Veel doden bij cycloon Bangladesh Volk kiest Sovjet-president rechtstreeks CHAMPIGNONS, HAM EN ZAANSE SNIJDER Rente VS lager dollar keldert ROLLER KADO EKENDMAKING Koninginnedag in het water gevallen Zonnewinkel Zondag nu óók in Doden bij gevechten grens Armenië-Azerbajdzjan ili oenen mensen daldoos oh Champignons fijn, 1 /IQ ch Achterham, Spoorwegen kunnen toeloop op treinen niet aan andaag eerste akingen in ïetaalbédrijverf Merijntje Aanval Iraakse rebellen in noorden Baghdad „Voorjaarsshow" JEHADTKUNNENLEZENIN.. ^jsÊ B.BL/^ WOENSDAG 1 ME11991 IDAAG 2 KATERNEN iHAKA (RTR/DPA) - Een tropische cycloon met andsnelheden van 235 kilometer per uur heeft gis pen grote vernielingen aangericht op de kust van angladesh. olgens de laatste berichten zijn zeker 1300 mensen om het ven gekomen. Maar volgens regeringsfunctionarissen kan :>t aantal slachtoffers tot enkele duizenden oplopen. i de zwaarst getroffen kustpro- .ncies zijn tot nu toe 800 doden teld, terwijl op de vele eiland- :s voor de kust minstens 500 ensen om het leven zijn geko- ien. e storm veroorzaakte zware oedgolven tot zes meter hoog- die hele woongebieden weg- ioelde. Veel eilandjes in de ïstdelta zijn volledig door het ater verzwolgen en vele tien- lizenden woningen zijn van de aart geveegd. iljoenen mensen in het dicht- volkte land zijn door het na- 1EDA - Vandaag worden eerste stakingen in de me al uitgeroepen. [27 bedrijven in het hele land an de werknemers 24 in sta ag om een betere cao te krij- morgen begint een estafette- iking bij vijftig andere bedrij- n. ïdewerkers van Fokker in oensdrecht zullen vanochtend t werk op beperkte schaal erleggen. Een uitgebreide de- ;atie van werknemers gaat met Industriebond FNV naar het ofdkantoor van Fokker in nsterdam. West-Brabant zijn binnenkort akties te verwachten bij Po- ïorm in Roosendaal. Spoorwegen waren spoor bijster tuurgeweld dakloos geworden. De orkaan geselde 14 districten in het kustgebied zeven uur ach tereen met windstoten tot 235 kilometer per uur. Bomen wer den ontworteld; telefoonverbin dingen raakten verbroken; elek- triciteitsmasten gingen omver. Het vliegveld van Chittagong, de op een na grootste stad in Bang ladesh, staat onder bijna een meter water. Op de daken van gebouwen op het vliegveld zitten zeker 5.000 mensen te wachten om gered te worden. Op last van de regering worden meer dan drie miljoen mensen geëvacueerd uit een gebied, waar zeven miljoen mensen wo nen in ongeveer 2.000 dorpen en steden. Velen zijn dakloos doordat hun huizen, opgebouwd van leem en stro, zijn verwoest. Volgens een eerste raming is mogelijk 80 pro cent van de woningen verwoest of zwaar gehavend. Een passagiersschip met 782 mensen aan boord kon aan het nippertje aan de cycloon ontko men. Nadat het noodsignalen had uitgezonden werd het door een schip van de Indiase marine naar veiliger oorden gesleept. Ondanks de waarschuwing be vonden zich volgens regerings functionarissen zeker honderd vissersboten op zee. In totaal 500 vissers worden vermist. Honderden andere bootjes sloe gen los toen de eerste vloedgol ven op de kust braken. Internationaal telefoonverkeer is niet meer mogelijk. In 1970 werd Bangladesh getrof fen door een orkaan met wind stoten tot 222 kilometer per uur. Indertijd kwam ongeveer een half miljoen mensen om het le ven. De orkaan van dinsdag overtrof die van 1970 in kracht, aldus het meteorologisch instituut van Dhaka. DAMASCUS (RTR) - Bij een aanval op een ran de centra 'van de Iraakse