ROLLER ff] KADO u Meer angst voor Quayle dan zorgen om Bush r Leger Joegoslavië mag ingrijpen bij etnisch geweld Kabinet werkt aan maatregelen voor 'rechtvaardige inkomensontwikkeling' L- Noodweer verhindert reddingsoperaties Bangladesh MEDEDELING Moskou: Troepen naar grensgebied Armenië Minister Pronk in geldnood ZATERDAG 4 ME11991 I nws. Ï3lste jaargang Kantoren: Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goe^-Tjulst_-_OosteriiouGjioosendaal^Terneuzei^^ riode niet te handhaven is. Gevangenen ontsnappen na aardbeving Ziekte van Amerikaanse president kan grote politieke gevolgen krijgen Vitesse bedwingt PSV, 1-1 Vrouwenhockeyteam in de fout Vriesekoop terug bij Oranje Van Poppel boekt ritzege Heerenveen wint met tien man VERDER IN DEZE KRANT Buitenland: Inkatha stelt ANC ultimatum Consument: 'Magnetron-hap te riskant' 'Poencontract' in haven: 12,5 procent erbij fist heiss. r years. imKino. II. ieu lige Dort, Duitse speelfilm Itel in Tirol, erotische ."ennis, Teenies und Biki- ■film. lel in Tirol (herh.). Tennis, Teenies und Biki- fower, sf-serie. )RT Jogramma. |r* ortnieuws. Slsll ague American lootball. rorts special. lend: Tennis Madrid; WK ly; Round the world yacht Itorsport. boksen. tague American football, sch voetbal (tot 04.00). CHANNEL lovely, speelfilm, fchion. !ose, sport, flaw. becial extra. little dividend, speelfilm, special: Jazz. ■ht Mix. iprogramma. 'niers Far-west, ieuws. s 93. Iran, grands romans. s rêver. en herbe. bondances. folies de Montréal. peil. s nieuws, fca. pan. Ires (tot 01.00). EUROPE I King. Sommerville special. 120 video countdown. j Cokes. ,op Boys special, bps. in rock. |g picture, aan top 20. bone. MTV. i Dann. videos. )REN'S CHANNEL |s without words, on classics, things work. 'ew Sieve and Danny show, neons and dragons. ICC Club. treat love experiment, lew Steve and Danny show, things work. Son classics. ieons and dragons (tot 18.00) its and mysteries. rZeit. iew met Senta Berger, r Arger mil dem Bett, Ouitse Itilm (1961). in your pocket, Amerikaanse [film (1973). |t und Botschaft, r's Musikrevue. aktuell. ag wie kein anderer: Toscana. and the Bean, Amerikaanse llfilm (1988). gel TV. ie Time - Spatausgabe. nlighting. sters. light Zone. 1 Hitchcock zeigt. Model und der Schniiffler. IOSPORT |r of power. I factory, s world sport. Rome: Springconcours, nsselend: boksen, tennis, zeilen, lische gymnastiek, paardesport. fid league Americain lootball. osh Airshow. leybal vanuit Bratislava, osport nieuws, ftralian rules football. >ER CHANNEL I Mix. i written. Mix. i world tomorrow, riness weekly. leofashion. sia 11. r in the wild. Jus special extra, nday night at the movies. ■a night Mix. Tot 06.00 uur. itendprogramma. uws. cole des lans. lédie, comédie. IUWS. istinafion Ie monde. NRJ. ish varicelle. incololies de Montréal. IUWS. d'oeil. Igisch nieuws. |pt sursept. uws. écial cinéma. uws. érama. |van. Tot 00.45 uur. EUROPE Paul King, lib MTV. Paul King, ropean Top 20. 'O. Ray Cokes, ek in rock. Top 20 Countdown. 0 Minutes. 0. eadbangers ball. 1 Pip Dann. ghl videos. Tot 07.00 uur. IN r dag nws. IILDREN'S CHANNEL ories without words, artoon classics. dw things work. ie new Steve and Danny show. ïarkey and George. he TCC Club. urenl. odo Club he new Sieve and Danny show, ow things work, artoon classics. ïarkey George. Tot 18.00 uur. =3 ESTEM MAANDAG 6 ME11991 VANDAAG 2 KATERNEN W O B Gebed, voor vrede. - fotoepa BELGRADO (ANP/AFP) - Het Joe- goslavisch presidium heeft .het fede rale leger gemachtigd in te grijpen om verdere conflicten tussen Ser viërs en Kroaten te voorkomen. De afgelopen dagen zijn in Kroatië al ze ventien mensen omgekomen bij geweld dadige botsingen tussen de twee bevol kingsgroepen. De Joegoslavische