INGS- Britten faliekant tegen Europese centrale bank Bangladesh heeft onmiddellijk een miljard nodig Wiegel wil in kabinet met Brinkman ROLLER [T| KADO u Kamer wil tekort van 40 miljoen niet bijpassen Wereld leeft mee met Kurden □□□□□□□□nmnnnn Merijntje Militairen mogelijk langer in Noord-Irak Jeltsin ziet Gorbatsjov nu als een bondgenoot Geweld in Zuid-Afrika W Lid harmonie Stampersgat gooit bas in kanaal Haarlem-speler gooit fles naar scheidsrechter EG stelt 140 miljoen gulden beschikbaar Voormalig WD-leider vindt CDA-fractievoorzitter 'fantastische man' DEN HAAG - De rege ringsfracties CDA en PvdA willen niet dat staatssecretaris Simons (Volksgezondheid) 40 miljoen gulden meebe taalt aan de nieuwe cao voor ziekenhuisperso neel. JE HAD'T KUNNEN LEZEN IN.. ïn-Zeeland en |e is Vlissingen. Er is Justriegebieden bij fiale Brandweer staan in hoofdzaak gat hij/zij zich primair ïoemde taken, ienst moeten fingen sster jheden kvaardigheid fen j, geschieden in één I 3.827.- tot 1-21000 Ian de Regionale INGA BV gevestigd te Dedrijf dat reeds sinds lent in de sector diesel- In verband met i de verkoop, komt zij oor de functie van j-nivo. obranche is een pré. sest en doorzettings- i 35 jaar. f in de regio Er wordt veel eigen kenen. Geïnteresseerd? 108, aan onderstaand heel Nederland. De activiteiten ?nt, P&O-adviezen, juridische DÉ STEM MAANDAG 13 ME11991 VANDAAG 2 KATERNEN O B Ï3Ïsié~jaargang Kantoren; Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout Roosendaal - Temeuzen - Vlissingen.Losse nummers ma. t.m. vrijd. 1.40 en zat, 1.70 Van onze correspondent STAMPERSGAT - De 62-jarige bassist van Harmonie St. Cecilia uit Stampersgat heeft woe dend zijn instrument in het Mark-Vlietkanaal gegooid. De man is boos en teleur gesteld omdat hij door ko ningin Beatrix niet is be dacht met een koninklijke onderscheiding. Dit terwijl hij al 43 jaar lang zijn par tijtje meespeelt. De woede van de bassist bereikte het kookpunt toen drie col lega-muzikanten op Ko ninginnedag wèl van ko ninklijk edelmetaal werden voorzien, vanwege hun 40- jarig jubileum bij het mu ziekkorps. Uit pure frus tratie heeft de Stampers- gatse muzikant zich nu ontdaan van zijn instru ment. De bas is eigendom van de harmonie en is zo'n zevenduizend gulden waard. De harmonie heeft aangifte gedaan bij de poli tie. Deze heeft beloofd dat de rivierpolitie met duikers zal pogen het instrument, dat ongeveer vier meter diep op de bodem van het kanaal ligt, weer boven water te brengen. Disharmonie LUXEMBURG - Groot-Brit- tanië weigert mee te werken de oprichting van een cen trale bank voor alle EG-lan- den. Dat bleek tijdens een vergade ring van de EG-ministers van Financiën in Luxemburg, het af gelopen weekeinde in Luxem burg. Het instellen van deze zogeheten 'Eurofed' vormt een van de be langrijkste bestanddelen van de Economische en Monetaire Unie (EMU) waar de EG naar streeft. De harde opstelling van de En gelse financiën-minister Lamont is de andere EG-landen een doorn in het oog. Voorzitter van de Europese Commissie Jacques Delors stelde dat de andere elf EG-landen desnoods zonder En geland verder moeten gaan. Tijdens het Luxemburgse over leg werd duidelijk dat de minis ters het er nagenoeg over eens zijn dat de tweede fase van de EMU op 1 januari 1994 moet worden ingevoerd. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat aan het begin van die tweede fase ook de centrale bank in het le ven zou worden geroepen. Nu neigen de EG-ministers van Fi nanciën evenwel veel meer naar het opzetten van de bank aan het einde van die tweede fase. Het probleem is echter dat er nog geen eenstemmigheid be staat over de vraag hoelang die tweede fase moet duren. De ministers stonden geruime tijd stil bij de positie van Portu gal en Italië die met aanzienlijke begrotingstekorten kampen. Als die tekorten niet tijdig worden weggewerkt, kan dat er toe lei den dat beide landen straks niet de vereiste economische veer kracht hebben om volledig in de EMU te participeren. Beide lan den deden in Luxemburg de toe zegging dat ze met behulp van speciale aanpassingsprogram ma's zullen proberen gelijke tred met de economieën van de an dere EG-landen te houden. Een meerderheid van de in Lu xemburg aanwezige