1.75 6.99 ROLLER KADO IDE EKENDMAKING Garage 1 Wi D66 volgens opiniepeiling groter dan PvdA Regering stelt principe-akkoord over vroege vut ter discussie Dode toedekken VS-grondtroepen gaan Kurden in Irak helpen BLOEMKOOL, GEHAKT EN DUBBELVLA Rijk geeft miljoen voor Zeeuws milieu 'Marokkanen met Nederlandse pas krijgen geen Visum' Regisseur David Lean overleden Meriintie schuldiging aan het adres ïn die larom t vol- voor elke even Oostburg 01170-52255 I jan onze Haagse redactie Van Mierlo vindt dat coalitie verkiezingen moet overwegen -ri „Voorjaarsshow" Prins reed 112 km in bebouwde kom Van woensdag t/m zaterdag hebben we nog meer vers-aanbiedingen. - Ch Dubbelvla, diverse 1 "7Q smaken, pak 1 liter A»/ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Bloemkool, Stroganoff gehakt, Hollywoods 'leading lady' Julia Roberts DEN HAAG - De cao voor de 700.000 werknemers in de collectieve sector staat op losse schroeven. Buitenland: 'Israël blokkeert vrede' Financiën: 'Elsevier straks onbetaalbaar' Achtergrond: Enkel morele steun Balten Regio: Actie voor schone Schelde WINTERSE BUIEN Centrum Buitenlanders West-Brabant beschuldigt ambassade: Altijd een neuslengti Mercedes-Bi dealer j3Ïstë jaargang Kantoren: Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen. Losse nummers ma. t.m. vrijd. 1.40 en zat, 1.70 WOENSDAG 17 APRIL 1991 VANDAAG 2 KATERNEN IpEN HAAG - Als er nu ver- I kiezingen zouden zijn, wint j)66 20 zetels. Daarmee wor- J jen ze met 32 zetels iets gro ter dan de PvdA en na het jOA de tweede partij van ons land. j6-fractieleider Van Mierlo IJjndt daarom dat de tijd is geko- ;n dat CDA en PvdA zich moe^- i afvragen of het niet verstan eer is de kiezer opnieuw naar I je stembus te laten gaan. Zo'n grote politieke verschui ving als blijkt uit een opiniepei ling van Interview/V ARA recht vaardigt min of meer nieuwe Kamerverkiezingen, vindt Van Mierlo. De PvdA zou met een verlies van 18 zetels (van 49 naar 31) iets kleiner worden dan D66 (32 ze tels). Overigens krijgt de PvdA iets (0,3 procent) meer steun dan bij de Statenverkiezingen. D66 zou met deze uitslag de tweede - partij van Nederland worden, na het CDA dat volgens het onderzoek van Interview vijf zetels Zou verliezen en zou uit komen op 49 zetels. De coalitie van CDA en PvdA behoudt nog een ruime, maar wel sterk geslonken meerder heid: van 103 naar 80. De WD groeit heel voorzichtig met twee zetels naar 24. Groen Links blijft op zes zetels staan, de kleine christelijke partijen zou den één zetel meer krijgen. De uitslag van de Interview-en quête in opdracht van de VARA geeft aan dat de PvdA-aanhang erg weinig vertrouwen heeft in het kabinet Lubbers-Kok, ter wijl de CDA-aanhang nog een redelijk vertrouwen heeft. Van de PvdA geeft nog slechts 34 procent steun aan het kabinet CDA-PvdA, van het CDA is dat 58 procent. Van de gemiddelde kiezer heeft 34 procent nog ver trouwen in het kabinet. D66-leider Van Mierlo reageerde gisteren enigszins aarzelend op de voorspelde groei van zijn par tij. „Het is een momentopname en tevens een uitslag op papier. Voor ons bestaat nu het pro bleem om de pretentie van 32 ze tels waar te maken met 12 zetels in de Kamer", aldus Van Mierlo. De D66-fractieleider beschouwt de voorkeur voor zijn partij niet als 'ontevredenheid' over het re geringsbeleid. „Wij profiteren als enige van de drie oppositie partijen, die alle drie nogal van elkaar verschillen". Ambtenaren-cao wankelt 'C I) Een oude vrouw in het Zuidafrikaanse woonoord Soweto bij Johannesburg dekt het lichaam van een gedode ANC-aanhanger af ■net kranten. Het geweld tussen Inkatha en ANC-aanhangers is de laatste dagen fors toegenomen. - foto afp (ADVERTENTIE) Bankstel kuipmodel in leder 3-2 zits vanaf f. 2495,- Diverse kasten w.o. broodkasten vanaf f 1495,- Toogkast f. 1995,- Vitrinekast vanaf f 895,- Salontafels vanaf f. 195,- Eetkamertafels vanaf f. 295,- Bankstel eiken met stof (speciale prijs) 3-2 zits f. 1595,- Bankstel