgedaan. Volgens een ivoerder komt de politie i niet direct in actie als er i tip zou binnenkomen. „De zal in dat geval bij de r van justitie een verzoek i indienen de zaak te her- lm onze Haagse redactie |)EN HAAG - Minister Maij- "_jn (Verkeer en Water staat) houdt vast aan haar plan wegenbelasting te gaan Men in de spits. fee kondigde gisteren in de Eer- ite Kamer aan een onderzoek te pebben ingesteld voor spitsbe- asting als voorloper van de tol- teffing, die in 1995 moet ingaan inde Randstad. Eerder heeft het ■cabinet afgezien van spitsbelas- |ing, maar Maij heeft altijd vol gehouden dat de heffing om het lutoverkeer terug te dringen piet van de baan was. jMaij verdedigde gisteren bij de «behandeling van haar begroting |de voorgenomen prijsstijgingen ran het openbaar vervoer en de faccijns op benzine. CDA en PvdA informeerden naar de cij- jfers van de Consumentenbond, lwaaruit blijkt dat de kosten van («et openbaar vervoer de ko pende jaren met 31 procent stij- 18®, terwijl de autokosten Islechts met 11 procent toene- *n. Maij verwees de cijfers van de JConsumentenbond echter naar l e Prullenbak. De gemaakte be- Ttaiingen deugen volgens haar 'Itiet. (ADVERTENTIE) Ijkheden. pes en ijnen en Beemloos of 4200. Eén telefoonnummer is wel zo handig. Méér lijnen. En toch maar één telefoonnum mer. Een kwestie van een groepsnummer. En van een telefoniste, die de binnenkomende gesprekken doorschake naar de juiste persoon- Groepsnummer: bel 06-0403 voor tarieven. Raadhuisstraat XO Roosendaal •1 Uitbreken is goedkoper Van onze verslaggevers DEN HAAG - De Neder landse schatkist kan een meevaller van enkele miljar den guldens tegemoet zien uit Duitsland. Technici van de NAM (Shell, Esso) en haar Duitse tegenvoeter Brigitta (Shell, Esso) hebben bere kend dat Duitsland in de af gelopen dertig jaar 20 mil jard kubieke meter gas teveel heeft ontvangen Juristen moeten de komende maanden uitvechten wat de waarde van die 20 miljard ku bieke meter aardgas was. Ra mingen komen in de buurt van de vier miljard gulden, waarvan 85 procent voor de Staat is. Minister Andriessen (Economi sche Zaken) en minister Kok (Fi nanciën) hebben vorig jaar al la ten weten dat de 'gas-meeval- lers' gebruikt moet worden voor de verlaging van het financie ringstekort. De NAM sloot in de jaren zestig een contract met Duitsland voor de levering van gas. In het Duitse deel van het Eems-Dol- lardgebied bevindt zich een uit loper van de Groningse gasbel. Om dit gebied niet met een win- ningspunt te belasten, werd van uit het grotere Groningse veld geleverd aan Brigitta. Daarbij werd er vanuit gegaan dat Duitsland recht had op 60 mil jard kubieke meter gas. Recente seismologische onderzoeken wij zen uit dat Duitsland recht had op slechts 40 miljard kubieke meter. Volgens een woordvoerder van de NAM is in 1989 bij de eerste geruchten over 'overbelevering' de verkoop stopgezet. Komen NAM en Brigitta niet tot elkaar bij het bepalen van de hoogte van het compensatiebe drag, dan zal de Internationale Kamer van Koophandel in Zu rich zich over het probleem bui gen. Deze arbitrage kan lange tijd duren. Nederland kan overigens nog ze ker tot het jaar 2030 toe met het aardgas in de Slochterse bel. Zo ruim is de reserve nog niet eer der geweest, aldus hoofddirec teur drs. A. Grotens van de Gas unie bij de presentatie van het jaarlijkse Plan van Gasafzet. Dat Plan rekent 25 jaar vooruit. Hoewel de binnenlandse afzet van aardgas nu zes procent ho ger wordt geraamd dan vorig jaar, en het geschatte exportvo lume meer dan dertig procent is gestegen, is er aan het eind van het jaar 2015 nog ongeveer 670 miljard kubieke meter aardgas over. Verbeterde technieken vormen de belangrijkste reden voor het opwaarderen van de Neder landse