DE STEM Promotie Zeeland is ratjetoe' Axelse cultuurprijs voor Jos Tolhoek 6Markt' weer sterkste in zeskamp Groede In Heikant mogelijk woonwagencentrum Voorzitter FNV Zeeland T. Strous dringt aan op een nieuw en beter beleid Inwoner Hoofdplaat vertrekt naar Irak Persprijs voor Boertien Behandeling Anouk vandaag voortgezet Al anderhalve ton bijeen voor behandeling Anouk 4 Binnenkort beslissing over nieuwe zeesluis bij Terneuzen' Belgische ontvoerders weigeren nog te praten Fruitkwel MAANDAG 29 APRIL 1991 Hondentoilet in gebruik Fouten in deuren Krammersluizen kosten veel geld 'Iedereen om de tuin geleid' Bejaarde man komt om bij ongeval pESTEM VAN Z 'Margriet' neeml motorjacht op sleeptouw Koninginnedag in Zaamslag met zeskamp Opening van Dorpsplein in Graauw Sjansen baamsdonk i' Officieel Mazda-dealer|- Gebruikte Kwaliteitsauto's Onderhoud (schade)reparatie Leasing Telefoon 01621-12991 v Lultenambachtstr. 41 - Raamsdonk (grens Wasplk/Raamsdonk) JsM VAN ZEELAND T15 Van onze verslaggever GOES - De promotie van het 'produkt Zeeland' naar buiten toe is de afgelo pen jaren een ratjetoe geweest. Het wordt hoog tijd dat de nieuwe gedepu teerde voor economische zaken Bruinooge schoon schip maakt en een eind maakt aan de versnippering van acquisitie-activiteiten. Voorzitter T. Strous van de FNV Zeeland betoogde dat zaterdag op de districts voorjaarsvergadering in Goes. Volgens Strous wordt er momenteel op allerlei plaatsen wat aan de promotie van Zeeland gedaan zonder dat er sprake is van enige afstemming. Zo is het acquisitiebeleid versnipperd over de nota's 'Zeeland aan zet' en de Eurregio-nota. Er is wel een acquisitiegroep, maar daarnaast doen de beide havenschappen ook het een en ander. „Liefst langs elkaar heen", aldus Strous. „Naar onze mening kan dat zo niet langer. Op deze manier zal Zeeland er nauwelijks in slagen nieuwe investeerders aan te trekken". Strous denkt dat een overkoepelend orgaan, hij noemt het de 'NV Zeeland', daarvoor de aangewe zen weg is. Volgens de Zeeuwse FNV-voorzitter is het zogenaamde Twee/bekken-model van de Zeeuwse zomeruniversiteit een goed vertrekpunt. Dat model stelt dat Zeeland uniek is in het feit dat de functies natuur en economische mogelij heden in een betrekkelijk klein gebied toch gecombineerd kunnen worden. Ruwweg is dat de economische ontwikkeling rondom de Westerschelde en hand having van rust en natuur rondom de Oosterschel- de. „Juist voor de buitenwereld zou deze unieke combinatie van een tweetal kenmerken van ons ge bied zo dicht bii elkaar moeten worden uitgebuit", aldus Strous. Hij wees er nog op dat in dit model een vaste oeververbinding over/onder de Wester schelde wel een vereiste is. Dat de provincie een onderzoek wil laten doen naar het imago van Zeeland is volgens Strous 'een schandelijke vorm van geld over de balk gooien. Onbegrijpelijk dat de Staten instemden met een onderzoek dat nog maar kort geleden door de Stichting Zeeland in heel Nederland is uitgevoerd, zo vindt hij. „Blijkbaar is er in Zeeland toch nog geld teveel". Van onze verslaggever HOOFDPLAAT - Beroepsmilitair Peter Martens uit Hoofdplaat vertrekt vandaag (maandag) naar Iran, waar hij met het Nederlandse elfde geniebataljon hulp gaat verlenen aan de Kurdische vluchtelingen. Martens werd eind vorige week ijlings teruggeroepen uit zijn standplaats in het Duitse Seedorf. „Wat we er precies moeten gaan doen? Ik heb er nog geen idee van", zegt Martens, die wel weet dat hij groepscomman dant