kuipmodel in stof 3-2 zits f. 2995,- Bankstel 3-1-1 zits in stof vanaf f. 1895,- DE EIKEN SCHUUR Strijbeekseweg 14 - Ulvenhout. Tel: 076 - 612614 - Vrijdag koopavond - Lid interieur Waarborgfonds - Alles te leveren op wettelijke maandelijkse betaling WASHINGTON (RTR) - De VS treffen voorbereidingen om grondtroepen naar Noord-Irak te zenden. De sol'daten moeten helpen bij gesproken om eenheden die Irak APELDOORN (ANP) - Een lid van het konink lijk huis heeft maandag- wond de bebouwde kom van Apeldoorn voor een racecircuit aangezien. Op het weggedeelte mag "iet harder dan 50 km per »ur gereden worden, maar de auto van het koninklijk ™is en twee escorterende voertuigen bereikten een snelheid van 112 km p/u. Kj de achtervolging kon de politie een van de drie auto's achterhalen omdat deze bij een kruispunt Noest stoppen. Om welk lid van het koni ngshuis het gaat, zegt de Politie niet te weten. „We 'ebben gehoord dat het om Pnns Maurits zou gaan, 1aar zeker'weten doen we et niet'aldus een woord voerder. LONDEN (RTR/AFP) - De Britse filmregisseur David Lean (83) is gisteren in Londen overle den aan de gevolgen van een longziekte. Lean heeft klassiekers op zijn naam staan als 'The Bridge on the River Kwai' (1957), en 'dr. Zjivago' (1965). Tot de andere films die hij regis seerde, behoren 'Oliver Twist' (1947) en 'Lawrence of Arabia' (1962). In totaal kreeg hij 28 Os cars. ZIE GIDS-1: Lean, maker van spektakelfilms de verdeling van hulp aan de duizenden Kurdische vluchtelin gen in het gebied. De Ameri kaanse regering benadrukt dat het uitsluitend gaat om humani taire hulp. Republikeinse senatoren zeiden gisteravond dat Bush ook werkt aan een plan om de vluchtelin gen uit de hoge bergen in het Turks-Iraakse grensgebied te la ten afdalen naar lager gelegen delen in Irak, waar zij via wegen kunnen worden bereikt, en hen daar met eigen troepen te be schermen tegen Iraakse aanval len. De VS hebben volgens Turkije in de afgelopen dagen hun hulp- aanvoer verdubbeld door leger- helikopters in te zetten en blij ven hun aanvoer vergroten. Zo zijn er nu al vijf vaste plaatsen voor het afwerpen van hulp in Turkije ingesteld en drie in Irak. Bij de Amerikaanse troepen die nu vanuit Turkije naar Irak gaan, gaat het in het algemeen. steeds voor korte tijd in en uit gaan om te helpen bij het opzet ten van kampen of mensen te vervoeren of voedsel en water. Kurden in Iran, zowel als boze Iraanse functionarissen, klagen intussen dat Turkije, bondge noot van de VS in de Golfoorlog, meer hulp krijgt dan Iran en wijten dit aan de verstoorde ver houdingen tussen Iran en het land dat zij aanduidden met 'De Grote Satan'. Britse regeringsfunctionarissen hebben volgens de omroeporga nisatie BBC gezegd dat Groot- Brittannië de VN zonodig zullen vragen het gebruik van geweld toe te staan. Minister van Buitenlandse Za ken Hurd benadrukte in het La gerhuis dat een eventueel gewa pend ingrijpen in Irak uitslui tend het mogelijk maken van de hulpverlening aan de vluchtelin gen tot doel zou mogen hebben. ZIE BUITENLAND: Hulpverlening aan Kurden stagneert De problemen spitsen zich toe op de vut bij 60 jaar. Minister Dales stemde in met een com' promis, waarbij de regeling na april 1992 -als de nieuwe cao afloopt- kan blijven voortbe staan. Het kabinet dénkt, minister Kok (Financiën) voorop, dat het geld dat met de regeling gemoeid is 260 miljoen), hard nodig is om de loonsverhoging na 1 april 1992 te betalen. Het kabinet vindt de nieuwe cao te duur,- omdat de loonsverho ging van 3,4 procent ook in de jaren na 1991 doorwerkt. Dales moet die financiële tegenvaller zelf opvangen en dat kan alleen door de VUT bij zestig jaar af té schaffen, vindt het kabinet. Daarbij speelt op de achtergrond een rol dat het kabinet toch al af wil van het systeem van ver vroegd pensioen, dat te duur wordt en leidt tot een uitstoot van gekwalificeerd personeel. Onrust De ambtenarencentrales gaan ervan uit dat minister Dales