inlichtingendienst in Baghdad hebben shi'itische re bellen een officier en negen an dere personen gedood. Een van hun politieke leiders, Taqi Mudarresi, zei in Damascus dat er in verscheidene steden in Irak wordt doorgevochten. Het centrum van de inlichtin gendienst dat werd aangevallen, ligt in het noorden van Baghdad, vlakbij een trainingskamp van de Republikeinse Gaide. De officier die bij de aanslag het leven liet, identificeerde hij als Ahmed al-Massas. De rebellen zouden geen verliezen hebben geleden. Vanaf het balkon van het stadhuis van Culemborg ma nen prins Claus en koningin Beatrix de menigte tot stilte tijdens de toespraak van de burgemeester. - foto,anp BREDA - Vooral in het zui den is Koninginnedag 1991 letterlijk in het water ge vallen. In veel plaatsen moest het pro gramma aan de weersomstan digheden worden aangepast. Hier en daar moest een optocht worden afgelast. Koningin Beatrix, die de ver jaardag van haar moeder in Buren en Culemborg vierde, hield het in die eerste plaats nog droog. Het traditionele Oranjezonnetje liet zich echter niet zien. Tijdens het bezoek aan Culem borg moesten de koninklijke paraplu's eraan te pas komen om de koningin en haar familie droog te houden. De belangstelling voor het be zoek van de koningin, prins Claus, hun zonen, prinses Mar griet, Pieter van Vollenhoven en hun zonen viel zowel in Bu ren als in Culemborg nogal te gen. Vermoedelijk was het koude, natte weer daar debet aan. Feit is dat de verwachte 40.000 tot 50.000 Oranjefans lang niet verschenen zijn, aldus de rijks politie. Wel was er volgens de Rijks voorlichtingsdienst (RVD) on verwacht veel belangstelling van de media voor Koningin nedag. Zelfs uit Japan en Scandinavië kwamen televisie ploegen. De Nederlandse Spoorwegen zullen Koninginnedag 1991 nog lang heugen. Hoewel was gerekend op extra toeloop liep het treinverkeer, vooral in de richting Amsterdam, volledig in de war. Op tal van stations moesten reizigers lang wachten voordat ze - als haringen in een ton - richting Amsterdam konden vertrekken. Het treinverkeer ondervond in een straal van 100 kilometer rond Amsterdam vertraging. Op een gegeven moment ston den zoveel treinen voor het Amsterdamse centraal station te wachten dat de Spoorwegen gedwongen waren alle trein verkeer enige tijd te staken. Er ontstonden levensgevaar lijke situaties omdat ongedul dige reizigers niet meer meer wilden wachten tot hun trein het station was binnengereden en daarom via de spoorbaan uitstapten. Reizigers naar de zuidelijke provincies werd aangeraden om ruim voor de avond weer naar huis te vertrekken. Normaal vervoeren de NS elke dag 80.000 toeschouwers. Gis teren waren het er meer dan 500.000. De vrijmarkt in Amsterdam trok dit jaar tussen de ander half en twee miljoen bezoekers, iets minder dan de ruim twee miljoen van vorig jaar. ZIE OOK BINNENLAND EN REGIO Kroonprins Willem-Alexander heeft plezier in de volksdans die gisteren tijdens het koninklijk bezoek aan Culemborg op het programma stond. Ook Pieter van Vollenhoven deed even mee. fotoanp Van onze redactie buitenland MOSKOU - Waarschijnlijk na de zomer zullen er in de Sovjetunie rechtstreekse pre sidentsverkiezingen worden gehouden. Dat zijn Sovjet-president Mi- chaïl Gorbatsjov en zijn grote ri vaal Boris Jeltsin, president van de grootste Sovjet-republiek Russische Federatie, overeenge komen. De twee politieke leiders onder tekenden vorige week samen met acht presidenten uit Sovjet-re publieken een