'Kinderen mogen weten wie hun ouders zijn' ROLLER KADO TELEK0DER -vFINNTAX Tijd genoeg! HEI 'Zwaluwen' vragen aandacht van minister Sovjet-leiders roepen op tot stopzetting stakingen IJSBERGSLA, KIP EN VANILLE YOGHURT Tegenslag bij behandeling Anouk Ministers spraken voor hun beurt over minima en koppeling Kurden en Saddam eens over autonomie □□□nnnnnnnnnnnn Merijntje Kentering in kwestie-Valkenhorst door uitspraken overheid JhubantlQgk ffS DONDERDAG 25 APRIL 1991 Breda hangt miljoenenclaim boven hoofd charrelvlees niet beter oord over huurverhoging van 5,5 procent GRATIS EXTRA AANBIEDI N G E N Ijsbergsla, Cfl Hele kip, Ctt Halfvolle vanille yoghurt, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. GIDS Ronnie Earl: een joodse New Yorker speelt de blues Financiën: Volvo deels naar Japan Achtergrond: DDR: tv als toekomst O Sport: Finale EC-1: Rode Ster-Olympique Consument: Heerlijk moorddiner Regio: Vuil afvalwater uit België DEN HAAG - Premier Lubbers is gisteren openlijk minister An- driessen (Economische Zaken) afgevallen voor diens pleidooi in een krante-artikel voor een drastische verlaging van het minimumloon. Ook minister De Vries (So ciale Zaken) kreeg een veeg uit de pan voor het uitlek ken van een plan om de koppeling tussen lonen en uitkeringen aan té passen. Details nog nader uitwerken JE HAD 7 KUNNEN LEZEN IN ^aarvan u vindt, daf^&enkleine gerubriceerde ffcertentio voor geplaatst moot worden? Plaats dat laintje" dan beslist in De Stem. Tien tegen een dat uw {dvertentie gelezen wordt. Immers 9 van de 10 5(flni-lezers en lezeressen pluizen week in week uil ..Kleintjes"-rubrieken na. Dat zijn elke dag vele tienduizenden Kleintjes-lezers. DE STEM jlste jaargang Kantoren: Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen.Losse nummers ma. t.m. vrijd. 1.40 en zat, 1.70 Van onze verslaggever BREDA - De gemeente Breda kan een schade claim van zeker een mil joen gulden verwachten de huidige plannen voor de Stadssschouw- burg worden uitgevoerd. Het advocatenbureau van Het Turfschip schrijft dat in een brief die gistermid- is bezorgd bij het col- _e van B en W en alle fractievoorzitters. De claim is gebaseerd op een contract dat de ge meente in 1986 afsloot met het Van der Valk-concern dat Het Turfschip destijds overnam. Daarin worden garanties gegeven dat Het Turfschip de grote congres sen en horeca-activiteiten 'van groot belang voor de Bredase bevolking' mag blijven organiseren. Een goed voorbeeld daarvan is hetJazz-festival. Bij niet nakoming zou de gemeente volgens het con tract van 1986 een bedrag van minimaal een miljoen gulden verbeuren. De plannen voor de nieuwe schouwburg, die ook een horeca- en congrescentrum omvatten, druisen volgens de directie van Het Turf schip in tegen die afspra ken. Van der Valk heeft op grond van die afspraken bovendien enige miljoenen geïnvesteerd en is bang dat dat voor niets is geweest als alle grote evenementen straks naar de schouwburg gaan. Scharrelen is niet gezond Van onze verslaggeefster BREDA DEN HAAG - De kwestie- Valkenhorst en de kinderen die zoe ken naar hun vaders is in een stroomversnelling terecht gekomen. De ministers Hirsch Ballin (Justitie) en Simons (Volksgezondheid) braken gisteren in de Eerste Kamer een lans voor de belangen van het kind. De bewindslieden vinden dat er een rege ling moet komen die het mogelijk maakt dat mensen recht krijgen op kennis over ham eigen afstamming. En de senaat legde dit ook nog eens een keer vast in een motie, die waarschijnlijk op steun van de hele Eerste Kamer kan rekenen. Het afstammingsrecht speelt bijvoor beeld bij kinderen die verwekt zijn met behulp van het sperma van een anonieme donor. Maar het is niet