leiders, gisteren in spoedzitting bijeen, waar schuwden voor het uitbreken van een burgeroorlog. „Het presidentschap eist onmiddellijke, onvoorwaardelijke stopzetting van alle activiteiten in het land die nieuwe onrust en confrontaties kunnen uitlokken", al dus een verklaring van het presidium. „Het leger zal zulke activiteiten voorko men als ze plaatsvinden en het uitbreken van nieuwe etnische botsingen verhinde ren". Van het uitroepen van de noodtoe stand is echter nog geen sprake. Onmiddellijk na de verklaring stuurde het leger versterkingen naar Kroatische steden met een omvangrijk aantal Servi sche inwoners. Tanks reden door de gemeente Vukovar waar gewapende Serviërs en Kroaten wegversperringen hebben opgeworpen, nadat Servische dorpelingen donderdag in het nabijgelegen Borovo Selo twaalf Kroatische agenten hadden doodgescho ten, meldden media en ooggetuigen. Tanks namen ook posities in de zuide lijke Kroatische stad Dvor na Uni en het oostelijke dorp Sotin in. In Sotin kwam volgens de Joegoslavische televisie zater dag een Serviër om bij geweldddadighe- den. De situatie was gisteren zeer gespannen, maar incidenten deden zich niet voor. De presidenten van de deelrepublieken zeiden dat de conflicten in Joegoslavië 'dreigden te escaleren in etnische conflic ten met grotere dimensies en het land aan de rand van een burgeroorlog hebben ge bracht'. Explosies, schietpartijen en andere ge welddadigheden zijn aan de orde van de dag in het noordoosten van Kroatië en Krajina, waar voornamelijk Serviërs wo nen. De wegversperringen, bemand door gewapende burgers, hebben het verkeer tussen dorpen bijna onmogelijk gemaakt en regelmatige toevoer van melk, baby voeding, dagbladen en andere voorraden afgesneden. De Joegoslavische leiders riepen de bur gers ook op hun kalmte te bewaren en zich 'niet te laten provoceren door dege nen die nationale haat willen uitlokken'. Er komt overigens een onderzoek naar de schietpartij in Borovo Selo waar volgens de Joegoslavische vice-president Stipe Mesic, een Kroaat, politiemannen 'op beestachtige wijze zijn vermoord'. Koppeling in gevarenzone Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het kabinet houdt er serieus reke ning mee dat de koppeling van lonen en uitkerin gen vanaf 1 januari gedurende een bepaalde pe Het aantal 'inactieven' (werklozen en arbeidsongeschikten) loopt te hoog op en in het regeerakkoord van CDA en PvdA staat dat dat reden is af te zien van de koppeling. (Financiën) is getorpedeerd door het CDA. scheve verhouding tussen werkenden en niet-werkenden te repareren zal het kabinet op Prinsjesdag een serie maatrege lenpresenteren. Dat is volgens ingewijden de kern van het kabinetsbesluit van afgelopen zaterdag. Officieel deed minister-president Lubbers geen mededelingen. Hij zei met nadruk dat het kabinet wil voor komen dat de inkomensverhou ding tussen werkenden en niet- werkenden verder oploopt. „Dat is fase 1: de cijfers beïn vloeden", aldus Lubbers. Maar ingewijden houden het niet voor mogelijk dat het kabinet zoveel invloed op die cijfers kan uitoe fenen dat de koppeling per 1 ja nuari blijft bestaan. De ministerraad zou het erover eens zijn dat de koppeling in de toekomst - zo snel dat weer mo gelijk is - in ere hersteld wordt na een onderbreking vanaf 1 ja nuari. Alternatief Minister De Vries (Sociale Za ken) stelde enkele dagen geleden voor in principe af te zien van de koppeling. Hij opperde in beslo ten kring een ander plan, maar dat zal nu wellicht gaan gelden als tijdelijk alternatief. Dat - overigens niet als tijdelijk bedoeld - plan van De Vries houdt in dat de bruto-uitkering met één procent omlaag gaat. Door de belastingen en premies iets te verlagen, blijft de netto uitkering