de cao gewoon zal' ondertekenen. „Doet ze dat niet, dan komt er een enorme onrust", aldus een woordvoerder van de CNV-cen- trale CCOOP. Hij wijst erop dat de ambtenarencentrales 'er toch vanuit mochten gaan dat de mi nister bij de onderhandelingen het mandaat van het kabinet had'. „Op basis van die veronderstel ling hebben wij het onderhande lingsresultaat voorgelegd aan onze leden", aldus de zegsman. Volgens een woordvoerder van de FNV-centrale ACOP is het EXTRA (ADVERTENTIE) A N B I E D I N G E N per stuk kilo ®®o® J239- Van onze Haagse redactie Het is niet zeker of de vier centrales voor overheidsperso neel en minister Dales (Binnenlandse Zaken) vandaag de cao zullen ondertekenen. De partijen bereikten twee weken geleden, na zeven rondes besprekingen, een principe-ak koord. VERDER IN DEZE KRANT Sport: Huistra terug in Oranje mSÊmWÉMSé} Kok 'vooral te doen om de vut'. „Het kabinet wil die regeling te rugdringen. Dales slaat met ons een akkoord waarin .de moge lijkheid van vut bij 60 blijft be staan. Geen wonder dus dat dat problemen oplevert". Handhaving Minister Dales heeft vanoch tend, voor de officiële vergade ring waarin het akkoord onder tekend zou worden, nog een per soonlijk onderhoud met de on derhandelaars van de vier par tijen. Het is niet uit te sluiten dat Dales daar nog enige veran deringen in het akkoord zal voorstellen. „Maar dat is voor ons onaan vaardbaar. Dan zouden we weer terugmoeten naar onze acher- ban", zegt de CCOOP-Woord- voerder. De onderhandelaars zijn gisteren van de problemen op de hoogte gesteld door Hans Pont, directeur-generaal Perso neel en Management van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken. De vut bij 60 jaar was lange tijd een heikel punt in de cao-onder- handelingen. Dales wilde niet tegemoetkomen aan de door de centrales geëiste handhaving op centraal niveau van het ver vroegd pensioen. Als compromis besloten beide partijen het geld voor de 60-jari- gen-vut met ingang van 1992 over te hevelen naar het decen traal overleg. Dat geeft de bon den de mogelijkheid om, per sec tor, tóch afspraken te maken over het in stand houden van het vervroegd pensioen bij zestig jaar. Naast opklaringen veel bewolking waaruit winterse buien kunnen vallen. Wind is matig. Van onze verslaggever NEELTJE JANS - Het Rijk betaalt een miljoen gulden voor de aanleg van een zogeheten slufter bij het voormalige wer- keiland Neeltje Jans in de Oosterschelde. Het is een bijdrage aan de ontwikkeling van de Zeeuwse natuur. Dat zei staatssecretaris drs. J. Gabor (Natuurbeheer) gisteren tijdens een bijeenkomst op Neeltje Jans. Een wo.ordvoerder van de provincie toonde zich blij verrast met het nieuws: „Wij be taalden de duinen op Neeltje Jans en de minister heeft nooit eerder gezegd dat hij de slufter wilde betalen. Dit is zeer positief voor Zeeland". Een slufter is een open zeegat waar eb en vloed vrij spel heb ben en waar de natuur zichzelf kan ontwikkelen. Voof natuur liefhebbers hebben slufters een grote natuurwaarde. Vroeger waren er tal van slufters in Zee land, ze zijn verdwenen met de dijkverhogingen en inpolderin gen. Nu past een door mensen uitge graven slufter uitstekend in de nieuwe natuurfilosofie waar tal van organisaties in Zeeland al een tijdje mee bezig zijn. Rijkswaterstaat is met het Zeeuws Landschap en Natuur monumenten bezig met de ont wikkeling van vier projecten op Neeltje Jans. Er is het kunstma tige duinlandschap, waarvoor het provinciaal bestuur 3, 5 ton heeft betaald, en een vogelei land. De slufter en het maken van een zogeheten inlaag stonden ook op het programma, maar er was geen geld voor. Met het miljoen van Gabor is die nood voorbij. Gabor vertelde dat hij nog lang had getwijfeld. „Ik plaatste grote vraagtekens bij de duur zaamheid van een dergelijke kuststructuur, want er waren signalen dat de kust hier op lan gere termijn zou worden uitge wist door het aangroeien van de voordelta. En Neeltje jans mag beslist