denkbeeldig dat de kinderen die geboren zijn uit onge huwde moeders, ook van deze regeling zullen profiteren. Zoals de kinderen die geboren zijn in het Bredase tehuis'Val kenhorst, het voormalige Moederheil. Volgens Hirsch Ballin weegt de blijvende anonimiteit van de donor onvoldoende op tegen de belangen van het kind om in zicht te krijgen in de eigen afstamming. Het argument van de persoonlijke levens sfeer kan niet alleen worden aangevoerd ter bescherming van de donor. Er zijn volgens hem ook hele sterke argumenten van de zijde van het kind. En juist dat laatste speelt een grote rol bij de zoekende Valkenhorst-kinderen. Hun moeder weigert de naam van hun biologische vader prijs te geven. Valken horst beschermt deze moeders door zich te beroepen op een geheimhoudings plicht. Maar de advocaten van de kinderen heb ben er altijd op gehamerd dat de belan gen van het kind moeten prevaleren. Het ontberen van kennis over de afstamming zou onmenselijk zijn. Riet Monteijne, die ooit een hongersta- 1ST - Vlees van scharreldie- n is net zo goed of slecht als et vlees van dieren die op tradi- aele wijze zijn gemest, at blijkt uit het onderzoek, uit- voerd door het Instituut voor eeteeltkundig Onderzoek (IVO) Zeist. "etingen op varkensvlees en ge- ""de panels brachten geen duidelijke kwaliteitsverschillen au het licht. Ook de algemene opvatting dat scharrel vlees min- ier water bevat, blijkt niet te Hoppen. Vlees van varkens uit ie intensieve veehouderij slinkt de pan niet meer dan schar- relvlees. o onze Haagse redactie DEN HAAG - De Tweede Kamer gaat akkoord met een huurverhoging van 5,5 pro cent. Wanneer de Eerste Ka- ®r ook groen licht geeft M de verhoging op 1 juli ut. Staatssecretaris Heerma (Volks huisvesting) legt zich neer bij de Wns van de hele Kamer om de individuele huursubsidie voor Jejaarden niet aan te tasten, 'olgens Heerma is het noodza- ®ujk om zeker tot en met 1994 6 huren jaarlijks met 5,5 pro cent te verhogen. Maar met 'sme bij verlaging van de rente- and, behoudt de Kamer zich et recht voor om de komende denn de verho§ini tegen te hou- meerderheid van de Kamer p> gisteren pas akkoord nadat jeerma ?P verschillende punten Politieke partijen tegemoet as gekomen. Zo zal de staats- met kracht nastreven J j yerhoging van het huur- vaarc>eforfait, de woonbelasting or huiseigenaren, tegelijk in- met de huurverhoging. Een als zwaluw verklede jongen vraagt aan minister Alders (Milieubeheer) aandacht voor voor het behoud van de huis zwaluw. Circa 160 kinderen waren verkleed naar Den Haag gekomen voor de ludieke actie. - foto anp (ADVERTENTIES) ORANJE-AANBIEDING ^VISION LINE DC 386SX, Y># 40 Mb/35" 2 Mb geheugen Sggr- jT'WD» High.res. Muis Bij aankoop faxapp. en/of autotelefoon autodailer-calculator Voor al uw telecommunicatie Lissenveld 15 (industrieterrein Dombosch II) Tel. 01621-19111 - Raamsdonksveer BUI DA, MABKINDAALSIWIO 121 Til- 07C - 200202 Ook gevMtigd in Borgen Op Zoom en Rotterdam. Zie voor advertentie elder» In deze krant Bezoek Nederlands grootste collectie klokken en barometers in Oisterwijk. Heusdensebaan 65, 5061 PN Oisterwijk (Meubelfabriek Oisterwijk). Ttel. 04242-19012. MOSKOU (DPA/RTR) - Président Michail Gorbatsjov en de leiders van negen Sovjet-republieken, waaronder Boris Jelt- sin, hebben gisteren in een gemeenschappelijke verklaring alle stakers in de Sovjetunie opgeroepen het werk te hervat ten. het inhalen van de produk- tieachterstand te beginnen". De algemene staking in de Wi- trussische hoofdstad Minsk werd gisteren niettemin voortgezet. Volgens het persbureau Interfax verzamelden zich tienduizenden stakers op het Leninplein in het centrum van de stad voor het re geringsgebouw. Toch