ministers bleek voorstander van een mini mum BTW-tarief van 16 procent voor het merendeel van goederen en diensten na de invoering van de interne markt in 1992. Alleen Luxemburg en Spanje houden vast aan een minimumtarief van 14 procent. Tijdens de bijeenkomst in Lu xemburg hebben de EG-minis ters lang gesproken over het dichterbij elkaar brengen van de nu nog ver uiteen liggende btw- tarieven van de Twaalf. Die lo pen uiteen van één tot 36 pro cent. Voorstellen van de EG- commissie om die tarieven op één lijn te brengen hebben het tot nu toe nooit gehaald. Het slopen van de fiscale gren zen in Europa is een uiterst be langrijke zaak. De EG-commis- - sie heeft becijferd dat het be staan van die grenzen jaarlijks 17,5 miljard gulden kost. Het Luxemburgse voorzitter schap van de EG heeft zaterdag voorgesteld om twee btw-tarie- ven in Europa te gebruiken: één normaal tarief dat minimaal 14 procent zou moeten zijn en een verlaagd tarief (bijvoorbeeld voor eerste levensbehoeften) dat minimaal 5 procent zou moeten bedragen. SPORT Goud voor Arnold Vanderlijde Vanderlijde Romario voert weer show op Opnieuw spurt-zege Van Poppel Ayrton Senna ongenaakbaar - foto anp 'Ziekenhuis-cao te duur' VERDER IN DEZE KRANT Buitenland: EG veroordeelt Israël Consument: Mensen zitten verkeerd Extra op Maandag: 100 jaar Philips Regio: Rustig toeristisch weekend Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Ter Beek (Defensie) sluit niet uit dat de Nederlandse militai ren langer dan vier maanden in Irak zullen blijven. Indien dat gebeurt, worden de sol daten waarschijnlijk afge lost. Voor VARA's Achter het Nieuws sloot de bewindsman zaterdag niet uit dat de Nederlandse mili tairen in gevechtshandelingen verzeild raken nu Irak zich openlijk heeft gekeerd tegen de buitenlandse bemoeienis in het noorden van het land. „Maar dan weten onze mensen wat hen te doen staat. Dat wisten ze van- tevoren. Deze actie is niet zon der risico's, maar ik vind het een verantwoord risico", aldus Ter Van onze sportredactie BREDA - De Bredase politie heeft zaterdagavond, tijdens Je voetbalwedstrijd tussen NAC en FC Haarlem, voet baller Mike Helenklaken van Haarlem aangehouden omdat bij vanaf de tribune een fles in de richting van scheids rechter Klootwijk had ge gooid. I Helenklaken werd in de tumul- |!u®jze slotfase van de eerste ldelft uit het veld gestuurd nadat I 'l NAC-speler Peter Remie had ■nagetrapt. Heel Haarlem was ■woedend over deze beslissing ■omdat Helenklaken eerst zelf ge- I slagen en getrapt zou zijn. J?!?.e betreffende speler was 15 G-31 nog zo over de rooie I t hij een fles op het veld heeft ■gegooid'aldus een woordvoer der van de politie. „We hebben I overigens geen proces verbaal ■opgemaakt. De KNVB zal de I zaak verder afhandelen". Een Kurdische familie op de vlucht voor Saddam Husayn zoekt hulp in een vluchtelingenkamp in Zakho, Noord-Irak. De hele wereld leeft mee met dit noodlijdende volk. Gisteravond werd in het Wembly Stadion in Londen een benefietconcert gegeven. Sinead o'Connor, Paul Simon, Sting, Peter Gabriel, Hall and Oates, New Kids on the Block en tal van andere bekende popsterren verleenden hieraan hun medewerking. Het concert werd in een groot aantal landen rechtstreeks op televisie uitgezonden. - foto afp Van onze redactie buitenland DHAKA - Bangladesh heeft onmiddellijk ruim een mil jard gulden nodig om de acht miljoen Bengalen die de tro pische cycloon hebben over leefd, daadwerkelijk in leven te houden. Dit heeft de Bengalese minister van Financiën gisteren gezegd. Op langere termijn wil het land voor ruim 2,5 miljard gulden hulp hebben van rijke landen en internationale organisaties om de bewoners van de verwoeste gebieden te helpen en hun bezit tingen te herbouwen. De ministers van Financiën van de EG hebben zaterdag in Lu xemburg in principe besloten 140 miljoen gulden uit te trek ken voor hulp aan Bangladesh, Maar omdat de hulppot van de Gemeenschap leeg is, gaan de twaalf lidstaten dit geld zelf op tafel brengen. Het Nederlandse aandeel zal ongeveer acht mil joen gulden zijn. De EG-com- missie zal de te verstrekken hulp coördineren. Volgens minister van Financiën Kok gaat het om een principebe sluit. Maandag zullen de minis ters van