gemeenschappe lijke verklaring waarin ook diepgaande economische hervor mingen worden bepleit. Gorbatsjov werd in 1989 tot pre sident gekozen door het Congres van Volksafgevaardigden. Van Jeltsin wordt verwacht dat hij met grote meerderheid de verkiezingen op 12 juni zal win nen voor het ambt van president van de Russische Federatie. Jelt sin heeft tot nu toe altijd be weerd geen belangstelling te hebben voor het presidentschap van de Sovjetunie. Stakende mijnwerkers in de Russische Federatie beschuldi gen Jeltsin van 'verraad', door het ondertekenen van het ak koord met Gorbatsjov. Dat akkoord voorziet ook in de beëindiging van de stakingen, die de toch al zwakke economie van de Sovjetunie grote schade toebrengen. „Met deze stap heeft Jeltsin zijn EXTRA AANBIEDINGEN Van woensdag t/m zaterdag hebben we nog meer vers-aanbiedingen. doosje 250 gram XïT*/ verpakt, 100 gram 2.5% Zaanse snijder, wit of bruin, heel 800 gram <s®© 2#fr 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. (ADVERTENTIES) Ginnekenweg 163 - Breda - 076-101202 Zonnehemels, de grootste keuze van de Benelux. Op onze ouderwetse service kunt u rekenen jarenlang, en de prijs valt zonnig mee! Breda-Tilburg-B'-Nassau-Nuland-Brusse! A I Bankstel kuipmodel in leder 3-2 zits van^f f. 2495,- Diverse kasten w.o broodkasten vanaf f 1495,- Toogkast f. 1995,- Vitrinekast vanaf f 895,- I Salontafels vanaf f. 195,- Eetkamertafels vanaf f. 295,- Bankstel eiken met stof I (speci; I Banks! - i-v, irxcxi i it.i icxi^io vai lai i. uunnaici CIINCII 111131 bl (speciale prijs) 3-2 zits f. 1595,- Bankstel kuipmodel in stof 3-2 zits f. 2995,- Bankstel 3-1-1 zits in stot vanaf 1.1895,- DE EIKEN SCHUUR Strijbeekseweg 14 - Ulvenhout. Tel: 076 - 612614 - Vrijdag koopavond - Lid interieur Waarborgfonds - Alles te leveren op wettelijke maandelijkse betaling MOSKOU' (AP) - Aan de grens tussen de Kaukasische Sovjet republieken Armenië en Azer- bajdzjan zijn dinsdagavond ge vechten uitgebroken waarbij volgens Armeense bronnen meer dan 20 mensen om het leven zijn gekomen. Eerder dinsdag nam het parle ment van Armenië een resolutie1 aan waarin Sovjet-president Gorbatsjov, het nationale parle ment, de KGB en de ministeries van Defensie en Binnenlandse Zaken werden veroordeeld we gens het dulden van 'staatsterro- risme', gepleegd door de buurre- publiek Azerbajdzjan. Het Sovjet-persbureau Tass maakte alleen melding van ge wonden onder de burgerbevol king tijdens schietpartijen en ge wapende overvallen in zes Ar meense grensdistricten. Tass citeerde een bericht van een Azerbajdzjaans persagentschap dat stelde dat gewapende Arme niërs vanaf Armeens grondge bied militaire posten onder vuur hadden genomen en dat Azer- bajdzjaanse troepen uit zelfver dediging automatische geweren en vlammenwerpers hadden ge bruikt. Het Armeense informatiebureau in Moskou zei dat ongeveer 25 mensen waren omgekomen en tientallen gewond geraakt toen troepen van het ministerie van Binnenlandse Zaken met tanks, Michel Zanoli (links) - Ft Zanoli wint etappe Ronde van Spanje VERDER IN DEZE KRANT Buitenland: Kurden terug naar huis Achtergrond: Franse trauma's door 'zwart' oorlogsverleden Gids: Schijf: nieuwe rubriek met muziekrecensies Regio: Liefkenshoektunnel op schema HET WEER IN ZUIDWEST-NEDERLAND Opnieuw een dag met veel bewolking, regen en een enkele opklaring. De wind is matig.. AMSTERDAM - In een poging een recessie te keren hebben de centrale banken in de Verenigde Staten de rente met een