wordt over een tiental soldaten die op vrijwillige basis meegaan. „Wat onze taak zal zijn horen we maandag wel". Peter Martens kan zich moeilijk een voorstelling maken van waar hij in terecht komt. „Je weet heel weinig van wat zich daar afspeelt en bovendien hoor je allerlei tegenstrijdige berichten. Een ding staat vast, het zal voor mij een giganti sche belevenis zijn". Martens en collega's vertrekken vandaag per vliegtuig vanaf Schiphol. De verwachting is dat ze een maand of drie wegblijven. De ploeg van de 'Markt' in actie tijdens het touwspringen. Van onze verslaggever HULST - Het dorp Heikant maakt een goede kans aangewe zen te worden als locatie voor een nieuw woonwagencentrum. FOTO P. NICOLAI Van onze correspondent GROEDE - De ploeg van de 'Markt' heeft met ruime voor spong de beker met succes verdedigd tijdens de zeskamp in Groede. Het Hulster raadslid J. van Dorsselaer zegt dat vernomen te hebben uit goed ingelichte bron nen. De locatie die men in gedach ten heeft is het punt in de bocht waar de Vylainlaan overgaat in de Julianastraat. Daar ligt een perceel grond dat momenteel in gebruik is als tuin. Van Dorsselaar vroeg tijdens de raadsvergadering of zijn in formatie klopte, maar kreeg daar vanachter de collegetafel geen concreet antwoord op. Vol gens wethouder G. van de Voorde is de gemeente op dit moment nog volop op zoek naar geschikte locaties voor de aanleg van twee nieuwe woonwagen centra. Dat is nodig omdat het huidige woonwagencentrum De Rape wordt opgedoekt. „Het is een bijzonder moeilijke zaak", Van onze correspondent CLINGE - In het uitbrei dingsplan te Clinge is een hondentoilet in gebruik ge nomen. Op initiatief van de dorps raad heeft de gemeente Hulst in de Jac. Jordaen- staat een terreintje van zes bij vier meter afgetuind, waar hondenbezitters hun dieren hun behoefte kun nen laten doen. Eigenaars moeten voor taan niet ver meer wande len en de speelweiden voor kinderen blijven gespaard van hondepoep. In het aanleggen van het hondentoilet heeft de dorpsraad Clinge een be langrijke rol gespeeld. In overleg met de gemeente, aldus voorzitter P. de Schepper, „is de realisatie tot stand gekomen. Een bijdrage tot een nog gro tere leefbaarheid van een wijk. Nu maar hopen dat van het hondentoilet ook gebruik wordt gemaakt." betoogde de wethouder. „Welke locatie je ook aanwijst en hoe voorzichtig je ook te werk gaat, het is nooit goed". Burgemeester en wethouders zegden toe zo snel mogelijk met twee nieuwe locaties naar de ge meenteraad te zullen komen. A. van Wees (PvdA) drong er op aan die locaties nog voor de zo mer bekend moeten zijn. Zij be toogde dat er nu snel moet wor den gewerkt om aan de onhoud bare situatie waarin de bewo ners van de Rape momenteel verkeren een eind te maken. In de visie van burgemeester en wethouders moeten alle vijftig gezinnen op de Rape binnen nu en 1995 ondergebracht zijn in vijf kleinere centra. MIDDELBURG (ANP) - Door constructiefouten aan de sluisdeuren van de Kram mersluizen in Zeeland, ziet Rijkswaterstaat zich ge plaatst voor een onverwachte kostenpost van ongeveer een half miljoen gulden. De vier roldeuren vertonen manke menten. Een van de twee schutkolken is al vanaf vorige week gestremd waardoor de scheepvaart regel matig met wachttijden van en kele uren kampt. De sluizen zijn pas vier jaar in gebruik, aldus een woordvoerder van Directie Zeeland van Rijkswaterstaat. Normaal gesproken moeten de deuren pas na zo'n tien jaar het droge op voor onderhoud. De