zetten de mijnwerkers in Rusland en de Oekraine en de arbeiders in Wit-Rusland en Ge orgië hun acties voort. In de verklaring die werd gepu bliceerd in de Pravda, het blad van de communistische partij, pleiten Gorbatsjov, Boris Jeltsin en de leiders van de Oekraine, Wit-Rusland, Azerbajdzjan, Oezbekistan, Kazaehstan, Toerkmenistan, Kirgizië en Tadzjikistan voor 'dringende maatregelen' om de crisis te be teugelen. „De leiders van de Unie en de republieken roepen de mijnwer kers en alle andere arbeiders op alle politieke en economische stakingen te beëindigen en met Sprekers eisten opnieuw een speciale zitting van het Witrus- sische parlement. Volgens het persbureau Tass gingen ook in de stad Gomel duizenden Wi- trussen de straat op. In zes an dere industriesteden in de Sov jet-republiek vielen verschei dene bedrijven stil door acties. Van woensdag t/m zaterdag hebben we nog meer vers-aanbiedingen. per krop 2 op schaal, ca. 1700 g pak 1 liter Van onze verslaggever HOUSTON - Er is een dom per gezet op de tot nu tot op timistische berichten over de resultaten van de behande ling in de driejarige Anouk Schelkens in het Ameri- 1 kaanse Houston. Het meisje uit Vogelwaarde is daar voor een behandeling van een hersentumor onder behande ling van de Amerikaanse specia list Burzinsky. De eergisteren gemaakte hersen- foto heeft aangetoond dat de tu mor op zich nog geen onherstel bare schade heeft aangericht.. Gelijktijdig bleek echter dat zich teveel vocht om de tumor be vindt. Gisteren moest daarom bij Anouk een zogenaamde drain worden ingebracht om het vocht te laten afvloeien. De behande ling met het door Burzinsky ont wikkelde preparaat moet daarom tijdelijk worden stopge zet. „Het plaatsen van de drain is een ingreep die bijna altijd slaagt", hield gisteren een voor lichtingsfunctionaris van de kli niek in Houston de moed erin. „Afwachten dus", zei Bram Lu- teijn, coördinator van de actie 'Anouk naar Amerika'. De actie op zich loopt nog steeds VANDAAG 4 KATERNEN king hield bij Valkenhorst ter voorko ming van de vernietiging van oude dos siers, vindt de uitspraken van de beide bewindslieden 'fantastisch'. „Ons werk, via de stichting afstammings recht, heeft kennelijk z'n vruchten afge worpen". Advocate mr. A. Philips die Monteijne en andere zoekende kinderen rechtsbijstand verleent is eveneens enthousiast. „Ik kan de uitspraken van de ministers goed ge bruiken in mijn pleidooien. Afstam mingsrecht krijgt een steeds grote priori teit vanuit de samenleving". VERVOLG OP BINNENLAND Lubbers valt ministers af Van onze Haagse redactie Volgens Lubbers heeft vooral minister Andriessen 'al te defini tief' zijn voorkeur uitgesproken voor een drastische verlaging van het minimumloon. Het kabi net is nog in discussie daarover, aldus Lubbers. Lubbers liet zijn ministers en partijgenoten vallen in een debat dat was aangevraagd door Groen Links. Volgens fractielei der Beckers van Groen links maakten de twee bewindslieden zich schuldig aan niet behoorlijk onderbouwde standpunten over toekomstige wijzigingen in het systeem van koppeling tussen lo nen en uitkeringen en het mini mumloon. Minister De Vries zei bij terugkomst van een reis naar Praag 'te balen' dat zijn plan voor een alternatief voor de kop peling was gelekt. Beckers wees erop dat het kabi net nog uitgebreid moet spreken over de onderwerpen die An driessen en De Vries signaleer den. „Niemand kan uitmaken wat het waarheidsgehalte van de uitspraken is en welke besluiten kunnen vallen," aldus Beckers. De hele Kamer, alleen het CDA reageerde niet, was het met de klacht van Beckers eens. Lubbèrs' excuus voor het gedrag van de twee bewindspersonen werd vervolgens geaccepteerd. Van