Voeg dorpsscholen samen' Forse beloning commissarissen van nutsbedrijf Winst over 1990 ruim negen miljoen gulden Smeerpijp van de Schelde L. Cuelenaere (CDA) wethouder Oostburg Nutsbedrijf studeert op exploitatie WOV DE MEESTE EN DE MOOISTE BRUIDSJURKEN ïïmyï i ïïzt [staatssecretaris Wallage op onderwij sdag in Terneuzen Reinwater neemt monsters bij lozingspijp afvalwater Sopar we ook eerste- open? ier en wijn? actus te moeten ÏSt: th, 3.99 n, 1.99 do's, 1.99 pelen, 3.99 Motteballen MIDDELBURG - Een winst van ruim negen mil joen gulden over 1990 stelt de Delta Nutsbedrijven in staat om de tarieven voor gas, water en stroom laag te houden. Levertumoren Reserves Ingrepen Vee! je prettig met. SALAMANDER^ Uzdy-li ne D T gaat overeenkomst aan met DONDERDAG 25 APRIL 1991 Directeur: 'nog eens oppakken' Diamanten echtpaar Clinge CDA en WD Nuchter Perse 74Q DE STEM VANZEELAND T27 Yishbone z'n vingers bij \be hamburgers (of 2 basco, 1 citroen, roene paprika in reep- \artjes, 2 eetlepels tabasco en 1 theelepel ie olie. Bestrijk de op de barbecue of mgeveer 3 minuten aan Verhit de rest van de fruit de ui met ka. Voegde tomaten en honing al omscheppend fin onze verslaggever pNEUZEN - Het is een «ede zaak als scholen in ileine kernen die bedreigd orden met opheffing samen ian werken. Ook als het iat om scholen met een ver- ïlullende identiteit, ïaatssecretaris J. Wallage van dierwijs zei dat gisterochtend p de derde Katholieke Onder- injsdag Zeeland in Terneuzen.' „Samenwerking is op zichzelf goed middel om een maxi ma voorzieningenniveau in stand te houden", aldus Wallage. De staatssecretaris erkende ove rigens, dat er ook de nodige ha ken en ogen zitten aan samen voeging van scholen met een to taal verschillende identiteit. „Er zitten hele principiële kanten aan. Uiteindelijk kan het voor een school belangrijker zijn de identiteit van de school over eind te houden en niet te kiezen voor samenwerking met een an dere school in de kern." Wallage deed in scholenge meenschap De Vaart gisteren nog eens uit de doeken, waarom hij schaalvergroting in het basis onderwijs nodig vindt. De reden voor de schaalvergroting is de tendens dat de basisscholen in Nederland gemiddeld steeds kleiner worden, legde de staats secretaris uit. „Dat kost ieder jaar meer geld. Het gevolg daarvan is dat er bezuinigd moet worden waar door een verschraling van het basisonderwijs is opgetreden". Wallage denkt door een herver deling van het beschikbare geld betere voorwaarden te kunnen scheppen voor het basisonder wijs. Door de herverdeling moeten flink wat kleinere scholen ver dwijnen omdat de opheffings normen veranderen. Wallage wil toe naar- grotere scholen. Een medewerker van de stichting Opbouw drukte de bewindsman op het hart de bereikbaarheid van scholen goed in het zicht te houden. Staatssecretaris Wallage op bezoek op de onderwijsdag in Terneuzen. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Nutsbedrijf drukt tarieven 3e Stichting Reinwater leeft gisteren watermon sters genomen voor de lo zingspijp van Sopar Chemie Zelzate (B). Het bedrijf Idt in milieukringen als één van de ergste vervuilers tan de Westerschelde. De terslaggever stak zijn neus inde lozingspijp en werd op slag niet goed. Wat moet dat spul dan wel niet doen met al de platvisjes? Door Cees Maas I gratis 06-0305. advertentie kunt u in alle ehalve de artikelen waar taan. Die artikelen kunt u vinkels waar één van die aat. Reclameprijzen gelden 'm zaterdag 27 april a.s.. De rubberboot snijdt door het roerloze water van het Kanaal van Terneuzen naar Gent. We laren ongeveer op de rijksgrens, iet doel ligt honderd meter ver ier: een treurigstemmende ver- zameling stalen gebouwen en roestige schoorsteenpijpen, de fabriek Sopar Chemie in Zelza- le. Volgens Nederlandse milieu- ren één van de ergste ver raders van de Westerschelde. De fabriek