ongeveer gelijk; zeker voorde laagste uitkeringen. De inkomens boven 50.000 gul den krijgen tegelijkertijd van de fiscus geen inflatie-correctie. Dat oude plan van minister Kok MOSKOU (AP) - Uit een gevangenis in het Georgi sche Koetaisi zijn bijna 100 gedetineerden ontsnapt. Zij waren door de gevange nis-directie uit hun cellen gehaald vanwege het instor- tingsgevaar als gevolg van de aardbeving van vorige week maandag. Volgens een gemeentelijke functionaris in Koetaisi is de gedetineerden bij hun vlucht door de bewaarders geen strobreed in de weg gelegd. Tien van hen hebben rich inmiddels bij de politie gemeld, van de overigen ontbreekt nog elk spoor. de aardbeving van (Mandag vielen 114 doden, jh] krachtige naschokken kwamen vrijdag nog eens drie mensen om. Minimumloon Het kabinet besloot wel alvast om het minimumloon niet te ver lagen. Vooral minister Andries- sen (Economische Zaken) drong daar op aan. Hij pleitte voor een verlaging van tien procent, om dat dat zoveel effecten zou heb ben voor de werkgelegenheid. Het voorstel van minister Kok om de departementen in 1992 geeri compensatie te geven voor gestegen prijzen is definitief van de baan. Maar het bedrag dat die maatregel moest opleveren (860 miljoen) is nu op een andere manier door Kok veilig gesteld. Een aantal (nog onbekende) sub sidies zal verminderen of hele maal verdwijnen. Maar net zoals bij de maatregel om de prijsbij stelling te laten vervallen, moet Defensie ook nu het meest bloe den. Het ministerie van Ter Beek moet sneller werken aan afslan king van het personeelsbestand. Afwachtend De regeringsfracties CDA en PvdA reageerden afwachtend op de besluitvorming van het kabi net over de financiële kaders van de begroting voor het volgend jaar. Volgens de PvdA-woordvoerder heeft het kabinet in de lijn van het regeerakkoord geopereerd door het principe van de koppe ling overeind te houden. CDA-fractieleider Brinkman zei gisteren dat het kabinet 'nu ge lukkig in beweging is gekomen'. Brinkman, die twee weken gele den in een interview het kabinet zwaar onder druk zette door snel concrete bezuinigingen in Ziek tewet en wao te eisen, zei in een vraaggesprek op de commerciële televisiezender RTL 4 dat de door hem gesignaleerde bewe ging in het kabinet mede tot stand is gekomen, doordat een 'aantal mensen in Den Haag' daarop heeft aangedrongen. I ZIE OOK COMMENTAAR Overlevenden waden door de modder op zoek naar een veiliger heenkomen. DHAKA (AFP/DPA) - De reddingsoperaties voor het door een vloedgolf getroffen gebied in Bangladesh zijn uitgesteld wegens nood weer. Zware regenbuien en stormen verhin derden gisteren het opstijgen van helikop ters. Ook hulpverlening vanaf zee is onmo gelijk. Een van de Bengaalse kranten heeft melding gemaakt van een nieuwe vloedgolf die in de nacht van zaterdag op zondag tot de ver drinkingsdood van 200 mensen zou hebben geleid. Het officiële dodental van de ramp steeg dit weekeinde tot meer dan 125.000. Het is nog altijd niet duidelijk hoeveel mensen er bij de wervelstorm zijn omgekomen. Regerings functionarissen vrezen een uiteindelijk do dental van 150.000, oppositiepolitici houden het op zo'n 300.000 slachtoffers, terwijl hulporganisaties schatten dat er een half miljoen doden zijn gevallen. ZIE EXTRA OP MAANDAG: 'De echte ramp komt nog' HILVERSUM (ANP) - Minister Pronk (Ontwikkelingssamenwer king) dreigt in financiële problemen te komen, nu het budget voor noodhulp door allerlei rampsituaties sneller opraakt dan was voor zien. Volgens Pronk is al tweederde van het beschikbare bedrag uitgege ven aan onder meer de Kurden, de hongerenden in Noord-Afrika en aan Bangladesh. „Het is erger dan andere jaren en dus moeten we een deel van de normale hulpverlening