rol van een roldeur van de zuide lijke sluis heeft het vorige week begeven en ook het systeem bij de andere deuren vertoont man kementen. Maandag wordt met behulp van de drijvende bok Taklift Drie van Smit Tak de roldeur vervangen door een re serve-exemplaar dat al op het complex aanwezig is. Naar verwachting zal de ope ratie aan het eind van de week afgerond zijn. In de Wulpenhoek mochten zij uit handen van D T-raadslid L. Baarends de beker voor de tweede achtereenvolgende maal in ontvangst nemen. Of hij vol gend jaar definitief veroverd kan worden, is nog maar de vraag. De organisatie, de Dorpsvereni ging in samenwerking met de voetbalvereniging Groede, had voor dit lustrum de vijfde keer, veel moeite moeten doen om acht team aan de start te krijgen op het voetbalterrein, 's Avonds ving de organisatie ook al gelui den op dat de animo toch ta nende is. Rini Bouwens, secretraris van de Dorpsvereniging: „Normaal wordt de zeskamp op koningin nedag gehouden. Om dat die nu midden in de week viel is dat voor veel mensen lastig, aange zien ze de volgende dag weer moeten werken. De zaterdag is voor veel mensen ook moeilijk omdat er toch velen nog tot een uur of vijf moeten werken. Hoe het nu verder moet zullen we nog bekijken". Op het voetbalveld kwamen acht ploegen met zes man per team in actie om acht onderde len af te werken. De teams wa ren samengesteld uit straten of uit verenigingen. Bouwens snapt niet dat het moeilijk was om de ploegen weer bij elkaar te krij gen, want er werd fanatiek om de punten gestreden. De onder delen werden per tijd of per af stand afgewerkt. Lastig was vooral het onderdeel krattenra- ce. Hiervoor moesten kratten ge stapeld worden. Verder moesten de deelnemers touwspringen, zaklopen, kettingkruipen, bok springen en het rode draadspel dat bestond uit een afstand van tien meter overbruggen met kratten. Het geheel werd aan elkaar gepraat door Willem Ris- seeuw en in de pauze speelde nog muziekvereniging Groede. Voor iedere deelnemer was er een foto op briefkaartformaat. Na afloop was er bal in de Wul penhoek. Einduitslag: 1. De Markt 42 punten, 2. De Tennis- en Walen- straat 44 punten, 3. De School 42 punten, 4. De Polder 40 pun ten, 5. Nieuwe Wijk 38 punten, 6. Groede 25 punten, 7. Wulpen- hoek 13 punten. Van onze correspondent MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) heeft zaterdag de Prix de Citron toegekend aan C. Boertien, de commissaris van de ko ningin. De persprijs, die dit jaar voor het eerst is ingesteld, is bedoeld voor onder meer voorlichters die zich in het afgelopen jaar het slechts van hun taken hebben gekweten en personen die er in zijn geslaagd zo onbetrouwbaar mogelijk bij de pers over te ko men. Boertien kreeg de prijs omdat hij vrijwel nooit is te bereiken, niemand van zijn ambtenaren weet wanneer hij er is, en of hij aanwezig is. Tevens kreeg hij cL prijs omdat hij in de Zeeuwse belastingaffaire iedereen doelbe wust om de tuin heeft geleid. „De glans van de citroenprijs slaat in wezen af op het college van Gedeputeerde Staten over de afgelopen vijftien jaar", zo meldt het juryrapport. De com missaris was overigens zelf niet bij de uitreiking aanwezig even min als de ex-voorzitter van Voetbalclub Vlissingen P. de Jong. De Jong was genomineerd omdat hij steeds vol wist te nou- den dat er met zijn voetbalclub 'niets aan de hand was' en las tige journalisten uit het sponsor home zette omdat hun bericht geving hem niet aanstond. Duidelijk van