Buitenlandse Zaken - die dan in Brussel bijeen komen - het hoogstwaarschijnlijk be krachtigen. Bij de cycloon die de Golf van Bengalen op 29 april trof met snelheden tot 235 km per uur zijn meer dan een miljoen huizen verwoest of beschadigd en bijna een miljoen stuks vee omgeko men. Er zijn vijftig bruggen en 2.000 scholen vernield en 180 ki lometer oeverbescherming weg gespoeld. Bijna een miljoen ton rijst te velde en in silo's is niet meer te oogsten of te gebruiken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Voormalig WD-leider Wiegel wil wel vice- premier worden in een kabinet met Brinkman als minister president. Wiegel zou het 'een compliment' vinden als Brink man hem daartoe zou uitnodigen. Hij vindt de huidige CDA- fractievoorzitter „een fantastische man, met een groot poli tiek gevoel". In het RTL4-programma De Vierde Kamer zei Wiegel dat hij en Brinkman een goed team zou den vormen. „Je moet in een ka binet ook persoonlijk vertrou wen in elkaar hebben", aldus de commissaris van de koningin in Friesland, die gezien wordt als 'de ontdekker' van Brinkman. Als minister van Binnenlandse zaken haalde Wiegel Brinkman destijds voor een hoge post naar dat departement. Wiegel verwacht dat het derde kabinet Lubbers halverwege volgend jaar valt. Nu zullen CDA en PvdA het volgens hem niet op een crisis laten aanko men, omdat beide partijen er in de opiniepeiligen slecht voor staan. Maar dat het kabinet valt, is volgens Wiegel zeker, omdat 'het niet inspireert'. Ook laten de verschillende ministers te veel luchtballonnen op, die vervol gens weer door collega's worden afgeschoten. Wiegel vindt het wel uitstekend dat de PvdA meewerkt aan het betaalbaar maken van het so ciale zekerheidsstelsel. De aow moet daarbij volgens hem wel ontzien worden. In de tussentijd kan de WD aansterken, aldus Wiegel, voor een nieuw kabinet. Hij denkt dat de liberalen beter kunnen regeren met het CDA dan met de PvdA, omdat de pro gramma's van CDA en WD elk aar dichter naderen. Als derde partij - eventueel na D66 - moet de WD niet in een kabinet stap pen, vindt de oud-lijsttrekker. „Dat is te onaantrekkelijk". Wiegel beloofde in 1982 bij zijn aantreden in Friesland tien jaar te blijven. Een terugkeer in de nationale politiek sluit hij niet Hans Wiegel: 'Ik ben vol gend jaar vrij man' - foto anp stuur van de EG kan worden, is uit, maar het kan volgens hem ook het bedrijfsleven worden. „Ik ben volgend jaar vrij man". Over premier Lubbers liet Wie gel zich heel wat minder vleiend uit dan over diens beoogde op volger Brinkman. Lubbers heeft de voormalige vice-premiers van WD-huize, Van Aardenne en De Korte, niet naar behoren behan deld, vindt Wiegel. Als Lubbers voorzitter van het dagelijks be- dat volgens de liberaal wel 'een eer voor Nederland'. Dat Wiegel bij een tussentijdse val van het kabinet voor de WD de meest aantrekkelijke lijst trekker zou zijn, bleek nog eens uit een NIPO-enquete uitge voerd in opdracht van RTL4. Na premier Lubbers (met 62 pro cent) bleken de ondervraagden het meeste vertrouwen te hebben in Wiegel (61 procent), meer nog dan in D66-fractievoorzitter Van Mierlo (58 procent). In de hui dige WD-fractievoorzitter Bol- kenstein (24 procent) had men echter het minst vertrouwen, ge volgd door PvdA-fractievoorzit- ter Wöltgens (33 procent). PvdA- lijsttrekker en minister van Fi nanciën Kok en CDA-fractie- voorzitter Brinkman bleven ove rigens met respectievelijk 39 en 41 procent ook nog onder de ver- trouwensgrens steken. Opval lend is dat premier Lubbers wel iswaar het hoogst scoorde bij het vertrouwen, maar niet het laag ste 'geen vertrouwen'. Lubbers scoort daar 30 procent, terwijl Wiegel met 24 procent bij het minste aantal kiezers geen ver trouwen geniet. Van onze Haagse redactie Eerst moet duidelijk zijn dat geld dat vorig jaar is uitge trokken voor verlichting van de werkdruk daadwerkelijk hieraan is besteed. Dat hebben de Kamerleden Van Otterloo (PvdA) en Lansink (CDA) gisteren la ten weten voor de NCRV-ra- dio. De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) bereikte vorige week met de bonden een cao-akkoord waarin staat dat de lonen dit jaar met 3,5 procent stijgen. De werkgeversorganisatie komt daarbij echter 40 miljoen gulden