gebruiken voor die noodhulp, waardoor we moeten terugkomen op een aantal beloften voor hulp aan ontwikke lingslanden", aldus Pronk gisteren voor de NCRV-radio. Wanneer de minister in de loop van dit jaar een aanslag moet doen op het budget voor de reguliere ontwikkelingshulp, dan dreigen vol gens hem problemen wat betreft de hulp aan Aziatische landen en de schuldenregelingen van Derde-Wereldlanden. In verband met Hemelvaartsdag zijn onze kantoren donderdag 9 mei a.s. de gehele dag gesloten. De Stem zal die dag niet verschijnen. Advertenties voor onze uitgave van vrijdag 10 mei dienen uiterlijk dinsdag 7 mei om 16.00 uur in ons bezit te ziin. Van onze correspondent Mare de Koninck WASHINGTON - „Bush in het ziekenhuis mei hartklachten? Oh mijn he mel! Dan Quayle president van de Verenigde Staten! God sta ons bij", roept Ann Goldman uit in haar tuin.iri Bethesda als ze het nieuws verneemt over de hartaan- doening van president Bush. Op deze kalme zaterdagavond vult de lucht in Bethesda, een AiTnmintiA voorstad van Washington, zich mrijm e met het geluid van sirenes. Mo torpolitie begeleidt de limousi nes van de Witte Huisstaf en de gepantserde auto's van het Pen tagon en de Nationale Veilig heidsraad op hun weg naar het Bethesda Marine Hospitaal, waar een 'tijdelijk Witte Huis' wordt ingericht, inclusief de commando-faciliteiten voor de Amerikaanse kernwapenmacht. „De benoeming van Dan Quayle tot vice-president is Bush' groot- Bush loopt te hart van stapel ste fout geweest. Maar ik ben bereid het de president te verge ven zolang hij niet overlijdt", probeert Ann het geluid van een overvliegende helikopter te overstemmen. Hoe ver van dodelijk de hartrit me-stoornis van president Bush van meet af aan ook leek, mil joenen Amerikanen hebben af gelopen weekeinde bij kennis name van het nieuws onmiddel lijk de gedachtensprong ge maakt naar het mogelijke gevolg dat de huidige vice-president tot het hoogste ambt in het land en de machtigste functie ter wereld zal worden geroepen. Een vice-president die door een meerderheid van de Amerikanen ongeschikt wordt geacht voor die verantwoordelijkheid en die na tweeëneenhalf jaar dienst in het Witte Huis, nog altijd voor namelijk voorwerp is van de spot van de bevolking en van de pers. Die publieke reflex maakt dui delijk dat 'de Quayle-factor' te rug is op de politieke agenda in de Verenigde Staten, ook al zou de gezondheid van president Bush spoedig weer perfect zijn en zou hij zijn werk normaal kunnen hervatten. ■De 'sterfelijkheid' van het bijna 67-jarige staatshoofd heeft zich onontkoombaar aan het bewust zijn van het Amerikaanse pu bliek opgedrongen en dat is een politiek pikante factor nu de presidentsverkiezingen van eind volgend jaar in zicht komen. Sommige kopstukken in Bush' Republikeinse Partij hebben er steeds al voor gepleit dat de pre sident voor zijn beoogde herver kiezing in 1992 Dan Quayle ver vangt door een andere 'running mate' met meer presidentiële ge loofwaardigheid. Hoewel Bush zich daarover nooit heeft uitgesproken, lieten zijn naaste medewerkers de laat ste weken blijken dat de presi dent vast van plan is om op nieuw met Quayle aan zijn zijde de strijd aan te binden met de tegenkandidaten van de Demo cratische Partii. Zijn uitmuntende gezondheid en zijn onwil om een vroegere fout toe te geven, hadden Bush vol gens waarnemers tot het besluit gebracht om Quayle niet te ver vangen. Nu lijkt het onvermijde lijk dat de aandrang vanuit de Republikeinse Partij om dat toch te doen, zal toenemen en dat de Democraten een nieuw politiek Vreugde bij Vitesse na het scoren van de gelijkmaker - FOTO ANP Vandaag eerst veel bewolking en buien. Later op de dag enkele opklaringen. MOSKOU (AP) - Troepen van