verwerkt steenkoolteer ra braakt een nimmer eindi- e afvalstroom PAK in het water. De vraag is, of Sopar vol te aan zijn Belgische lozings- 'ergunning en de mening van (en Nederlandse rechter daar over. Dat komt straks, dit is 'oorspel. PAK is een verzamelnaam 'oor uiterst gemene goedjes, de polycyclische aromatische kool waterstoffen. Met pcb's en cad mium de ergste milieuvervuilers wo het Scheldewater en de Scheldebodem. Want PAK zin kon na verloop van tijd en ver- iiftigen de rivierbodem. Die is snel gevonden. Een beton- ®n rioleringspijp steekt een eindje uit de oever, er stroomt jdeurloze vloeistof uit. „Je ziet net niet maar ruikt het wel, dit fjn PAK," zegt Rutteman. De Jx>t botst tegen het uiteinde van to smeerpijp. Ik snuif een wat toffe lucht op. Motteballen ver jongd met iets van benzine. De nicht van PAK, zo ruikt dus één 'an de ergste ziekmakers van de Westerschelde. is niets, wat ik geroken Jen, bij wat nog moet komen. Verhoog klimt aan wal en noudt een blinkend schone em- jner onder de pijp. Terug in de toot wordt daaruit een monster- s ievuld. De emmer verspreidt een penetrante lucht van bedor en kaas gemengd met earbo- m. brie voorzichtige teugjes oor de neus en-ik hoef niet tor, op slag ongesteld van wat er zo vrijelijk het Kanaalwater 1,1 stroomt. Stank op zich zegt niets over gevaargehalte. Maar: „Wij J? niet voor nrets hand- I ïjboenen aan," zegt Rutteman. n,tkhoenen en waterdichte R "erpakken, de mensen van rttmJ'ater zijn als de dood voor ^druppeltje water hier. Tien Dolt f verder dobbert een kop- U?e eenden nietsvermoedend K d. Die hebben nooit van rub- eipakken gehoord. Van onze verslaggever Dat maakte 'directeur P. Stoter gisteren bekend bij de pre sentatie van de jaarcijfers. Stichting Reinwater bezig met het nemen van een monster bij de afvalpijp van Sopar. - FOTO DE STEM/COR. J. DE BOER De angst van de monsternemers voor het water is niet overdre ven. Rutteman: „In januari na men we hier monsters waaruit bleek dat er zevenduizend mi- crogrmam PAK per liter voor kwamen. De Nederlandse veilig heidsnorm ligt onder de één mi crogram per liter." Reinwater neemt de monsters om meer argumenten te hebben in het hoger beroep dat vier mi lieugroepen tegen Sopar hebben aangetekend. Een eerste kort ge ding in Middelburg heeft Sopar gewonnen. De rechtbank maakte een on derscheid tussen eisers die een algemeen belang behartigen (zo als milieu-organisaties) en 'ex clusief gerechtigde' eisers (zoals eigenaren). De rechter vond dat hij het vervuilende bedrijf geen strengere lozingsnormen kan op leggen dan de Belgische over heid, als de eisers 'slechts' een algemeen belang behartigen. Ook vond de rechter dat Sopar voldeed aan de Belgische lo- zingseisen, die niet soepeler zou den zijn dan de Nederlandse, maar de milieugroepen vinden dat die vergelijking mank gaat. De rechter vergeleek Sopar met Hoogovens, waar geen steen koolteer wordt verwerkt. „Juridisch hebben we eigen lijk gewonnen, maar nu hebben we veel meer tijd om ons voor te bereiden, dus we zien het hoger beroep met hoop tegemoet. Wij konden toen niet aantonen dat ze zich niet aan de vergunningen hielden, dat kunnen we nu wel," zegt Rutteman. Het is een proefproces. Als So par veroordeeld wordt, komen andere vervuilers aan de beurt, zegt Rutteman. Want de Schelde möet schoon. „Vissen krijgen er levertumoren van, het hoopt zich op in mosse len en surfers in het vervuilde Ketelmeer hadden na een dagje watersport net zoveel PAK in hun lichaam als iemand die de hele dag door stug heeft gerookt. PAK neem je op door je huid." Vrolijk somt Joost Rutteman van de Stichting Reinwater de zalig heden van PAK op. Samen met Wim Verhoog en Niek Gersen van dezelfde mi lieugroep neemt hij vandaag monsters van het afvalwater van Sopar. Dat moet met een rub berboot omdat de directie van Sopar niet zomaar toegang zal verlenen