tekort en heeft het kabinet vo rige week al te verstaan gegeven dat de zorg voor patiënten ge vaar loopt als Den Haag dat geld niet bijpast. Personeel Vooral PvdA-Kamerlid Van Ot terloo wil eerst weten of het geld van vorig jaar voor verlichting van de werkdruk goed is be steed. Hij heeft horen verluiden dat sommige ziekenhuizen dat geld hebben gebruikt voor aan vulling van tekorten in plaats van het aantrekken van nieuw personeel. Van Otterloo vindt ook dat de NZR de verantwoor delijkheid voor de eigenhandig afgesloten cao wel erg gemakke lijk doorschuift naar de over heid. Werk Zijn CDA-collega Lansink denkt er net zo over. „De NZR heeft ten onrechte onderhandeld met geld van de overheid". Lansink ergert zich aan de loonstijgingen die niet alleen in de gezond heidszorg, maar nog meer in de metaal en voor de ambtenaren zijn afgesproken. „Zo blijven we elkaar voorbij hollen. Het is kennelijk nog steeds inkomen boven werk, in plaats van werk boven inkomen", aldus de CDA'er. NZR-voorzitter Van Veldhoven zei vorige week dat de zieken huizen de slag om nieuw perso neel verliezen als ze geen hogere salarissen uitbetalen. HET WEER IN ZUIDWEST-NEDERLAND De dag begint mooi, daarna toenemende bewolking met tegen de avond kans op regen. MOSKOU (AP) - De presi dent van de deelrepubliek Rusland, Boris Jeltsin, be schouwt Sovjet-president Gorbatsjov nu als een 'bond genoot'. Drie maanden gele den eiste Jeltsin nog op luide toon het aftreden van Gor batsjov. De ommekeer in Jeltsins opvat tingen vloeit kennelijk voort uit een progressieve overeenkomst die hij op 23 april met Gorbats jov en de leiders van acht andere Sovjet-republieken heeft geslo ten. Jeltsin zei tegen het onafhanke lijke persbureau Interfax bereid te zijn met elke republiek en met 'het centrum' (de Sovjet-rege ring onder leiding van Gorbats jov) samen te werken om hervor mingen van de grond te krijgen. „Gorbatsjov is tegenwoordig een duidelijk voorstander van derge lijke hervormingen en dat maakt hem tot onze bondgenoot", aldus Jeltsin. Hij gaf toe dat zijn per soonlijke relatie met Gorbatsjov moeizaam is, maar dat daarmee niet over het hoofd moet worden gezien 'dat wij de leiders zijn van twee staatsstructuren, Rus land en de Sovjetunie'. „Als we onze krachten niet bun delen, kan de Sovjetunie zomaar uiteen vallen", aldus de Russi sche president. De overeenkomst van 23 april Gorbatsjov - fotoap speelt een belangrijke rol. In een poging de hervormingsgezinde vleugel aan zich te binden be loofde Gorbatsjov onder meer een aantal centrale bevoedgdhe- den over te dragen aan de repu blieken. Op grond daarvan wor den onderhandelingen gevoerd voor de overdracht van belang rijke kolenmijnen en delen van de veiligheidsdienst KGB aan de Russische autoriteiten. JOHANNESBURG (AFP) - In Zuid-Afrika zijn dit weekeinde minstens zestig mensen omgeko men bij rellen tussen zwarten onderling en bij botsingen tus sen zwarten en blanke boeren. Een groep Zulu's leverde een veldslag met de politie en bewo ners van een zwart getto bij Jo hannesburg. Daarbij kwamen zeker 25 mensen om. Bij gevech ten in de krottenwijk Swannies- ville vielen minstens 30 doden. Zaterdag kwamen vijf zwarten om het leven na een aanval van blanke boeren op een woonoord voor zwarten in de nabijheid van Ventersdorp, een conservatief bolwerk. Bij rellen tussen politie en boeren na een pro-apart- heidsbijeenkomst bij de hoeve 'Goedgevonden' vielen volgens ooggetuigen zeker vier doden. ZIE OOK COMMENTAAR Een echt Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd krijgt u van ons kado als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd, deze krijgt de krant de eerste twee we*en gra tis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon voor controle bezorging. De nieuwe abonnee betaalt het abonnementsgeld per O maand automatisch O Kwartaal automatisch O kwartaal acceptgiro bank/gironummer De Parkerpen zenden aan Naam: Adres: Postcode:Plaats: 26,00 75,90 77,90 In de pen moet komen te sta?»n: (Max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonne mentsgeld ontvangen hebben Stuur deze bon in een open envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Ant- woordnr. 112, 4800 VB Breda.

de Stem | 1991 | | pagina 1