sportievere aard was persofficier mr. S. Tempel, die wel aanwezig was, maar net niet in aanmerking kwam voor de Prix de Citron. De Prix d'Orange, de tegen pool van van de citron, ging ove rigens naar het voorlichtings team van de rijkspolitie in Zee land. „T. Muller en de zijnen ne men dikwijls het initiatief om zaken op een correcte manier naar buiten te brengen en geven er blijk van in te zien dat pers en politie elkaar nodig hebben. Verder zijn ze ook niet te be roerd om hun eigen fouten naar buiten te brengen", zo luidde het oordeel van de iury. Van onze correspondent IJZENDIJKE - De 69-jarige J. Haak uit Waterlandkerkje is gistermiddag rond twee uur bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De bejaarde man stak met zijn fiets de kruising Rijksweg 61- Oranjedijk bij IJzendijke over. Hij werd daarbij geschept door een personenauto bestuurd door C. D. uit Wachtebeke (B). De man die vanaf de Oranje- dijk kwam en geen voorrang verleende werd bij het ongeval op slag gedood. Van onze correspondente AXEL - In de raadzaal van het stadhuis in Axel werd de cultuurprijs '91 van de gemeente Axel uitgereikt aan Jos Tol hoek. Uit handen van van voorzitter J. van Schaik van de welzijnscommissie kreeg hij een oorkonde en een cheque van vijfhonderd gulden. Iemand die in aanmerking wil komen voor de cultuurprijs moet met kunst en cultuur te doen hebben, zo zei Van Schaik. „En die cultuurprestaties moeten geprezen worden". Volgens de voorzitter is het niveau van het werk van Jos Tolhoek hoog. Hij is al jaren actief bij de Zeeuwse volksuniversiteit. Lo go's van zijn hand zijn overal te vinden. Over een aantal weken verschijnen wel komstborden, een ontwerp van Jos Tolhoek. In de functie als coördinator van het mu seum Het land van Axel stelt hTolhoek zich als doel de bevolking meer bij het museum te betrekken, waarbij zeker de jeugd niet vergeten wordt. „Ook met beperkte midde len en een flink stuk enthousiasme, gelooft Jos Tolhoek stellig dat op gebied van cul tuur en kunst iets van de grond te krijgen is", zei Van Schaik. „Zoals de werkgroep Jos Tolhoek krijgt de Axelse cultuurprijs uit handen van J. van Schaik. Beeldende Kunst van de gemeente Axel ook daadwerkelijk op de goede weg is". Volgens Tolhoek staat Axel voor een nieuwe uitdaging. Het krijgt een nieuw hart - FOTO WIM KOOYIMN om zodoende de stad nieuwe impulsen te ge ven voor de toekomst. Wat cultuuractivitei ten aangaat trekt Axel nog steeds het voor touw in de regio en deze positie moeten we houden, aldus Tolhoek. Van onze verslaggever HOUSTON - De behandeling van de driejarige Anouk Sehelkens door dokter Burzinsky in het Amerikaanse Houston kan vandaag worden voort gezet. Gisteren werd Anouk ont slagen uit het University Medical Center in New York, waarnaar ze met spoed was overgebracht om het teveel aan hersen- vocht te laten wegvloeien. In Houston weigerden neurochirurgen bij haar een drain in te brengen omdat zij de alternatieve behandeling van Bur zinsky met kankerkgroei- remmende medicijnen niet erkennen. Vandaar dat Anouk donderdag met spoed werd overgebracht naar New York. Daar werd een drain in de her senen geplaatst, waardoor het overtollig vocht kon afvloeien. De ingreep bleek ge slaagd, want de behande lend arts constateerde een verbetering en ook wat meer aetiviteit bij Anouk. Afgelopen nacht arri veerde Anouk terug in Houston, waar vandaag de behandeling door dokter Burzinsky wordt voortge zet. Het is nog niet bekend hoe lang Anouk nog in