aardgasreserve. Daardoor kan uit het Groningse aardgas veld 280 miljard kuub meer wor den geput dan tot nu toe is aan genomen. Acties NS van de baan Een geëmotioneerde conducteur van de NS wordt getroost door collega's na de bekendmaking gistermiddag van het 'eindbod' van de NS-directie. Het NS-personeel vond dat bod verre van bevredigend. - foto anp Van onze verslaggever DEN HAAG - De Kamerfracties van Groen Links en D66 zijn zeer ontevreden over de manier waarop staatssecretaris De Graaf-Nauta (Binnenlandse Zaken) de Zeeuwse belastingaf faire heeft afgewikkeld. (ADVERTENTIE) Ginnekenweg 163 - Breda - 076-101202 Zonnehemels, de grootste keuze van de Benelux. Op onze ouderwetse service kunt u rekenen jk&renlang, en de prijs valt zonnig mee! Breda-Tilburg-B'-Nassau-Nuland-Brussef „Hier kunnen we het niet bij la ten. Dit maakt een nader mon deling overleg met de staatsse cretaris noodzakelijk",zegt Tweede Kamerlid Willems van Groen Links. Willems diende samen met de Kamerleden Scheltema-De Nie, Niessen (PvdA) en Franssen (WD) vragen in naar aanleiding van de belastingaffaire. Scheltema-De Nie is het met Willems eens. Het tweetal heeft de antwoorden en het daar on derliggende rapport van het mi nisterie over de zaak al gelezen. Niessen en Franssen waren gis teren nog niet zover. Het is zeer denkbaar dat de vier opnieuw samen zullen optrekken om de staatssecretaris nader aan de tand te voelen. Zelfs gaan ook binnen de CDA-fractie stemmen op om zich hierbij aan te sluiten. Daarop vooruitlopend hebben Scheltema en Willems 'nogal wat gaten' in het rapport ont dekt. „Een voorbeeld," zegt Willems, „Boertien is wel gehoord, de an dere betrokkenen niet. En men is wel vrij makkelijk over de inter pretatie van de provinciewet heen gestapt. Dit is zeer onbe- (ADVERTENTIE) oude en interessante zaterdag 18 mei 10-17 uur. Tevens demonstraties handboekbinden. Bond van Handelaren in Oude Boeken 010-4208818 vredigend". Voor Omroep Zeeland wees Scheltema vooral op de gebrek kige besluitvorming, waardoor de belastingaffaire kon ontstaan. „En juist daarin speelt ook de commissaris van de koningin een rol". Dat er tegen Boertien - naar wiens rol de kamerleden na drukkelijk hadden geïnformeerd - geen bestuurlijke maatregelen zijn genomen, kan zij zich nog voorstellen. „Maar dat er geen woord van kritiek is gericht aan zijn adres, dat begrijp ik niet". BRUSSEL (RTR) - In Brussel zijn dinsdagavond opnieuw rel len uitgebroken tussen Noordafrikaanse jongeren en de poli tie. De gewelddadigheden deden zich ditmaal voor in Sint Joost in het noordoosten en Molenbeek in het westen van de Belgische hoofdstad, twee verpauperde wijken waar veel bui tenlanders wonen. In Molenbeek vielen honderden betogers het politiekantoor aan, al dus getuigen en agenten. De aanval was rond 19.00 uur 's avonds in gezet. De Marokkaanse consul-generaal spoedde zich ter plekke om de betogers tot kalmte te manen. In Sint Joost maakten 150 tot 200 met stokken bewapende betogers amok. Volgens de politie hebben ze daarbij een groot aantal bescha digd. Brussel is al sinds het weekeinde het toneel van ernstige rellen tussen agenten en Noordafrikaanse jongeren. Zij beschuldigen de politie ervan hen steeds lastig te vallen. De onlusten vonden de afge lopen dagen plaats in de zuidelijke wijken Vorst en Sint Gillis. ROTTERDAM (ANP) - Kos ten noch moeiten zijn ge spaard om supportersrellen rondom de Europacup-finale in Rotterdam tussen Barce lona en Manchester United te voorkomen. De Rotterdamse gemeenschap is daaraan ze ker een half miljoen gulden kwijt. Dat geld wordt besteed aan de inzet van onder meer duizend politiemensen en aan amuse ment voor beide supportersgroe- pen. In vele sectoren zoals bij voor beeld de politie, de detailhandel, de