geen tweede Stavoren of Zwingeul worden". „Maar, studies van Waterstaat hebben die twijfels weggeno men. De natuur van Neeltje Jans kan ontwikkeld worden, ik hoop alleen dat er geen overdreven toeristisch project uit groeit, want dan wordt er meer afge broken dan je op kunt bouwen". ZIE VERDER ZEELAND-3 Van onze verslaggever BREDA - Marokkanen met een Nederlands paspoort krijgen geen visum voor een bezoek aan Marokko. Die be- van de Marokkaanse ambas sade in Den Haag heeft het Centrum Buitenlanders West-Brabant gisteren naar buiten gebracht. Volgens het centrum in Breda krijgen de betrokken Marokka nen pas een visum wanneer ze opnieuw een Marokkaans pas poort aanvragen. En die pas kunnen ze uitsluitend krijgen, wanneer ze een zogeheten 'carte nationale' hebben. Partij moet nu echt gaan Arbeiden Het centrum is van plan samen met het Landelijk Netwerk Cen tra Buitenlanders en de politieke partijen actie te gaan voeren te gen deze handelwijze van de am bassade in Den Haag. De zaak is komende week onderwerp van gesprek tijdens de landelijke di recteuren-vergadering. De zogeheten 'carte nationale' is in Marokko het bewijs dat men Marokkaan van geboorte is. „De kaart moet elk jaar verlengd worden. Ook als men inmiddels een Nederlands paspoort heeft, kan de 'carte nationale' elk jaar verlengd worden en blijft daar mee het recht op een bezoek-vi- sum overeind. Alleen verzuimt de Marokkaanse overheid dat erbij te vertellen. Veel Marokka nen hebben die kaart laten ver lopen en komen nu bedrogen uit", aldus een woordvoerder van het Centrum voor Buiten landers. Volgens het centrum heeft na vraag bij Marokkaanse ambas sades in andere Westeuropese landen geleerd dat alleen de am bassade in Nederland er deze handelwijze op nahoudt. „Ook in België schijnt de laatste tijd iets soortgelijks aan de hand te zijn". Volgens het persbericht van het Centrum Buitenlanders bepaalt de ambassade in deze zaken haar eigen beleid. „Dé ambassade beweert weliswaar dat men handelt op wettelijke basis, maar ze konden ons des gevraagd geen Koninklijk Be sluit laten zien", aldus de woordvoerder. „Uit deze uitleg blijkt wel weer dat de Marok kaanse autoriteiten Marokkanen die in aanmerking komen voor een Nederlands paspoort, ervan willen weerhouden dat oók aan te vragen. Marokkanen die dat toch doen, worden als landver raders gezien", zegt de woord voerder. Volgens het centrum krijgen veel Marokkanen op korte termijn met de maatregel te maken, wanneer zij hun vakantie rege len. Voor de toekomst betekent het ook niet veel goeds, omdat kinderen van Marokkaanse ouders met een Nederlandse pas er ook mee te maken krijgen. Bij de Marokkaanse ambassade was men gisteren niet bereid om op de beschuldigingen van het Centrum Buitenlanders te reage ren. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag zei desgevraagd, dat uit informatie gebleken is, dat iemand die in Marokko ge boren is, volgens de Marok kaanse wet zijn hele leven de Marokkaanse nationaliteit blijft behouden. Daarom blijft een' paspoort van het eigen land noodzakelijk. De woordvoerder verklaarde dat Buitenlandse Za ken zich bij die situatie neerlegt en daarom geen actie zal onder nemen. Een echt Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd krijgt u van ons kado als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd, deze krijgt de krant de eerste twee weken gra tis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon voor controle bezorging: De nieuwe abonnee betaalt het abonnementsgeld per: O maand automatisch 26,00 O kwartaal automatisch 75,90 O kwartaal acceptgiro f 77,90 bank/gironummer De Parkerpen zenden aan- Naam Adres: Postcode:Plaats. In de pen moet komen te staan: (Max 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonne mentsgeld ontvangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Ant- woordnr. 112,4800 VB Breda. JEHAD'T DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK

de Stem | 1991 | | pagina 1