Houston moet blijven. Voorlopig gaan de ouders ervan uit dat de terugreis eind volgende week kan worden aanvaard. Swingen voor het goede doel. FOTO WIM KOOVMAN TERNEUZEN - Er is tot nu toe al bijna anderhalve ton bij een gebracht voor de behandeling van de driejarige Anouk Sehelkens uit Vogelwaarde. Afgelopen weekeinde steeg de opbrengst van de Zeeuws- Vlaamse acties naar ongeveer 100.000 gulden. Daar komt nog eens 50.000 gulden bij die is in gezameld door Radio Reijnaert uit het Belgische grensdorp De Klinge. Een flinke bijdrage aan het steeds maar stijgende saldo le verde zaterdag de muziekdag in het Dorpscentrum in Vogelwaar de. 's Middags kwamen 175 be talend bezoekers naar het pop festival, waar' door de groepen Mordancy, Favourite Disguise, Paralysis, Taxfree en Anything belangeloos werd opgetreden. 's Avonds verzorgde Ambras voor een volle zaal (140 perso nen) een uitgebreid optreden. De opbrengst van de gehele dag be droeg inclusief de bijdrage van de popcornkraam 2565. De aanwezige familie Luteijn kon de aanwezigen nog het goede nieuws uit New York mee delen dat de drain geplaatst was en dat de behandeling van Anouk in Houston kon worden hervat (zie ook elders op deze pagina). Inmiddels werd ook de op brengst bekend van de collecte die in Sas van Gent isgehouden. Mevrouw Lilian Vermoet en een tiental vrijwilligers haalden huis-aan-huis bijna 3.300 gulden op. De bingo in Clinge, ten bate van Anouk, bracht vrijdagavond ruim 4.300 gulden op. Van onze correspondent GENT - „Er is binnenkort een beslissing over de aanleg van een nieuwe zeesluis in Terneuzen te verwachten. Deze moet genomen worden door de Vlaamse overheden. En vervolgens kunnen de autoriteiten in Nederland en België de zaak be spreken", aldus de Vlaamse gemeenschapsminister voor in- fra-structuur Sauwens vrijdagavond in Gent. „In de projectgroep Zeesluis Terneuzen kan er alvast een ver tegenwoordiger van Nederland", zo zei de minister. De Gentse havenautoriteiten en de Vlaamse overheden dringen bij Terneuzen en Zeeland al lang aan op de aanleg van een nieuwe en grotere zeesluis bij Terneu zen, zodat de Gentse haven gro tere schepen kan ontvangen. Eventueel mag ook de bestaande zeesluis, de Westsluis, vergroot worden. Komt er ooit een nieuwe of vergrootte zeesluis, dan moet ook het kanaal worden uitgediept. Sauwens deed zijn onthulling tijdens een huidezitting voor professor Anselin, die nu ook ontslag nam als voorzitter van de Gentse havengemeenschap. Sinds het ontstaan van deze club, die de belangen van de Gentse haven moet behartigen, was Anselin er voorzitter van. Einde vorig jaar nam hij ont slag als professor aan de Gentse universiteit en verhuisde hij naar het zuiden van Frankrijk. Hij wilde echter het werkjaar van de Gentse havengemeen schap volmaken. Op de afscheidsreceptie, die ook door Nederlandse vertegen woordigers werd bijgewoond, vertelde Anselin dat de haven- problematiek, en vooral die van Gent, steeds zijn hobby geweest was. De Gentse havenschepen Wijnakker prees in hem de fi guur, die de aandacht had ge trokken op de toegevoegde waarde, die een haven creëert. Van onze verslaggever HULST - De vier Belgische ontvoerders van een veertigjarige Antwerpenaar, die vrijdagavond in Hulst in de kraag werden gegrepen, weigeren tegenover de politie hun mond open te doen. Dat betekent dat nog steeds niets bekend is over het motief van de ontvoering. Vanuit België is gesuggereerd dat het wellicht gaat om een afrekening in de