half procent verlaagd tot 5,5 procent. aanzien enorm verlaagd", zegt stakingsleider Alexander Kri- ger. „Natuurlijk kan dit op ver schillende manieren worden uit gelegd, maar ik zeg dat Jeltsin ons heeft verraden", aldus Kri- ger. Jeltsin probeert al een paar da gen de mijnwerkers zover te krijgen dat ze weer aan de slag gaan. Slaagt hij daar in dan zou zijn aanzien sterk stijgen en dat van zijn rivaal Gorbatsjov nave nant dalen. Tegelijkertijd kelderde de Ame rikaanse dollar gisteren op de internationale geldmarkten met gemiddeld zes cent. Kwam de dollar maandag voor het eerst sinds 1989 weer net bo ven de twee gulden, gisteren werd -niet meer dan 1,94 voor een dollar betaald. Een van de oorzaken van de koersval was de dollar-verkoop op grote schaal door Europese commerciële banken. Later deed de renteverlaging in de VS de rest. In de loop van de dag was hier en daar sprake van paniekverko pen. De afgelopen dagen hadden veel beleggers massaal dollars opgekocht in de verwachting dat de Amerikaanse munt snel duur der zou worden. De centrale banken in de VS verlaagden de rente gisteren na hevige druk van het Witte Huis. President Bush wenst de recessie in de VS zo snel mogelijk om te buigen in een economische ople ving. De renteverlaging is het afgelo pen weekeinde ook aan de orde geweest tijdens het overleg van de Groep van Zeven, de zeven rijkste industrielanden. De VS hebben toen met name Duitsland en Japan op het hart gedrukt hun rentetarieven te verlagen om zo de wereldecono mie te stimuleren. Beide landen houden echter de boot af, omdat ze vrezen dat door een verlaging van de rente de inflatie zal toenemen. Volgens een woordvoerder van het Witte Huis zal de renteverla ging ertoe bijdragen dat er bin nen redelijk korte een eind komt aan de recessie in de VS. Er moet alles aan worden gedaan om de economie weer op gang te krijgen en een lagere rente kan daarbij helpen, aldus de woord voerder. Inmiddels kan de Nederlandse minister Kok (Financiën) - ook in Washington, waar hij de ver gadering van IMF/Wereldbank bijwoont - na de val van de dol lar opnieuw aan het rekenen slaan. Toen maandag de dollar boven de twee gulden steeg liet de be windsman blij weten dat de duurdere dollar gunstig is voor zijn begroting en voor het Ne derlandse bedrijfsleven, dat daardoor beter kan concurreren op de dollarmarkten. pantserwagens en andere voer tuigen het Armeense dorp Ge- tasjen binnenreden. Het conflict tussen de overwe gend christelijke Armeniërs en de voornamelijk islamitische Azerbajdzjanen is de afgelopen jaren opgelaaid doordat Arme nië de politieke controle wilde verkrijgen over Nagorno-Kara- bach, een bergachtige streek in Azerbajdzjan die voornamelijk door Armeniërs wordt bewoond. Een echt Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd krijgt u van ons kado als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd, deze krijgt de krant de eerste twee weken gra tis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Naam: Adres:v Postcode: Plaats: Telefoon voor controle bezorging. De nieuwe abonnee betaalt het abonnementsgeld per O maand automatisch 26,00 O Kwartaal automatisch 75,90 O kwartaal acceptgiro f 77,90 bank/gironummer De Parkerpen zenden aan. Naam: Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (Max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonne mentsgeld ontvangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Ant- woordnr. 112, 4800 VB Breda.

de Stem | 1991 | | pagina 1