het Sovjet-leger zijn gisteren per vliegtuig naar het grensgebied van Armenië en Azer- bajdzjan gebracht. Ze moeten de rust herstellen in het gebied, waar de afgelopen week 36 mensen zijn omgekomen bij etnisch geweld. Dat hebben media in de Sovjet unie gemeld. Een parlementaire commissie, die op initiatief van de leider van de Russische federatie Boris Jeltsin is gevormd, is van plan naar Armenië te gaan om een onderzoek in te stellen naar de etnische botsingen tussen Arme niërs en Azeri's. De Armeense president, Levon Ter-Petrosian beschuldigde het Sovjet-leger en troepen van het ministerie van Binnenlandse Za ken er zaterdag van een pogrom te hebben uitgevoerd in de grensdorpen Getasjen en Mar- toenasjen, waarbij 36 mensen zijn gedood. De ministeries van Defensie en Binnenlandse Zaken in Moskou hebben Armenië de schuld gegeven van het geweld. Ook in andere delen van de Sov jetunie is het onrustig. Zo is za terdag in de Letse hoofdstad Riga een aanslag gepleegd op de commandant van de zwarte ba retten, een speciale eenheid van Sovjet-politietroepen die recht streeks onder bevel van Moskou staan. Hij is niet in levensge vaar. Leden van de eenheid waren in januari verantwoordelijk voor de dood van vijf mensen in Riga, toen zwarte baretten het Letse ministerie van Binnenlandse Za ken bestormden. De aanslag gebeurde op de eer ste verjaardag van het uitroepen van de Letse onafhankelijkheid door de regering in Riga. ROTTERDAM (ANP) - De werknemers in de overslag van kolen en ertsen in de Rotterdamse haven zien hun loon de komende twee jaar stijgen met in totaal 12,5 procent. Dit jaar stijgen de lonen met 6 procent, volgend jaar met 6,5. Beide bonden typeren dit resul taat als een 'poencontract'. Zij waren de onderhandelingen ingegaan met een stevige nadruk op uitbreiding van de werkgele genheid. „Maar toen het geld ging blinken zeiden de leden 'pak het maar', aldus FNV-be- stuurder Van der Linden. Dit is de eerste cao die voor de Rotterdamse havenwerkers is af gesloten. De machinale sector is een goeddraaiende en de bonden zien resultaat hier als maatge vend voor de haven. (ADVERTENTIE) doelwit zullen hebben als Bush zou blijven weigeren. Supporters van de 44-jarige vice-president menen echter dat Dan Quayle, voormalig senator uit Indiana, nu de kans van zijn leven krijgt om zich te presente ren als een gezaghebbend leider, die veel geleerd heeft van het vi- ce-presidentschap tot dusverre en die kalm blijft onder de ge dachte dat hij Bush mogelijk zal moeten vervangen. Quayle leek het atgelopen week einde inderdaad ontspannen voor het woud van camera's en microfoons dat sedert de bedle gerigheid van Bush op hem ge richt staat. Volgens Bush' stafchef John Su- nunu was gisteravond een even tuele beperkte overdracht van presidentiële bevoegdheden aan Quayle niet aan de orde, omdat de president zich uitstekend voelde ondanks het voortduren van de onregelmatige pols. ZIE EXTRA OP MAANDAG: Hartkwaal kan Bush' functioneren belemmeren Een echt Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd krijgt u van ons kado als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd, deze krijgt de krant de eerste twee wexen gra tis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres:'li Postcode: Plaats: Telefoon voor controle bezoraina. De nieuwe abonnee betaalt bet abonnementsgeld per O maand automatisch f 26,00 O kwartaal automatisch f 75,90 O kwartaal acceptgiro f 77,90 bank/gironummer De Parkerpen zenden aan Naam: Adres: Postcode: Plaats: In de pen moet komen te staan (Max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonne mentsgeld ontvangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Ant- woordnr. 112,4800 VB Breda.

de Stem | 1991 | | pagina 1