op het fabrieksterrein, weet Rutteman uit ervaring. Vanmorgen ook, vroegen mede werkers van Sopar waar Rein water het recht vandaan haalde om hier met een bootje te liggen. Openbaar vaarwater, luidde het laconieke antwoord. Op dus weer, naar de smeerpijp. Het komt er op neer dat de gas- prijs op het minimum landelijk niveau blijft, dat water evenmin duurder, wordt' (de laatste prijs stijging dateert al van 1984) en dat het tarief voor elektriciteit zelfs iets omlaag gaat. De oude PZEM zat daarmee een cent per kilowatt/uur boven het landelijk gemiddelde; die cent gaat er in twee jaar af, wat voor het gemiddelde Zeeuwse huishouden een besparing van zo'n 25 gulden betekent. Meer zit er volgens Stoter niet in. Desgevraagd bestreed hij dat de Delta Nutsbedrijven de fikse reserves van ongeveer vijfhon derd miljoen gulden zouden kunnen gebruiken voor een ta riefsverlaging. „Elk bedrijf heeft eigen kapitaal, reserves nodig, onder meer om risico's te dek ken. Bovendien moeten we nu minder geld lenen. De vijftig miljoen die we daarmee bespa ren komt direct de exploitatie, dus de tarieven ten goede." De winst van negen miljoen, die het mogelijk maakt een fiks dividend uit te betalen aan pro vincie en gemeenten als die aan deelhouders dat willen, komt voor 6,6 miljoen van de PZEM. In die rekening is dan nog het verlies van 1,4 miljoen dat ka beldochter Zekatel volgens ver wachting leed, inbegrepen. De watermaatschappij WMZ -op 1 oktober samengevoegd met de PZEM- kwam uit op een forse winst van 2,5 miljoen gulden. Voor beide oude bedrijven geldt dat hun winst nog aanzienlijk hoger zou zijn uitgevallen als oude rekenmethodes waren toe gepast; door boekhoudkundige ingrepen zijn de bedragen ver laagd. De fraaie cijfers vallen voor een deel al toe te schrijven aan besparingen door de; fusie. Di recteur Stoter kon dat niet pre cies aangeven. „Er zijn ook nog aanloopkosten, maar alleen al het feit dat we met zo'n vijftig mensen minder werken en dat kantoren zijn gesloten, geeft een flinke besparing." En hiermee houdt het niet op. Doelmatiger werken staat hoog in Stoter's vaandel. Hij stopt niet bij het, in de aanloop naar de fusie aangekondigde 'zekere' voordeel van tien miljoen gul den. Volgens de plannen zou nog eens een besparing van vijftien miljoen mogelijk zijn als het nieuwe bedrijf 'maximaal effi ciënt' werkt. En daar is de direc tie mee bezig, bijvoorbeeld door middel van een onderzoek naar de privatisering van bepaalde diensten. Dat alle veranderingen onrust veroorzaken onder het perso neel, ontkende Stoter gisteren niet. „Dat is logisch, met al die verschuivingen, maar als ik vraag om de klachten heel con creet te maken, is bijna niemand daar toe in staat. Ook een eva luatie met de vakbonden heeft nauwelijks grote problemen aan het licht gebracht." (ADVERTENTIE) Voor dealeradressen: Tel. 013-63.88.15 Van onze verslaggever MIDDELBURG - Als de aandeelhouders in juni groen licht geven kunnen de achttien commissaris sen van de Delta Nutsbe drijven voortaan rekenen op een forse vergoeding. De directie heeft een hono rarium in gedachten van tienduizend gulden per jaar en een vaste onkos tenvergoeding van twee duizend gulden. Nu krijgen ze een bescheiden presentiegeld van tweehon derd gulden per vergadering en dertig gulden wegens on kosten uitbetaald. Volgens di recteur P. Stoter brengt dat de grote verantwoordelijkheid van de commissarissen 'on voldoende tot uitdrukking'. Hij noemt het Zeeuwse nutsbedrijf uniek. Nergens in Nederland is de levering van stroom, gas, water en kabel-tv in een bedrijf ondergebracht. En juist elders in het land ge ven nutsbedrijven hun be stuurders een veel betere ver goeding dan in het Zeeuwse. Gezien de recente opschud ding over de bestuurs- en de- elaratiecultuur in Zeeland voelt Stoter wel een beetje nattigheid, nu hij zijn plan moet voorleggen aan de