Mierlo (D66) noemde het heel verstandig van Lubbers om zich van de voorbarige uitspra ken van de twee ministers te dis tantiëren. Ook hij hekelde de manier- waarop bewindslieden met elk aar in de media discussiëren. „Als het zo doorgaat, krijgt het kabinet de reputatie dat de om vang van zijn daadkracht schril afsteekt tegen zijn babbelzucht", aldus Van Mierlo. WD-fractieleider Bolkestein constateerde dat 'de 'ministers ploeg het spoor bijster is'. En: „Ieder kabinet heeft recht op zijn ruzies, ook op straat, maar er zijn grenzen". VERVOLG OP BINNENLAND ZIE STEM-COMMENTAAR ZIE ACHTERGROND: Koppeling blijft, maar anders Vandaag eerst opklaringen. Later op de dag meer bewolking en kans op wat regen. Wind matig. BAGHDAD (RTR) - President Saddam Hu- sayn van Irak en een delegatie van de Kur den in het noorden van het land zijn het in principe eens gewor den over autonomie voor de Kurden. Dit heeft Jalal Talabani, de leider van de Kürdi- sche opstandelingen, ge zegd. „Mijn antwoord is in beginsel 'Ja'", zei Talabani op de vraag of de partijen het eens zijn gewor den tijdens het eerste contact sinds 1984 tussen de regering in Baghdad en de Kurden. „We hebben nog een gespreks ronde nodig om de bijzonderhe den te regelen", aldus de leider van de opstandelingen. Het beginselakkoord over de uit voering van de akkoorden van 1970, dat autonomie toekent aan Iraaks Kurdistan, behelst vol gens Talabani 'de democratie in Irak, normalisering van de toe stand in-Iraaks Kurdistan en het respecteren van de nationale rechten van het Kurdische volk'. De volgende onderhandelings ronde wordt volgende week ge houden, aldus Talabani. Hij be- Kurden-leider Tabani kust Saddam Husayn -fotoepa dankte 'allen die ons volk te hulp komen, waar meer dan drie miljoen Kurden dreigen te ver hongeren', een reactie op de aan wezigheid van buitenlandse mi litairen in het noorden van Irak. „Het uiteindelijke akkoord wordt getekend door Masoud Barzani", aldus Talabani in een verwijzing naar de zoon van wij len Mustafa Barzani die de lei der is van de Democratische Partij van Kurdistan. De DPK is één van de belang rijkste Kurdische groepen die in een guerrilla-oorlog verwikkeld is met de centrale regering in Baghdad. De Kurdische opstandelingen hebben vijf dagen in het geheim overleg gevoerd met de Iraakse regering. (ADVERTENTIE) Een echt Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd krijgt u van ons kado als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd, deze krijgt de krant de eerste twee weken gra tis. geweldig. Gisteren bleek het grote bedrag van ƒ95.000 voor de actie te zijn binnengebracht. Gevoegd bij de 66.000 die Ra dio Reynaert in het nabije Belgi sche De Klinge heeft ingeza meld, is de mijlpaal van 150.000 gepasseerd. Een be drag dat de komende dagen on getwijfeld verder zal groeien. De collecte ten bate van de actie in Sas van Gent is inmiddels van start gegaan en bij het gemeen tebestuur van Oostburg is een aanvraag voor een collectever gunning ingediend. Verwacht wordt dat daar de toestemming tot collecteren snel wordt gege ven. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Naam: Adres. Postcode: Plaats: Telefoon voor controle bezorging De nieuwe abonnee betaalt het abonnementsgeld per O maand automatisch O Kwartaal automatisch O kwartaal acceptgiro bank/gironummer De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: J 26,00 75,90 77,90 Postcode: Plaats: In de pen moet komen te staan. (Max 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonne- i mentsgeld ontvangen hebben. Stuur deze bon in een open I envelop (zonder postzegel) mar Dagblad De Stem, Ant- woordnr. 112,4800 VB Breda. «èt

de Stem | 1991 | | pagina 1