criminele wereld, maar dat kan de politie niet bevestigd krijgen. Gedacht wordt nu aan een uitleveringsprocedure die dan zal moeten uitgaan van de Belgi sche justitie. Dan kan het vier tal, dat tot die tijd blijft vastzit ten op het Hulster politiebureau, naar België worden vervoerd. Daar speelde de ontvoering zich vrijdagochtend ook af. Het zwaar toegetakelde slachtoffer werd vrijdagavond ontdekt door de Hulster politie, nadat hulpge roep had weerklonken uit een bestelbus bij het industrieterrein Hogeweg. De twee inzittenden werden aangehouden en vrijwel tegelijk ook twee andere Ant werpen in een personenauto die even tevoren bij het busje had gestaan. Heli Van onze verslaggever GOES - Een aantal frui kers in Zeeland en west bant overweegt voortas likopters in te zetter nachtvorstschade aan boompjes te voorkomen. De rondmalende rotorblad Van onze correspondent BRESKENS - De redding boot 'Prinses Margriet' ui Breskens is zaterdagmidda uitgevaren om het Belgisch motorjacht 'De Frajolie' u; Blankenberge op sleeptoui te nemen. Dit motorjacht van tien met( lag op 37 mijl van Breskens b de Thorntonbank. Daar was bemanning aan het vissen g( weest en op de terugweg krei men machinepech. Een noodsignaal werd opge pikt op kanaal 16, het rescuek: naai van RCC IJmuiden. Die rie om 13.15 uur de Prinses Ma: griet te hulp, die om 14.30 ui ter plaatse was om 'De Frajoli met zes man aan boord op pikken. Op de terugweg had het Belg sche motorjacht contact opgen men met Blankenberge en wei de sleep ter hoogte van Ze brugge overgenomen. Om 17.( uur was de Margriet weer ten in de thuishaven Breskens. Van onze correspondent ZAAMSLAG - Een zeskan voor plaatselijke veren gingen moet een der hoogt punten vormen van koni: ginnedag in Zaamslag. De winnende vereniging m Zaamslag vertegenwoordig tijdens de zeskamp in Terne zen, op 3 mei. Het evement Zaamslag dat wordt gehoud op het oude voetbalveld aan Polderstraat begint om 15. uur. Om 19.00 uur begint in dorpshuis aan de Riemensstra een playbackshow voor alle lee tijden. Ook hiervan mag de wi naar of winnares naar de gre finale op 3 mei in Terneuzen. Het verdere programma lui als volgt: 10.00 uur, opening rr klokgelui, tevens kunnen var dat tijdstip de bejaarden terec in het verenigingsgebouw Poort voor een bingospel. Vanaf de muziekkiosk op 1 Plein aan de zuidzijde vertre om 10.00 uur een optocht versierde fietsen. 10.30 uur: O treden van het jeugdcircus Ri nardi uit Hulst op de parket plaats bij de Gymzaal aan Sportlaan.13.30 uur Vlaait kennis voor de jeugd op 1 oude voetbalveld. 13.30 u Start van een fietspuzzeltoc leeftijd vanaf tien jaar bij Irisschool aan de Gerard van t Nissestraat. 15 uur: Optrec van de harmonie De Volhard °P het oude voetbalveld.20 u Discoavond in het dorpshuis. Van onze verslaggever GRAAUW - Het Feestcon té 'Kortestraat' in Graai grijpt de jaarlijkse Kor straatfeesten aan om 1 geheel vernieuwde dor{ Plein officieel te laten op! nen. Dat gebeurt op tweede pil sterdag maandag 19 mei voor de officiële handeling oen vertegenwoordiger burgemeester en wethoud uitgenodigd. In Graauw worden voor vijfde keer de Kortestraatfe ten gehouden. Tot nu toe is steeds de gewoonte gewe nat er iets bijzonders gebeur Zo viel eerder ai het Graaui raadslid A. Bruggeman de je beurt om het herstrate testraat te openen. Dit dus het Dorpsplein dat aan straat grenst. De officiële deling in om 14.00 uur wordt muzikaal opgeluist door de fanfare Nooitgedacl K

de Stem | 1991 | | pagina 4