aan deelhouders van provincie en gemeenten. Maar hij vindt een betere vergoeding gewoon op zijn plaats en het voorgestelde bedrag heel redelijk. Vergele ken met andere nutsbedrijven zit het Zeeuwse voorstel nog 'op of tegen het minimum'. Voor de acht provinciale vertegenwoordigers in het nutsbestuur is de voorgestelde wijziging overigens niet meer dan een 'vestzak-broekzak' operatie. Volgens de recente afspraken over de nieuwe be stuurscultuur moeten ze deze bijverdienste onmiddelijk te rugstorten in de provinciekas. Aangezien de provincie zo een kleine ton rijker wordt, sluit Stoter verzet van de gemeen ten niet uit. Van onze verslaggever MIDDELBURG - De exploitatie van een Wester schelde Oeververbinding wordt een steeds concre ter vooruitzicht voor de Delta Nutsbedrijven. „We zullen het nog eens oppakken. We gaan rekenen, een model opzetten en dat presenteren aan de raad van commissarissen," aldus directeur P. Stoter gis teren bij de presentatie van het jaarverslag. In politiek Zeeland ziet hij het draagvlak voor dit idee steeds breder worden. De binnenkort scheidende voorzit ter van het nutsbestuur, oud-gedeputeerde W. Don (PvdA), gooide al herhaaldelijk het balletje op. Bij zijn opvolger, gedeputeerde A. Dek, lijkt het plan ook in goede aarde te vallen, en hij is van een andere politieke kleur; CDA. In de verkiezingstijd bepleitte Dek het onderbrengen van alle Zeeuwse nutsvoorzieningen (waaronder moge lijk ook de bootdienst en de WOV) in één 'bv Zeeland'. „Er is reden om het serieus te bekijken," concludeert Stoter. „We zijn ertoe bereid, en we hebben goede men sen voor de begeleiding van het project, en voor de ex ploitatie." Een belangrijk argument om het nutsbedrijf bij de WOV te betrekken is de zekerheid van een solide exploi tant, .die geen winst hoeft te maken. Daarnaast kan er een flink financieel voordeel ontstaan. Op de kapitaal markt betaalt het nutsbedrijf een half tot een procent minder rente en dat scheelt per jaar al gauw enkele mil joenen guldens. Florentine Rottier en Theophile de Schrijver. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER Van onze verslaggever OOSTBURG - Mevrouw L. Cuelenaere-Faes (CDA) is de nieuwe wethouder in het Oostburgse college. Zij volgt de vorige week vertrokken T. de Blok-Van Herpen (D T) op. Dit werd gisteren offi cieel bekend gemaakt. Het nieuwe college krijgt 'ge- doogsteun' van de frctie van D T. Hiermee is de bestuurscrisis in Oostburg opgelost. Het CDA bezet nu twee van de drie wethoudersstoelen. Om de ietwat scheef getrokken ver houding met de WD recht te trekken, krijgt wethouder J. Thomaes een zwaardere porte feuille. De portefeuilles worden, samen met de wethouders, voor 1 mei ingevuld. Het nieuwe college heeft de gedoogsteun van D T. Deze met 5 zetels grootste partij is een convenant aangegaan met CDA en WD. Afgesproken is dat het huidige beleidsprogramma wordt nageleefd, er elke drie maanden een gestructureerd overleg komt tussen de drie par tijen over zaken die niet in het beleidsprogramma staan. D T heeft tussentijds gelegenheid om met alle drie de wethouders con tacten te onderhouden en als er moties op tafel komen die perso nen aangaan, vindt er eerst con tact met de fracties plaats. Verder wordt er ten aanzien van het drankgebruik de huidge regels strikt gehanteerd en nage leefd. „Iedere fractie is verant woordelijk voor zijn eigen men sen", zei de kersverse wethouder Cuelenaere. Volgens haar is de overeen komst tusen de drie fracties van grote waarde. „Het is niet zo maar los zand. D T wordt con stant van informatie voorzien. Het zal niet altijd makkelijk opereren zijn. Af en toe zullen we best een steekje laten vallen, maar van D T krijgen we een zo groot mogelijke medewer king." De overeenkomst is voor D T fractievoorzitster C. Bolijn reden om de aangekondigde brief over het alcoholgebruik van bestuur