gemeente en de spoorwegen zijn daarnaast nog vele uren be steed aan denkwerk over een or ganisatie die rellen moet voorko men. Gisteren was alles rustig in de stad, supporters waren er nau welijks te zien. In Amsterdam zocht een groep van naar schat ting 500 Engelse voetbalfans vertier bij bier en terrassen. In Den Haag liepen gistermiddag in het centrum enkele tientallen verdwaalde supporters van Bar celona rond, op zoek naar het onderkomen van hun favorieten in een Wassenaars hotel. Ook in de rest van het land was de poli tie, met name in de omgeving van stations, alert op suppor- tersgroepen. In Roosendaal bij voorbeeld, patrouilleerden poli tieagenten met wapenstok op het station. De Rotterdamse politietop maakte dinsdag op een - ook in ternationaal - drukbezochte persconferentie nog eens duide lijk, dat hard zal worden opge treden tegen de vandalen onder de supporters. „Zelfs schuin de straat overste ken kan al tot optreden leiden", zei korpschef R. Hessing. De al gemeen coördinator van het po litieoptreden rond de wedstrijd, commissaris J. de Leeuw. Twee officieren van justitie, één voor misstanden op de noordelijke en één voor vergrijpen op de zuide lijke Maasoever, staan klaar om het politiebeleid justitieel vorm te geven. Binnen twaalf dagen na de wedstrijd zullen overtre ders in een speciale zitting door de politierechter worden be recht. Het beleid is erop gericht om de supportersgroepen van elkaar gescheiden te houden. De Span jaarden worden op Zuid in de buurt van stadion Feijenoord bezig gehouden met popgroepen en een discjockey, de Engelsen op Noord aan de Parkkade met een soortgelijk programma. Door al deze maatregelen is het volgens Hessing niet meer nodig dat het centrum van de stad ver andert in een spookstad doordat horeca en winkeliers de deuren sluiten. Dat is hen echter door hun branche-organisaties wel aangeraden. Gisteravond en vanochtend zijn al duizenden Engelse supporters gearriveerd. In de loop van de dag arriveren een kleine 1.400 Catalaanse Barcelona-fans in ons land. WOENSDAG 15 ME11991 Oud-minister Van Dijk FOTO ANP Van onze redactie binnenland De NS en de bonden ston den gisteravond laat op het punt een akkoord te sluiten over het verhogen van de veiligheid voor NS-perso- neel. Volgens FNV-bestuurder J. Kos ter heeft NS een serieus bod ge daan. Het aantal conducteurs gaat met 200 tot 250 omhoog. Ook zijn er andere maatregelen overeengekomen die de veilig heid van het personeel verhogen zoals meer portofoons, meer treinen aanmerken als risico- trein (en dus met dubbele bezet ting) en een training voor alle conducteurs. „Het is niet wat we hebben ge vraagd, maar zo is het leven", aldus Koster. Alleen op de eis van de bond dat een 'alleenwer- kende' conducteur geen kaart- controle hoeft te doen, wil NS niet Ingaan. Ook NS is optimistisch over de voortgang van de onderhande lingen. „We hebben een heel substantieel bod gedaan dat voor een groot deel de eisen van de vakbonden dekt", zo zei een woordvoerster. Te mager Gistermiddag zag het er naar uit dat er vandaag geen trein zou rijden. Aan het eind van de mid dag kwam de NS-directie met een 'eindbod' dat door de aan het overleg deelnemende bon den, de Vervoersbonden van FNV en CNV en de spoorweg vakbond FSV, te mager werd ge vonden. Wilde acties Het overleg volgde gisteren na een dag vol wilde acties van het NS-personeel. De acties, formeel een werkonderbreking, leidden ertoe dat vele tremen, vooral in de Randstad, niet of nauwelijks reden. De acties hadden echter weinig gevolgen voor het treinverkeer in het zuiden van het land. Om dat de treinen in het westen en het midden van het land 's och tends stil bleven staan, leverde dat wel vertragingen op in het zuiden. In de loop van de och tend kwam