ders toch niet in te dienen. Afge lopen zaterdag zei ze samen met de PvdA alsnog een ontwerp voorstel in te dienen om het al- colholgebruik aan banden te leg gen. D T ziet daar nu van af. „De afspraken proberen we na te komen. Ik betreur het overi gens dat het alcolholgebruik is toegespitst op twee personen. Er zijn meer mensen bij betrokken. Maar het is nu zaak om Oost burg nuchter te besturen. Kort en zakelijk. We zijn er niet op uit om Oostburg onbestuurbaar te maken." D T is tevreden over de overeenkomst met het CDA en de WD. „Kijk, het beleidspro gramma komt ook uit onze ko ker. Want er ligt wel duidelijk een goed beleidsprogramma dat we onze steun zeker geven. Er is bij het college zeker de intentie om er wat aan te doen. Maar ik hoop wel dat we een wijze les hebben geleerd door het vertrek van De Blok. Er ligt wel een last op de schouders van Cuelenae re". Cuelenaere zat in het begin niet zo te springen om wethouder te worden. Maar ze zag het door de ontwikkelingen op een gegeven moment op zich afkomen. D T wilde per se weer een vrouw in het college. Ik zei tegen mijn man: nou, dan moet ik maar doen. Ik weet nog niet of ik er echt zin in heb. Maar hoe langer ik er over nadenk hoe groter mijn motivatie wordt." De nieuwe wethouder werd afgelopen zondag 53 jaar. In 1986 kwam ze in de raad en werd direct fractievoorzitster. Die functie heeft ze nu ingeruild voor het wethouderschap. „Maar deze constructie (twee wethouders CDA en een WD - red.) is uiteraard een gelegen heidsconstructie. Er mag en kan hiervan naar de toekomst geen enkele precedentwerking uit gaan", zei WD-fractievoorzitter A. Rosendaal die daaraan toe voegde dat de WD er met deze wethoudersploeg alle vertrou wen in heeft en dat er verder ge werkt kan worden aan een con structief beleid gedurende de laatste drie jaar van de zittings periode. Van onze correspondent CLINGE - Het echtpaar Theo phile de Schrijver/Florentine Rottier uit Clinge vierde gisteren het 60-jarig huwelijksfeest. Het diamanten feest werd in huise lijke kring gevierd. De woning aan de Bisschoppendreef, waarin het echtpaar sinds het huwelijk woont, was omgetoverd tot een feestzaal. Theophile de Schrijver is 89 jaar en zijn echtgenote 85. Mede door de hulp van de gezinshulp, Kruiswerk en de kinderen, is het mogelijk dat het echtpaar nog zelfstandig woont. Uit het huwe lijk zijn drie kinderen geboren. Er zijn twee kleinkinderen en een achterkleinkind. De Schrijver is geboren in De Klinge en zijn arbeidzaam leven begon op twaalfjarige leeftijd. Hij vertrok naar Noord-Holland, met name naar de IJpolders, waar hij in de landbouw ging werken. Hij heeft deze zware ar beid 26 jaar verricht en na zijn huwelijk kwam hij om de veer tien dagen naar Clinge. Zijn echtgenote zegt veel alleen te zijn geweest. Nadat hij in de oorlogsjaren twee jaar in Duitsland had ge werkt, ging hij als vlasser in Clinge werken. Na de oorlog heeft hij vijf -jaar als bouwvak arbeider gewerkt en de laatste vijftien jaar voor zijn pensioen gerechtigde leeftijd is hij als tuinman bij de Waterleidings maatschappij te St.-Jansteen werkzaam geweest. Dat de maatschappij dit gewaardeerd heeft, blijkt het feit dat De Schrijver ieder jaar met Kerst mis nog een kerstpakket ont vangt en het huidige Delta Nuts bedrijf al afgelopen weekeinde een bloemstuk bij het diamanten echtpaar liet bezorgen. Zijn echtgenote heeft ook een leven vol arbeid achter de rug. Voordat zij in het huwelijk trad hielp zij thuis in het ouderlijke café Witman, waarin zij ook haar echtgenoot heeft leren ken nen. Na haar huwelijk heeft zij gewerkt in breigoederenfabriek Behaegel-de Nijs te Hulst en daarna heeft zij haar man gehol pen in het vlasbedrijf. Namens het gemeentebestuur van Hulst kwam burgemeester A. Kessen gistermiddag het diamanten echtpaar zijn gelukwensen aan bieden.

de Stem | 1991 | | pagina 13