het treinverkeer overal weer op gang. Ook op de Nederlandse wegen waren de gevolgen van de acties van het spoorwegpersoneel merkbaar. De ochtendspits kwam vroeg op gang en rond half negen stond er meer dan honderd kilometer file op de snelwegen. Regio Rayonmanager Vervoer van de NS in Roosendaal, J. Acker- mans, werd gisteren niet met al te grote problemen geconfron teerd. „In de regio is geen actie gevoerd. Dat betekent niet dat het vervoer probleemloos is ver lopen. De moeilijkheden ont stonden doordat materieel uit de Randstad niet kwam of onvol doende bemand was. We hebben daardoor wat diensten moeten aanpassen. Er zijn wel treinen vanuit Roosendaal en Breda ver trokken in de richting van de Randstad, maar de reizigers daarvan zijn op de hoogte ge bracht van de perikelen die hen daar te wachten stonden". JOHANNESBURG (RTR/AFP) - Winnie Mandela is gisteren veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. Een rechtbank in Johannesburg legde de vrouw van ANC-leider Nelson Mandela deze straf op nadat het Zuidafrikaanse Hoog gerechtshof haar maandag schuldig verklaarde aan mede plichtigheid aan ontvoering en mishandeling van vier zwarte jongeren. Winnie Mandela gaat in hoger beroep. In afwachting van die procedure is ze na een betaling van een borgsom van 140 gulden vrijgelaten. Rechter M.S. Stegmann gaf me vrouw Mandela vijf jaar voor haar betrokkenheid bij de ont voering en één jaar wegens me deplichtigheid bij de mishande ling van de jongeren in haar huis in Soweto. De vier jongeren werden in een ruimte achter het huis van me vrouw Mandela geslagen, ge schopt en met een zweep be werkt. Een van hen, de 14-jarige Stompie Seipei, overleed na de mishandeling. Hiervoor werd de leider van Mandeia's lijfwacht, Jerry Richardson, vorig jaar ter dood veroordeeld. Rechter Stegmann zei dat hij re kening had gehouden met de leeftijd van de 56-jarige Winnie Mandela en het feit dat zij moe der en grootmoeder is. Voor het gerechtsgebouw sprak Winnie Mandela glimlachend en uitdagend de honderden jui chende sympathisanten die haar opwachtten. „Ik wil ieder van jullie bedanken omdat jullie je niet hebben laten beïnvloeden door misleidende verslagen", zei ze. Winnie Mandela heeft veel steun onder de militante jeugd in de zwarte steden die haar onbuig zame en harde aanvallen op het blanke minderheidsbewind be wondert. Waarnemers vrezen dat nu mevrouw Mandela naar de gevangenis moet de onlusten in de zwarte ghetto's des te feller zullen oplaaien. Veel activisten in de woonoorden hebben geen enkel respect voor of vertrouwen in de blanke autoriteiten, noch de politie en rechterlijke macht. In een rede te Stellenbosch, 1.500 kilometer van Johannes burg, zei ANC-leider Nelson Mandela niet te geloven in de schuld van zijn vrouw. „Mijn vertrouwen in haar is volledig gerechtvaardigd". Hij riep de Zuidafrikaanse bevolking op de zaak aan de rechtbanken over te laten. I ZIE OOK ACHTERGROND I ZIE OOK BUITENLAND (ADVERTENTIE) Een echt Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd krijgt u van ons kado als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd, deze krijgt de krant de eerste twee weken gra tis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon voor controle bezorging: De nieuwe abonnee betaalt het abonnementsgeld per. O maand automatisch J 26,00 O Kwartaal automatisch f 75,90 O kwartaal acceptgiro J 77,90 bank/gironummer De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats In de pen moet komen te staan: (Max. 15 letters) O De pen wordt opgestuurd zodra,wij het eerste abonne mentsgeld ontvangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Ant woorder. 112, 4800 VB Breda. DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN1 /-=

de Stem | 1991 | | pagina 1